Mmaarsche Couran TOELATiNG leerlingen 2e, 3e, 4e 5e en 6e Gemeenteschool Donderdag 3 April. Ho. 89. (924 Honderd Zes en Twintigsta Jaargang, Proyinciaal Nieuws UIT HEILOO. De gistervoormiddag gehouden spoed1- eischcnde raadsvergadei ing werd niet bijge- woond door den-heer Sengers. Na opening decide de voorzitter mede, dat Dinsdagmiddag in de wethoudersvergadering de heer Opdam was gekomen met het be- richt, dat men met de verbreeding van den Molenweg gepaderd was lot bet perceel van den heer Limimen. De weg kon daar niet bree der worden dan 234- M. Als nu de beek ge- dempt werd, zou de breedte toch nog 4 M kunnen worden, evenals op het andere ge- d.elte. B. en W. hadden zich van die moge- lijkheid overtuigd. Er zullen aan de uitvoe- ring vrij hooge kosten venbcnden zijn, voor rioleering, zand, enz., reden waarom B. en W. het beter oordeelden den raad bijeen te roepen. De heer Opdam lichtte een en ander nog eenigszins toe, waarop de voorzitter mede- deelae, dat aan den heer Bouwman, gemeen te-opzichter, was opgedragen een begrooting te maken. Deze had daaraan voldaan en als prijs genoemd f 1724. De heer Opdam vind de begrooting te hoog. Het te onteigenen stuk tuin van Lim- men is 105 M., men behoeft dus z.i. niet zcoveel riool te leggen (245 M.) als de heer Bouwman meende. De heer Vahl wilde het riool laten verval- len tot later, dan blijft 600 over, een be drag dat vroeger al was gencemd. De heer Opdam ncemde eenige werkzaam- heden, die dan ook konden achterwege blij- ven, zoodat hij meende dat de begrooting tot de helft gereduceerd kon worden. De heer Van 't Veen meende, dat, waar men hier voor vrij groote uitgaven komt, het beter is den heer Limrtien zijn zin te geven en wilde daarom diens laatste aanbod aanne- men. De heer Mulder vroeg waarom het onteige- ningsplan niet uitgevoerd werd. De voorzitter antwoordde dat dit wel wordt uitgevoerd, de aanvrage ervoor is gedaan De heer Opdam heeft ons echter de opmier- king gemaakt, dat het beter en mooier is den weg thans 4 M. breed te maken, iets wat mogelijk is. De heer Opdam meende, dat, als het ricol noodig is, 125 M. toch zeker voldoende zal zijn. De heer Miaas Geesteranus achtte thans het dempen der beek niet noodig. De heer Gielis zou zich kunnen vereeni gen met het voorstel-v. 't Veer. Men maakt nu hoeken, enz. en krijgt geen weg zooals men wil. De heer Vrijburg voelde ook voor het idee- v. 't Veer, 't Is wel jammer terug te gaan en opnieuw met den heer Limmen in contact te treden, maar spr. was overtuigd dat men daarmee een weg krijgt, zooals men wenscht. De heer Mulder .wilde bij de onteigcning blijven, waarop in vorige vergaderingen zoo sterk is aangedrongen. De heer Maas Geesteranus dacht er ook zoo over. De heer Van de Vail verwonderde zich over het terugtreden. Er is geen reden voor, er is niets anaers gebeurd dan een begrooting maken van het dempen der beek na de mede- deeling van den heer Opdam. Spr. wilde doorgaan, zooals besloten is met verbetering van den weg, die dan daar ter plaatse maar 234 M. meet worden in afwachting van het on teigenings-proces. De heer Opdam vond de geraamde kosten te hoog. Het dempen is voorloo- pig niet noodig. Voor 550 zou dan nog 4 Meter breedte kunnen worden verkregen. De heer Van de Vail zei, dat het de vnaag is of het oorspronkelijke plan zal worden uitgevoerd of dat, zooals vroeger ook wel eens is gebeurd, de weg met krcnkelingen erin gelegd zal worden. De weg is indertijd gepro- jecteerd over een stuk tuin