dte BiilaafcSas suaa vanadiSSiHaSe ■Marseiflgtegaa te verminderen; van de ainbtenaren 3Va pct voor hum pensioen af te trekken en de sala- rissen van de wethoudtera te verlagen. B. en W. namen later de voorstel len inzake pensioenaftrek en verlagingen van salariasen van we the uders en van presentiegelden voor raadsleden terug omd'at naar zij beweerden, tenslotte nog was gebleken, dat dit niet noo- clig was. In slrijd met de gemeentewet, die van het benoemen van Commissies uit den Raad spreekt, wees de Raad zichzelf in z'n gehee1 a an voor het behandelen van de begrooting In Cam'iitte vergaderde de Raad hierover niet minder dan twaalfmaal en het voorloopig ver- slag, dat tenslotte als vrucht van deze be- raadslagingen in het 'licht verscheen, vestigt wel den indruk. dat men nu elk puntje be- langriik en niet ibelangrijk in den breede heelt besproken. Het doet wat vreemd aan in d'iit verelag de leden bij name genoemd' te zien. Dit lijkt ons niet in overoenstemmang met het karakter van comite vergaderingen en is geheel in strijd met wat parlementa'ir gebruikeliik is. Tot bekorting van de raadsdiscussie heeft de in comity behandeling door den geheelen raad, niet geleid. De leden wisten nu reeds te voren hoe de besliss.ngen zouden loopen, maar voelden zich niettemin gedrongen am in openbare vergadering voor hun kiezers te getuigen en dien was men aan ook wat verschuldigd. Dat de meerderheid besliste, het houden van algemeene besdhouwingen niet toe te staan, is iets, dat moeilijk door den beugel kan, ook al was het houden daarvan in Ber gen tot nog toe niet gebruikelijk. Waar de openbare behandeling, ondanks de 12 comitte vergaderingen (wij begrijpen ter wereld niet, hoe men over zoo'n begrooting 12 vergaderingen heeft kunnen houden) nog drie openbare zittingen vorderden, gaat het ar gument voor .tijdbekorting o.i. niet op. Boven dien zou het voor het publiek wel leerzaam zijn geweest te vernemen wat de betreffende leden onder algemeene beschouwingen belief- dien te rangschikken. De raad had daar heusch een half uurtje voor over moeten heb ben. Op de subsidies is, men heeft het in de ver- slagen kunnen lezen, niet veel bezuinigd ge- worden. Dat tenslote na het uitnemend betoog van den heer Zeiler z.h.s. werd1 besloten, ae subsidie aan de V. V. V. onveranderd te laten, is zeker iets, dat wel met ingenomenheid door ieder, die het werkelijke beilang van de ge meente begrijpt, zal zijn vera omen. Hier zou inderdaad de zuinigheid de wijsheid hebben bedrogen. De V. V. V. kan voor adverteeren nog maar 900 per jaar uittrekken. Zij, die weten, welke bedragen de publiciteit in de Cte pers vordert, en deze kan abso- niet gemist worden, weten, dat diit voor Bergen veel te weinig is. Gelukkig geven de verschillende hotels, pensions en an dere ondernemingen in Bergen nog wel het vijfvoudige uit, waardoor de naam van Ber gen in den lande tcch hoog gehouden wordt. Zij, die meenen, dat het zonder die uitgaaf wel zal gaan in Bergen, zijn zich blijkbaar niet bewust, dat zij parasiteeren op het werk van anderen. Over het voorstel om de subsidie voor de openbare Leeszaal op 12.50 te brengen, hebben wij onze meening reeds eerder ken- baar gemaakt. Het verheugt ons, dat B. en *W. tenslotte het voonstel van dten heer Den Das om deze subsidie op 25 te laten, hebben overgenomen. Dit bedrag is, gezien het groo- te gebruik, dat er in Bergen van deze instal ling wordt gemaakt, nog absoluut te weinig Het is wel merkwaardig, dat van de R.K. le den van den Raadi. die van de andere leden subsidies opvorderden voor hun begrensde in- stellingen slfechts een enkefl fid, de heer De Wit, zich tot de hoogte kon opwerken, dat zij, die van