Alkmaarsctie Courant Vraag en Aanbod. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v,h, Herms. COSTER ZOON Voordam G 9. ALKMAAR. Zaterdag 19 April. Polittemaatregelen by do Motorwedstryden en bet vuurwerk. Voor do haisvroHW. Drukwerben, het plaatsen van advertentien In alle bladen, het leveren van alle Binnen- en Bultenlandsche Boeken. het leveren van abonnemen- ten op alle Blnnen en Bulten landsche bladen. Mo. 94 1924 Honderd en Zes Twlnflgste Jaargang. Op 21 April a.s. wordt zoowel bij den aanvang als bij afloop het rijverkeer in een richting geleid en wel door de Nieuwpoort3- laan in de richting Heiloo en langs den Ken- nemerstraatweg in de richting Alkmhar. Vanaf 12 uur n.m. zijn de Nieuwpoorts- steeg en de Langelaan aan de Straatzijde voor het rijverkeer gesloten. Alle voertuigen- verkeer gaat over de Nieuwpoortslaan, in- gang bij de Vierstaten. Voor het Sportpark zijn drie ingangen; gerekend vanaf den Hout, zijn de eerste en de tweede ingane- bestemd voor het loopende publiek, terwijl de derde ingang bestemd is voor auto's, andere voertuigen, motorrijwie- len en fietsen, welke op het terrein worden gestald. Op de Zandersloot, waar een ingang is voor loopend oubliek worden geen rijwielen toegelaten en mogen aldaar ook niet aan de hand worden vervoerd. Op het middenterrein wordt absoluut nie mand toegelaten, die niet voorzien is van een daarvoor geldige kaart, welke strikt persoon- lijk is. Voertuigen mogen niet langer dan noodig is voor in- en uitlaten van passagiers zich in de Nieuwpoortslaan ophouden. Voor stationneerende rijtuigen en auto's is gelegenheid bij de vierstaten. Vruchtenwagens en ijswagens enz. wordei b" de Vierstaten niet toegelaten. Voetganeers die zich naar het terrein be geven, worden verzocht den rechterkant van den weg te houden. Het einde der motorrennen wordt door bel- luiden bekend "-emaakt. Na afloop kan het publiek door alle uit- gangen, welke .op het terrein aanwezig zijn vertrekken. Bij het uitgaan moeten de voertuigen en de rijwielen wachten tot het loopende publiek vertrokken is. Des avonds bij het vuurwerk worden de- zelide maatregelen genomen. Geen voertui gen worden ti;dens het vuurwerk toegelaten op de Nieuwpoortslaan, dan tot aanbrengen van bezoekers, doch mogen geen standplaats innemen. De Zandersloot wordt voor het verkeer ge sloten. Geen toecang voor het terrein. Stationneerende rijtuigen cn auto's moeten oe plaatsen iimemen die zullen worden aan- gewezen door de politie. De medewerking van het publiek is bu de- ze maatregelen van groot belang. vriend John Everest was een warm liefhebber van plan'tien en1, warani de zakeni voor den diag aan kant, dan' aloof 'hij zich geregeld op in ■zijn bnceikas, waar de plantjes en de kweeke- rij'tjes ernsitig wiexdlen bestudeerd en verzorgd en vergelektn bij wat elders was opgelet. Nu en dan, maar nielfc heel dikwijls, plukte hij een enkele bloem, die hij zijn vrouw aan- bood. Hiji deed diit, zoo vaaik er bij het ont- bijt eenig meeningsverschil had plaats ge- vonden. Deze bloemranhulde was tot een soort van formaliteiit geworden, omdat Eve rest sterk een gewcantekmensch was. En deze formal feeit openbaarde aan zijn vrouw hetgeen hem al of nieti in haar hin- derde, want een bepaalde uitpluizing van el- kaar's onderlinge karakter-hoedianigheden had feitelijik zelden plaats. Zeven jaren was Everest getrouwd; hij was drie-en-veertig jaar oud en had het hoog- tepunt zijner geestel iike onltwikkeling bereikt; hij begeerde niet anders dan in rust en fcal- m:e genoeglijfcheid zijn leven nu verdier te slijten. Op en warmen avond in Augustus gebeur- de