DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 97. Honderd zes an twintigsto Ja&rgang 1924 Afoonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters'naar plaatsnrimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Administr. No. 3. Bedactie No. 33. DONDERDAU HoufdredacteurTj. N. ADEMA. Directeur: O. H. KRAK. 24 APRIL Buitenland Stat en-Gen eraaL Gemenff' nietiws beetaat crit 1 Marten HET PROCE'S TEGEN DE AAN- HANGERS VAN HITLER. Voor het Volksgericht te Mimchen begon gister het proces tegen 38 leden. van Hitler's „Stosstrupp", die aan de Putsch op 8 en 9 November hebben deelgenomen. Hun wordt ten laste gelegd aan de bezettfag van de Bur- gerbraukeller, de verwoesting van de „Mun- chener Post", de huiszoekfag bij den afge- vaardigde Auer, de arrestatie van burge- meester Schmidt en een aantal gemeente- raadsleden te hebben' deelgenomen. Zij wor- den beschuldigd van medeplichtigheid aan hoogverraad, Op voorstel van het O. M wordt de zaak voorloopig met gesloten deu- ren behandeld, wegens het daaraan verbon- dcn gevaar voor de veiligheid van den staat DE RAPPORTEN DER DESKUNDI- GEN. Het bestuur der Duiteche Volkspartij heeft den rijkskanselier medegedeeld, dat het bereid is de regeering te steunen bij haar pogimgen om tot een regeling der herstelkwestie te ko- men, doch dat het er op staat, dat geen defi- nitieve regeling zou worden getroffen, waar- bij niet de terugkeer der ballingen, de vrijla- Ihp- der gevangenen en de Duitsche belangen worden gewaarborgd. EEN POLITIEKE AANSLAG IN DE PALTS. Aan de „Echo de Paris" wordt uit Spiers gemeld, dat de burgemeester van Munchwei- kr, toen hij' Maandag uit Pirmasens huis- waarts keerde, door automobilisten, die uit de ri ch ting Heidelberg waren gekomen, met revolverscnoten is verwond. DE SPOORWEGKAMP IN ZWIT- SERLAND. Voor zoover thans is ma te gaan, heeft het ongeluik plants gehad tegen halfdrie in den nacht, doordat do van Luzem komende nacht sneltrein een onvedlig signlaal was gepasseerd en in volte vaart op den van Piiazzo komen- den expres-trein reed. De uit Italifi komende trein hadi 66n uur vertragfag. Hij' werd ge- trokken door twee electrische locomotieven, zoodat hij reeds spoedlig na het verlaten van het station een zeer groote sneliheid had be- redkt. De beide locomotieven van dezen trein, evenais die van den Zwitserschen trein1, wer- den totaal vennield. Het ongeiuk wordt be- schreven als het grootste, dat tot nu toe op de Zwitsersdie spoorwegen heeft plaats ge had. Het raadsel, hoe de beide treinen op het- zelfde spoor zijn gekomen, is nog niet opge- lost. De ramp werd nog verergerd, doordat van den trein van Lnzem' de reservoirs ontplof- een met gas verlichten Duitschen wagen in fen, ten gevolge waarvan deze wagon, als- miede een dlaarachter gehaaikte Zwitsersche wagon, totaal verbranddien. Het reddingsiwerk werd terstond door het stationspersoneel van1 Bellfazoma aangevan- gen, dat weldra hulp 'kreeg van per extra: treinen aaqgevoerde reddingshrigades. Er zijn reeds 21 lijken van onder de puinhoopen te voorschijn gebracht, van wie tot nu toe echter nog sights den kon worden- geidentifi- ceerd als een koopman uit Bazel. Behalve deze 21 personen, zoudlen niog vij'f man van het treinpersaneel: zijn omgekomen. Het aantal gewonden staat evenmin vast: de opgegcven djfers varieeren van acht tot achttien. De meeste siachtoffers zijn zddr zwaar gewond. Onder de dooden bevindt zich1 het geheele gezin van dCn president van den Duitschen rijks-kaliraad, Forthmamn, bestaande uit vijf personen. Slechts een klein meisje zou als door