DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De alkmaarsche kaas- markt in. Brussel. (Opening van lint ..Holland Huis"). No. 77. Dit nuuixner btautm tilt 2 Maden Honderti zos en twintigste Jaargang 1924 Afoonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.ft*, per post f2.50. Bewljsn. 5 ct Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. MA AND ACi HoofdredacteurTj. N. ADEMA. Directeur: O. ri. KRAK. MA ART II. Tegen> 3 uur hadden zich in het ..Holland Huis vele belangstellenden verzameld. Wij merkten o.a. op: den waamemend Neder- landsch Gezant, Riidlder Huysse van Katten- dijke, den Raad van Beheer van heit ^Hol land Huis", bestaande uit de heeren mr. A. Bos, Bern. J. Veldhuijs en L. Wolfer, den heer Winkel, directeur dor Indische afdee ling, dr. van Romburgh, Hollandsch consul- generaal, ridder van Benckhof van Kocken- gen, attache, J. K. Heringa, gedelegeerde van het departement van Arbeid, oudiminis- ter dr. Posthuma, den heer De Stoppelaer, eere-voorzitter van de Nederlandsche Kamer van Koophandel, dlen Belgischen minister van economische zaken, Van de Vijvere, den heer Mechant, kabinets-overste, e. a. Zij alien verzamelden zich binnen een met groene planten afgezet deel van de groote tentoonstellingszaal, waar de iheer Veldhuijs het woord nam en de aanwezigen, voorname- lijfc de vertegenwoordigers der Belgische re- geering, dankte voor die belangstelling, welke zij voor deze ondememing getoond hebben, die de versterking der economische betrekkin- gen tusschen Nederland en Belgie beoogt. Spr. dankte in het bijzonder den vertegen- woordiger van de Nederlandsche regeering en bracht ook een woord van dank aan den heer Heringa, chef van de afdeeling Handel van het ministerie van Arbeid, alsmede aan dr. Posthuma voor den moreelen steun, wel- ken het ..Holland Huis" van den aanvang ai van hem ondervondem had. Thans was het woord aan den oud-minister prof. mr. M. W. F. Treub. Deze herinnerde aan het ontstaan der n'ieuwe stichting, waarin hij een poging tot toenadcrfng zag tusschen beide naties. Meer nog voor de volken dan voor partieulieren geldt dat „charite bien ordonnee commence pour soi-meme". De Nederlanders verwach- ten van de verspreiding van kennis omtrent de producten van bun land en bun kolonien profijt voor henzelven, maar gelukkig is het pessimistische spreekwoord van omze voorva- aeren, dat, waar twee ruilen een moet huilen, als regel in strijd met de werkelijkheid. Onder de vele treurige gevolgen welke de wereldoorlog voor Europa heeft gehad, neemt de alneming van het intemationale goederenverkeer een voomame plants in Heele volken zijn verannd en in koopkracht dermate verzwakt, dat him land bij lange na met meer het afzetgehied vormt voor de pro ducten van eigen en anderer nijverheid en landbouw. Wantrouwen en haat houden het herstel tegen, maar de Volkenbond en ver schillende vereenigingen, welke bevordering van een goede verstandhouding der naties ten doel hebben, streven naar de onmisbare wederzijdsche toenadering. Doch daamaast is er ook werk van uitne- mende beteekenis te doen op economisch ter- rein. Tot dit laatste behoort het geen het „Hol- land Huis" zich voorstelt te bevorderen, n.l. de economische toenadering tusschen de beide naties. Er zijn in de geschiedenis bladzijden, wel ke niet jnist geschikt zijn om wederzijdsche toenadering en een wederzijdsch vertrouwen tusschen Belgen en Nederlanders te bevorde ren en het zou dwaasheid zijn men behoeft