het, dat hij zich weer in zijn broeikas be- vond, de planten besprenkelde, den -groei d'er kweekelingetjes bewonderend. Juist itoen hij de deur van hdii glazen gebouwtje bijl het heengaan wi'lde sluditen, zag hij hoe in de eetkamer vdh het woonhuis de lamp werd aan- gestoken en even daarna bespeurde hij' op de dunme, gele gordiinen de schaduw van twee menschen, die bij elkaar stondeni, een man en een vrouw. Jane fluisterde hij, „wdl', wel:, dat klieine ding!" Duidelijk zag hif'dle twee schi'mmen el kaar naderai, zag hij hoe de hand1 dler vrouw speeldfe met de revers van des mans jas en zich langzamerhand icte! d'iens hals leihij zag hunne gezichten tot elkaar heenbuigen en hoe 'n large kus hen alles deedl vergeten Fin, hij, John Everest, voelde steric diat hier aan 'n echt, waar gevoel uditing werd gege- ven. Niettemin voelde hij zich zeer vemast. Jane was 'a braaf dienstmeisje, aanvallig en knap, maar zooveel romantiek had hij haar niiet toe- gedadit. M'iaschien had zij in1 de bioscoop de verfijning der 1'iefdC leeren kennen. Waf 'a grappige gedachte... de bioscoop.... Vrouw: John, liefste, de mijnheer hier- naast vraagt, of je er geen bezwaar tegen hebt, dat hij een schilderij hangt aan den anderen kant van den spijker, then je net in dan muur gestagen hebt. (Bystander) Flij hep naar die groote vnordeur van zijto huis en wilde den sleutel in It slot steken, maar veranderde zijn voomemen en belde De deur werd geopend en' Jane stond in de hail, koei, rustig, het haar in de puntjes. Nla 'n der- gelijke omarming kon geen meisje er z66 net- jies uitzien, meende hij. Hij liep de hal door naar de eetkamer, waarvan de deur half open stand en hij1 zag hoe zijn vrouw, lachend-opgewwiden, met ver- hit-blozend gelaat in gesprek stond met Tom Sitone. Zij hadden hem niet bemerkt en heel zachtjes sloop hiji van de learner weg, rustig de trap op naar zijn fcamer. Op net aerate oogenblik voelde hij15m hevige ergernis. Dit heele voorval was hem hoogst lastig; nu zou hiji met zijn hesten vriend in moeifijkheden komen; natuuriijk zou een pijim lijk "gesprek plaats moeten hebben en zou hij grof moeten worden. Hij had "It1 land aan scenes, zijn heele levm lang had hij die ver- meden. Hij herinnerde zich geen enkele ge legenheid, waarbij hij een mogelijlke opwin- diing in woorden had geludht. En nu, nu moest hi} met Tom 'n gedacbtenwisseling heb ben! Hiji zag geen, kans dit te kunnen ont- loopen. E>it zou meteen het eind hunner vriendschap beteekenen, naturlijfc, en hoe leeg zou zijn leven zijn zonder Tom! Er was niemard meer in het Itleine, afgelegen sltad'je, wiiiene gezClschap voor hem' eenige waarde hlad. Hij en Tom hadden zooveel gemeen- schappelijke herinneringensamen waren ze op diezelfde school geweest, samen in Oxford niemand zou hij meer hebben' am over dit alles te.kunnen praten. Gladys was tien ja ren jonger dan hiji en hoorde bij: een andere generatie thuds. Voor een' oogenblik wenschte hij1 vurig, dat hij maar niets gezien had. Hoe gelukkig zou hij geweest zijn, had hij; maar nuets geweten. Waarom, om's hemelsnaam1, hadden ze de jalouzieen ook niet naar beneden gelaten? Dit waren zijn eerste gedaehten. Daarop maakte de convenitdoneel« Evere^ zich van hem meester. Zijn oudste vriend had hem, dus bedrogen zijn gastvrijheid was dius misbruikt geworden En in dit oogenMiik was hij heusdh in staat een aangrijpende rede 'te houden over de valschheid van vriendschap, maar Itegelijlker- tijdi ging hij naar beneden war het avond- eten. De spijzen waren wM-verzorgd en werden aangenaam opgediend; nleititemin roerde hij ze nauwelijks aan. Weggedoben