een wander ongedeerd zijn gebleven. Het gerucht doet de ronde, dat de Duitsch- nationale leider, dr. Helfferidh, bij. dit spoor- wegongeluk zou zijn omgekomen. N'adere be- richten bevestigen deze geruchten. DE HERSTELK WESTIE De Brusselsche correspondent van de Tel. meent te weteo, dat Theumis en Jaspar bin- nenkort naar Parijs zullen gaan om oen on- derhoud te hebben met PofacaiA ook zullen ze een onderhoud aanvragen bij MacDonald. Deze besprekmgen zullen loopen over de kwesitie der schadevergoedingen, voor welker oplossfag die Belgische regeering al- het mo- gelij'ke zal doen. DE WERELDRONDVLUCHT. Een Reuter-telegram uit Bombay meldt, dat MacLaren te Banderabbas is gearriveerd (de Engelsche wereldvlucht). De twee Portugeesche vliegera, die even- eens tradhten een wereldirondvlucht te vol- brengen, kwamen van Tripolis te Cairo aan DE KONING VAN ZWEDEN. De Koning van Zweden komt heden om 1 u. 9 uit Parijs te Brussel aan, op weg naar Amsterdam, waar hif om 7.55 arriveert. CHINEE90HE ZEEROOVERS- MAJNIEREN. Een Central News-te!legram uiit Hong- bong meldt, dat daar groote verontrusting en yerontwaardiging zijn verwekt door het be- richt, dat een van de 20 Ghineesdhe passa- giers vermoord is gevondlen, die op 12 April bij dbn overvai door zeenoovers van belt Brit- sche stoomschip „Tai Leie" wenden gehaald Zijn liijk was in een.1 zak gestopt, en ergens op het haventerrein van Kon-gmoen neerge- legd. Er lag een: papiier biji, waarop geschre- ven stood, dat de man gediood was omdat die losprijs met betaaild was De volgorde, waarin andlere gevangenen gedcod zulllen worden, is door het lot be- paald. Imdien de gevraagdie losprijzen niet betaald wOrden, zulilen alle gevangenen sucoessievdijk gediood worden en in een zak genaakt, op deze plek warden neergdegd. lAMERIKAANtSOH GELD NAAR DUITSOHL AND. Het medelid Momon van1 het bankiersihuis Morgan zal binnenlfeart m Eturopa arriveenen met een bijzondere opdradht. De Berlijnsdhe biaden vermioeden dlat hif de in het eerste jaar aan Dui-tschland toe te stane leening van1 '800 millioen plaatsen zal-. LUXE TELEGRAM MEN. De diredie der Belgische posterijen zal, ge- lijk aan het Parijsdie „Joumal" bericht wordt, binnenkort een nieuwigheid favoeren; n.l. „luxe telegrammen". Men hoopt, dat het publiek daarvan ruhn gebruik zal maken voor bijzondere gelegenhedenhuwelijksaankondi- ging, kennisgeving van geboorten, felidtaties of condoleamce. E>ie telegrammen worden ge- drukt en getikt op zeer fraai papier, doch zijn onderworpen aan een extra „tax"; waar van het bedrag ten goede komt aan philantro- pische instellfagenhet Nationaal Kinder- werk, de oorlogsweezem, de oorlogsinvaliden, den bond tot bestrijding der tuberculose enz DE VROUWELIJKE BANDIET MET HET KORTE HAAR. Meer dan eens is melding gemaakt van de jeugdige vrouwelijke bandiet met het kortge- knipte haar, die in- New York de laatste maan den tal van diefotallen in winkels had ge- pleegd. Zij- werd daarbij bijgestaan door een welbewapenden makker, die de menigte met een revolver in bedwang hield, terwijl het meisje den buit verzamelde. Bij de laatste po- S'ng van dien aard, trachtte een winkelbe- ende tegenweer te bieden, doch werd neer- geschoten. Het paar nam de vliicht, maar is thans opgespoord en fa hechtenis genomen. Bij dien overvai was n.l. geconstateerd, dat de jonge vrouw een kind verwachtte. Dit maakte de opsporfag aanzienlijk gemakkelij- ker. Het paar werd in Jacksonville, in den staat Florida, gepakt. Een onderschept telegram, waarin de dood1 van het kindje aan de moeder van de gezochte vrouw