Alkmaarsche Gourant abonnementen Boek- en Handelsdriikkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, op Tfjdschrlften wm Voordam G 9, ALKMAAR, Woensdag 9 April. Staten-Gcneraal. FEUILLETQN. Het pleegkind van de drie Celibatairs. ProTlnclaal Nienws is HET adres voer xoowel Binnen- als Bultenlandsche. Gfmen^ nieuws No. 8ft 192ft Honderd Zes en Iwlntlgsia jaargang. DE EERSTE KAMER. In de vergadering van gister was aan de orde de Indische Begrooting voor 1924. Door de volgende heeren werd gesprokeu: De Muralt, Van Kol en Ketwich Verschuur. De vergadering werd verdaagd tot heden 11 uiur. TWEEDE KAMER. In de vergadering van gister stelde de vooriitter voor aan die agenda toe te voegen de wetsontwerpen tot verlaging der salarissen en daarbij te behandelen de inter- pellatie-J. ter Laan over den stand van het georganiseerd overleg nopens de salarisher- ziening. Conform besloten. Wetsontwerp-Albarda. Aan de orde was het wetsontwerp-Albarda tot het instellen van een onderzoek, nopens het geschil in die textielnijverheid. De algemeene beschouwingen werden ge- opend. Den heer Nolens (R.-K.) leek het beter dat ontwerp in te treken of de behandfeling er van uit te stellen, omdat het ontwerp dan in een stadium van voorbereiding blijft en al tijd weer behandeld kan worden als het noo- dig blijkt. Mocht de Regeering de verlangde enquete niet instellen, danf kunnen de voorstellers nog op behandeling aandringen. De heer Boon (V.-B.) begreep niet waar- om de benoeming der rijksbemiddelaars zoo lang is uitgebleven. Rechtvaardigt die late benoeming nu de aanneming van dit ont: werp? Door dit wetje 'aan te nemen zou de Kamer terug komen op haar besluit. Voor een enquete is alleen aanleiding als vitale landsbelangen gevaar loopen. De belangen in Twente zijn zeer groot maar een vitaal be lang zijn ze niet. Deze wet gelast een en quete, terwijl in de Arbeidsgeschillenwet al leen de mogelijkheid is gelaten als de wen- seheliik'heid bestaat. Dit gaat dus veel verder dan deze wet wil en daartegen heeft spr. bezwaar. Een regelmatige toepassing der Ar beidsgeschillenwet achtte spr. te verkiezen. ■De heer March ant (V.-B.) zeide dat pogingen tot bemiddeling reeds zijn gedaan, zoodat de eerste fasen der Arbeidsgeschillen wet al voorbij; zijn. Spr. betreurde het dat er zoo weinig Nederlandsche burgers zich be- schikbaar hebben gesteld voor bemiddelaars, gezien het viertal dat die Regeering thans neeft benoemd. Als de Regeering naar iemand had gezocht, die zeer ongeschikt is voor dat ambt, dan had zij niet beter kunnen slagen dan met den heer v. IJsselsteijn. Eer ste eisch is dat de bemiddelaar vertrouwen heeft biji beide partijen en dat is met den heer van IJsselsteijn zeker niet het geval. Het algesmeen belang is zoo onmiddellijlk bij het Twentsch conflict betrokken dat niets mag worden nagelaten ter oplossing en deze zaak mag niet aan de werkgevers alleen worden overgelaten. Spr. zal dus zijn stem aan het ontwerp geven. De heer SnoeckHenkemans (C.-H.) meende dat voor het ontwerp niet veel aan leiding meer bestaat nu de Arbeidsgeschil lenwet 16 April in werking treedt en de Mi nister meende dat de lange duur van het Twentsch conflict het houden van een' en quete rechtvaardigt. Met klem kwam spr. op tegen de poging van Mr. Marchant om den heer van 1 JsSel- steijn te diskwalificeeren. Die kritiek achtte hij volkomen onjuist. Spr. sloot zich overigens bij den heer Nolens aan: aanhouden van het voorst-el. De heer Albarda (S.