DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ontsierende reclame. No. 88. Honderd zes en twintigste Jaargang 1924 Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. Stadsnieuws Dtt mmmer bestaat nit 3 bladen. ZATEllDAA* HovfdredacteurTj. N. ADcMA. Directeur: 0. H. KRAK. J2 APRlJj Alkmaar is een mooi oud stadje. Het is met zijn grachtjes en oude geveltjes een van die pittoreske provincie-stadjes die in het buitenland een zekere vermaardheid be- zitten. De Amerikaan die dank zij de reclame op onze cacao-busjes in de overtuiging leeft dat iedere Hollandsche vrouw een Vo- lendammer muts draagt en elke man op klorapen in een wijde broek rondstapt en dat het Hollandsche landschap uitsluitend uit molentjes met koeien bestaat, vindt Alkmaar in zijn reisgids genoteerd als een van de schilderachtige oude stadjes die hij op zijn ontdekkingsreizen noodzakelijk moet bezoe- ken. Zijn gids spreekt ook van den Alkmaarschen kaashandel en wanneer buitenlandsche toe- risten in Brussel komen en de expositie in het „Holland Huis" bezoeken, zal het daar op- gestelde diorama van onze wijd.vermaardt markt er ongetwijfeld toe bijdragen, dat een reis naar Holland en speciaal naar het oude kaasstadje in het Noorden wordt onderao- men. Wij hebben er dan voor te zorgen, dat de toeristen niet teleurgesteld huiswaarts kee- ren. Veel van het oude en karakteristieke moest noodgedwongen aan de eischen des tijds worden opgeofferd. Want Alkmaar is geen ville morte, geen museum van oudheden, dat een bestaan moet vinden in de expositie van wat eens een ka- rakteristiek geheel van oud-Hollandsche bouwkunst geweest is. Alkmaar is een handelscentrum, het mag zich niet blind staren op een schoon verleden, het moet den concurrentie-strijd aanbinden met tal van andere gemeenten en de beste le- vensvoorwaarden voor handel en industrie scheppen. Wat dien vooruitgang belemmert, zal moe- ten verdwijnen. Gevaarlijke straathoeken moeten veilig warden gemaakt, te nauwe straten moeten zoo mogelijk verbreed worden, het moderne verkeer eischt korte verbindingen door zij- straten, het vraagt standplaatsen voor vracht- en personenauto's, terreinen voor handel en industrie en zooveel meer dat de factoren voor den bloei en uitbreiding der stad en de welvaart van zijn bewoners mag genoemd worden. Veel van het oude, pittoreske moet daar- voor wij ken. De Langestraat is reeds een winkelstraat geworden en haar karakter is zoodanig ge- wijzigd, dat door het wegnemen van nog overgebleven verkeersbelemmeringen hier niet langer van het schenden van een karak- teristiek geheel kan worden gesproken. Alkmaar is gelukkig nog geen openlucht- 1 museum van half vergane gebouwen. De uitbreiding van het telefoon-net bewijst hoe handel en industrie hier in opkomst zijn en de vrij snelle aanwas der bevolking toont aan dat onze gemeente ook als geriefelijke woonstad, met goede scholen, plantsoenen, ontspanningsgelegenheden en niet te hooge belastingen de concurrentie met menige an- dere gemeente doorstaan kan. En daamaast heeft Alkmaar nog iets heel bijzonders. Het heeft in zijn meest pittoreske gedeelten een handel die zich in alle opzichten bij de omgeving aanpast. Op het Verdronkenoord, op Zaadmarkt en Luttik Oudorp bij de oude pakhuizen lossen de karren der ouderwetsche vrachtrijders hun waren in de beurtschepen en omgekeerd. Hier mist men de modeme transportwerk- tuigen, de auto's en hijschende