van den heer limmen. Spr. wilde daarbij blijven, al zal de weg dan tijdelijk een onaangenaam aspect bieden. De heer Mulder was het met den heer Van de Vail eens en wilde het eeno genomen be- sluit handhaven. De heer Van 't Veer zei1 dat wat de heer Van de Vail bedoelde, sloeg op een weg, waaraan niets gedaan werd. Het betreft hier echter een weg, die er toch komt. Wij moeien hem leggen en, zooals het nu staat, bij het rceel van den beer Limmen op 234 Meter reedte. Het kan misschien we' err jaar du- ren, eer de cnteigening k. u..gcsproken en zoolang zullen wij dan met den smallen weg zitten. Beter ten halve gekeerd dan ten 'heele gedwaald, meende spr. en daarom wilde hij op L.'s laatst gedane aanbod in- gaan. De heer Opdam zei, dat de kronkelingen wel weggenomen zullen kunnen worden. De heer Van de Vail oordeelde, dat men beter als persoon dan als college van mee ting kan, veranderen. De zaak leek hem on- voldcende voorbereid door den grooten speed. De heer Maas Geesteranus wilde dat a'le heeren eens gingen kijken. Wij maken nu een mooien weg, alleen bij't perceel van L. wordt hij 234 M. Wij willen nu procedeeren om den weg op 4 M. te kunnen maken. Zullen wij dat winnen en hoe lang zal het tL.xl eer de beslissing komt en is de gemeente dan in staat die verbreeding uit te voeren? Mo gelijk zal men dan weer moeten uitstellen en dan blijven we zitten met dat smalle gedeelte weg. Het is belachelijk. De heer Van de Vail: Terugkrabbelen is ncg belacheTijker. De heer Vahl achtt; het plan van den heer Opdam goed, het is niet noodig het riool direct aan te leggen. omdat er zeker geen gevaar bestaat voor instorten1 van den kant van den weg. 'De voorzitter meende dat het toch noodig zal zijn het riool tegenover het huis te leg gen. De heer Vahl beaamde dit nog niet, voor de heele Oocterzij zou rioleering dan noodig zijn. D* heap Vaa 4o Vail: 'Be heelw met om vra- den moeten wij dan rtoieersn. De heer Van't Veer wees op verzakking van den Boterweg door autos. De voorzitter juiclite het pla'n-Opdam toe. De toestand, zooals die wordt met een weg van 234 M., is verkeerd het lijkt alsof men in een fuik zal loopen. Spr. zou den weg nu overal 4 M. breed willen maken. en dan verder het perceel van den heer Limmen ongemoeid laten. De heer Mulder geloofde, dat dan toch rioleering noodig zal zijn, zooals de heer Opdam zei. De voorzitter geloofde dat ook wel. 'De heer Opdam zei-dat dan toch de dent- ping der beek noodzakelijk is. Maar dat kan later nog wel. De heer Van't Veer zou er als lid van het polderbestuur tegen zijn gedeeltelijk te rio- keren, het moet toch van het begin af gebeu- ren. De heer VahlVroeg of laat moeten, we toch rioleeren. Dan zou ook dit stuk kunnen gebeuren. De heer Vrijburg beval het idee-van't Veer aan, cm op het voorstel van Limmen in te gaan. Het verzoek om cnteigening kan dan worden incetrokken. De voorzitter zou niet zoo maaf op het voorstel van Limmen willen ingaan. Wij kun nen ons redden zonder den heer Limmen, zei spr., en hij zou dat nu ook willen doen. De heer Mulder vond het niet gced terug te komen op een eens genomen besluit. De heer Maas Geesteranus: Beharding tot 4 Meter is goed1, 234 M., zooals nu, lijkt niets. De voorzitter: 't Is nu alsof de weg dood- loopt op het huis van den heer Limmen. De heer Opdam zou het beter vinden eens even te gaan kijken. De voorzitter beval dit aan. 