-D.) beantwoord- de de sprekers. Hij hapft aanvanikelijk nog geen lust om aan het verzoek der heeren No lens en Snoeck Henkemans te voldoen. Twee enquetes tegelijk achtte spr. niet te verwach- ten, omdat als de eene is begonnen de tweede wel niet zou aanvangen. Evenmin verwachtte bij enquete en behandelingspogingen tegelijk. Van een indirecte poging tot verzoening in Twente zag spr. niet veel en zelfs al ware dat al dan nog wilde spr. alles doen om den weg tot verzoening te effenen. Ben enquete is een uitstekend middel om verzoening te bevorderen hetgeen onlangs nog in Engeland is gebleken. Bemiddelingspogingen zijh er in Twenthe al genoeg gevraagd en de arbeiders hebben ze alle gaarne gesteundL Herhaling van die pogingen zijn thans vruchteloos en zou slechts veel tijd kosten. Spr. erkende dat zijn voorstel een lex spe- cialis was, maar zij gold ook voor een bij- zonder geval. Het algemeen belang was hier ten nauwste verbonden aan dit conflict en op grond daarvan achtte' hij alle aanleiding voor een*enquete aanwezig. Er staan 22000 menschen op straat, bijna een half jaar lang en gedurenoe den winter. De gemeente-finanr Geauthoriscerde verbaling naar hiet Engelsch van E. PhilipsQppeniieim, door Mevrouw v. d. W. 29) „Met den besten wil van de wereld kan ik dat niet inzien", verklaarde Arthur. En ik let heeft geen zin er om been te draaien, Iso ld is het eenige meisje ter wereld1, waamaar ik ooit zal kijken. Ik ben dol op haar. Ik kan het niet helpen. Ik heb haar lief! Daar!" Mabane hielp mij. „H b jij iets aan haar gezegd?" vroeg hij1. „Neen „Geen woord?" „Oeen woord. Zij is nog te jong. Zij zal over die dingen nog nooit nageoacht 'heb ben Maar zij is bewondferenswaardig en ik heb haar lief. Voor jullie is dat heel1 gemak- kelijk; Jullie zijn over de dertig en verstokte vrijgezellen. Ik.ben nog maar vier en twintig en ik heb nog nooit een- greintje om een' meis je gegeven. Ik wil niet meer van de eene naar de andere Vliegen. Natuurlijk heb ik dat ala isderaaa om boatjo gsdaam, taaar Isobsl dte de mlcfdecafanTS lijden aPe zeer vael schade. Aller inkomstea in deze streek dalen en de uitgaven, door eteun aan de werkeloozen, stijgen. Alleeo 'Enschede heeft reeds een scha de van een half millioen gulden' geleden. De Rijikabelastingeni zullen' het ook gaan gevoe- len, want Enschede leverde een zesde deel van de belasitingen op. Het verkeer lijdt zeer, het bankwezen ondervindt veel schade, de industrie sitaat ook in andere takken stil als gevolg van deze stopzetting. Het staat dus vast dat vitale belangen van het land) hier zijn betrokken. Spr. drong op aanneming van dit ontwerp bij de Kamer ten sterkste aan en1 gaat niet in op het advies van schorsing te vragen. De heer Van Ravesteij n (Comm. fr.) betoogde, dat de textiel-baronnen' reeds zeer veel schade hebben gedaan aan den nationa- len rii'kdom. Een enquete zou uitmaken, dat de arbeiders gelijk hebben en daarom is hij v66r het ontwerp. De heer E n g e 1 s (R'.-K.) achtte het geen goede methode van wetgeving, die door ait ontwerp wordt gevolgd en achtte aanne ming dus niet gewenschi. Gezamenlijk zijn de Twentsche arbeiders den strijd begonnen en dus moeten zii de overwinning gemeen- sohappelijk 'behalen. Geen der partijen kan alleen den toon aangeven en in dit licht kan hij zijn stem niet aan dit ontwerp geven. Hij faoopte op een spoedige oplossing van het Conflict, maar dat kan niet verkregen wordien op gewelddadige wijze. De heer Schouien (A.