MKmaarsche Courant N.V. Boek- en Handelodrnkkerij v.h. Herms, COSTER ZOON FEUILLETON. Voordam G 9, ALKMAAR. Honderd Zes en Twintigste Jaargang, Zaterdag 12 April. In enom de hooidstad. Het pleegkind van de drle Gelibatairs. het vervaardigen van ALLE Drukwerken, het plaatsen van advertent! en in alle bladen, het leveren van alle Binnen- en Bnltenlandsche Boeken. het leveren van abonneuen- ten op alle Binnen en Bnlten landsche bladen. So. 88. 1934 LXXIII. RecLmru-maJun. Wie Amsterdam van het Gen traal-Station irinnen'komt, heeft ongeveer elken dag de kans dat hem tusschen het statiomspiein en den Dam eenige malen de een of andere re clame voor dit of daf wordt aangeboden. Soms worden hem in de bandeni geduwd meestal heel povertjea gedrukte papieren, waarop zijn aandacht wordt gevestigd op een of andere te bcuden meeting, waar tegen een' of andere door lands- of stadsrageermg genomen of ite nemien maatregelen zal wor den geprotesteerddan weder zijn het stuk- ken papier, waarin zijn tegenwoordigheii wordt verzocht altijd in zijn eigen be lang bij een uitverkoop. Dergelijke pape- rassen worden den voetgangers bijkans opge- drongen en meestal door degenen, die ze zich in de handen lieten duwen, zonder ze nau- welijks een1 blik waardig te hebben gekeurJi, dadelijk op siraat gcgooid, wat, vooral wdn- neer de openbare wegen toevallig nat en miodderig zijn, het aesthetisch schoon na- tuur^ijk danig verhoogt! Maar papier en drukinkt schijnen goedkoop en de straatreini- gngsdienst moet 6ok wat ite doen hebben Daar zijn ook udttdeelers van ander druk- werk, die bezaddgder te werk gaan. Dezulken hebben in den regd in de hand pakjes ge- kleurde bedrukte kaarten, adressen gcvende van een of ander restaurant of lunchrojon. Zij gaan met bun drukwerk besdieidener om dan degenen, die een protest-meeting aanibe- velen. Zij! loopen zeer pledntig; reiken den- gene, dien zij1 tegenkomen. en binnen him be- reik langs hen gaat, zoom kaart toe; wordt die niet aangaaomen, goed, een volgende voetganger neemit haar wel en men ziet dat zulke reclame-kaarten meerendeels niet op' Straat gegooid worden, doch in den zak van den overjas van hen, die ze aannarn, ver- dwijnen of ze wel ooit gelezen zullem wor den en niet, straks binenshuis gdkomen, door den „begunatigde" eenvoudig ten prullemand zullen worden gedeponeerd, is een' open' vraag in elk geval de ntefete diet kaar ten komen niat op straat terecht, itreffen mis- sctiien meer ooel dan de leelijke strooibiljet- ten. Dezer dagen stapte ik op den Dam op een tramwagen terwijl' die even stopte wierp een jongen eenige gratis reclame-krantjes op het balcon; aap een paar volgende stopplant- sen1 stcnden andere jongens, die op dezdfde wijze dezdfde soort blaadjes op het balcon Wierpen conducteur of pascagiens mochten ze oprapen, of de etraat op sdioppen het laatste gebeurde meer dan het eerste. Al- weer: papier en inkt sChijnen goedkoop maar hctgeen ik juiwt neersdireef bewijst reeds genoeg, dat goed reclame-maker cen kunst is en dat het langs den Cpenbaren weg „wegsm;ijten" van gedrukt papier blijkbaar maar matiig doel treft. Reclame-maken moet nog door velen wor den geleerd en die leerSchool heeft men' deze maandi te Amsterdam, in „duplo" zdfe, want we staan hier op t oogenblik id het te6ken van de Reclame twee reclame^enitoonstel- lingen een in het Paleis voor Volksvlijt, een andere aan den rand1 der stad, ginder in het groote gebouw van de vereeni'ging voor auto- mobiel-rndustrie aan het einde der Ferdiniand Bolstraat. to laatstgenoemd gebouw wordt gehouden een