DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 90. Uonderd zes en twintigste Jaargan? 1924 Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrnlmte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admlnlstr. No. 3. Redactie No. 33. Buitenland Binneniartd. Gwnen*d Niwiws DM tfBBtaat «M X Marten WOENSDACi HoofdredacteurTj. N. ADcMA. Directeur: O. H. KRAK. 23 APfiJX EEN REDE VAN COOLIDGE. De Amerikaansche president Coolidge heeft gister als gast van de Associated Presse een toespraak gehouden, welke door middel van twee radio-stations door geheel Amerika kon worden aangehoord. De president besprak zoowel de buitenland- sche als de binnenlandsche politiek. De schandalen, welke thans te Washington worden onderzocht en de oppositie tegen de belastingvoorstell en van Mellon, schreef hij toe aan den nagalxn van die oorlogsopwin- ding. Hij achtte Amerika fundamenteel echter volkomen gezond, doch om ook finandeel sterk te blijven, dient Amerika ook zijn moree- le kracht en zijn idealen te handhaven. Dat Amerika indertijd zoo lang wachtte met aan den oorlog deel te nemen, scihreef Coolidge toe aan onvoldoendte inlichting, want langen tdjld heeft Amerika gedacht, dial die oorlog dit land niet aanging. Toen het ten slotte echter zag, dat de oor log ook zijn belangen raakte en dat de zaak der geallieerden ook zijn zaak was, stortte Amerika zich met alle kracht erin en legde zijn geheele gewicht in de schaal der gerecb- tigheid. De tegenwoordighedd van Amerika op de vredesconferentie deed de vredesvoorwaar- den verzachten. De afwijzing van het Volkenbondsstatuut door Amerika beschouwde de president als definitief. Amerika weigerde om die kwestie van: de schulden aan Amerika te koppelen aan't re- paratieprobleem, doch dit beteekende nimmer, dat Amerika onwillig was hnlp te verleenen voor de oplossing van de Europeesche kwes tie. Het historische voorstel in 1922 door Hughes gedaan bewees de Amerikaansche hulpvaardigheid. Het pi an-Dawes voldoet aan de eischen van den huidigen toestand Coolidge verklaarde met voldoening, dat de geallieerden het rapport gunstig hebben be- oordeeld en dat ook Duitschland zich bereid heeft verklaard aan de uitvoering daarvan mede te werken. Ten slotte verklaarde de president de hoop te koesteren, dat Amerikaansch particulier kapitaal de leening voor Duitschland zal steunen, doch er moeten goede en zakelijke gronden zijn voor Amerika om financieele hulp bij het herstel van Europa te verleenen. Ook zijn de Amerikanen vast besloten hunne politieke onafhankelijkhedd te handhaven, doch hum economische onafhankelijkheid kan juist worden versterkt door het herstel van de economische stabiliteit in Europa. MONARCHISTISCHE PROPAGANDA IN GRIBKEINLAND VE'RBODE'N. Na een kabinsetsraad, die een lieelen nachit duurdle, is laen decreet uiitgevaardigd, waar- bij voor den tij]d van 10 jaiar iedtere propagan da ten gumislile van' het afgeschafte komiing- schap wordt vealbodlen, in geval daardloor ae gnondstaigen der riepubldick moditen worden ofldenmiijnd Overtredlers van dlit verbodi kun- nen warden gestraitt met verbanning, gevain- geniisstaif en boeten. 