werd medegedeeld, bracht de politie op het goede spoor. Bij de inhechtenisneming dTeagden de beide jonge boeven te schieten, maar zij lieten zich ten slotte zonder tegenweer gevangen nemen. KORTE BERIGHTEN Uit Tirana (Albanie) wordt gemeld, dat een moordaanslag is gepleegd op den afge- vaardigde Avini Roesten. Men neemt aan, dat hier wraak in het spel is. De opening van het seizoen der stieren- gevechten m de Spaansche hoofdstad is ver- stoord, doordien bij een eerste gevecht in de arena de vermaarde toreador Valencia door een der stieren emstig werd gewond De arbeiders van dte scheepswerven te Southampton hebben den arbeid hervat. De uitsluitfag is daarop door de werkgevers op- geheven Op Sicilie zal bij Baltagirone een nieu- we stad, Mussolfaia geheeten, gesticht wor den Vojgens een bericht uit New-York wor den handelswaren uit Califomie en Tokio ge- deeltelijk geboycot. Ook Italie heeft besloten tot erkenndng der Grieksche republiek. De Turksche autoriteiten hebben site- ting gelast van de Amerikaansche medische hoogeschool te Konstantinopel. In de buurt van Roquefort (Frankrijik) is bij het passeeren van een overweg een auto door een sneltrein gegrepen. Van de inzitten- den, een gezin, werden de moeder en een kind gedood en de vader en een ander kind zwaar gewond. De auto was geheel vemield. De Duitsche rijkskanselier heeft in een rede voor de Centrumspartij te Sigmarfagen de poging van Frankrij'k om door de bezet ting van het Ruhrgebied den oorlog op eco- nomisch gebied voort te zetten, onivereenig- baar met de leer van het Christendom ge- noemd- De Beiersche regeering heeft de belem- merende bepalingen voor het binnenkomen van reizigers in Beieren afgeschaft. Een schriftelijke vergunning zullen voortaan nog slechts buitenlandsche arbeiders noodig heb- ben. De brouwerijen in het Rijnland en West- falen hebben al hun werkliedlen uitgesloten, omdat zij de d'irecties wildbn dwingen alle naar aanleiding van een wildte staking ontsla- gen werklieden terug te nemen. De Turksche regeering gaat voort met het verbannen van vreemdelingcn, voor het meerendeel christenen. In die omstreken van Damascus worden thans meer dan 3000 vluchtelingen verzorgd. Ex-keizerin Zita, die den wensch had geuit, het graf van haar overledfen echtge- noot op Madeira te bezoeken, heeft hiertoe ver- lof gekregen. Zij zal incognito naar FunchaJ reizen. De Engelsdhe konfaig heeft giisiter de tentoonstellfag te Wemibley geopend. Zif be- sllaat 220 acnes gnond (89 H.A.) De ope- telngsnedie wendi c&aaidliotos verepreid. Manic Maritz, die fa verfend' met dien opstand fa Z.-iAtrika fa 1914 wegens hoog verraad voor een spedaail igereditmot teredhlt stand, is tot dinte jaar gevangen isstraf veroar- dedd EERSTE KAMER. In de vergadering van gister was aan de orde het wetsontwerp tot oprichting van een naamiooze vennootschap fa zake exploitatie van de Billiton-gronden, waarvan wij gister reeds fa de rubriek telegrammen! melding maakten. De heer Van Kol (S.:D.) critiseerde den roofbouw op Billiton toegepast. Gemis aan koopmansgeest en vertrapping van de Indi- sche belangen achtte hij aanwezig. Het coo- tract is niet te goeder trouw uitgevoerd. Spr. achtte de staatsexploitatie verre ts verkiezen, ook omdat het gemengde bedrijf nog geen ervaring heeft opgeleverd. De heer v. Slingeriberg (V.