slechts Rotterdam en Antwerpen te noemen te ontkennen, dat zij ook thans en in de toe- komst elkanders mededingers zijn en zullen blijven. De eenige diplomatic, welke op den duur tot bevredigende resultaten kan leiden, is dat men elkander met open vizier de waar- heid durft zeggen. Er is reeds een wederzijdsche waardeering merkbaar. Van beide zijden willen wij ons zelf blijven maar dat verhindert gelukkig met, dat wij elkander zoo mogelijk door sa- menwerking willen helpen en steunen. Aller- eerst moeten wij elkander beter leeren kennen en deze permanente tentoonstelling zal Belgie bekend kunnen tnaken met onzen land bouw, onze industrie en die onzer kolonien. Het „Holland Huis" moet ertoe bijdragen niet slechts verschillende Nederlandsche en NederLindsch-Indische producten naar Bel gie te hrengen, doch ook verschillende Bel gische producten naar Nederland. Als het er in slaagt, die roeping te vervullen, zal het waarlijk een monument van groote beteeke nis worden. Er zijn altijd bekrompen lieden, die door protecti'onistische maatregelen de coccurren- tie uit het buitenland wffien weren, maar Nederland heeft beter dan eenig ander land, aan dergelijke weeklachten weerstand weten te biedc-n. In die richting ligt het herstel1 van Europa stellig niet Het is een gunstig teeken, dat het Britsche volk zich onlangs afkeerig toonde van ver- betering door verhooging en verhreeding der economische scheidingsmuren en het Neder landsche volk demkt daarover niet anders dan het Britsche. Tegen valuta-conourrentie van Belgische zijde inoet het hoofd worden geboden, niet door moeilijkhedeB, in den weg te leggwt ua de Belgische producten, doch door verhoo ging van eigen energie. De minister gaf vervolgens een overzicht van de in- en uitvoercijfera van Belgie en Nederland en verwees voor meerdere bijzon- derheden dienaangaande naar de tabellen van het Nederlandsche ministerie van Han del. Toeni een jaar geleden de eerste steen van het thans voltooide „Holland H*uis" wen! ge- legd, heeft men terecht -hulde gebrachit aan hen, die het initiatief tot deze stichting heb ben genomen. Ook thans verdient in de allereerste plaats de voorzitter, de heer Veldhuijs, bij de vol- tooiing dezer permanente tentoonstelling een woord van dank en hulde. Moge, aldus de minister, deze expositie beantwoorden aan de verwachtingen, die haar ontwerpers er van koesteren, moge zij bijdragen tot verlevendiging van de handels- betrekking tusschen BelgiS en Nederland en daarmede tot versterking van de banden tusschen deze staten. Dan zal de moeite, wel ke de oprichters zich voor deze zaak ge- troostben, ruimschoots beloond zijn en zullen zij den dank verdiend hebben van alien, die het wfcl meenen met onze beide vaderlanden. Dan zal ook blijken, dat Schelde en Rijn niet verdeelen maar tot elkander brengen tot ver hooging van de wederzijdsche welvaart. Na de met luid applaus begroete rede speelde de muziek de „Brabangonne" en het Nederlandsche volkslied, welke dJoor alle aan wezigen staande werden aangehoord, waama verschillende foto's der autoriteiten werdeu genomien en een rondgang langs de venschil- lende stands volgde. De Alkmaarsche kaasmarkt trok allereersl de onverdeelde belangstelMng. Ter zijde van dit diorama zijn een tweetal aud-Hollandsche gebouwtjes geplaatst, in een waarvan een ineisje in „Zeeuwsch!" costuum namens den Algemeeaen Nederlandschen Zuivelbond den aanwezigen beschuitjes met HolLandsche kaas ter kennismaking aanboodl