DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Mevr. HETTY RUYS Komische LEO BERNAR i Zang, No. 87. Honderd'zes en twintigste Jaargang 1924 Ahonnementsprijs blj vooruitbetaling per 3 m&anden f2.—fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsraimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Buitenland. Stadsnienws CENTRUM HOTEL. GeTnenf^ nienTrs Utt au miner bcatam alt 2 Marten VRIJDAO Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Directeur: 0. H. KRAK. JA APRIL DE GEHEIME ORGANISATIES IN DE BEZETTE GEBIEDEN. Te Minister is een voormalig Duitsch offi- cier gearresteerd, die verdSacht wordt tegen betaling voor de Franschen spionmagedlien- sten te hebben verricht. De omvangrijke vervo 1 gin gsm a atregelen der Franschen tegen de aanbangers dier nationa- listische bonden in het gezette Ruihrgebied, waarbij. reeds 550 personen zijn gearersteerd, woixien toegeschreven aan de actie van den bedoelden officier. FASCISTISCHE VERKIEZING'S METHODES. Te Mil aan en in die provmrie hebben de fascisten wreak genomen voor hiet ui'tbren- gen van talrijke stemmen op de oppotsititepar- tijen bij dte jongste verkiezingen. Te Monza is het bureau van een katholiek d'aglblad ver- woest; alle drukpereen werden vemield. Te Milaan zijn verschiUende sociatistiscbe clubs verwoest; ongeveer 15 personen zijn d-aarbij gtewonld'. De verkoop van' socialistilsche bladen werd met geweld belet DE ..DEUTSCHE ZEITUNG" GESCHORST. De „Deutsdie Zeitung" 'heeft in een ar- tikel fcetoogd, dat de grondwet aan de Rijks- weer totaal onverschillig is en dat het dus .niet te verwachten is, dat de eed op de grondwet bij komende politidke gebeurtenls- sen bindend zal zijn voor het personeel van de Rijksweer. Naar aanleiding van dit arti'kel is het blad tot na ^aschen verboden. ERNSTIGE BRAND TE GOSLAR. Gistermiddag brak in de Dom-kazeme te Goslar een groote bfand uit. Het vuur breid de zich uit tot de op de bovenste verdieping gelegen opslagplaats van munitie, waardoor hcvige ontploifingen ontstonden. De brand- weer kon tengevolge van de aanhoudende omtploffingen de plaats waar de brand ont- staan was, niet bereiken. DE BUITENLANDSCHE SCHOLEN IN TURKIJE. In verband met de door de Turksche regee- ring gelaste sluiting van de scholen, welke de religieuze emblemen niet uit de lokalen hebben verwijderd, hebben' de buitenlandsche vertegenwoordigers bij wijze van mededee- ling, een vriendschappelijke collectieve nota aan de Turksche regeering gericht, waarin wordt gewezen op het omgemak van de slui ting. De regeering heeft echter geantwoord, dat zij haar standpunt handhaaft. DE DREIGENDE UrTSLUITING IN ENGELAND. Op de Woensdag te Louden gehouden ver- gadering van de vakvereeni'gingen in den sche.epsbouw wordit gerapporteerd, dat er gcen tweederde meerderheid was, als ver- eischt tot voortzetting der staking te South ampton, en dat de uitvoerende besturen der aangesdofcn boridem den leden ordler gaven, dm arbeid te hervatten. De werkgevers hebben den llock-ouit voor loopig uitgesteld tot Vrijdagavond Ondanks dit uitstel hebben. de sitakers tocli geweigerd aan het werk te gaam. HET VROUWENKIESRECHT IN BELGIe. De afdeeliingen der Belgische Kamer heb ben gistermiddag met 79 tegen '55 stemmen het door de katholieke afgevaardigden inge- dicr.de wetevoorstel aarugenomen, krachtens heiwelk aan de vrouwen het fdesrecht zal worden. verleend' voor de verkiezing van leden Van de provinciale