fieurs, de vierde, opgezet dOor de uitge- vers van een dames-weekblad, aan'gekondi'gd als de grootste tentoonstelling voor de vrouw", en waar winkeliers in alles en nog wat, dat de huism'oeder dagelijks noodig heeft of haar to het huishouden van dfenst kan' zijn, hun beste beentje vGorzetten. De tentoonstelling of Beurs, zoo ge dat ,;nieuvere" woord voor een dwgeTijke expcsitie de voorkeur geeft heeft, gelijk ook in de drie voohaf- gaande jaren het geval was, een enormen iodoop. Daar is meer dan1 een' reden voorin de eerste plaats de aangename inrichting, die wel bewijst, dat hier vrouwen in den opzet hadden' mede te sprekenin de tweede plaats dat onze bekende ,,conferencier" Pisuisse er met zijta gezelschap optreedt, en in de derde en. misschien wel de voorn'aamste plaats: „dat er zooveel weggeven wordt" En dit laatste is werkelijk een eigen'aardigheid1 van onzen zonderlingen tijd d'ie gulheid van de neringdbenden en die stormloop van vrouwen en d'aarondler heel velen, die niet tot de onbemi'ddelden gerekend kunnen wor den, naar tentoonstellingen of bijeenkomsten „waar lets zal worden' weggegeven." Er was aangekondigd, dat aan de bezoek- sters van- die damesbeurs pa'kfcetten' zouden worden uitgereikt, voor niemendal natuurlijk. Geauthoriseerde vertoling naar het Engelsdh van E. PhilipsOppenheim, door Mevrouw v. d. W. 31) „Noem het zooals u wilt", antwoordidie hij snel. „Geen prijs, die u of uw meesteres zult kunnen betalen", an'twoordde ik rustig. „Ik decide u mijn onwrikbaar besluit twK uren geleden mede. Het kind blijft bij ons, totdat zij wordt cpgeeischt dOor iemand, die een1 we;tig recht heeft en niet bang is om de hulp van de wet in te roepen." „Maar ik heb den toestand uitgelegd. U moet begrijpen, waarom wij zulk een zaak niet voor de rechtbank kunnen brengen." „U vertelde ales openhartig en vergeef mil alles kan waar zijn", antwoordde ik, „wij verlangen echter bewijzen." „U twijfelt aan mijn woorden, mijnheer mijn woorden1 de woorden van de aaitsherto- gin." Ik stcnd op. Mabane volgde mijin voor- beeld. Ik voelde, dlat er storm in aantocht was. Mijnheer vOn Leibingen, er zijta wel eens vostaadighadea, die ongewona aischeo sial- 1 Heeft er storm om geloopen en een dame, die het uitreiken had bijgewoond, vertelde me, dat het „op vechten at was geweest om zoo'n pakket maditig te worden; Ik vroeg of de inhoudi dan' zoo merkwaardig was ge weest. „Och neen, een stukje zeep, een ta- bletje van> dit, een beschuitje van die fabdek, allemaal monsters van fauishoudelijke artrke- tan". En daarvoor, en voor die kans als zoo- veelste tentoonstell ingsbezoekster een ge- schenk van grooter waarde te krijgen, ge- froosten de vrouwen zidi met genoegen een tocht naar dat tentoonstellingsgebouw, waar ze voor een pakket zelfs nog gaame eenige minuten in den tocht staan. Grappige wereld toch! Als de groenteboer of de lauidemer aan de deur het dienstmeisje een1 versnapering toestoppen, zegt „mevrouw", „dat die leve- ranciers daarmede hun bed'oelingen hebben" en keurf dat „weggeven door leveranciers" af, maar als zij op een tentoonstelling kans heeft een pakket te ontvangen van aillerlei leveranciers, „die ook hun bedloelingen heb ben", vednt ze er desnoodls om. En toch doen de groenteboer aan' de deur en de winkeliers met hun tentoonstellings-pakketten precies hetzelfde weggeven om reclame te mar ken. De tentoonstelling in het Paleis voor Volks- vlijit is van geheel anderen' aard. Zij] werlct meer met „de groote trom", is „up to date" heet- opgezet met het doel„ieder in de gele- genhedd te stellen