DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Cadeltenschool-Ziekentiiiis, No. 119. Honderd zes. en twintigste Jaargang 1924 Abonneraentsprljs bij yoornitbetaUng per S raaanden tZ.-, tr. per post fUO. Bewtjsb. 5 ct. Adve^ntlepr. 25 ct p. regel, grootero letters naar plaatsmlmte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admmistr. No. 3. Redactie 33. DINSDAti Stadanieuws to*^r^L'TwORTMAN HoofdredacteurTj. N. ADEMA. Directed0. H. KRAK. 20 MEI De vorige week berichtte „Het Volk", dat de sub-commissie voor het onderzoek naar de Cadettenschool als Ziekenhuis, tot de concTu- sie was gekomen, dat het gebouw daarvoor ongesch'ikt is en dit spedaal volgens den des- kundige Dr. Wortman. De heer Westerhof plaaitste reeds aanstonds eea egenspraak, die ook wij| publiceerden. Oan nog nader vast te leggen hoe „Het Volk" er geheel naast was in aeze belangrijke materie plaatsen wij hedea het rapport van de sub-commissie en dat van Dr. Wortman in ex- tenso. Donderdag 22 Md vergadlert de geheele commissie over deze aangelegenheid Uw Comm. aldus't rapport, besloot den 6en Mrt. j.l. door to sub-comim. uit haar midden to onderzoek te d'oen instellen naar de techni- sche mogelijkheid om de Cadettenschool tot een ziekenhuis te verbouwen en naar die kos- ten, die zeer globaal geraamd, met een zoo- danige verbouwing gemoeid- zouden zijn. Tot laden dlczer sub-commissie werden be- noetnd' de heeren S W. Aretes, Dr. J. M. van Dam, Dr. J. Degenaar, Dr. A. van dler Hoist, J. Ringers en Dr. R. O. C. Schrdder, terwijl Dr. A. J. Korteweg zou warden uitge- noodigd aan de werkzaambeden der aub-com missie deel te nemen; Dr. Korteweg werd hiertoe bereid gevonden. De sub-commissie heeft overeenkomstig het in Uwe Commissie besprotkene tweemiaal een bezoek gebracht aan de Cadettensdhool. Het eerste bezoek werd gebracht op 13 Maart, het tweede ou 27 Maart 1. Bij het tweede bezoek was ook Dr. Wortman aanwe zig. Bedde lceeren werd ziji door den DhreCteur der School, den Kapitdn Blaauw, in de gele- gen'hcid gesteld onder zijn leiding't geheele gebouw met de omlig.gentle terreinen te bezich- Hgen. Ook de plattegronden der School heeft de Commissie kunncn bestudeeren. Dr. Wdrhnan heeft van zijn bevindingen onder datum van 16 April hi. een rapport aan den Voorzitter Uwer Commissie in-gie- zonden, dat deze bij brief van 3 Md ter ta- fd van onze sub-commissie heeft overge- bracht. Hierop heeft onze sub-commissie in haro vergadering van 8 Mei j.l., waarin ook Dr. Wortman aanwezig was, met dezen over /iin rapport nader van gedachten gewisiseld en bare bevindingen vastgestel'd. De heeren Dr. J. M. van Dam en J. Ringers hebben deze vcrpadering niet kunnen bijwonen. Onze sub-commissie is, voor zoover hare Men in dleze vergadbring aanwezig, warent, eenstemmig tot de volgende conclusie geko- men, welke zich ten nauwste bij'jdie van Dr. Wortman aanslui-t. De ligging der Cadettensdiool kan voor een Ziekenhuis buitengewoon geschikt worden genoamd, zoo geschikt als in deze gemeente geen tweede terrdn te vinden is. Met name moet hierbij gewezen worden op de vrijhd'd, de rust en de goede beschuMbg tegen koude 1 uch tstroomingen. Indien een aanmerking op ligging gemaakt moet worden, dan ware het deze, dat een nog iets gunstiger positie van het gebouw ten opztohte van de winidstreken in verband met de toetreding van zonlicht denikbaar zou zijn. De ligging ook vanuit dit oogpunt bezien. is echter geenszins ongunstig en bij, de algemeene beoordeetng legt't denhal ve, tegenover de overige uitmuntende kwali- teiten der ligging geen noemenswaard! ge- wicht in de schaal. Het gebouw zelf is uiterst soliede gebouwd, zeer goed onderhouden en wat indeeling be- treft zoodanig dat het niet alleen zeer geschikt is om tot een ziekenhuis te worden verbouwd, d'och een dergelijke verbouwing, hoe zeer men