in zijn stoel sprak hiji bijna geen woord. Zijn vrouw, die in hun zeven jarig huwelijlksleven< de beteeke- nis van, rimpels had1 leeren kennen, evenals het glimlachen van John, voelde onmiiddelilijk zijn houding als eenigszins verdacht en vroeg: j, Is er wat, liefste, heb^je zorgen?" „Ddnk, neen, kind, 't ben; maar wat moe." „Waren er mceilijkheden in zaken?" „Ja.... eenigszins..." „,Weet! je wat je moest doen, John, loop na tafei1 een uurtje bij Tom op." „Ja, ja, maar eigenlij'k ben ik wel wat moe." Maar zij drong aan en nadiat zij gegeten 'nauuen, bracht zij hem hoed en jas en zette hem op 'n keuriige manier de deur uit. Hii vond Tom in zijn studserkamer, bezig met n brief te lezen. „Halliojij daar, ouwe vriend, ga zitten... hier 'heb je couranllen, ik ben direct kilaar." Voor't eerat m zijn leven viel het John moeilijk tegen over zijln vriend te zitten in zwijgende houding en ook, nad'at Tom zijn briief geeindigd had, .wist hit niet wat te zeggen. Hiji zag niet duidelijk in, hoe te be- ginnen over de faliale gebeurtenis. Feitelijik hadden' de vrienden nooit zeer intieme ge- •sprekken gevoerd, triaar door 'n langdurig samenleven hadden ze elkaar volkomen lee ren1 bagijpen en Tom voelde nu ook duidielijk, dat Everest alles wist. Voor een oogenblik was hij na er aan toe Gladys duchtig te gaan haten. Ziji was't, die tusschen hen tbeiden in was gekomen! Maar meteen voe'de hij, diait niemand1 van hen ei'genlijk te veroordeelen was. Zij waren heel veel samen geweest, d'ik- wijils. wanneer John niet thuis was, was hij bij Gladys komen binnenvallen. Ze waren beidien eenzaam. Hiji, ae jonggezeli, die in zijn huis de charme en de gezelligheid moest cnt- beren van een, vrouw en deze jonge vrouw, voor wie EVerest niet de rechte man was. Zij1 hield veel van hem, maar liefde kon dit ge voel niet heeten. „lk weet vooruit al precies wat hij doen gaat, hij verandert nooit iets aan zijn ge- woemten hij kust mij uit gewoonte driemaal daags: 's morgens vroeg en als hij uit zijn bureau komt en 's avonds als hij rniji goeiien nacht wenscht..." 'Gladys veriangde meer van't huweljjk en zij en Tom hadden meermalen over de teleur- stellingen van't leven gesproken. Aldus, verleid door de gevaarlijke, rustige schoonheid' hunner vriendschap, waren zij op 'n goeien dag, tegen eigen wenschen in, met woorden van liefde elkaar in de amen ge- zanken. Daarmede was Everest geen beleedi- ging aangedaan, want Glady's hield niet minder van hem dan vroeger. Maar in zijn groot, ruim studeervertrek, alleen met d'en gekwetsten, bedrogen en mok- kenden Everest, met over en weer de zeker- heid van elkanders gedaehten en er op wach ten, dat de ander zou beginnen, werd het Tom1 duidelijk, dat zijn gevoel voor Gladys, hoe plotseling-heftig ook, in geen opzicht diepte bezat en dat hij tusschen de diepe, rus tige vriendschap en aeze vluchtige en harts- tochtelijke bevTieging kiezctr moest. Eenige minuten lang volhardden' beiden in een verlegen stilzwijgen en wisten niet, wat ze eliknar moesten zeggen en hoe ze beginnen zouden Ten slotte zei Tom: ..Gisteren heb ik Raymond1 gezien." ..Raymondherhaalde Ji^m met verlegen, afwezige stem. „Ja, Raymond: ie herinnert je dien toch nog wel? die malle jongen van vroeger, met die ouil-oogen f" ,.Ta, ia en hoe gaat't hem .Precies zooals vroeger, maar veel difcker geworden." Tom zweeg. Nu was de beurt aan Everest om eens wat te z^^en. maar die deed het niet. Om een hernieuwde, pijnlijke stilte voor- komen. zette Tom de conversatie voort. En een half uur lang spraken zij over waf zij reeds zoovele iaren Ian1? dikwiils hadden ge- daan: over