DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. FEUILLETOK Het pleegklnd van de drle Gelibatairs. No. 86. ■UUimer heattim m 2 Honderd aes en twintigste Jaargang 1624 Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewljsn. 5 ct Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsmimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Admlnlstr. No. 3. Bedactle No. 33. Buitenland. DONDERDAG Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Directeur: 0. H. KRAK. 10 APRIL D'E RAPPORTEN DER DESKUNDIGEN. la hum publicaties van het rapport vaa het eerste Comity vaa Desikundigen leggen de Londensche avondbladen dm bijzomderen nadruk op zekere punten ia het rapport. De nadruk wordt natuurlijk gelegd op de belangrijke voorwaarde dat de eerste jaar- lijksc'he betaliag niet gedaaa behoeft te wor den, voordat die economische en iiscale con- trole van het Ruhrgebied teruggegeven is in hand'en van Duitschland. De Duitsche be- grooting blijft voor de eerste twee jaren vrij van alle betalingen welke volgens het Ver- drag van Versailles gedaan moeten worden; hoewel de behoeften der crediteurstaten niettemin worden erkend en bevredigd. De begrooting wordt in de toekomst aldus ver- gemakkelijkt doordat vooruit een som wordt vastgelegd welke alle Duitsdie verplichtin- gen, de kosten van de bezetting en al het an- dere inbegrepen dekt. Het principe dat aan- genomen wordt, is, dat indien het vastge- stelde bedrag dat Duitschland zal moeten betalen, vernieerderdi met het onverkteinbaar minimum van haar eigen 'binnen landsche be talingen, grooter is dan Duitsdiland'3 belast- bare capaciteit, de stabiliteit der begrooting en van het mumtwezen in gevaar wordt ge- bracht. Verder wordt die nadlruk gelegd op het wederkeeren van het vertrouwen, het- geen niet te verwachten valt tenzij een over- eenkomst thans wordt bereikt Bij het eihde van het fiscale jaar I928/'29 zal zoo ho- pen de deskundigen de fimancieele en eco- nomische toestand van Duitschland weer noraiaa^zijn. De experts verwerpen iederen vonm van controle anders dlan welke in hum plan wordt voorgesteld en een al'gemeene controle van alle Duitsche inkomsten en uit- gaven wordt uitdrukkelijk afgeweze®. Met betrekking tot de nieuwe bank zija de betrekk ingen van de Conunissie van Herstel tot die bank die van partkuliere client en bankier. De deskundigen leggen er verder den na druk op dat Duitschlamd uitnemendie waar- borgen kan geven voor de voorgestelde bul- tenlandsche leening aan de geldmarkten der wereld Indien Duitschlamd crediet bezit, zeggen zij, dan is het haar plicht dit te ge- bruiken ten behoeve van de geallieerde eischcn. Indien men zou fale® de noodzake- lijike fondsen te vinden, dan zou dit plan in gevaar gebracht worden, aangezien het de leverimgen onmogelijk zou maken voor een periode welke door sommige geallieerden van vitaal belang wordt geacht. Het bedrag vasigelegd in het betalingsschema door des kundigen zal geen meerdere las4em op Duitschlamd leggen. Alles wat de uitgifte van zulk een' leening meebrengt is vastge- legd in het schema van de getaxeerde beta lingen' van die totale verplichtingen die op Duitschlamd vallen. Het rapport van de tweedd conunissie van desikundigen, waarvan Mac Kenna voorzit- ter was, over de vlucht van het Duitsch ka pitaal naar het buitenland, vermeldt o.m. dat de Commissie de methode afwees om een on- derzoek te doen instellen bij de bankiers en zakemmenschen in die landen bij wie Duitsch geld belegd of in deposito gegeven was. De ommissie was van meaning dat het noch geschikt, noch nuttig zou zijn, daar dit