radar Heiii is nog niet be kend, wanneer de Kamer zich' definiitief hier- over zal uitspreken. HET DRANKVERBOD IN TURKIJE OPGEHEVEN. Uit Angora wordt gemeld, dat het drank- verbod is afgeschaft. De belasting op alcoho- lische dranken is verviervoudigd. Op geim- porteerde dranken zal een twaalfvoudig douane-recht worden betaald. De regeering is gemachtigd om binnen drie maanden de fakricage, verkoop en uitvoer van sterke dranken te monopoliseeren. SNEEUWSTORMEN IN DE LENTE. Een groot aantal telegraaf- en telefoon-ver bindingen van Berlijn naar het Westen, zijn wegens zware sneeuwstormen gestoord. Het verkeer wordt langs omwegen geleid. Ook uit Hamburg worden zware stormen gemeld. HET SPIONN AG E'P ROCE'S TE KIEV. Uit Kief wordt gemeld: Het prooes inzake het nTerritoriaal Centrum van Actie", een orgamsaiiie, dlie zich bezighield met spionna- ge op groote schaal, is 8 dezer geeindigd1. Vier beklaagden werden ter d'ood veroordeeld, 14 kregen van een tot 10 jaar gevangenis- straf. Een werd1 vrijgesproken. De veroordeelden kunnen eventueele ver- zosken om cassatie ten sp'cedigste indienen bij' de Executieve der Oekraine. Di'tprocfs werd allerwege met de grootste belangsielling gewlgd, daar het een wijd- vertakte spionnagecentrale gold, die uit Pa- rijs gedirigeerd werd; en d'iensien verrichtte voor den Poolschen Generalen' Staf. De Wit-Russische blad&n interpTeteeren het proces als een vervolging d[o<w de sovjets van intellecfneelen van' tal van organisaties o.a. Charkov en Leningrad. Deze bladen protesteeren heftig tegen „deze verwarring van manmien van de wetenschap met sioion sen, die een schandelijk bedrjjf uitodsaaa". De Sovjet-pers daarentegen ziet in de van spionnic-ge beschuldigdc personen niet louter intellectueelen, doch menschen die alles bo- halve hebben deel genomen aan dlon' go- meenschapelij'ken arbeid voor culturee'e en economische ontwikkeling van Sovjett-Rus- land. Vandaar dat met groote venassing en te- verts verontwaardiging kennis werd genomen van het door Poincart verzonden telegram, waarin hij Tsjitsjerin mededeeling doet van den wensch der Fransche Universiteiils-bezoe- kers clementie te betrachten. S'teklov verklaart in die „Isvestia" dat dit telegram van Poincare een1 ongepaste inmen- ging in de bi-nnenlandsche aangelegenlheden van Sovjet-Rusland kan worden genoiemd, alsmede een onvergeeflijke demarche, welke het verlangen van Poincare verraad om de Russische conltra-revolutie te steunen, imzorj- derheid de militaire spdonnage in die Sovjiet- republieken. Steklov, gispt die „beweerde menschelijke gevoelens van dezen deus ex^nachina, die zonder zelfs kennis genomen te hebben van het beschuldigingsdossier a priori: een oor- deel velt. STINNES OVERLEDEN In den toestand van Stinnes kwam gister een ernstige wending. Bij1 zijln oudie kwaal kwam nog een dubbele longontsteldng, in verband waarmede er slechts weinig hoop meer bleef Stinnes in het leven te houden. Stinnes' vrouw en vijf kinderen vertoefdlen aan zijn sberfbed. Gistcravond' is hij bij zijn voile bewustzdjn overlederi. Hugo Stinnes werd op 12 Fdbruari 18701 te Mtilheim aan de Ruhr geboren en is dus 54 jaar oud gewordlen. Hij is gesproteen uit een bekende Rijnland- sche familie van kolcngroothandelaars en rce- dens. Reeds zijn grootvader Mattlri as Stinnes apeelde oen groote rol in het bedtijfsleven van het Ruhr- en Rijnland. Na het gymnasium te hebben afgeloopen', kwam