Alkmaarsche Gourant Voor het plaatsen van advertentles in andere bladen is nw adres: N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, Voordam G 9. ALKMAAR. Woensdag 28 ApriL FEUILL'ETON. Het pleegklnd van de drle Gelibatairs. urn Hondard an 2n rwlntlgste Jaargang, Stadsui^uws TOEL AG EN KAASDRAGERS. Bung, en Wetk schrijven in biji. No. 87: De Commissie van bijisitamd voor het Matfkt- wezen heeft zich bij' hat) tor inzage gdegde sclLrijven tot ons College gewelnd melt voor- stellrn betreffende die posiibiie dier kaasdragers en die noodhulp-kaasdragerB en tot aanstel- ling van zies mieuwe noodhulpen. Het zal Uwe Viargadering btekemd zijm, dlat de vaste bijslag, welke df kaasdragers van die geimeente onlvangem iboven hetgaen ^ij! aan de kaasaanvoerdiera in rekening bren- gen en welkc biji Raadslbesluilt van 15 Mei 1912 (zie bijlagen 48 en 52) van 5 cent per 100 KG. wend gebradili op 6 cent, op 5 September 1918 (zie bijlage 110i) werd! ver- faoogd tat 10 cent in verbandl met die aam- menlcelijke daling van den aanvoer iin dlait jaar. Oim dezelllde roden werd, aanwamkelijlk al'leen voor 1918, een toelage verieendl van 200. Toen de aanvoer in 1919 nog vender daal- dte( werdi bij Raadlsbesluilt van 31 Juki 1919 (zie bij'llage 105) dte toelage van 200. ook voor 1919 toegekend en voorts boven dlen gewonen vaslten bijslag van 10 cant per 100 K.G. met ingang van 1 September 1919 voor den duur van een jaar een crisisbijisliag toegekend van 10 cent per 100 K.G. Hoewel de aanvoer in 1920 iets steeg, was die stijging zoo gering, dat die Raad den 25sten October 1920 (zie -bijlage 192) be- sloot de toelage van 200 zoowel als den crisisbijslag van 10 cent' per 100 K G tot 1 Januari 1922 te bestemdigen. Op 13 Juki 1922 (zie bijlage 90) werd die termijn verleugd tot 1 Januari 1923. Tn 1922 steeg dte aanvoer wear aanmerke- lijk. De Ra<*I verminderde derfhalVe bij be sluit van 11 J'anuari 1923 (zie bijlage 193 van 1922) den crisisbijslag tot 5 cent, ondler behoud voor nog een jiaar van de toelage van 200. Over 1923 is dta aanvoer omgeveer 1.000.000 K.G. taoger geweest dan in 1922. Voor toeJcenniing der toelage van 200 over 1924 zal d'an ook zoowel1 naar onze meening ails naar die van die Commissie van' bijslana geen aanleiding bestaan. Voor bandihaving van den crisisbijslag van 5 cent over 1924 daarentegcn achten wij termieo aaewesrig, nu de aanvoer zooals uit het ter inzage gdegdle overzi-dht bl'ijkt, over hot voiriig jaar nog bleef beneden dtiie van 1917. In afwachting van de resultaten over 1924 zou dus dleze bijslag voorloopig tot 1 Januari 1925 nog zijn uilt te keereni De nloodhulpen ontvangen sedert 1912 eene grafificatie uit de gemieentekas als bij slag op het loon, dat zij van de kaasdragers onltvangem, in wier dienst zrij1 staan. Deze gra- tificalie -bednoeg .ever 1912 10 per jaar. over de jaren 1913 t/m. 1917 20 en sedert! 1918 50 per jaar, (zie Raadsbesluit van 21 Februari 1918, bijlage 140 van 1917). Hot uurloon, dlat de noodhulpen verdie- nem,bed!raagt 80 cent. De Commissie stelt voor, met het oog op de te verwaditen vermeerdaring van den aanvoer zes nieuwe noodhd'jpen aan ite attel- len, opdat een vijfde weegschaal in gebruik zal kunnen worden genomen. Reeds in 1923 moest in het drukke saizoen met een vijfde schaal worden gewerkt, in verband waarmede toen los personeel van dlen dienst der ge- meentewerken op de markt moest worden te- werkgesteld. Het is even wel dte Oommilssie ge- wensdht voorgtekomen, in plaata van op deze wijze in de behoefte aan meer werlkkraditen te voorzien een