'De heer van 't Veer: Wij zijn alien voor 4 M. breedte, maar niet met deze hooge ge raamde kosten. De heer Van de VailAls we den' weg ma ken op 4 M., is later demping der beek toch noodig. Hij wilde het dan maar direct laten doen. Spr. was er tegen, dat de raad' terug- kwarn op het vorige besluit. Dat zou verlies van het prestige zijn. De heer Opdam gaf een technische uiteen- zetting over het dempen van de beek. Hierop werd besloten alien gezamenlijk naar de werkzaamheden aan den Molenweg te gaan kijken. De bewoners van den Molenweg zullen zich wel met eenige verwondering hebben af- gevraagd: Van waar dat hooge bezoek? Maar voor wie de wandelaars die meeren- deels rilden van de kou, hoewel het lente is zag halt houd'tn bij de „fuik", was het raadsel spoedig opgelost. In groepjes bleven de heeren staan kijken, praien, wijzen en meten, dit laatste als gevolg van de omstan1- digheid dat de gemeente-opzichter, de heer Bouwman, zich ter plaatse bevond en zijn rollint-maatband zich inspande juiste antwoorden te geven op allerlei gen omtrent de breedte van den weg, beek, enz., enz. men was met de wegverbetering genaderd tot den tuin van dm heer Limmen, de weg met zijn flink breeden aanleg van 4 M. ver- anderde ineens in een pad van nog geen' 234 M. De groote heg v66r den tuin van L. scheen op te duiken midden uit den weg alien waren het er volkomen over eens, dat de weg zooals men dien nu blijkens den zo- denrand zou willen leggen, een niet toelaat- ]>aren toestand zou scheppen. Geopperd werd nog het idee om de bijna 234 M. breedte, die voor den weg overbleef, iets meer naar den kant der beek te verleggen, zoodat men aan die zijde een minder breeden berm kreeg en een smallen dito aan den kant der heg, maar anderen wezen er op dat dan geen ruimte bleef voor't leggen van den telefoonkabel en jas- en waterleidingbuizen. Dit zou ook het bezwaar zijn tegen het in de raadszaal geop- jerde idee om den weg tot aan de beek te 'eggen, waard'oor men het eigendom van den heer L. niet noodig had en de weg toch nog M. breed kon worden. In geen dezer beide gevallen was te vermijden, dat er.een zeer scherpe hoek zou komen in den nieuwen we, een hoek waardoor het zou sChijnen alsof weg dood liep. Er werd gemeten, gepraat, gewikt en ge- wogen, totdat de heer Vrijburg zich aanbood om nog eens met den heer Limimen te onder- handelen opdat zoo eenigszins mogelijk reeds terstond met het in flinken stijl aanleg- gen van den weg kon worden d'oorgegaan. De heer Gielis stapte mee het erf op. De overige leden van het gezelschap gin gen toen weer terug in de richting van het raadhuis, waar van een warme kachel en een heerlijk kop koffic te genieten was. Onder- weg werden nog eenige opmerkingen ge maakt over een „verkcerde afvloeiing" van de Korte Hondsbosschelaan. Zij moest in de richting van de Schuine Hondsbosschelaan loopen. De maatband des heeren Bouwman deed \^eer goede diensten bij het berek?nen van de grootte van1 den hoek die moest afge sneden worden van den tuin van't nog niet >ewoonde nieuwe huis. Prijzen en een tota'e coopscm werden al genoemd, in gedachten zag men het hek al verplaatst, en toch: hoe lang zal het nog duren eer die weg verlegd wordt als het ooit gebeurt. Toen bet gezelschap in de raadszaal was teruggekeerd, kwamen ook al spoedig de heeren Vrijburg en Gielis van hunne zending terug en met belangstelling werden hunne mededeeldngen tegemoet gezien. Nadat de voorzitter had gezegd, dat alle eden zeker geconstateerd hadden, dat de toe stand aan den Molenweg onhoudbaar zou worden, verleende hij 't woord aan den heer Vrijburg voor het uitbrengen van een1 ver- slag van het onderhoud met den heer Lim men. 