Hugo als volontair in dienst bij oen groot'handel in erts en ijzer te Koblenz, leer- de vei"volgens de practijik van den kolenmijn- bouw in de mijn Viethe, bezocht in 1889 de mijnbouwacademie te Berlijn en werd' het voigend jaar dcelgenoot in de firnta, waar- van zijn vader het hoofd was. Reeds in 1893 trad hij; iut de zaak om met een kapitaal van 50.000 mark een eigen firma „Hugo Stinnes G. m. b. H." op te richten. Hij wist zijn ko- lenhandel uit te breiden en verwierf ijzer- en staalfabrieken, nam deel in- de mijnbouw- industrie in Luxemburg en richitte de Rijnsch- Westfaalsehe Electriciteitswerkeni op, waar door het 'gansdte industriegebieed van leotri- citeit voorzien werd. Bij het uitbreken van den oorlog werd Stin>- nes een der voomaamsite leveranciei's van het legerbestuur. Na d'en oorlog breidde hij) vooral zijn reederij1 uit. Twee jaar na den oorlog slaasgdfc Stinnes er in, de samenvoeging tot stand' te brengen van drie groote 'West-Duitsche mijnbouwonder- nemihgen, met de oudc wijid'-vertalote Berlijn- sche electririteiitsondememing van Siemenis- Schiuckert De Stinnes-concem, welke daarmede plot- sding tot groote ui'tbrciding kwam, stelde zich daarmede echter niet tevreden en nam steeds meer ondememingen, zooNvel' in hlet binnen- als in het buitlenTand1, ih) zich op. Doordrongen van het denikbeeld, diat h'ij zijn plannen (dbor het uitschakelen van tus- schenpeisonen' en het doen dialen der onkosten het product goed'koopcr te maken), slech'ts Icon verwezenlijken met de hulp der arbei^ ders, besloot hij hun aandeel in dc ondeme mingen te geven in den vorm van kleine aan- deelen en hen in de winst te laten deelen. Da'artoe richtte hij met dien valcvereeningsfei- dbr wij'len Legien de Z entralarbeitsgemein - schaft" op, welker practische resultaten bui- tengewocn groot zijn. In groote economische organisaties en den Economischen' Rijksraad vertegenwoordigde Stinnes die belangenge- meenschap van arbeiders en werkgevers. In den Rijksdiag, waarvan Stinnes sedbrt 1920 iidi was, sloot hij zich biji de D. V. P. aan. In 1921 ond'erbandekie hij officieus met Lloyd George om 'te verkrijgen., dlat de Enten te tegenover Duiischland een welWilk\1e po- l'i't'tek zou voeren, waarbij hij echter geen suc- cds had. Belangrijiker is zijn in September 1922 gesloten contract met den Franschen se nator marines de Luberscc nopen® leverin- gen van materiaal voor den weddropbouw dor verworste gebied'en in Noord-Fran'kri?k. Pereoonlijk buitenlgewoon eenvoudig van fe- wmswitee was hij niettenra db man. die in Duitechland op economisch gebied dte groot ste mach't bezait. DE WESTERSCHELDE. Het Hdbl. van Antwerpen meldt: Om de verandering, die in de passen van Rillarid en Bath voorkomen, te kunnen waar- nemen, vertrok Woensdagmorgen een Bel giseh—Hollandsche commissie naar de plaats van het onceluk. (Het zinken van de Sierra Grande. Zij bestond uit de hee- ren Pierard en Van Kerckhoven, al- gemeene bestuurdters in het ministerie van zeewezen; Rambonet, algemeene inspec- teur van den waterstaat, en De Haes, ins teur van het Hollandsche loodswezen te VI sin gen. Dondardag zullan andtre hooge besmbten van het ministerie van zeewezen, met het Mi- nerve stoombootje van den dienst der brug- fen en wegen, naar Bath gaan. De heer Too- ie Claes, bestuurder van de brtuggen en wegen, zal hen vergezellen. De minister van openbare werken, baron Ruzette, heeft aangekondigd, dat hij