N.V, Baek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, FEUILLETON. Voordam G 9, ALKMAAR. Het pleegkind van de drle Celibatairs. Ziet Uwe Drnkwerken 11a. Onze zetmachines stellcn ons in staat U vlug te bedicnen Stadsnieuws VERGADERIN'G ZIEKENFONDS. Gist era voud had in het hotel De Nachte- gaal de tiende j aarvergaderimg plaats van het Alg. Afd. Ziekenfonds der aid. Alkmaar en Omstr. van de Ned1. Maatschappij tot be- vordterimg der geneeskunst De aaniwezigen, een 30-tal, werden welkoin feheeten door den voorzitter, dan heer Schroder, medtedeelendle, dat, Indian met 23 Maart op een Zondag was gevallen, de ver- gadering op dien dag zo-u zijn gehouden, aangezien toen het foods tien jaar had be- staan. De vraag of bereikt is het i'dleaal der oprichtens, n.l. het verkrijgen vani zoo goed mogelijke geneeskundige hulp, meende spr. aan die hand van de geschiedenis van het fonds bevestigend te mogen beantwoorden. limners het reglement kon vrijwel gehand- haafd blijven, de commissie voor het in ont- vangst netne© van klachten vergadert niet meer oindlat er geen klachten komen en ver schillende andere dingen, o.a. de geest die steeds de vergaderingen kenmerkt, zijn daar om te bewijzen, dat steeds met heiligeo emst is nagestreefd het ideaal van het zieken fonds. Spr. hoopte dlat ook voor de toekomst dit zoo zal blijven en tweedracht geen wortel zal kunnen schieten, opdat het afdeelingszie- kenfonds zal behooren tot de beste zieken- foncfcen d-es lands. De motulen, gelezen door den secretaris, den heer B. H. J. Schouten, werden onver- andterd goedgekeurd. De heer Bouman (Z.-Scharwoude) merk- te naar aanleiding van de niotulen' op, dat er verschil van meening bestaat over de kosten van de tamdheelkumdige hulp. De voorzitter antwoordde, dat met alle tandarisen een overeenkomst is getroffen, waarbij bepaald wordt dat voor Alkmaar de helft rediuctie wordt gegeven; niet voor om- liggende plaatsen, waarvoor het tarief voor ledten van het fonds echter wel lager is ce stoid. Verder vroeg de heer Bouman boever de commissie is gevorcLerd met haar onderzoek naar den bouw van een ziekenhuis. De voorzitter antwoordde dat men nog niets is gevorderd, de zaak is nog ini voorbe- reiding. Hierop las de heer Schouten het jaarver- slag, waaraan wij het volgende ontleenen: De afdeelingen droegen samen af 48649.01 makende met eenige andere ba- ten. een totaal van 48826.98, uifgegeveo werd 52194.16, waaronder het nadeelig saldo van 5603.58. Waar echter de uitga- ven 2236.40 bleven beneden de raming hoopt men met een paar jaar het tekort te boven te zijn, vooral nu adspiramt-ledem een verklaring van gezondheid moeten teekenen eii mede door het feit, dat in overleg met de specialisteneeo maximum iis gesteld aan de specialistische behandeling per patient per jaar. Het fonds had op 31 Dec. 19421 volwas- seni leden en 11784 kinderen van wie 9588 betalende (vorig jaar 18850, 11469 en 9300) Het aanital apotheek-houdend gemeeskun- digeu is vermeerderd door de vestiging van dr. Cohen te Hensbroek, terwijl de heer Elema, eertijds arts te Avenhorn, als specia list toetrad. In zijn plaats kwam de heer Bo- degom, terwijl de heer Baart de la Faille te Akersloot opgevolgd werd door den heer Zeldtenrust. Een overeenkomst met de tandartsen te Alkmaar en Schagen kwam tot stand, waar bij tamdheelkundige hulp voor veel vermin- derden prijs mogelijk is. Het verslag geeft nog verschillende cijfers, die den vooruitgang van het fonds bewijzen en memoreert erkentelijk het wetk van den administrateur, den heer Keuzekamp. Er