ka- pitaal over het algemeen onder geheime om- standigheden in die landen was gekomen. De methode welke de Commissie volgde ver- schilde terdege van de voorgaande. Met hulp van infonnaties van publiek of officieel ka- rakter uit de landen buiten Duiischland was haar eerste stap een schatting te make® van de totale waarde van het Duitsch kapitaal dat zich bij het uitbreken van den oorlog in bet buitenland bevond'. Daama onderzoChten zij wat de netto vermmdering op dit totaal bedroeg in den tijd tot den wapenstilstand. Tenslotte bestudeerde® de deskundigen de verschillende middelen waardoor de Duii- schers hun kapitaal zouden kunnen hebben vermeerderd of verminderd1 gedurende de pe riode vanaf den wapenstilstand tot einde 1923. De Commissie bevond dat de voor- nadmste methode waardoor de Duitschers Geauthoriseerde veantaling naar het Engdsdh van E. PhilipsGppenhekn, door Mevrouw v. d. W. 30) ,,Het is voor ons nieti langer een' gissing", zei'de hij, „wie het kind, dat u ISobel de Sor- rens noem't, werkelijk is. Zij behoort tot het huis Waldenburg. Haar afsitamming leest mien op haar geziCht, een1 stempel, dit niemand kan looclienen. Op de aartshertogin en ande- ren van haar familie meet altijd de schaduw blijven1 rusten van' een emstige schandlvlek, zoo lang het kind onder de handen van vreemden blijft en dus een vreemdelinge in haar eigen land. De aartshertogin wensdit dadelijk en zander opziem die zorg voor haar op zich te nemen. Zij is zich bewust van die d'lensten,, door u bewezenzij1 gevoelt, dat u het kind1 waarschijnlijk behoed heeft voor een lot, waarcver mien met te Wcht mag denken. Zij machtigt mij' daaromi, om' melt u zoo grootmoedig mogelijk te ondleThandelen." wDat ia iaita, dai ik niet geheel begrijp", buitenlamdsche activa hadden verkregen se- dert den wapenstilstand, geschied was door den verkoop van mark-bankwissels. De bui tenlamdsche activa, op dergelijke wijze ver kregen, bedroeg tusschen de 7 en 8 milliard goudmark. Andere voomame bronnen van Duitsch buitenlamdsche activa waren de ver koop van 'goecleren, waarden, eigendommen, de verteringen der toeristen in Duitschlamd, de inkomsten uit de Duitsche bezittimgen in de afgestane gebieden in Polen en Danzig etc. Nadat al deze factoren waren onrier- zocht was de Commissie van meening dat het Duitsche kapitaal in het buitenland op het einde van 1923 niet minder dan 5.7 mil liard goudmark bedroeg en' niet meer dan 7.8 milliard goudmark. Ziji schattem dus het gemiddeld'e cijfer op-6'/« milliard. De Com missie wijdde bijzonderem aandacht aan het buitenlamdsche geld in Duitschlamd dat niet over het hoofd geziem mocht worden. Zij schatte het totaal hiervan op niet minder dan 1 milliard 200 millioem goudmark. Ook moest rekening gehouden worden met de ac tiva van buiten l anders in Duitschlamd zelve. Dit wordt gesdhat op I tot 1H milliard goudmark. In het tweede dteel van' het rapport wordt verklaard dat die z.g. vlucht van kapitaal voomamelijk in hoofdzaak resultaat was van de gewone factoren. Het geschiedde vooma melijk door het in gebreke blijven van die re- geering om haar begrooting in evenwicht te brengen. Ten tweede was net te wijtem aan de actie van speculanten e.a. die hun mar- ken tegen vreemde geldwaarden verkochten. Ook was het een gevolg van de houding van het DuitsChe volk ten opzichte van de beta lingen der oorlogscrediteuren. In de mee ning van de Commissie is de eenige weg om een uittocht van kapitaal uit Duitschlamd te voorkomen en om een terugkeer ervam aan te moedigen, de oorzaken van de uitwaartsebe beweging met wortel en tak uit te