Alkmaarsche Oourant Dinsdag- 8 April. FEUILLETON. Het pleegklnd van de drle Gelibatairs. No. 84 1924 Hondaru Zes ea Iwlnttgste Jaargang, Ingez^nden stukken (Button wamtmaarda&jbkaid nam da Rtdat- bt De opmoma m dam rvbriak bomjet mama dm8, (kit da Radoeda or HET HIEILOOeR BOSCH. Mijnheer de Redacbeui Het Handelsblad bevatte voor eenigen tijd een foto van het Heilooer bosch met onder- schrifti „Het ibekende bosch te Heiloo begint Jamgzaami te verdwijnen. Men' gaat steeds voort bosch om te hakken1 en tot bouwland te maken.Zelfs de prachtige lanen met zwaar opgaand bout worden niet gespaard. Nog eenige jaren en van het prachtige bosch is niets meer over". Gaze bu'rgemeestar, tevens pnesident-coui- missaris van de „N. V. Nijenburgh", de eige- naresse van het bosch heeft in1 scherpe be- woordingen gezegd wat hij van de mislei- dende foto met ondiersdirift dacht. En op de vergadering van „Heiloo Vooruit" ben ik eigenlijk voor het eerst aan de weet gekomen dat wij zoo'n mooi bosch hebben', hoewel ik reeds vijf jaar in het lieflijke Heiloo mijn woonplaats had, heb ik ik wil het eerlijk bekennen steeds piot gesloten oogen geloo- pen. Wei had ik natuurlijk ons bosch gezien en bewonderd het mooie panorama voor „Ter Coulster" en huize „Nijenburgh", doch ons bosch doorkruist niog nooit. Ik heb dan den Zondag benut om het bosch te bezien en ben het in alle hoeken doorgegaan om eens de p'aats te zoeken waar die misleidende foto was gen'omen. He heb het echter niet gevonden, evenmin het ,;bouwland"dat men is gaan maken. - Wei heb ik met trotsch en bewondering de prachtige lanen aanschouwd, heb er ook mooi hakhout gezien, doch ook minder mooi hout wat mi. niet erg zou zijo als men er (tijdelijk) bouwland1 van ging maken, om er weer nieuw houtgewas in te planten, want eikenhouten stompen met een Finns Montana er tusschen is geen verheffend gezicht. Ook niet het sparrebosch, met al het doode hout er 'aan. Het lijkt heel vce1 op telefooupa- len waarin je kunt Wdrnmen als tenminste de doode stukken nog den last van den Mim- mer kunnen dragen. Ook vindi ik niet mooi het doode hout aan de eikenboomen en wat ik heel leelijk vind is het doode hout in de dennen vlak voor huize „Nijen'burgh". Voor zulk een eerbiedwaardig heerenhuis met mooien vijver past een mooie beplanting. De brem staat er afschuwelijk leelijk. Maar afgescheiden van die kleinighedten want het opruimen van het doode hout en het verb oogen van het aspect voor de mooie ..villa Nijenburgh" is van geen- al te groote beteekenis kunnen we dankbaar zijo dat we de beschikking hebben over heb wandel- bosch van de „N. V. Nijenburgh" Ik heb ooik natuurlijk de pdkefpaaltjes gezien waarover d£ heer Van de Vail zich ongerust maakte. Die piketpaaltjes staan daar natuurlijk niet voor niets, doch we mo- gen niet gelooven dat de „N. V. Nijenburgh" maar steedls grond verkoopb, want we heb ben het woord van onzen bufgemeester, te vens president-comimissaris van „Nijenburgh" dat het bosch intact blijft, en dat mogen we natuurlijk gelooven. Als de N. V. mi eens kon overgaan om het doode hout te verwijderen en die onooglijke hoeken opnieuw te beplanten, zouden wij nog trotscher op ons bosoi zijn. Van uit het bosch kwam ik in dieo Hollo- weg en toen ik ons Jxischje" zag achter School I leek me het bosch van de N. V. ..Nijenburgh" een paradijs. We mogen niet alles mooi1 vinden, d!och we hebben meer te verzoefcen dan te bevelem en dankbaar te zijn als het bosch intact blijft. Wij hebben „zelf" bosch, wij, de gemeen- sdhap, hebben zelf ruim 