DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit dan Alktnaarschen Raad. Bezoekt bet Soiree vande Ver. Zangers A. DM1 Do. Aotomobielen. Zandag 27 April In de Barmpnla. Ne. 99. IToiiderd ms ea torintt^ste Jaargang 1924 Afoonnementsprijs bij yooraitbetaUng per 8 maanden t2.—fr. per post f2.50. Bewljsn. 5 et Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsraimte. Brleyen franco N.Y. Boefe- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam 09, TeL Adnrtnistr. No. 3. Redactle No. 38, BoitenlaMd Garage Scharleo. Tel. 490. Agent der wereldberoemde ZATERDAU Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Directeur0. H. KRAK. pjgjj Hoe langer agenda, des te korter raada- zitting. Dat is een der stellingen van de gemeente- politiek. eigenlijk een axioma, omdat het wel te constateeren maar niet te bewijzen is. Een agenda waarop een dertigtal vooratel- len prijkten, ging in iets minder dan twee uren onder's voorzitters hamer door en we zouden v66r drieen reeds op ons bureau ge weest zijn, wanneer niet de heeren Sluis en Van Slingerland ons na het algemeen con cert op een tweetal solo's onthaald hadden, die van degelijke voorbereiding en een bij- zondere muzikale begaaidheid getuigden. De heer Sluis mocht menigmaal bij open doek een krachtig applaus in ontvangst ne- men en de sympathiebetuigingen die hij van vrijwel alle in den raad vertegenwoordigde politieke groepen ontving, bewijzen wel, dat zijn optreclen aller instemming heeft mogen verwerven. Alvorens iets over de vrij onbelangrijke agenda te zeggen, willen wij allereerat een beschouwing aan de interpellatie van den heer Sluis wijden. Voor wie deze en de vorige week gelezen heeft wat wij als „misbruik van vertrouwen" gesignaleerd hebben, zijn deze vragen alles- zins begrijpelijk. Het kort relaas der feiten is, dat Burg, en Weth. in hun de vorige week op Dinsdagmid- dag gehouden college-vergadering een voor stel tot verlaging van den belasting-factor besproken hebben. Nadat deze factor op grond van de daar- bij overgelegde cijfers voorloopig was vast- gesteld, is de concept-bijlage alvorens naar den drukker te gaan, Woensdagavond aan de vier leden van de financifeele commissie ge- zonden om den volgenden avond in de com- missie-vergadering besproken te kunnen wor- den. Donderdagmiddag, nog v66r de vergade- ring gehouden kon worden, werden de voor- naamste cijfers van deze concept bijlage in het N. Holl. Dagblad gepubliceerd En Vrij dag, nadat men zeker wist, welke verandering na de vergadering van de finan- cieele commissie in de bijlage was aange- bracht, volgde nog v6or de betrokken bij lage officieel ter kennis van dat blad ge- bracht was een overzicht van alle daarin voorkomende plannen en cijfers. Die komen natuurlijk niet uit de lucht val- len worden zelfs niet draadloos door een loud-speaker opgevangen en het is dus duidelijk dat een groote onbekende, dien wij voorloopig mijnheer X zullen noemen, het nuttig geacht heeft de in staat van wording verkeerende bijlage nog v66r hare officifeele feboorte ter publicatie aan het bewuste dag- lad te bezorgen. Dat die courant in dit geval de plannen en cijfers onmiddellijk gepubliceerd heeft is te begrijpen en het blad trouwens niet kwalijk te nemen. Inderdaad wordt het stadium waarin iets voor publiciteit geschikt is, door een journa list wel eens vroeger bereikt geoordeeld dan door de overheid. Die redactie aan welker adres wij ondanks al de naar ons hoofd geslingerde liefelijkheden harerzijds in dit opzicht geen enkel verwijt gericht hebben, zou slechts te laken zijn, wanneer blijken mocht dat zij zich, ter verkrijging van het embryonale nieuws, van oneervolle middelen bediend had. De kwestie heeft evenwel nog een anderen kant en wel deze, dat er buiten de redactie een zekere mijnheer X bestaat die uit den aard van zijn functie ten stadhuize een zeker vertrouwen geniet en dagrvan op zeer laak- bare wijze