-R.) adviseerde de Kamer zich te gedragen naar het advies van den heer Nolens. De heer Albarda wenscht het gebodtot de textielfabrikanten te rich ten: de boeken openDe Arbeidsgeschillenwet stelt dit niet zoo, want het hangi alles af van den aard van het conflict of men dien eisch zal stellen, en het ligt niet op den weg der Ka mer thans uit te spreken, dat het conflict dit gebod rechtvaardigt. De heer Boon (V.-B.) repliceerde. De heer Kuiper (R.-K.) steunde het denlk- beeldLNolens, dat hem het meest practisch lijkt. De Aibeidsgesdiillenwet krijgt daar- door een goede kans. De heer Marchant (V.-D.) vreesde dat de Minister onder invloeden staat, die hem an- ders doen handelen dan hij vroeger stellig zou gewensch't hebben. Als dit ontwerp wordt verworpen, zal het heel lang duren eer een enquete in overweging komt. De heer Albardi (S.-D.) hanclhaafde zfjn voorstel. De artikelen werden afgehandeld. Het wetsontwerp werd verworpen met 59 tegen 23'stemmen.. Vo6r: socialisten, communisten, vrijzinnig- democraten. Staatsbegrooting voor J924. Hoofastuk X (Arbeid.) Voortgegaan werd met Hoofdstuik X (Ar beid.) De Minister van Arbeid, de heer Aalberse zeide eenige gegevens over de reorganisatie der sociale wetgeving te willen geven, gelijk vp*-vy-ht is. rtdn de reorgansatie li'ggen twee beginse- len ten grondslag: 1. de sociale verzekering ongevallen, ziekte, invaliditedt en ouderdom, werkeloos- heid als verplichte verzekering is in wezen arbeidersverzelkering, zij beoogt een ingrijpen in de arbeidsovereenkomst, waardoor een deel van het loon gereserveerd wordt voor dagen, dat geen abeid kan worden verracht. Daar- naast is, als aanvulling, plaats voor vrijwil- lige verzekering voor hen, de economisch met arbeiders zijn gelijk te stellen; 2. de uitvoering der verzekering geschiedt bij voorkeur door uit de maatschappij, spe- ciaal de organisaties van werkgevers en ar- bieders, opgenomen organen. De overheid be perke zich zooveel mogelijk tot het stellen van dwingende regelen, het houden van toezicht, zoo noodig het geven van noodzakelijke lei- ding, terwiil zij aanvullende organen opricht, welke de uitvoering der sociale verzekering zullen bezorgen, zoover daarnaast de bijzon- dere, uit de maatschappij opgekomen, orga nen, behoefte mocht blijken. Spr. zette uiteen, wat het op deze tweevou- dige principieele basis op te trekken gebouw aan verdere bijzondeiheden te zien geven. De 'vergadering werd verdaagd tot 's avonds 8 uur. In de avondivergadering was aan de orde de Begrooting van de Algemeene Landsdrut- kerij voor 1924. Goedlgekeurd. Conclusie omtrent inlichtingen op het adres van M. H. de Ruiter te Tricht. De conclusie strekt den Minister dank te zeggen voor de verstrekte inlichtingen. Goedgekeurd. De Begrooting Staatsibedrijf Artillerie-in- richtingen 1924 werd eveneens goedgekeurd. Staatsbegrooting 1924. Het Hoofdstuk Kolonien werd artikelsge- wijze behandeld. Het wetsontwerp van de huishoudelijke be- grootingen van Suriname en Curasao voor 1924 werden vastgesteld. De begrooting voor Suriname 1922 werd goedgekeurd, evenals die voor Curasao. Goedgekeurd werden zeven conclusie en de vergadering werd te 11 uur 40 verdaagd tot heden 11 uur. heeft daaraan een einde gemaakt." Ik probeerde mijzelf in zijn pl'aats te stel len, om een oogenblik de zaak van zijn kant te bekijken. Toch ben ik bang, dat ik zeer hard1 meet geleken