'De heer Vrijburg deelde dan mede, dat de heer L. bereid is een strook%rond van 4 M. breed en 105 M. lang af te staan voor 1500. Alle kosten- voor afscheiding (een usmster-heg met draad, prijs on^eveer 150) zal L. voor zdjne rekening nemen en iij zal afzien van den vroeger gestelden eisch tot schadevergoeding voor gemis van uwte in den tuin. (Het laatste aanbod van L. was 1500 voor 5 M. breedte, de heg en schadevergoeding door de gemeente te beta- 1en. Verslagg.). De voorzitter zeide de heeren Vrijburg en Gieis dank voor hunne moeite. Ter bqprekiag vu het ia te iieaua ataai- jrart wara €e vwgraHWargr earths oogptt«Tk» ken geschorst. Toen na heropemng de dfebat- ten in het openbaar werdten voortgezet, zei de heer Mulder: 't Is kiezen of deelen. Spr. wilde eieren kiezien voor zijn geld en op het aanbod ingaan. De beer Van't Veer: Was 'I vorig aanbod niet anders? De heer v. d. Vail lichtte toe, dat dat aan bod kwam op 3.60 per M2 en dat van nu op 3.02. De heer Opdam merkie op, dat toen toch meer grond gevraagd werd. Voor het missen van eventueele schadevergoeding wordt nu een meter breodte minder aangeboden voor denzelfden prijs. De heer Vahl stelde voor, om, gezien de omstandigheden, op dit allerlaatste aanbod in te gaan. Alzoo werd hierop besloten zon der hoofdelijke stemming, waarna de voorzit ter de vergadering sloot. Door het bestuur der Landarbeiderstich- ting werd Woensdagavond aanbesteed het bouwen van een landarbeiderswoning voor den heer P. J. Vaal, onderarchitectuur van den heer K. Veldkamp. Er waren 8 biljetten ingekomen als volgt: Fa. Spruit, Alkmaar f 3737 A. Groot, Heiloo 2975 C. Min, Heiloo 2897 Job. Bos, Limmen 2890 R. Kuiper, Heiloo 2848 C. Erkamp, Limmen 2825 J. Kaandorp en Zn., Heiloo 2796' P. A. Holtes, Heiloo 2745 Begrooting 2900. De gunning is aangehoudien. Door B. en W. is het ophalen van haardasch en vuilnis gegund aan den heer Joh. Hoogeboom voor 455 per jaar. UIT BERGEN. In en om den Raad. Een belangrijke beslissing werd door den Raad genomen door aanneming van het voor stel van B. en W. om voor verbreeding van de beharding van den Berger weg 50.000 uit te trekken. Toen- wij in den aanvang van 1912 in Bergen alles in beweging moesten zetten om den onhoudbaar geworden grind- veg door een klinkerweg te doen vervangen, heeft wel niemand kunnen denken, dat het verkeer z66 zou toenemen, dat deze straatweg reeds nu nagenoeg geheel af zou zijn. In Mei 1912 besloot de Raad met sleohts 66n stem meerderheid tot het bestraten van den Bergerweg en het daarvoor aangaan van eem leening van 21.000 a 4 pet. (o, lage rente- stand! In 1921 was d'e gemeente genood- zaakt voor diverse buitengewone uitgaven 200.000 h 7 pet. te leenen:) Van deze lee ning meet nog 11.760 betaald worden in jaarlijksche aflossingen van /840. Deze af- I casing en rente zuF.en dus de jaarlijksche kosten van den nieuwen weg verhoogen, maar dit is nu eenmaal een strop, die, de Raad zag dit in, onvermijdelijk is. Het plan bestaat, den Bergerweg vanaif de Melkfa- briek tot het voormalig tol op een breedte van 6 M. te beharden met bazaltslag en af te dekken met een spramexlaag. Voorts zullen de twee bruggen door dammen met duikers worden vervangen en bestaat het plan, ver- scfhillende bochten u'it den weg te nemen. Wij gelooven niet, dat men dit alles voor 50.000 in orde zal krijgen en uit de Memorie van A.ntwoord blijkt wel, dat ook B. en W. hier- van