misbruik gemaakt heeft. Het zij direct en dat is het ergste door wat hij te weten kwam onmiddellijk ter publicatie te verstrekken, het zij indirect door onnauwkeurig toezicht op de hem toever- trouwde stukken of door onverantwoordelij- ken en onbetrouwbaren de gelegenheid te verschaffen daarvan ten bate van een zeker moet maar eens opgespoord worden. Want wanneer hij niet ontdekt wordt, is men niet alleen op geen enkele besloten ver gadering meer voor verraad veilig, maar blijft bovendien de buitengewoon onaangena- me toestand bestaan dat net eene raadlslid ten onrechte steeds het andere als een moge- lijk onbetrouwbaar element blijft beschou- wen. Daarbij komt nog iets andters. Wanneer alle raadsleden naar eer en ge- weten ontkennen direct of indirect voor verklikker gespeeld te hebben, valt de ver- denking in dit geval althans uitsluitend op eemge ambtenaren ter gemeente-secreta- rie. Voor wie deze verdenking dies te onaange- namer is, omdat juist zij als ambtenaren zich door een dergelijke ongeoorloofde daad zoo- zeer aan plichtsverzuim zouden schuldig ge maakt hebben, dat men hen in hun vertrou- wensfunctie onbruikbaar zou moeten achten. Wat hier voor een raadslid misbruik van vertrouwen mao genoemd worden, kan voor een ambtenaar ter secretarie niet anders dan onverantwoordelijk plichtsverzuim heeten. En daarorn is het vooral ter wille van de eer en den goeden naara van deze ambtena ren noodzakelijk, dat door een zoo uitgebreid mogelijk onderzoek althans met zekerheid vastgesteld wordt, dat de schuldige niet ten stadhuize arbeidt. Wij hebben dit reeds vroeger doen uitko- men en mr. Sluis heeft bij de toelichting der over deze kwestie door hem tot Burg, en Weth. gerichte vragen zeer juist de kern van deze kwestie naar voren doen komen. Hij buiten de nieuwsbladen staande kon daardoor nog beter dan wij het algemeen belang van de ontdekking van den schuldige doen uitkomen en wij zijn er van overtuigd dat dit raadslid, dat nooit een partij-drijver was maar zich steeds als een objectief be- oordeelaar van alle naar voren komende vi aagstukken deed keqnen, zijn vragen even- zeer tot Burg, en Weth. zou gericht hebben als mijnheer X de plannen en cijfers der ge- meente aan onze redactie en niet aan die van het N. Holl. Dagblad zou verklapt hebben. Nu is het men bedenke dit wel uiterst moeilijk om een schuldige met zekerheid aan te wijzen. Want op het betrokken redactie-bureau de eenige plaats waar men dladelijk zekerheid zou hebben weigert men natuurlijk en begrijpelijk elke inlichting die tot ontdekking van den dader zou kunnen leiden. Ook op ons bureau wordt menigmaal naar den schrijver van een of ander stuk geinfor- ineerd, maar het spreekt vanzelf dat de hand- having van het redactiegeheim een factor van zoo groot algemeen belang isj dat dit door geen verantwoordelijk journalist zal worden venmin verwacnten wij eenig heil van den door den heer Westerhof gegeven raad, dat alle mogelijk schuldige raadsleden van de betrokken redactie de verklaring zullen vragen, dat zij de verklikker niet geweest zijn. Wij althans geven dergelijke verklaringen bijna nimmer af, omdat na verklaringen al heel gauw uit wie de dader wel is. e van die maken is Levert zooals te vreezen is het directe onderzoek geen resultaat, dan blijft de thans benoemde commissie van onderzoek niets an ders over dan een beroep te doen op de eer- iijkheid en openhartigheid der bij deze kwest- tie betrokken raadsleden. Het is niet de eerste maal, dat in den laat- sten tijd door een of meer heeren X- misbruik van vertrouwen gemaakt is, maar'wij hebben onzen tijd afgewacht en thans op een open- baar onderzoek aangedrongen, omdat het kringetje der mogelijk schuldigen ditmaal zoo buitengewoon klein en de kans op ont dekking van den dader daarorn nu zoo groot mogelijk mag genoemd worden. Ook nadat Donderdagmiddag in den Raad uit de debatten nadrukkelijk naar voren was