anderen iets vragen, zich ook bereid hebben te toonen, voor anderen iets te offeren. Oezien het verloop van de besl'issing over de verschillende subsidies kunnen wij het niet anders dan betreuren, dat de subsidie van het Harmoniecorps van 500 op 400 is ge- bracht. De Burgemeester ulitte wel de veron- derstelling, dat particulieren wel zooveel lief- de voor het omimtobare corps zouden toonen, dat; het corps niet in't gedrang zou komen, maar men dient niet u'iit het oog te verliezen, dat eere-voorzitters en beschermbeeren maar al te vaak groote offers moeten brengen. De waarde van het corps voor het Bergensche gemeenschapsleven werd door geen enkel lid m twijfel getrokken. Het corps is dan ook van cultureele waarde. "De leden brengen door hun wekelijksche repetities reeds groote of fers en wie nadenkt, zal erkennen, dat alleen om het feit, dat aPbeiders zooveel tijd geven om met hun 'lieftoebberij-kunst de gemeeu- schap te dienen, waard is, dat de gemeente zich daarvoor interesseert. Het behoud van het corps is ook om andere redenen voor Bergen van beteekenis. Wij hadden gaarne gezien, dat dit in den Raad meer in het licht zou zijn gesteld en twijfelen niet, dat dan voor het corps eenzelfde succes zou zijn ver- kregen als de heer Zeiler voor de V. V. V. wist te bereiken. Wij hopen ten zeerste, dat alsnog het voorstel gedaan zal worden, oin. gezien de beslissing over de andere subsidies, ook de subsidie aan het Harmoniecorps onver anderd te laten. Wij verwachten dit te meer omdat de meer- derheid zilch voor een subsidie van 75. aan de R. K. Voetbalvereeniging „Geel- Zwart" verklaarde. Wij weten, dat een enkel lid zijn stem aan dit voorstel gaf, omdat hij meende, dat uit bi 11 ijkheidsoverwegingen al dus gehandeld m'oet worden, aangezien B. S. V. voor de gemeente voor 25 een terrein in huur heeft, dat zeker een huurwaarde van 100 heeft, doch o.i. is daarmeae de billijk- heid niet aangetoond om deze subsidie toe te staan. Ten le komt het ons ongewenscht voor van overheidswege het separatisme op elk ge- bied' te steunen en ten 2e 'is het veschaffen van een goedkoop terrein iets anders dan het toekennen van een subsidie. Door het verschaffen van een goedkoop .terrein heeft de gemeente het in de hand de plaats voor de oeferiimgen aan te wijzen en dat dit gewenscht is, bleek wel bij de gevoer- de discussie, over den hin'er voor de omwo- nenden van het voetbal-terrein van Geel- Zwart. Het is zeer gewenscht dat het B. en W. zal gelukken met Oeel-Zwart over het verplaat- sen van het veld tot overeenstemming te ko men. De heer Zeiler betoogde oi. teredht, dat de gemeente om dit te bereiken, zich bertid moet toonen offers te brengen voor het in- rich'ter. van eea sati dass op bescheiden schaal. Een voetbalteirein inididlen in het dorp blijft oen gevaar. Het vergelijkea van een voetbal- terre.n met een tennisbaan gaat mank. De tennissport, dit werd in den raad reeds te- recht opgemerkt, is nu eenmaal een veel rus- tiger spel dan de voetbalsport Dat de heer Den Das zich tegen het ver- leenen van subsidie aan Herwonnen Levens- kracht kantte, adhten wij volkomea begrijpe- lijfc. Hij bleef hierbij in tegenstelling met den heer Zeiler, die zich hier tegen verklaarde, maar voor de subsidie aan Oeel-Zwart stem- de, consequent. Tereoht betoogde hij, dat in het subsidieeren van het werk van vereenigin- gen met een separatistisch karakter een steu nen van het separatisme lag opgesloten. Van den heer Boksbergen, die uit eigen er- varing de zegeningen van de t. b. c.