hebben. „Arthur", zeide ik, „het spijt mij; maar dat gaat niet. Ik verondersitel dat zij spoedig van ons vandUan zal zijn. Om harentwil en ter wille van onze eer mag geen woord, van het geen je ons hebt verteld over je lippen ko men. Tenzij je kunt beloven', dit Ik aarzelde. Arthur was opgestaan. Hij hald een kleur tot over zijn ooren, zijn oogen schitierden kwaadaaraig. „Ik kan dat niet belcven", riep hij1 uit. „Ik hleb haar lief en spoedig hoop ik haar dat te zeggen." „Dan moet dan onder een ander dak gebeu- ren," antwoordde ik. „Als jij niet wilt belo ven omi totaal te zwijgen, cot wij teniminste het rechte van haar familieomstandigheden weten, moet je ons verlaten." Arthur nam zijn hoed. „Heel goed", zei hij kcitaf. „Ik zal morgen mijn zaken laten halen." IH5j ging heen zonoer iets meer te zeggen: HOOFDSTUK I'll. „Bij da diplMoatw", aaida kaxam v» L«i- UIT EGMOND AAN ZEE. Maandagavond vergaderde de afdeeliag der vereeniging „Het Witte Krui*", onder presidiuni van den heer C. J. Ei/na. Deze Deze deelde mede, dat door de krachtige propaganda, inzonderheid van mej. v. d. Brand, het aantal leden gestegen is tot over die 300. Aan de orde was het punt: Wijkverpleging. Reeds twee jaar geleden' was er voor dat dioel een commissie gevonmd, die ook aan 't werk getogen was, doch door zielkte en ande re oorzaken met opgeschoten was. Ook in de- zen had mej. v. d. Brand de menschen als het ware weer wakker gemaakt, zoodat de herboren commissie, bestaande uit de ijverige propagandiiste zelf met de heeren Ruige- waard en Maas na correspondentie en confe- rentie nu het succes had, bij het bestuur met plannen te kunnen komen. Deze plannen hebben er toe geleid, dat de vorige week in de bestuursvergadering be sloten werd een definitief voorstel tot opri. h- ting van een wijkverpleging aan de alge meene vergadering te doen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen, waar- op het bestuur voorstelde een afzomUrlijke commissie daarvoor in het leven te roepen. Ter vermijding van doelloos stemmen' en om biji de samenstelling zooveel mogelijk cate- forieCn van inwoners vertegenwoordigct te rijgen, had het bestuur eenige personen op een voordracht geplaatst. De vergadering ging hiermede en met de keuze accoord, zoo dat de commissie voor wijkverpleging nu be staat uit: 1. Mej. v. d. Brand; 2. den heer Maas, beiden adres Prins Hendrikstiohting; 3 mej. Wijker, Emmastraat 14; 4. den heer Aris Krab, Vinkenbuurt 1 en 5 den heer G. Rui- gewaard, Voorstraat. Voorgesteld werd de bestaande contributie van 1 te brengen op 2, desgewencsht in twee termijnen te voldoen. Natuurlijk staat het ieder vrij en zal het damkbaar aanvaard worden, voor zich een hoogere contributie te bepalen. Aldus besloten. De voorzitter sprak nu den wenscli uit, dat, nu het kind geboren is, ook alien zullen medewerken om het te doen gedijen Natuur lijk zullen er in den beginme wel eens wanke- le schreden gedaan worden, maar door de wijze van samienstelling der commissie is ieder in die gelegeriheid zijn bezwaren, zoo hij die-mocht hebben, kenbaar te maken Vooral drong spr. er op aan om dit niet voor zich te houden. De commissie zal haar best doen, en daarom moet men vooral niet achteraf moperen. 