DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Woonwage n-v raagstu k. Beleefdverzoek. VBOOM DREESMAM No. 117. Honderd zes on twintigste Jaargang 1924 Alboniiementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.Y. Boek- en B[andelsdr. y.h. B[erms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactie No. 33. MORGENtmEN ALKMAAR. Buiteiiland. Statev-Gsmeraal. eft 3 ZATERDAU Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Directeur: 0. ri. KRAK. 17 MEl Aan den buitenrand der steden vindit men de woningen der armen, die aan den zelfkant van bet leven staan. Met zijn de woningen op widen, de opzidi- tig geverfde „salon"wagens, maar ook de kistwoningen, die door haar wrakke funda- menten zakken en naast het d'oor-gerotte houi van haar wielen wekenlang als monu mental van ellende en onitbering aan den graskant van een buitenweg blijven liggen. Het zijn de woningen der menschelijke trek- yogels, die geslachten lang den drang naar het natuurleven overerfden, maar wier orde- loos bestaan veelal tot onvoldoende Inkom- steu leidt. Het zijn soms de verblijf plaatsen der nijvere werkers, der stoelenmatters en ketdlappera, die het land doorkruisen op zoek naar loo- nenden arbeid, maar ook die der tuchtlooze zwei-vers, der parasieten onzer samenleving, wier bedel-instinct hen overal heendrijft waar van den disch des levens wat kruimpjes en restjes, in het bereik hunner grijpgrage han- deu kunnen vallen. Bij Kon. besluit van 22 September werd in 1903 een Staatscommissie ingesteld, welke de opdracht ontving de regeering van advies te (hcnen over de vraagstukken betreffende de bestrijding van beddarij en laadilooperijl, be- nevens die van habitueele dltonlkenscihap. Deze Staatscommissie meende haar taak niet te mogen beeindigen met het cntwerpen van een Bedelariji-wet en een Draokzuchti- gen-wet, doch achtte het noodzakdijk, dat naiust deze beide wettelij'ke regelingen als een i .nmisbare aanvulling een wet op woonwa gens en woonschepen zou tot stand komen. In verband met deze uitspraak heeft de re geering toen een onderzoek doen instellen en zij is daarna tot de overtuiging gekomea, dlat niet merhand een woonwagenwijk is verrezen, welker bewoners dagenjks op en aan dien openbarcn weg leveru Het gezicht op deze woonwagenwijk ia voor vreemdelingen die het Victoriepark be- zoeken allesbehalve fraai en bovendien is die opeenhooping van wagens langs den Kanaal dijk wij tdden er dezer dagen een. veertig- tal voor het politie-toezicht buitengewoon bezwaarlijk. De dijk is Rij'ks-eigendom, maar de grond is van de gemeente Oudlorp. Wil dus de Alkmaarsche politie regelend optreden en b.v. een wagen verwijderen, dan moet zij d'aarvoor eerst met den bur^emeester van Dudorp in overleg treden, wat m speed- gevallen tot ongewemcht oponthoud zal kunnen leiden. Bovendien is het primitieve woonwagen- leven langs den vOor alien toegankelijken openbaren weg niet wenschelijk en andervim- den omwonenden daarvan menigmaal die minder aangename gevolgen Dit heeft er ook elders toe in verschillende gemeenteni ;deid, dalt men en openbaren weg ate standplaats van woonwagens verbo- den heeft en dat men in vele grootere pdaat- sen de stationneerende wagens op bepaalde van de omgeviog afgezette terreinen bijeenge- bracht heeft. Deze dniterneeiriing geeft nlaltuurlijk met gnoorte voordieel, dat men de wagens en hun bewo- ners bijeen kan brengen op een terrem, dart zich