-D.) is prin- cipdeel v66r staatsexploitatie en voelde in het algemeen niet veel voor een gemengd- bedrijf. Maar nu het bier gaat om een wijziging "in een bestaande conceme acht hij ait laatste stelsel aanbevelenswaardig, omdat het soe- pel is, zich aanpast bij het bestaande en past bq de regeling van' het oprichtingskapitaal. Het voorstel is een oplossiug, die dbor beide partifen aanvaard kan worden. De heer De Oi}setmr (C.JH.) meende, dat het bestaande expos6 door den heer van Kol gegeven onjuist, althans te dOnker gekleurd is. Staatsexploitatie heeft dikwijls gansch de exploitatie tegengehouden. De Minister van Kolooien, de heer De Qraaff, achtte de winsteni bij het Billitombe- ddjf gemaakt, door66ngenomen, niet exorbi tant hoar. Spr. was het eens met den heer v. Slingenberg. Staatsexploitatie heeft voordee- len maar het gemengde bedrijf heeft diezelf- de minus den administratieven rompslomp. Practisch achtte spr. voor Billiton geen an- dere oplossing mogelijk dan de voorgestelde Het wetsontwerp wordt aangenomen met 26 tegen 8 stemmen. Tegen de socaal-demo- craten. Aan de orde waren de algemeene beschou- wingen over de Staatsbegrootihg voor 1924. Ete heer Van Embden (V.-D.) achtte het vraagstuk der landsverdediging het belang- rijikst. Hij- was voor nationale ontwapening en wil alles uit het leger verwijderen wat oor- logstaak is en alles behbudeni wat politietaak is. Door dien; chemisHen cot-log mopen wt! ons niet verdedigen omdat deze oorlog een uitmoording van strijders en burgers zal zijn. Spr. wenschte dus een radicale koersveran- dering op militair gebied en daarbij naar de ontwapening. Hp betreurde het dat de Regee ring geen mededeelngen' heeft willen doen over haar opvattingen in zake den1 chemi- schen oorlog. Is hij wel op de hoogte van de vorderingen, die deze soort oorlog heeft ge- maar? Hoe wil de Regeering zich verdedigen tegen deze gassen? Spr. diende ten slotte een motie in waarin een Staatscommissie werd gevraagd tot.on- derzoek van de vraag of het nog nuttig is voor een kleine staat en fa verband met de chemische middelen nog een defensie in stand te houden. De heer De Vos yan Steenwijk (C.-H.) In acht het Kabinet htilde dat het was geble ven na het votum nopens de Vlootwet en laak- te de impotentie der 50 tegenstemmers die de gevolgen van hun daad niet hebben aan vaard. Het afbreken achte hij niet ver af te staan van kwajongensweric. Spr. achtte net ridicuul en onbeschaamd dat links een and'ere partijigroepeeing wenscht terwijl ieder weet dat rechts en- links op geheel andere basis staan, een opvattfag waarvan men zich links geen rekenschap genoeg geeft. De rechtsche partijen hebben in beginsel zeer veel gemeen en verschillen in zeer veel van alle linkerpartijen. Gaame steunde spris frac- tie de regeering en het verheugde hem dat de beide andere groepen ter rechterzijde er even- zoo over denken. Van en nation aal kabinet wilde spr. mets weten, vooral niet zoolang de aandrang daar- toe komt uit de kringen die in 1914 van zoo'n kabinet niets wilden weten. In het voorfoopg verslag was niet opgeno- men een zin van spr. dat het aanzien van het parlement was gedaald als gevolg van de re geling van het huidige Mesrecht. Opzettelijk was deze zin weggelaten en daartegen kwam spr. met kracht op. Spr. zou er dus juist nu over spreken. Hij beriep zich op verschillende van zijn tegenstanders die dit met hem eens zijn. Het kiesstelsel dient te worden opg;e- ruimd', omdat het het parlementaire stelsel in den grond heeft bedorven. Vele begaafde per sonen houden zich afzijd'ig, omdat zij niets met het partijgedoe te maken willen hebben. Thans spelen de partijbonzen de baas, de gladakkers, intriganten, niet bepaald schur- ken, maar strebers, zijn spr. zeer antipathiek; zij reizen het gansche land af om het volk po litick op te voeden. Zij rijden op hun gratis-abonnement overal heen, gcven handjes aan ieder, zijn vriendelijk voor ieder. Fdteiijk zetten zij1 de candidaten- lijsten' in elkaar. Het fascisme neemt z.i. sterk toe, ook als gevolg van deze omstandigheden. Dat alles is de schuld van het kiesstelsel, dat een jammerlijke mislukkfag is. Spr. brak zijn rede af. De vergadering werd- verdaagd tot heden elf uur. Mr. E. VAN KETWICH VERSGHUUR. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den burgemeester, mr. E. van Ketwich Verschuur is een indrukwekkende demons tr a tie geworden, getuigend dat de overledene zeldzaam algemeen bemfad en ge- waardeerd werd. Zeer vele zaken en instel lfagen waren tijdens de begrafenis gesloten, o. m. de academische gebouwen, de openbare leeszaal. Aan den langea weg, dien de stoet volgde, hadden de meeste ingezetenen de gor- dijuen neergelaten Aan weersizijden van dien weg stonden dfe menschen fa dichte rijen ge- schaard. Bij het voorbijgaan van den lijkwa- gen ontblootte men het hoofd en er heerschte een opmerkelijke suite onder de buitengewoon taliijke schare Men besefte dat een groat man en edel mensch naar zijn laatste rust- plaats werd geleid. De rouwstoet werd opgesteld fa het Zui- derpark, waar de familie Van Ketwich Ver- schuuf woont. Even voor 2 uur kwamen me- vrouw Van Ketwich en haar vier zooos naar bttiten, schrijdend door een en haie opgesteld politiecord'on. Terwijl de klokken van den Martinitoren hun dreunende slagen door het luchtruim ver- spreidden zettie de stoet zich fa bewegfag. Vooraf ging een eere-escorte van politie en brandweer, dan volgden 170 gemeente-ambte- naren, de vier boden van het stadhuis en vlak voor den lijkwagen de bode van den raad. Aan den lijkwagen hingen enkele Han sen en bloemstukken. Een rijtuig was bedol- veni onder bloemen en kransen. Er waren 32 volgrijtuigen en 25 auto's in d'en stoet, die ge sloten werd door een groot aantal afgevaar- digden Van alle mogelijke organisatiea, alle met haar omfloerst vaandel. Op het kerkhof waren, behalve de familie- leden, o. a. de vertegenwoordiger der Fran- sche republiek te GTonfageni. de heer Tan- chette, de Commissaris der Koningic. de le den van Oed. Staten en de griffier, de wet- houders Van den Berg (waarn. burgemeester), Sissingh, Catz en N. A. de Vries, vrijwel alle leden en een aantal oud-ledea van den ge meen ter a ad, mr. Smeenge, vertegenwoordi ger van dc Eerste Kamcr-fractie van den Vrifheidsbond, mr H. G Drcsselhuys, voor- zitter van den Vriihddlsbond, H. J. Jordiens, lid en mr. W M. wijl, griffier van de Staten van Overijsel, mr. 'H. I. Schdnfeld, oud-lid van de Eerste Kamer. de burgemeesters van Recmster, Zuidbroek, Hoogezandl, Veendam, Noorddijk en De Leek, G. B. Noothoven van Goor te 's-Gravenhage, bestuurslid van de vereeniging N'ederland—Oostenriik, de hoog- leeraren Bleeker, Backer, Van wisselingh en Kern, jhr. Van Andringa de Kempenaer to Ha ren, mr. Hoven Grcve, secretaris van het hoofdbestuur van het Nut, R. P. Dojes, oud- lid van de Eerste Kamer, predikanten, de de- ken, de opperrabijn, de besturen van de ver eenigingen, waarvan de overledene voorzitter of lid was en vertegenwoordigers van vele andere corporaties Nadat de kist in het graf was neergedaald trad de waamemende burgemeester, dr. W G. van den Berg, naar voren en hield een rede. Namens de Groninger burgerij sprak fhr. mr D. R de Marees van Swmdereiu, die in- dertijd als raadslid den heer Van Ketwich Verschuur bij diens ambtsaanvaarding na mens den raad heeft toegesproken. Veryolgens sprak mr. H. C. Dresselhuvs, voorzitter