er zich ook voor bdhoeden, om den omvang en de kosten dier verbouwing te onderschat- ten, ook, in vergdijking met hetgeen nleuw- bouw zou kosten, niet anders dan een aanzien- lijke besparing op de bouwkosten kan beteeke- nen. Van een sdhathng van het bedrag dezer besparing meent onze suboommissie zich op het voorbeeld van Dr. Wortman voorslhands te moeten onthoud'en. Een dergelijke schatting kan eerst gesdhieden nadat gedetailleerde bouwplannen zijn ontworpen, waarbij de hulp van een bouwkundige niet kan worden onf- foccrci Wij meenen ons hiermede van de ons opge- dragen taak gekweten te hebben. Het, rapport van Dr. Wortman voegen wij wederom hierbij1. De Suboommissie, namens haar De Secret aris der Commissie. VAN DEVENTER. 't Bezoek dat op 27 Febr. 1.1. door mij, al dus Or. Wortman, met eenigen leden der zie kenhuis Comm. aan de Cadettensdhool Is ge bracht om na te gaan of met voordeel gebruik te maken is van dit gebouw voor de ihiuehting van 'n ziekenhuis heeft mij' gegevens1 ver- schaft die van veel belang zijn voor de oplos- sing van het ziekenjhuistvraagstuk ten Uwent. V66rdat de beachtiging der school plaats had, zijn door mij de plattegronden van het gebouw 'bestudeerd, met de bedoeliug om mij op de boogte te stellen van grootte en vorm van liet bebouwde en onhebouwde grondvlak ■Want beter dan een wandeling door een ge bouw zijn de plattegronden in staat om een oordeel te vormen van de allereerste en ge- widhtigste vraagpunten1, die onder de oogen moeten worden gezien, in hoeverre namclijk de projectie van de voomaamste ziekenhuislijnen binnen den omtrelk der bestaande romplijnen mogelijk is, en in hoeverre door aanbouw een doelmatig geheel is te verkrijgen. Zoodoende heeft de bezichtiging van het gebouw met terreinen slechts een aanvullende, al is het ook niet te oaderschatten beteekenis gehad deze yaak vieeli aympathie bestond. Hoe min der echter de synipatihie, hoe meer ze veridieat gewekt te wordlen, Het verheugde spr. bijzonder diat de ds. Baar bereid was met zijn metjgezellen aan spr.'s roapstem gehoor te geven en het comiite wa, opzwa d, beu-- dat de grondlijnem van de Cadettensdiool zich zeer goed leenen voor het ontwerp van een ziekenhuis van een grootte en met een indee ling als Alkmaar behoeft. Zelfs zijn voor een ziekenlhuisontwerp die plattegronden in hun geheel te benutten. M. a. w. net geheele plan Cadettenschool kan in een ziekenhuisplan worden opgenomen. Wat er dan nog aan het ziekenhuisplan ontbreekt, moet op het be- schiikbar bdoouwde terreim gevonden wor den. Daartoe bestaat alle gelegen'heid. Het doel van mijn bezoek aan de school was de locale bijzonderheden te leeren kennen, als daar zijn de omgeving, de soliditeit van den bouw, uen ondernoudstoestand, de verdie- hngshoogte, den bouwkundigen aard van :rappen en gangen, de zolderruimte e. a. m. Ik behoef voor de strekking van dit rapport op alle bijzonderheden niet dleper in fe gaan. Het spreekt wel vanzdf, dat aan't inwendige van het gebouw heel wat veranderd zal moe ten worden om er een zdekenhuiskarakter aan te geven. Maar nu reeds over dat alles te be- richten zou te ver voeren en is na een kort- stondige bezichtiging niet magdijk. In de huidige phaze van het vraagstuk Is het van overwegend belang of de bezichtigi" van het gebouw en zijn omgeving mij aanv Tin gen verschaft hebben welke de geschi heid eener verbouwing tot ziekenhuis na raad pleging der plattegronden bevestigen en mis- schien versterken. Br maig dlan zonder eenig voorbehoud U meedeelen dat mflin bezoek aan de Cadettenschool een zeer gunstigen indruk heeft nagelaten. Belangrijk van uit een zie- kenhuisstandpunt heeft die school een aantal kenmerken welke een hygiSnisch karakter dragen. In de eerste plaats is wel de ligging der sdhool als zoodanig te noemen, ver van storende beddjven. Ik zou geen