Vrijdag zich ook ter plaatse zal begeven. Naar de Red Star Line meedeelt. zullen de stoomschepen Belgenland en Lapland niet naar Antwerpen gaan, zoolang de toestand bij Valkenisse en Bath niet nonnaal is. De Red Star Line zal de voor Antwerpen bestem- de passagiers van de Belgenland, welk schip 5 lezer van New-Yoric naar A ntwerpen ver trok, uit Southampton, waar het stoomschip aanlegt, naar Antwerpen doen vervoeren. KORTE BERICHTEN. Blij'kens den tot dusver bekenden uit- slag van het referendum onder de Britsche mijnwerkers heeft zich slechts een kleine meerderheid tegen de voorstellexi der mijn- eigenaars verklaard; in verband hiermee wordt een staking hoogst onwaarsdhijnlijk geacht. Tengevolge van een ontploffing in de dokken te St. Pol, nabij Duinkerken, zijn, zes arbeiders gedood. Generaal Primo de Rivera, de Spaan- sche dictator, heeft de 1-Mei-betoogingen toegestaan.. Te Lodz is dte tetielfabriek van de firma Angerstein geheel afgebrand. De stehade be- draagt 300.000 dollar. Bij het reddingswerk zijn drie brand'weerliedien om. het leven geko- men. Zeshonderd arbeiders zijn zonder werk. Talrijke papegaaien, natuurlijk alle goedte sprekers, zijn uit den' Berlijnscneni die- In den Thiiringschen landdag is een rentuin gestolen. heftig tumult voorgevallen, waardoor de zit- tig geschorst moest worden. Aanleid'ng was een voorstel der nieuwe (burgerlijke) regee ring om 1 Mei als feestdag te doen verval len, waaraan de Duitsche VSkkischen nog toevoegden het voorstel dan odk 9 Nov. niet meer als feestdag te vieien, diaar die dag aan het land sledhts ellende en- dood bracht. De gister gevoerdt ondertiandelingen tot bij legging van de staking der werfaibei- ders te 1 famburg hebben geen resultaat op- gel ever d. De afschendinig d-^r Nationaal-liberale Vereeniging van de Duitsche Volkspartij is thans een voldongen feit. Het Saksische spoorwegpersoneel aan- vaardt de nieuwe regeling met doch eischt 50 pet. loonsverhooging. Om aan dezen eisch ikradht bij' te zetten is besloten' in heel Saksen de spoorwegwerk- plaatsen enz. stop te zetten om aldus druk op de Tegeering te oefenen. Nadere pers-commentaren uit 'Enge land en Amerika versterken den gunstigen indruk van de rapporten der eperts. EEN MOOI SUCCE'S. Dinsdagmid'dag 25 Maart werd' biji dte poli tie alhier aangifte gedaan van paging tot in- braak in een tijdelijk onbewoonde rentendiers- woning aan den Westerweg, nabij' 'het Scharloo. De politic stelde teratoma een' onderzoek in, doch de dlader was niet meer te vinden. Dinsd'agnacht d. a. v. bleek aan d'en Heilooer Nachtveillgheidsdienst, dat er var- moeddijk was ingebroken in dte tijdelijk oobt- woende villa van den heer Mr C. J. de L., aan de Kreaienlaan aldaar. Nad'at de gemeen- teveldwachter van Heiloo was gewaarschuwd, die ter plaatse een onderzoek instelde, bleek het vermoeden juist te zijn. Met geweld was de deur opengebroken, vennoedelijk door iemand, gebruik makende van een beitel Voorts bleek, dat alle kamers in het hiuis be zocht waren en op ergerlij'ke wijze was huis- gehoud'en; kastdeuren waren opengebro'km, verschillendte bureaux met ladlen' eveneen® en de inh'oud over d'en vl'oler verspreid!. Diit too- neel vertoonde zich in alle kamers; kleedingr stukken lagen verspreid door het geheele huis; het glas van een spiegelilcasit was ver- nield en de kand'elaara van die kast afgebro- ken- Aangezien1 de 'bewonera in het buitenlamc vertoefden kon niet