DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 95. Honderd zes on twintigste Jaargang 1924 bee^at 1 btedoa AbonnementsprJjs bij Yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 et Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plafttsratante. Brleven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Bedactle No. 33. DIJiSDAO HooidredacteurTj. N. ADcMA. Dircdeur: 0. H. KRAK. APBlIi GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR De Burgemeestex van AMmaar roept de leden van den Gemeenteraad op tar bijwoning eener vergadering op DONDERDAG 24 APRIL 1924, dcs namiddags te 1 uur, ten einde te beraadslagen en te besluiten om- truit de hierondex vermelde punten. De Burgemeester. Alkmaar, 19 April 1924. WEN0ELAAR. 1. Vaststelling van die notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen atukken' 2. Benoeming van een lid: der Commissie van Toezichit op iiet Lager Onderwijis. (Bijlage No. 79). 3. Benoeming van een onderwijzer aan de 3e Gemeenteschool. (BijiLage No. 85). 4. Voorstel tot wijziging der Algemeene Politieverordening (inzake tapverbod dp lotingsdagen. (Bijlage No. 63). 5. Idem inzake tabaksverkoop in vergum ningslokaliteiten. (Bijlage No. 64). 6. Idem tot intrekking van het Raadsbesluit tot inbreng van een peroeel aan dien Hlel- derschen weg in het groodbedrijf. (Bijla ge No. 65). 7. Idem inzake afwikkeling bouw wonin- gen der Vereeniging Voor Volkshuisves- ting Alkmaar bij den Westerweg. (Bijla ge No. 66). 8. Idem inzake keuring van autobussen. (Bijlage No. 67) 9. Idem tot doortrekking van rioleerimg in den Westerweg. (Bijlage No. 68). 10. Idem tot aanleg van een trottoir langs den Kennemerstraatweg van de Viersta- ten tot degrens der gemeente. (Bijlage No. 72). 11. Idem tot het aangaan van een gemeen- schappelijke regeling met die gemeente Zuid- en Noord-Schermer betrefrende de toelating van leerlingen tot de openbare lagere scholen. (Bijlage No. 73). 12. Idem tot toekenning van voorschotten op de vergoeding der gemeente aan bestu- ren van bijzondere scholen in de kosten van instandhouding. (Bijlage No. 74). 13 Idem tot verkoop van grond bij' hiet Jaagpad. (Bijlage No. 75). 14. Idem tot wijziging van een erfdienstbaar- heid. (Bijlage No. 76). 15. Idem tot vaststelling van het verslag inzake kindervoeding en kinder kleeding. (Bijlage No. 77). 16. Idem tot wijziging der verordening, re- gelende de bezoldiging van het personeel aan de bui tengewone lagere school. (Bij lage No. 78). 17. Idem tot toekenning van subsidie aan de Vereeniging Proef- en Schooltuin Ken- nemerland (Bijlage No 80). 18 Idem tot toekenning van voarschot en bijdrage aan* de Vereeniging voor Volks- huisvesting'Alkmaar ten behoeve van den bouw van 79 woningen. (Bijlage No. 81) 19. Voorstel tot installing van de functie van hoofdopzichter bij:. den dienst van Gemeentewerken. (Bijlage No. 82). 20. Idem tot wijziging der salarisregelingen voor het personeel van het Gymnasium en de Handelsscholen. (Bijlage No. 83). 21. Idem tot het verleenen van een crediet voor het maken van een plan voor dien aanleg van een weg naar Bergen. (Bijr lage No. 86). 22 Idem inzake de handhaving van den cri- sisbijslag voor de kaasdragexs. (BijBiage No. 87^ 23. Idem tot vaststelling van het vermenig- vuldigingscijfer voor die plaatselijke in- komstenbelasting voor den dienst 1924/1925. (Bijlage No. 84). - 24 Idem inzake verhuring perceelen tuin- grond Baansingel en Zandersloot. (Bij lage No. 88). 25. Idem inzake aankoop stukje grond bij die Hoeverbrug. (Bijlage No. 89). 