daarvoor bijzond'er leent, waar niemand overlast van hen ondervindt en het politie- toezicht in alle opzichten vergemakkdijl wordt. tin het is dan ook niet te verwonderen, dlat de Commissaris van Politie in den loop van het vorig jaar Burg, en Weth. verzocht heeft ook te dezer stede eens hun aandacht aan1 het woonwagenvraagstuk te willea wijden. Vroeger namen, gedurende de kermisweek, de woon wagens een geheelen hoek bij het Door de groote overdrukte, welke des namiddags In onze magazijnen heerseht, verzoeken wij onze goachte clientele yOORAL ook van de gobruik te maken. U wordt dan BCS1IGSB en dus BETEB bediend. oprit naar dfe brug vanaf het terrem zouden met een kiinkerbestrahng verhard warden en Van de ontworpen terxeinwegen zou voorloo- pig slechts een zoo groot gedieelte worden verhard, dat behoorlijke toegang tot het ge- bouwtje en een 40-tal woonwagenstandplaat- sen1 verzekend1 is. De betonnen stal hout is voor de woon- wagenbewoners niet veilig zou ruimte voor 20 hitten bieden, terwijl de vier priva- tten voor de vrouwem door een muur van de vier privaten en drie urinous van de mannen afgescheiden zullen worden, terwijl voor eike sexe een afzonderlijke toegang aanwezig Voor de privaaittoegangen zullen 2 s< ten geplaatet worden en voor wateiVoorzie- tiinig zall niet te ver van den ingang van den hiittenstall en ongeveer op het midden van het terrem een vorstvrije standldrukikraan wor den gezet, terwijl in een' hoek van't terreini en eventueel bij het gebouwtje een' betonnen ring voor berging van vuilnis komt welke op gereg elde tijden. geledigd zal moeten worden. iHet geheele tenrein zal na afwerking aan' 88 woonwagens een stanidplaats kunlnen bie den. llgt het in het voomemen o.a. het aehterste died van de Oudle Oraidht als ligplaata voor woonschepen aan te wijzen. Het woonwagen- en woonschepenvraag- stuik eischt een spoedige oplossing eh wij zouden het zeer verstandig virnden als de Raad thans tot een afdoende verbetering van den itegenwoordgen pniimiiliiieven toestand zou willen besluiten. wcttelijike bepalingen te dezen aanzien gemist kunnen worden. I Snoor in Reeds toen constateerde men, dat hier te T1 De stand.pJaats bij de groenrtenveiling liet landc in woonwagens en woonschepen respec- ajjes te wcnschen over en daarna is verleden tievelijk 800 en 200 personen verblijf hid- .aar v00r f 6o een stuk grond aan dte Ka- den, die vermoed werden zich aan bedelarij naaikade van den heer Morra gehuurdj, dat tn andere strafhare feiten schuldig te maken j thall8 n;ej. meer verkrijgbaar gesteld is. cn die door het verwaarloozen van alle ei- schen van zmddijkheid, bij het uitbreken van een besmettelifke ziekte ernstig gevaar voor verspreiding daarvan zouden opleveien. Bovendien werd van em 700-tal kindleren verkiaard, dat zij: een beslist onvoldoende oovceding ontvangen, van rulm 400 werd de oovoeding „matig" genoemd en van meer dan 1000 leemlichtige kinderen werd' verzekerd, dat zij zelden ol nooit een. school bezoch'ten. Waar de Woningwet tegen krotwoninj waakte, bleek de behoefte algemeene re| voor de bewoonbaarheid van woonwagens en woonschepen vast te stdien, opdat ae on- bruikbare niet langer ten nadeele van de ge- zondheid en zedelijkheid der bewoners ge- handhaafd zouden blijven en' niet langer de kiemen eener besmettelijke ziekte van g)e- meentc tot gemeente zouden overdragen. Door een einde' te maken aan de instand- liouding der meest