kranen, hier wordt de vracht met paard en kar aange- voerd en op den rug van den schipper over de loopplank in het ruim gedragen. Een voorbeeld van handel en bedrijvigheid met een oud-Hollandsch karakter. En wie op onze kaasmarkt de oude gilde- gebruiken in eere ziet gehouden en de kaas- dragers met hunne hoeden in de kleuren der •veemen in hun witte pakken de volgeladen burries op een sukkeldraf je naar. de schalen I ziet dragen, beseft dat ook hier handel en transport een zoodanig cachet dragen, dat zij volkomen passen in de karakteristieke om- lijsting van Waaggebouw en schilderachtige oud-Hollandsche geveltjes. Zoolang de levensbelangen der stad door handel en verkeer op oud-vaderlandsche wijze niet geschaad worden, moeten wij trachten het cachet van onze markten en los- plaatsen onveranderd te laten. Want juist hier, aan de buitenranden der stad, zal de inslandhouding van het oude en karakteristieke het langste mogelijk blijven. Maar wij kunnen meer doen om het oude te bewaren en daardoor het stedenschoon te verhoogen zonder aan de eischen van handel, industrie en verkeer eenige afbreuk te doen. Wij kunnen alleswegnemen wat leelijk is en storend op het stadsbeeld werkt, als door het wegnemen daarvan geen emstige belan- gen geschaad worden. En in dit opzicht valt er in onze stad nog heel wat te doen en dient er te worden inge- grepen om het stadsbeeld door hinderlijke reclame niet meer te ontsieren dan hoogst noodzakelijk moet genoemd warden. Toen dezer dagen dte oude telefoon-palen en de aan vele gebouwen bevestigde ijzeren ramen naar beneden gehaald werden, heeirt men dadelijk kunnen constateeren, dat het stadsbeeld een veel zuiverder en natuurlijker karakter heeft cekregen. Er is iets weggenomen dat niet langer noodzakelijk was, wat groote ijzeren gevaar- ten, die wij uit gewoonte wel als teen geheel met het stratenbeeld zagen, maar welker •verwijdering ons eerst goed doet zien hoe ontsierend zij steeds gewerkt hebben. Daarnaast is er thans nog iets anders dat het stadsbeeld veel van zijn schoonheid doet inboeten en dat juist in een karakteristiek oud stadje als het onze een storenden invloed uitoefent. Dat is de hinderlijke en ontsierende recla me voor tal van producten uit den groothan- del. De vorige maand heeft zooals wij des- tijds publiceerden het bestuur van den Bond Heemschut aan ons gemeente-bestuur een adres gezonden waarin de aandacht op de hinderlijke reclameborden wordt geves- tigd. Na onderzoek aldus dit adres bleek, dat de gemeente alleen zeggenschap heeft over de reclame voor zoover deze zich boven den openbaren weg bevindt. Dit verhindert niet, dat men binnen de rooilijn blijvend de meest brutale stadsont- sieringen aanbrengt. Zoo vraagt het huis links naast den fraai- en gevel Mient C 25 op zeer leelijke wijze aandacht voor de margarine Blue Band, welke ontsiering tot ver uit de Langestraat zichtbaar is. Het huis op den hoek van de Mient en het Waagplein verkondigt op zulk een hinderlij ke wijze den lof van het handelsproduct Lux, dat deze hoek voor vreemdelingen, die zoo gaarne de Alkmaarsche kaasmarkt bezoeken, alle bekoring heeft verloren. Uit een oogpunt van welstand en steden schoon en ter bevordering van het vreemde- lingenverkeer peeft Heemschut in overwe- ging de politie-verordening te doen aanvullen met een artikel tot verbod of beperking van hinderlijke reclame. Burg, en Weth. schijnen de zaak al eens onder