-bestrijding heeft ondervonden, begrijpen wij edhter volkomen, dat hij voor deze subsi die slemde en meer let op net goede werk, dat wordt beoogd, dan op het gevaar van het streven van het separatisme. Wij zouden ook zoo gaarne zien, dat voor dergelijk werk menschen van verschillende rlchting met elkander samenwerken. al kan niet ontkend wordeni, dat op verschillend ge- bied decentralisatie vaak bevorderlijk is aan ihetgeen men voorstaat. Deze decentral'isatie moet dan echter niet op grond van de politieke of godsdienstge overtuiging berus'en, maar op de wenscheHjk- heid van het verdeelen van den arbeid. UIT RUSTE NIBiU RO. Zaterdagavond omstreeks tien uur, terwiil een deel der landelijke bevolking zich reeas ter ruste had begeven, werd het uit zijn slaap gewekt door het kkppen derr klolc «n het hernaalde geroep van brand. De woning van den heer H. Klaver, het eerste huis aan de Noordzijde van den weg, naast de sluis, stond in een oogwenk in lichte laaie. Het aangrenzende perceel bewoont door d)en heer O. Schuffel en den heer de Wit, een huis met riet gedekt, vatte vuur, zoodat ook dit gebouw in alle hoeken in brand stond. Het leek £6n vuurzee. Beide perceeleni wa- ren niet meer te redden. De daaraan gren- zende woning van den heer J. Wondbr, trachtte men te bewaren, door het dak voort- durend nat te houden met de spuit, die in allerijl was gehaald. De menschenmassa, dit cmgewone schouw- spel voor Rustenburg gadeslaande groeide aanhoudend. Een der auto-bussen, te Ursem gescal- leerd, brhcht en vervoerde passagiers, om ooggetuige te zijn van dit fantastisch nacht- gezidht. Thans is alles een vormelooze steenmas- sa, waaruit nog telkens rookwo'kjcs opstijgen. Verzekering schijnt de schade te deldcen. Oor- zaak van den brand onhekend. UIT NOORDSCHARWOUDE. De Raad vergiaderde Vrijdiagavond voltal- lig. De notulen werden goedgekeurd. Op het schrijven van Ged. Staten inzake verplaatsen, van privaten werdl voorloopig niet ingegaan omdat het onuitvoerbaar ge- acht wordt met het oog op de kosten. Omtrent het gebruik van slootwater komeni bepalingen voor, die echter eenigszins gewij- zigd zullen worden om ze te laten aanpassen bij de warenwet. Het R. K. kerkbestuur ver- zoCht om de benoodigde gelden voor de uit- breiding van de school. De voorzitter decide mede dat een confe- rentie heeft plaats gehad met het kerkbestuur, binnen een maand nog een conferentie zal volgen en dlaarna plan en begrooting zullen worden opgemaakt. Op de vraag van dfen heer Duyves welke maatregelen B. en W. met 1 April zullen ne- men, decide dte voorzitter mee, dat het kerk bestuur deze zaak in bestudeering heeft. Ze hopen in de behoefte te voor zien door het daarstellen van noodlokalen. De hegr Duyves vroeg wie daarvan de kos ten moet dragen, wiaarop de voorzitter ant- woordde: „Ndet het gemeentebestuur". De voorzitter betreurde het, dat door dte aarzeling van hoogere autoriteiten de zaak zoolang vertraagd is en vond tevens gelegen- heid er op te wijzen hoe bij buitenst a anders de meening heeft post gevat, dat het gemeen tebestuur dlaarvan de oorzaak is. Dit is een absolute aanuTijving. We lagen absoluut aan banden van hoogere autoriteiten. De beer Duives wilde er niet dieper op in- gaan, doch sprak ials zijn meening uit, dat er wel een andere houding zou zijn aangeno- men, als het een openbare school betroffen had. De voorzitter vond den heer Duyves niet za- kelijk als raadslld en vroeg om bewijzen voor dit leelijke verwijt aan medeleden. Dit is niet de weg om op aangename wijze samen te wetken. De heer de Geus. Op welke gronden be- weert U. U kan wel wat in den raad slinge- ren, doch ik ben een geheel andere meening toegedaan. Langendijk teen spedlt hierin een groote rol, dat weet u ook wel. Ik viindl het een krasse uitdrukkktg. De heer Duyves weet dat ook van hooger hand tegengewerkt