primitieve v/agens en sche- pen, waarbij de annbesturen zich het lot der dakloozen' aantrokken, zouden minder kinde ren aan de Leerplichtwet worden onttrokken en het bedelen en andere strafbare feiten ook in het belang der rustige plattelandSbe- volking kunnen tegengegaian worden. Zoo' ontstond de Wet op Woonwagens en Woonschepen van den 26stm Juli 1918, Staafeblad No 492, gewij'zigd bij de Wet van 11 Januari 1919, Staatsblad' No. 16, waardoor woonwa'gens em woonschepen fhans geregistreerd wordleni, niet zonder ver- rmnTiing in gebruik worden gemomen en waarin o. a. tevens bepaald' is, dlat bij1 alge- meenen tnaafregel van bestuur voorschriften heti "-ffend'e hurl imrichrting en gebruik vastge- sfeld ziin. Is daardoor ean heel wat ongezonde toe- standen een eind gemaakt, tooh is de Wet nog van te kocrten duur om nu reeds van een af doende regelimg van het woonwagen-vraag- stuk te kunnen sprekem. Er zijn nog heel wat doodkisten op widen in gebruik, die uit hygiemiscb en' zeddijk oog- puni zeer bedenkelijk zijn en1 dat de natuur menigmaal boven de lieer gaat, weet ieder die bij kermis of voiksfeesten wel eens door het talrijke kroost van een woonwagenfamllie omringd is. .Deze groole en kleine rtrekvogels leven langs den weg hun vrijbuitersleven uit, zij ziin de Nederlancfeche staatsburgers op wier schouders geen inaatschappelijlke verplichitin- ren rusten en die voor allerlei kldne ver- grijpen dagelijks d'oor de mazen van het wet- teliik net kruipen. Zij zii'n de goeden niet te na gesproken het onopgevoede, ordeleoze en vedal on- verschillige deel van ons volk, dat de over- heid in alle gemeen'ten op bepaalde gebieden intemeert en waarop, ter voorkoming van ordeverstoring, een voortdurend poli'tie- toezicht noodzakelijk moet geacht worden. In onze gemeente is het woonwagen-vraag- stuk tot dusverre niet goed; geregeldL Wel zijn de hier stationneerende wagens uit de stad geweerd, maar zij verzamdeni zich langs den Kanaaldijk, zoodat daar langza- Toen de koninklijkc Jetnihe op bij het Victorie-beeld kwam, moesten de woon- Uit het bovenstaiande blijlbt wel', dlat allies keurig geregeld is en bet is slechts te Ibetreu- ren, dat hieraatm natuurlijk vrij; belangrij'ke kosten zijn verboniden. Het gdheiele werk wordt op 9800 ge- schat en de Comimissaris van Politie, vreezen- frmiiie op 8 October die, dat hierdoor het plan- gevaar loopt door den Raad te worden geweigerd, heteft geadlvi- I M van stal en privaten en wagens tijdeliik van den Kanaaldijk verdtvij- Zij werd._ tcrrein bij den' Boezemsjngel gebracht, wat den omwonend'en veel overlast veroorzaa'kte err tot heel wat van veromtwaard'iging getul- gendc ingezonden courantcn-artikeJen geleid Nu woonwagens en woonschepen' aan be- .1 ven, wat zeker de vraag wettigt of het met paalde voorwaarden van bouw enynrichting verstandi£zal zijn het woonwagenvraagstuk EEN TUR'KSGH OUD-MIINISTER 'GEARRESTEERD. De vroegere Turksche minister van fin an citn Rechad, die indertijd door de Angora-re- eering bij verstek ter dood was veroordeeld, leeft verkiaard, te vallen onder de termen van de onlangs afgekondigde amnestie. Hi] keerde derhalve met een geldigen. pas uit Ita- lie terug, doch' werd onmiddellijk bij zijn aankomst, op aanwijzing van zijn zwager door de politie gearresteerd, den procureur- leraal onmiddellijk van deze arrestatie op stelde. MUNITIE-ONTPLOFFINO. Te Sondershausen heeft gister in een mu- nitiebergplaats