de oogen te hebben gezien, maar stuit- ten op velerlei bezwaren bij de uitvoering. Gemeenteblad Nr. 620 bevat een aanvul- ling der Bouw- en Woningverordening, waarin bepaald wordt „dat het uiterlijk van een nieuw te maken gebouw met al wat daar- toe behoort, hekken, muren enz., zoodanig moet zijn, dat het noch op zich zelf, noch in verband met de omgeving uit een oogpunt van welstand aanstoot kan geven". Dit nieuwe artikel schiint niet zoozeer als handleiding voor de schoonheidscommissie dan wel tot wering van ontsierende reclame in het leven te zijn geropen. Het spreekt evenwel slechts van nieuw te maken gebouwen en laat daamaast dus voile vrijheid tot ontsiering van reeds bestaande gevels en muren. In Gemeenteblad Nr. 805 wordt de veror dening op de heffing van rechten voor het gebruik van openbaren gemeente-grond of water vastgesteld en daarin wordt o.a. be paald, dat men voor het hebben van rijwiel- hekken of tochtschermen die dikwijls ook al zonder de daarop voorkomende reclame ontsierend werken slechts 1.per me ter en per jaar heeft te betalen. Voor het hebben van een uit-stekend voor- werp boven gemeente-grond wordt slechts 1.50 per meter en per jaar berekend, ter- wijl uitdrukkelijk bepaald wordt dat voor zonneschermen voor winkelruiten geen belas- ting verschuldigd is, mits ze niet van recla mes voorzien zijn. Het is duidelijk, dat dergelijke bepalingen noch in financieel opzicht ten behoeve der gemeente, noch als politie-maatregel ter we ring van hinderlijke reclame doeltreffend zijn. Voor het uitsteken van een reclamebord wordt per meter en per jaar niet meer ge- vraagd dan de prijs van een vierregelige couranten-advertentie. Geen wonder, dat uit vrijwel alle winkel- gevels groote en kleine borden benevens aller- lei lichtreclames in diverse kleuren en tetter - soorten naar buiten steken en wie alleen al .in de Langestraat die chaos van dikwijls 'schreeuw-leelijke reclame-borden aanschouwt, zal moeten toegeven, dat het stratenbeeld er buitengewoon door ontsierd wordt. De bestaande provinciate verordening kan hier geen verbetering brengen. In 1912 hebben de Staten dezer Provincie een verordening tot het weren van inbreuken op natuurschoon in het leven geroepen die evenwel slechts voor het landelijk gedeelte der gemeenten van kracht is. Hierin wordt den eigenaar of gebruiker van eenig onroerend goed op straffe van een geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden verboden „daarop of daaraan te hebben muren, getimmerten, borden of andere voorwerpen bestemd en gebezigd voor recla me, of het onroerend goed op eenige andere wijze tot reclame te bezigen". Het verbod is aldus de verordening niet van toepassing: le. in zoover het geldt reclame voor zaken, die worden vervaardigd of verhandeld, of voor hedrijven die worden uitge- oefend op of in het onroerend goed; 2e. in zoover het geldt eene reclame niet voorkomende in het landelijke deel der gemeente; 3e en 4e in zooverre Ged Staten vrijstelling verleenen en tot 1 januari 1914 in zoo ver het een reclame gold, die op het tijds tip van het in werking treden der verordening reeds^aanwezig was. Voorwaardeliike vriutelling kan alleen verleend worden in zooverre de schoonheid van het omliggende landschap niet ge schaad wordt. Gedeputeerde Staten hebben het recht, het- geen in strijd met deze verordening aange- bracht wordt, te doen wegnemen. In dezelfde maand van dat jaar hebben