26- Vaststelling 2e suppletoire begrooting, dienst 1923. 27 Gnedkeuring begrooting Vereeniging Kinderbewaarplaats voor 1924 en toeken ning van subsidie aan die Vereeniging. (Bijlage No. 70). 28. Goedkeuring begrooting Vereeniging Huisverzorging voor 1924 en toekenning van subsidie aan die vereeniging. (Bijla ge No. 71). 29 Vaststelling 3e suppletoir kohier honden- belasting, dienst 1923 en le suppletoir kohier. dienst 1924. (Bijlage No. 69). 30. Behandeling bezwaarschrmen tegen aan- slagen in de hondenbelasting, dienst 1923. (Bijlage No. XXXIV). Cemongd Kieuws HET CONGRES DER S. D. A. P.. De eerste zitting van het 28ste congres van de S. D. A. P. in de groote zaial van Musis Sacrum te Arnhem, was in hoofdzaak gewijd aan de bespreking van het beleid van het partijbestuur, van de redacties der partijbla den en van de vertegenwoordigers in de open- bare colleges. De voorzitter, die heer W. H. Vliegen, decide na zijn openingswoord waarin hijl de toekomst voor die parti} als hoopvol had geschetst mede, dat mr. Troel- stra wegens gezondheidsredenen niet aanwe- zig kon zijn. Een telegram am hem beter- schap te wenschen werd verzonden. Spr. heette den heer Sarnies na diens lang- durige ziekte hier hartelijk welkam. (Ap plaus.) Bealoten werd begroeitagstelegrammen te zenden aan de partijcongressen in Tsjecho- Slowakije en Belgifi, welke eveneens met de Paaschdagen bijeen zijn. Voor het eerst was op het congres het N. V. V. officieel vertegenwoordigd. Namens deze vakcentrale getuigde de heer R. Stenhuis van de goede, hartelijke en reSele verstandhouding tusschen partij en vakbewe- ging. Voortdurend zal beider taak meer ineen moeten vloeien om een bodem te scheppen voor constructieven arbeid ten bate vanjde ar- beidersklasse. Bij de uitvoerige bespreking der verslagea van partijbestuur, redacties en Kamerfracties kwamen naast tal van min of meer huishou- delijke aangelegenheden de onderscheidene kwesties, welke in het afgeloopea jaar ook bui- ten de kringen der partij de aandacht vroegen aan de orde. In de eerste plaats de zaak der onderwijsverslechteringen. Den Haag betoog de, dat alle overige actiea stopgezet hadden moeten warden om de anderwijsactie, als zijn- de van het grootste belang, te doen voorgaan. Vervolgens de zaak van den Bilthovenschen •politiespion, in verband waannede Den Haag II't vond en het benedien de moraliteit vond, dat „Het Volk'' steeds gebruik maakte van spionnen om mededeelingen over de huishou- deliike vergaderingen van de C. P. Dit dient sterk te worden afgekeurd. Een spion blijft een verachtelijk wezen. Dezelfde afdeeling teekende protest aan te gen het sfcerke absaitelsme der Kamerleden van de s.-d.-fractie. Den Helder sloot zich bij dit laatste aah, evenals Amsterdam III. Het stemmen dier fractie v66r het behoud van het gezantschap bij: den Paus lokte ver- zet uit van Leiden. Wat de kabinetscrisis betreft merkte Hil- versum om. op, dat de kwestie der werkloos- heidszorg daarbij te weinig op den voorgrond is gesteld in tegenstelling met wat bijv. in En- gel and het geval was. Bussum besprak nader de verhouding tus schen politiek en vakbeweging. Wordt de S. D. A. P. niet te veel het politieke instrument der modern-georganiseerde axbeiders? Elker verantwoordelijkheid op eigen terrein dient nader onder de oogen te worden gezien opdat de S. D. A. P. kan blijven de politieke partij van het geheele proletariaat. De inwendige organisatie van de partij werd o.a. becproken. door Amsterdam IV. De afgevaardigde van deze afdeeling zeide, dat