gekomen, dat wanneer allte betrokken raads leden een aandeel in deze zaak ontkennen, dit een beschuldiging van de ambtenaren ter se cretarie beteekent, heeft niemand der betrok- kenen het woord gevraagd, om te verldaren dat hij. direct of indirect voor het gebeurde verantwoordelijk gesteld kan worden. Dit algemeene zwijgen was een nadrukke- l'ijke algemeene schuld-ontkenning en maakt het thans meer dan ooit noodzakelijk te trachten den dader door een uitgebreid onder zoek op het spoor te komen. Opdat op onze ambtenaren geen onver- diende blaam blijve rusten. Mr. Kusters en meerderen van zijn partij-genooten heeft het ons kwalijk geno- men, aat wij de vorige week van alle o. i. bij deze kwestie betrokkenen de schuldontkenning publiceerden, maar deze aan hem niet ge vraagd hebben. De reden daarvan is geen andere dan dat wij hem toen voor den eenig mogelijken da der hidden en het van algemeen belang von- den dat de kwestie zooals inderdaad ook gebeurd blijlkt in den raad nu maar eens openlijk ter sprake zou komen. Hadden wij ook den heer Kusiters dien dag een schuld-ontkenning gevraagd, dan bestond de noem het desnoods theoretische mo- gelijkheid, dat hij zou erkend hebben de da der te zijn. In dat geval zou geen raadslid1 eenige vra gen tot Burg, en Weth. kunnen richten, waardoor het reeds lang noodzakelijke onder zoek naar de betrouwbaarheid van het secre- tarie-personeel zou zijn uitgebleven. Een ondferzoek, dat naar wij stellig ver- wachten vast zal kunnen stellen, dat het ambtenaren-corps ten stadhuize absoluut be- trouwbaar geacht moet worden. Het is daarorn dat wij het noodzakelijk oor- deelden dat een verklaring van den heer Kus ters eerst in of na de thans gehouden raadszit- ting ter algemeene kennis zou gehracht wor den- Inmiddels heeft de heer Kusters in de Donderdagmiddag gehouden raadszitting pertinent ontkend iets met deze kwestie .te maken te hebben. Zoo absoluut heeft hij dit ontkend, dat hij geen man van eer meer zou zijn, als later mocht blijlken, dat hij ten onrechte de schuld op een kleine categorie anderen heeft kun nen laden. In verband hlermedc kunnen wij dan ook niet anders doen en wij doen hict met vol- doening dan constateeren, dat wij voor- barig geweest zijn toen wij dit raadslid als den eenig mogelijk schuldige aanwezen. Eerst na het onderzoek der betrokken com missie zal onze uitspraak natuurlijk meer definitief kunnen wezen. Wij zijn er voor ons van overtuigd, dat de heer Kusters voor zijn partij-blad hier ter stede menigmaal een waardevolle medewerker is, maar wij erkennen gaarne de mogelijkheid dat hij in dit geval niet de heer X. geweest is op wiens ontdekking thans algemeen gehoopt mag worden. Wij zien de mogelijkheid dat een ander spoor tot resultaten kan leiden, maar willen het onderzoek daarvan voorloopig gaarne aan de thans benoemde commissie overlaten. Wij gelooven, dat de burgemeester een grapje rnaakte, toen hij er op wees, dat ook de Alkmaarsche Courant voorbarig nieuws zou gemeld hebben toen wij die vragen. van mr. bluis publiceerden. Het spijt ons in zooverre dat hij dit naar voren braicht, omdat het Noood-Holl. Di bLad het zijn lezers werkehjk diezer dagen iets laakbaaxs heeft willen voorstellen. Wij achten het thans noodzakelijk hier nog even uitdrukkelijk te constateeren, dat vragen van raadsleden nimmer tot de offideele stuk ken behooiden, die geheim gehouden wordm, dat de meeste raadsleden ons steeds de vra gen zelf ter plaatsing aanbieden en diat wij! ze thans op ons verzoek van de secretarie ontvangen hebben op het oogenblik dat ze ter kennis van alle raadsleden gehracht werden. Dat het N.