de moderne wijze van re- clame-maken in den uitgebreidsten zin aan te toonen. Lang te voren heeft men er van dben spreken en een zoo groot mogelijk eere- comite weten te vormien van een aantal per- sonen, wier naraen een goeden klank in den lande hebben en die met het maken van re clame van doen hebben of er belang bij heb ben en nu zij er is, tracht zij ook nog naar buiteni allereerst de aandacht van het pu- bliek te trekken. De ingang tot de tentoon- sielling aan den Westemde Kant is zoo schreeuwen'd mogielij'k van kleur en zonder- ling van voinm' 't is misschien' een stuk zeer m'oderne en fraaie achitectuur en in dk geval iets, dat de menschen even verbaasd als oot- steld doet staan, niet omdat ze het zoo mooi vinden, maar omdat het geweldig de aan dacht trekt dloor zijn buitenissigheid. Mischien zal men zeggen ,^ewijs dat het goed gevondien' is als reclame voor een ten toonstelling, die het bevorderen der reclame beoogt" Wel mogelijk, doch deze toegang- reclame doet mij te veel denken aan1 degene wie was het ook weer? die eens gezegd •heeft: „Spreek over me 't mag goed zijn, 't mag nog zoo slecht zijn maar in's he- mdsnaam'spreek over medat is 66k re clame wage dechts: of zij is van de goede soort. Evemwel, eenmaal dien ingang door en de tentoonstelling binnen getreden, zal toch den bezoeker over 't gehea tegenvallen datgene wat daar binnen te zien is. Het is geen ten toonstelling, die tot de massa zal spreken, ook al heeft ziji ongetwijfdd nut voor dege nen, die tot d'usverre nog niet ten voile be- seft hebben, wat in onzen tijd goede reclame te beteekenen heeft en1 mensChen, die hun ar- tikelen wenschten aan te prijzen, kunnen ze- ker hier en daar leeren van de raadigevers op reclame-gebied en zien- hoe anderen die aan dacht op hun zaken vestigen. De tentoonstellingszaal dezdfde waar den laatsten tijd meer icxpcsities zijn gehou den, is gedecoreerd op een even zonderlinge en druWoende manier als de gevel aan den ingang, maar men heeft zich niet de moeite gegeven den vloer, waarover de bezoeker gaat, ook een aarngenaam aanZien te geven men schuift voort over de leelijke plamken, terwijll eenige dikke en met stofzuigers schoongehoudten loopers die leelijke zaal al- thans een beetje aankleeding zouden hebben gegeven opmerkelijk hoe bij dergelijke tenioonstellinigen aan de vlcerbediekking in den1 regel weinig of geen aandaCht wordt ge- schonken. Overigens een 'aanttal ..stands" van1 ver- schillende soorten artikelen en bovenal van voorwerpen', die voor reclame dienst kunnen doen, zooals was-figuren, standaards, recla me-platen, etalage-lampen, e. d.drukkerijen, die proeven laten zien van hun recl'ame-druk- werk en fraai1 uitgevoerde kaarten; en'kele dagbladen, die de aandacht vestigen op hun advertentie-pagina'sadvertentie- en recla- me-adviezen-bureaux, die zich beschikbaar stellen om degenen, die de groote trom wil- len roeren, de weg te wijzen, maar over het geheel niet veel, dat men ook zonder een' ten- fo'onstelling elken dag in onze groote win- kels en magazijnen zou kunnen zien zijn de winkelstraten onzer groote steden eigenlijk niet de iteste, elken dag weer zich toonemde reclame-tentoonSiellitagen? Zijta onze groote steden niet op weg door licht-reclames op de daken door electrische kleuren- en letterver- springingen aan de gevels; door lichtwerpers, verbonden 'aan trampaleni; door transparant- platen aan zuilen en maSten; door licht-an- n'onoes aan de electrische tramwagens en al- lerlei kleurige gravures op dta tramwagen- ruiten groote en door de veelheid van' al len