is, doch als van deze kant meer medewerking gekomen was, zou mis- schien eerder tot uitbreiding besloten zijn. Als de raadl meegewerkt had, zou de inspeoteur ook meer meegewerkt hebben. De voorzitter herinncrde er aan, dat inder- tijd1 de aanvrage afgewezen is, omdat de Mi nister geen termen voor uitbreid ing aanwezig achtte. - Nadien is bij uw college nooit geen aan vrage geweest. De voorzitter hoopte en vertrouwde, dat de heer Duyves na de toelichting wilde terugko men, op hetgeen door hem gezegd' is. De neer Duyves wilde de zaak maar la ten rusten. De voorzitter vroeg of de heer Duyves over- tudgd' was. De heer Duvves. Ik wil het laten rusten. De heer de Geus. Het gaat er om of de heer Duyves overtuigd is. De publieke opinde is alsof de raad tegen werkte. Nu ook het katho- l'.eke raadslid' Duyves zich zoodanig uit, blij'kt wel dat deze meening ook bij de katholieken heeft postgevat. De voorzitter hoopte, dat de heer Duyves heeft ingezien, dat hij wat minder voorzichtig is geweest met zijn woorden. Als voorschot voor het onderwijs zal aan het R. K. kerkbestuur 3623,24 m *JUX het etuiiff voor dte school met dbo 310.40, voor 284 en 40 kinderen. kosten van het ondierwijs aan de O. L. school hebben 15.95 per kind bedragen. Hrt vischwater werd opnieuw aan de visch- vereendging verpacht voor den tijd' van 5 jaar. De pachtsom werd' echter gebracht van 25 op 50 gulden. Een voorstel van den heer Kooy om (het op 25 gulden te laten werd niet ge- steund. De straat zal een grondige verbetering die nen te ondergaan. Ze is 'in een meer dan slechte toepitand. Wat het vorig jaar ver- nieuwd is, wordt nu reeds tevergeefs gezocht. Het is een toestand die niet 1 anger besten- digd mag worden. De opzichter heeft de kosten opgemaakt die 10542.50 zullen zijn. Daarvoor wordt 4354 Vierk. M. straat gelegd en is 226000 stuks nieuwe hteen noodig. Gerekend wordt dat on- geveer een derde van dien ouden steen ge- bruikt kan worden. Het bedrag is B. en W. niet meegevallen, doch het toont aan hoe noodzakelijk het is. B. en W. gaven in overweging de zaak niet uit te stellen. Voorgesteld werd een leening aan te gaan van ten hoogste 11000 gulden tegen een ren te van 6 pet. en aflossing in 20 jaar. Met het vernieuwen gmgem alien accoord Enkelen willen de aflossing echter in 15 jaar doen geschieden. doch dit voorstel werd met 43 stemuien verworpen. He werk wordt uitgevoerd1 in eigen beheer, het doel is om het verkeer door te laten gaan en tevens zal er op gelet worden dat tege- lijlk zooveel mogelijk hekken achteruitgebracht worden. De voorstellen van de lichtcommissie om de prijs voor electrische stroom te verlagen van 42 op 40 cent en het reductiesysteem te laten vervallen werden na eenige besprddng aange- nomen. De heer Kooy wilde bepalingen maken voor hen, die b.v. maar 1 meter gas per maand' ge- bruiken. Zulke menschen zijn een strop voor het bedrijf. De voorzitter was het er mee eens, doch achtte ingTijpen niet mogelijk. De school geldiregeling werd als volgt wiizigd: Ink ge- .nkomen van 800 tot 1000 gulden 2 60; tot 1200 gulden 3.tot 1400 gulden 3.90 tot 1600 gulden 5.20 tot 1800 6.50 tot 2000 8— tot 2200 gulden 10.— tot 2400 gulden 12.tot 2600 15.tot 2800 gulden 18. tot 3000 gulden 21.tot 3200 gulden J5. tot 3400 guldten 30tot 3600 gulden 35. tot 3800 gulden- 40— tot 4000 gulden 45 en daar boven 50 gulden. Voor het vervolg- ondenv.js op bedragen v.