uiitbreiding te geven aan het aantal moodbulpen. De gemeente fcrijgt dan de beschikking over een zestal personen, die met de werkzaamtujden vertrouwd geraken, wat voor den goeden gang van zaken van zeer ved belang is. Ook ons Ikomf! dteze op- tossing dte meest gewenschte voor, zoodati wij binnenkort tot bemoeming van een zestas nieuwe noodhulpen zullen overgaan. De Commissie adit het niet noodig, ook aan hen die gratificaitite van 50 per jaar toe te kennen. Wij deelen deze meening en' zullen in) ver band daanmedte ovcrwegen of ook vcor de reeds in dienst zijlndte noodhulpen dte graltir ficatie zal behoonen te vervalten, In 1923 werden de ktcsten van het losse personeel van gemieentewerkten voor rekening der gemeente genomen. De commissie adit het redelijk, dat het kaasdragersgilde eenige vergoedihg van dte gemeenlte onwangt voor de uiitbreiding van het aantal noodhulpsn en dte daaruit voor het gildte voortvloeiende uit gaven. De commissie axfviseert, voor de eer- Geauthoriseerde vertailing naar hiei Engelsoh van E. PhilipsGppenheim, door Mcvrouw v. d. W. 39) De heerlijikheid van' haar frissdie, kinder- lijke schooniheidl, haar zuiver, ief vertrou- wen vooral in mij,, was nu een rijke en op- windiende herinnering.Ik dacht terug aan de afgeloopen jauien grauwe vermoeiendte j'aren, waarvan' de toen verrichte dombetdlen nu weer levendig werden als geesta van slecht besteede dagen, geesten van ziekdijkte redeneeringen, over zoogenaamde filosioifie, die leiden naar den breeden weg, omdat dte toegangen zoo gemafckelijk en' aangemaam zijn en door bijma een ieder worden bewan- deld. Ik hield mijn oogan op dtea grond gericht en ik voelde een rilling van wanhoop als een lidiamelijk lijdten. Toen hoordte ik, gedragen door den wind, een stem'. „Kom toch, jullite luiaards! Arnold, mag ik een beetje met jou1 wamdtelen? Artnur is vanmorgera niet bijzonder onderhoudend en niet gezelliig." „Ik ben bang," hegoa ik, „dat am jou ba ng M kauditQ •te 1000000 K.O. bom cSa 8000000 K.G. een bedrag te geven van 5 cent per 100 KX3. en van l1/* oen't per 100 KjG. voor dlen aan voer boven 6000000 KG. Wij kunnen on# hiermedte yereenigen, op grond van de overweging dlat aan een spoe- dige behandelling van de Icaas, welke door de uitbreid'ing van belt aantal noodhulpen wordit mogelijk gemaakt, groote bteLanigen zijn ver- bonden en een vlotte afdoening den bloei der kaasmarkt zal 'bevordteren. (Wij stelllen U dterhalve voor, te besluiiten: 1. ook over 1924 aan dte kaasdragers toe te kennen' een crisisbijslag van 5 cent per 100 K.G. boven' dlen vasten bijtelag van 10 cent per 100 K.G.; 2. niet te hlandhaven dte tijdelijke toelage van1 200 laatsiteilijk toegektend bij Raadsbe sluit van 11 Januari 1923; 3. aan dte kaasdragers als vergoedimg iin de kosten,verbonden aan de door ons aan het aantal noodhulpen te geven uitbreiding, toe te kennen een bedrag van 5 cent per 100 K. G. voor de eerste lOOOOOO K.G., waarmee d? aanvoer per jaar een hoevedheid van 5000000 K G. te boven gaat, en van l1/* cent per 100 K.G. voor den aanvoer boven 6000000 K G. 4. te bepalen', dat dte nieuw aan te stellen noodlhu'llpen niet zullen ontvangen dte gratifi- catie, bedloeld bij Raadsbesltiit d.d. 21 Febr. 1918. BOUW VAN 79 ARBEIDERSWONIN- GEN DOOR DE VEREEN1GING VOOR VOLKSHUlSVESTINiG „ALKMAAR". In bijlage no. 81 schriiven Burg, en Wetlv Uwe Vergadeiing verleende dtea 25sten October 1923 (zie bijlage 176) hare finair cieele medewerking aan den bouw door de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Alk- maar" van 79 arbeiderswoningen. Deze me