roeien. In dien het uitgeven van geld strikt beperkt wordt tot binnen wettige grenzen en geba- seerd op een stabiele waarde, dan zal de Duitscher die in het buitenland woomt zich ervan veraekerd achten dat hij geen ver 11 e- zen zal lijden' als hij het geld naar zijn land terugbremgt, terwijl de speculant geen winst pieer kan maken. Oostenrijk is hiervan vol gens de deskundigen een voorbeeld. De Com missie is verder van meening dat, indien het plan van de eerste commissie om het Duit sche mumtwezen te stabiliseeren uitgeyoerd wordt, een aamziemlijk d'eel1 van de Duitsche activa, thans in het buitenland, terug zal keerern. Ten slotte erkent de Commissie dat voor Duitschland een overgangsperiode noodzakelijlk is voordat stabiliteit en ver trouwen kunnen terugkeeren. Zij; stelt voor. gedurende deze periode hen van straf vrij te stellem die onder de huidige bepalingen op de kapitaalsvlucht zouden vallen. In den begeleidendem brief van het rap port van het camite-Dawes wordt er nadruk op gelegd, dat de aambevelingen van het co- mite niet de strekking hebben, straf fen op te leggen, maar die geschikte middelen voorstel- len om te helpen tnj het economisch herstel van alle Europeesche volken. Voorts wordt opgemerkt, dat alle schuldeischers van Duitschland belastingen betalen tot aan de grens van hun vermogen daartoe en d'ait Duitschland hetzelfde moet doen; Duitsch land heeft zelf die noodzakelijkheid erkend In den' brief wordt er aan toegevoegd, dat ter verzekering van den blijvendten' aard van den nieuwen economischen vrede tusschen de geallieerden en Duitschland de gebruikelijke maatregelen t^en het in gebreke blijven wer- den gekozem gelijk deze gelden voor alle za- kelijke betreklon'gen, waar aan de vaststelling van verplichtingen verbonden is. Het alge- meeme plan is billijk en redelijk en zal, in dien aanivaard, tot een duurzamen vrede leiden. Als de Duitsche regeering de voor- stellen verwerpt, zal zij willens en wetens een voortzetting der economische demoralisa- tie kiezen, die haar volk in een 'hopelooze el- lende zal doen' blijven verkeeren. VerVolgens wordt herinnerd aan de docu- mentatie, waarvan bet comite zich voorzag en voorts wordt er de nadruk op gelegd, dat merlcte ik op. Later", zei de heer von Leibingen met een beteekenisvollen blik. „Ik zal dat duididijk maken. Laat mij u initusschem dit gerecht aan- bevelen. Mijinheer Mabane u drinkt niet, wilt u uw wijrn liever iets kouder?" „Voot miji niet", verklaarde Allan. „Ik geef de voorkeur aan champagne O'p zijn na- tuuriijlke temperatuur, de wijln is te goed, om de geur er uit te laten vriezen. Naar aaniei- d'ing van hetgeen u zei', mijnheer von- Ledbuir gen, is er een vraag, d'ie ik u gaame zou doen. Waarom werd majoor Delahaye naar 9t. Argueil gezomden en wat was zijn verdere bed'oeling met haar?" Ik verbeeldde miij, dat deze vraag de® heer von Leibingen niet beviel. Hij aarzelden eeni ge oogenblikken, v66r hif antwoord' gaf. Majoor Delahaye werrd niet gezonden. Hij ging op eigen1 verantwoordelijkheid. Hij was ae eemge, die wist, waar het kind was. „Em wat was, naar uw meening, zij® be- doeling. toen hij het kind uit het Booster haalde hield Allan aan. „Dat weet ik niet. Alles, wat ik kan zeg gen is, dat ik het kind liever onder uw hoede zie dan onder de zijne." „Was de man, die hem! doodde, betrokken in da vrocgera gesdnedaais van hat land nimmer, onder welke omstandigheden ook, de betrokken regeeringen de volledige onaf- hankelijkheid van handelem der leden van het comite hebben belemmerd. Aan bet slot wordt de hoop uitgesproken^ dat de arbeid van