niet zeker zijn. Stel, dat dit wel het ge- val is, dan zal op deze leening toch jaarlijks wel ongeveer 2000 worden, afgelost, zoodat dan r>er jaar voor den Bergerweg ongeveer f 7000 zal moeten worden opgebracht. Voorwaar geen kleinigheid! De zaak staat echter z66, de voorzitter merkte dit zeer juist op, dat bij verwerping van het voorstel de Bergerweg jaarlijks het renlebed'rag van het nieuwe plan voor onder houd1 toch wel zal vord'eren. Wij gelooven dat dit juiet is: Maar in hoofdzaak komt dit, omd'at men de laatste jaren met het onder houd te schriel is geweest. Dit wreekt zich steeds. Niemand minder dan de heer De Bruijn, ingenieur van den A. N. W. B„ zei reeds, dat geen enkele gemeente zich de luxe k?.,n veroorloven, haar wen-en slecht te onder- houden. Wij voor ons haddfen de voorkeur ge- geven aan hetgeen door de heeren Bogtman en Brugman werd voorgesteld. Deze wilden allereerst'den Koogendijk in orde maken, aangezien die als de belangrijkste transport- weg naar .Bergen toch onderhanden genomen zal mceten worden. Dit zou stellig niet zoo- veel hebben gekest en het voordeel daarvan was dat men da.n ook, na uitvoering van dat werk, dadelijk een verkeersweg voor het snel- verkeer gereed had. Dit is nu geenszins het geval. Bergen kemt niet verder dan ihet vooirmalige tol en daar is Alkmaar aan het woord. Bij de behande- ling van de Alkmaarsche begrooting betoogde de burgemeester daar wel zonder tegenspraak van den Raad, dat Alkmaar in de richting van den Bergerweg moet meewerken, maar vast staat, dat Alkmaar nog eigenaar moet worden van de grenden vanaf den spoordijk tot het tol. Ook Alkmaar is genoodzaakt, me de met het oog cp den tegenwoord'igen hoo- gen rentestand', versdhillende nuttige zaken uit te stellen. Wij zien dan ook in Alkmaar de beslissing om datgene te doen, waartoe Berren besloot, nog niet zoo spoedig genomen. Wij hopen ten zeerste, dat wij in dezen te pessimistisch zijn en gelooven, dat dit. wanneer de beslis sing van B. en W. in Alkmaar afhing, het gerva! is, maar dit is zoo niet: de beslissing is DE AANGIFTE VAN LEERLINGEN voor bovengenoenwfe scholen zal bij de Hoof den kunnen plaats hebben als volgt: voor zooveel betreft de 2e GEMEENTESCHOOL (Oudegracht), 3e GEMEEN*- TESCHOOL (Koningsweg), 5e GEMEENTESCHOOL (Nieuwesloot), 6e GE MEENTESCHOOL (Snaarmanslaan) op DONDERDAG en VRIJDAG 10 en II APRIL a.s. van 4 TOT 5 UUR des namiddags en op ZATERDAG 12 APRIL a.s. VAN 12 TOT 1 UUR DES MIDDAGS. voor zooveel betreft de 4e GEMEENTESCHOOL (Westerkolkstraat) op DO'N- DERDAG 10 APRIL a.s. VAN 4 TOT 5 UUR des namiddags en op ZATERDAG 12 APRIL a.s. VAN 12 TOT 1 UUR d'es midd'ags. De 3e, 4e en de 6e GEMEENTESCHOOL leiden op U. L. O. en N'l JVERHEIDS- ONDF.RWIJS. De kinderen moeten op 1 MEI a.s. zes jaar zijn of binnen een half jaar diaarna zes j^ar woTden. Geboorte- en inentingsbewijs (eventueel trouwboekje) moeten worden medege- bracht. Leerlingen uit andere gemeenten moeten worden aangegeven by het bestuur der gemeente van inwoning. Alkmaar, 1 April 1924. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. bij den Alkmaarsdhen Raad'. Ook in 1912. toen Bergen tot het bestfaten van den Ber- p-erweg besloot, was. daar de toezegging van B en W. van Alkmaar, dat Alkmaar hetze'f- de zou doen tot het eerste bri^rgetje. B. en W van Alkmaar brachten inderdaad daarvoor een post op d'e eerstvolgende begrooting, maar de Raad schrapte deze post, waardoor de bestrating van het Alkmaarsche gedeelte twee jaar later dan die van het Bergensche gedeelte tot stand kwam. Ir» ieder geval valt het echter +oe te juichen, dat de Raad van Bergen getoond heeft, te begrijpen, dat het verkeer zoodanige eischen stelt, dat in der bestaanden toestand verandering moet wor den gebracht. Nu de beslissing is gevallen hopen wij, dat B. en W. met den meesten spoedi het toegezegde plan zullen indienen. Voor het idee van den heer Barnaart om de bochten niet u't den weg te nemen met het oog op de mogelijk'heid van grondverzakking, die men vooral op het te maken nieuwe gedeelte, hij de Ioterjjlanden zal ooderviadA, valt veel te zeggen. Toch gelooven wij niet, dat van het wegnemen van de bochiten moet worden afge- zien. De oplossing kan ook aan den anderen kant van de loterijlanden gezooht worden, waar de ondergrond zooveel stev.ger is. Bo- vendien zou men de nieuwe gedeelten tijdelijk kunnen beharden met de nog goede klinkers van den tegenwoordigen weg, om daar na een jaar, wanneer de weg goed in ingereden, de bazaltslag-beharding met spramexlaag aan te brengen. Voor zoover wij kunnen oordeelen dient men in onze streken aan een goed onaerhou- den klinkerweg de voorkeur te geven. Wi fcwijfelen echter niet, of B. en W. zullen niet dan na een grondig onderzoek en met over- legging van alle mogelijke gegevens, den Raad in dezen, voorstellen doen. In ddt ver- band kan het niet anders dan worden toege- juiciht, dat ook de raadsleden het hunne de- den om zich op de hoogte te stellen van wat er met het nieuwe wegenprocede bereikt kan worden. De leden, die de reeds besproken au- totocht naar Baarn hebben meegemaakt, zijn niet anders dan vol lof over hetgeen zij daar zagen. Zoowel de Burgemeester als de hee; Hoksbergen oordeelden het veiliger, het aan den heer Apeldoorn over ite laten, te beweren, dat de Koogendijk niet verbeterd behoeft te worden, cmdat die in een schitterenden toe stand verkeert. Zonder blikken of blozen durfde de heer Apeldoorn het aan, dit in het openbaar te beweren. Zelfs zijn partijgenoo- ten Martin en Ba-.tus was dit te kras, Wan neer de heer Apeldoorn had betoogd, dat de financien nu eenmaal niet toelieten, de ver betering van beide wegen tegelijkertijd ter hand te nemen, dan zou ied'er weldenkende voor zijn argumbnteerlng hebben gev'oeld en was het slechts een zaak van waardeering, wat het eerst moest gebeuren. Zijn bewering, dat de gemeente voor den Koogendijk geen post op de begrooting behoefde te zetten, om dat deze in onderhoud is bij den Polder, gaat echter niet op Dat de hieer Apeldoorn die als raadslid en Meerbewoner zich destijds veel moeite gaf om de bij den Polder in onderhoud zijnden Grcenen Weg ever te doen nemen doo: de "-emeente, (hetgeen geschiedde) het aan- durfde. zioh met een dergelijke bewering van den Koogendijk af te maken, is wel wat bar. Men behoeft nieit, zooals de heer Apeldoorn, 30 jaar in de Meer te hebben gewoond om te weten, dat voor Bergen de Koogendijk als verkeersweg van veel grooter waarde is dan de Groene weg. Ons lijkt de eenige oplossing in deze kwes- tie, dat de polder zich tegenover de gemeente verbindit, jaarlijks het gemiddelde van de onderhcudskosten der laatste jaren, in de ge- meentekas te storten en dat de gemeente ver der het onderhoud van dezen weg op zich neemt en daardoor de vrije hand krijgt voor de noodZakelijke verbreeding van de behar ding aldaar. Het vorige jaar nam de gemeen te voor wegverbreedirig daar nog een stukje grond van de Nurserie over, waardoor een ge- vaar.ijke