zijn op het oogenblik aan het fonds verbomden 8 huisartsen, 8 specialisten, 31 apoth.h.geneeskundigen en 6 apothekers. Het jaarverslag werd onder applaus goed gekeurd. De heer Hartong van Ark bracht namens de commissie tot nazien der rekening en ver- antwoording over 1923 (bestaande behalve uit den rapporteur nog uit de heeren Schlichtbjg en Bouman) verslag uit. Spr. deelde ofede. dat de administratie geheel in orde was. Meerdere malen was in den' loop van het afgeloopen jaar controle uitgeoefend Op advies der commissie werd de secreta- ris-penri ingmeester van de verantwoordelijk- heid ontheven. De heer Bouwman bracht dank aan het bestuur voor de wijze, waarop het gedurende het bestaan van het fonds de belangen ervan had behartigd. In verschillende functies had spr. dit kunnen constateeren en hij wist het ook uit den mond van verschillende veraeker- den. Speciaal den voorzitter betuigde spr. Geauthoriseerde vertoling naar het Engelsdi van E. PhilipsOppenheim, door Mevrouw v. d. W. 22) „Integendeel, er zijn veel meer menschen bier, dan ik verwacht had. Ik had begrepen, dat je alleen zoudt zijn." „En je dacht waarschijnlij'k, dat ik dat moest zijn. Wel, ik was nooit conventioneel. Dat weet je. Ik sluit mijzelf wel eens voor oen madnd op. Nu verwachit ik, dat mijn vrienden mij komen troosten." „Het ziet er niet naar uit, d^t u teleurge- ste'.cl wordt." Zij haalde de schouders op. „Misschien niet." Zij nam mij op. Ik ging naast hlaar zitten. „Ha, dat is lief van je. Ik wilde eens rustig ■net je praten. Vertel mij eens, waarom je zoo somber kijkt?" „Ik ben mij daarvan niets bewust. Om u de waarheld te zeggen, was ik benieuwd te we- ten of Isobel niet te jong was, om hlaar in dit gezelschap te brengen". „Mijn waarde Arnold; ar zjjn maar een of danlk voor hetgwn hfj voor Set fonda deed gedurende zijn vijljang voorzitterschap. De voorzitter betuigde zijn dank voor <fe erkemtelijke woorden en negate toe, dat hij en stellig ook de andere bestuursleden zal blij ven streven naar die meest goede werkhng van het foods en naar de behartiging van de be langen der l eden Punt 5 „benioeming commissie tot nazien der rtekening en verantwoording over 1924" had tot resultant, dlat door de apothekers ge- kozen werd dte heer H. J. F. Wanna, door vertegenwoordigers der verzekerdten die heer Langendij'k te Kolhorn en door de genees- heeren de heer Schlichtinig (beide laatsten na twee stemmingen). Alle namen de benoe ming aan. Punt 6, bestuursverkiezing wegen® perio- diteke aftreding van de heeren dir. Beeker te Barsingerhorn, Kansen te N.-Scharwoudle en Schouten. De heer Kansen wenschte voor herkiezing niet in aanmerking te komen, omdat hij meen de zich te mogen beklagen over gebrek aan samenwerking met de doktoren aan den Langendijik. De heer Greeuw (bestuur) vond deze be- merking niet juist. Het komt er op aan de belangen van de verzekerden te dienen, waar men ook woont. De voorzitter zou den heer Kansen o«' gaarne als bestuurslid missen. Deze moet be> d'enken, dat hij bestuurslid is voor het heele fonds en niet alleen voor den Langendijk. Dr. Hoekstra (Z.