Ged. Staten de gemeente-besturen nog eens nadrukkelijk op deze verordening gewezen, hun medewerkinc voor de naleving daarvan ingeroepen en verzocht belanghebbenden er op te wijzen, dat voor reeds bestaande recla mes of reclame-borden na 1 Januari 1914 vrijstelling gevraagd worden moest. Dit zal dan ook wel geschied zijn en het kan niet ontkend worden dat waarschijn- lijk dank zij de beperkende bepalingen dezer verordening het aantal reclames en re clameborden in het vrije veld tot een mini mum beperkt is. Hier en daar ziet de het landschap bekij- kende treinreiziger nog eens een reusachtige chocolade-kop opduiken, een koe zijn nek schuren tegen een houten dienstbode die met sunlight-zeep wascht of de weipaarden weg- draven langs een bord waarop de heeren- en jongenheerenkleeding van Peek en Cloppen- burg in het bijzonder wordt aangeprezen. Maar die reclames zijn sporadisch en over het algemeen kan gezegd worden, dat het Hollandsche landschap er niet meer door ontsierd wordt. m Voor het tegengaan van de hinderlijke ont siering onzer stadsstraten is een afzonderlij- ke gemeente-verordening noodzakelijk. Vele andere steden hebben hier reeds het voorbeeld gegeven. In Nijmegen verbiedt de politie-verorde ning „op van den openbaren weg zichtbare wijze op of boven de daken of tegen de voor-, zij- of nchterkanten vat gebouwen of op open plaatsen tot gebouwen behoorende. re clameborden of andere voorwerpen, bestemd of gebezigd voor reclame aan te brengen, te plaatsen, te bevestigen of te hebben." In Dordrecht is het verboden op of aan eenig goed reclames te hebben, die door Burg, en Weth. ontsierend worden geacht. In Haarlem bestaat een soortgelijke ver ordening als de provinciate waarbij voor het onroerend goed in het landelijk deel der ge meente een uitzondering wordt gemaakt. In Amsterdam al thans in het niet lan delijk gedeelte is het aanbrengen van re clames verboden wanneer hierdoor het stads- schoon wordt geschaad. En in 's Gravenhage hebben Burg, en Weth. in bepaalde stadsgedeelten het ge bruik maken van eenig onroerend goed voor reclame verboden wanneer dit op een vanaf den openbaren weg of het openbaar vaarwa- ter zichtbare plaats geschiedt en er gevaar voor ontsiering van het stadsbeeld bestaat. Met die voorbeelden voor oogen mag ook wel tegen de niet-noodzakelijke ontsiering van het Alkmaarsche stadsbeeld gewaakt worden. Groote tetters, bonte voorstellingen en wanstaltige borden hebben al heel wat ste denschoon bedorven. Men heeft het vorige jaar hier ter stede met koeien van tetters op elk oud ophaal- bruggetje en sluisje den officieelen naam la- ten schilderen. Men heeft op het mooiste deel van het kerkgebouw nog kort geleden een groot wit waarschuwingsbord gehangen, waarmee op de verkeersgevaren werd gewezen. Men heeft een particuliere ondememing toegestaan op de mooiste kruispunten in en buiten de kom der gemeente reclame-horden voor autostalling en benzine te plaatsen en men mag er zich over verwonderen dat dit voorbeeld nog niet door vele andere onder- nemingen gevolgd is geworden. Wat men den een toestaat, zal men den ander niet kunnen weigeren. Reusachtige reclame-borden van schoenen, zeep en margarine bedekken de mooiste dee- ten van vele oud-Hollandsche gevels en wie een winkelstraat bij dag of bij avond inkijkt ziet niets dan een bonte verzameling groote en kleine uithangborden, lichtreclames of vooruitgeschoven