het congres steeds van minder praktische be- teekenis wordt. Spr. vroeg een commissie om te komen tot een nieuwe en betere organisatie van de pariiji Zeist achtte de centralisatie in de partij te sterk doorgevoerd. Het vraagstuk van de 48-urige werkweek, 66k voor overheidspersomeel gal Den Helder aanleiding het congres de uitspraak te vra- gen of de partijstatuten de 45- of de 48-urige werkweek voorop moeten stellen. In de hou- ding van de Amsterdamsche raadsfractie in zake den 8-urendag en den vrijen Zaterdag- middag, vond Zaandam eveneens reden, een uitspraak van het congres te vragen. Het ge- meenteprogram eischt vol gens Zaandam de 45-urige werkweek. Doch de Amsterdamsche raadsfractie bleek op een ander standpunt te staan en zocht „de uitvluchf' dat er in het program niets omtrent de werkweek, wel om- trent den werkdag staat. Partijgenooten be- hooren evenwel hun steun niet te verleenen aan die afschlaffiing der 45-anmrweeik. Het gres stelle dit vast aan de hand van een voorsteTLeiden, dlat teleursielling uilispreekt over het feit, dat het partijbestuur niet is op- getreden tegen medewerking van de soc.-ae- mocraten aan afschafing van de 45-uren week. fDe heer Van Eck, lid van het partijbestuur deelde mede dat hij een standpunt inneemt, dat afwijkt van dat der overige bestuursleden. Spr. wenscbte n.ml. de 45-urige werkweek te handhaven als beschavingseisch, als element in den internatianalen strijd. En indient de uitbreiding der overheidsbedrijven zou molten gaan ten koste van de arbeidsvoorwaarden van het proletariaat, dan zouden we aldus spr. die uitbreiding niet mogen steunen. De voorzitter zeide, ter beantwoording van de verschillende sprekers, dat hij! er niera van geloofde, dat er verandering moet komen in de partijorganisatie. Het huidige stelsel is goed eft nog nooit is tot het partijbestuur de behoefte aan een nieuwe organisatieregeling doorgedrongen. In zalke die 'portretten-ikwestie, betoogide spr dat men Ihet aam inensdicn als Schapei- en Troelistra niet kan voorsdhrijiven wiaar ze h-un porfretten la ten pixbliceeren? Liaat men die zaak nu toch laten rusten Spr. ontkende, dat er een' te sterke centrali satie in de partij bestaat, de grief van het partijbestuur is juist dat van vele afdeelingen te weinig eigen initiatief uitgaat. Jarenllang is gezodhit naar nadbre samien- werking tuschen partij en N. V. V., zeide spr. verder, en op het eerste congres, waar het N. V. V. officieel vertegenwoordigd is, worden de sdiaduwzijden scherp naar voren gebracht. De kwestie der verantwoordelijkheid van de N. V. V. op politiek gebied komt geheel voor zijn rekening; veel vakstrijd heeft een' groote politieke beteekenis. En omgekeerd. De moder- ne vakbeweging vertegenwoordigt evenzeer als de partij het geheele proletariaat en be- hartigt zijn belangen. Ten slotte betoogde spr., dat de 45-urige werkweek niet in het partijprogram staat en dat het nooit geschreven of gezegd' is, dat den eenen dag niet wat langer, den anderen wat korter gewerkt mag worden. 't Is wel wat overdreven gewees^ dat hier te lande de 45- uren in de wet zijn vastgelegd. Slechte het principe van den 8-ureudag moet voorop staan. Met fanatisme haudhave men den 8- urendag. Maar het gaat niet aan als over het geheele land 48 urea als minimum gelden Amsterdam een verwijt te maken van het los- laten van de 45 uren voor het overheidsper- soneel, waannede het georganiseerd overleg inistemdle. Spr. on/tried net congres een uit^ spraak ten deze te doen o* een votum van af- keuring jegens Amsterdam aan te nemen. Zondag werdl hei) congres dler S. D. A. voortgezet. Zondag werd het 28e congres der S. D. A P. voortgezet. In aansluiing op het den dag te voren verhandelde, was de voortzetting van de bespreking van de verslagen der soc.