-Scharwoude) vroeg dten hear Kansen naar feiten. De Langendijker doktoren hebben nooit tegengewerkt. Er was nooit samen' te overleggen, omdat er geen klachten warm De voorzitter zei, dat gedurende het be' staan van het fonds altijd de ernistigste moeilijkheden warem ondervonden door de onhandelbaarheid van de drie doktoren van den Langendij'k. De heer Greeuw deed nog een poring om den heer Kansen op zijn besluit te doen to rug komen. Deze echter wou ma de thans ge Voerde besprekingen in geen geval meer, om dat hij nu nog grooter gebrek aan samen- werking vreesdte, wat den heer Greeuw deed opmerken, dat het nu juist wel eens beter kon wordten. De heer Langendij'k betoogde, dat de heer Kansen toch als bestuurslid niets met de dokters te maken heeft. De heer Bouinan drong er bij den heer Kansen op aan to blijven. Is er iets, be- spreek't in't bestuur, dat dan zeker de dok ters wel op dte verkeerde toestanden zal wij- zen. Uit eigen ervaring met dr. H oekstra dteel- dte spr. nog iets mee, om te bewijzen, dat een ander ook niet altijd voldaan is. Men moet dan echter er over spreicen. iHierop werd tot stemming overgegaan, met als resultaat, d'at de aftredenden werden herbenoemd.. De heer Kansen nam nu de herkiezing aan, in de hoop dat hij nu met de doktoren van den Langendijk meer mede- werking zal ondervinden, in zonderheid van dr. Hoekstra, waarop deze antwoordde: Op tiriiro medewerking kunt u rekenen, net als auyu. De heer Greeuw deelde nog mede, dat wat de heer Bouman bedoelde met zijn ervaring met dr. Hoekstra al is gebeurd v6<5r hetv zie kenfonds bestond, voor welke toeliditing de voorzitter dank zegde. Punt 7Vaststelling bijdrage der verzek»r- den. Het bestuur stelde voor deze te laten op het tegenwoordig vastgestelde. De heer Visser (Burgerbrug) zou verla- ging hebben willen voorstdlen, maar nu het fonas nog steeds een tekort 'heeft, is hij v66r handhaving op het thans geldende. Het bestuursvoorstel werd hierop z. h. s. aangenomen. Punt 8Bespreking van de verzekering der verpleegkoslen in ziekenhuizen. De heer Schoonhof (Castricum j overtuigd, dat het fonds niet de ziekenhuisverpleging kan betalen en dit dikwijls dus moet ge- schieden door de gemeente, wilde subsidie vragen aan dte besturen der gemeenten. De voorzitter verwierp dit, omdat het fonds uit eigen middelen wil betalen. De gemeente- besturen zullen toch niet zooveel geven, dat het fends er beter van wordt. Als er zware gevallen komen met groOie uitgaven, zou bet fonds toch nog slachtoffer worden. Spr. wees op de opgerichte R.-K. vereeniging voor be- taling van de verpleging in het St. Elisabeth- gestieht. Zoo'n soort vereeniging zou spr. wenschen, geheel bui'ten het fends staande. De bedoeling is trouwens ook slech'fs om over de zaak te spreken en nog geen besluit te ne- men. De heer Langendijk vroeg of het, gezien dlen stand1 der kas, niet mogelijk was, dat het fonds iets deed in gevallen, dlat een patient plotseling naar het ziekenhuis mioet, zulks om te voorkomen dat er later gezeur konit over de betaling Thans moet men nog te vaak zoeken naar iemand, die dat vervoer op zich neemt. Dr. van Dam merkte op, dat bericht kan wordten gestuurd naar AUanaar, dan heeft men na.een uur, hoogstens een paar uur, de twee van mijn bijzondere vrienden hier. De overigen kwamen toevallig. Het lijkt mij niet toe, dat Isobel hier niet op haar plaats is, want zij amuseert zich goed", De echo van haar lach kwam tot ons. Ver schillende jongelieden stonden rand haar 'stoe!. Zij was het middelpunt van een vroo- lij'k gesprek. Arthur stond 'n beetje verveeld aan den buifenkant van den kring. „Zij amuseert zich altijd", antwoordde ik, „dat ligt in haar karakter. Toch Zij hield de handen voor haar ooren. „Kom, ik wil niet de Ies gelezen worden. Werkelijk, ik had' je hier noodig. Ik had ie iets te vertel len, iets bijzonders". „Laten wij dan van de andere kwestie af- stappen. Ik ben geheel tot uw dienst." „Vergeef mij, als ik vervelend ben, maar ik ben erop