van den Vrijheidsbond, d'ie den heer Van Ketwich Verschuur een' sieraad van dez or"-anisatie noemde. Mr. H. H. van den Berg, een zwager van overledene. heeft tenslotte bedankt voor de belangstelling In verband met het overlijden van den burgemeester heeft de gemeenteraad van Groningen gisteravond een spoedeischende openbare vergadering gehouden De raadzaal was in rouwgewaadhet groene laken der tafels ging schuil onder zwart dloek, de lam- pen waren omfloerst met krip. Op detafel van B. en W. brandden kaarsen. De buige- meestersstoel bleef onbezet; op de tafel voor dezen stoel lag een immortellen krans. Op de gereserveerde tribunes werden op- gemierkt drie zoons van den overleden burge meester, de Commissaris der Konlingfa, jhr. mr. E. Tjarda van Starkenborgh Stachouwei-, het Tweede Kamerlid, mevr. De Vries- Bruica, mevrouw Sissingh, de echtgenoote van den gemeente-secretaris, mr. Van der Blij, en onderscheidene ambtenaren der gemeente. Ook de publieke tribune was goed bezel De waamemende burgemeester, wethouder dr. W. G. van den Berg, hield een rede, die staande werd aangehoord. Spr. stelde na een uitvoerige rede den raad voor, de missive, waarin mevrouw Van Ket wich Verschuur mededeeling heeft gedaan van het geleden verlies, te beantwoorden met een brief van rouwbeklag en beikrachtiging van die maatregelen, welke B en W. met her oog op de urgentie hebben getroffen, n.l. de fami lie van den ontslapen burgemeester te verzoe- ken, de begrafenis van gemeentewege te doen geschieden in een graf der gemeente en de verdere door B. en W. genomen maatregelen. Nadat het oudste lid van den1 raad1, de heer E. Rugge, in een toespraak, die eveneens staande werd aangehoord, zich namens den raad van ganscher harte had aangesloten bijl die woorden van medegevoel met het beproef- de gezin van den burgemeester, werd het voorstel van den voorzitter aangenomen. J. C. K. KLINKEiNB'ERG. f Gister is te 's-Gravenhage overileidlen de sdhilder J. C. K. Klfakenberg, zeer beikend door ri|n vde zonndge sta<figezdchten. De kunstenaar bereikte den leeftijd van' 72 jaar Twee jaar geleden getuigden nog vele liar- telijke sympathie-bewijzen van de groote be langstelling fa vele kringen voor zijn werk. Klfakenberg, die veel geneisd heeft 'hield zkh hoofdzakelijk met het in beeld' brengen van steden bezig. Ook scihilderde hi| wel en kele historiestukken, maar zdjn stadsgezich" ten waren tocfa hoofttzaak. Een van zijn meest gdiefde plekjes was wel „De VSjiver- berg" Den Haag, welke hij op het dock hrtacht, bij zomer en herfet, bij sneeruw en vorsf. 'Het Rijksmuseum teont het publiek eenige zijlnier werken, o.a. het typdsdhe Nij- meegsche marictplein, Bekend' zijn ook zijn pittoreske sltadsgeziditen van Alfcmaar, Sneek, Amersfoort, Leiden en MidldleliniTig. Het Haagsch Genootechap „Pulchri Studio" heeft een periode gehad, waarin't aan Klin- kenberg veel te danfcen had. 'Hif was lid van den Raad van Bestuur tevens deskundig adviseur en' ook een schenp opmerker. Kliinkenbierg, wiens maam steeds een goe- den klamk had1 in dte Nledferlandscfae schil- dersschool, was leerltag van Ghristoffel Bia- schop. De teraardebestelling is, naar het dorr. Bur. medo.leelt, bepaald op Zaterdag as. op „Oud Eiik en Duinen'' te "s-Gr&venlhage. VREEMDELINGENVERKE'ER. In een, op aanstichting van de Vereeniging 't Koggeschip" te Amsterdam en de Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer te Hilver- sum, gisteren te Amsterdam gehouden verga dering van Vereenigingen voor Vreemdielfa- genverkeer in Noora-Holland, is tof oprich ting van een