-Holl. Dagblad ze niet pubii- ceei'de, kan aan een vergissing bij de expeditie der stukken zijn te wijten. Dat zij ze niet gelijktijdig als onze courant had, ligt bHjkbaar uitsluitend aan het feit, dat het blad ter secretarie er ook niet om ge vraagd heeft. Wat de groote zaak zelf betreft blijven wij voorloopig met belangstelling net resul taat van het onderzoek der thans in het leven geroepen commissie afwachten. Het is geen wonder, dat de brug over de Hoevervaart nog eems ec- intcxpeilatie van een der raadsleden uitgelokt heeft De heer Leesberg stekfe destijds als wet- houder van publieke werken een gemetseldc brug op paalfundeering voor, maar het raadslid Ringers achtte toen een brug op staalfundeering veel beter en goedkooper. Na een rapport van den directeur van ge- meentewerken verklaarden ook Burg, en Weth. zich voorstanders van een brug op paalfundeering, maar nadat de heer Ringers wethouder van Publieke Werken was gewor- den werd, na een nieuw advies dter betrokken commissie, besloten de resiultaten der aanbe- steding zoowel van een brug op staal- als van een brug op paalfundeering af te wachten. Wij hebben er destijds al op gewezen, dat het er alien schijn van had dat de wethou- ders-wisseling tevens een paal- en staalwisse- ling geweest is. De heer Van Slingerland vroeg thans waarom, zooals bij de aanbesteding gebleken is, de staalbrug ondanks dfe voorspellingen van den heer Ringers 4000 duurder zou moeten zijn dan de paalbrug. Hij vroeg of het juist was, dat de directeur van Gemeentewerken het paalfundeeringsplan derma te verlicht en het staalfundeeringsplan zoo verzwaard had, dat het thans gebleken verSchil in kosten de aandacht zou moeten fcrekken De heer Ringers wees de aannemers als de schuldigen aan, die niet naar een vrij plan, maar naar het project van den directeur van Gemeentewerken zouden ingeschreven heb ben. Hij erkende, dat deze zijn plan goedkoo per gemaakt heeft, doch ontkende dat zijin eigen oorspronkdijk plan kunstmatig kost- baar gemaakt zou zijn. Wat begrijpelijk is. Geen wethouder zou zich zoodanig door een ambtenaar laten dupeeren, zelfs al mocht hem blijken, dat hij zich destijds in den staal- en paalprijs beduidend1 vergist had. En a 1 is een brug blijlkbaar een werkstuk, dat net zoo duur (3 goedkoop kan worden als een technicus meent dat men er veel of wei- nig voor beschikbaar zal willen stellen. Aan de voorgenomen keuring der auto- bussen hopen wij: binnenkort een afzonderlijk artikei te kunnen wijden. Dank zij den heer Klaver, zal er een hoofd- opzichter aan het bureau van Gemeentewer ken benoemd worden. De heer Klaver en velen met hem wenschte eigenlijk nog niet tot uitbreiding van het gemeente-personeel over te gaan en wilde liever eerst het rapport der Vereeniging van Ntederlandsche Gemeenten afwachten. Maar ddsondanks zou de opzichter niet benoemd' zijn als bij de stemming 10 tegen Q stemmen de heer Klaver met den door- slag had gegeven. ij stemde v66r den hoofdopzichter en hij bedoelde te zeggen dat hij er tegen was. Eerst na de stemming bleek hem uit de algemeene vroolijkheid dat hij zich vergist had. Waamit blijkt, dat dfe door den heer Kla ver tegen diem* wil In het leven hoofdopzichter een van de zeldzaroc' am! naren zal worden, die voor zijn in functie stalling niet eens van die opinio van den Raad afhanjcelijk is. Met dergelijke onafhankelijken zullen paal- en staalvraagstukken in de toekomst nog tot groote financieele verrassingen kunnen lei den ONTWAPENINGSOONFERENTIE NIET NOGDIG. Van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Parijs wordt vemomen, dat dfe Fransche regeering, hoewel zij gelooft in dfe ontwapening, de door presidtent Coolidge voorgestelde ontwapeningsconferentie onnoo- dig acht, daar de Volkenbond voidoende be- voegd is deze kwestie te regelen. POINCARfe OVER DE FRANSCriE EN B(U ITENIL ANDSOHE POT IT IEK. Ter gelegenheid van den hem aangelbodien maalrijdl van hetti naitilonalle oongres van die „Federaition Republicaine" zedde Poincarfe, spreloendle over de buiitenlandsdie poliltiiek, diat de nieuwe Kamier evenails de vorige, de Fransche rechlten; zal moeten beveoligen, dien wereldvrede bevestigen: en de moreele posditie van- Frankirijk