hun schoolfi'd. over ieup-d-vriend- sohaopen en rricket-matehes E'ndel'iiik stond Everest op. In de gang 'bleef hij' staan' 01* een vcrbleekte photogralie van hum oud schoolgebouw te bekijken. „Wat er wel van die alien geworden is", zei hij; „waarheen ze wel alien verspreid werden; wij hooren nooit mer iets en toch, toch, wat waren we dikke vrienden!" En zij dachten terug met een tikje weemoed aan de voorbijgegane jaren, die echter hun onderlinge "vriendschap als pand bad nage- laten. Maar opeens herinnerde Everest zich de ontdekking en de reden waarom hij hier geko men was en het was hem klaar, dat de vriendschap van Tom hem meer was dan zijti huwelijk; zijn vriendschap was dieper; zij ovcrleefde zijn jeugdjaren, hiji kon niet met haar breken. Na een pauze zeide hij plotsding: „Kercl, kerel, moeten we elkaar nu gaan verliezen Tom begreep. „'k Heb het land erover". klonk het ten ant- woord. „Goed, dan is het in orde, dan is het in orde", zei John. En beiden wisten, dat de zaak beslecht was en voor altijd werd begraven. Laatste weaken voor de schoonmaak Het heeft dit jaar wel heel lang geduurd, v66r wij in de ware boenstemming geraakten. 21 Maart was al lang voorbij, de z.g. zomer- tijd zelfs begonnen, en nog hokten wij alle- maal om het vuur, a ten erwtensoep en ande re heete winterkostjes en troostten elkander met de gedachte, dat het aan de Pool nog veel kouder moest zijn! Vorige jaren waren wij alien op 1 April al „halfscho^r' <U4 renden wij dag-in-dag-up oa. Luis door met boender, was en zean.ap en wij hadden voor niets faciei aandacht als voor de kas- teq dit Laar waren of nog een beurt moesten heboen, en voor het aamtal Lieu we mui- zen- en mottengaatjes, dat wij ontdekten. Maar dit jaar? Geen spoor van dien ijver! Huiverend en kleumend zeiden wij,,'t Is af schuwelijk om met 'd i t weer schoon te ma- ken; maar't m o e t nu toch eindelijk wel gebeuren". Ik geloof, dat de stofjesbalken in den lente- zonnrachijn het hem doen. D i e zetten al les opeens in het felle daglicht. Wanneer zoo'n straal van milHoenen stofjes recht in de kamer schijnt, dan zien wij eigenlijk pas goed hoe vui'l en verschoten de kussens werden; dim pas ontdekken wij de kale plek op onzen fauteuil, dan merken wij, dat net vloerkleed wel eens flink bezogen en gelucht mag wor den, en dat het behang ook leelijke vale pun- ten krijgt. Dht is het psychologisch moment van de schoonmaak-epidemie. De lentezon werkt op ons als de lap op den stier fen: 't is gedaan met onze rust; wij metamorphosee- ren in een minimum van tijd in kloppende, zuigende, poetsende, boenende, wrijvende wasschende furies! Omdat dit groote moment nu dan toch ein delijk is aangebroken, wil ik hieronder nog een paar practische raadgevingen neerschrij- ven, waar de schoonmaak-huisvrouw wel iets aan heeft. Als de ververs klaar zijn, zitten er dikwijls spatten op uw ramen of op de ruiten van uw boekenkast. Deze krijgt u er af door met een nieuw geldstuk (een gulden of een kwartje) over het glas te wrijven. Leg het daartoe vlak op de ruit en druk er flink op. Zoo kan het glas niet beschadigen, doch het neemt alle verf- of vernismoeten weg. Er zijn dames, die haar gordijnen niet in huis durven laten wasschen uit angst voor krimpen. U kunt dit voorkomen door een houten of koperen roe door de-beide zoomen aan de smalle uiteinden te halen en ze zoo over het -droogrek te hangen. Als zij klaar zijn, haailt u er die roedien weer uit. Heeft u alleen lange gordijnen, met dus maar 6Sn breeden zoom bovenaan alleen, dan maakt u van ondieren even een noodzoom ntet een rijgdraad, die er later weer uit