17 hect. bosch.dat is van ons en is dat nu veel beter onderi'iou- den? Zeker de laan over „Ter Coulster" is eenigszins verfraaid, doch het doode hbult in de eikenlaan staat evenmin mooi, het zelf- de kan gezegd worden van het Slemppad. Aan vemieling van het hakhout is weinig te doen. Het publiek is gewoonlijk zeer dank- baar(?) voor genoten gastvrijheid, d'odi la ten we nu eens ons ..eigen" bosch mooi ma ken het is toch niet fair om een ander op de verwaarloozing te wijzen en zelf niet veel beters te hebben. Buiten het bosch hebben we ook nog wel wat te doen. Als we het roestige prikkeldlraad op sounmiige plaatsen aan onze „eigen" wegen eens opruimden, deden' we ook goed werk. Welke vroede vader wijst eens op eigen ge- breken Zijn B. en W. niet al te gemoede- lijk? EEN HEILOOeR. Geauthoriseerde verialing naar het Engelsch van E. PhilipsOppenheim, doeff Msvrouw v. d. W 28) Madame Richard wil haar hebben, ladjy Delahaye wil haar hebben en achter hen komt de aartshertogin, die haar ook wil heb ben. Ik heb over alles nagedacht en wat mij betreft, heb ik beslotien „Haar aan niemand af te staan!" riep Arthur. „Haar aan niemand af te staan, die niet bereid is zich tot het gcredit te wenden om' een wettig recht te bewijzen", veryolgde ik. „Dat is zeer eenvoudig en lij'kt mi] redelijk. Als zij ons verlaat, moet het zijn om een goeden en bepaaldm stand in de maatschap- pij in te nemen. De tijd daarvoor kan elk oogenblik aambreken. Daarom moeten wij zelfs niet meer onderhandelen met die men- schen, die bij ons komen om op allerlei ge- heimzinnigs te wijzen." Arthur schudde mijn hand. Hij was blijk- baar opgeluchthij wist echter niet, wat wlgde. ProYindaal Nienws UIT OOiSTHUIZEN. Zondag ji. zou onze voetbalclub op het Bportterrein alhier een match spelen tegen Brinio 2 van Monnikcndam. Konden de vo- rige 2 Zondagen de matches niet doorgaaH omdat de scheidsrechter niet was opgekomen, ditmaal kon niet worden gespeeld omdat de Monnikendammers schitterden door afwezig- heid. Bij de gehouden verkiezing vow den Polder de Westerkoog werden gekozen als Heemraad' de heer Jb. Ubbds te Beets en als Hoofdingeland de heeren K. Ulbbels Pz. en K. Plas, beiden te Oosthuizen. De restauratie der Ned. Herv. Kerk vordert meer en meer. Wij hebben nog eens een kijkje kunnen nemen in het inwendige van de kerk. Het koor dat thans gerestaurcerd is en van binnen geheel opnieuw gepleisterd enz., is buitengewoon opgeknapt. Het mid- denschot is weggenomen, zoodat men nui van- uit de kerk in het koor kan zien. Dit geeft eenigszins een indruk hoe de geheele kerk er uit zal zien als ook het overige gedeelte ge- restaureerd zal zijn. Otoder het vee van den heer J. J. Konimg in deze gemeente is wederom mond- en klauw- zeer uitgebroken. Zondag j.l. had in de kolfbaan van den heer C. de Boer alhier eene openbare uitvoe- ring plaats, gegeven door de Rederijkerska- mer „Aurora" van Scharwoude. De opkomst was zeer gering. Oi. is dat in hoofdzaak te wiiten aan het feit dat het sei- zoen, ten plattefande vooral, voor uitvoexin- gen te ver gevorderd is. Het blijft, speciaal met den nieuwen tijd ook, te lanig licht en er schijnt dan weinig animo te bestaan. Daarbij komt natuurlijk ook dat menigeen door omstandiigheden in zijn bedrijl niet aan- wezig kan zijn. Opgevoerd werd „Onder 66n dak" het be- kende tooneelsped van Fabricius, waarin zoo sterk getypeerd wordt het starre vasthouden aan oude begrippen, de bekrompenheid en den haat van den ouden boer jegens zijn „stadsche" schoondochter. Er werd tamelijk goed