-dem. fracties en redacties aan de orde. Namens de Kamerfractie beantwoordde de heer J. Schaper de Zaterdag gemaakte op- merkingen. Spr. erkende, dat de soc.-fractie het sledhtst in het parlement aanwezig is. Het absentefsme is te groat. Toen er nog 7 soc.- dem. leden waren, toen waren ze er. Nu zijn er dikwijls geen zeven, terwijl er 20 leden zit ting hebben. Spr. hoopte thans op verbetering van den toestand. Wat den kabinetscrisis betreft, vroeg spr wat men toen eigenlijk verwacht had. wilde men obstructie, een staking? Men moest er zich toe bepalen, in de Kamer op parlements- onfbinding aan te dringen. Wilde men des- tijds agitatie en ieen pa&endle leus, dlan had die partij: moeten eischen: Weg met Ruys, hier met de regeering. Moeten zeggen: we willen meeregeeren: De eerste de beste gelegenheid, dat we er voor komen te staan - aldus spr. zullen we mee moeten regeeren. Maar we wisten destijds nog niet, of we de geheele par- tij achter ons hadden en er was geen reden om in een hoera-stemming de regeering op te eischen. We waren niet zoo geestdriftig om den faillieten boedel van Ruys te redderen; want het tekort en het niet-dekken van het te- kort op de begrooting komen voor rekening van Ruys en Colijn. Spr. wekte het congres op te strijden ten bate van de Kamerveririezings resultaten in het volgend jaar. Ook hier zal waarschijnlijk een tijd komen, dat de soc.-dem geroepen zullen worden om mede te regeeren. De heer Wibaut: „Er komt n6g een tram! De heer Schaper: „Ja, zeker, er komt nog een tram. Men behoeft nL. in eens met een geheel gezelschap klaar te staan om een ka- binet te vormen. Spr. betoogde hieraa nog de noodzakelijk- heid van samenwerking tusschen partij- en vakbeweging, ook bij vaststelling van een po litiek program. Beide groepen: N. V. V. en S. D. A. P., hebben elkaar noodig en moeten eensgezind tegen het kapitalisme optrekken (Applaus.) Ten slotte zeide spr. nog in zake het ge zantschap bij den paus, dat de s.-d.fractie weigert, mee te doen aan het politieke spelletje om elk jaar opnieuw de afschaffing te probee- ren. Uit de beantwoording door den heer Anker- smit van degenen, die over ,,Het Volk" spra- ken., zeide spr. dat ,Jbet Volk" tot de publica- tie van de huishoudelijke vergaderingen der communisten door middel van spionnen over- ging, om de arbeiders te waarschuwen tegen hetgeen vooral op het gebied van cellenbouw in de moderne vakbeweging in besloten com- munistischec kring als een gevaarlijk vergif bekokstoofd werd. Het Textielconflid. De heer Kleerekoper besprak den strfjd in Twente en wekte de partij op, om in de eerst- komende 10 dagen alle krachten in te span- nen om te komen tot een geconcentreerde in- zameling voor de uitgeslotenen in Twente. Deze Paaschboodschap moet beteekenen v66r de 22.000 strijders een penning tot steun, een handslag in den strijd. Onder luid applaus ging het congres met het plan- Kleerekoper accoord. Aan de'orde waren hierna de stemmingen. Een over groote meerderheid bleek er te be- staan voor het voorstel van het partijbestuur om ge£n uitspraak te doen in zake de houding van de Amsierdamsche s.-d. raadsfractie ten aanzien van de 45- en 48-urige werkweek. Met deze uitspraak waren alle desbetreffende afdeelingsvoorstellen van de baan. kwestie werd overgegaaiHnt1 de or^van^^i dag. Besloten werd, in aansluiting op een soort- gelijk telegram van de BelgisChe soc.