De natuurgetrouwe weergave van het cos tuum liet allies te wenschen over, maar de Belgen kunnen dit toch niet beoordeelen en onze Hollandsche kaas scheen een uitsteken- dten indruk te maken. Wie Belgische en Ne derlandsche ministers in een vriendschappe- lijk kringetje van beschuitjes met Hollandsche kaas ziet genieten, gelooft niet, dat het Schel- de-vraagstuk binnenkort tot emstige verwik- kelingen zal leiden. Een korte bespreking van de voomaamste stands moge hier ten slotte nog een plaabsje vinden. De Amstelbrouwerij demonstreert de uit- stekende kwaliteiten van het Hollandsche bier en de heer Meier, Hollandsch architect te Brussel, exposeert in „papier-mache" -een complex landhuizen, die hij in De Steeg ge- bouwd heeft. Hij toont den Belgen dit model Hollandsche huizen, in de hoop, dat de Hol landsche bouwkunst in Belgie navolging zal vinden- De Zaanlandsche firma Groote heeft een keur van bonbons, chocolade, cacao en des- sertwerken en daamaasit heeft de Coopera- tieve Zu ivel-Exportvereen iging ,^Ioard-Holr land" te Alkmaar een fraaie stand' ingericht Er hangt een groote foto van het kaaspakhuis aan de Kanaalkade en.i daar onder prijken de Noord-Hollandsche kazen in diverse verpak- kingen in blik gesoldeerd voor Indie en Japan en kleine kaasjes voor den Congo, geparaffineerd1 of rood' geverfd. De heer Van Berg Jr. maakt hier reclame voor de Hollandsche kaas en demonstreert op een groote wereldkaart hoe talrijk de landen in verschillende werelddeelen zijn, waarheen de Export-Vareeniging thans reeds hare pro ducten verzendit. De Algemeene Nederlandsche Zuivelbond (F. N. Zbeoogt in zijn stand allereerst re clame voor de fedteratie van provinciate zui- velbonden te maken. Hij telt 8 ledlen, n.L de bonden van Cooperatieve zuivelfabrieken te Groningen, Friesland en Drenite, de bond van zuivelfabrieken „Noord-Holland", de Gelder- sche-Overijsselsche bond, de Zuid-Nederland- sche, de Brabantsche en de Zuid-Hollandsche Zuivelbond. Bijl deze leden zijn 450 fabrieken aangesloten. De provindalte zuivelbooden be- hartigen de belangen der fabrieken, terwijl de Algemeene Bond de algemeene belangen be- hartigt. De F N Z. heeft drie belangrijke afdeelin- gen, n.l. een technisch bureau in Utrecht voor adivies bij' bouw en inrichting van zuivel- werkplaatsen, een oentrale aankoopvereeni- ging voor aankoop van hulpstoffen voor aanr gesloten fabrieken en een afdeeling tot oplei- ding van technisch fabriekspersoneel. De nelft der fabrieken is georganiseerd in zuivdver- koopvereenigingen. Zij staan los van de F. N. Z. Zoo vinden wij1 de Nat. Coop. Verkoop- centrale te Amsterdam, de Eerste Coop- Bo- terverkoopvereeniging te Zutphen' en de Coop. Zu ivelverkoopvereeniging „Brabant" te Breda Een van de belangrij'kste wericzaamheden van de F N. Z. is het afnemen van de exa- mens van technisch fabriekspersoneel. Jaar- lijks wordt een tweehonderd-tal candidlaten geexamineerd. Alle fabriel&n moeten bij de Contr61e zijn aangesloten en talrijlke duidelij- ke afbeeWtegwn van lite >«*»- m betemwrk zijn ter kennisneming, van de bezoekera der tentoonstelling opgehangea. De Hindelooper industrie exposeert een keurcollectie Hindelooper snij- en schilder- werk, dat niet zal nalaten de onverdeelde be- bewondering der vreemidelingen te trakken, evenmin als Brouwera' aardewerk, dat in le- vensgroote beelden in de hall tentoongesteld is. Wei is Belgie drooggelegd, maar verscheir dene finna's w. o. cte blende Amsterdiamp