DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. llit den Alkmaarschen Raad. Vo. 78. Honderd zes en twintigste Jaargang 1924 L>it BU tumor beateum oM 2 Mttdai Abonnementsprijs Tbij vooraitbetaling per 3 maanden f2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrnimte. Brleyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Adminlstr. No. 3. Bedactie No. 33. DINSDAG1 HoofdredacteurTj. N. ADEMA. Directeur: O. H. KRAK. 1 APRIL (Slot.) Mea heeft er Burg en Weth. eeu' verwijt vau gemaakt, dat de directeur van het Markt wezen zich op een dienstreis naar Brussel en Keuten dad begeven, om te onderzoeken ol ooze graanmarxt niet naar bet model der daar voorkomende markten vervormd zou kunnen worden, om daardoor tot grooter twoei te geraken. Bij dui algemeenen vooruiigang van ons Marktwezen was bet opmerkelijk, dat die graaumarkt steeds een acruerstand tocnde en net is niet verwonderlijk, dat B. en W. alLe pogiugen in bet werk willen stellen, dxt euvel zoo mogelijk te verbelpen. De beer Keijsper toonde zich hoogeliik ver- ontwaardigd, dat de marktcomnbssie met van tevoren met deze dienstreis in kennis gesttid was, maar bet komt ons voor, dat bet raad- pkgen van dleze commissie niet andiers dan tot onnoodig opontboud bad kunnen leiden. Eerat wanneer de directeur van bet Markt wezen bmnenkort een uitvoerig en gedocu- menteerd rapport van zijn bevindiingen zal ovcrleggen, is de tijd voor de Marktcommis- sie gekomen om te besluiten of men ad dan niet van bet buitenlandiscbie voorbeeid zal widen profiteered De beer Kusters sprak van kostLare dienst- reizen en men kreeg den indruk, dat de beer Sciienk per extra-trein naar Belgie gereisd was, op daar op kosten der gsmeente gerui- men tijd in het „Pallas-h6tidl" te Brussel een uitvoerige studie van bet Belgische Markt wezen te maken. Wie toevallig weet, hoe deze bedrijfschef slechts de beschikking over een zeer klein bodrag voor reisgeld en on'kosten heeft ge- kregen, zoodlat hij al heel1 spoedig voor de keus stond zijn reis te onderbreken of een deel d'aarvan voor eigen rekening te nemen, zal wel begrijpen, dat de opmerkingen over juist deze dienstreis zeer zeker achterwege zouden zijn gebleven, wanneer de bezuini- gingswoede bij de algemeene beschouwingen niet een extra plaaitsje moest ingerubndl wor den. De heer Sietsma wil althans mcer in groote lijneni bezuinigen. Hij stelde niet meer of min der voor dan een oi twee bedrijfsdirecteureu af te schaffen en het werk van deze hoofd- ambtenaron eenvoudig biji bun dan nog over- blijvcnde co'llega's onder te brengen. Dat denkbeeld is nog zoo dam niet Eigen- lijk kan de burgemeester ook wel secretaris zijn en wanneer hiji dan tevens het wethiou- derschap over de verschillende bedrijven voor zijn rekening neemt, zal de gemeente een be- langrijke 'besparing kunnen boeken. Het aantal ovcrblijvende wethouders kan op dezelfde wijze worden ingekroimpen en waar de directeur van giemeentewerken toe vallig toch met zijn leegen tijd' geen raad weet, is er geen enkel bezwaar om hem ook Let directeurschap over het Grondbedrijf, het Marktwezen, het Sportpark, het Bouw- en Woningtoezicht, de Plantsoeneni en de Be- graafplaats op te dragen De directeur van den Keuringsdienst zou heel gemakkelijk tevens directeur van het ab- battoir kunnen worden en er is geen enkele reden, waarom de commisisaris van politie niet tevens alls