worden vastgesteld of er goederen waren ontvreemd, waantoe echter ruimschoots gelegenheid was. Den volgenden dag werd op verzoek der Justitie door den Commissaris van Politic alhier in die villa een ondterzoek ingesteld. Aangezien men aan stonds verband zag in deze inbreak en de po- gimg daartoe te Alkmaar werd het ondterzoek mede naar elders uitgebrei'd. Spocdig haic men een spoor te pakken en' dit Icid'd'e er toe, dat Zaterdagmorgen een koffter met klteedSng, afkomstif uit de villa te Heiloo, bij! een inge- zetene alhier in beslag geniomen werd. Die in- gezetene, zijnde een w«l!uwe, die kostgan- hond't had aan den verdachte naoh'iiver blijf veratreikt, niet wetende wien zij in haar buis nam Ook kan worden vastgesteld, dlat door denzelfdten dadter kort te voiren inbraken en diefstallen gepleegd' waren te Dordrecht en Utrecht en hij dbor de politic aldaar gezocht werd Inm'ddels zette de Alkmaarache Re cherche onder leiding van dten Commissaris van Politic het onderzoek met grooten ijiver voort Einde vorine week werd' vervolgens door den Commissaris 'n onderzoek ingesteld in het zuiden van Limburg, aangezien men "Wde gronden had om aan te nemen dat de dader daar niet onbekend zou zijln. Imder daad had deze reis een prachti'g resultaat en kon met zekerheid wordlen vastgesiteild dat die 29-jarige Dui'tsoher G. B., kleermaker van be- roep en wonende te Kerkrade, vorenbedioeLdte misdrijven had gepleegd. Zondag }.l werden wederom recherchelijsten door ons land ge- zonden en Dimsdag j.L mocht het die Haag- sche Politie gelukken den dader aan te hou den. Hij was nog in het bezit van' verschil- lende ontvreemdte voorwerpen en is geen om bekende van Politie en Justitie. Hij: heeft be- kend zich aan de verschiUende diefstallen en inbraken te hebben schuld'ig gemaakt Ook verschillendte goederen, te Heiloo ontvreemd, zijn eldters in beslag genomen'. E INDEX AMEN HANDELSAJVOND- SCHDOL. Ten overetaam van de Commissie van Toezicht op het Middelboar Olnderwijs en in' T bijzijn van Burgemeester Mr. W. C. Wen- delaar had gisteren op die Handelsavond- school alhier de uitreiking der einddiploma's plaats aan dte volgiendte leerlingen. Geertje Brak, Chr. Dekker, Annie de Gier, Lies dte Groot, M. de Groot, Marie Ffenmes, C. Jongbloed, Cath'arina Kotel, Niesie Lands man, Kunnie Lodewijks, M. Narold, Truus Nierop. J. Polak, Rika Schram, Agatha Sijperaa, J. v. Til, W. Tromp, Adn de witte en K. Wijker. Afgewezen 5. TOT BEHDUD VAN ONZE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. BereidVerklaring tot contributieverhooging 2,50) kwam hedien in van dten heer S. M. S. Wiens naamletters mogen wij: morgen pu- bliceeren? 't MOSTERDZAADJE". De Alkmaarsche hulpzendingsvereeniging ,,'t Mosterdzaadje" belegt Maandag 14 April, 'savonds 8 uur, in „Waakt en Bidt" een vergadering. Ds. Ferguson, oud-zende- ling op de Sangir- en Talauer-eilanden, zal spreken over het onderwerp „Evangelie en heidendom". De toegang is vrij, blijkens de advertentie in dit blad. DE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg heden ongeveer 110000 K.G. De handel was vlug. Ondanks de minder gunstige vooruitzichten was de prijs 3. per 50 K.G. hooger dan de vorige week, zoo- dat de hoogste markt voor fabriekskaas 41 per 50 K.G. bedroeg. VEREENIGING VOOR GEZINSVER- PLEGING TE ALKMAAR. Woensdag 9 April had in die Unie de alge meene vergadering van bovengenoemde ver eeniging plaats; onder voorzitterschap van den heer W. Stroi'mk. Allereerst werd het jaarverslag btehan- deld, hetwelk uitwijst dat steeds meerdere aanvragen om hulp inkomen, een bewijs, hoe het werk dezer vereeniging wordit gewaar- deerd. De zustere v. d. Berg, Pool en van Vlade- racken wijd'den ook dit jaar wedar hare zor- gen aan de zieken. Zij brachten aan 238 patiEnte® 8291 bezoe- ken waarvan 798 gratis. Van die patienten waren 89 betalende, 110 fondspatientea, terwijl 22 gratis werdlen be- handeld. 