aan de besten van ons. Een man kan mis schien liegen om de eer van een vrouw te red den of als hij een diplomaat is, ter wille van zijn land. Ik kan de zaak niet larger met u bespreken. Het spijit mij, dat wij die ooit be- spraken. Mijn vriend en ik wenkhen u goe- aen avcnd." „Mijto hemel, u zult niet gaan f riep de heer von Leibingen uit. „Welk recht heeft u op't kind? Geen enkel. Hare hoogheid wenscht edelmoedig te zijn. Het belieft u, om die edelmoedigheid te bespotten. Mijnheer Grea'tson, u is een czel. Ziet u niet in, dat u een onbeteekenend mensch is, die door de achterdeut geslopen is in een wereld, waar gewichtige dingen op het spel staan-. Daar is voor u geen plaats. U kuot het kind niet van ons weghouden. U heeft geen invloedi, geen geld. U is niemand. Als u denkt Mabane kwam tusschenbeide. ..Mijnheer von Leibingen", zei hij, „als u nog niet steeds in een zeker opzicht onze gastheer was, zou ik u tegen den grand si aan. Toch, veroorloof ik mij u te zeggen, dat u nonsens vertelt." „U heeft gelijk", zei hij kortaf. „Ik ben een ezel, 'cm het zelfs met u te bespreken. Het is niet de moeite waard. De aartshertogin wilde u vriendeiijk behandelen. U staat dat af. Goed. U zult behandeld worden, zooals u dat verdient." De heer von Leibingen' wierp de deur open m list ons uit. dim gemremC8 dUtagen towns twEflta r*- clame-steden' te worden? Het nevenzaaltje waar de Amsterdam- sche Gemeentel'ijke Eleotridteitswerken in sa- menwerking met groote firma's, die electri sche lichtreclames bevorderen, toonen welk giebruik door het modeme licht met al de kleuren van glas en bolletjes gemaakt kan worden om op dit of dat artikel de aandacht te vestigen is wel het merkwaardigste 'der tentoonstelling niet omdat we dat alles ook al niet buifen' de zaal hebben zien toe- gepast, doch omdat we hier weder eerbied leeren hebben voor de tedmiek op dit gebied wat goed is, aamgezien wij, venvende ster- velingen, al die dingea reeds zoo „natuurlijk" hebbm leeren vinden. Hiet meest toteressante dezer heele ten'toon- stelling heb ik gevonden de historische verza- meling op reclamegetoied, welke door mede- werking van musea en eenige particulieren is ingericht op een der gaanderijen. Jammer alweer, dat dat alles bijeen is in zoo'n foei- leelijke, „onaangekleede" omgeving hoe- veel meer zou het alles tot zijn recht komen en aandacht trekken in een klein, imtiem, aardig to'gericht milieu. Vorige eeuwen en vroegere generaties mogen dan al op minder opzichtige, minder kleurige, minder die oogen- verblindende wijze him waren en hun bedtaijf hebben aamgeprezen, zij dedien het toch lang niet onaardig en misschien vaak met groo ter succes dan thans door middel van zooveel licht- en kleur-geschitter. .Die eigenaardige uithai.gborden, betrek- king hebbende op verschillende bedrijven, uit- geoefend in de fauizen, waarvoor zij; uithin- gen, zijn de bezichtiging waard en er zijn er een aantal zelfs een dat u'ithing aan het huis van de vroedvrouw en in beeld1 bren- Cdie een! ferme jongen, zooals de natuur i schiep, gezeten op de wereldbol en onder deze atoeelcfing een' chirurgisch instrument stel u voor dat onze heaondaagsche vrou- wen-artsen hun gevel tcoiden met een; der- e.ij'k teeken hunner waardigheid! Nlaituut- lijk, dte bekende stok en scheerbekkens, die vroeger steeds thans nog hier en diaar bij ae barbiers uithingen het koperen bek- ken van den eerzamen stadSomroeperde vij- zels van dfen apotheker eni meer dergelijke at- tributen, ze ontbrekeu hier niet. evenmin als de hoorn van „den bakker om den hoek", die over