fietsenrekken. Dat alles ontsiert het stadsschoon op noo- delooze en hinderlijke wijze. Het is wenschelijk dat de ontsierende re clameborden zoo weinig mogelijk de aan dacht trekken. Maar de bedoeling der fabrikanten is juist dat alter oogen daarop gevestigd zullen wor den. Hier zijn tegenstrijdige belangen waarin de reclame het tegen het behoud van ons stedenschoon zal moeten afleggen. Wij hopen dat Alkmaar spoedig het voor beeld van andere gemeenten zal volgen op- dat, wanneer binnen weinige maanden de vreemdelingen naar onze thans wereldver- maarde kaasmarkt komen kijken, zij van Alk maar met zijn grachtjes en ophaalbruggetjes den onvergetelijken indruk van ongerept oud Hollandsch stedenschoon zullen meedragen. HANDELSAVONDSCHOOL. Bevorderd, van de le naar de 2e klasse; J. Boos, J. Brammer, W. Brander, J. Brau- neck, Annie Dane, J. Dijkman, Jansje Een- debak, P. Eriks, B. Fmkensieper, Annie Friedt, Gerda Geerding, P. Goudsblom (voorvv.) A. Harryvan, M. Heeringa, Willy v.d. Hoff, J. Liitjeharms, Geertje Molenaar, Gretha Schaper, Grietje Scharlewi, A. Swa- ger, C. Swart (voorw.) K. Visser. Niet bevorderd 2. Van de 2e naar de 3e klasse: Nielly v. Beek, D. Booy, K. Bus, J. Buurs, J. Driesen, A. Govers, Th. v. Kessel, Mina v.d. Laan, T. v.d. Molen, Anna Molenaar, A. de Munk, S. Peereboom (voorw.) P. Por- tegijs, G. Schilder, J. Sweerts, J. Tamis, C. Uitenthuis, D. Ven (voorw.) J. Wolzak (voorw.) P. Kuiper. Niet bevorderd 4. Van de 3e naar de 4e klasse: P. de Boer, J. Bommer, A. van 't Hoff, Corrie Jansen, C. Jonker, M. Jonkers (voorw.) V. Kater, Th. Kregermaats, (voorw.) Neeltje v.d. Laan (voorw.) G. de Munk, C. Roozendaal, H. v. Til. Chr. Ver- duin, J. Alferink, P. Bakker, J. Breek, D. v. Coevorden, F. Endel, (voorw.) Ali Keijsper, Sijltje Kieft, Agatha v.d. Mey, T. Mijlhoff, N. Nicolai, A. Rayer, W. Roos (voorw.) N. Schellings, L. Schram, Betsy Smit, G. Weel, H. Wolzak, F. Luitjes. Niet bevorderd 8. RADIO-CONCERTENi. Wij zien in onze verbeelding dte sliachtoffers van onze April-mop over een. raidio-dbmon stratie op de Steenenbrug deze courant al neerleggen als ze dit opschriftje lezen. Intusschen, men stelle zuch gerust, het is di'tmaal emst. Inderdaad bestaat in Alkmaar gelegenlheid radio-concerten te volgen en tegenie- ten. Vele radio-beginndingen zullen inderdlaad wel veel g e h o o r dl, doch nog niet veel geno- ten hebben van hun toestel, omdat er aan- vankelijk dan weer. dlit en oan weer dat aan manikeert. Wij hebben wel genot'en, omdait wij onze schreden eens gewend hebben naar hotel „De Toelast" in de «Langestraat, waatr thans door den heer Duin'ker iemanld, die met zijn tijd meegaat een radio-ontvangtoestel is plaatst, waarvan ieder bezoeker van Toelast" profijt kan hebben. Want niet alleen kan men een helm over't hoofd' nemen en zoo de geluidien opvangen die uit ververwijderd'e plaatsen „verzonden" worden; doch bovendien is in de zaal een z.g. i,.luid&preker" aangebracht, diie het mogelijk 'maaikt, dait men, rustig aan een tafdtje geze- ten zijn conisumptie gebruLkend, toch kan hooren, wat men in Londen, Parijis, Brussel, den Haag. Hilvereum enz. speelt of zingt of spreekt Wij hoorden iemand in Parijis bcursberich- ten oplezen Wel aardig natuuriijk het idee alleen dat de man zoover van ons afstaat en dat wij hem toch zeer duidelijk hooren, is al leuk maar op den duur eenton'ijg. „Wilt u Londen eens hooren? Daar zal wel muziek gegeven