heratellen1 in het Otos- ten, door zonder dralen hfet verdrag van Lausanne te raltificeeren. Tevens zall de nieur we Kanner 1 aJldus Podncarfe die tnaidiitio- neelie Fransche belangen in Klein-Azii moe ten verdedigen, onze handfellsrelnties ontwik- kfelen met de mogendlheden, waarmede wij. slechts zijn verfooodien door insltalbile conven- fciea, het nieuwe economiscfae regime bestu- deeren, waaromtrent wij) verplildilt zijln, spoe- dig met Duitsdilandi zelf te onderfnandleleny onze sclhadevergoedlijngseischeii en onze ga- ranties voor de vedlliigheid trachten te verkrij- gea, zonder aan iemand een voorwendsd te verschaffen, oim onze vreedzame bedfedingen in een valsdh daghdit te stellen. Ook moet zij die gelfegeniheiid aangnjpen, welke igehoden is door het succes in het Roer- gfebiedl^ het rapport van die experts en het prelimimaire besluit van dfe C. v. H. Voonts moet zij trachten ten slotte te ko men toit een algemeene regeflimg, dodh zij mag niet de refiele pandien inruiilen tegen bloote beloften van Duitschland, welks ver- ledien geen waarlboirgen biedt voor haar otp- rechthdd. Wij) moeten dien dfebdlteur wanitrou- wen, die tot nu toe nog niets heeft gedaan om zich' van> zijn verplichtingen te kwijlten. WIJ moeten Duitschland intenasseenen bij zijn bevrijding, door het vooruiiMdit van een snellene opheffing van zekere dwamgmaat- regelen. Ten slotte sipralk Poincarfe als zijn over- tui'ging uit, dat het land deze politiek zal goedkeuren, evenails de Kamers diat hehiben gedaan HET ECHEC DER IER90HE CONFE- RENTIE. Er dreiigt een nieuwe Ieradhe crisis als ge- volg der mislukJdng van de conferentie inzake de vaststelling der grenzen. De Iersche gede- legeerden blij ven nog te Londen, maar zullen waarschijnlijk niet verder vergaderen. Naar verluidt volharden de Ulster-mannen in hun weigering eenigerlei grenswijzigkig te over- wegen of afgevaardigden te benoemen in de grenseommissie. Verwacht wordt dat dfe Vrijstaat thans de Britsche regeering zal verzoeken overeenkoni- stig het verdrag een commissie samen te stel len. De weigering van Ulster daaraan deel te nemen, moest, naar in eenige krrngen werd opgemerkt, de indiening van een amendeerend wetsontwerp in het Britsche parlement noodig waardoor het geschil emstig zou worden ver- scherpt, en de opwinding in Ulster en den Vrijstaat zou warden verhoogd. De toestand wordt uiterst delicaat geacht DE BONUS VOOR DE AMERIKAANh SCHE OUD-STRIJDERS. De Senaat heeflti, zooalis reeds gemeld, den bonus voor de oud-strijders aan'genomen. Het wetsvoorstfel' zal thans verdler worden be- oordleeld dOor een oonferentie van beidle Hui- zen van het Oongres. De heide Huizen zij|n het echter z66 vollmaakt eens omtrent deize weit, dat ziji vrij sltelllig biinnien enkele dagen dfen presidfent ter tedbaiinig zal! worden aan- geboden'. Algemeen verwacht men, dat president Coolidge zijn veto er over zal uirspreken, nnchthams zonder te kunnen beletten, dat de wet in wericimg trefedt. Immers, het veto van den president kan krachteloos warden ge maakt wanneer diaarna de beade Huizen van het Oongres de wet opniieuw met een rneer- derheid1 van 2/3 van net aantal uiigfebrachte stemmen' aamnemen. Dit nu leidt geen twijV ffel. Nlaar verluidt, is het voorstd m den Se naat aangemomen met 67 tegen' 17 stemmem Ook in het Huis van Afgevaardigden was de meerderheid overweldigiend. Maar ook na verniellging van het veto zal deze aangdegenheid nog niet uitgevodhiten zijn. De demiocraten hebben nl. een: voorstel iiagedilend om den' oudHstrijdens keus te laiten tussdien een volgestorte verzefcerilngspalis of een gelijk bedrag aan oontanten. Dit voorstel is Woensdag in den Senaat verworpen. Esse der democraitisdie senaatsledien heeft evenwel verMaard, dit voorstel wedfer te zullen indie- nen, indien de dfemocraten biji die presidenls- verkiezing de overwinninig behalen. Sommige senaatsledien hebben ongetwijfeid' alleen1 