hoek kon worden weggenomen. De vorige Raad1, waartoe ook de heer Apeldoorn bchoorde, liet dit niet aan den Polder over, maar zag gelukkig in, dat het gemeentebe lang een goede regeling aan dezen verkeers weg ten zeerste vordert. Wij hopen dan ook, dat B. en W. in de naas-te toekomst een goe de regeling met den Polder inzake den Koo gendijk tot stand zullen brengen. Bij de discussie over het voorstel van den heer den Das om met het oog op .de noodza- kelijke werkverruiming, in verband m£t het adres van de bewoners van den Midden-Gees- terweg en de Doomtjes, deze wegen te be harden, voerde de voorzitter o.i. de discussie te veel op een wijze, waard'oor Keek, dat hij het tegen den geest van den Raad in, met zijn afwijzend standpunt wilde winnen. De voorzitter maakt wel den indruk, dat hij vol ijver is. om de belangen van de gemeente te d'ienen. Toch zal hij goed doen. als leider van de vergaderingen van den Raad, niet steeds na ieder spreker, het woord te voeren Het lijkt ons beter, dat hij, na de verschillende leden te hebben gehoord1, het standpunt van B. en W. over het betreffende punt, verdedigt. Een reglement van orde zou in den Berg- schetl Raad trouwens wel zeer gewenscht zijn Nu men daar bij de begrooting een uitvoe- rige Memorie van ToeFchting, gevolgd door een Voorloopig Verslag met een Memorie van Antwoord' laat verschijnen, lijkt het ons wel gewenscht. te bepalen, dat ieder lid over het- zelfdie onderwerp niet meer dan tweemaal het woord voert. Men voorkomt daardoor, dat een lid steeds lln herhalingen treedt, de discus- sies einde'oos worden gerekt en de voorzitter zich steeds genoodzaakt ziet, nogmaals te weerleggen, (wat hij reeds eerder deed. Wi] kregen den indruk, dat in hoofdzaak het verzet van den voorzitter tegen, het voorste' Den Das ontstond, omdat zijn rechtsgevoel het niet kon hebben, de kosten, aan het voor stel verbonden, te dekken door een belasting, die voor dit geval pnbillijk was. Het is pu een maal voorstellers eigen, zoodartige belasting- voorstellen te doen, dat deze hen niet treffen Tn het voorstel ligt inderdaad een groote on- billijkheid. De Voorzitter wees er terecht op, dat men daardoor de beharding, die ongetwij- feld waardevermeerdering van de aangren- zene pronden met zich zal brengen. laat be- talen door menschen, die voor de beharding aam hum wegea, aol! zsrg dxotgm. De hmer DE DIRECTEUR DER GEMEENTE- WERKEN MAAKT BEKEND, DAT DE BOOMPOORTSBRUG, BIJ DE ALK MAARSCHE IJZER- EN METAALGIE- TERIJ, VANAF VRIJDAG 4 APRIL 1924 VOOR RIJ- EN VOETVERKEER ZAL ZIJN AFGESLOTEN, TOT NADERE AANKONDIGING. Den Das deed o.i. in hoofdzaak het voorstel, omdat hij zich verpilcht gevoelde, aan te ge ven, hoe hij de uitgaven aan zijn voorstel ver bonden, wi de dekken. Zijn voorstel had men ech.er zonder het dekkingsmiddel wel onder de oogen kunnen zien. Doet men dit, dan zal moeflijk volgehouden kunnen worden, dat de aanwonenden, voor het beharden van den Midden-Goestweg en de Doorntjes, de gelden bijeen zullen hebben te brengen. Het betreft hier oude, bestaande wegen. Van de "bewoners van den Ki'uisweg, den Geestweg, den Lijt- weg en het Jiohtpad, om eenige wegen te noe- men, werd dit ook niet gevcrderd. Het komt ens wel Wllijk voor, dat vo-ldaan wordt aan de door den heer Baltus gestelde voorwaar- den dat de aanwonenden de gronden voor ver- breeding gratis zullen moeten afstaan. Om het bezwaar va,n de heeren Barnaart en Zei- ler te ondervangen (deze heeren oordeelden, dat degene, die aan