gesteld, dat je mij begrijpt. Ik begin in te zien, dat ik verkeerd heb gehandeld met betrekking tot een zekere kwestie, die wij te St Argueil hebben besproken. Ik wensch die kwestie van een geheel andere kant te bekij- ken." „U meent de zaak met Isobel?" „NatuurIijk! Den eersten keer, dat ik bij je kwam," zeidte lady Delahaye boetvaardig, „was ik hoogst onaangenaam. Dat spijt me heel erg. Ik wist niet wie Isobel was en ik was boos op iedereenop mijn armen Will, op het kind zelf en op jou. Je moet mij dat vergevon. Ik was gahsel over&tuur." zueicmauto. Het vervoer kan ook wet geschie- den' in een gewone auto, waar een bed in is gelegd. De vervoer kwestie is niet zoo erg, als de Noord-tHollandsche wegen maar beter waren, zou rt nog minder erg zijhi. De heer Langendijk wilde juist de centen- kwestie onder oogen gezien hebben. Dr. van Dam verwecs naar die Armbestu- ren. Dr. Vogelzang, van Oudkarspel, herinnerde aan de verschillendte aan dten Langendijik be staande commissies voor verpleging en om- dersteuning bij ziekte In Oud'karapel wil men dat ook. Aldaar is dte regcl, dat voor iemand, die lid is van het fonds, het Artmbe- stuur terstond bereid is dc verpleegkcsten te betakn. Spr. was bang, diat pogingen om het ziekenfonds bijdragen te doen verleenen in de verpleegkcsten zullen afetuiten op de kosten. Als hot fonds kon steumen, zou hiji dat zeer toejuichen. Dc voorzitter betoogde, dat door de nu gevoerde besprekngen de vertegenwoordi gers der leden gelegenheid hebben een en an der met de leden te bespreken. Op het oogen blik althans is het niet gewenscht, dlat het fonds een bijdrage geeft, omdat de buitenge- meenten nog een tekort hebben. De oprich- ting van een vereeniging tot betaling der ver- pleegkosten is moeilijk, den eersten' tijd zal zij het zwaar hebben, omdat niet ieder lid wordt. De een zal zeggenik ben nooit ziek en de ander zal denken ik kan er wel mee uit en dus lid worden. En dtezulken brengen de kosten mee. De heer Langendijk vroeg of het zieken fonds eveniueel de administratie van zoo'n vereeniging zou willen voeren. De voorzitter zou dit eerst in het bestuur willen bespreken, hoewel vast staat dat het zooveel mogelijk medewerking zal verleenen. De heer Bouman betwijfelde cf een be spreking door de vertegenwoordigers dier le- dien we! iets zou uitwerken, omaat zij. geen basis hebben van kosten enz. Hij wildie liever een commissie van onderzoek. De voorzitter merkte op, dat verledten jaar 550 fondsleden verplecgd zijn met 13000 ver- pleegdagen, wat dus 39000 heeft gekost. Dat is toch al iets van een basis. Het fonds zal dat niet kunnen betalen. De heer Bouman vreesde, dat een com missie de werking van een vereeniging als de bedoplde zou kunnen nagaan, misschien is van de R K. wel wat te keren in dezen. Dr. Blok (Bergen): 39000, dat is per lid van het fonds 1.30. Dr. van Dam: Wij hebben dte zaak ondter oogen gezien. Men moet wel rekenen op 2 per jaar per lid, om niet te behoeven aan, te kloppem bij filantropisohe instellingen, want er zouden meer worden opgenomen in ve- pleging dan nu Spr. had gehoord1, dat de R. K. 6 cent per week vroegen. Bij hen kun nen we niet aansluiten, omdat zij alleen R.K. willen hebben. Met 5 of 6 cent zou men het beoogde doel kunnen bereiken, maar dan moesten ook alle lied'en aansluiten. De heer Langendijk begreep niet, dat cr meer zouden worden opgenomen; Het blijft toch gaan op advies van die doktoren De voorzitter was er van overtuigd. dat, als men weet dat dte verpleegkosten te krijgen zijn, de gelegenheid zoowel bjj dektoren