het comite de Commissie van Herstel zal helpen om te voldOen aan de groote verantwooroelijkheid, welke op haar rust. Het rapport dier deskundigen is gister door het Duitsche rijkskabinet onderzocht. Dit om- derzoek is echter tengevolge van den om- vang van het document nog niet voltooid1. Dt eerste indruk van het kabimet is volgens het ,Hbl:. dteze, dat tegen eer aantal1 punten era- stige bezwaren bestaan, doch dat het rapport in zijn geheel als een grondslag voor verde re besprekingen kan worden bescfaouwd. In officieele Belgische kringen toont men zich voldlaan over de eensgezindheid der ex perts, waaraan de Amerikaansche deelnaming een bijzondere belangrijkhedd gieeft, en over het aandeel dat de Belgische experts in d'e be sprekingen hebben gehad. Men is optimistisch ten aanzien van. die re- sulta'ten, die de comoiusdies kunnen hebben1 op de oplossing van de kwestie van herstd. Gistermiddag heeft Theunis in de Kannex aan het einde van de discussie over de sitaats- schuldi verklaard, dat Beige in zaike de repa- ratiebetalingen steeds een flinke houding heeft aangenomen in het bewustzijn van de verdediging van zijn rechten. De condusies van de experts, aldus de premier, zijn gduk- kig getrorten. ,^ij veroortoven ons tie ho- pen, dat wij eindelijk zuillen geraken uit de moeilijkc periodic, wdke wij hebben dboige- maakt." De rede van d'e premier werd met levendig aplaus van de liberate en kaltholielke banken begroet. Slechts enkele Berlijnsche avondbliaden konden gister inderhaast nog ccn meenang geven. De „Vorwarts" doet een beroep op de Duit sche regeering en het Duitsche volk, al het mogelijkie te doen, om eindelijk to kewnen tot een dluurzamen vrede. Het blad laat in het midden, of de hooge grcmdstellingen, waarvan de experts zijn uit- gegaam, ineferdaad in het rapport ook zijn verwezenlijkt, doch wijit er op, dat alleen reeds het vooropstellen van dergelijke prinoi- pes een gewelddgen stap voorwaarts betee- kent. Immers, alus het blad, daarmedle is eindelijk eens het straf-karakter van de Duit sche repara tie-betal ingen opgegeven en het rechit van het Duitsche volk erkend, om op een celijke 'evensbasis te Staan als ae andere volken. E>e ..Deutsche Allgemeine Zeitung" ccn- stateert, dat de lasten, welke EKiitschland m het rapport wordlen opgelegd, buitengewoon zwaar zijn. De ..Vossische Zeitung" staat zeer scep- tisch tegenover het rapport. Het is zeer on- waarschijnlijk, dat de geweldige, betalingen, welke Duitschland volgens het rapport jaarl'ijks zal moeten doen, door het buitenland zullen kunnen worden opgenomem. Deze moeilijikheid hebben de deskundigen ook reeds onder het oog gezden, naar blijkt uit hum voorstel, om een specialen agent voor de reparatie-betalingen aan te stollen, die zal hebben te bepalen, wdk bedinag van' die beta lingen naar het buitenland overgebracht zal kunnen worden, zonder het Duitsche econo mische leven te schaden In de practijk zoo zegt het blad zou dlit bed'rag ten hoogste gelijlk zijn aan het aanbod Van dr. Wirth en Rathenau, d.w.z 1 to milliard per jaar. Dr. Schacht is van meening, dat de bespre kingen moeten beginnen met den Duitschen eisch, dat aan het Duitsche eccnomlische le ven niet systematise!! in het bezette gebied het bloed moet worden afgetapt. De laatste Fransche soldaat aldlus dir. Schiacht moet uit het Ruhrgebied zijh verdivenen, als Duitschland op d'e voorgestelde regeling will ingaan. In New-York heeft het rapport van de Eer ste Commissie van1 Experts gemengde gevoe- vroeg ik. „Ik kan niet zeggen, in hoeverre hij daar- mee te maken had antwoordde de heer