een zandweg bouwt, en daardoor den grond goedkoop in handen krijgt, later geen beharding van gemeente- wege, zonder daarvoor bij te dragen, -mag vorderen) zal de Raad het beste doen, op het denkbeeld van den heer Bogtman in te gaan., door bij verordenl'ng te bepalen, dat ieder, die tot nieuwbouw aan een zandweg overgaat. een zeker bedrag. in de gemeente- kas zal hebben te storten voor een te vormen wepenfonds. De MiddenjGeestwep en de Doorntjes zijn niet zulke drukke verkeerswegen, dat het noo dig Is. daar een breede en zware weg te ma ken. Hoofdzaak is, dat men de bewoners in de pelegenheid stelt, hun woning daar per rij- wiel en per rijtuig te kunnen berericen. Met cen beharding van 3 M. breedte zal al heel wat worden bereikt. Doet men dit, dan zullen de kos ten nop peen /3000 bedrapen. Een leening voor dit bedrag zal tin de toekomst de begroo ting toch waarlijk niet te zwaar drukken. V.oor het vreemdelinpenverkeer heeft de be harding van deze weoen bovendien dit voor deel, dat er per rijwfe! een aardig tochtje meer gemaakt kan worden, terwijl Bergen daardoor tevens een mooie wandetinp rijker wordt. Vrijdagavnd organiseebt de Bergcir Kunst- kring zijn Taaistai avonid in dMt seilzocn,. De bekende openluchitsipeler Ccen Hissink zal een mooi progrrmma niaar vorcn brenigen en- wel vier Scnnetten van WiLlrm Kloos, >cn rei uit ..Lucifer" van Vondel, van dezelfde het verhaa-1 van- A rent uit Grsbrecht van Aein- Tel.> ..De Meinachf van Alfred d'e Musset in de vertaling van De v Looy. een frrgmrrrt u't ..Nathan der Wc'se" van Lessing en To- rum-Sc&ne uit Julius Cesar" van Shakes^ Dit progrrmma :'s zeer zeker voor de lief- ebber* van de derl'mi: 'ekitnsi' oui waarborg Coen Hissink achten wij door de open- lucl'.t:?ipel n voldc nd bekend voor onze lo wers am e weten dat men Vri'dPgnvond cmand kriint ta h^nrnv. d':e de declamatie- ktmsf volkomen' behee.n?cht Vrjidan- wacht d-"n ledon van dbi Berger Kuns'iVring rien moo'en .avend. UIT OUDE NIEDORP In d'en ciacht van Dinsdag op Woensdag verbrandde alhier de boerenwo-ning van den heer P. Helder Door het overslaan der vlam1- •nen ''"rh^ndd'e med'e de woning van den heer D. Schoen, die op 3 meter afstand stond v n eenstgenocmde woning. De oorzaak is vermoedelijk een1 dtefect aan den schoorsteen. Naar men ons mededeelde was de inboedel van den heer Schoen niet verzekerd. UIT EGMOND AAN ZEE. Hcdenmorgen kwart voor zeven brtak er een binnenbrandje uit bij den- heer P Zwrrt Gz., manufacturier aian de Voor- straat alhier. De winkelgoederen werdcir gedieelteliik door brand vernield en leden grrolend'eels door wa'ersobade van de bran.dJs.puilt, die ter plaatse was Ve-geWnp dekt de schade. UIT WARMENHUIZEN. Bij het op 22 en23 Februari j.l. te Alkmaar gehcuden examen voor het Bewijs van Voor- peoefendheid zijn geslaagd: C. Biersteker, J. Dalenberg. C. Roozend'aal, J. Strijbis. 1 April vierde het Bijz. Schoolbestuur te Krabbendam het 50 jarig bestaan van de bijz. school. Des morgens werden de leerlin- een onthaald en gefotografeerd. Des mid- dags cm 2 uur werd een feestelijke samen- komst gehouden in de kerk. Onder de aanwe- ziicen waren B. en W. en de Secretaris van Warmenhuizen, de heer Dun, schoolopziener en afgevaardioden van de bijzondere school- besturen te Dirkshom, Noordscharwoude, Broek op Lan.pend'ijk en Sdhermerhorn. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer Vis- hp, epwda aut gabad daze byawkaaut «a

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5