van de rijiksweer een hevige ontploffmg plaats gehad welke twee slacht- offers edschte. Twee soldaten van de rijkS' weer waxen bezig handgranaten van het eene vertrek naar het andere over te brengen, loor le een Ien der soldaten werd later met brandwonden over- dekt en stervende buiten het gebouw gevon- dea, yan den anderen is slechts het verkoolde lijk teruggevonden. De bergplaats werd heel vernield; de ontploffingen hielden geheelen dag aan. DE VO'LKENBOND EN HET KANKEIR- VRAAGSTUK. De commissie wel'ke door den Volkenbond is belast met het bestudeeren van het kanker- vraagstuk, heeft te Rome vergaderd in het ministerie van Binnenlandsche Zaken. Aan deze bijeenkomst werd ook deelgenomen door den INederlaadschen afgevaardigde. De di- recteur-generaal voor de volksgezondheid in Italie gaf een overzidht van den statistisdhen arbeid in de Italiaansdhe faospitalen en klmie- ken. EEN GELUKKIO LAND. Nieuw Zedand behoort tot ide weinige bem] [en toen. naar een braak liggend een deel van den wcgenaanleg, alsmede door (jenswaardinre staten, waar het budget niet w bezuiniginig op verlK'htmg en waterlodrng alleen in evenwicht is, doch zelfs een batig een goedkooper project te verknjgen dat dan I j-x Aan op ruiim 42'00 zou komen. Mot bedenke evemwel, dat de voorgenomen verbeterin'gen op dlen dUur niet kunneni uitblij moeten voldoen, mag hun geen standplaats meer geweigerd' worden. :hting op het mgemerkt, dlat wanneer na de invoering der Wot woonwa gens en woonschepen behoudens dfe over gengsbepaling in voldoend bewoonbarcn to'estand en bewoond door fatsoenlijke lieden moeten zijn, aan deze medeburgers gellijke vrijheid zal moeten verleend worden1, om hun tijdelijke verblij'fplaats te kiezen waar zij willen', als aan ieder ander staatsburger wordt toegestaan1. Zij hebben er toch ook recht op, ergens te leven en ergens te zijn en door het niet wei- geren van een standplaats, komt er een eind aan het opjagen van deze verschoppdingen uit de eene gemeente naar de andere, wat niet bevorderlijk kan zijn om hen langzamerhand aan een rustiger leven te gewennen. Slechts bepaalt art. 31 der Wet, dat de gemeenterad'en bevoegd blijven bepalingen vast te stel.len betreffende ae plaats, door woonwa'gens en woonschepen bij! verblijf bin- nen de gemeente in te nemien, alsmede om- trent de voldoening van gelden tot gering bedrag voor een standplaats op openbare plaatsen, wanneer het verblijf binnen de ge meente een bepaalden bij verordening vast te stellen termijn van niet minder dan veentien dagen binnen hetzelfde kalenderjaar te boven gaat. Nu de toestand! te Al'kmaar alleszins verbe tering eischt, is het begrijpelijk, dat Burg, en Weth. tot medewerking geneigd bleben en den directeur van Gemeentewerken opdlroegen een plan voor een centrale standplaa'ts voor woonwagens te ontwerpen, dat in het laaist van het vorig jaar ontworpen is en in ning gebracht werd. De bedoeling is nu, om het woonwagen- park in te richifen op een terreini, gelegen in den hoek bezuiden ate spoorlijn Alkmaar— Helder en beoosten het Noord-Hollandsch j^naal Dan zou een eenvoudige brug waar- voor dte oude liggers der Texelsdie brug kun nen dienst doen met opriit en aansluiting aan den Kanaalweg gemiaakt warden, het ter- rein zou verhard worden en voorzien warden van enkele wegen en een eenvoudige aiamdiul- ding van iedere woonwagenstandplaats. Verder werden noodzakelijk geacht een' gebouwtje met