worden" ,.Graag", zeiden wij- En we hoorden de Londensche muziek, pia no, viool, enz. enz. Een oogenblik later werd onze attentie ge vraagd voor Newcastle, waar een volledig ordiest op superieure wijze eenige nummcrs speelcfe. De klanken bereiikten onze ooren voilkomen zuiver en ongeschondlen Zoo hoort men muziek, zang en causerien over de meest uiteenloopende onderwerpen. Inderdaad is alles even imteressant. Zoo nu en dan komt eens een nijdig ge- kras, gefluit of gefoeter die concerien of db woorcfen onderbreken seinen van kustsfa- tions van ons land, of i. d. en 'n oogenblik zou men boos kunnen worden over deze in terrupt! es", doch men herinnert zich dan da delijk, dat men, stil-genietend van een niet- radio-concert, ook soms plotseling cpgesdhrikt wordt door een werkefijk hart- en oor-ver- scheurend' nens-getoeter of een luidruchtigen hoest van iemand die aan verkoudheid lijdt, en door voeten-geschuifel of -getr.ippel vian iemand. die behept is met een zenuwkwaal of met overvloed van muzikaliteit. Ook dan er- gert men zich, doch doet de gelcgenheid zich voor. dan gaat men toch weer naar een concert. Zoo is het ook met radio-muzick. Hinder lijke bijgeluiden nemen wij op den koop toe, waardeerende de goede bedoeling van de ex- ploitanten van „De Toelast", om het hun clientele zoo gezellig mogelijk te. maken. Waartoe in d't geval de rad:o-muziek veel bijdraagt in dezen tijd van radio over a 1. BERLIJNSCH DOMKOOR. Heden over twee weken 'Zaterdag 26 April beleeft Alkmaar een bijzondere ge- beurtenis op het gebied van kunst. Dan zal n.l in de Kapelkerk des mid- dags om 3 uurhet Berlijnsche Domkoor een uitvoering geven. Dit Berlijnsche Domkoor er wordt van het „wereldbcroemde koor" gesproken en diit is het ook inderdaad) werd opgericht in 1843 onder Fdix Mendelssohn Baxtholdy. Het bestaat uit 40 scholieren en 14 zangers van beroep en het staat momenteel onder lei- ding van prof. Hugo Rudal1, die tevens direc teur is van het Opera-koor te Berliju en het Wagner-koor te Bayreuth. Wij kunnen hier zeker spreken van een bij udtsitek dleskundige leiding. Wciwillende medeweridng wordt verleend door Pauline Dobert, een altzangeres van naam. Het bekende Kopenhaagsche dagblad i„Politiken'" zegt b.v. van haar: „Z66 en niet anders moet Bach worden gezongenJ>. Prof Walter Fischer speelt orgel. Zijn spel wordt zeer geroemd. Wat nu het koor zelf betreft, een kleine, maar desmiettemin v£elzeggende zinsniede uit een beoordbeling uit een1 te H:lsingfors ver- schijnend blad, moge genoeg zijn om aan te toonen, wat men te genieten zal krijigen. Deze zinsnede luidt: „Men heeft slechts een woord van den hoogsten- lof en de grootste bewon- dering voor het koor onder de emiim?nte lei ding van prof Riidel. De uitvoering van elk programmanummer op zichzelf was1 het be- wijs van volmaakt meesterschap". Tot zoover d'i't blad. Wij durven een bezoek aan de Kapelkerk ten zerste aanbevelen, en dit te meer, waar de opbrengst ten goede komt aan ti'oodlijdende Nederlandsche en Duitsche kinderen in DuitschJand. En nu de prijzen? Die zijn z66 gering. dat daarvan niemand zal terugschrikken. Men betaalt 1 of 0,50 en men geniet van een-zang, die nog in het geheugen gegri'ft zal blijven alls een herinne- ring aan iets schoons en volmaakts Men denke er wel cm, dat hier slechts 6en .uitvoering plaats vind't. CINEMA AMERICAIN. Het programma dat van 11 April tot en met 17 April in dit theater