'Dagbliadein, welke dit dicreiet overttredlen, kunmen wordlen geschorst. Overtred'inigen van deze bepail'iing zullem te Athene door een- bijZomdere militaire recht- banlk worden bdiamdteld. DE KWESTIE DER ONFTWA'PENING Het wooidl voerende aan de jtaari'ijksche lunch van de Associated Pressi", verklaarde president Oootidge, dat hijl, wanneer die kwestie dier Duiitsche schadevergoedingm' de- finMef zall1 zijn geregeld, de bijeenroeping van een nieuwe weneldoonfertnltije zal begun- Stigen ter besprdking van eeo verdiere bepar- kiing van' die bewapening en de codifijcatie van het intematiiomaal necihit. DE FRANSCHEN IN SYRIg. Naar uit Londen gemeld word't, verloren de Franschen aan de Syrische grens in ge- vechten met rebed'leny die door de bevolkmg gesteund werden, een aantal dooden, terwijl verscheidenen gewond werden. Naar de Ma- den mo 1 den weigert de bevolkiinig de door de Franschen udtgevaardigde belastingen te be- talen DE VOORWAARDEN VOOR T NIEIUWE RUHR-REGIME. Naar het „Petit Journal" mteldt, heeft Poincare een memorandum dloen toekomen aan Batfthou, den voorzitter van de C. v. H. en eersten Franschen gediefegeerdle in die commissie. waarin hij 'o uiteenzettinig geeft van het Fransche sltamdpumt ten opzidhte van de uitvoering van het plan' der experts. Me uiteenzetting komt over het algemeen overeen met de jongste redevoerimg door Poincare over de herlsitelkwasitie gehouden, waarin hij! verklaarde, dlat de bevindingen der experts Fnankrijks houdiing gerechtvaar- digd hebben. Nla er den nadrttk op te hebben gelegd, dlat Frankrijk t rapport Datwes zondler voorbe- houd heeft aanvaard, wijst hij er, volgens het „Petit Journal" op, dlat de experts zelf de noodza'kelijlkhedd hebben beklemtoond, dat hun condusies moeten wordlen gepnedseerd en geoompleteierd, zoowel door die Oommlis- sie van 'Herstel: alls door de geallieende regee- ringeni Poincarg wensdht in het bijzonder, dlat die taak van de verschillende offfideele lichamen bij de uitvoering van' het plian der experts en speciaal die van Duitschland, nauwkeurig wordt omschrevm. Wat de regime-verandering in de Ruhr be- itreft, verklaart Poincarg, dat het nieuwe re gime, waarcbor de economische eenheid van Duitschland zal worden heretelid, eerst dlani kan wordlen ingevoerd, wanneer de Duitsche Rijksdag de wetsontwerpen, noodig voor de verwezenlijfcing van het plan der experts, zal hebben aanganomen. DE STUDENITENRELLETJES TE LEUVEN. Naar de „Nwe Gazet" mddt, is in den toestand van Vallaeys, den student, die bij de studentenrelletjes te Leuven door een1 revol- verschot zwaar werd gewond, aanmerkelijke verbetering ingietreden. 'Hij kon echter nog niet gehoord worden, daar er nog complicates te vreezen waren. De dader, Colback, is Zaterdagmorgen voor de raadkamer der rechtbank verschenen. De procureur des konings bekleedde zelf den zetel van het. openbaar ministerie. Mr. Cal- loud, verdediger van Collback, heeft geduren- de een uur gepleit. Na een beraadlslaging van eenige minuten werd beslist dat Colback aan- gchouden blijft De verdediger heeft tegen deze uitspraak beroep aangeteekend. MOORDEN OP VREEMDELINOEN IN ALBANIE. Aan de „Lokal Anz." wordt uit Athene ge meld dat, blijkens een mededeeling der Oriek- sche militaire autoriteiten in Epirus aan den minister van Oorlog, in't woud nabij Tirana twee lijken zijn gevonden van Amerikanen, die door Albaneesche bandieten zijn vermoord Het aantal kortelings vermoorde Amerikanen zou dus vier bedragen. Volgens de jongste berichten zouden de slachtoffers twee Amerikaansche toeristen uit het gezelschap van den bankier Pierpont Morgan zijn. De moordenaarsbende zou uit 15 man hebben bestaan. In officieele Albaansche kringen is men over het gebeurde zeer ontdaan. FASCISTISCHE RELLETJES IN NICE. Bij gelegenheid van een kerkelijken eere- dienst ter nagedachtenis van Bonservezi (den te Parijs vermoorden fasdstischen