dewerking beslond in hoofdzaak d'aarin, dat de gemeente het voor den bouw bemoodigde kapitaal zou verschaffein en voorts 1/4 van het jaarlijksche'tekort op de exploitatie (90 pet. der exploitatie uitgaven zouden door de huren worden gedekt) zou bijdragen. Aan deze besluiten was echter de voorwaarde ver- bonden eenerziids, dat het Rijk bereiid zou worden bevonden ihet overage 3/4 gedeelte van de ongedekte exploitatie-uitgaven voor zijn rekening te memen. andterzijds, dat de gemeente in staat zou blijken de benoodigde gelden elders, dan uit's Rijks kas ter leen te verkrijgen tegen voorwaarden, welke in ver- gel'ijking met die waarop het Rijk aan de ge- meenten ten behoeve van den woningwetbouw pleegt te. leenien, aamemelijk zouden zijn. Met betrekking tot dit laatste punt werden wij door Uwe Vergadering gemachtigd een nader onderzoek in te stellen. Wij moeten U mededeelen, dat dit onder zoek geen gunstig resultant heeft gehad. Dit is een gevolg daarvan, dat gunstiger voor waarden, dan die, waarop het Rijk thans aan de gemeenetn ten behoeve van den woning wetbouw leent, ook voor de credietwaardig- ste gemeente op het oogenblik niet verkrijg baar blijken te zijn voor het aangegeven doel Alvorens U voor te stellen ter verkrijgimg der benoodigde gelden thans een verzoek tot Minister van' Arbeid, Hanidtel en 'Nijverheid gewend ten einde te vememen op welke basis een zood'anig verzoek kans van inwilliging zou hebben. Immers weliswaar waren wij dienaangaande in het bezit van de positieve toezeggingen van den Minister van 7 Mei en 25 Juli 1923, die in bijlage 176 van 1923 vennel'd zijn, doch een voorloopig antwoord, dat inmiddels ontvangen wend op onze aan- vrage, overeenkomstig Uw besluit van 25 October 1923, om een jaarlijksche bijdrage uit's Rijkskas van 3/4 van het exploitatie- tekort, moest d'oen vreezen, dat de Minister zich in de tegenwoordige omstandigheden door die vroegere toezeggingen niet meer gebonden zou achten. Deze vrees werd maar al te zeer bewaar- heid. In overeenstemming met hetgeen dien aangaande door de Regeering sedert dien in de M'emiorie van' Antwoord op het Voodoo: pig Verslag der Tweede Kamer over Hoofd- stuk IX der Staatsbegrcoting voor 1924 werd geschreven verklaarde de Minister in geen geval meer een bijdrage in het exploitahete- kort te kunnen toezeggen en gelden voor den bouw slechts beschikbaar te kunnen stellen onder zoodanige voorwaarden en tot een zoo gering bedrag, dlat de bouw daardoor prak- tisch onmogeHjk werd. Wij meenden niettemin op grond der vroe gere toezeggingen opnieuw te moeten tradi- ten het Rijk tot een meer tegemoetkomemde houding te bewegen en mochten de voldoe- ning smaken onze pogingen in zooverre met gnnstdgen uitslag bekroond te zien, dat wij den 8sten April j.l. telegrafisch miededeeling ontvingen, dat dte gesteldte voorwaarden wer den teruggenomen en het ter beschikking ge- stelde bedrag niet onbelangrijk werd ver- hoogd. Weliiswaar bleef de eisdi, dat op een Rijksbijdrage in de oilgedekte exploitatieuit- gaven niet mocfat wordien gerekend, onverkort gehandhaafd, zoodat de gemiddeldte huur nO,. jij wilt natuurlijk je pijp nistig roo- ken", viel zij lachend in de rede, terwijl zij haar arm dioor dien mijnen stak. „Nu, ik sta dat toe. Jij moet me wat verttelten." Mabane en Arthur, met' zijn handten djep in dte zakken en een onitevredien trek op zijn gezicht, wamdeldten' nu vooruit. Daaiachtier volgden Isobel en ik. Isobel met dte handam op dent rug, haar hoofd iets achterover, terwijl een drodigeiestige ladh die ongewotoe emst op haar gezicht