von Leibingen. „Ik verbeeld mij, dat zijn oniaan- genaamheden met majoor Delahaye een per- so'onlij'ke kwestie waren' en geen' verband hiel- den met het kind. Weinig menschen hadden meer vijanden dan Delahaye. Men wensdit van de dooden geen kwaad te spreken, maar hij was zijn geheele leven' een lawaalmaker en een' bruut. Elen' bediende in' eenvoudige zwaite livred1 braCht een gezegeld brief je aan onzen gas't- heer en bleef eerbiedig biji hem1 staan, terwijl hij het las. Het waren 'n paar woorden, toe® bleef hif er gedurende langen tijd op turen. Eindelijk verfrommidde hij het in zijn hand en zond den bediende weg. „Een antwoord is niet noodig", zei hif. „Ik zal over een uur mijln' opwacntrag bij hare hoogheid komen maken." Ons diner was geeiwdigd. Zioowd Mabane als ik hadden' voor dessert bedankt. Onze gastheer storid op. „Mijne h'eeren', ik heb koffie besteld in de rookkamer. De oberkellner heeft mij verteld, dat hif heerii|ke cognac heeft en ik heb eenige sigaren, die ik u gaame eens zou laten pro- beeren. Willen wij hierheen gaan'?* lens gewekt, met een ondertoon -van cnvolr daanheid. Hlet wordt gecri-riseerd, daar het gefaadd heeft den werkelijken finandeelen toestand van Duitsch'land te ontledcn en hoe wel erkend wordt. dat bet niet binnen de be- voegd'heid van de Commissie lag, de totale som van de Duitsche verplichtingen vast te stellen, wordt het toch betreurd, dait dienaan- gaande de onzekeriieid blijft bestaan en men vreest, dbt dit een groote hinderpaal zal zijn voor de, natuurlijk van ganscher harte ge- wensch'te Amerikaansche deelneming aan de financieele operaties, welke een belamgrijk ded van het plan-'Dawes vomit. Het ccwnmentaar van Wallstreet is echter verre van algemeen ongunstig. Men wenscht zijn meening op te schorten totdat het oor- deel bekend is van de voomaamste betrokken landen en van de Commissie van Herstel. DE GEHEIME ORGANISATIES IN HET BEZ'ETTE OEBIED. In verband met verschillende huiszoekin- gen bij lieden, die verdacht worden tot gehei me nationalistische organisaties in het Ruhr gebied te behooren, zijn door de recherche van het Rijnleger nog talrijke arrestaties ver- richt. Voorts zijn vele belangrijke documen- ten in beslag genomen. DYSENTERIE-EPIDEMIE IN' HO'NDURA S. Een emsitige epidemie van typhoide dysen teric ieisterd de hoofdstad van Honduras, Tegucigalpa; in de buitenwijkea van de stfaad liggen de lijken op straat verspreid en de be- wonera sterven door infeotie, daar geen po- gingeo worden gedaan om de lijken te begnar ven of verbranden. EEN PROOLAMATIE VAN KONINIG GEORGE. Koning George II van Griekeniand heeft van uit zijn verblijfplaats Brasow (Transsyl- vani'e) een proclamatie geridit aan het Griekscbe volk, waarin biji o.a. het volgende zegt: „Ik besteeg onder tragisdhe omstandighe den den boon, liet mij steeds door liefde voor het vaderiand leiden en beslcot plechtig, de mij door dieg rondwet opgelegde plidhten bouw na te komen en mij' te verheffen boven de rampzalige partdjtwistien, die het land' uiteensdieuraen. Een organisalie van' offide- ren, die alle plichtsbesef haddien verloren, maakte zich schuldig aan1 anardi'ie en ver- trapte de oonstitutie. Hoewel ik geduldig t.t 't uiterste ben en1 voor geen' opofrcring terug- diens, maakte die militaire bond hot door de plichtsverzaking zijner leden' noodig, dat ik door mijn stil zwijgendheid het aangerichte kwaad' niet vergoelijk, maar openlijk pro test aanteeken wegens de misdaden jegens de natie begaan. Ik eisch mijn redht op tot vervulling van mijn koninklijke plichten, door de grondwet vastgesteld." Hiemit