-dem. partij, 'n telegram te zenden aan de Fransche en Duitsche zusterpartijen, om haar het beste succes toe te wensdien bij de as. algemeene verkiezingen. Bij acclamatier werden de hoofdredacfies van „Het Volk" en „Voorwaarts" herbenoemd, evenals de leden van het dagelijksch bestuur der partij. Bedrijfsorganisatie en Medezeggenschap. Na een inleiding van het Kameilid Th. van der Waerden werd de volgendle resolutie aangenomen: „Het congres, enz., gezien het rapport der commissie voor de Bedrijfsorganisatie en' Medezeggenschap, van oordeel, dat, afgezien van mogelijk tneeningsverschil omtrent onderdeelen, de denkbeelden in dit rapport belicbaamd, ten spoedigste verwezenlijkt dienen te worden. ovterwegendfe, dlaiil voor die verwezenlijlkilng van deze denkbeelden langs wettelijken weg noodig is. dat voorstel'.en in het Parlement krachtig worden gesteund door een sterk le- vende beweging voor medezeggenschap en be- drijfsorganisatie, die onder alle arbeiders. cok onder hen, die buiten onze beweging staan, de eischen tot gemeengoed heeft doen worden, dat het opkomen voor medezeggenschap in collectievs contracten deze beweging kan ver- sterken, besluit met de te verwachten intfienitigr do- noodzakelijke wetsontwerpen voor oogen, In samenwerking met het N. V. V., een intensie- ve propaganda en actie te voeren ter vexbrei- ding van de denkbeelden in bet rapport be licbaamd." Bij schriftelijke stemming werden naast het dagdijksch bestuur in het partijbestuur be- noemd: J. A. Bergmeyer, Dordrecht, mr. D. A. v. Eck, Leiden, Suze Groeneweg, Rotter dam. J. H. Schaper, Rijswijk, mr. P. J. Troel- sira, Scheveriingen, alien affredend. B/j her- stemiming werden nog gekozen: J. v.d. Kieft te Bussum en W. v.d. Sluis te Almelo. Bij de mededeeling van dezen uitslag in den morgen van den 3en. congresdag, bracht de vooizit- ter dak aan de aftredede p.b.-leden R. Kuyper en F. v.d. Goes. Den laatstgenoemde huldig- de spr. onder applaus als den geestelijken va- der der S. D A. P. Arbeidersontwikkeling. Maandagmorgen was het congres in hoofd zaak gewijd1 aan de kwestie der arbeidersont- vikkehng, welk onderwerp werd ingeleid door den heer Werkhoven, partij-secretaris, die er op wees, dat niet alleen een kleine groep lei- ders gekweekt moet worden, doch dat de groote massa tot hoogere ontwikkeling en be- schaving moet worden gebracht De bedoeling is om met het N. V. V. samen een Instituul voor Arbeidersontwikkeling te stichten, waar- toe men reeds over 24.000 beschikt. Verschillende sprekers voerden naar aanlei ding van het Instituut-voorstel het woord, waarbij o.a. de heer Stenhuis de aandacht ves- tigde op het belang, dat het platteland bij het te stichten instituut heeft. Het congres ver- eenigde zich met het voorstel van net partij bestuur om over te gaan tot de stichting van een Instituut voor Arbeidersontwikkeling, dat te Amsterdam wordt gevestigd en tot taak heeft: die aibelildlexsoulttwiilltal^ te bevorderen in den geest, aangegeven door het onlangs gepubliceerd rapport der commissie voor de oestudeering van het vraagstuk der arbeiders ontwikkeling. De kosten worden gevonden uit subsidies van S. D. A. P., N. V. V. en vak- bonden. Het congres besloot op voorstel van den voorzitter net vraagstuk van het militairisme en dat der massale en persoonlijke dienstwei- gering commissoriaal te maken. De voorzitter deelde mede, dat het volgend congres het veririezingscongres