spel gegeven. Al- leen had men wat vlotter, wat loopender kun nen spelen, waardoor de inhoud van het stuk beter tot zijn recht ware gekomen en waardoor de tegenstelling tuschen den ortho- doxen zoon Jacob en den vroolij'ken schoonzoon Jan scherper zou zijn uitgeko- men. Na afloop was er gelegenheid tot dansen waarvan flink gebruiik werd gemaakt. UIT ST. PANCRAS. Onder presidium van' den heer P. Madder- am hield de Damvereeniging D. O. S. in het Gem. vergaderlokaal hare jaarvergadering. De bestuursverkiezing had tot uitslag dat werden gekozen de heeren Tj. Koelemdj, Jb. Kooij en Jb. Toepoel. Besloten werd op de bekende voorwaarden het lokaal weer aan te vragen. Uit de goedgekeurde rekening bleek een ^iildb groot 85.20. Bij de bespreking der competitie voor het volgend jaar bepleitte de heer A. Hoogland betere regeling daar thans zooveel paridjen achteir waxen', heiwelk werd toegezegd. De voorzitter bracht namens de vereeni- ging den heer Verkroost voor zijn velen en belangloozen arbeid, tijdens zijn bestuurslid- maatsohap verrcht, een bijzonder woord van dank. Hierna sluiting. In een vriendschappelijken strijd wist Vrone I Zondag met 9—-0 van S. D. w. I te winnen. UIT VEENHU.IZEN. De muziekvereeniging O. O. van Heerhu- gowaard gaf verleden- Zondag een uitvoering bij den heer J. de Bans. Het clubje heeft zich kranig gehouden en den1 aanwezigen een avond van waar kunstgenot doen smaken. De voordrach- ten waren ook zeer aardig. Dat het publiek genoot, kan men wel opmaken uit het feit, dat het nu (tijdens het spel) eens zeer stil in de zaal was. We roepen het clubje een hartelijk tot weerziens toe, maar liefst een avond in de week. UIT OUDKARSPEL. D. T. S. 1 speelde op eigen terrein tegen N. V. V. 1 van Nieuwe Niedorp met als uit slag 30 in het voordeel van D. T. S. D. T. S. 2 speelde op eigen terrein tegen D. T. V. 1 van H.-Hugowaard met als uit slag 3i0 m het voordeel van D. T. S. UIT NOORDSCHARIWOUDE. Holland 1 speelde op eigen terrein tegen Koedijk 1 en won daarvan met 3—0. De Hoomsche Wielerdub „De Pezer* heeft een afstands- en betrouwbaarheidsrit gehouden over 64 K.M.: Hoom—Purmer- end. AlkmaarHoom. Van de ongeveer 100 tenners, waaronder vden van „De Peddelaar" uit Amsterdam waren 15 amateurs voor de betrouwbaarheids rit. De uitslag was als volgt: „Arnold, je bent een flinke kerelriep hij uit. „Uit dk wooxjd dat je gesprokem hebt, spreekt je gezend verstand! Laat hen het recht op haar bewijzen." „Ik ben het eens, met alles, wat je gezegd' hebt," zeide Allan rustig, als antwoord op mijn blik naar hem. „Het kind is teniminste bij ons veilig en zij verspilt haar tijd met. Zij heeft talent en is ijverig. Wat mij be treft, zal het mij werkelijk zeer spijten, als de tijd komt, en die zal eens komen, dat zij ons gaat verlalen." Toen' raapte ik al mijn mood bijeen en zeidle dat, wat, zooals ik vain' het begin af wist, heel moeilijk zou zii!n. „Er is nog iets zei ik, „en dat wil ik iullie nu zeggen. Misschien lijkt het jullie beiden cnn'oodig en missdiien is het onnoo- dig. Toch is het beter dat wij1 het ook daar- over eens zijn. Het is, zooals ik ieeds zeide, een jaar geleden, dat Isobel als kind bij ons kwam. Nu is zij een vrouw. Als ziji bij ons blijft, moeten wij iets overeenkomen en wij moeten die overeen'komst als mannen van eer nakomen. Ik geloof, dat jullie beiden weet, wat ik bedoel en ik hoop, dat jullie het met mij eens zult zijn." Ik zweeg een oogenblik, maar werd door geen van beiden aangemoedigd verder te gaan. Zij waren beiden stil en Arthur's oogen