't Is aller belang, dat alien mede werken. Moge de wijkverpleging een z^gen worden voor Egmond aan Zee! Aan de commissie werden nog als advi- seerende leden toegevoegd de geneesheercn Schiper en Fischer. De heer Gravemaker vroeg of er geen mo gelijkheid bestond aan de wijkverpleging ook net verslrekken van versterkende micidelen te verbinden, waar dit noodig bleek. Hoewel het belang daarvan niet onderschat werd, moest men zich voorloopig er toe bepalen al- vast de wijkverpleging voor elkaar te krijgen. De heer P. Gravemaker vroeg of de ver- pleging bedoeld was voor de leden alleen ot 'ook voor niet-leden. Er konden wel menschen zijn voor wie de contributie een bezwaar was. De voorzitter deelde mede, dat de drie kerkelijke armbesturen bun steun verleendrn, zoodat armlastigen geholpen konden wor den. Anderen dienderf uitteraard lid te zijn. De heer C. Heere vroeg naar de bijdragen van*die bestiyen. Deze bleken te zijn: het oudkath. armbestuur 80, het N. H. bestuur 40 en het R. K. bestuur 25, alles per jaar. De heer C. Heere meende, dat deze ver- houding niet goed was, in casu wat betr-:ft het ou'dkath. armbestuur. Volgens zijn ge- dachten was die bijdrage wel wat klein. De voorzitter antwoordde hierop, dat er door Het Witte Kruis om steun gevraagd was en dat bovenvermelde toezeggingen wa- ien gedaan. De toekemst zou moeten lecren of er een goede verhouding is. Dat kan altijd nog wel gewijzigd worden. De hoofdzaak was, dat er begonnen werd. Eemmaal aan den gang zouden alien een' beteren kijk op de zaak krijgen. De heer K. de Graaff merkte op, dat het oudkath. annbestuur 40 annlastigen heeft, zoodat een bijdrage van 80 precies overeen- komt met hetgeen 40 andere leden aan con tributie betalen. De heer C. Heere was daardoor tevreden gesteld^ Hi} had gedacht, dat er meer be- deelden" waren. De voorzitter dankte nu alien voor bun aanwezigheid en wekte hen op alien uit te trekken als propagandisten voor de wijkver pleging. UIT WTNKEL. Ter voorziening in die vacature van secre taris-penningmeester, is door Heexnraden van het Heemraadschap „de Niedorper Kogge Strijkmolens" opgemaalct het volgende drie- tal: 1. de heer Jb. Spaans te Winkel; 2 de heer S. P. Vries te Winkel; 3. de heer A. Vis- bingen minzaam, „en ik geloof Ook in zaken, wordt een diner rweenmialen gekozen als een geschikte gelegenheid om onderhandelingen te beginnen. Om een koop af te sluiten neen Maar als die menschen neem ons bijvoor- beeld een zaak van- gewicht te behande len hebben, kan ik mij geen betere gelegen heid denken voor de voorafgaande scher- mutselingen, mag ik het zoo noemen dan deze." He nam1 mijn glas op en keek vol aandacht naar het opborrelen van .de champagne. „In zeker opzicht", antwoordde ik, „ben ik het met u eens. U moet echter niet vergeten; diat de gastheer steeds ids voor heeft." „In het onderhavige geval", antwoordde mijnheer von Leibingen met een gliml'ach, „heeft dat niets te beduiden, „want eigenlijk gaf u mij reeds uw antwoord voor wij aan tafel gingen. Als ik in staat zal zijn u te be- wegen uw meening te wijzigen des te be ter. Zoo niet nu, dan heb ik mij niets te beklagen." „Ik ben verheugd," antwoordde ik, „dlat u ons standpunt waardeert. Wat betreft de te- genwoordige voogdij over het kind het geen ik aanneem, dat u met ons wenscht te bospreken zijn wij het met onszelven eens. Mijn vriend1 en ik zijn overeengekomen, dat wij onzs zorgj vw haar aullm ser te Nleuwc Niedcwp. Er warm 9 sollliin- tanten. UIT WIER1NGERWAARD Dinedag werd' alhier .vanwege de Provin ciate Regelingscommissie in Noord-Hiallland en het N. R. S. eene keuring gehoudlen van eenjarige en oude stieren Aangeboden wer den zes oudfere