archivaris en beheerder van het Stedelijk Museum zou optreden. De bedrijfschef van de gasfabriek zou zich in zijn vrijen tijd alvast op eenige instrumen- ten kunnen oefenen, om tegen den tijd, dat onze Muziektuin wordt geopend des Zcnd'ags dan is hij' toch vrij: als directeur van het Stedelijk Muziekcorps op te treden. Dat alles verdient inderdaad ernstige over- weging en wij kunnen' den heer Sietsma niet riankbaar genoeg zijn, dat hij ons hier den weg tot een aanmerkelijike besparing heeft gewezen. Wie als hij elken daig constateerem kan, hoe een lichaam als het Hoogheemraadschap ..Hollands Noorderwartier" geen halfje meer uitgeeft dan hoogstooodzakelijk is, is indler- daad de meest aangewezene om ook in ooze gemeente tegen elke onnoodige uitgave te wa ken- De heer Gerard Goeck had1 als lid van het Burgerlijk Armbestuur den Raad een eigen- aardig schrijven gezonden Zooals bekend, heeft de Raad anilangs een motie aangenomen, waarin hijl als zijn mee- ning uitspreekt, „dat voor vacatures in de verschillende colleges d'oor deze besturen overleg dient te worden gepleegd' met de or- ganisaties uit wier midden men' een vertegen woordiger wenscht." In verband hierraed'e haddien Burg, en Weth. nu het aantal leden van het B. A. met twee arbeidere-vertegettwoordigers moet uit- gebreid worden, d!it college een schrijven ge zonden, waarim het Armbestuur gevraagd werd zich voor het vervullen dezer beide vacatures in verbind'ing te stellen met dlen Alkmaarschen Bestuurdersbond en het be- stuur van den1 R K. Volksbond! en daarvan bit de inzending der dubbeltallen verslag te doen De heer Goeck vroeg nu of dit schrijven werkelijk de bedoeling van den Raad weergaf. Hij meend'e blijkbaar, d'at Burg, en Weth op eoen verantwoordelijkheid een zeer gevaar- liiken weg insloegen. Mocht evenwel die Raad! zijn meening niet deelen, d'an verzocht hij errvol ointslag al« lid van het B. A., emudat z. i. dit college wel rekening moet houden met wat er leeft onder de burgerij, maar zich niet moet laten befnvloeden dor bepaalde or gan isaties. m De vraag was vrij; nalef. Hoe men ook over een ten sllotte door dlen Raad gen omen besluit moge denken, het is destijds toch met algemeene stemmen aange nomen en Burg, en Weth. komdten natuurfijk niet anders doen dan het ten' uitvoer brengen Op de vraag of zij de bedoeling van den Bnitenland DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. In een interview heeft de Duitsche mkister van BuitenJamdsche Zaken, Stresemanm, aan een vertegenwoordiger van de „Echo de Paris" verklaard, dat hij den indruk heeft, dat de atmosfeer tussdien Frankrijk en Duitsdiland thans minder gunstig is dan twee maanden geleden. Volgens zijn mee ning zullen de aanstaande verkiezingen in Duitschland zich waarschijnlijk kenmerken bus-pereoneel uit sympathie meestaakfce, nam het geen deel aan de stemming. de GOMrre's vani commissie van HERSTEL. De „Temps" meldt: Wij aditen het zeker, dat de rapporten der beide comite's van des- kimdigen einde dezer week aan de Commis sie van Herstel zullen worden voorgelegd. DE OVERSTROOMINOEN IN POlLEN. Uit Warschau wordt gerneld, dat de Weichsel voortdurend wast. Veertig dorpen Een gedeelt* van het diorama der Alkmaarsche kaasmarkt in het ^Holland Hnis" te Brnssel. (Op deze foto is slechta een gedeelte van den 14 Meter hoogen Waagtorente aansohouwen.) Raad veriolkten, kon dan