sche firma Wijnand Focking maken op grootscheepsche wijze reclame voor Hulst- kamp, Schiedammer en andere karakterisitiek- HollandSche geestrijke dranken. De snelbouw-beton ..Occident" te Water- graafsmeer laat door foto's zien, hoe zij te Amsterdam in 17 uren 18 onderstukken met balklaag vervaardigd heeft. Talrijke gegevens over Nederlamd's bevol- king, handel en industrie liggen in tabellari- scnen vorm ter kennisneming van belangstel lenden De firma van Sitteren te Brussel, directe impojrteur van Indische producten van kunst- nijverhdd, exposeert kostbare Sumatraanschc iiandweefsels, kunstig bewerkt koper, even- ecus van Sumatra en een zeldzaam uit de hand gesneden Balineesch beeld, dat een vorst in wapenrusting, gezeten op een draak, voor stelt. Verder zijn er diverse exposities van aarde werk en verfwaren, een fraaie stand van ko- per-kunst-handenarbeid van Klaas Dijkstra te Sneek en een interessante stand van de Kon. Nied. Glasfabriek Bouvy te Dordrecht De firma de Bussy te Amsterdam toont in een vitrine verschillende drukwerken, o. a. handboeken, over cultures en handelsondeme- mingen en de bekende firma Ensched6 te Haarlem geeft een overzicht van het werk van haar beroemde lettergieterij. De N. V. W. Hoogenstraaten en Co. Ltd. te Leiden en Alkmaar heeft een interessante stand ingericht Zij toont daar alle mogejijke geconserveerde groenten, soepen en sauzen, pate's en dejeuner-schotels, die geheel voor net gcbruik gereed zijn- Met het oog op het feit, dat thans te Brus sel talrijke Hollanders wonen, verdient de in ons land veel gev sagde sclii ldpadsoep dezer fabriek een afzonderlijk woord van ver- melding. De tekende plaat van Leo Gestel getiteld „De Boer", een reclame voor fijne groente, trekt hier zeer de aandacht. Vermeldenswaard is ook een inzendSng van de Zwaluw-biscuit-fabrieken te Utrecht Hier wordt een keur-colleciie van het fabrikaat getoond, dat voor export naar alle wereld deelen besfcemd is. Het zou ons te ver voeren hier alle inzen- dingen te bespreken. Er zijn er nog vele op aherlei gebieai o. a. die bekende Philips lampen maar een afzonderlijk woord van bespreking dient gewijd aan de z.g. Indische afdeeling. Deze is in een bovenzaai ingericht en van de-zeven hier te vervaardigen diorama's zijn reeds vier gereed, nl de thee-cultuur, de kof- fie-ailtuur, de rubber- en de petroleum-win ning. In een dookere entourage, met Balineesche tempel-motieven versierd, trekt een viertal fraaie sterk-verlichte diorama's de aandacht der bezoekers. Ze zijn van beschilderd hout en doek vervaardigd door den heer De i'Es- cluse met medewerking van den Indischen kunstschiilder Eland. Men ziet de Javanen en koelies aan het weik in de aanplantingen van koffie en the3, men aanschouwt ze bij1 de machines der pe troleum-boring en in een woud van Hevea Brasiliensis, waar ze hun emmertjes onder de verwonde stammen zetten, om de daaruit vloeiende rubber op te vangen Voor deze Indisdie afdeeling werd volle- d'ige medewerking verkregen van het Kolo- nialc Instituut te Amsterdam, benevens van diverse groote export-huizen en cultuur maat- schappijeo. Men is voomemens voor deze permanente tentoonstelling een grootscheepsche reclame te maken. Er zijn bij hondlerdduizenden kaarten gedrukt, waarop vermeld is, dat zij van 10—6 uur vrijen toegang verleenen tot de permanente tentoonstelling van Neder landsche en Nederlandsch-Indische produc ten. Daaronder staat in Fransch, Engelsch en Hollandsch als