bakes ouj veajemd aaa. Or ndatte suj is H Amateum: le. M. Beets, BeeBHSter-; 2e. O van Pieterson te Amsterdam, 3e M. Sluiter te Amsterdam, 4e. H. Boele te Amsterdam Nieuwdingen: le. J. vol. Linden, 2de B. van Rensen, 3e. J. H. Lampe, 4e. N. H. Ho- genes, alien te Amsterdam. Beginnelingen: le. C. A. van Boven te Am eterdam; 2e. L. Buis te Half weg, 3e. W. Blok 4e. C. Ruper, 5e. J. Pifters, 6e. S. Stoldijk, 7e A. Wolke, alien te Amsterdam. Onder de eerstaankomenden behoorde ook Mej. Buis te Halhveg, de moeder van den 2en aankomende in laatstgenoemden wedstrijd. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Bij den heer P. Molenaar alhier is komen aanvliegen een postduif, met aan den achter- poot een rilng, gemerkt Beige 23 6256043. Van vermoeidheid en honger kon de vogel zijn vlucht niet vervolgen. UIT NOOR'DSGHARWOUDE. De gymnastiekvereenigingen „HercuIes" ea „Hygiea" hebben weer een tweetal uitvoerin gen gegeven, die uitstekend geslaagd zijn. Zondag had de laatste plaats. Een uitgehreild programma, rij'k aan afwisseling, bowl! het groote aantal belangstellend'en beide keeren een genoeglij'ken avond Ook het tooneelstukje dat ter afwisseling gegeven werd, sloeg in' UIT LANGENDIJK. Oedurend'e d'e afgeloopen week werden, niettegenstaande we reeds een eind in April zijn, nog 87 wagons groenten van de veilin- gen verzonden. Bovendien ging er per vaar- tuig nog ongeveer 240 ton weg. Uit dC ontvangen aanslagbiljetten voor de Rijksinkomstenbelasting, annex gemeente- lijken hoofdelijken omslag, is deze in de ver- schillende gemeenten zeer boog gebleken Daar de meeste bouwers, in t generaal ge- sproken, weinig of geen inkomen hebben ge- had, komt de hoofdelijke omslag vooral te drukken op de niet-bouwers. Hoe beter het den tuinders gaat, hoe beter dit dus ook is voor andere ingezetenen. urr SCHAGEN. Het aantal' aangiften voor de Paasehten- toonstelling alhier overtreft alle aangiften van vroegere jaren. De catalogus bevat 152 nummers vet vee ter mededinging en 42 num- mers voor opluistering. Totaal zijn er 349 nummers aangegeven. Een deel der melkslij'ters alhier heeft den melkprijs gebracht op 13 cent per liter. Een der melkboeren, de gangjnaker, heeft nu terstond de melk op 12 cent gebracht. De heeren A. van A!ten te Nieuwe Nie dorp en H. Jansen alhier, beiden kommies 2e klasse, zijn bevorderd tot kommies dCr lste klasse. Sparta 1, van hier, speelde Zondag te dezer plaatse tegen Alcmaria III eene compe titie in de 2e klasse Noordholland. Sparta won met 10 UIT WARMENHUIZEN Eenige dagen geleden zonk in deze get- meente een ijzeren schuitje, wat op zichzelf genomen nu juist niet zoo bijzonder was, maar dit schuitje had geen kooli, doch een kostbare lading wijn aan boord, bestemd voor een ingezetene van Tuitjen'hom. Gdukkig was de vaart niet zoo diep, zoodat alles weer spoedig op het droge was en daar de flesschen goed gekui'kt blekcn, kreeg men geen water- sihade. Tot tijdelijk onderwijzer tot 16 April a.s. is benoemd de heer J. Buis te Heldler. Ons oude torenuurwerk, hetwelk onge- twijfeld meer dan 200 jaren oud was en da- gelijks moest worden opgewonden, is thans vervangen door een flink acht-daagsch uur- werk, geleverd door den heer B. Eijsbouts, Ned. fabriek voor Torenuurwerken te Asten (Noord'-Brabant). De bouw van het nieuwe uurwerk is hori- zontaal, het frame is van zwaar smeedijzer op een sterke ijzeren stelling, de raderen zijin alle van best brons koper met machimaal zui- ver verdeelde en uit het voile stuk gefraisde tanden, de ronsels zijn van maseief