verhtelderde. Ik keek haar be- womdwend aan- „Kom", zeidte ik, „waiarover moett ik met je spiteken en waanom heb je er genoieg van om gekheid te maken met Arthur?" Zij' keek miji niet aan, maar dte glimlach op haar gellaat verdiween. „Ik geloof, Arnold, dat je nlog altijdi dlenkt', dat ik een lend bern." „Neeni, dat dtenk ik nilet, Isobel. Als ik jou was, zou ik er maar nilet to ved1 naar verlan- geo om ouder te worden. Als men jor.g is, wandtelt men op rozen Later als mm de picorten is doorgegaan zijn dte wegen but- ten stoffig en dte weg ite vervdmd. Blijf in den tuin met rozen, Isobel, zoo lang je Jfunt. Odoof mij, dat het weTkelijke lever, vde te- leurstdltogeni en veel verdiriet met zich brengt. Je tijld zal spoedig genoeg komen." Zij glimlacMe raadisd'aditig. „En jij, heb je dte poorten van1 dten tuin aenter je gesloten?" „Ek ben dichter biji dte veertig, dten bij dte dentig. Ik hub grijaa hlaren m word al! kaal. hoogwr zal moeten wordien, dan aanvankelfjik was gedacht, doch de mogelijkhdd om niet- temia wel een gemeentelijke bijdrage in het tekort te verleenen werd met afgesneacn, zoo dat de oorspromkelijke bedoeling Uwer Ver gadertng op dit punt ook thans nog tot haar recht kan komen. In den loop van een conference, welke wij den 9den April j.l. met het bestuur der Ver eeniging voor Volkshuisvesting hadlden, ver klaarde dit bestuur zich berdd dten bouw op deze basis te ondememen. Een nader overleg tusschen' het bestuur, den architect, dten laag sten inschrijver (de aanbesteding had inmid dels reedls plaate gehad) en dten Ddrecteur van het Bouw- en Woningtoezicht leiddte voorts tot de samenstelling van een nieuwe stichtings- en exploitati^egrooting, welke voor U ter lezing wordt gelegd en op de ba sis waarvan' de bouw met het door het Rijk ter beschikking gesteldte bedrag kan worden geacht verzekerd te zijn. De gunning heeft daarop ondter goedkeu ring van den Directeur-Generaal der Volks- gezondheid en behoudfens de goedkeudng Uwer Vergadering plaats gehad. E6n punt vereisoht nog eenige nadere toe- lichting. Uw besluit vara 25 October Nr. 5 sub Via bracht de kosten van den aanleg van leidingen voor gas en electriciteit voor reke ning der Vereeniging. Bij nader inzien komt ons dit niet juist voor. Voor wat de electri citeitsleidingen betreft zou het een niet vol- doende gemotiveerdle afwijiking van Gem. Blad 614 zijn; voor wat de gaslteidingen be treft moenen wij, dat er aanleiding is om ten deze af te wijken van het voorschrift van Gem. Blad 598, dat de vraag wie de kosten van den aanleg betaalt laat afhangen van de vraag wie eigenaar van dten grond is op het tijdstip van den aanleg. Naar dit criterium beoordeeld zouden1 deze kosten voor wat de 89 woningen van Rochdale betreft niet, voor wat de 79 woningen van „Alkmaar" betreft wel ten laste der betrokken Vereeniging ko men. Dit lijkt ons onbillijk. Ook in' het alge- meen is het criterium niet geheel zonder be- denking. Wiji overwegen' daarom een wijzi- ging dter Verordening op dit punt. In af wachting daarvan stellen wij: U v66r haar reeds thans voor wat dit complex betreft bui- ten werking te stellen. Vereenigt Uwe Vergadering zich met het vorenstaandte, dan stellen wij U v66r het vol- gendte besluit te nemen: De Raad der gemeente Alkmaax, enz. be sluit: I. zijn besluit van 25 October 1923, Nr. 5 sub I en II in- te trekken; II. aan de Vereeniging voor Volkshuis vesting „Alkmaar" met vestiging eener eer ste hypotheek, en, voorzooveel noodig tijdens den bouw, eener crediethypotheek, op de on- roerende goederen der Vereeniging ten be hoeve van de gemeente en ten beloope van- de te verstrekken voorschotten een voorschot te verleenen: 1ten behoeve van het inrichten van den grond, van- ten hoogste 43400.