gaat. wanneer u een ivoren voorwerp wilt reini- gen, moet u eerst eens even bedenken hoe u uw eigen ivoor schoonmaakt: ik bedoel uw tanden en kiezen! Ook ivoren bilelots of pen- dantiefjes worden prachtig, wanneer u ze met een zachten tandenborstel, wat lauw water en wat pasta bewerkt! Alle vlekjes verdwijnen direct, het ivoor behoudt zijn mooie kleur en glans en krast niet door deze behandeling. Dikwijls zijn de zelfgemaakte schoonmaak- attributen de beste; zoo kunt u bij zonder veel wil hebben van een eigengemaakt* politoer- kussen. Naai een zak van ongebleekt katoen, vul dezen geheel met fijngemalen kalk, en naoi hem daarna'sekuur dicht. Met dit kus- senjje kunt u alles, wat glimmen moet, (koper, zilver, glas, alluminium e.d.) in vollen glans zetten. Het is bijv. ook heel practisch voor het opwrijven der vensters en metalen kozij- nen. U moet echter eenzelfde kussentje altijd voor 66n bepaald doel (bijv. alleen voor glas) houden. Als de hoes vui'l is geworden, kan de oude kalk in een schoon' zakje warden gedaan. Als, natuuriijk op een ongelegen oogen blik, uw piano-pedaal gaat piepen, moet u de voorzijde van ae piano aflichten en het piep- punt met kachelpotlood inwrijven. Dit is ook de manier om piepende of knarsende schar- nieren te cureeren, die minder vieze vingers geeft dan een beetje olie. Verft u zelf uw gordijnen, kussens, thee- kleedjes, enz.?,Doe dan een handvol zout door het verfwater; dan wordt het stuk kleur- vaster. Wilt u iets zwiart verven, neem dan een pakje marineblauw op twee pakjes zwart. Dat geeft een mooiere kleur zwart, dan wan neer u deze alleen gebruikt. Wanneer uw porseleinkast aan de beurt komt, denk er dan om, dat Voorzichtigheid er de moeder van is! Gebruik koud of bijna koud water, doe er een paar druppels terpen- tijn door en wasch ieder stuk met een zeem- leeren lap o n d e r water; droog het af met een schoor.en, zachten doek. Wanneer u zeer Vo3*baar porselein onder handen neemt, leg dan eerst een dikke badhanddoek op den bodem en over cien rand van uw afwascnbak; dat vermindert het breekgevaar en voorkoint het afstooten van scherfjes. Een lezeres vroeg mij om eens iets over Schabloneeren en Spatwerk te vertellen. Zelf was ik van deze sierkunst, die tegen woordig zooveel wordt toegepasi, niet vol- doende op de hoogte. Ik kreeg echter uitvoe- rige inlichtingen van Marie C. Nobel, die een groote reputatie heeft op dit gebied. Zij kan u patron*! levenm, da prijzm opgaven dar kwasten, kleurstoffen en patronen, die voor u voor dit werk noodig heeft, en u ook eerst gratis een prijslijst toezenden. Haar aares is: Piet-Hein-straat 85, Den Haag. Schabloneeren is een kunst, die zeer zorg- vuldig toegepast moet worden. Men moet op- passen het niet te mooi te willen doen; juist met de goede, eenvoudige combinatie van kleuren en schikking der vormen krijgt u het beste resultaat. Fijn, effen weefsel, als linnen, katoen, zij- de, geeft scherper teekening, omdat de scha- bloon er vlak op ligt, dan grove weefsels (canvas, fluweel e.d.). De schabloonverven zijn gemengd met kle- vende olie, die, als zij droog is, hard en z66 duurzaam wordt, dat het geschabloneerde stuk meermalen met Lux gewasschen kan worden. Zee pen met potasch of soda ver- mengt, zijn schadelijk voor deze verf. De penseeltjes voor het schabloneeren zijn van varkenshaar gemaakt en hebben een platten bovenkant; want deze verf wordt niet opgelegd door been en weer strijkeni, zoo als gewone verf, maar door in verticale rich ting te betten of te stippen. Schabloneeren gebeurt als volgt: 1. Leg een stuk papier vlak op tafel (voor het doorloopen der kleuren). 