zijta ondierdeur den buurtbewooera kend deed, dat „de warm;- bollen gereed lagen. H'oogst merkwaardig zijn ook in vitrines de platen, waarop nenngen in beeld werdlen gebracht en' al die redame-biljelten in dicht- woorden van bakker, slager, turfdrager, lantaamopsteker en wie hi niet; ze waren in hun tijd zeker mi£r de lezing waard dan thans de strooibiljetten van het Damrak en zijn zelfs nu nog waard gelezen te worden als typische situkjes reclame-geschiedenis. Voor dengene, die iets voelt voor de ge- schiedenis onzer vroegere samenleving, is de gaanderij van de reel ame-tentoonstelling in net Amsterdamsche Paleis voor Volksvlijt nog h661 wat belangrijker dan al d'at modeme kleuren- en lieht-gewriemd daar beneden. SINI SANA. PrOYinciaal Nieuivs UIT SCHOORL. (Vervolg.) Hiema werd besloten eenige door Gedepu- teerde Statcn g;wcnschte wijzigingen in dte begrooting aan te brengen. In hun prae-advies adviseerden B. en' W. om aan de Pensionhouders-Vereeniging voor het maken van een film 50 subsidie te geven. De heer Duin oordeelde het voor de ge- meente misschien van groot belang, maar van diezelfde Pensionhouders-Vereeniging en van de V. V. V. gingen adhaeslie-betuigingen uit met den zomertijd. Voor raadisledcn dlie daar tegen zijn, wordt het nu moeilijk v66r het adres te stemmen. Alle couran'ten bazuinen het uit, d'at er ook ten platte lande adhaesie- beiuigingen met den nieuwen tijd worden aangenomen, maar dat zijn alien pension- plaatsen. De heer Schemer zeide, dat dit zou gebeu- ren wanneer er meer groen was en er meer menschen in1 Schoorl waren. Spr. had nooit gehoord dat dte V. V. V. adhaesie betuigde met den zomertijd Misschien gebeurde dit net vorige j'aar. Wanneer d'it gebeurd is, dan zal het wel zijn geschied1 omdat de menschen er in hun bedrijf btelang bij hadden' en niet om anderen dwars te zitten. Voor hen is het zeer lastig om den ouden tijd! te handiiaven. Spr. begreep niet in welk vetaband dit echter stond tot het het adlres De h,eer Du'in: Verband is er niet De heer Kaag zag er wel verband in. De Pensionhouders-Vereeniging wil het doen voorkomen of zij Schoorl vertegenwoordSgt Waarom moesten zij adhaesie bctuigen? Mevrouw Ko'k zou het gewenscht vinden wanneer de film to den stillen tijd werd ge maakt, wanneer er veel menschcm in Schoorl zijta, dan zal het geen reclame voor Schoorl zijta en zeker niet de opname aan Let strand. De poriier hielp ons met onze jassen en riep een rijtuig. wiji wilden' juist wegrijden, toen een1 man to een lange reisjas, die buiten de draaideur van het hotel had gestaian, kalm to het rijtuig stapte en ons verzocht om plaats te maken. Ik keek hem stem verbaasd aan. „Hallo!" riep ik uit. „Wat „Ik ben het, mijn vriend". gaf de heer Grooten kalm ten antwooro. „Zeg uw koet- sier, om naar uw kamers te rijdlen." HOOFDSTUK IV. „Ik logeer to Claridge hotel, of liever ik heb daar gelogeerd", merkte miin'heer Groo ten op, toen wij Brook Street indraaiden. „Ik zag u met von Leibingen en ik heb op u gewacht. Wij zullen to uwe kamers verder spreken." Hij stak daarop een' sigareit op en zeide geen woord, totdat wij onze bestemming had den bereikt. Isobel was naar bed gegaan. Ik stak een lamp aan en schoof hem' een steel toe. Door allerlei kleinigheden1 was het hem gelukt een wonderbaarlijke verandering to zijta uiterlijik te brengen. Zijn haar droeg hij anders, het was griizer geworden. Hij was bUeek en zag er betrokken uit. Behalve aan zijn stem en aan zijn brceden, geesiigen m'ond, twijifeldte ik, of ik hem1 wel onmididel- lijik zoude heikend hebben, „I'k