ook met een eenvou- dige bevestigmg geantwoord worden en wij kunnen ons met begrijpen, hoe sammige raadsleden het noodzakelijk achtten, over 's heeren Cloeck's schrijven nog een uitvoerige discussie te openen De heer Sl'uis die trouwens volgens den heer Wcsterhof een driekwart rood'en zetel bezet houdt stond' hier geheel aan de zijde van de sociaal-democraten. Hij: meendte, dat de heer Goeck heel' goed wist, hoe de voile van het Armbestuur aan den gemeentelijken steel zit, was niet van plan zich door een balsturigen regent te laiten ringelobren en stelde voor, dezen tegelijikertijd eervol ont- slag te verleenen, uit vrces, dat de heer Goeck zich bij nader inzien nog eens zou willen be- denken. Hoewel de beidle vrijzinnig-democraten met de heeren mm Kusters en Leesberg zich oor- spronkelijk voor uitstel van behandeling dezer aangelegenheid haddfen^ uitgesproken, lieten zij ten slotte dC voormannen der R. K- fradie in den steek. zoodat alleen de beidie katholieke advocaten den heer Goeck geesteldjken bij- stand verleend'en toen de door hem zelf ver- lansrde executie werd voltrokkeni. Wij kunnen niet nagaan of dte heer Goeck zich eerst tot de bekende firma van den Ken- nemerstraatweg om juridisch adlvi'es had get- wend, maar de combinatie Leesberg-Goeck- Kusters is toch te opmerkeliik om er hier niet even dte aandacht op te vestigen. Waar de heer Goeck destijdls als lid! van het B. A. tot regent van het Stadsziekenhuis is gekozen, zal hij ook deze laatste fundie wel aari zijn opvolger in eerstgenoemd bestuurs- college moeten overl'aten. Van verschillende zijden is geklaagd, dat onze gemeentereiniging een kostbare tak van dienst is. Mr Leesberg heeft dit bedrijf ver- dledigd door er op te wijzen, dlat hd te Alk- maar slechts 4.24 per inwoner kost, terwijl daarvoor o. a. te Leeuwarden niet minder dan 6.32 per inwoner en per jaar moet betajadd worden. Op den heer Sietsma, die zelf in Leeuwar den gewoond heeft, maakte dit onmiddeillijk den gewenschten indtuk. Hij: beklaagde zich evenwel over een wekelijks terugkeerende ten- toonstelling van beertonnen, die expresselijk juist voor de deur van zijh woning in elkaar gezet wordt. Hiij meende nid zonder reden, dat er aan deze zaak een luchtje zat en stdde voor, ook zijn buren om beurten hd genoegen van het beiste uitz;cht op deze expositie te gunnen De heer Leedierg verklapte, dat het tonnem- vraagstuk op de Oudegracht schitterend ge- regeld is en dat de rdnigingsvlet met geuri- gen inhoud daar telkens weer voor het huis van een' anderen bewoner te prank gelegd wordt. Wellicht zal de heer Govern als eere- wdhouder van de reiniging aan dit vraag stuk eens zijn bijzondCre aandacht willen schenken. Het is voor hen, die zich' zoo van ?anscher harte voor de belangen van dezen dienst interesseeren, zeer zeker niet prettig te bemerken, dat hun wekelijks daarvoor „stamk voor dank" gebracht wordt door een groote verschuiving naar uiterst links en uiterst rechts in verband met de om tevredenheid, welke in Dui'tschland heeredht. De minister beklaagde er zich over, d'at men de pogingen niet erkent, welke de Duit sche regeering heelft gedaan om met Frank rijk tot overeenstemming te geraken en dat men na de opheffing van het lijdelijk verzet geen rekening heeft gehouden met de Duit sche eer. Dat is dan ook de reden, dat de atmosfeer tusSchan beide landen niet beter is