staa'l, ge- hard en gepolijst, de assen en lichters zijn van staal, de lagers van best brons metaal en is de lengte daarvan gelijk aan 2maal de tap- dikte, de walsen zijn van gegoten ijjzer en voorzien van schroefgleuven voor het regel- matig oplopen der staaltouwen, de katrollen zijn van ijzer, het touw van prima buigzaam staald'raad en de gewichten van ijizeren schij- ven. Het gaande werk heeft een Graham an- cre-gang op kogellagers en is voorzien van een zwaren compensatie seconden-slinger met micrometer-schraef voor de juiste regeling. Ter voorkomiiig van stoornissen door wind of slecht weer is de aandrijving van het gang- werk ingericht met constante kracht met ver- zetting der wijzers om de halve minuuh Voorts is aan het uurwerk aangebracht een wijzerplaat met wijzers om met behulp daar van zeer gemakkelijk de buitenwijzers op de minuut vooruit of terug te kunnen zeften Het slagwerk is eveneens volgens die nieuw- ste constructie met exentrieke hamcrlichting en slagve/zetting en verstelbare windvleugels bijzonder tot hem. Allan en ik zijn onder dan ji]', Arthur, maar toch zou men ons desnoods nog onder de jonge menschen kunnen rekenen. Indien wij beslui'ten om Isobel's voogden te bl'ijven, hebben wij nog een anderen en ernstigen plicht op ons te nemen, dan de vanzelfspne- kende om haar met alle achting te behande- len. De mogelijkheid zou zich kunnen voor- d'ien, dan' zij voor een van1 ons een bijzondCre vooiikeur ging gevoelen het natuurlijke van haar vrouw-worden en de voortdu- rende dagelijksche omgang zou dat pevoel kunnen aanwakkeren. Isobel is bekoorlijk, zij zal heel mooi worden. De toestand zou on- hbudtbaar worden, indien een van ons zich een oogenblik vergat. Jullie moet begrijpen, wat ik bedoel, daarvan ben' ik zeker, ook al geef ik dat niet precies te kennen. Isobel ont- moet weinig andere mannen. Het is mogelijk, het is bijna zeker, dat zij behoort tot een' stand, waarvan' de positie en de ideeen ge heel andere zijn dan de onze. Er m'ag geen1 sentimenteele verhouding komen tusschen haar en een1 van ons. Wij zijn haar broedere, zij is onze zuster. Zoo moet het blijven, zoo- lang zij onder onze hdede is. Daarover moe ten wij het eens worden." Er volgde een doodsche stilte; Mabane stond met gekruiste armen en,zijn gezicht een weinig aigswaad. Ik nehitte nuj (Mt M om het tempo naar wilfekeur te kunnen rege- len Ook de luiklok heeft verandering onder- gaan. Deze klok, welka circa 1100 K G. weegt, moest door 2 man gehiid worden, ter- wijl thans ten pensoon heel gemakkelijk de klok kan laten luiden. Men heeft hiervoor aan gebracht edn extra sterke droge eiken lui- balk met zwaar geeonstrueerde smeedstalen krukassen en zware klokken-kogellagers, be- nevens een nieuw stalen luiwiel. De klok is i tevens voorzien van een voor die klok sen den klepel. NaaT we vememen bedragen de geheele kosten van dCze vernieuwingen 1425. De ngczetenen van Warmenhuizien hebben dlus thans een klok. waarop zij vertrouwen kun nen, wat met die van de R. K. Kerk den laat- 9 en tijd nogal wat te wenschen overliet UIT EOMOND AAN' ZEE. In de jongste bijeenkomst van het onder- wijzend personeel der openbare school alhier werd naar aanleiding van een verzoek van een der leden het onderwerp behandeld: ,)De resultaten van ons onderwijs in verband met de omstandigheden, die daarop invloed uit- oefenen." Het hoofd' der school, de heer Bosschaart, hield daarover een inleidlng, waarin ook voor buitenstaandera opmerkens- waardige beschouwingen voorkwamen Spr begon met er op te