bemerk", zeide hij, „dat ik niet verge- ten ben. Dat is zeer vldend. Mijn vrienden buitanslands hebhem mij verteld, dat ik ge- Db mkcscIwu handrtmt da«r ZartenSagsnM- dags en Woensdagsmiddags zoo, dat de moe- ders hun kinderen daar niet met fatsoen heen kunnen laten gaan, omdat ze andiers veel on- behoorlijks zoudten zien. De voorzitter vond het nu maar beter de discus&ie te eluiten en vroeg of er etsanming over het voorstel verlangd werd. Het voorstel werd aangenomen. De heer Duin verklaarde deze keer maar v66r te zullen' stemmen. (GelaCh). Dc heer Kaag verzocht aanteekenirig dat hij' tegen was. In hun prae-advies inzake de subsidie aan de Tuinbouwvereendging adviseerde B. en W. subsidie te geven van f 20 De heer Kaag stond nog op hbtzelfde srtandr punt van de vorige maal. B. en W. doen blijkbaar hun voorstel, omdat aan alien sub sidie wordt gegeven. Spr vond het doel wel mooi, maar de manier die gevolgd wordt ver- keera. Het gaat de verkeerde kant uit. Straks kunnen er nog wel meer vereemigmgen ko men. Spr. zou dan ook tegen stemmea. De heer Schermer juichte het toe, dat ook de heer Kaag het doel goed vond. Spr. oor deelde dat B. en' W. een ruimer standpunt in- nemen en zeggen Wij hebben voor die Landr en tuinbouwbelangen to Schoorl1 to t alge- meen wel 20 over. De heer Bijl betoogde nog dat het to de toe- komst nog lang niet zeker is dat B, en W. steeds de helft van de gevraagde subsidie zullen toestaan. Z. h. st. werd hierop het voorstel aangenomen. B. en W. vroegen He ap machtiging voor onderhandsche verhu- ring van een vrijgekomen gemeentewoning to de Nolle. Mevrouw Vok vroeg of de heer Leen voor dit huis in aanmerking kon komen. De voorzitter zeide dat B. en W. over de persoon zullen beslissen. De gevraagde machtiging werd hierop aan B. en W. ver- leend. De voorzitter deelde mede dat de aanbesteding van de leverantie voor de ver- verschingen aan 't raadhuis practisch niet mogelijk is. B. en W. willen nu het raadsbe- sluit intrekken en nu de heer Kroon naast de twee bestaande leveranciers ook in aanmer king laten komen. Men blijft dan beperkt tot de kom der Gemeente. De heer Duin kon zich met dit voorstel niet vereenigen. Spreker had de vorige maal juist voorgesteld om iedereen te laten insohrijven om het zotte er van aan de oppervlakte te laten brengen. Nu B. en W. zelf zien dat het niet gaat wil spreker het besluit van 23 De cember intrekken en opnieuw vaststellen. dat de leveranciers bliiven: de heeren Beelaman en Timmerman. Wanneer men er een derde bijneemt wordt men juist onbillijk. Mevrouw Heringa wees er op dat de zaak in de December vergadering door belang- hebbenden naar voren was gekomen. Spr. ziet er niets zots in dat er ook anderen to aanmer king willen komen. De heer Duin merkte op, dat niet het ver zoek van de menschen zot was maar zijn eigen voorstel. Men ziet nu de moeilijkheid. B. en' W. namen tenslotte het voorstel van den heer Duin over. De heer Schermer betoogde, dat nu bleek, dat het besluit niet gehandnaafd kon worden. en het Voorstel van den heer Duin om het aan den bestaanden leveranciers te blijven gunnen, het beste was. Z. h. st. werd het voorstel van den heer Duin .aangenomen. Van de V V. V. was nog een schriiven ingekomen. waarin werd mee- gedeeld, dat de vereeuiging nog besloten had twee banken met papiermanden te plaat- sen. Aan de Gemeente werd verzocht om in de rich ting van Groet vier banken met pa piermanden te plaatsen. De heer Schermer stelde voor van Gemeen- tewege twee banken aan't achterpad te plaat sen. De banken komen op 12 per stuk De