geworden. Stresemann zeide ten' slotte, dat de arbeid der experts een weg zal banen naar onder- handelingen tussdien de betrokken regeerin- gen. Duitschland is bereid1, aan' Frankrijk een garantieverdrag te accordeeren zooals dat werd voorgesteld tdjdens het kabinet-Cuno, maar Duitschland verlangt de vrije beschik king over de bezette gebiteden. In een vergadering van de Duitsche Volks- partij heeft de minister Stresemann een rede gehouden over het onderwerp: Door offers en arbeid naar de vrijheid. Hij verklaarde, met betrekking tot den ar beid der experts-commissies, dat Duitsdiland geen verpliditingen zal aamgaan, die het la ter toteh niet kan vervullen. Spreker zeide dat1 Duitschland volgens zijn meening wel geen buitenlandsche crcdieten zal kunnen' krijgen zonder dat het buitenland medezeggenschap in het beheer verkrijgt. De Duitsche regee ring stelt evenwel de hervatting van de uit- voering harer verplitehtingen jegens de geal- lieerden afhankelijk van haar vrije beschik king over het Roergebied, van het herstel van den rechtmatigen toestand in de Palts, alsmede van de toezegging van een' geleide- lijke bepericing van de Rijnbezetting. DE VOLKSGERICHTE IN BE IE REN Bij de a.s. opheffing der Volksgerichte in Beieren zal ook de doodstraf door den kogel worden afgeschaft. In de plaats daarvan' komt de executie door de valbijl, Het Volfcsgericht te Miinchen wordt heden nog niet opgeheven. In verhand met het pro- ces-Hitler en de daarmee in verband staandC andere processen blijft het voorloopig tot 15 April bestaan. ITALIe's FINANCIEELE TOESTAND. De ftaliaansche minister van Financien heeft een rede gehouden, waarin hij: zei, dat het deficit waarop voor het jaar 1923-'24 ge- rekend was en dat in November j.l. werd be- groot op 3586 millioen, kan worden aange- zuiverd. Het loopende begrootingsjaar zal dns sluitend eindigen. 'Het laat zich voor- zien1, dat ook in de komende jaren zulks het geval zal zijn. De financiede toestand is ge- stabiliseerd, de administratieve organisatie van den staat verstrekt en op economischen voet gebracht, terwijl het aantal ambtenaren met 32.117 is verwinderdt LONDE'NSCH E V E RKE E RST A KING Het trampersoneel te Londen heeft met 9428 tegen 4377 steirmien de voorwaarden der directies tot bijlegging dCr staking aan genomen. Het werk zal hedenochtend worden1 hervat. Er wordt nog gemeld, dat men gister ver- wachtte, dat het Londensche verkeer om 12 uur wederom normaal zou zijn. Daar het zijn overstroomd en verscheidene bruggen weggeslagen. Twintig peraonen zijn in de folven verdronken. De schade op meer dan millioen goudmark geraamd. Met vliegtui- gen wordt het terrein der overstrooming ver- kend en hulp verleend aan' de slachtoffers. DE ONDERBANIDELINGEIN MET DE MICUM UITGESTE'LD. De onderhandelingen met de Micurni, welke deze week zouden beginnen, ziin eenige dagen uitgesteld. Gister hebben de vertegenwoordigens der mijnwerkers met de Micum een bespreking gehouden omtrent de overeenkomsten. DE TOEKOMSTIGE REGEERINGS- VORM IN PERZIe. Uit Teheran wordt gemeld, dat in de Na- tionale Vergadering van Perzite dC toekam- stige regeenngisvorm is bespraken. Er is nog geen besluit gemiamem. Het dtebat is tot na de Perzische feestdagen verdaagd. De geestelijikheid is gekant tegen den republi- keinschen' staatsvorm, uit vrees, dat haar het- zelfdC lot zou treffen als in Turkije. RiUMOER'IGE