ledder) en de inzegening van een fasdstisch vaandel hebben er in een der oude wijken van Nice ongeregeldheden tusschen communisten en fascisten plaats gehad, waarbij verscheiden personen werden gewond. ONDER ZUIVER COMMUNISTISCH BESTUUR. De Poolsche industriestad Zyrardow is de eerste Poolsche gemeente geworden onder zui- ver commuiiistisch bestuur. Tot burgemeester werd gekozen een kleermaker; tot onder-bur- gemeester een werklooze; tot voorzi+ter van den gertieenteraad een leerlooier, tot vice-voor- zitter een wever en tot gemeentesecretaris een smid, alien communisten. De burgerlijke par- tijen onthielden zich van stemming, terwijl dc sociaal-democraten op de commumstische lijst stemden. GEVECHT TUSSCHEN NATIONALIS- T1SCHE EN COMMUNISTISCHE WANDE'RVoGEL. De regenachtige en gure Paaschdagen hebben de meeste Berlijners thuis, al thans in de stad gehouden Slechts de zeer enthousi- aste en energieke Wandervogel zijn er toch op uitgetrokken. en lieten hun enthousisme door het weer niet belcoelen. Dit bleek o. a. te Buckow, een plaats waar dte Berlijners Zon- d'ags gaame neengaan. Daar is Zondlag een forrneelc veldslag tusschen communistische en rechts-radicale Wandervogel gefcverd. Een van de rechtschen werd daarbij! gedood, ter wijl een communist zwaar werd' gewond. Om van de andere gewonden' maar niiet te spreken. Ten slotte kwamen de veldwachters hisschenbeide en sl'aagden er in, een paar communisten te arresteeren en naar het poli tiebureau te brengen. Daarop belegerden de overige communisten het politiebureau totdiat hug kameraden waren uitgeleverd. EEN NIEUWE TERREUR IN RUSLA'ND De „Times" meldt uit Riga: Het nieuws, dat in steeds grootere hoeveelheid „doorsij- pelt" uit betrouwbare bronnen in alle deelen van Rusland, wijst er op, dat de groeiende invloed van de extreme-commimisten uitdruk- king vindt in een hernieuwde terreur in vele gedeelten van' Rusland en de Unie van Sovjet- republieken. Tot voor korten tijd had deze te- rugkeer tot meer militaire methoden den vorm van gevangennemen of verbannen en confis catie van cigendommen van personen, die val- len onder de categorie van „parasiteerende niet-proletarische elementen", voornamelijk kleine particuliere handelaren, die arbeiden onder de Nieuwe Economische Politiek en die beschouwd worden als te „aanmatigend". Doch de algemeene geest van onrust kwam nog meer aan den dag na de twisten binnen de communistische partij in December en Januari j.l. en juist deze extreme elastische „terreur" groeide uit tot een onevenredig langriurige industrieele crisis, die een wija- verspreide werkeloosheid en ontevredenheid veroorzaakte onder de arbeiders in de .gena- tionaliseerde oodernemingen. Een van de grootste grieven is het niet-uitbetalen der loo- nen. Soms" werd de uitbetaling verscheidene maanden uitgesteld, vooral in het Don-bek- ken en in de Simbirsk- en Oeraldistricten. De regeering deed' wanhopige pogingen om de achterstallige loonen uit te betalen, doch had hiermede slechts gedeeltelijk succes. En thans is het proletariaat, dat zich oogenschijnlijk onderwerpt, haar voomaam- ste zorg. Niettegenstaande de voortdurende arresta- ties en verbanningen van rustige werkers on der plausible voorwendsels, wordt de geest van ontevredenheid steeds grooter. De regeering wekt stakin gen op onder de arbeiders in de private ondememingen en de pers huldigt deze stakingen en wijst er op, dat de staatsarbeiders beter zijn dan hun col- lega's in de private ondememingen, doch de ze pogingen zijn