—; 2. ten behoeve van den bouw van- 79 ar« beiderswonimgco van ten hoogste 213.300, een en ander onder nader aangegeven voorwaarden'. III. aan de Vereeniging voor Volkshuis vesting „Alkmaar" een bijdrage toe te ken nen in het eventueele jaarlijksche tekort op de exploitatierekening der sub II bedoelde woningen tot een bedrag van ten hoogste 2% pet. der uitgaven, gelijk deze nader telken jane door Burgemeester en Wethouders zul len worden goedgekeurd en vastgesteld; IV. zijn besluit van 25 October 1923 Nr. 5 sub VI te wijzigen in dier voege, dat de voorwaarde a van dat besluit wordt gelezen als volgt: „de leidingen voor gas en electriciteit in dte straten zullen worden gelegd door en voor rekening van de gemeente' en dat het slot van dte voorwaarde f van dat besluit wordt gelezen als volgt: „de beschikking, waarbij dte gemeente de in het raadsbesluit van' April 1924 Nr. sub II b bedoelde voorschotten verkrijgt"; V. Burgemeester en Wethouders te mach- tigen om aan- de Ministers van Arbeid, Han del en Nijverheid en van Finanden te ver- zoeken aan de gemeente uit's Rijks kas voor schotten te verleenen tot de sub II bedoelde bedragen en ten behoeve van den bouw der aldaar vermelde woningen. VERBETERING VAN HET VOETPAD LANGS -DEN KENfNEMERSTRAATWEG. Burg, en Weth'. schrijven' in biji. Nb. 72: Bij adres van 6 November 1922 hebben dte bewoners van dte Westeijde van den- Kemnie- merstraatweg zich mflt een verzoek tot dten Raadgericht, om van dte Vierstaten af, tot dten voormaligen Tol tie Hteiloo een trottoir te doen aanileggen. Op dte begictrofiiing voor 1922 was reeds een eenmemoriepost voor verbeltering van -het het voetpad uitgetrokken.', terwijl dte begiloo- tiimgen voor 1923 en 1924 d'aarvoor een be drag van 9250 aanwijzien. Pogingen om Ilk kan wtellicht! in de wereld nog eenigszins nuttig zijn eni dan zoude ik op een of andler mOoi plekje rustig willen wonen en dlaar ge- lu'kkig zij-n. Maar die plekjes zijn niett als de tuinen der jeugd. Zooh plekje vind je ner- gens. Wij allien, die zoo ongeduldig voortge- ijld zijn, Isobel, zien wel eens verlan-gend iterug. Zij schuddte 'htet hoofd. „Je beeldspraaik bevalt mij' niet, Arnold. Zijn dte tuinen niet de -leersdiolen voor het ieven? De groote dimgen van de werdd1 slilaan daarbuiten „Dite groote dingen-, Isobel-, lijken op een af- stenii heel mobi, maar dte fcracht om' ze te bereiken is niet aan een iedter gegeven. Elke (Iriiomif en elke voorsp'oed heeft zijn kcerzijidle, zijn smartelijlke zijde." „Ik geloof, dat je mij vedegten wilt m'aken. Na-tuurtijk heb ik niet veel over die dimgen nagedach-'tJ, maar als ik wat oudter zal zijn en dan iets zal moeten doen, zou ik eenvoudig probeeren, om het zco goted mogelijk te doen en dten zou ik ook voelen, dlat ik hiet goed deed. Er is pllaaits in dte werdd voor zoovde mdischen', Arnold, voor zeer veel1 schrijvens en zeer veel kunslltenaars en zeer vedi dlen- kers. Sommigen van1 ons moeten met een' meer beschteiden plaats tevreden zijn Ik bdjlvoor- beeld Ik wandddie met Allan naar huis en sprak emstig met hem. „Wi) hebben een plicht te vervullen", zeide ik, jiia wij tot nu toa verzuimd h*h4wsn. O# met de belianghebbende dgemren de noo- dige overeenstemming te varkrijgenL hebben evenwd vooriidurand getaald!, zoodat nog steeds geen plapnen kondlen worden inge- diend om in den betitaianden toestaad verbe- tening te brengen. Hiaiis