stieren, waarvan 4 premie waardlg. Van de 28 jarige stieren' werden er 20 voorloopig goedgekeurd1. De keuringscom- missie bestond uit de heerenP. Schenk Dz., E Koster E>z. en A. Louter, Inspecteur N.R.S. UIT BERGER Onder het vee van den heer v d Schoot, op het Woud, onder deze gemeente, is mond- en klauwzeer gecoostateerd. Oevondrn en verloren voorwerpen. Gevonden: Twee sleuteltjes aan een touwtje, een grijs zadeldek van een rijwiel, een portemonnaie met inhoud, cen grijs ge- blokte handschoen, een bruin fluweelen ge- ribte ceiutuur, een oude bruine portemonnaie met inhoud, een kettinkje met modlaillon, een huissleutel, een rozenkrans, een moersleutel, een zilveren heerenhorloge met ketvling, een vulpcn, en komen aanloopen een witte kees- hond. Verloren Een zilveren rozenkrans en een damesbeursje, een barnsteenen rozen krans, een grijze kinderhandischoeii, een' bee- nen mesje, een zakmes, een grijs la ken man- telseinituur, een zwarte portemonnaie. UIT SCHERMERHORN. In de kom van het dorp zijn een' paar ge- vallen van mond- en kliauwzeer geconsta- teerd. UIT HOORN. Naar we vernemen zijn bij de firrna Best, kaashandel alhier, wederom met 1 April drie leden van het personeel ontslagen, waarvan twee personen met 30 en zelfs een met 50 dienstjaren. Benoemd zijn tot lid van het college van regeniten over de Rijkswerkinrichting alhier: mr. G. J. Bisschop, burgemeester dezer ge meente, D. L. Harms, H. R. H. van Leer- sum en C. C. M. Ligtenberg alhier. Bij Burg. en> Weth. is door de bouwvereerii- ging „Goed' Wonen" een verzoekschrift inge- a'ftnd om bouwVoorschotten ten bedrage van 92.800, ten behoeve van den bouw van 29' arbeiderswoningen en 1 winikelhuis, wdke cventueel gebouwd zullen worden' aan Vee- ncnlaan en Vefbindingsweg H. B- S. De ex- ploitatie dbzer woningen vordert een huur- prijs van 5 per week. UIT SCHDORL. Zondagavond gaf de vereeniging „Joan van Scorel" alhier een tooneeluitvoering in het lo- kaal van den heer Timmerman. Gegeven werd j^osmersholm", tooneelspel in vier be- drijven van Henrik Ibsen. Het werk der opvoerenden was in een. woord vortreffel'ijk. Zander voorliefde voor de ui t;beeld ings'kunst van den een boven den ander moet ons van het hart, dlat mej. de Graaf als Rebekka West, 't stuk heeft ge dragen. Vooral in de beide laatste bedrijivtn gaf ze zich geheel en had ze momenten, vooral die met Johannes Rosmer en Rector Kroll, waarin ze blij'k gaf talenten te hebben. Ook de heer den Das als Rosmer heeft alles ge daan om van. zijn rod een niet al te dank- bare te maken wat hiji kom Rector Kroll, de onverbiddelijke stijfkop, werd' miooi uit- gebeeld door den heer Huijsmans, terwijl de rolleni van Ulrik Brendel* (de heer de Leeuw) en Peder Mortensgaard (de heer Liihrs) even eens in goede handen waren. Juffrouw Hel- seth, (mej. Mina Keeten) was een zeer goede huishoudster. De regie, in handen van den heer Huijs- mansN was goed verzorgd. De spelkwai^it stand op zeer hoog peil. Het kapwerk was bij den neer Lijnbach in goedle handen. Wat was et voorts een goed werk gemaakt van de aan Weeding van het tooneel. Vooral het ach- terdoek sdiepte, met de mooie belichting in het laatste bedrijf, werkelijk de ililusie van die Noorsche bergtn en fjorden. „Joan van Scorel" kan met genoegen op dezen avond terug zien. UIT BROEK OP LANGENDIJK De Raad vergaderde Maandagavond vol- tallg. ■Ingevolge enkele verzoeken' om water te mogen koopeni, werd overeenkamstig adVies