over het algemeen zonder succes en de regeering richt zich derhalve te gen de industrieele arbeiders met „contra-re- volutionnaire tendenzen. Het is van belang, de drie phasen te notee- ren, waardoor de Bolsjewistikhe terreur ge- gaan is. Ten eerste was de terreur gericht tegen de officieren en intellectueelen, terwijl andere klassen' er later in betrokken werden:. Een groot aantal moorden, te beginnen met die van Kapitein Schastny, stuiten een aantal lei- dende Communisten voor de borst, zooals Zi- novief en Lunacharsky. De laatste trad voor eenigen tijd als protest uit zijn functie, doch Len in overtuigde de meer kieskeurigen zijner aanhangers ervan, dat dit de eenige weg was om het bestaan van het bolsjewisme te verze- keren, gesteund als dit wordt door slechts een kleine mindetheid. Toen begon als tweede phase een terreur te gen de boeren. Gehetele dorpen werden uitge- roeid. Tegen deze maatrpgelen werden geen protesten gehoord onder tie leidera. De derde phase was de terreur tegen de fabrieks arbeiders in die nieuwe particuliere be- drijven. TROTZKI IN MOSKOU TERUG. Trotzki is uit de Kaukasus teruggekeerd en heeft de functie van volkscommissaris voor legerzaken weder op zich genomen. COMM'UMSTISCHE EXCESSEN. In een soc.-democratisdie vergadering te Dusseldorp is het Rijksdjftglid, Heuke, door communisten op de gaanderijl, die stoelen naar- beneden gooiden, en op het spreekge- stoelte indrongen, emstig gewond. In het soc.-democratislche vakvereenigjngs- gebouw is een partijsecretaris door commu nisten met een boksijzer zwaar letsel toege- bracht. GROOTF. BRAND T" CHICAGO. Naar de „Chicago Tribune" meldt, hebben 14 brandweermannen bij! een brand, wdlke te Chicago in d'e Blue Island Avenue was uit- gebroken in het vier verdiepingen hooge ge- bouw van Curran Hall, het leven verloren, doordien een muur plotseling met doo'dlercnd geraas ineen stortte. Bovendien werden hier- door nog vcle anderen gewondi. KORTE BERICHTEN. Te Toronto en Montreal is groote onge- rustheid gewekt door de bmtalc beroovingen door gewapende bandieten, welke met den dag talrijker worden. De nieuwe Amerikaansche immigratie- wet, welke thans door den Senaat is aange- nomen, sluit immigratie van Aziaten in;Ame- rika geheel uit. De quota van verschillende andere landen zijn verhoogd. Te Rome heeft op het lcapdtool met groo te plechtigheid de benoeming van Mussolini tot eeTebruger der stad Rome plaats gevon den. Opnieuw hebben er hevige aardschiok- ken plaats gebad in Alfreton en andere disi- tricten van Derbyshire (Engelandl). De mate- rieele schade was gering. Mussolini heeft een decreet uitgevaar- digd betreffende het voeren van adellijlke titels. waardoor omstreeks twee derden van de le- den1 der Italiaansche aristocratie, onder wie alien die sedert 1870 door den Paus in. den adelstand verheven zijn, hun adlellijke titels verliezen. De werkgevers in het scheepsbouwbe- drijf te Hamburg verklaren, dat de werven van heden af weer voor de arbeidswitiigen ge- opend zullen zijn. Op een vergadering van werfarbeiders werd besloten, de arbeiders te adviseeren, het aanbod te verwerpen, en den strijd d'oor te zetten. Een massa-meeting van arbeiders bij' dte scheepswerven te Southampton heeft met na- genoeg algemeene stemmen besloten, Woens- dlag a.s. den arbeid te hervatten. Een draadloos bericht meldt, dat dte oud- strijders in West-Canada hebben geprottes- teerd tegen het besluit der regeering, waarMj het aan Duitsehers wordt toegestaan aldaar hun eigen boerderij, te