TOONEELEN IN) DE SERVISCHE KAMER. In de Belgradosche Skoepstjina is het tussdien de oppositie en de regeering tot stormachtige tooneelen gekomen, daar deze het grootste deel van de mandaten der oppo sitie niet wilde erkermen. De oppositie verliet Zon'dagnacht de gesloten zitting en weigerdte verdCr alte parlem'enitaiiiren arbeid. Na slui- ting der vergadering werd de 1 eider der op positie door den Koning ontvangen. Blijkens een telegram uit Belgrado aan de „N. rr. Pr." hebben de Kroaten reedls Vrij- dag een poging gedaan de 39 mandaten van de afgevaardigden der parti) van Rariitsj te doen verificeeren. De oppositieleden der daar- toe bdnoemdC commissie trachtten met dat doel alleen een zitting te houden en orndat zij de noodige documenten1 niet van den voor- zitter dier Skoepisjina baddan ontvangen, drong hun president, Pesjitsj, in het bureau der Skoeptsjina dbor, om zich van de vex- eischte stukken meester te maken, waama de bedoeldC formaliteit werd verricht. De Kroaten hebben' dus weliswaar niet be- reikt, dat deze gewelddadige erkenning werd aanvaardl, maar toch dat nun Idder den ko ning zijn stamdpumt koni uiteen zetten. AARTSBrSSGHOP CIEPLAK Uit betrouwbare brim' wordt gemeld1, dat de Roomsch Katholieke aartsbisschop Ge- plak, wiens gevangenissira! van tien jaren veranderd is in verbanning uit Rusland, binnen'kort Rusland zal verlaten, via Odessa, vanwaar hij onmiddellijk naar Rome zal gaan. Aangenomen wordt dat hij nog niet in vrijheid is gesteld. De gewijzigde houding dier Russische re geering wordt toegeschreven aan invl-ed: van Britsche zijde en1 aan den wensdi door het Vaticaan de jure erkend te worden. NIEUWE OORLOG8UITVINIDING EN. De Noorsche uitvinder Neils W. Aasen zal 9 April van Southampton naar Amerika vertrekken om zijn nieuwste oorlogsuitvin- dingen1 aan de regeering van laaitstgenoemd land aan te bidden. De uitvinding bestaat uit een soort automa- tische soldaten, geconstrueerd als mijnen, die, indien zij tot een diepte van 10 mijl aan elkaar worden verbonden, een ondoordring- baar front vonnien. Aasen zal de regeering der Vereenigde Staten eveneens een uitvinding aanbieden, waarvan gebruik gemaakt zal 'kunnen wor den om de Philippijnen tegen vijandelijjke aanvallen te bescfiermen. Bovendien zal Aasen gentemde regeering een nieuw type diepwater-bom aanbieden, die, vanuit een watervliegtuig. in zee geworpen, het grootste oorlogs«hip zal kunnen vernie- tigen. dat zich in de buurt van de onheils- plek nevindt. Aasen zal een bezoek brengen aan NCw- York, Chicago, Wells en Washington. Se- dert 1908 houdt Aasen zich bezig met het fabriceeren van ooriogspro'ducten. Geduren- de den wereldoorlog werd er volgens zijn systeem, in acht' werkplaatsen achter de Fransche linie geaibeid om de geallieerden van granaten te voorzien. Kapitein feakson, de secretaris van Aasen, demc nstreerde in 1917 de uitvindingen aan de Amerikaansche autoriteiten te Sandyhook, doch tot een over- eenkomst kwam het niet. Aasen is de overtuiging toegedaan; dat zijn uitvindingen sledhts middelen zijn om tot een oplossmg van het vredesprobleem te geraken. Op 14 April as. zal Aasen met de ..MajestiC" te Nlew-York aankomen. EEN NrEUWE POLITIEKE CRISIS TE ANGORA? Er schijnt te Angora een nieuwe politieke crisis te broeien. Naar verluidt heeft het be- stutir van de Volkspartij het ontslag van de ministers van