wijzen,' dat men in *t algemeen, wanneer men die resultaten eener school be- of veroordeel't, de hoofdzaak, zoo als die ook in de Wet op het L. O. gestipur lcerd is, links laat liggen, n.l. de zedelijke opvoeding. Daarover spreekt men dborgaans niet, hoewel het juist en alleen dlaardoor b.v. is. dat veTen meenen het recht te mogen heb- beni, en da t ook opeischen, om voor hun kin- deren op kosten van staat en gemeente aparte, zoogenaamde bijzondere scholen op te rich- ten. Deze kwestie overigens latende voor het- goen zij is, was voor spr. aanleiding met na- druk te wijzen op de kardinale font in de gangbare beoordeeling eener school, die al leen let op de intellectuecle „resultaten". Wat deze laatste betreft achtte de inleidler bet voor eoi goed inziehtig dienstig eerst na te gaan wat daaromtrent bekend is van scho- leni, die gcrekend kunnen worden als volks- scholcn onder de mecst gunstige omstandig heden te verkeeren. Met een aantal gegevens omtrent de scholen in de grootere plaatsen des land in den tijd1 voor de oorlogsstrubbo- lin'gen werd aangetoond, hoe zelfs daar nog een vierdC dee! (of meer) der lecrlingen op ruim dertieenjarign leeftijd de school verliet zonder het einddoel te hebben bercikt, terwijl een ongeveer gelijk gedeelte het slechts tot nagenoeg vold'oende vonderingen bracht Te vens konden daarbiji verechillen opgemerkt worden ten1 nadeele der leerlin'gen uit de minder „goed" gesitueerde volkskringen. Ge- leideliik werd nu het punt bereikt, waarop spr. de vraag stelde: Kan voor de beoordiee- ling van de resultaten eener school een stan- d'aard'leerplan als basis van vergelijking ge nomen word'en Hoewel na de voorafgaande beschouwn- gen het antwoord op deze vraag niet twijtfel- achtig kon zijn, bleek bovendien uit de ige- schiedCnis van het eenheidslcerplan te Am sterdam en die daarbij gevoegde toelichting van B. en W., dat zoo iets nu wel1 aardig op papier gezet kan worden. doch in de praktijk niet bestaan kan. Eenheidsschool' en eenheids- leerplan rieken sterk naar eenheidlsworst, za- lager gedachtenis, en doen ons vragen: Is het leerplan er voor de kinderen of zijin de kinderen er om het leerplan? Welke der twee vragen men bevestigend' beaniwoord't, is beslissend voor de keuze van het stand'punt, waarop men zich) biji de beoor deeling eener school plaatst Zoo op eigen ter rein aangeland werden1 verechillende om standigheden, die van grooten invloed zijn op den gang en de resultaten van het onderwijs, uitvoerig behandeld, waaruit logjsch volgde, hoe bespottelijk het is zoo maar klalckeloos een vergelijking te maken of zelfs den staf te breken, Evenmin kan dat beoondeeld worden naar een „eenheids"dictie of iets dergelijks. Een paar hoofdvakken werden^ nu aan een nadere beschouwlng onderworpen, waarna de beurt kwam aan de bezwarem van het huidi- g onderwijssysteem in't algemeen' en dat de zer school in't bijzonder. Natuurlijk zijn er bezwaren b-v- die van het klassikaal stelsel, welke reeds eerder, ook voor deze school, ter sprake zijti gebracht. ECn punt, dat vooral aandacht verdient en voor alle dbrpsscholen van belang is. is dit, d'at aan ten inrichting onderwiis moet gegeven worden aan kinderen, die in grootere plaatsen naar scholen met verschillend leerplan gezonden zouden wor den, ook nu nog b.v. in Amsterdam, ondanks bet in officieele kringen uitgebroedle eenheids- leerptan DaardOor zou dus aan de school vol wens meerderlei leerplan gewerkt moeten worden met het gevolg, dat van kinderen uit ^Weifde afdCel'ng de een geacht moet worden b