-n 50 cent tot i 1 gulden Deze regeling is aanmerkelijk billijiker dan de vorige. Die was echter veel te hoog en drukte zwaar op' de lagere inkomens. Er moet aldus de voorzitter met 800 gul den begmnen worden volgens regeling der rijksinkomstenbel astinig. De reductiebepaling voor meer dan een kind kan komen te vervallen, omdat bij de Rijksinkomstenbel'asting een behoorlijke kin deraftrek plaats vindt. De ootvangsten zul len door deze nieuwe regeling heel wat min der worden1. De voongesteldte regeling werd door den raad goedlgekeurd. Bij de rondvraag stelde de heer de Geus voor om bij Alkmaar aan te dringen op ver betering van den Twuyverweg en mocht de uitvoering daarvan moeilijk zijn, dan een drietal stations aan te wijzen, waar auto's elkaar kunnen passeeren. De voorzitter heeft de opmerking gemaakt dat we aan eigen straat de handen vol heb ben en er niet spoediig tot over zullen gaan om wegen buiten die gemeente te verbeteren. Ik ben het daar volkomen mee eens. De voorzitter wees er op, dat dte weg dgen- dorn van Alkmaar is en die de lustm heeft moet ook de fasten dragen. De kamer van koophandiel vindt het van- zelfsprekend, dat wij helpen, doch ze hebben mij nog niet kunnen overbidgen. We hebben bovendien zeer wel de handen vol aan eigen gemeente. Als voorbeeld is het Gooi aangehaald, doch daar is het geheel iets anders. Ze wil len daar tesamen hun eigen wegen verbete ren. Ik geef mijln meening voor beter, doch kan het nog niet anders zien. De heer Kooy wees er op, dat de Kamer van Koophandei er bij Ged. Staten op aange- drongen heeft onze gemeenten te verpfichten. Ze hadden beter gedaan dit voor Alkmaar te vragen. De voorzitter begreep dit niet. Niemand kan ons dwingen de eigendommen van ande re gemeenten te verbeteren. De heer Kooy wees er op, dat dte weg altijd Verwaarloosd is. Het zou een premie stellen zijn op verwaarloozing of slecnt ooderhou- den.. De voorzitter was er van overtuigd, dat Alkmaar en St. Pancras wel gaarne willen dat het dien kant uitgaat. Het zou ons even- zoo gaan. De heer Jes merkte op, dat de weg voor 400 jaar terug evengoed door Noordschar- woude gekocht had kunnen zijn. Het is een algemeen belang, dat die weg goed in ord'e blijft Alkmaar is bereid er qpn behoorlijk be drag aan te doen. Ik meen, dat het gewenscht is, dat door alien wat gedaan wordt. De weg is een algemeen belang ook voor den Langen dijk. De voorzitter vroeg waar de grens is. De heer Jes. Als er ongelukken gebeuren is Noordscharwoude ook verantwoordelijk. Als de weg van ons was, zoudten we ook aanklopJ pen. Het is een algemeene verkeersweg. De heer de Geus. De vraag is wiens weg is het. De voorzitter was van gedachte dat er nog wel eens op teruggekomen zal moeten worden Hierna sluiting der vergadering. UIT HENSBROEK. In het lokaal van den heer Stammes hield de Co6p. Boerenleenbank alhier haar 7de jaarvergadering De voorzitter, de heer J. Blauw, die na- mens Bestuur en Raad van Toezicht het wel- komstwoord uitsprak, kon niet nalaten zijn spijt er over uit te drukken, dlat slechts 31 van de 117 leden aanwezig waren. De notulen, door den secretaris, den heer P. de Boer, voorgeleze®, werden goedge keurd, onder dankzegging voor zijn uitgebrei- de en nauwkeurige aanteekeningen. Ingekomen was het rappoi^ van dten In- specteur van de Centrale Bank te Utrecht. Hieruit bleek, dat bijl de laatst gehoudteo in- spectie aiivas na orde boondm, uit de boekhouding uitstekend wordt gevoerd dloor den kassier, terwijl een wooid van lof werd bracht aan den directeur, den heer Blauw die bij elke zitting aanwezig is. Bovendien herdacht de heer Harp, den overleden directeur-hoofdlinspecteur van de Centrale Bank, den heer Van der Hurk, aan wien de oprichting van niet minder dan 450 boerenlecnbanken te danken is. Daarna brachit de secretaris het jaarverslag uit, dat getuigde van den krachtigen bloei der Bank en van haar nut door het vers trek ken van voorschotten tegen matige rente. Vervolgens kwam