hittenstal, priva'ten en urinoirs, oen standkraan voor waiterleiding, een of meer plaatsen voor berging van. vuilnis en een stevige draadafscheiding van het ovenge bouwland. De aansluiting aan de Noorderkade en de maar dladtelijk tot een aSdoeude oplossing to brenigen. - De ontworpen privaten lijken ons uit hy- gi&nisch en zedelijik oogpunt noodzakelijk en oo'k d'e hittenstal komt ons alleszins wensche- lijk voor. Er zijn geien zieliger dileren dan woomwa- enpaarden op wier kapotte ruggen den ge- eelen langen trekd'ag het dikke einde van een stoic o? zweep ranselt. Wij zoudbn het van gamsdier harte toe- juichen als dte Raad kon besluiten deze arme dieren in de koude wintermaamden een vei- liigen stal en een vensdh bos stroo ite verschaf- fen. De wet laat uitkomen, dat men voor stand plaats van paaxdten en wagens voor langeren tijd een1 klteine neltrilbutie mag iheffen. Hierdoor zouden de kositen van het woon- wagenpark eenigszins gedlekt worden en zou men andierzijdis bereiken, dat^d'e wagens niet zonder reden te lang in onze'gemeente geves- tigd blijven. In de Memorie van Antwoord op het wets- ontwerp werd het reedls billijlk geacht, dat woonwagens die meer dan veeriien dagen in een 'gemeente verblijf hmnden, iin 'besdreidien mate made bijidragen in de gemeentelijke lasiten. iM'en vergete echter niet dat dit alles theo- rie is en dat de practijk in verschillende ge- mteenten reeds geleerd heeft, dat het invorde- ren van gelden van woonwagenbewonens uitermafe moeilijk als, al zijn er wel niet annlastigen, die gaame een kleine ver- goading voor een goede standplaats willen saldo aanwijst. Dit is dit jaar niet tnlndter dan 1.812.000 pond sterling. Deuitgaven Werden sterk verminderd, terwijl de inkomsten stegen in weerwil van het feit, dat de gromi- en in- komstenbdasting werd verlaaga EEN MISLUKTE BOMAANSLAG, Een onbekende boodschapper gaf nan de woning vzan Wellington Koo te Peking can pakje af, dat, naar bij zeidte, artikden bevatte vooir het persoonlijk gebruik van den heer Koo Hij weigerde'den afzendter te nemen. Eenige uren later gelastte Wellington Koo het pak te openen,. Hiij bleef zelf in zijn srtu- deerkamer. Toen de bedi'enden het dekstel van de doos afnamen, ontplofte een bom en ver- minkte de dlrie bedienden, wier toestand hachdijk is. KORTE B'ERIOHTEN. Het 'Britsdhe kahinet heeft besltoten het overtollige oorlogsmateriaal, ter waarde van verschteiome milliloenen, niet aan1 het bui- tenlaud te verkoopten. Lilthauen had geyiaagd miogen koopen. Vlcllgens bericht uilt Rome is die onge- steldiheid van den Paus niet zoo ernstig als in dien aamvang schean. De P'aus is voorne- mptis Dondterdag Zijtai autdienties te hervatteni. Volgrns boiicht uiilt Parijs is die organi- satar van de commiunfflstische prtepaganaa te pel genieraal Tannenberg aldlaar gearresteerd. Hij zal uiltgewezen woridlen. V'olgens die Madten wdlgerde het _Fran- sehe Oonsutaalt aan den Duiiitstihen widren- ner Stellhrindk een pas omi te Starten op de Buffaiobaan te Parijls. 