binnenlandsche zaken, justi- tie, onderwijs en openbare werken geeischt. Ismed paCha weigerae daaraan gevolg te ge- ven. Hij verklaarde als premier een vrije keuze te hebben voor de leden van het kabi- net. BiRUG INGESTO'RT. Naar uit Sevilla aan het ..Journal" wordt gemeld, is de brug nabij La Algaba over de Guadalquivir waarop bijna 200 menschen stonden te kijken naar de overstroomingen, ten gevolge van het feit, dat een omnibus, ondanks dat zulks verboden was, over de brug reed, ingestort. Tot nu toe heeft men een dertigtal lijken opgehaald, terwijl meer dan 50 personen min of meer emstig ge- wond zijn. Het aantal vermisten is onbe- kend. ONGUNSTIGE POSITIE VAN HANIDE- LAARS IN RUSLAND. De Times meldt uit Riga Kooplieden, die a1 hier uit Sovjet-Rusland aangekomen zijn, hebben verklaard, dat de positie van particuliere handelaars aldaar sedert de vorige maand ongunstiger gewor den is ten gevolge van de onzekerheid van het zaken doen en de risieo van arrestatie, niettegenstaande de kooplieden de talrijke voorsChriften der Sovjet-regeering stipt trach- ten na te komen. De arrestatie van een Duitschem consul, Toemler geheeten, heeft veel opzien gewekt. Tsjeka-agenten verschenen des naChts in zijn woning en namen hern in hechtenis op be ach uldiging van spionnage. Toemler was de vertegenwoordiger van de Frankfurter en Kieler Messen. POTNCARC HEEFT DE REGEE RING SVERKLARING AFGELEGD. Gister heeft Poincard in de Kamer zijn re- geeringsverldaring afgelegd. Dlaarin wordt de toepassing aangekondigd van die onlangs aangenomen fiscale wetten, en medegedeeld, dat de voorgenomen bezuinigingen zullen worden doorgevoerd in afwaoiting van de geergelde betalingen van Duitschland. Poin- card verklaarde, dat Frankrijk verzoeningsgie- zind is, doch voorzichtig moet zijn. De op- bouw van de verwoeste gebieden moet pllaats hebben zonder inflatie d& finao.cidn. Poincard wees verder op de noodzakelijjk- heid van de aanneming der wetten be treffen- de dep ensioenen Frankrijk is vredelievend en wil een rustig en menschelijk Euiopa. Poincard verklaarde; dat Frankrijk het Ruhrgebied' zal ontruimen naar gelang van de betalingen van Duitschland Frankrijk rekent op dte werkzaamheden van Commissies van Experts voor die zoo spoedig mogelijke oplossing van dte schadtevergioe- dingskwestiye. Frankrijk wenscht niets anders dan eerbiediging van de verdragen. Poincard heeft tot ieder van zijh 14 afgetre- den medewerkers een schrijven gericht, waar in hij zijn dank uitspreekt voor de uitnemen- de diensten aan de nationale politiek bewe- zen- De ministerraad heeft met algemeene stem- men deg eheele door Poincard opgesitelde re- geeringsverklaring goedgekeurd. Zij bevat die handhaving van alle rechtten van' Frankrijk op de in beslag genomen panden totdat het herstelprobleem op bevredligende wijlze zal zijn geregeld, hetgeen het zal trachten te be- rteiken door het sluiten van intemationale verdragen. Tevens zal dte premier een natio nale enheid eischen door een republikeihsche conoentratie, waarvan de regeering het voor beeid geeft. KORTE BERICHTEN. De Britsche vliegeniers, die den tocht om de wereld maiken, hebben Rome verlaten in alte vroegte van den ochtend, met het plan direct naar Athene te vliegen, zonder Brim disi aan te doen, gelijk oonspronkelijk vastge- ateld was. AI1MAARSGHE COORANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1