provinciate vereeniging voor vreemdelingenverkeer in deze provinrie in be ginsel besloten. Tot uitwerlring van het plan werd een commissic benoemd, waarin de hee- ren B. W. Bakker, Hilversum; W. Biereteker, l>en Helder mr. J. P. Bosman, Alkmaar; jhr Mollerus, Haarlem; Stom, Amsterdam, en P L. de Vries, Zandvoort, zitting zullen ne men CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDE RHE RSTEILLINOS- EN VACANTTIEKOLONIES. Op de a.s. algemeene verigaderiinig komt een belangrijk voorstel van het Bestuur aan de irde, n.l. om fa het najaar (3 Ototober24 December) cen proef te nemen in koToniehuis .^wartendijk" te Eigmond aan Zee melt ver- pleging van drie maanden en aan de gedlu- rendte dien termijn uitgezomdiem fciinderen ge- woon lager ondfcrwijs te doen geven. De wfaterverpleging heeft reeds meer dan 12 jaren de aanidlacht van het bestuur en is veto jaren al fa het klein toegepast. 'De resultaten 'waren steeds zeer goed. Dit is meer fa't groot gebleken bij de verple- gfag fa den winter van zeer vele buitenland- sche ldnderen uit de verschillende oorlogvoe- rendte landen fa de jaren van den wereld- krijg. De kracht van. zon en lucht doet zich na- tuurlijk fa den zomer het meest gevoeleni. Door de veel mindere hiuiselijke omstandigheden in den winter echter is het dan voor zeer vele kfaderen haast nog meer noodig om uitge- zondfen te worden Vrijwel 'alle deskund'igen op gebied Van uit- zending en keuze als van verpleging erken- neni de hooge waardie dler winteverplegfag en noemen het een bepaald econoimische fout om de huizen 5 a 7 maanden te gdhruiken, waar zij 12 maandien' goeden dienst kunnen doen. 'Dr. Heyertmans, directeur van den Genees- kundigen Dienslt fa Amsterdam' zegt om. het voligende „De verpllegfag van zwakke kfaderen ge- durende den winter, in goed fagerichte her- stellingsoorden, acht ik van nog grooter voordeel dan het verplegen tijidens den zomer en wel in de eerste plaats voor de kindenen, in de .tweede pl'aats voor de organisatie van het Vacantiekoloiniewezien. Voor de ldnderen!, omdat tijidens den1 wfar ter, door de sflechte of omtbrckende ventilaitie, het stoken van kachela, het dwogen: van waschgoed bij de 'kachel, de kameratmosfeer in veel erger mate vengiftigd1 wordt dan 's zomers. Wie als behande'ende aris in de woookamer komt, vooral bij die arbeiders- klasse, deinst dikwijls terug voor den weer- zinwekkenden reuk van uitwaseminig en damp." 'Het Bestuur van de provincte Noordhol- landl acht de waarde van deze verpleging wel zoo hoog dat hlet van 1 October tot 1 Mei hetgewonc Subsidie van 25 cent per dag verhoogt tot 75 cent. Voor die kfaderen um deze provincie behoeft hierdloor vanaf 1 Oc tober bij het Genttraal Genootschap slechts een gulden per dag worden1 betaald, onder- wijs fabegrepen. fa Duiischland is Wfaterverpleging alge meen. fa BClgie, waar het door de Wet ingcstelde „Oeuvre Nation ale" in cfrtile jaren tijds veel meer heeft bereikt dan het Oantraal Genoot schap in 25 jaar alfhians wat betneft het aantal uitgezionden ldnderen worden elke drie maanden fa tal van huizen eemzelfde aantal ldnderen. verpleegd'. Er wordt geen ondensdidd gemaaklt tussdhen zomer- en win- terverplegfag. Het B^ituur van het Gemtnaal Genootsdiap meent met het doen geven van onderWijs ge- durende de drie verpleegmaandlen het laatete bezwaar te kunnen "wegnemen van diegenen, die de heilzame werkfag wel willen- erkennen, maar er niet aan' meewerioen, omdat de kfa deren op school te veel zoudlen ten achter raken. ALKMAARSCHE GOURANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1