'Nlaar veriuidt hieefit Poincare verordend volsixekt aan geen enke- !en Ehnitschen sportsman passen te verstnelk- ken. Een adhttal Zuid-Duiitsche separatisten, die in onbezet gebied waren gearresteerd, zijn veroordeeld tot strafften van 3 tat 5 jaar tudnt- huis en eerverlites. De eerste algemeene zitting van de im- migratie-conferentie is te Rome bijeengekomen in tegenwoordigheid van 200 afgevaardigden van 58 staten. Mussolini' is tot eerevoondtter benoemd. De Britsdhe minister van Buitcnland- sche Zaken, Henderson, verklaarde in het Lagerhuis, dat zelfs een Labour-regeering niet veriangend kan zijn buitenlanders toe te laten, indien zij dlen' Britsdhem aibedders werk zouden ontnemea. plannen tot stand e oplossing van nomen het Komen de voorgen dan zal een gelukkig woonwagenvTaagstuk verkregen zijn. In alto opzidhten volmaakt b.v. met waschlokalen voor de vrouwen zai het ten rein hier nilet zijto maar het kan voor een goe de huisvesting der menschelijke trekvogels alleszins voldoende geacht worden. In de kermisweek zullen er naast de vele slaap- en „sal on"-wagens op het kertoister- rein zelf die niet tot de eigenlijke woonwa gens worden gerekenld weer een stroom van vehikels van diverse gxootte, kwaliiteit en richting in onze gemeente verschijnen en in moet het woonwagenpark gereed zijn om ['lien een behoorlijke plaats te kunnen bieden, Het voorgenomen terrein kan ook om diat de >poliitie over de spooibrug mag gemakkelijk onder toezteht worden gehoU' den. TWEEDE KAMER. Wiji plaatsten reeds een en ander over de terpel vesteifn (C.-Fr.) over den stand van dte onder- interpellatie-aanvrage van den heer Wan Ra- bandelingen met Rusland. Spr. stelde ten slotte verschillende vra waama de Minister van Buitenlandsche Za ken, de heer Van Karnebeek antwoordt. De todichting van den interpellant hield zich Keurt de Rlaad dte plannen goed!, dlan komien I minder bezig met de onderhandelingen dan zoo spoedig mogelijk de reeds eereed liggen- wel met de vraag wat er nu gebeuren moet. die ipolitie-verordeningen in behandeling en 1 Voorzoover hij: de onderhandelingen besprak, heeft hij1 minder kritiek geleverd op onze re. eering maar werd getracht de houdig der ussen in bescherming te nemen. Nederland heette een deftig koopman. Zijn grief zat dus in het verschil van aanzien dat zich: deed1 gel; den bij de onderhandelingen. Even later ech ter deed hij't voorkomen alsof juist Rnsland door zijn grootte het meeste aanzien 'had. Spr achtte deze opvatting der inemaionale ver- houdingen niet bijzonder democratisch. De Ne deriandsche gedelegeerde zijn niet als koop- lieden gaan handelen. Het was niet een kwes- tie van loven en bieden maar een kwestie van onderzoek naar de oplossing der verhouding der beide Staten. Spr. geeft nog eens in het kort een exposte van het verloop der onderhandelingen. Tegen de verwacbting in werden allerlei prealabile kwesties gesteld, en het Meek niet de bedoel ing van de Russen een regelmatig handelsverdrag te sluiten. Over zoo'n regelmatig handelsverdrag viel nitet te onderhandelen. Men was wel bereid meer begunstiging toe te staan, maar onder zekere reserves. Voor Europeesche en Aziati- sche nabuurstaten zou deze meeslbegunsti- ging niet gelden. Dit aanvaardde Nederland, maar Ihet aanvaardde niet de reserve, dat de landen die Rusland vroeger reeds hadden er- kend, waren uitgeschakeld. Op die wijze zou- de meestbegunstiging geheel illusoir zijn en dus keerden de Nederlandsche gedelegeerden naar hun' land terug. De onderhandelingen waren geschorst vol gens de Nederlandsche gedelegeerden, vol'gens de Russische afgebro- ken. De eerste vraag is dus niet te beantwoor- den. Van speculatie is in het Nederlandsche be- leid geen sprake. De inddenten te Berlijn heb ben op de Nederlandsche regeering inderdaad eenigen indruk gemaakt. Wat vraag 2 