ter tafel de rekening over 1923 en de balans. De kassier herinncrde in zijn voorwoord' aan den economischen toe- stand in Europa, maar toch zijn er weer licht- punten aan te wijzen', het buitenlaud begint weer meer te trekken en de hoop is groot, dat de toekomst beter wordt dten het verleden was. Midden in het zakenleven sitaat het banikwezen Met dankbaarheid constateerde spreker den groei van de bank en bracht dank aan Bestuur en Raad van Toezicht voor het vele werk, d'at ze met ijver en toewijlding heb ben verricht. Deze arbeid' is nog toegenomen doordat het Hoofdbestuur te Utrecht de con- trftle nog heeft verscherpt en den opzet bree der maakte. Mededeeling werd gedaan van de oprichting van het Onderlinge Waarborg- fends en zijn doel en strekking. Uit de rekening over 1923 stippen we aan: Op 31 December j.l. had de bank ruim 141725 spaargeldeo onder haar beheer, dat is ruim 50 000 meer dan einde 1922. Inge- legd werd ruim 127.000, terugbetaald ruim 75000. Aan rente werd gegeven ruim 4900 of 1100 meer dan' het vorige jaar, ofschoon de rente daalde van 4y* op 41/. Bij het begin van 1929 had1 de bank aan voorschotten verleend een bedrag van 80 000, op het eindte bijna 90.000 Nieuwe voorsehotten werden verleend met een totaal bedrag van 37.550, terugbetaald werd 27.745. Aan rente daarvoor werd ontvan- gen ruim 4700. Ontvangsten in loopende rekening: bij dte Centrale Bank te Utrecht was op 31 Dec j.l. gedeponeerd 43.215, bij het begin van net afgeloopen jaar 1400 klein, een vooruitgang van 41.820.12. Aan rente ontving de bank van de Centrale Bank ruim 1000 De winst over 1923 bedroeg 396.89. Bij monde van aen heer Den Das bracht de financieele commissie verslag uit en ver klaarde de administratie voor zower daar van inzage'mocht worden verleend: ac coord te hebben bevonden. Verkiezingen1: Herkozen werden als lid van het bestuur de heeren T de Boer en K. Kamp, als lid van den Raad van Toezicht de heer A. Gunder. Op voorstel van het besituur werd1 besloten de rente der spaargelden te bepalen op 4 pet., die der voorschotten op 5 pet.; in ver- band hiermede werden dte aanwezigen aan- gespoord geen gelden in de kas te laten lig- gen, wanneer men die voor eenigen tijd kan missen. Tot afgevaardiigden naar de Kring en alge meen vergadering werden gekozen de n-ovicii J. Blauw en J. Harp, tot hun plaatsvervan- gers de heeren A Gunder en T. de Boer. Het voorstel van het bestuur om de verlen- gingsformulieren voor voorschotten tijdig aan te vragen en binnen 14 dagen terug te be- zorrai. op straffe van 1 boete, werd' aan- genomen. De rondvraag leverde nog enkele besprekin- wi v?n huishoudelijken aard op, waama de heer Harp d'ank zei voor de aangename sa- menwerking en de voorzitter met een gepast woord de vergadering sloot. UIT ZUIDSCHARWOUDE. De heer H P. van Minnen1, boofd der open- bare lagere school alhier, is als zoodanig be- noemd aan school II te Zalt-Bommel. We vernemen, dat thans een begin zal worden gemaakt met het achteruit plaatsen der hekken, om op die wijze de straat wat breeder te maken. De genieente-opzichter en het Dag. Bestuur hebben reeds een inspectie gehouden. 