zal zijn en deswege reeds in Januari of Februari a s. ge- houden zal worden. Vervolgens hield het congres zich bezig met een aantal voorstellen tot wijziging van de contributie-regeling, hierop neerkomende, dat het mogelijk zou worden voor personen met kleine inkomens tegen lager contributie dan tot dusver het geval was, zich als lid van de partij op te geven Er bleek veel verzet tegen een nieuwe regeling te bestaan, met het resul- taat dat de oude contributieregeling gehand- haafd werd. In zake het jaarlijksch congres werd een voorstel van het p b. aanvaard/ waardoor el- ke afdeeling in't vervolg het recht krijg*. om een afgevaardigde naar het ccngres te benoe- men. Thans sturen groepen \an afdeelingen afgevaardigden. Van de nieuwe regeling, waarbij de partijkas de reiskosten betaalt, verwachtte de voorzitter een versterking van cen band lusschen partijbestuur en afdeeln- gen; dat het congres dan veel talrijker zou wore en achtte spr. voor den gang van zaken gruiszins een nadeel ook thans Kin niet ieder, die't verlangt, het woord krijgen. De voorzitter deelde nog mede, dat de groo te vredesdemonstratie van het I. V. V. in Sep tember a.s. te Amsterdam zal worden gehou- den. Besloten werd een commissie te benoemen ter bestudeering van het vraagstuk der mo derne arbeidersbeweging ten plattelande. Een' groat deel der congres-voorstel len bleef onafgehandeld in verband met het reeds vergevcrderde Maandagmididlaguur. De voorzitter sloot het congres met een op- wekking om met het oude „feu sacrd" mede te helpen aan den groei der partij, opdat zij over het huidig „doode punt" heenkome en opdat de verkiezingen van het volgend jaar de S. D. A. P. flinke winst opleveren: We willen hier nu ook eens het oogenblik beleven, dat de ar- beidersklasse tot regeeren wordt geroepen en dit dan ook zal kunnen doen! StadsnienwR MISBRUIK VAN VERTRO'UWEN. In een zeer uitvoerige causerie bespreekt het Noord'-Hollandsch Dagblad de kwestie van het door ons gesignaleerde misbruik van vertrouwen. Wij publiceeren (iaarvan, als het eenige vermeldenswaardige, dat het blad zeer int- drukkelijk verklaart, dat noch Mr. t Kusters, noch Mr. Leesberg, het de interessante bij- zonderheden, welke het hier geld't, v e r t e 1 d heeft. En dat ook geen ambtenaar iets verweten kan worden. (De spialtfeerikng is van ons. Red. Alito. Crt) Een officieel onderzoek zal dit raadseltje wel tot oplossin'g brengen. Mr. Sluia heeft aan Burg, en Weth. inge- volge de door om besprokea kwestie de vol- gende vragen gesteld Is het aan Burg, en Weth. bekend, dat van hun voornemen om den Raad voor te stellen de belastingfactor voor 1924/ 25 op 0.60 te stellen (bijlage nr. 84) in een te Alkmaar verschijnend dagblad op 17 April j.l. bericht is gedaan, v66rdat de Raad hiervan iets afwist en v66rdat de commissie van belas ting zaken ter za ke was gehoord. Zoo ja, zijn Burg, en Weth. met on- dergeteekende niet van oordeel, dat een dergelijke voorbarige publicatie zeer ongewenscht is. Zoo ja, achten Burg, en Weth. met ondergeteekende het niet gewenscht dat pogingen worden gedaan om vast te stellen wie bedoelde mededeeling aan de Redactie van het bedoelde blad heeft gedaan. Zoo ja, zijn Burg, en Weth. dan bereid te onderzoeken of de schuld ten deze bij een der gemeente-ambtenaren ligt en de resultaten van dit onderzoek aan den Raad mede te deelen. VEEMARKT. Op de heden gehouden veemarkt bedroeg de aanvoer 1472 stuks. De prijzen waren: melkkoeien 375f 550: geldekoeien 436 f 450; vaarzen 240f 360; pinken 120—/ 180. Het