als patienten die genegenheid zal opwekkeu. De heer Kansen vreesde geen grooten toe- loop van patienten voor ziekenhuisverple ging, althans niet uit dte buitengemecnten Daar vandaan komen toch meest alleen opera- tiegevallen. De voorzitter betoogdte, dat, waar de zie kenhuisverpleging toch altijd dte beste is, ■dokters en patienten beiden meer naar die verpleging zullen verlangen, als het geld er maar voor is. De heer Kansen voelde meer voor een on- dersteuningsfonds, als waarvan dir. Vogel zang sprak. Dr. Bruins was overtuigd, dlat de kosten van specialistische hulp zullen slijgen, zoo- dra het geld er voor is. In Wormerveer be staat oen fends als het hier bedoeldle en dit lean zich niet meer bodruipen zonder hulp van de fabrikanten In dte toekomst zou men hier wel mogen rekenen op 5 h 6 cent per lid per week. Dr. van Oppen (Limmen) wilde een referen dum onder ae leden over de kwestie. De voorzitter zegde overweging toe. De heer Visser: Als de leden nu alleen stemmen voor ziekenhuisverpleging, hoe zul len dte dokters dan bestaan? (Gelach). De voorzitter dankte voor deze belangstel- ling, maar maakte zich nog niet bezorgd. Ex zijn in dte ziekenhuizen te Alkmaar 400 bid den, dus alle patienten kunnen niet worden opgenomen, voor de dokters zullen er heusch nog wel genoeg overblijven. Dr. Schlichting vroeg of na de oprichting van een vereeniging als die bedoelde geen strenger eischen moeten worden gesteld aan toetreding tot het fonds Spr. meende dat fonds en vereeniging gescheiden moesten blijven, omdat niet iedier, die tot het fondte kan worden toeigelaten, ook lid kan wordten van dte vereeniging De voorzitter erkende dit bezwaar. ,.Ik zal er niet meer aan denken", belloofde ik haar. „loen weer in Argueil. Ik sloeg een ge- eel verkeerden toon aan. Jouiw manier van doen was natuurlijlker, meer mensdielijk. Er zijn zeer ernstige redtenen, waarom het voor let kind veel beter is, als zij buiten die we- reld leeft. Een leven van atzondering zal, gel oof i'k ten slotte, als zij dat goed kent, -het geluklkigste voor haar zijn. En toch meet zij een kans hebben." „Ik ben blij, dat u dat toegceft." „Nu wil ik je iets vragen. En ik ben ze- 'cer, dat je daarover niet boos zult zijn. Ge- l'oof jij, dat een meisje van Isobe1'® leeftijd en voorkomen op haar plaats is op jonge- 'ui's kamers?" ..'Dat beschouw ik als een treurige nood'za- celijkheid. Toch moet u het niet zoo erg op- nemen. Wij hebben een huisihoudster, die het toppunt is van eerbiediwaardigheid. Isobel is "nder haar hoed'e." „Ik zal er zorg voor dragen, dat dit niet meer noodig is", zeide lady Delahaye glilm- achend „Ik zaT je daarvan ontlasfen en te- geTijlkertijd je :geweten bevrijdten van een ver- velend'e nadhtmerrie. Luister! Dit wilde ik voorstellen. Last Isobel voor een jaar bij mij komen. Ik zal h'aar behandelen als miin dochter. Zij zal veel genccgen hebben. Er zijn «chouwburgeu en een ctndeltooe ho*- Dr. Schlichting merkte nog op, oat Wj de R. K. nu al blijkt, dat dte leden der vereeni ging heel gaarne willen worden opgenomen in het ziekenhuis. De heer Visser achtte dte kosten, voort- vloeiende uit de ziekenhuisverpleging, voor het fonds te hocg en wilde die overiaten aan de gemeenten en de diaconieen Als de contri bute verhoogd moet worden om che kosten door het fonds te laten dragen, zullen zeker velen terugtredlen. Hij wilde met een beslis- smg wachten tot het bestuur met voorstellen kan komen. De voorzitter stelde nog eens in het licht dat slechts bespreking der kwestie het dbel is. De heer Leering (&rgen) meende op grond van eigen ervaring te mogen zeggen, dat van ziekenhuisverpleging veel meer gebruiik zal worden gemaakt, indien die kosten voor an- derer rekening zijn. Op een vraag van den heer Bouman zei die voorzitter, dat net bestuur graag zal zien dat de vertegenwoordigers der leden in hunne streek de zaak bespreken. De zaak moet aan het rollen gebracht worden. De heer Greeuw was van oordeel, dat de bidoelde vereeniging een particulier fonds zal moeten worden, waarbij ook nict-fondsleden kunnen toetreden. De kosten zullen ongeveer 4 per persoon en per jaar worden, gerekienc dat 5 pet. der aangesloten ledten ziekenhuis verpleging geniet. De heer Langendijk was er niet voor om ook niet-fondsleden te laten toetreden, omdat z. i het fonds toch op den duur het beheer zal moeten voeren. Hij wilde dat de vertegen woordigers der leden er met de genoesheeren over spreken en dat de zaak het volgend jaar opnieuw onder oogen wordt gezien. Dc heer Wolzak bepleitte net geven van een' bepaald bedrag per verpleegdag, zoodra de schuld van het fonds is weggewerkt. De heer Greeuw bracht nog in het midden, dat personen, die weten voor rekening van den Raad van Arbeid of van een Armbestuur te zullen worden verpleegd, zeker niet zullen toetreden als lid tot de bidoelde vereeniging. De voorzitter was tegen het idee-Wolzak, omdat het fends niet het voile benoodigde be drag kan betalen en dus een ander de rest zou moeten bijdragen. Ook tegen het vragen van subsidie zou spr. zich verzetten, omdat het fonds dan niet onafhankelijk meer blijft Het diont zi-'n eigenwaarde hoog te houden. Dr. Blok zette uiteen, hoe het in Bergen gaat als een patitent de verpleegkosten niet kan betalen. Deze zelf, het Armbegtuur en de gemeente betalen een derde deel. Het dat dte patient bijdraagt zou dan- evenkueel het fonds kunnen betalen. De heer Boonakker (Valkoog) vreesde fias co van het verhoogen der bijdragen om de verpleegkosten te kunnen betalien, want de loonen van groote groepen der leden zijn verloagd, zoodat zij de verhooging niet fcun nen betalen. Dr. van Oppen drong nogmaals aan op het houden van een stemming ondter de le den- Het op de lange baan schuiven haalt niet® uit. Dr. van Dam ach'tte een enquette een onbe- gonnen werk, omdat de meeste menschen de bedoeling der vragen niet zullen begrijpen. Dr. van Oppen diacht dat zij, die ze niet be grepen, wel bij het bestuur of hun genees- heer zouden komen. Over de vraag hoe een vragenlijst eventueel zou moetien worden ingericht, had' nog een heele bespreking plaats. waarop de voorzit ter ten slotte de besprekingen sloot. Bij de rondVraag kwamen nog tal van on derwerpen ter sprake, waarvan wij enkele medtedcelen, de overige leken ens meer van internen aard. De door den heer Wolzak over- gebrachte klachten en verzoeken van aange- slolenen zullen door't bestuur wordten bespro ken en zoo mogel ijk zal er aan tegemoet wor den gekomen. Dr. Blok sprak over ach'tcrstal- lieheid in de betaling van de wekelijlcsche bij dragen De voorzitter verzocht namen van ae nalatigen, opd'at het bestuur hen kan aan- schrijVen. De heer Bontes (Otcrlcek) bracht het bestuur drnk voor de leid'ing, die het aan het fonds gedurende zijn tienjarig bestaan had gegeven, waarin hij het bewijs zag, dat het bestuur met dte leden meeleeft. Bij de sluiting bracht de voorzitter dank voor de aangename besprekingen. Hiji hoopte, dat het weer een nuttige vergadcring zal zijn geweest en dat dit ook van alle in de toe- k-rvmi<t+ nog te houden vergaderingen zal kun nen worden