wordt vertoond, brengt als hoofdnummer: „De wraak van den landlooper". Heel gelukkig gekozen is deze titel niet. Het gaat toch in aeze film om de geschiedenis van Graaf Cesare en Myrra het meisje, dat op den teleurgestelden graaf zulk een diepen indruk maakt Dat de onge- lukkige zwerveling, die door Myrra wordt beschermd, op een avond in een aanval van jaloezie den lcasteleinszoon vermoordi, een misdaad waarvan Myrra Wordt verdacht, is niet de hoofdgebeurtenis van de film. Het verhaal wordt door de daarvoor uitgekozen artisten zeer goed vertolkt, met in de eerste Slaats Margit Barnay als een uitstekende lyrra. Haar spel en voorkomen dienen ge roemd. Johannes Riemann als Cesare heeft een zeer moeilijke rol, die veel beheersching vraagt. Goede types zijn verder de kastelein en zijn zoon, benevens Beppo, de zwakzinnige zwerver. Van het bijprogramma dient vooral ge noemd de tweeacter: Papa's toestemming. Een verhaal van liefde en rensport, met spannende race-opnamen en de aardige Do rothy Devore als jockey van het „witte" paard. Het thans vertoonde programma wordt gegeven van 11 April tot en met 17 April. ALKMAARSCH BIOSOOOP THEATER. „In het land der Mohikanen" brengt de welbekende film-artist Will. S. Hart weer eens op het doek in zijn rol van halfbloed Indiaan, die de illusie heeft zijn „roode broe- ders" te kunnen verheffen. Voor die illusie voor dat ideaal zal hij strijden, doch hij moet den strijd opgeven, erkennende dat niet een Indiaan, maar slechts een blanke in staat zal zijn te bewerkstelligen, dat alle rassen op een gelijken trap van beschaving zullen staan. Hij sterft, maar heeft toch vertrouwen, dat eenmaal de tijd van den gouden dage- raad zal aanbreken voor gelijkheid tusschen blank en bruin. Een film met een moraal, die, hoewel zwak gespeeld, niet nalaten zal indruk te maken. Van het bijprogramma is vooral te roemen „Hollands Nieuws", waarin o.a. de voetbal- match HollandBelgie, en een zeer leuke twee-acter „De minnaar-plaatsvervanger" een zot spel van zotte situaties, die duidelijk demonstreert den precairen toestand, waarin een verliefde jongeling zich bevindt, die af- gedwaald is tegen zijn wil op het zon- dige pad van de bigamie. RATIONALE BANKVEREE'NIG TNG De Nlati'onate Biankvereraiging, kantoor ATkmaar, maakt bckend, dat zij een weke- Tijksche zitting heeft geopend te Heer-Hugo- waard, in het cafe „de Zwnan" (eigenaar de heer G. Rus) waarin' wij1 naar de in dit blad voorkomende advertenltie verwijzen. ,/t MODE HUIS."' Maandagmiddag half drie heeft de ope ning plaats van ,,'t- Modehuis" in het perceel Langestraat 57, hetzelfde pand, waarin vroe- ger een fotografisch atelier was gevestigd, daarna verbouwd werd en tenslotte voor ver- schillende doeleinden dienst deed. Thans gaat mevr. Wiedenbrugge, de eige- naresse, er een zaak in vestigen in dames-mo- deartikelen, hoeden, nouveaute's enz. enz Daartoe was het natuuriijk noodig dat ds winkel, zoodanig veranderd werd, dat hij zich ook voor het beoogde doel leent. Deze verandering nu is aangebracht en wel naar ontwerp van den heer D. Brouwer, architect te Amsterdam. Aannemer was de heer L. C. Oudt, de gebr. Mooy zorgden voor het timmerwerk, de heer S. Koster leverde een nette beschildering (vooral de origineele muurschilderijien zullen de aandacht trek ken), de heer Wiggenraad bracht het elec- ALlMiilSEIB CeilAfif. i

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1