v. z ii n zesde leerjaar te volgen, terwijl dat voor den ander pas z ij n vijfde zou moeten1 b.eeten. al naar gelang ied'er van hen in een "Tootere nlaats naar de eene of de andere zou gaan hem. Allan, hen je het met mij: eens?" „Volkomen!" antwoordde hij. „Ik ben het geheel met je eens." Ik wendde mij tot Arthur. „En jii. Arthur?" Hij antwoordde niet onmiddellijk. Hij speelde zenuwaChtig met zijta' horlogeket- ting. Toen hij zijn oogen opsloCg, bleek zijn strijdvaard'igheid maar al te duidelijk. „Ik verbeeld mij." zeide hij, „dat wij de zaak nog van een anderen kant moeten be- kijken. Isobel is een meisje, dat de jongelui niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Behalve, d'at zij er zoo bijzonder lief uitziet, heeft zij een' flink, goed figuur en zoo meer. Wat jij voorstelt, Arnold, is zonder meer, dat wij met ons drieen zouden toekijken en Isobel overla- ten aan iederen kerel, die komt aanzetten." „Daarvan kan geen sprake zijn," ant woordde ik. „Geen andere man zal haar waarschijnlijk veel ontmoeten, zoolang zij onder onze hoede is. Later worden natuurlijk de omstandigheden1 andere. Onze overeen- komst, waarmede julie op mijn verzoek wel zult willen instemmen, eindigt, wanneer zif ons veriaat." „V'oor- jullie", betuigde Arthur, „is het wat andere. Niet, dat ik mij in een enkel opzicht met jullie wil gelijlcstellea, jullie zijn beid«\ 4a* iff naar LmM am ik GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezdg aan het Bureau van Politie, Lan- gestraat en aldaar te bevragen op alle werk- dlagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 2, 3, 4, 5 en 6 April: Oeintuur, penning, leesboek, mantelcein- tuur. Aanwezig en te bevragen biji de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 2, 3, 4, 5 en 6 April 1924: H. Zaadnoordijk, Baansingel 12, pakje; H. Bulthuis, Langestraat, vulpotlood; Trees- je Gees, Huigbrouwerstraat 14, kettinkje met medaille; K. Kager. Hoeverweg 27, paar kin- derhandlschoenenW. Boekel, Stuartstraat 81 ijsmuts; P Ruiter, Snaarmanslaan 121, hand- schoen; J Pover, Rochdalestraat 20, stuk touw; A. Smit, Fabrieksweg, portemonnaie; M. Stein, Bergerweg 11a, pakje; D. Dune- veld, Zoutstraat 2, pakje tabak; B. Himmel- reich, Mient 16, gebreid za'kje; Truin Clous, Metiusgracht 10, vulpen; Harm Koeleman, le Landdwarsstraat 30, sjaal; Wed. Vethaak, Nieuwlandersingel 15, hondenhalsband met penning; Gebrs- Stokman, Nieuwpoortslaan, portemonnaie; J. Molenaar, Gashouder- straat 19, portemonnaie; J. Otto, LuttikOu- dorp 20, knipmesje met wit lCmniet; P. v. d. Kuit, Dijkgraafstraat 16, zadeldekje; D. Of- fenberg, Lindelaan 14, want; T. van Dijk, Nieuwpoortslaan 11, rozenkrans in zakje; P. Vriesman, Westerkolkstraat, portemonnaie; G. de Riel, LiefdClaan 11, zaklantaam; M. Heidemann, Koningstraat 1, huissleutel; T Oejas, Landlstraat 52, zilveren schakel- armband; M' de Groot, Forestusstraat 35, woordenboek; Bruin, Helderecheweg, ledige waschzak; J. A. Dekker, Westerhofje 14, hondje; Musen, Laat 8, hondenhalsband met penning; J. Donkey Rochdale, portemon naie- A. Ras, Visscherslaan 23, bril in d-oos- je; Vermeulen, Achterom 9, potloodhou- der; Truus Klaasen, Ramen 2, portemonnaie; H. Hartog, Oostwijk 26. portemonnaie; W v. d. Meer, Tulpstraat 5, horloge met ket- tingi; Leo Richardson, Westerhofje 6, jon- gens'-s: J Sniiders, Scharlo 25, heerenstrik- ie; Albers, Kerkplein 6; portemonnaie met inhoud. Wanneer men weder in het bezi't is van het verloren voonverp, wordt men verzocht hier- van ken n is te geven aan het Bureau van