gezegd. BOTERCONTRO'LESTATION NOORI> HOLLAND. Blijkens hei jaarverslag van het Botercon- trolestation Noord-Holland over het jaar 1923 werden in den loop van het jaar 7 nieuwe leden aangenomen, namelijk 2 zuivel- fabrieken, 1 melkinrichting en 4 handelaren, 1 lid-handelaar werd door het bestuur ge- schrapt. Op 1 Januari 1924 bedroeg het !e- dental 67, namelijk 47 zuiveifabrieken, 7 melk-inrichtingen en 13 handelaren. Boven- dien staan nog onder controle 32 filialen. De hoeveelheid geconlroleerde boter be droeg 3.539,656 kg., namelijk 2,240,273 kg. geproduceerde en 1,299,383 kg. bijigekochte veel'heid vermaken, waar men een meisje van haar leeftijd kan brengen, d'at te jong is voor het gezelsclhapsleven. Ziji zal omgaan met jongelui van haar leeftijd, zij zal alles heb ben wat haar, om eerlijk te zijn, ontzegd moet worden in haar tegenwoordlge omstan- digheden. Aan het einde van dat jaar zal ik haar haar geschiedenis vertellen. Die is treurig en ellendig. Dat m'ag je nu wel we ten. Zij kan dan kiezen tusschen het klooster en lets anders, waartoe wij: haar onderling in staat kunnen stellen. En ik ben geneigd te gelooven, d'at zij het klooster zal kiezen." ,.Is er een geldige reden, lady Delahaye, waarom u miji nu niet zoudt zeggen, het- geen u Isobel over een jaar wilt mededeelen? Er zijn zoovele geheimzinnige dingen voor- gevallen in deze zaak, dat het: moeilijk is om een beslissing te nemen, als men niet van alltes op de hoogtc is." „Er zijn redenen ernstige rtedenen waarom ik u nieis kan zeggen. Werkelijk, ik zou het gaarne doen, Arno1d, maar mijln 'po- sitie is zeer moeilijk. Ik geloof, dat je mij: wel een beetje kunt vertrouwen." „Ik ben er van overtuigd, dat u wilt doen, wat het beste is; u moet echter ook begrijpen, d'at mijn positie zeer moeilijk is. Ook ik ben gebonden aan een belofte." Haar oogen flikkerden verontwaardigd'. „Tegenov«tr den sun, die mijn ®chtgenoot boter. Van de laatstbedoelde hoeveelheid werden 217,144 kg. doorgezonden met het oorspronkelijke Rijfcsmerk. De boterproductie was in 1923 ongeveer 10 pet. hooger dan in 1922. In 1923 is gebleken, dat niet alle rechter- lijke colleges van ooraeel zijn, dat opschrif- ten als „bo:er onder rijkscontrole" enz., ge- 'bezigd door niet-aangeslotenen, strafbaar zijn volgens de wet op de oneerlijke mede- dinging. Meer en meer komt de wenschelijk- heid naar voren om de Boterwet te wijzigen, waarbij er dan tegelijk voor kan worden ge- zorgd1, dat de misleidende aanprijzingen van margarine worden verboden. In totaal werden door het station uitge- reikt 3,355.600 Rij'ksbotermerken. Het ge- bruik van inwikkels met Rijksmerk is in 1923 nog weer tcegenomen en wordt door het station ook zooveel mogelijk bevorderd. Er werden 1970 conlrolebezoeken afge- legd en het aantal genomen monsters be droeg 1853. Hiervan werden onderzocht op vochfgehalte 1832, op refractiegetal 1726 en op R.M.W.-getal 1725. Slechts 1.52 pet. der onderzochte monsters ibezat een vochige- halte boven 16 pet. In 1922 was dit het ge val met 1.85 pet., zoodat het resultaat in 1923 gunstiger is geweest. Het betrof in totaal 28 monsters, welke afkomstig waren van 17 leden (14 zuiveifabrieken en 3 melk- inrichtingen). Door 37 leden (23 zuiveifa brieken, 2 melkinrichtingen en 12 handela ren) werd steeds boter bereid en omgezet met een watergehalte beneden 15,6 pet., zoodat zij zelfs nooit een waarschuwing hebben be- hceven te ontvangen. Het gemiddelde voch'tgehalte over 1923 bedroeg 13,58 pet. (in 1922 13.41 pet.); het gemiddelde R.M.W.