heer Duin was voor het voorstel als ook de boeren er op mogen zitten (Gelach Z. h. st. werd het voorstel aangenomen De voordracht van B. en W. tot vaststel- ling van een nieuwe heffingsverordening op de hondenbelasting met daarbij behoorende verordening op de invordering werd z. h. st. vastgesteld. De heffingsverordening blijft on- veranderd. alleen de invordering werd meer gebracht in de tegenwoordige wetgevtog. Het volgende punt was: Voordracht B. en W. tot verbreeding van den Heerenweg te Aagtdorp (strook Sifievis) en van den Heerenweg en den Laan in de kom Schoorl strook perceelen-Jn. Frans Mw. Chr. Jelgersma en J. Smit) een en ander met grond aankoop. De aankoopen van de eigen aren Jn. Frans en Jn. Smit staan met schenking gelijk. De voorzitter toonde den raad een schets- teekening en deelde mede, dat de heeren Frans en Smit den grond gratis beschikbaar stellen om formaliteitsredenen werd een koop van een gulden voorgesteld. Op een vraag van Mevrouw Heringa deelde de voorzitter mede dat B. en W. bij den heer Frans de boo- men willen laten staan, omdat ze dit beter achten voor de wandelaars. Te Aagtdorp van durende de laatste twaalf maanden veel ver- anderd ben." „Ongetwijfeld, u is vcranderd", gaf ik toe. „De omstandigheden, waarender wij elkaar voor het eerst ontmoetten, waren niet van zoodanigen aard, om die te vergeten. U ber- innert zich mijn vriend, mijnheer Allan Ma bane?" „Zeer zeker", gaf h'ij toe met een hoffelijke handbeweging. „Ik ben zeer icrheugd, dat ik u toevallig weer ontmoette. Een paar da gen geleden kwam ik in Engeland, maar ik had niet gedacht eerder dan morgem het ge noegen te hebben u te zien. U had zeker wel verwacht eerder iets van mii te hooren?" „Dat kan ik niet zeggen". antwoordde ik. „Maar wel kan ik u de verzekering geven, dat wij beiden, om verschillende redenen, heel blij zijn u hier te zien. Er zijn zeer vele za ken, die wij dol gaame met u wenschen te bespreken." „H'et genoegen is dan wederkeerig. Met Isobel1 gaat het goed?" „Heel goedantwoordde ik. ,.U hclpt haar cm haren tijd m'ttig te be- steden het doet mij1 genoegen' dat te hebben cntdekt. Ik zag gisteren in de Mondaunt Rooms twee van hare miniattaren." Isobel heeft gaven", zdde ik. „Wij doen ons best, om haar te hdpen die te ontwikke- len." Miinheer Grooten wendde zich tot mij. Waarom heeft u 'geweigerd gebruik te ma- Belast zich met: 't huis van Henneman tot het vroegere van Freek Das willen B. en W. voor het seizoen de sloot nog dampen en andere werkzaamhe den daar uitstelien tot het n^jaar. De kosten uitgezonderd bij de grond van mejuffrouw* Jelgersma worden bij de heeren Frans en Smit geraamd op 106 en bij de heer Sillevis op 655. Spreker deelde nog mede dat de heer Sillevis de prijs van dki grond van 1.50 op 1 had gebracht. B. en W. stelden er prijs op aan de heeren Frans en Smit openlijk dank te brengen voor hetgeen zaj voor-de Gemeente doen; Het voor stel werd aierop z. h. st aangenomen. Aan de orde kwam nu het voorstel van B. en W. tot het vaststellen der verordening op 't bouv/en, sloopen en wonen in de Gemeente Schoorl. De secretaris deelde mede dat de vorige raad de verordening reeds had vastgesteld. De Gezondheidscommissie heeft enkele op- makingen gemaald, die van ondergeschik'ei aard zijn behalve een paar b-langrijke. De Of-zondheids-comrr ssie vond bet namelijk niet gewenscht, het maken van eipun-muren van halisteen op een hoogte van 6 Meter toe te staan en het verplichten tot het maken van 'n borstwering op een minimum hoogte van 50 c.M. los te laten. De opzichter gaf