aankondiging der karakteris- tieke bezienswaardigheden, dlat er. typdsche Hollandsche binnen-huisjes, de vermaarde Kaasmarkt te Alkmaar en Nederlandsch- Indie, voorgesteld door schitterende diora ma's, te zien zijn. Deze kaarten worden in onbeperkt aantal verspreid in alle grensstations, hotels, ge- zantschappen "en bij de consuls en handels- attache's in Brussel, Brugge en Ostende Bovendien zal op de in April te Brussel te houden Jaarbeurs met een afzonderlijke stand reclame voor het ..Holland Huis" gemaakt worden. Tienduizenden vreemdelingen zullen in den loop van het komende jaar met de producten van onzen handel en industrie kennis maken en zij zullen er, niet het minst door het schit terende diorama van onze kaasmarkt, een in- d'ruk van pittoresk Holland krijgen, die het vreemdelingenbezoek aan ons land en bovenal aan onze stad zeer ten goede zal komen Zelden zal een reclame z66 doeltreffend blijken, als die, welke met de medewerking van ons gemeentebestuur thans te Brussel voor onze wereld-beroemde kaasmarkt ge maakt wordt Tj- Buitenland. HOINGARIJ's HERSTEL. De Hongaarsche regeering heeft het 6a- neeringsplan ingediendi, met een staaitSbe- jrooting tot Jul! 1926. De ontvangsten zul- en in het laatste halve jaar van den herstel- tertnijn 400 milgoudkronen bedragen. Hiermede zal het evenwicht in de staats-ti- nancien hersteld zij|n. Tot vemiinidering van de uitgar.en zullen 15.000 ambtenaren worden ontslagen, het1 bestuur vereenvolIdiigKi, en het geheele belas- tingsysteem gewijzigd worden. Naamlooze Vennootsehappen en maaitschappdjien zullen 5 pCt. van haar aandeelenkapitaal als nieuwe vermogensbelasting Ibetalen. Wijzigingen in het plan kunnen slechts worden aangebracht met goedkeuring van den Volkenbond. De statuten van- de, met een kaipdtaal van 30 millioen goudkronen op te ridhten biljeit- tenbank, zijn gesdioeid op die least van die yan de Oostenrijksdie „Nationalbank". Het plan eisdht een zoo vergaande mach- tiging voor de regeeriing, dat deze feitelijlk gelijk is aan een regeeringsdiictatuur voor de eerstvolgende vijf halve jaren. HET PETROLEUMSCHANDAAL IN AME'RIKA. Een aanval op mln. Melton. Na het gedwongen aftreden van den pro- cureur-generaal Daugherty is in den Senaat een rechtstreeksche aanval gedaan op den minister van Financien, Mellon. De democra- tische senator McKellor (Tennessee) heeft n.l. een resolutie ingediend, welke beoogt door een rechtsgeleerde senaatscommissie te ilaten donerzoeken of Mellon al of niet zijn amlbt uitoeferide in1 strijd met bepaalde wet- ten, waarvan sommige dateeren van het be gin van de Amerikaansche republiek. Die wetten bepalen nl. dat geen Amerikaansch burger als minister van Financien kan fun- geeren, die andere bezitti;ngen heeft dan een loopend of een vast deposito bijl een bank. Zooals men weet, is Mellon een van' de vijf rijkste lieden van Amerika. Genoemd se- naatslid bewtert nu, dat Mellon1 op grond van zijn grooten rijkdom niet minister van finandSn mag zijn. Ook de minister van Landbouw staat aan aanvallen bloot. Het einde van deze campag- ne is nog niet te voorzien. COMMUNISTISCHE AGITATI'E IN MIDD EN -DUITSCH LAND De commuaistische partij, te Halle be- sloot tot het houden van massabetoogingen te Merseburg, Halle^ Bitterfeld en Witten berg, tot het afkondigen van de algemeene staking in de midden-Duitsehe chemische industrie en tot het plegen van sabotage op de productie, omdat de directie der fabrieken den eisch der arbeiders