volgt dat de Grieksdie koning vrij'- willig geen afetand van den' boon zal doen. HET PETROLEUM-SCHANDAAL. Senator Wheeler is door de Federal Grand Jury beschuldigd, gelden te hebben aange nomen., om invloed te oefenen op de verlee- ning van petrol eumconcessies, nadat hij tot senator was gekozen. DE TOT ZFN'KENI GEBRAOHTE AME RIKAANSCHE SCHEPEN. Gemeld wordt, dat de Amerikaansche ge mengde commissie voor de Amerikaansdie vorderingen op Duitschland besloten heeft, dat Duitschland financieel aansprakelijk is voor het tot zimken brengen van 10 Ameri kaansche schepen, die niet betrokken waren bij den militairen dienst, doch dat het geen sehadeloosstelling behoeft te betalen voor d'e tot zinken gebrachte schepen, welke in mili tairen dienst waren, of daarvoor diensten verrichten. HOE HET DUITSOHE VOLK WERD INGE LIGHT. Uit een mededeeling van de „Saz. dem. Pari, dienst" blijkt hoe door toeaoen van de autoriteiten het Duitsdie volk indertijd over het verloop van de operaties, inzonderheid over den uitslag van den eersten Mameslag, onkundig werd gelaten. Het betreft hier een communique van 28 Sept. 1914, onderteekend Wij waren de eenige bezoekers van de rookkamer. De heer von Leibingen ging even sigaren halep. Mabane stak een sigaret aan en vleide zich op zijn gemak in een gemakke- lijfcen stoel. „Het schijnt mij toe, Arnold," zei hij, „diat jij bent als de man, die gevonden heeft wat hij' zocht. Je wilde een dnamatisdie geschie- denis en daar heb je haar. Ik begrijp nog niet, waarop dat alles moet uitloopen. Onze gastheer „Er is een teleurstelling voor hem op til, veronderstel ik", viel ik in de rede. „Hij is een getrouwe dienaar van' de aartshertogin en hij heeft bard' voor haar gewerkt. Van zijn standpunt is zijn redeneering zeer logisch. Alles, wat hij zegt, is aannemelijk en toch voel je, dat er iiefbs achter steekt. Allan; ik vertrouw geen een van dat volkHet is mij niet mogeTijk." „Ik ook niet", antwoordde Allan' zachtjes, want mijnheer von Leibingen was weer bin nen gekomen. „Kom", zei hij: Ik ben niet langer uw gast heer. Wij staan nu gelijk. Ik zal u een aan bod1 doen, dat u, vermoed ik, veibaasd zal doen staan1. De zaak is, dat hare hoogheid niet gaame eenige leans w'l' loopen, dat Gen zeker schandaal weer wordt opgerakeld. Zij door den opvolger van genera al v Stein ate generaal-kwartier-meester, v. Voigts-Rhetz. waarin een vrij nauwkeurig overzicht werd gegeven van den beslissenden slag en de daaropgevolgde adhterwaartsche concentratie der EXiitsche legers. Dit communique is volgens de ..Vorwdrts" in den avond van 28 Sept. door het groote hoofdkwartier als gewoonlijk aan het W.B. gezonden iter publicatie. Op last van de hoog ste regeeringsautoriteiten, waaraan het le- gerbestuur zijn goedkeuring hechtte; is het communique echter nooit gepublkeerd. Enkele dagen later overleed generaal v. VoigtsRhetz aan een beroerte. DE DUITSCHE RIJKSDAGVER- KrEZINiGEN. De communisten in het district Chemnitz- Zwickau hebben den beruchten rooverhoofd- man Holz candidaat gesteld voor de rijks- dagverkiezingen. Holz is naar men zich her- innert tot levenslange tuchthuisstraf en le- venslang eerverlies veroordeeld De commu- nisbsche partij1 afdl Chemnitz-Zwickau heeft thans den rijkspresident voorgesteld het eer verlies op te heffen en H61z vrij te laten. VSLKISCHEN EN' OO'MMUNISTEN. Een 50-tal leden van „Stahlhelm" werden toen zij in den nacht van een vergadexing' te Diezsdieiben naar Maagdenburg terug- keerden door communisten overvallen. Drie hunner werden door revolverschoten zwaar gewond. De communisten namen daarop de