hebben wij htet overlieg opniteuw ge- opend. De Wethouder van Pttolieke Werken hieeft met de eerale vijf ondterteekenaars van het adres een oodteihoud gehad, waarbij- zij zich beredd htebben verklaard te trachten, die verschillende eigenaars'dter betro-kken wonin gen voor onze plannen te winrnen. Wij had- den' ons namielijfc vooigestdd, dat dte eige naars voorzoover noodig, kosteloos bun voor- tuintjes aan de gemeente zouden afstaan. Zij die geen grond htebben af te staan, zouden voor het ophoogen der ituintjes, het iin ordte brengen dter hekfcen, enz. een bedrag van 25 of 50, naar gelamg van die grootlte van het peroeeT, moeten bijdragen. Uit htet rapport, dat dte hierbedoteldle ondicr- teekenaars van het 'adres hebben ui-tgtebracht en dat biji de stukken tier inzage ligt, blijkti, dat: 37 eigenaars zich bereid hebben veTklaard de gevraagde bijdrage te geven; 4 bereid zijn dten grond' voor bun huis af te staan; 4 wel genegen zijn eene bijdrage te geven, dodh geen afstand van hum grond willCn doen; 17 niet bereid zijn dte bijdnage te geven; 9 weigeren,' eerne bijorage te geven of grond af te st-aan Een voorstefl' te doen dten benoodigdlen grond te on-teigenen. komt ons niet gewanscfat voor, daar dit te ved tijldl vordert. Ook. meenen wij, dat het aanbrengen' van eenige verbeltering niiet mag afspringen op het fteit, dlat een dteel dter eigenaars met be reid is eenige medewerking te verleenen. In verband hiiermedie stel-lten- wij1 U voor, dte ge- gemeente, zondiar dat zij eene vergoeding vandte eigenaars vmagt, zooveel mo'gel'ijk het trottoir te la:en aanloggen, om'dlat het ndet toelaatbaar zou zijn van een dteel der eige naars eene bijdrage teonitvangen en van de overigen niiet. Hiierdoor derft zij dan- wel is waar dte door den Direoteur der Gemeente- werkani in zijn rapport van den- 12dten< Janu ari jl genoemdte sorn van 4000 als bij drage van belanghebbendten, doch de gemeen- teheefi'i nu geen kosten- aan de aangramzemdte eiigendicmmen1 te mialken. De ei'genaars dra gee deze nu ztel-f. Ook het geraamdte bedrag van 1000 voor aam'koop van grond1 komt te vervalten, zoodlat dte totale kosten, waar- ondter het aanbrenigeni van rioleering is be- grepen, tager zutlm zijn, dlan dte Dfirecteur aangeeft. Voor de woningen van- de tefgenaare, die dten benoodigden grand niet afstaan, tooimJil dus eensmal trottoir. Wij hopen, dat zij te eeni- ger tijd alsnog bereid zullen worden gevom- dten tot afetand: van1 dten- noodigen grond, omi- dlat het voor de hand' ligt, dat! eerat dani dte moeilijldhleden op de gewenschte wijze zullen' kunnen wordten opgelOst. Intusschen kan op de in bet plan aangege ven wijze reeds een aanmerkelijke vetbetering wordten vericregen, wanneer althans het Rijik de noodige toesttemming wil verleenen. Hot advies van dte commissie van- bijstand voor dte Publ'iteke Werken' ll'gt bij; dte stukken ter inizaige. Wij stellen U op grand van' het vorenstaan- de voor ons voor het aanleggen van een1 trot toir aan dte Wesfzijdte van dten Kennemer- straatweg overeenkomstig het1 ovetrgelegdte plan en voor het aanbrengen van' rioleering voor dte af watering, een credief van 12.000 toe te staan, rtader te regelen bij suppletoire begraoting. KINDERVOEDING EN -KLEEDINO. In bijlage no. 77 schrijven B. en W.: Ingevolge artikel 11 van het Koninklijk Be sluit van 19 November 1900, Stbld. nr. 202, tot vaststelling van regelen, waamaar de ge- meenteraad bevoegd is aan schoolgaande kin- deren, ter bevordering van het schoolbezoek, voeding en Weeding te verstrekken of met dat doel subsidie te verleenen, is