155 patienten. waren protestant; 79 roomsch katholielk; 4 israElieten. Onder dte patienten waren 51 manmen, 133 vrouwen en 49 kinderen, 48 maal werd laat- ste hullp bij overlijden veratrekt, 7 maal werd gehoLpen bij een transport, 11 maal werd een dokter geassisteerd. De aldeeling Kraamverpleging mag zich nog steeds in een gestadigen groei verheu- gen. De wijkkraamverpleegster, zuster Levert, bradit 2034 bezoeken. 109 aanvragen om hulp-kwamen in, ver- tegenwoordigende een1 bodrag van 735. Hieronder waren 2 verplegingen le klasse, 32 2e klasse, 30 3e klasse en 23 4e klasse, tervv-iil in 7 gevallen gratis hnlp werd ver strekt. Dit jaar werd voor het eerst een protef ge nomen met leerling-bakers. Deze, gedurende een cursus theoretisch onderwezen, krijgen nu onder toezicht van zuster Levert gelegen heid zich in de. practijk te oefenien; een uit komst voor gezinnen, die zich niet die weelde van eene verpleegster of baker kunnen ver- oorloven, daar de vergoeding voor die hulp zeer gering is Sinds eenige weken wordt door de zusters assistemtie verleend aan dten schoolarts bij het uitoefenen van 'het geneeskundig schooltoe zicht. Dit muttige werk belooft reeds in den aanvang gunstige resultaten. De rekening en verantwoordipg kwam dlaarnia in behandeling. Deze sloot met een bati'g saldo van 1.39 gulden', terwijl' de ge- meente-subsidie niet in haar geheel is behoe- ven gebruikt te worden. In de plaats van Me vrouw LadageVan Buijsen werd Mevrouw Kluitman—Teljer als secretaresse gekozen. EEN BELANGRIJKE LEZINO OVER FRANSCHE TOONEELKUN-ST. Maandagavond 14 April zal in de Unie te adht uur George Duhamel een lezing hou den over het Fransche Tooneel. Mevrouw Du hamel (Blanche Albane) van het Thteatre du Vieux Colombier zal een sctene uit een heden daagsch Fransdh tooneelwerk voordragen. Professor SalVerda de Grave zal overko- men om den beroemden spreker in te leidai en de bijeenkoaut te presideeren. Zaterdag en Zondag 4i/261/2 Mating ELKEN AVOND CONCERT. Uit dit alles blijkt de belangrijkheid van de lezing zeker wel en het is dus een voorrecht voor Alkmaar George Duhamel te kunnen hooren. Voor verdtere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in ons niimmer van gis ter. FAILLISSEMENTEN Failliet zijn verklaard: A. Eelman Jz., koopman te Den Bur] (Texel). Rechter-Commissari9 Mr. N. Mu ler. Curator Mr. Jb. Zeijlemaker. Mej. K- Heiois, echtgenoote van G. Vries- mian, zondter beroep te A maar. Rechter-Com- missaris Mr. A. M. Ledeooer. Curator Mr Hi P. M. Kraakman. In ons vorig nummer vennelddien wij P. Schotsman, landbouwer te Andij'k (West). Rediter-Commissaris Mr. A. D. van Regtieren Altena. Curator Mr. Ni. Mullter. Dit moet zijnRectiter-Commissaris Mr. N MuMer. Curator Mr. A. D. van Regteren Al tena. VERPLAATSING RIJWIELZAAK. De heer A. Ruiter opent heden zijn van de Koningsstraat naar Nieuwesloot 81 ver- plaatst rijWielmagazijn. Een flinke etalage bevat enkele rijlwielen en ondterdeelten, die er goed uitzien. Nog andtere fietsen vinden in dten winkel een plaats van diverse merken als „Gomo", „Tabinte" enz. Engelsche, zoowel als HolandSche Vender worden1 in die zaak alle ondtendteelen gieleverd, die betrekking hlebben op dit vak. Een ruime werkpla'ats met een vrijen in- gang biedt tevens volop gelegenheid tot stal ling van' rijwielten en motoren. CABARET INI CENTRUM-HOTEL. Zaterdag en Zondag (tevens van W2 tot 6Vi»: uur matintee) treden in C.