Po litie. Er zijn nu eenmaal niet weg te werken oorzaken van verschil en1 ondanks alle een- heids-iillusies moet men met de voeten op den beganen grond blijven staan. Naar de oplos- sing der geschetste moeilijlcheden diende voortdurend gestreefd te worden en de pogin- gen daartoe werden nader onder de oogen gezien. Gewezen werd op „de biji van Co- lijn", die ook daarbij dreigde een hak te ge ven. Ten slotte wees spr. er op, hoe niet alleen aan deze school, doch ook overal elders in den lande de besproken gezwaren gevoeld worden cn dat over de geheele beschaafdC wc- reld zelfs een streven merkbaar is naar een andere inrichting der school Vandaar de Montessori-beweging bv. en het Dalton-sy- steem. Dit laatste verd'iende in verband1 met al het voorgaande wel bijzondere aand'acht. Foch moet er gewaakt worden tegen begoo- 'cheiing of het overhaast irrslaan van nieuwe wegen. Dte conclusics in het pas verechenen werkje van den Engelschen onderwijzer John. A. Radcliffe moeten ons tot voorzichtigheild aansporen. Over de resultaten der zedelijke opvoeding dCzer school gaf de inleidbr alleen zijn per- persoonlijke meening, welke niet ongunsti'g uitviel. Natuurlijk werd na deze inleiding over in terne aangelegenheden van gedlachten gewis- seld' terwijl de heer Broeksnxa dankte voor de moeite aan de beantwoording zijner vraag besteed. UIT SCHERMERHORN. (Maart.) Geboren: Jan, zoon van R. Krul en C. Madderoni. Hendrik, zoon van C. Beets en C. Lakemond. Pieter, zoon van J. Leegwa- ter en H. J. Kramer. Pieter, zoon van B Plugboer en A. v. Bergen. Overladen: Johannes Broereen, oud 1 dag. Jantje Akkerman, oud 79 jaar. Hendrik Beets, oud 1 jaar. Johanna Barbara van den Braak, oud 65 jaar. Gerard Ruyter, oud 34 jaar. Maartje Schaap, oud 76 jaar. Comdis Ton (te Alkmaar), oud 19 jaar. Ingekomen: D. Glas, v. Sijbecarspel. P de Geus v. Heerhugowaard; T. J. Woerde- man v. Deventer. Vertrokken: D. J. Modder met gezin n. Wie ringen; A. v. Geetsum, met gezin, n. As sendelf't. M. de Boe, met gezin, n. Beem- ster. W. J. Vermaat, n. den Ham. M. J. Boerendonk. n. Wageningen. J. Schon- ten, n. Heerhugowaard. S. Knijn, n. Ur- sem. AKERSLOOT (Maart.) Geboren Wilhelmina Clasina There- sia, d. v. J. G. Boon en M. A. Groen. Gerarda Petronella d. v. H. J. v. Tol en D. <!e Greef. Willem.', z. v P de Jongh en G. passen, wat leeftijd betreft, meer bij elkaar en wij zijn zooveel samen geweest, mofcarrij- den en zoo meer, en wij hadden het altijd heel gezellig. Jullie begrijpt mij wel, met waar? Natuurlijk, brengt dat weet je, een jongen en een meisje tot elkaar dezelfde genoegens, ongeveer denzelfden leeftijd. Het is niet hetzelfde als met jullie tweeen, niet waar?" Weer een' stilte. Allan had de pijp uit zijn mond genomen en bekeek die aanidach'tig. Ik voor mij vond1 het geheel 'ommogelijk mijn ge- vodens te on'tleden. Gedurende dien tijd keek Arthur nieuwsgierig van den een naar den ander. Ik herstelde mij met eenige inspanning en antwoordde hem. ,,Wii willen niet redetwisten over jouw po sitie, Arthur. Wij willen gaame toegeven, dat volgens de natuurwetien jij degene bent, voor wien het nakomen- van de overeenkomst zeer zwaar meet vallen. Dat maakt het voor jou wat moeilijker dan voor ons, maar het ver- andert de positie totaal niet. Er mag tus schen Isobel en ons geen sprake zijn van het uiten van bijzondere gevoelens. Als zif toe- vallig daarmee mocht beginnen, moeten wij doen, alsof wij dat niet bemerken en moet dat tegtHgwgaaa wordea 8T««A

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5