Uwe Vergade ring verplicht na het verstrijken van het dienstjaar aan Gedeputeerde Staten verslag uit te brengen aangaandte de wijze waarop de op de gemeentebegrooting toegestane bedra gen voor het in artikel 36 der Leerplichtwet omschreven doel zijn besteed. Wij geven U in overweging het verslag vast te stelen, dat wij voor U in. ontwerp ter inzage zullen leggen. VERHURING PERCEELEN TUIN- GROND BAANSINGEL EN ZANDER- SLOOT. B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten: Burgemeester en Wethouders te machti- gen perceeltjes grond (een gedeelte van het perceel sectie E. nr. 1125 en een gedeelte van perceel sectie F. no. 2336 samen groot pl m. 700 vierk. M.) onderhands te verhuren tegen een minimum-huurprijs van 5.per 100 vierk. M. op door hen te stellen voorwaarden. tijld is gekomen, dait wij dliien met emst op ons moeten nemen." „Je bedoelt?" nWij moetOn ooze negatieve houding opge- ven. Isobel stlamt met van gewone mlenschen af. Wij moeten haar plaiaits in het leven zien te onitdtekken en haar daar terughnengen. Zij is geen kind' meer. Het is niiet in prde als zij bij ons blijft." 'Mabane was een oogenblik treurig en still, daarna amftwoordldie hij beslist en rustig: „Je hebt gelijk, Am-old. Wij doen betar met maar London terug te keeren en dadlalajk te begtrmen Thuiskomenide vond ik een telegram van Grooten. dat mij onheilspellend leek. „Ik moet u vanavond spreken. Ik kom om twaalf uur op uw kamers." HOOFDSTUKi IX. Isobel brak het gesprek af met eenige ge- biediemdte tikken op tatell „Luister jullte sens allien'riep zij uit. „Ik heb iets te verttellen en een uiitooodiging voor jullie." Wij hadden op weg naar huis gegeten in een Italiaansch restaurant en. omcter dte kof- fie zaiten wij te beraadslagen, hoe wiji vender dien avond zouden dooabrenigen. Arthur was voor een cafe-chamtantMabane en ik had den' geen voorkeur. Isobel had tat nog toe nitets gezegd. „Mijn grhetele leven heb ik er naar ver- lanitfd Fauzigtew# to zdW, aside zdf. „Htj is AANKOOP GROND BIJ DE HOEVER- BRUG. Ten behoeve van de werkzaamheden voor het maken van de nieuwe brug over de Hoe- vervaart heeft de gemeente de beschikking noodig over een stukje grond ter groote van pl.m. 4 vierk. M., deel uitmakende van het kadastraie perceel Sectie E nr. 2494. De eige naar, de heer Th. J. Stikkel, te Broek op Lan- gendijk, is bereid dit stukje grond voor een be drag van 1.aan de gemeente af te staan op voorwaarde, dat de kosten, aan de over- dracht verbonden, voor rekening komten van de gemeente voor zoover zij meer dan den koopprijs bedragen, terwijl hij bereid is, de overige kosten te betalen. B. en W. stellen voor, vast te stellen het volgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; enz. Besluit: van den heer T. J. Stikkel voomoemd voor den'prijs van 1.in totaal aan te koopen een stukje grond aan den Kennemersingel, ter groote van ongeveer 4 vierk. M. (nader te bepalen bij kadastraie opmeting), behoorende tot het kadastraie perceel Sectie E no. 2494, met bepaling, dat de kosten van opmeting en levering voor rektening komen van de gemeen te voor het bedrag waarmee zij de som van 1.overschrijden, komende de overige kos ten voor rekening van den verkooper. VERBINDINGSWEG AL KM AAR—BERG EN. Burg, en Weth. schnijven in bijlage No. 86: Zooals Uwe Verg'adering fiekend is, vol- dbet dte weg naar Bergen niet meer aan dte eischen, welike het dlrukke verkeer -in de zo- mermaanden diaaraan stelt. Om' eene afdOen- de verbetering te krijgen1, 'is er reeds meemnar len op aanigedrongen om in overleg rrue. die gemeente