vorig jaar was die aanvoer 2509 stuks GEMEENSCHAPPELIJiKE REGELING OMTRENT DE TOELATING VAN LEER LINGEN UIT ZUID- EN NOORD-SCHER- MER TOT DE OPENBARE LA.GERE SCHOLEN DEZER GEMEENTE EN' VAN LE'ERLINGEN UIT ALKMAAR TOT DE OPENBARE LAGERE SCHOLEN VAN' ZUID- EN NOORD- SCHERMER. hi bijlage No 73 schrijven Burg, en Weth. In bijlage No. 18 van dit jaar hebben wij U voorgesteld met verschillende gemeenten een regeling aan te gaan omtrent de toelating van leerlingen uit die gemeenten tot de open- bare lagere scholen dezer gemieente. Met Zuid- en Noord-Schermer kon dtez overeen- komist o. m. nog niet worden gesloten, om dat die gemeente dev ereischte machtiging van Gedeputeerde Staten nog niet had verkre- »cndeze machtiging is thans vcdleend. Het is gewenscht, dat de inet Zuid- en Noord-Schermer te sluiten regeling wederkee- rig is, dus zoowel de toelating van leerlingen van daar tot de scholen alhier als omgekeerd zal mogelijk maken. Het .geval doet zich na- melijk voor, dat een aan de grens der gemeen te aan den Westdifk in de Schermeer woon- achtig kind de openbare lagere school te Drie- huizen bezoekt, welk dorp tot Zuid- en Noord-Schcrmer behoort. Wij achten het van belang. dat dlit kind in de gelegenheid wordt lesteld. die school te blijven bezoeken in olaats van een Alkmaarsche school, waartoe veer 6 K.M. zou hebben de leerling trouwens een afstand van onge- veer 6 K M. zou hebben^ af te leggen. Wij stellen U derhalve voor een overeen- Vomstig besluit te nemen. BENOEMING ONDERWIJZER AAN DE 3e GEMEENTESCHOOL. In bijlage No. 85 schrijven B. en W. Ter voorziening in de vacature van onder wijzer aan de 3e Gemeenteschool ,ontstaan door het aan den h#er K- Butter verleend' eer- vol ontslag, bieden wij, ter voldoening aan artikel 36, 8e lid, der Lager Ctaderwijswet 1920, U dev olgende voordlracht aan, opge- maakt in overleg met den Inspecteur van net lager onderwijs in de inspectie Alkmaar, na ♦ngewonnen bericht van het hoofd der betref- fende school 1 F. Evers te Alkmaar; 2. J. Posthumus te Heiloo; 3. J. Baas te Hensbroek. Wij stellen Uwe Vergadering voor, tot de benoeming over te gaan, behoudens geschikt- bevinding na geneeskundig onderzoek, en het bepalen van den datum der infunctietreding aan ons College over te laten. TEGENl DE ONDERWIJSVERSLECH TERINGEN. Door het oomite van aefcte tegen die ondier- wijsverslechterinigen is het valgoid1 adines ver zonden aan dien Raad diezer gemieente: Aan den Raad der gemeente Alkmaar. Geeft met verschuldigde gevoelens te ken- nen, het Plaatselijk Oomtite van Adtie tegen de Oniderwijsverelediteringen, gevormd door dte afdeeling Alkmaar dler Soc.-Dem. Arbei- derspartij, de afdeeling Alkmaar van dien Bond van Ned. Omderwijzens en dien Alk- maarsdien Bestuurderabondl, dat het met leedwezen heeft keniuia gemomen van' die reeds door de Regeering gemomen maatregelem 'ten nadeele van ons Lager Onderwijs, bij die zoo- genaamde Tedhnisdie Hleitriertiing in 1923, waardoor lo. het aanW leeriingen per onderwijizer beiangrijfc verhoogd wend, 2o. het geven- van' Vervalganderwija niet langer verp»Tichtend werd gesteld-, 3o. de salarieering van' die onderwijzers bij het Vervolgonderwijs sinds die wet van 1920 voor rekening van het Rijfc, weer ten laste ge- bradnt werd van die Gemeentebesturen, diat nu blijkens de verklaringen' der Regee ring nieuwe maaitregelen beraamd worelen om van Rijkswege op het Lager Onlderwijs te bezuimigem, diat bet ini het voornemen dier Regeering I fef: ALKMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1