uit politieke overwegingen- v6dr het. bonus-voorstel gestemd. Bet resultaat is ech ter, dat dfe Amerikaansche regeering tot ont- zaglijk hooge uiitgaven is verplich t, in een tijd, dat ook aan de andere zijde van den Oceaan van' alle kanteii' om1 bezuiniging wordt beroepen. Voor Europa is de bonus van belang, om dat daardoor kwijtschelding of vermindering van de schuld aan Ameriika vrijwel uitgesllo- ten is. HAVENBRAND. Uit San' Josfe in Guatemala wordt gemeld. dat alle havengfebou wen aldaar door brand zijn verwoest. RUSSISCHE VORDERINGEN OP TSJECHO-SLOWAKIJE. De bladen deel en mede, dat de Rusalsche regeering voornemens Is van Tsjecho-Slowa- kfje een bedrag van 37 mlllioen goudroebel te vragen als schadevergoeding voor dfe in- tervenfle van het leger van Tsjechlsche legi onnaire, schijnt deze eisch der sovjet-regee- ring, zoo wordt te Praag verklaard, geheel ongegrond. EEN ROUWVERGADERING DER DUITSCH-NATIONALEN. De afdeeling Berlijn van de Duitsch-natio- nale Volkspartij, zal de tegen morgen te Ber lijn belegde groote vemezlngsvergadering, waar dr. Helfferlch het woord Zou voeren, omzetten in een rouw-demonstratie. Hier toe zullen, behalve de familieleden van Helffe rlch, ook worden uitgenoodigd de leden der regeering en de leioere van de burgerlijke Rqksdagfractiea. EEN ROOVEROVERVAL. Oistermiddag roofden acht zwaargewapen- de liedfen uit een bij Averedbrf (Brunswi|k) gelegen kantoorgebouw eener mijn de even te voren ontvangen loongelden ten bedrage van 13.000 goudinark, waarbij zij met revolvers en handgranaten drdgden. De vervolging der roovera, die daarbij een pereoon doodden, fifen zwaar en 66n licht kwetsten, Iddde tot de arrestatie van alien. Het geroofde bedrag werd nagenoeg geheel terugevonden. DUITSOHE HERSTELLEVERINGEN AAN ZUID SLAV IE. De vertegenwoordigera van Zuid-Slavi5 en Duitschland hebben een overeehkomst geslo ten, volgens welke Duitschland aan Zuid-Sla- vifi in 1924 op rekening van de schadevergoe ding leveringen tot een bedrag van 20 mil- iioen goudmark zal verstrekken. Vooral spoorwegmaterieel zal worden geleverd. TEGEN DE GEHEIME VEREENIGIN- GEN IN DUITSCHLAND. De geallieerde gezanten hebben opnieuw de aandach van Duitschland1 gevestigd op dfe ac- tivi'teit der geheime vereenigingen, die een ge- vaar vonnen voor de vdligheid der bezettings troepen. Zij verzoeken de Duitsche regeering de noodige maatregelen te nemen. ITALIANEN UIT TURKIJE VERBAL NEN. Te Weenen zijn 50 Ialiaansche families aangekomen, die ui Turkije zijn geze, en naar zij meedeelden van alles zijn beroofd. Mussolini heeft tegen de uizetting van Ita- liaansche onderdanen een krachtig protest in- gediend. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Uit Contina nablj Florence wordt gemeld, dat een auto, waarin de bekende actrice Lydia Johnson uit dfe Ftolies Bergferes te Parijs was gezeten, alsmede de architect Buccinelli, bij een overweg door een train is gegrepen en ver- brijzeld. Bdialve de passagiera werd ook nog dfe chauffeur gedood. EEN DRAMA IN DEN POOLCIRKEL. Een afgelegen post van de Koninklijke Ca- nadeesche. bereden politie heeft dezer dagen te Ottawa rapport uitgebracbt over een vree- dnama, dat zich tijdens den langen Poolnacht in een Eskimodorp binnen aen Pooldrkel heeft afgespeeld. Neakutuk, dfe Croesus van het dorp Kivetuk aan de Oostkust van Baffin, werd op zeke- ren dag, kort oa den aanvang van den win ter, „door de geesten bezeten". HIJ kondigde aan, dat htj een boodschap had gekregeri van den Grooten Geest, die hem had gelast, zijn dorpsgenooten naar het land achter de ster- ren te voeren. HJ| zat uren over zijn bijbel ge- bogen, terwijl de anderen in voortdurende vrees op zijn bevelen wachtten. Deze werden stipt opgevolgd. Dagen lang moest het dorp vasten, om dan plotseling tot allerlei vreemae orgieto over te giaan. Vfele dbrpelingen werdten ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1