tot verkorting van den arbeidstijd heeft afgewezen. Te Leuna- burg, waar de eenige chemische fabriek in Midden-Dnitschland is gevestigd, waar de negenurige werkdag is blijven bestaan, ter wijl de fabrieken in het gebied van Bitter feld een langeren arbeiditijd hebben inge- voerd, wordt voorloopig verder gewerkt. De sociaal-democratische vakvereenigingen zijn, naar het Hbl. meent te weten, tm scherpste tegen de bovenstaande besluiten der comrnu- ndsten gekant. REPUBLIKEIMSCHE ACTIE IN BULGARIJE. ■De „Chicago Tribune" vemeemt uit Sofia, dat de Bulgaarsche regeering heeft medege- deeld, een complot op het spoor te zijn geko- meni, hetwelk ten doel h'aa, in het land die republiek uit te roepen. Het comptot was op touw gezeit door eenige honderden agrarisdhe en cooimunistische leiders, die thans gearresr teerd en geintemeerd zijn. Zij zijn meeren- deels vroegere aanhangens van Stamboe- linskii. IDE LONDENSCHE VERKEERS- STAKING. Het stakend tramiwegpersoneel zal van- daag een stemming houden over het aanbod der directies. Indien dit aanbod wordt aan- genomen, zullen de trams en de omnibussen morgen weder gaan rijden. Ondertusschen is het Londensch. publiek voor het vervoer nog steeds afhankd'iik van de Underground, de electrische trams" en enlkele bucsen, welke bui- ten de verkeerscombinatie staan. De bij'zon- dere commissie van den algetmeenen raad van het Trades Union Congress, welke heeft dee! genomen aan de onderhandelingenheeft een verklaring in het licht gegeven, waarin geadviseerd Nverd, dat het trampersoneel het aan gebo den aanbod zal aanvaarden. KORTE BERICHTEN. De Parijsdhe bankier Simon, die inge- volge een groote financieele krach onlangs verdwenen was, is te Boekarest gearresteerd. Ffet Bedersche ministerie van Justitie zal henlen een bekendmaldng publiceeren, waarbij het Bedersche Volksgerecht wordt op- geheven. Daarmedie wordt de doodstraf door fusileeren opgeheven. Het Deensdhe Folketing heeft in zijn slotzitdng zijn definitieve goedkeuring ge- hecht aan de wet waaibij de regeering wordt graiarMgd d« ontworpen hrng owar de Klei ne Belt te bouwen. Uit New-York wordt getneldi, dat de Se naat van den staat New-York een resolutie heeft aaagenomen, waarin aan het Congres te Washington wordt verzocht, den verkoop van lichte wijnen en bieren weder toe te staan. Uit Madrid wordt gemeld, dat een auto bus to de buurt van Muncia van een houten brug over de rivier de Sequera naar beneden is gevallen, ten gevolge waarvan 4 personen gedood1 en een aantal gewond werdlen. De Amerikaansche aviateurs, die 'ni we- reld-rondvlucht maken, zijn door het sleehte weer opgehouden en bevindlen zich nog steeds in Seattle (U.S.) De arbeiders van het rangeeretation Mannheim hebben heden het werk neerge- legd. De staking heeft zich thans ook uitge- breid tot 'het traject MannheimRhednau en Swetzingen. De stakers eischen loonsverhoo- ging, den acfaturendag en stopzetting van de afvloeiing. Twee mijniwerkers werden gedood en 13 gewond bij een ongeluk in de R obroyston-mij n in de buurt van Glasgow. Reuter vemeemt dat de Mexicaansche rebellen-generaal Huerta die zooals gemeld, onderweg naar Amerika op zee zou zijn om- gekomen, zich te Frontera bevindt. Gemenr<' nieuws HET KONINKLIJK BEZOEK AAN' DE HOOFDSTAD. Heden morgen om 10 uur 4 man. arriveende de koninkl'ijke familie aan het Centraalstation, waar ter ontvangst aanwezig waren de bur- gemeester W de Vlugt en de kamerheeren in buitengewonen diensx jhr. Six en