2. Spreid de stof hierover uit; strak span- nen! 3. Teeken het gewenscht patroon af. U kunt hier een gedeelte van een schabloon voor gebruiken of eenige schablonen combineeren. Maak vooral van te voren een on twerp en trek dit a op de stof, als u og ee leek is. 4. Steek u den schabloon met spelden op zijn plaats vast. Druk wat verf op uw palei doop er den kwast in en duw dit penseel ver- trcaai op het patrconWeinig verf dunnetjes opgelegd, geeft het moojste resultaat. Dit zijn slech'ts de hoofdaanwijzingen. In Stencilcraft", een Engelsch boek van Henry Cadness, kunnen zij, die zich op he! schablo neeren als vak willen toeleggen, nog zeer vec-l uitstekende raadgevingen vin'defl1. Voor haar echter, die pas met dezen handenarlbeid beginnen, zijn cte schriftelijke wenken van Mej. Marie Nbbel rutin voldbende. Zij 'be- schrijfit de techniek, het gebruik der kleuren, het mengen van de tinten, het geven van oen schaduwffectzijl waarechuwt tegen het vlekken en in elkaar loopen van nuances, geeft ook aanwijzingen over de verzorging der penseelen en nog menigen anderen raaa, waar dte beginneling veel van kan' leeren. Voor spatwerk wordt eer. klein gazen roos ter 'gebruikt; ook diat is bij Marie Nobel ver- krijlgbaar. Het spa tten en sch abl oneeren is tee te pas- sen op uw kleemi', tafelkleedjes, lampekam- pem, kussens, cosies, gordijnen, enz. en maakt ook op behang, fries of plafond een aller- aandigsit effect! 't Juiste adres voor zoo goed als nieuwe of 2e handsoh MEUBELEN is en blijft P. VENNIK, Koningsweg 30 t.o. de Lombard- "steeg. (Let op het adres.) Laat Jb. DE VRIES ontbieden, geeft de hoogste waarde voor dames- en heerenklee- ding, huisraad en inboedel. ST. ANNASTRAAT 13. TE KOOP: 3 Jalouzieen breed 1.25 M., lang 1.90 M. en' een eiken spekkuip, benevens een paar bekkens van grooten trom. DIJKORAAFSTRAAT 21. TER OVERNAME EEN DAMES- en HEERENRIJWIEL. FORESTUSSTRAAT 17. Billijk te koop keurige KINDERWAGEN als nieuw. Kennemerstraatweg 38 (Vier Stateo). TE KOOP IJZEREN GOOTSTEENEN en gegalvaniseerde gegolfde PLATEN 2.70 M. bij, 80 c.M. KLUFT, Oudegracht 158. TE KOOP een mooie DRESSEERKAR. Adres OMVAL 44. TE KOOP 40 Indische reekleurige LOOP- EENDE'Ni bij C. GLIJNIS Czn., Zuider- vaart, Stompetorem. TE KOOP EEN KUIKENREN1. Te zien en te bevragen KINHEIMSTRAAT 45. Prijs 6. TE KOOP 1 beste DAMESFIETS. GEESTERSINGEL 19. TE KOOP beste BAKWAGEN, laadVer- niiogen 1000 K.G. Te bevragen S'WAAN's fouragehandel, Bergen. TE KOOP een mooi notenhouten SCHRIJF- BUR'EAU, geheel gaaf en een glad mahonie- houten twee pereoons ledikant. Adres te bevragen bur. van dit blad. TE KOOP- EL. LAMP, rose kap 12 en EL EC. LAMP 3 arm' met kapje 10, Vaas- kachel 6. Te bevragen bur. v. dl blad. LEDERFABRIEK OUDORiP steeds af te geven gebruiite zakken en vaten, oud' bindtouw. MOTOR'FIETS TE KOOP: A. B. C. 4% P.K. 4 versn., lamp, duo enz. Compleet met leder. pak 375. Kennemerstraatweg C 93. MOTORRIJWIE'L TE KOOP F. N. cyl. starter, duo versnelling enz. zoo goed' als nieuw. Te bevragen Luttik-Oudorp 33. Aangeboden massief eiken SCHRIJF- BUERAU en' 5 HORREN met gekleurd1 glas in lood; gevraagd eiken boekenkast. Te bevragen aan het bureau van dit blad. TE KOOP AANOEiBODEN een mooi KINiDERLEDIKANT, Luiermand, Kinder- stoel en dubbele Tuinschommel voor billijken prijs. Te bevr. St. Aunastraat 41. Ter overname voor spotprijs 2 nieuwe Engelsche HEERENRIJWIELEN in Tor- pedonaaf. STATIONSWEG 140. Belast zich met: iet vervaardigen van ALLE Stadsnieuws BEG ROOTING VAN ONTVANGST EN UITGAAF VAN DE K1NDERBEWAAR- PLAATS" VOOR 1924. De Commissie voor de belastingzakeni, enz. stelt den Raad voor te besluiiten de begroo- ting goed te keuren in ontvang en uitgaaf op 3230.met een bijdrage uk de gemeente- kas van 1310. BEGROOTING VAN DE OO'M'MISSIE TOT HUISVERZORGING^DIENST 1924. De Commissie vcor de belastingzakeni, enz. stelt den Raad voor te beslutien de begroo- (g goed te keuren in on'tvang en uitgaaf op 2603.'onder toekenning van een subsi- die uit de geimeentekas van 1100.