-getal was in 1923 iets hooger dan in 1922. Er werden 42 boeten opgelegd, waarvan 39 wegens te hoog watergehalte, 2 wegeris onjuiste boekhouding en 1 wegens het vcr- dwijnen van de botermerken. In het laatstbe doelde geval heeft het betreffende lid ook nog een waarborgsom moeten storien. Provinciaal Nietms UIT BERGEN. In en om. den Road. Verschillende leden feliciteerden dten Bur- gemeester toen eindelijk de begrooting voor 1924 was vastgesteld. Dit was inderdaad een feliritatie waard, maar niet alleen voor den Burgemeester, doch ook voor het geheele col lege. Het vasfstellen der begrooting ging tevo- ren n'immer met zooveel moeite gepaard als di'tmaal en dit behoeft geen verwondering. Ten eerste nicest de begrooting geheel vol gens nieuwe voorschriften worden ingericht, wat ook in andere plaatsen aanleiding gaf tot een latere behandeling, ten tweede was de voorbereidlingstaak en voor den burgemeester ten voor de wethouders geheel nieuw; ten der de kon de Rekening 1922 met* een voordteelig saldo van ruim 41000 worden afgesloten en stond men nu voor een saldo van slechts 17000; en ten vierde stonderi B. en W. voor de dekklng van een nieuwe uitgaaf van p!.m. 6000 aan bijdragen voor H. B. S., Gymna sium en Handelsondterwijs. Dat de begrooting iets later behandeld zou worden, mocht dus verwacht worden, maar dat dit 4 maanden later plaats had dan 't vorige jaar, lijkt ons toch wel wat heel bar; en dit temeer, aangezien de gemeen'ewet vcorschrijft, dat de begrooting vier maanden vo6r het jaar, waarvoor ze dient, moet wor den aangeboden, zoodiat wettelijk dte behande ling acht maanden eerdter had moeten ge- schiedCn. B. en W. wilden v66r aTles belastingver- hooging voorkomen en dit is te begrijpen Op bebouwde eigendommen worden reeds 80 opcenten, op onbebouwde 20, op Personeel 50 tot 60 op de Rijksinkomstenbelasting 75 en op de Vermogensbelasting opcenten geheven. Om tot een' sluitende begrooting te komen, stelden B. em W. dte invceriing eener heffing van leges op bouwvtrjmnningen voor, met 'n minimum van 7.50. Hiervoor wordt een ont- vangst van 1000 berekend. Als nieuwe heffingen werden voorts voor- gesteld een staangeldhefflng voor autobus- sen. een tonnenbelasting en het storten van 5000 uit d'e winst van het electrisch bedrijf in de gemeentekas. Ook wenschien B. en W. te hezuinigen door dooddeDen man, dien u verdedigtIk vind, dat u temminste zoo factvol moest zijn, om hem er niet biji te halen." „I'k hteb hem- er nooit bijgehaald en ik wensch dat ook nu niet te doen. En wat be- treft hem te beschermen, ik heb geen flauw idee, waar hij id. Wees redelijk, lady Dela haye. Ik „Redelijk! Ik zou willen!, dat jij dat waart! Doe jezelf een eerlijke vraag. Wat is een' meer geschikte plaats voor haar mijn luis of jou kamers?" Zij wees naar Isobel, die achterover in laar stoel zat te laehen tegen een jong- mensch, dat over haar heen stond gebogen. Zij leek ouder, dan zij was. Arthur stond met een norsch gezicht op den achtergrond. ,Uw huis, zonder twijfel", antwoordde ik, „als het tenminste een is van 'n vriendin." Haar saiijnen schoentie stampte omgedul- dig op den Vlcer. Met een fronsemd gelaat ceek zij mij aan. „Geloof je dan. dat ik haar vijand ben? Jjkt mijn aanbod daarop?" „Daf niet; ik zal het aan Isobel overia ten of zij het wil aannemen of afwijzen." Ik liep de kamer door. Isobel zag mij aan- komen en stond op. „Is het onze tijd?" vroeg zij. „Nog niet! Ga eens een oogenblik praten met lady Delahaye. Zijl heeft je wat te ver tellen." WVwdt varvolgd*)

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5