van de commissie besloten hierop niet gun- stig te beschikken, als zijnde ten nad'eele van de scheepvaart. Met een nieuw gesloten leening, groolt 64875, bij een levensverzekeringmaatschap- pij, zijn d'iVerse leeningen bij d'e Boerenleen- bank afgeloet. Inzake het gebruik van slootwater komen- reedS bepalingen in de po 1 itieverordening voor en bepalingen om'trent uitloozinig van privaten werden niet uitvoerbaar geach-t. Op voorstel van Burg, en Weth werd' be sloten om de gevraagde 1Y, cent per inwoner voor dfen ontsmettingsdlienst van het Witte Kruis toe te staan. De rekening van de H. S. M: over het goe- derenvervoer sluit met een saldo van tot zij! wordt opgeeischt door iemand in 't kort, die een wettig recht daartoe heeft." Mijnheer von Leibingen knikte ernstig. „Een uitnemend besluit", zeide hij. „NIe- mand kan- daarop aanmerkingen maken. Toch is het een voorrecht in de gelegenheid te zijn u eenige feiten mede te deelen, die wellicht uw inzichten,zullen wij'zigen. Ik kan u uit- leggen, waarom die openbare opeisching niet heeft plaats gehad." „Wij zijn hier gekomen", zeide ik, „om' te luisteren naar alles, wat u te zeggen. heeft." Wij Allan en ik zaten te dineeren met den heer von Leibingen in Claridge-hotel. Een bespreking, waarom' hij ons had ver- zocht, was op zijn1 dringend1 verzoek veran- derd1 in een uitnoodiging tot een diner. De mogelijkheid bestond, zoo vertdde hij, dat hij ieder oogenblik opgeroepen werd, om naar het buitenland te vertrekken en hij was er op gesteld, het hotel niet te verlaten, zoolang een telegram zou kunnen komen. Tot nu toe was zijn optreden hoffelijk en welwillend ge- weest. Zoowel Allan als ik voelden achter zijn op- gewektheid en zijn overdreven gastvrijheid een zeker zenuwachtig ongeduld, dat nauwe- lijlcs verborgen bleef. Welk voorstel hij1 ons zou doen, onze bewilliging daarin was on- getwijifsld vwor hot MB zaak vaa go»ak go- 10672.01, waardoor de garaimtie van 12000 verminderd word't tot10152.82. Uit de ingekomen begroo'ting van: den keu- ringsdienst warenwet blijkt, dat elke ge meente daarvoor 18,17 heeft biji te dragem. Een verzoek van dien schuitenmaker Bom- mex om een stukje grond1 te mogon huren voocr het aanteggen van een helling, woirdt ter afwikkeling in handen van Burg, en Weth. ge steld. Uit 54 soliicitanten voor gcmeenlte-siecrata- ris werd met 4 stemmien gekozen de heer H Schclhaas te Hoogevecn; 3 stemmen wa ren op den heer R. de Jager te Wocrden uit- gebracht. De heer Ooijevaar zag, met het oog op de eenheid in de gemeente, het liefst een Chr. Hist, gekozen., doch de meerdcrheitf van dien Raad dacht er anders over en koos No 1, die Ant.-Rev. is. De bouw van de bijzondere school aan de Adriaan Pauw-laan te Heemstede is ge- gund aan den aannemer C Kloosterboer al hier. KOFFERTJE GESTO'LEN: De voetballers van Vriendenschaar 1 van Culemborg, die Zondag' te Baarn' speelden, nadden hun schatten, zijnde ongeveer 127. in een koffertje gedaan. Na afloop van het spel was het koffertje met inhoud echter ver- dwenen. NAAR D'UITSCfliLAND TERUG. Dinsdag heeft de Nederl. Centrale voor Vacantiekmderen uit Duitschlanul te Leiden van Amsterdam en andere steden een trans port kinderen' per extra-trein naar Duitsch- land terug laten gaan. De volgende trein naar Duitschland zal op 6 Mei a.s. loopen. Aanmeldingen, die niet minstens 10 dagen van te voren worden ontvangen, kunnen niet in aamerkig komen. A.s. Vrijdag wordt een nieuw, kinder-trans port uit Duitschland verwacht; bet daarop- volgend op 9 Mei a.s. VOOR DE NOODLIJDENDEN IN DUITSCHLAND. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft van het centrale comite in Nederiandsch-Indie van de vereeniging Het Nedei landsche Roode Kruis te Batavia wederom fO.OOO ontvan gen ten bate van de noodlijdenden in Duitsch land. In het geheel heeft het Nederlandsche Roode Kruis voor dit doel nu 50.000 uit Indie ontvangen. Het hoofdbestuur van de algemeene Neder landsche Vrouwenorganisatie meldt, dat het bericht, als zou deze organisatie zich oplos- sen in de Democratische Partij, onjuist is 70,000 VERDUISTERD. De correspond'ent van' de Loc. te Soerabaja schrijft dd. 7 Maart: Er is hier ter stede een groote fraude ont- dekt, gepleegd door een landsdienaar ten na- deele van den lande. O'mstreeks half drie.he- denmiddag werd1 V., de admdnistrateur van de Centrale Burgerl'ijke Ziekeninrich'ting, door de politic gehaald om voor den assis- tent-r^ident te versdiijnen. Na een kort ver- hoor ran dien ambtenaar toekende V. eenige valsche mandafeen te hebben ingediend' en gei'nd tot een totaal bedrag van 70',000. Op grond van deze bekemenis werd' hij over- geleverd aan de politic, die nu het verder on derzoek in handen heeft. Wij' vernamen omtrent deze zaak het vol gende Ongeveer in het midden van het vorige jaar werd op diens verzoek aan den direc- teur der C. B. Z. vergund om verschillende zaken die altijd waren uitbesteed in eigen be- heer te nem'en. Voor het doen der betalingen werd, zooals te doen gebruikelijk, eerst een aanvraag om geld aan het rcsid'entiekantoor gedaan, waarna dat kantoor een mandaat uitschreef, op welk stuk door den algemeen, omtvanger werd uitbelaald. Zoo heeft V. in het laatst van 1923 twee aanvragen ingediend, een van 30,000 en een van 40,000, op welke aanvragen- door den gewestelijk secretaris een door hem ge- teekend mandaat werd' afgegeven. Op die mandaten heeft V. de handteeke- ning van den directeur, dr. T., geplaatst, waarna uitbet'aling volgde. Hoe men tot de ontdekkiwg van dit ge- knoei kwam, is nog niet bekend. Ook is bij den- huidigen stand van het on- derzoek nog niet te zeggen of V. het geheele bedrag ten eigen bate heeft aangewend, dian wel gedeelielijlc. V. beweert een deel ten bate wich't. Hoe meer wij dat beseften, hoe meer wij verbaasd waren. „Ik wenschte alleen," zeide hij, „dat ik de kaarten voor u open op tafel kon leggen, om u de geheele waarheid te vertellen. Ik gelOof dan niet dat u een oogenblik zoudt aarzelen. Ik kan dat echter niet doen. De eer van een voornaam huis, mijnheer Greatson, is ge- moeid1 in deze zaak, waarbij u op zoo- vreom- de wijze is betrokken gewordCn. Ik moet eenige gapingen laten in mijn verhaal, die u voor u ze'ven -moet aanvullen, u en mijhheer Mabane. Er zijn dingen, die ik u niet mag niet durf vertlellen. Ails ik diat kon, zoudt gij u er niet langer over verw-emderen, dat zii. die de zorg voor het kind willen overne- men, dit wensdien te doen zonder openbaar- heid en zonder zich tot de rechtbank 'tte wenr den." „De aartshertogin", merkte ik op, „zin- speelde op den aard van deze mnei-lijkheden." Mijnheer von Leibingen ledigde zijn - glas en besteldd nog~een flcsch wijn. VervoTgens keek hij behoedzaam rond een geheel on- noodigen voorzorgsmaatregel, want onze ta fel stond in een afgelegen hoek en er waren weinig gastsn. Woodi

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6