-— MACHTIGING TOT HET OPHEFFEN EN VESTtGEN EENER ERFDIENST- BAARHEID. Burg, en Weth. s'lellen den raad voor te besluiten Burgemeester en Wethouders te maehtigen' mede te werken tot: a. opheffing van die erfdienstbaarheid van in-, uit- en dootgang over de steeg cp de grensscheidiing iter kadastrale parceelen ge- meente Alkmaar, Secllie C, nirs. 3268 en 3243 van en naar de Eendrachtstraat al daar, gevestigd\ten behoeve o.a. van het aan de gemeente in rigendom toebehoorende psr- ceel Sectie C nr. 3055 en ten laste van eerst- rneldle perceelen; vestiging eener nieuwe erfstdienstbaarheid van in-, uit- en doorgang ten behoeve van het peroeel Sectie C nr. 3055 over de sir ook langs de noordwestelijike grensscheidiing van het kadastrale peroeel gemeente Alkmaar, Sec tie C nr. 3268 van en naar de Sint Anthony usstraai aldaar. JAARWED'DEN PERSONEEL GYMNA SIUM EN HANDELSSCHOLEN. In bijlage no. 83 schrijven B. en W.: De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelt bij schrijven van 4 Maart j.l., Nr. 1405, Afdeeling M. O., meda( dat de door Uwe Vergadering op 23 Januan j.l. overeCnkomstig onze voorstcllen, opgeno- men in de bijlagen nrs. 154 en 228 tot het verslag van 's Raads handelingen 1923, vastgestelde Verordening, regelende de aan- stelling, het getal der lesuren en de jaarwed- den van het onderwijzand personeel aan het Gymnasium te Alkmaar aanleiding heeft ge- geven tot de volgende opmerkingen: Uit de Rijksregeering ware zonder wijzi- ging over te nemen de daarin onder 2 opge nomen bepaling in de rubriek: „Bepalingen, gel den de voor leeraren zoowel aan hoogere burgerscholen met vijfjarigen als hoogere burgerscholen met driejarigen cursus". De voorlaatste alinea van art. 4 ware aan te vullen met de volgende bepaling: „gedu- rende dezen tijd wordt de belooning, sub b ge- noemd, niet genoten". De laatste zinsnede van dit artikel, luiden- de: „bij waarneming der lessen van den rec tor bedraagt de belooning 3.50 per werke- lijk gegeven lesuur" behoort te vervallen. Nadat de gewenschte veranderingen zijn aangebracht, kan de regeling geacht worden te zijn goedgekeurd. De eerste opmerking betreft voornamelijk de bepaling, in afwijking van de Rijksrege- ling op verzoek der plaatselijke vereeniging van leeraren in de verordening opgenomen, dat indien een leeraar gedurende vier achter- eenvolgende jaren een verschillend getal les sen heeft gegeven, zijne jaarwedde daarna zonder zijne toestemming niet mag worden be rekend naar een lager getal lessen, dan het gemiddelde in dien tijd gegeven, zoo noodig naar boven tot een vol uur afgerond Het ge middelde is te vervangen door het kleinste aantal. Overigens is de nadere omschrijving welke vier jaren in voorkomende gevallen zijn te nemen, in te trekken, als gevolg waarvan elk geval op zichzelf zal zijn te bezien. In bij lage nr. 228 van 1923 wezen wij er reeds op, dat inwilliging van verschillenae wenschen der vereeniging van leeraren afwijkingen van de rijksrecelingen tcngevolge zou hebben en de mogeiijkheid van eene latere herroeping Predikamt: Wilt ge deze vrouw neraeni tot Uw wettige echtgenoote? Bruid: (grimmig): Hij wil. (Punch) i.&4

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 9