vlucht, doch de politie wist 20 hunner, af- komstig uit Maagdenburg, te arresteeren. BEN POGING OM HITLER TE BEIYRIJDEN? Dinsidagniiddag kwamen te Landsberg vier heeren van het Volkische blok in een auto aan om Hitler een bezoek te brengen, naar het heette om' instructies voor de verkie- z ingen te vragen. Een dezer heeren, die een adjudant van Hitler bleek te zijn, Hermann Esser genaamd, tegen wien een bevel tot in- hechtenisneming was uiigevaardigd wegens zijn deelneming aaui de Putsch van Hitler, werti door de politieke politie gearresteerd. Veradiillende bladen veronderstellen, dat men hier te doen heeft met eeni poging om Hitler te bevrijden. Hitler en de beide andere te Landsberg opgesloten vSlkische leiders hebben alleni een eigen kamer, waar zij eten en bezoeken kun nen ontvangen. Zij1 hebben zes uur bezoek- tijd per week en kunnen vijf uur per dag wandelen. Dr. Weber, die tot d'usver assistent was aan de veeartsenijkundige hoogeschool te Mflnchen, is op verzoek van het Beiersche ministerie van eerediienst uit zijn functie ont- slagen. DE DUITSCHE REIS-BELASTINO. Volgens nadere bepalingen in zake de reis- belasting, zijn van de betaling van 500 Mark voor reizen naar het buitenland; behal've de reeds gemelde categorieSn, nog vrijgesteld: advocaten, die voor beroepswerkzaamheden naar het buitenland gaan, geoeesikundigen, die voor het houden van consulten of voor het bijwonen van congressen op reis moeten, kunstenaars en geleerden voor studiereizen, die buitenlanidscne universiteiten bezoeken. Bovendien kan in bijzondere gevallen vrij- stelling worden verleend'. DE MICUM-VERDR'AGEN. Vertegenwoordigers van de industrieelen in het Ruhrgebied zijn te Berlijn aangekomen om de Rijksregeering over die bespreiangen te Dusseldorf inzake de Micum-verdiragen ver- slag uit te brengen'. Volgens de jDaily Herald" heeft het Co mite des Forges aan/ 't Qua! d'Orsay coorge- steld de Mkum-verdragen voorloopig met een maand te verlengen en d'e kolenleveran- ties voor dit tijdperk door een leening te finanrieren. Uit Dusseldorf wordt gemeld, dat financi eele overweg ingen de oorzaak zijn geweest, dat de onderfiandelingen1 over een verlenging der Micumcontracten zijn mislukt. Het aan bod der Duitsche nijveraeid luidde, dat men bereid was voort te gaan met de leveranties heeft mij opgedragen u en uw vriend te vra gen; dit aan te nemen". Hij legde twee papie- ren op tafel. >rZij wenscht u zoo spoedig mo gelijk vanavond als u dat schikt te ant- lasten van de zorg over een zekere jonge- dame. U behoeft niet te aarzelen, om het a te nemen. Vorstelijke personen hebben zoo- als u weet, bijzondere voorrechten, wat be treft iiefdadigheid en hare hoogheid si zorgen en vriendelijkheid die het kind van u heeft ontvangen, op hoogen prijs". Ik staarde naar mijn papier. Het was een cheque groot vijfduizend pond. Ik keek naar dat van Mabane. Het was een dteque van hetzelfde 'bedrag. Toen keek ik naar den voorfioofd. Hij nam ons op als iemand, die heer von Leibingen'. Het zweet stond op zijn den persoon opneemt in wiens handeni ae macht berust oto te beslissen over leven of dood. Be bood weerstand aan mijn eerste in- geving om de cheque in tweeen te scheuren. Be sChoof haar terug over de tafel. Mijnheer von1 Leibingen", zei ik, „als dit is bedoeld als een bdooning voor eenige vriendelijkheid, die wij hebben' bewezen aan een aHeenstaand kindl d'an is dat niet noo dig en onaannemelijk. Als het is bedoeld", vervolgdie ik iets langzamer, „om ons om te koopen, dan' is dit niet genoeg5. (Wbrdt ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1