-H. op mevr. Hetty Ruijs en Leo Beraar, die komische lie- deren zullen zingen. LENTEBODE. Heden morgen is de eerste ooievaar op bet nest bij de Friesche brug aangekomen. Zoo als bekend zijn de ooievaars het vorig jaar weer vertrokken toen bleek dat het nest ver- plaatst was. Men is nu benieuwd of Lang- poot dit jaar met zijn verhuizing genoegen zal nemen. EEN WETENSCHAPPELIJKE BIOSCOOP-A\rOND. In het A. B. T. in' de Langestreat werd gi!steravond! de tweede wetenschappelijke bios- coop-avondl gegeveo, waarvan het dloel is, can hen, die dte bioscoop niet bezoeken orndat er zoo d'ikwijls sensatie-films worden vertoond, daarheen te trekken door het laten afdteaaien van een andere soort rolprent. Deze poging verdient zeer zeker toejuiching, cmda't zij be- doelt een verheffing van dte bioscoop door het geven van leerzame films. Jammer genoeg was er gister slech'ts een betrekkelijk kleine groep belangstellencfen Echter, wie er waren, zullen stellig hopen, dat er nog meer derge- lijke avondten worden georganiseerdi. Allereerst werd gegeven een kijikje in een pottenbakkerij, waarbij men de heele bewer- king zag van aardien schotels, kopies, enz Hoe de ruwe klein wordt gezuiverd; in welk een groote hitte het bakken geschiedt (2600 gradten F.), hoe *t glazuur wordt aangebracht en hoe ten slotte het decor en de gaude® rand- jes op koppen en schotels women gemaakt, kortom, de heele bewerking van het ruwe ma teriaal tot het afgewerkte product, alles werd te zien gegeven, waardoor men/ als het ware een bezoek bracht in een pottenbakkerij.. „Het leven van een mod' was de tweedte film, waarbiji men o. a. dte grootste exemplia- ren zag der wereld, dte Atlas u'it Engtelsch- Indie. \'erder de cocoas en veet meer wetenS- waardi'gs over deze insecten. Daarna zagen we het smeltten en zuiveren van zilver in de rijksmunt en het slaan van munten, waarbij men kon opmerken met hoe- veel accuratesse een en ander geschiedt en welk een groote ind'ustrie dit eigenlijk is. Een bli'k in de kl'uizen van dte rijksmunt toonde welke groote schaitten daar ltggen op- gestapeldl. Het slot was een kijkje in' de staaitsmijnen in Limburg, een filmbeeld in 4 acten. Welk een groot bedrijf ontwikkelt zich daar! Oti- mogelijk is het weer te geven van welken om- vang het boven- zoowel als het ondtergTond- sche bedrijf is, hoe de steenkool wordt gehou- rven, hoe net vervoer in die mijn geschiedt op eon diepte van eenige honderden meters, ae fabricatie van briketten en eierkolcn', en- zoo- veel belangwekkends meer. lammer dat niet meerderen' een en' andler hebben gezien. GEORGANISEERD OVERLEG RIJKS- AMBTENAREN. Dinsdag heeft de Centrale Commissie voor georganiseerd Overleg in ambtenarenzaken vergaderd. Het eerste gedeelte der vergadering werd bijgewoond door den secretaris-generaal in algemeenen dienst, mr. J. B. Kani, die na- mens de regeering eenige mededeelingen voorlaa, namelijk: ALRMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1