bezitten. Reutter meldt uit Cairo, dat een korpo- raal-vliegenier van het Britsche leger te He- liopolis door twee Egyptiscbe arnbtenaren vermoord is. Een van de beide daders is reeds gearresteerd- Dte Egyptische minister van buitenlandsche zaken heeft aan den En- gelsehen veldmaarschalk lord1 Allenby namens de regeering leedwezen over het gebeurde be- tuigd. De Tsjediische regeering zal krachtige maatregelen nemen tegen de communistische propaganda De Hongaarsche Nationale Vergadering heeft in derde lezing alle wetsontwerpen be treffende dte reconstructie van Honganje aan- genomen. Na Frankrijk hebben thans ook dte Ver- eenigd'e Staten en Belgie de nieuwe repuMi- keinsche regeering in Griekenland erkend. Te Berlljin hteeft het beffidie Paaschdagen gesneeuwd. De Noorsdhe regeeriing zal1 bionenkort n berfuii) niamsen om onderhandriingen met Ruslandi aan te 'kncopen met betrakking tot een nieuw bandtelsverdrag. De Benlijnsdie Kamer van Koophandiel heeft Mj fadt ministerie van Fimamcien eeo voorstel ,ingediend: tot intrtekking van de ver- ordlenling, waarbij een belasting van1 500 goudlmark wordlt geheven- op reizeni naar het buitenland Aan zes der op 27 Dec. lit. veroordeel- de leden der voormalige Dusseldlorfeche Sdhutzpalizei is met Pasditen gratie verieend, waairna zdj werden verbannen. Vier Schupo's zijn thans nog in hedhitemis. Renter meldt dat de eerste zending vee uit Zuid-West AfriJka: sedert dlertig jaren te Liverpool iis aangekomen. De 330 oesen (gte- kruist ras) zijn in goeden staat overgeko- men na een' reis van 5000 mijfl gedurende 24 dagen. Aan dte derde bijteenkomst van- den al- gemeenien raad van het verbond1 van Roode Kruisvereeni gin g. .n welke einde April te Pa rijs plaats vindt, zullen ook Duitsche vertte- genwoordiigers dteelnemen. Volgens een berilchlii uit Kopenhagen zalI in' Denemiarken een vnouw miniBter wordlen. Aan de sodaliste Minai Bang is n.1. het mi nisterie-Stauning de porltefemlle Van Ondleri wijls op rich nesmen. Slamluiel Gohpena, de voorziltter van het Amerikaansche vakverbondL is voor die juri- d&chD commissie van1 het rluis van Afgo- vaardigden verschenen, waar ihij1 het bier- verbod1 steik afkeurde, dat hijl noemde in strijld! met dien Amerikaanschen vrijlheidsgeest. Hevige aardbevingen worden gemeld van de OoStkust van het edland Mindanao (Philippijnen) en dlat de vulkaan Babuyan allte nedterzettingen der inlanders in die om- geving bedrei'gt. -De opslagpllaaitsen van de Peiltlzer-vllaBr fabriieken bij Ootibus zijn door brand ver- nidd. Zeshionderd centenaar Vilas gingein ver loren. Nlaar dte ,.Lokal Anzdger" weet te mdden, veTbrandlden ook nog 120 centenaar graan en talrijke lanldbouwmadi'ines. Een erns'tig spoorwegongeluk heeft didit bij1 het station Rijssd' plaate gehad. Er zijn drie personen gedood en verschillende gewond. Te Bogota heeft het tnampensoned de algemeene staking afgtekondigd, in verband met den moord op een oonducteun. Volgens beiricbten uit Geoteve aan die Fransdheb laden is de finandedte toestand1 van den ex-fcalief precaiiir. Wanneer nilet bin nen een mjaand uitkomst wordt verschaft, zou hij genood'zaakt zijn steun te vragen aan vritenden. Met Oostersche gelatenheid wadht hij initusscheni dat oogenblik af. Blijkens een draadloos bericht heeft het Britsche s.s. „Sunharenf', op weg van Cal cutta naar dte Golf van Siaim, in dten Indi- scben Ocelaan 13 sdripbreukdingen opge- pikt, die zich sedert 18 dagen aan boord van een wrak bevonden, zonder eenig voedsel. Hevige stonmm woeddten Paaschmaani- dag boven Denemarken en llangs de Deem- sdhe kustten. Er is gnoote schade aangericht. Een aantal schepen zijn geStirand. Volgens bericht uit Mexico hebben: al daar dte negeeringstroepten Frontera veioverd. zoodat thans alle Memcaansdhe havens weer onder geizaig der regeering Staan. De revolu- tie behoort nu zeker gehieel tot het verieden.