Bergen, in *it verlengde van de Iin- denlaan een nteuwan verbindrngsweg aan te leggen. -De Raad dter gemeemteBergen, die het be lang van eene goodie verbinding met Alkmaar inziet, heeft 26 Maart j.l,., in afwachting van- een afdoende verbetering, 50.000 gevo- teerdi, om op den besta-andten weg van' Ber gen af Hot den voormaligen tol een 6.5 M. breedte modeme verharding aan te brengen, terwijl dte hinderlijke bochten zulllen wordien waggenomen. O'ok Alkmaar moet in 't belang van' 't vreemdelingenverkeer zorg dtagen, dlat eene betere verbinding -tot stand komt. Naar onze meening 'kan dteze niet belter gevonden worden dan dlcor aan het bovengenoemde denkbeeld uitvoerig te geven- en in t veden-gde van de T .indenlaan. in de richtinig van den- voorma ligen tol, dus in aanslui'ting op de door dte gemeente Bergen te verbeteren weg, een verbindingsweg aan te leggen; overeenkom stig de liter inzage geltegae sdiets. Met eenige vertegen-woordigers van het Ge- mieentebesituur van Bergen is in beginse! reedls overeenstemming verknegen over het voor dtezen weg te nemen profitel, hetwtelk zal bestaan, uit een' verfiardingslbreedlte van 9 Meter, met een rij boomen langs die kanlten; daarnaast ter weerszijdlen een rijlwidpiad van 1.5 Ml, waannaast 3.5 M. breede wamdel- paden. Het ligt thans in onze bedioeling orni, zoo Uwe Vergadering zich - in beginsd met het vorenstaande vereenigt, ondter directie van den dienst der Gemieentewerken de voor den aanr leg van dtezen weg noodige plannen ook in verband1 met eventuoele#on,tei-genini!r te la-ten on'twerpen in verband waarmedle wij U ver- raeken ons dlaarvoor leen crediet van- f 2000 toe te staan nadter te regd-en bii sunpletoine bepTootinsr. ProTinciaal Nienws UIT HEILOO. Uitvoering van den Bond van Staatspen- 9ionneering. Maandagavond voerde de club voor een uitverkochte zaal op„ Tropenadel", blijspel uit het Indische leven, in 3 bedrijven, door H. van Wermeskerken. Grappige tooneeltjes komen voor in het 2e bedrijf als van Vliet Engelsch wil leeren. Zeer grappig is de Engelsche les van de ouders van Emmy. De pseudb-Engelschman zou stellig Emmy hebben gekregen als er niet een spaak in het w iel was gestoken door een tante van Abr. nu voor een week im Lonidein met Rtejane en als wij. pl'aatsea kumhen krijgen, neem ik jullie mee. Ik heb twintig pond in mijn zak van den lieven mijnheer Grooten, die mijn andtere minialiuur kocht en ik moet er een paar uitgeven." Arthur, die geen) Framsch verstond, schud- de zijtn hoofd. „Geen bans op ptaatsien", zeidte hij. „Die zijn reeds weken bcsprokeni. Bij Cyrano dte Bergerac is het al.ijd stampvol." „Dikwij!ls wortden er plaatsen af gezegd", antwoordde Isobel. „Als jullie er niete op te gen hebt, gaan wij' het eens probeeren." „Uit je voonstel, Isobel1, spreekt een zorge- loosheid, die je opvoediers niet tot eer streki1", zeide Allan. „Ik sttel voor „Wees nu als't je blieft niiet vervelend),', viiel zij in de rede. „Amold, jij gaat met mil mee, niet waar?" „Htetel gaarne. Allteen ben1 ik bang, diat wij er nietl in komen." Wij betaaldten onze verterihg en wandel- den naar den schouwburg. De man aan het lokef schuddte zijn hoofd op onze vraag naar plaatsen. Men had sincfe 's morgens reeds gewacht op vrijtemende btesproken plaatsen. Toen wij heen wildten gaan, Monk een tele- foonschel in het bespreekbureau, waaraa hij ons terngriep. Ik heb juist vier stallesplaatsen vrtj'gekre- gen", zeide hij, „u kunt die krijgen als u wilt" Mo. UG N*jiC te richten, hebben wij ons tot den

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5