't Is te hopen, dat vele eigenaars vergunning zullen geven tot verplaatsing, wat voor de passage van- groot belang zal zijn. De school zal hier, in verband met dte in- voering van dten zomertijd, om 9 uur dies morgens en 2 uur des middlags aanvangen. De moeilijkheid met het oog op den midaag- maaltijid is dlaardoor grootenideels ondervan- gen. UIT HOORN. Onder overgroote belangstelllng heeft mej. R. de Jong haar 40-jarig jubileum her dacht in dienst van de firma S. I. de Vries, die haar in ,.De Doelen" huldigde. De firma heeft aan mej. de Jong, die nu haar ontslag heeft aangevraagd, een pensioen toegekend. Door het personeel van dte Hoornsche zaak werden cadeaux aangeboden, terwijl de heer Anlholt te Enkhuizen namens de E C. een paar fraaie gravures van Enkhuizen aanbood. De Vrouwengroep van den- Vrij'heids- bonri afd Hoorn heeft in het Park een alge meene vergadering gehouden, waarbij als spreekster optrad mevr. Wijnaendts-Franckem, die doel en streven van de vrouwenbewegjng in dep artij uiteenzette De belangstelliing was gering. Ingezonden stukken (BuiUn verantwoordtUfk/uid van dt Rtdat- tt* De apname in deze rubriek bewfet p***» zim, dot de Redae&e er mede inetend EEN PROTEST. i Het plantsoem wordt in de be- scherming van het publiek aan- bevolen. Gedachtig aan het hierboven staande min- zame verzoek van een oerouden planteoen- wachter, die deze woorden, een bijbeitekst ge- lijk, evenals Mozes de tien gebodten, doch niet op manneren tafelen, maar op metalen bar- den liet ingieten, opdat zij: zich zouden grif- ten in de harten van het wandelende en waarvan niisschieni nog een enki plaar in de Aikmaarder Hout valt als ten minste het laatste n de praehistorische vondsten on< exem- op te niet het Gem. museum is bijgezet, wil ik na een 15-jarig stilzwijgen, 't was in de Alton. Cour. van 16 Jan. 1909 dlat ik mijn laatste 'otest, een spOtrijmpje op den Alkimaarder pn H< lout, inzond nog eenmaal verzet aantee- kencn tegen die jaarlijks terugkeerendle boo- maiyemJeliqg, wetocde dfa® ik de talk hen y&a velen die met mij eerbied gevoelen voor na- tuurschoon. Eerbied! Waar to in onze Altomaarsche plantsoenen de eerbied voor het natuur- schoon 'biji hen die gesteld1 zijn ami zoig en toezicht over een en andter te houden? Ver- ontwaardiging grijpt mij, en velen met mij aan, wanneer ik zie hoe ommeedoogend men er hier jaarlijks maar op los haikt. „'t Most niet magge!" hoor ik den eenivou- dige zeggen, 't to erbannelijk, giuwelijk, on. verantwoora, schande! zeggen de veront- waardigden, doch niemand die eens openlijk iprotesteert. Wat zijn er in de laatste jaren, in den zoogenaamden Voorhout, een aantal iepen- doch voornamelijk beukenboomen te gen dlen grond gekeild. Geregeld ieder jaar vallen er meer en voor je er iets van hoort of ziet dat het voornemen bestaat om deze reuzen1 te vellen, liggen ze al tegen die vlak- te. De paden, ja die worden goed beheerd, opgehoopt, verbreed en afwaterend aange- legd. Daar valt weinig of niets tegen in te brengen, ik zou er zeifs alien' lof aan toe zwaaiendoch het schijnt alsof men die iaden telkens weer verlegt om opiiieuw wat omen te kunnen rooien, want altijd) staan er weer pnecies cen aantal boomen in den weg en worden deze zonder genade opge- ruimd. Dat noern ik: beulswerk! Nu weer in den omtrek van die vroegere muziektent een nieuw pad, de booxnien om! Het pad moet hier niet wijiken voor deni booin, maar de boomi voor het pad. Wat een her- senloos beleid, of wel groote vooringenoinen- heid met iprutserij. Gedachtig aan de parabel van „Het kind1 en't jurkje", schreef ik reeds in uw blad van 16 Mei 1907: Wanneer dan later iemandi mocht vragen: Hoe vindlt gij den Hout? zal men amtwoordten: O! prachtig, wat een1 tnooie paden! Ik vraag niet: hoe vindt ge de paden, maar hoe vindt ge den Hout? O! prachtig, wat een mooie gazons! Ik vraag niet: hoe vindt ge de gazons, maar hoe vindlt ge DEN HOUT? O! prachtig, wat een keur van planteni! Ik vraag niet: hoe vindt ge ae planten, maar hoe vindt ge DEN' HOUT? 0! prachtig, wat een mooie geschikfcrde hekjes! Ik vraag niet: hoe vindt gij de geschilder- de hekjes, maar hoe vindt ge DEN HOUT 'En zoo kan men blijvem vragen, want ik vrees met grooten vreeze dat men Den