- EERSTE KAMER. In de vergadering van gister herdacbt de Voorzitter het averleden lid der Kamer, Mr van Ketwieh Verschuur, Regeling van werkzaamheden De Voorzitter stelde voor, verschillende ontwerpen op de agenda te plaatsen en ver- zocht daarna de leden zich in de afdeelingen te begeven ter behandeling van vele ontwer pen. Conform besloten. De vergadering werd verdaagd tot heden elf uur. NiALATIGHEID. De heer Ter Hall hteeft den minister van binnienlandsche zaken vragen gesteld in vea-- band met het drama te, Baam. LID EERSTE KAMER. In dte vacature van' wijlen mr. E. van Ket wieh Verschuur zal tot lid van dte Eerste Ka mer gekozen worden verklaard baron' A. J. van Nagell van Ampsen. MR. DR. VAN KETWICH VERSCHUUR OVER LEDEN. Te circa vier uur Zaterdagmiddag is mr. dr. E. van Ketwieh Verschuur, burgemeester van Gromingen en lid van de Eerste Kamer, overleden. Mr. dr. Evert van Ketwieh Verschuur werd op 23 Febmari 1879 te Zwolle geboren. Op 4-jarigen leeftijd werd hij ouderloos en bij een breeder van zijn moeder, den emeritus- predikant en districte-schooiopziener A. M. van Voorthuysen te Nijmegen grootgebracht In deze gemeente bezocht hij het gymnasium. Na hiervan eind-examen te hebben gedaan werd hij student te Leiden. In 1902 promo- veerde hij aldaar in de rechten en eemge ja ren later in de staatswetenschappen. In 1905 kwam zijn benoeming tot commies ter gemeen- te-secretarie te Zwolle. Van 1 Januari tot 1 Juli 1908 werd hem de waarneming van het ambt van griffier der Staten opgedragen. Hierna maakte hij een reis door Indie. Te Zwolle was de heer Van Ketwieh Ver schuur gedurende verscheidene jaren kauton- rech ter-plaatsvervanger en lid-seeretaris van de Commissie van Toezicht op het Lager On- derwijs, terwijl hij in 1907 tot lid van den ge- meenteraad werd gekozen. Hiervoor bedankte hij echter. In 1913 was hij candidaat voor ds Tweede Kamer voor het district Steenwijk. Op 1 Oc tober 1916 trad hij in functie als airecteur van het Centraal Bureau voor Sodale Advie- zen te Amsterdam. Een jaar later volgde zijn benoeming tot burgemeester van lOroningen, uit welk ambt hij mans door den dood is weggerukt. Vermelding verdient nog dat hij sedert 7 Juni 1919 lid der Provindale Staten van Gro- ningen was en voorts lid van de Staats-Com- missie inzake de Duurte en van het hoofdbe- stuur der Maatschappij tot nut van't Alge meen. De verslagenhdd in Groningen, teweegge- bracht door het overlijden van den algemeen beminderen burgemeester. is zeer groot. Nader vememen wij, aat tot'opvolger van wijlen mr. dr. E. van Ketwieh Verschuur in- de Eerste Kamer zal worden aangewezen ba ron A. J. van Nagell van Ampsen. DE LOONEN BIJ DE SPOOR- WEGEN, In de gisteren te Utrecht gehouden confe- rentie tusschen de directie der Nederlandsche Spoorwegen en de vertegenwoordigers der vijf erkrade personeelsorganisaties werden zeer uitvoerige besprekingen gevoerd over de op initiatief van den ,3- A. N. S." door de organisaties voorgestelde wijzigingen in de concept-overeenkomst in zake die loonsverla- ging De directie kwam aan een1 aantal wenschen, speciaal d'oor den „B. A. N. S." naar voren gebTacht, tegemoet. Bij