betreft, weest spr. er op dat men niet de huidige positie moet vergelijken met die welke wij: wenschen, maar met die welke het gevolg zou zijn van aanvaarding van een overeenikomst gelijk Rusland die wenschte. (Gelach.) Over diwangmaatregelen tegen Rusland be- sohikt de Regeering niet, Zij acht dwangmid- delen niet de geschikste middelen om de ver houding met andere landen goed te maken of te houden. (Gelach.) Over de ontwifckelmg der verhouding van andere landen met Rusland, kon spr. weinig zeggen. Veel daarbij: hangt af van' de houding van Rusland en daarvan is de interpellant wellicht beter op de hoogte dan spr. (Gelach.) Wat de laatste vraag betreft, kon spr. moei lijk een meening geven omdat hij' niet kan doordringen in de zienswijze van Rusland. Het schijnt, dat men gaame van de Rotter- damsdie haven gebruik maakt en niets staat dat in den weg (Gelach.) Ongewijfeld heeft de haven van Rotterdam veel belang voor Rusland. Spr. betreurde het wel, dat in het algemeen de onderhandelingen niet zijn geslaagd, maar er werd te veel van de regeering gevergd. De heer Troelstra (S.-D.) meende dat de heer van Ravesteijin er steeds op uit is de po sitie van INederland te verzwakken. De tegm- stelling: het gfoote Rusland en het kleine Ne derland achtte spr. ook onjuist en afkeureos- waardig omdat ae opvatting van ecu machts- positie daaraan ten grondslag ligt. Spr. ge- geloofde dat deze interpellatie eer tot de Rus sische Regeering had gericihj: moeten worden. Deze gansche zaak dient objectief 'behan- deld te worden en men moet vragen wat we- derzijds de bezwaren zijn. !De heer van Rave- steijn moet niet alleen offensief zijn tegen de Nederlandsche Regeering, maar ook defensief voor de Russische. Kan de heer van Rave- steijn meedeelen wat de reden- is van' de hou ding der Russische regeering. in De Tribune was steeds de voorstelling gegeven alsof de houding onzer regeering werd bepaald door de Nederlandsche' coupon- knippens. Vandaag heeft de heer van Rave- steijn daarvan geen gewag gemaakt en uit de mededeelingen van den Minister Mijkt dat dlit punt heelemaal niet is behandleld. De moedlijkheden die de onderhandelingen deden mislukken, zijin wederom opgeworpen door de Russische afgevaardigden. De heer Schoktdng (C.-H.) sloot rich aan bijl den heer Troelstra, dat het niet aangaat de onderhandelaars als koopliedien te beschou- wen. De heer Wijnkoop (C.-P.) meende dat de Minister natuurlijk te Berlijn zekere belan- -gen heeft verdodigd. Spr. meende, dat Rus land de onderhanadflngen1 niet heeft afgebro- ken. Minister Van Karnebeek zeide met'minach- timg af te wijzen het verwijt van den heer Wijnkoop, dat hij1 andere belangen dan d'e van den Staat heeft willen behartigen. Na eenige dupliek van de heeren Van Rave- steyn en Troelstra wordt de interpellatie ge- sloten BryanrTradaat. Aan de orde was het wetsontwerp tot goed- keuring van he op 18 Detembed 1913 geslo- ten verdrag met de Veretnigde Staten van Amerika, betreffende de xuderweming van ge- schillen aan een pennanente international e commissie Goedgekeurd. Nijverheidsonderwijs. Aan de orde was de wijriging van de wet op het Nijverheidsonderwijs. De -heer Ament (R.-K.) vroeg eenige in- lichtingen aan den Minister over het land- bouwhuishoudonderwijs. De heer Wirttermans (R.-K.) drong aan op ALRMAARSCHE CODRANT. y au. .viuinMWj,.seeTd doorwe! 1>1CUW -0

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1