jhr, mr. Ro€ll. Toen de koninklijke familie op het stations- plein kwam en plaats nam in het wachtende hofrijtuig, werd zij toegejuicht door de wach tende menigte. Voorafgegaan en gevolgd door een eere- escorte ruitera, reden de vorstelijlke personen het Damrak op. Hier stond langs den weg de menigte geschaard, die de koimnklijke fa- mi'le toejuichte. Zoo reed de stoet naar den Dam Daar was reeds van vroeg in den morgen de drukte, die steeds op het ruime plein bij' een koninklijk bezoek heerscht. De politie was tijdig begon nen den Dam' af te zetten, want reeds lang voor de koninkliike famLHe daar zou aanko- men, hadden zien velen een plaafcsje ge- zocht om die aankomst ten paleize ge- tuige te kunnen zijn. Om kwart over tienen kwam de stoet. Het gejuich, dat eerst vaag in de verte klonk, werd sterker. Even later kl'onk hoefgetrappel en dadelijk daama zwenkten de miters en vervolgens het koninklijk rij+uig dlen hipek om Onder gejuich van de menigte en onder de tonen van het ,.Wilhelmus", gespeeld door een militair muziekcorps, stapte de ko ninklijke familie uit het riftuig en ging zij het paleis binnen. Dadelijk aaarop versaieen zij op het bordes en terwijl het muziekcorps op- meuw het Nederlandsche volkslied speeld'e, iuichte de menigte nogmaale de koninklijke familie toe. Toen vervolgens die Hooge Gasten weder het paleis binnengegaan waren, werd door de politie de afzetting verbroken en de menigte verspreidde zich in verschillende richtrngm. Ten paleize had ondertusscher. een audien- tie plaats. Precies om twee uur nam de koninklijke familie in het wachtende rijtuig plaats onder het gejuich van de menigte. De eere-escorte voegde zich weer bij het rijtuig' en de rijtoer nam een aanvang. Van alle openbare gebouwen en vele hui zen woei de driekleur. Overal langs den weg stonden menschen geschaard, die de koainlkHj- ke familie toejuichten Om ongeveer kwart voor drie kwam de stoet ten paleize terug, waar een groot ge- deelte van de meni'gte was blijven wachten. Toen de vorstelijke familie het paleis was binnengegaan, werd het langzamerhamd we der rustig op den Dam. Ten paleize ontving de Koningin om half vier de Gedfeputeerde Staten van Noord-Holland1, waarvan vele le den aanwezig waren. Deze ontvangst werd gevolgd door een au- di&ntie van civide autoriteiten, welke druk bezocht werd. BOUWV AK AR B EIDERSBOND. Zaterdag is te Utrecht een buitengewoon congres gehouden van den Algemeenen Neaerlandschen Bouwarbeidersbond onder voorzitterschap van den heer L. van der Wal uit Amsterdam. DE LOONEN BIJ DE SPOOWEGEN. In die Zaterdlag te Utrecht geho>uden confe- rentite van de directie der Nederlandsche Spoorwegen met de vertegenwoorihgers der vakbonden: B. A. N. S., cte Ned. Ver. vhn Spoor- en Tramwegpersoned, den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoned, den R.K. Bond ,,St. Raphael" en den Neutralen Bond van Spoor- en .Tramwegpersoned is, vol gens de Telg., na eenige bespreking vast- gemeld, dat de overeenkomst zal worden aan- gegaan met de vier vakbonden, die de voor waardlen, hadden aanvaard, ongeacht het- geen de B. A. N. S. van plan is te doen. In de gehouden conference tusschen de di rectie der Ned. Spoorwegen met de vertegen woordigers der vijf vakbonden heeft, naar het blad nadler vemeemt, de directie geweigerd, de loonkortmg van 10 pet. te doen ingaan op 1 April a.s., m plaats van op 1 Januari. Het ALRMAARSCHE COVRANT. m

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1