Hout een jurkje zal aan trekken zoo mooi1 en zoo naar de mode, dat de Hout niet meer de Hout to, uit gebrek aan hout! Wat mij betreft, ik verifies het kiindl boveu 't jurkje; de heerlijke lommerijike boomen, die eertijds den Aikmaarder Hout uitmaakten, bo ven dat gepruts aan ipaden, gazons, planten en hekjes, als daar tenminste het aloude ge- boomte voor vallen moet. Om zich een schijn van verweer te geven sohennt men' dan met het zoogenaainde „dunnen". Je leest van hier en overal in de couranten dat al dat boomengehak om het dunnen to te doen, dan krijgt de rest meer licht en lucht en groeit weer eens zoo forsch en fier. Wat dat dunnen betreftKijk eens bij' dto moleo van Piet; daar stonden twee stevige iejjenboamen en daar hebben ze er twee van gedund, met lust en litefhebberij' allebei om- gehakt, omdat er geen DRIE stonden, en toen bleef er niets dan wat dtosel over. De stammen van .die twee iepen brachten, meen ik, ieder 18.— in't laadje. Om dte centen was da't toch zeker niet te doenAchttienhon- derd centen zijn nog nit, voldoemde oin de doorsnede van zoo'n boom te beleggen. Voor 18 zilverlingen berooft men toch zoo'n reus niet van zijn kroom en laat hem1 door een sleeperspaard weghalen. Waar blijven' de eer bied en het gevoel bij zooveel schennis van natuurschoon. Jan Poortenaar schrcef in Elsevier Nov. 1929 „Het gebopmte to de schoonheid der Londensche parken,De boomen zijn ge- weldig, hoog en wijd uitgegroeid, En mochten wijde vertakkingen den stam uiteen dreigen te scheuren, dan to er altijd een helpen de h and die ze met pa l en onder- schraagt of met zware kettingen hijeen houdt En de liefde voor de boomen' spreekt niet al leen uit de parken'. Waar ergens gebouwd wordt zal men bestaande boomen niet kappen, maar zoigvuldlg omtinuneren, en op tal van plaatsen zijn tuinmuren om ze heen geinet- seld, schuttingen maken een omweg voor ze en in afdaken wordt ruimte voor humne stam men uitgespaard Hoe „oud" zoo'n boom in de oogen van een Hollandschen tinuner- man ook wezen mag, hier to hij door zijn ouderdom „eerbiedwaardig". Slechts een maal heb ik hier in het Kemmemerpark gezien dat een zware tak, die door zijn oudierdlom en gewicht dreigde af te breken, door een ijzeren staaidraad werd1 vastgehouden. Dat was vlak voor het huis van den toenmaligem Directeur der Gem. werken wiens advies daar zeker wel een heilzamen invloed op heeft uitgeoefend, doch lang heeft het niet mogen baton, want later is die geweldig gespierde arm (een lust voor de oogen) geamputeerdj en thans draagt die stam het onoogelijke lidteeken van deze schennto. Ik noem zulk gedoe ^schennis" d. i. oneer- baar werk. Men begrijpe mij goed, dte parabel hier ge geven, spreekt toch voor zich zelven. E'en kinderjurkje is meestal iets liefs, iets teers, iets schoons! Kijk naar het Rosarium dat in het N assau kwartier wordt aangelegd en opgekweekt. Wil men iparkaanleg, prach tig Maar houdt dan de uitbreiding der stad op het oog en inaak een park in Overdie- of Oiidorperpolder, daar zit toekornstmuziek in! Doch waarom nog 1 anger geschreveni; dit mijn protest, doch namens velen, komt op uit een cfringend gevoel tot bescherming en eer- biedligiing van' het bestaandte en uit verani- waardigmg over de gepleegde schennto. Schande over hen die beulswerk verrichteo en den levenden Hout vermoordten om er een mooi geplooid en uitgestreken jurkje voor to de plaats te geven, Doch am aan een eind te komen: Zoolang als er stroomen stroamien, Kan men over boomen boomen; God zal met zware plagen plagen, Op wiens last de zagen zagen, Opdat hun gewetens knagen. Alkmaar, 91 Maart 1924. J. COCK. TT

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6