hier- over eenige toelichttogen waarna de heer Schermer het voorstel deed om te bepalen dat voor muren hooger dan 4 Meter heel steen verplichtend is. B. en W. namen tenslotte dit voorstel over waarna dit voorstel met alge- meene stemmen werd aangenomen. Voor 't handihaven van de borstwering op een mini mum van 50 c.M. gevoelde de Raad niets. Rondvraag. De heer Schermer stelde voor het lezen van de notulen na te laten en die evenals de stuk- ken ter visie te leggen. De heer Duin vond het ten raadhuize lezen gemakkelijk voor bij het raadhuis wonenden Spr. was echter toch niet tegen het voorstel, omdat 'hij weinig om de notulen gaf. De heer Bijl bleef aan het voorlezen van de notulen de voorkeur geven. Besloten werd dit te blijven doen. Op een vraag van den heer Schermer deel de de voorzitter mede, dat voor de onder- houdswerken van de gemeente ieder ambachts man een beurt krijgt. De heer Bijl had dit jaar de rekening na- gezien. Er waren geen aanmerkingen te ma ken. Allen hadden een beurt gehad. Mevrouw Kok zou gaame zien, dat dc heer Leen de woning to de Nolle kreeg. De voorzitter wou aan ingezetenen de voor keur geven, maar kon geen belofte doen; De heer Kaag toformeerde naar de plaat- sing van de bordjej aan den Laanweg. Mevrouw Heringa was van meening, dat het bordje op het kruispunt bij de doktersiwo- ning nog niet goed Zichtbaar hing. De heer Schermer vond cen plaatstog van het bordje daar aan den anderen kant ook be ter. Zal overwogen worden. De heer Kaag vroeg of er al geinformeerd was naar de mogelijkheid om van de opcen- ten op dta vennogensbel asting de menschen tot f 20.000 vrij te stellen. De secretaris herinnerde zich niet, dat hij daarvoor een onderzoek had toegezegd. De anderen herinnerden zich- dat wel. De secretaris zegde nu nadere mededeelin- gen toe. Hiema sluiting. DE NOORDERMARKTBOND. Elfde algemeene vergadering van den Noordermarktbond op Donderdag 10 April in het lokaal van den heer Jn. de Bakker te Noordscharwoude. Alle aangesloten vereeni- gingen hadden hun vertegenwoordigers ge- zonden. De voorzitter, de heer Brugman uit Heer- hugowaard opende de vergadering er op wij- zende, dat dit in veel opgewekter stemming kon geschieden dan het vorig jaar. De verslagen ademen een bemoedigenden geest. Spr. memoreerde verder den slechten toe- ken van het geld, dlat ik voor haar besdhik- baar stelde bij1 de London.' en Westminster Bank?" „Omdat wij niet wisten, met welk redht u voor haar zorgt." Mijnheer Grooten gfitalachte als een sphinx zoude geglimlacht hebben. De uit- werking daarvan op ons was, dat wij1 ons heel jeng en onervaren voelden. „Mijn recht zal' wel even groot zijn als het uwe." „Misschien", zeide ik. „In ieder geval blijft het geld daar op haar naam staan. Later heeft zij het wellicht meer noodig dan nu." Mijhheer Grooten sdieen die gedachte eenigszins vermakelijk te vinden. ,,Neen", zeidie hij, „ik acbt dat niet waar- sChijnlijk. U had dlat geld gerust kunnen ge- bruiken nu gij dat echter niet hebt gedaan nu, het is van weinig belang. Ik venonder- stel, dat er pogingen< zijn gedaan, om het kind aan uw zorgen te ohttrekken?" Verschillende. Madame Richard en Lady Deiahaye waren' beiden' even' volhardend." Grooten knikte. „U heeft een zeer groot beleid getioond, door te weigeren haar aan1 een van de twee af te staan." „En vandaag", vervclgde ik, „is er een derde persoon bij'gekomen, die de zorg op zich wil nemen. De Aartshertogto' van Brisilaw zelve heeft aangeboden ons te onit- Iasten van1 onze voogdij."

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 9