de bespreking van de positie der klerken decide de directie o. a. mede, dat het overcompfleet in het kader (kler ken en commiezen) z66 groot is, dat het nog wel geruimen tijd zal durcn, alvorens na de op wachtgeld-gestelden weder klerken be- .loemd kunnen worden De directie had er geen' bezwaar tegen, dat de organisaties voor eventueele latere loons- verl'agingen, in verband met art. 36, hun recht tot procedeexen handhaafden. Zij ver klaarde zich voorts bereid, medte te werken aan de instelling van een Personeel-raad. waarvoor de leden, volgens een nader in overleg met de organisaties vast te stellen stel- sel van evenredige vertegenwoordiging, aan gewezen zuillen worden fen waaraan werk zaamheden zullen opgedragen worden, nader n overleg met de organisaties te bepalen. Omtrent de gehuwde ambtenaressen ver klaarde de directie, dat het niet zeker is, dat lien, geen kostwinsters zijnde, ontslagen zul- cn worden. Ieder geval zal afzonderlijk over- .vogen worden. Bovendien zal eerst de ont- slagregeling en de grootte der uitkeering met d'e organisaties besproken worden, De directie heeft geen bezwaar, om wijzi gingen in de loonknngen te regelen in over- eg met de organisaties. Zij weigerde echter, om wijziging te brengen in de minima der nieuwe loonschalen. Zij was evenwel wel be reid, om het minimum salaris voor een klerk te bepalen op 1050 in de eerste loonklasse Voorts werd het minimum van een leerling- klerk bepaald op 900 en dat van een adspi- rant-opzichter en adspirant-werktuigkundig ambtenaar van 1400 op/ 1500. Voor het personeel op Duitsch grondgebied zal, ingaande 1 Juli, een nieuwe loonregeling getroffen wordfen, terwijl voor dte vierde klas- sers een afzonderlijike loonklasse gemaakt zal worden. In een Vrijdag as. te houdien nieuwe confe- rentie zal de redactie der overeenikomst nader worden vastgestdd. ONVERANTWOORDELIIK. Onder dit opschrift lezen we in net te Roo- zendaal verschijnende dagblad De Grondwet: Naar wij vememen bestaan er plannen tot opheffing van de bewaking van aen overweg aan de Watermolensiraat. Htet schijnt dat de raad van' toezicht op de spoorwegen reeds met de regeering overleg heeft, tenednde tot bo- venstaande opheffing te geraken. Wanneer men de situatie ter plaatse kent, begrijpt men niet, hoe er over gedacht kan worden om de bewaking van dezen overweg op te heffen. Irnmers, dte overweg, waarom het hier gaat, bevindt zich op den veibindings weg Kruisstraat—Wouwsche baan, een route, die door zeer vele wagens, auto's, motorrij- ders, die van uit Belgig komen, genomen wordt, wanneer #tor. naar Wouw, Steenber- gen of Bergen op Zoom reist. Het verkeer met Roosendaal langs dezen weg, vooral wat het vervoer van landbomvproducten betreft, is mede zeer dnik, en ook het verkeer van voet- gangera is niet onaanrienlijk. Uit bezuinigingsoverwegingen zouden deze maatregelen genomen worden, maar als men niagaat dat om het uitzicht op die spoorlijn daar ter plaatse vrij te maken, de wachters- woning waaraan korten tijd' geleden nog voor eenige duizenden is verbouwd, bene- vens eenige andere gebouwtjes moeten wor den gesloopt, zal men erkennen dat er heel wat jaren moeten verloopen voor men eigen- lijk aan het bezmnigen toekomt. De hoofdzaak van deze bezwaren blijft, dat met het steeds dirukkere verkeer op deze lijn de lip Roosendaal—-Esschen het niet opgaat een weg, die niet enkel voor het locale, doch ook voor het intemationale ver- ALKMAARSCHE CODRANT. r

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1