beter plaats voor een ziekenhuis1 kunnen bedenken dan de Cadettenschool. Een ander kenmerir dier school dat ook voor een ziekenhuis waardevol is, vindt men m de degelijkheid van den bouw, een factor, die nog aan beteekenis wint door het feit dat de toe- stand van gevel en interieur wijst op 'n deug- delijk ondedhoud. - Alles wat mijn oog ovedgens getroffen heeft tijdens de wandeling dioor het gebouw, is van bijkomstigen aard voor het vonmen van een oordeel in zake de geschiktheid voor zie kenhuis. Wanneer ik op grond van mijn bevindingen en mijn onderzoek warm kan aanbeveien om de Cadettesohool te koopen, dan spreekt het van zelf dat ik van de onderstelling uitga, dat het Rijk zijn dgendom voor een bfllijkcn prljs aan de Gemeente zal afstaan. Indien zulks het geval is kan een aanzienlijk bedrag be- spaardl worden. Men moet ook laten wegen dat een ziekenhuis, van meet af aan nieuw op getrokken, even solilde van bouw als de Ca dettensdhool is, stellig meer dan 4500.— pea- bed zou kosten, een minimum bedrag dat ik De verondenstelling, dat het Rijk voor dit doel zijh edgendom voor een biffijken, prijs zal willen afstaan, zal wel geem gewaagde blij ken te zijn. Alkmaar schonk dlestijd® voor den bouw van d'e Cadettenschool deni grond!, die toen reeds op f 80.000 werd geschat en 100.000 Alkmaar bradht dit offer om de voordeelen, die een bloeieiude Cadettenschool gemeente biedt, deelaehtig te worden. Nu het Rijlk de Cadettensdiool opheft, zou oi. een welwillende houding van het Rijk met zich brengen, dat de Cadettenschool voor het zegenrijke doel dat beoogt wordlt, aani Alk maar gratis werd afgestaan. VOOR VOLKENBOND' ENI VREDiE. In ons land bestiaat de vereeniging „Voor stelling een beetje optimistischer dan spr. In ieder geval moesit het geprobeerd worden. De opkomst. die wij, verwadit haddem, is er niet, doch die kracht sdmiilt niet niet in hat aantal Ihoofdem, doch in de warmte, waarme- de men de belangen dient Ik hoop, aldus spr7 dat de sympathie, hier voor de zaak aanwezig, door hetgeeni wij he- denavond hooren zullen, zal vergroot wor den. Ik feliiciteer het comite, met de keuze van de sprekers, die beiden bij name bdeend zijn. Tevens hebben beiden blijken gegeven onver- moeide sitrijders te zijn voor hunne idealen. iVoor Nederland is in deze een zeer bijizon- dere rol weggelegd. Van de kleine staten is alles te verwachten voor de oniwLkteliing van de rechis- en vredesgedachte. Met die hoop en dat vertrouiwien wil ik het woord overlateni aan U beiden. (Applaus.) iHet diubbelmanneukwaite had zich inmid- dels op het tooneel opgesteld en zong „Te huisl" van Jac. Bonset en JHaec Dies'" van A. Vranken. Hierbij bleken weer eens voor de zooveelste rnaa.li de Bchitterende kwaliteiten van dit kwartet, dat emstig naar vervolma- king streeft en in den dirigent ismand heeft, die zijn uiterste best zal doen om te bereiken, wat er te bereiken is. Wij vol'gen niet de volgorde van het pro- gramma op den voet doch zullen eerst nog enkele woorden zeggen over het verdere vo- cale gedieelte van Si avond. iHet Gemengd koor maakte een schitterend entatee met ^Ellen" (woprden en muziek reap, van, dr. Fr. van Eedea en Isr. R. Olmanj. Vooral de laatste regels vamaf „Stil ga ik 't amalle pad enzlegde getuigenis af van het uitstekende stemmtenmateiiaal van dit koor. In „Eindeloos" (P. C Boutens en Isr. Olman) vroegen de sopranen die aandaxht voor haar keuxigen zang. Het bekendle ^Ecce quomodlo montur' van Jac. Handl, „De Arbeid"' (woord'en mej. M. N. Zwaan, muziek Jac. N. Al) do or het kwartet en ^Anni-onist der gas ben'' van1 Wagner door het gemengd koor, volgden. Het publiek dlankte door veel applaus voor het gebodene. Mevr. Van Riel^-Smeepge, het woord ver. krijgende, noemdle het een goede gedlachte van de vereeniging „Volkenbond en Vrede" den dag van den I Sen Mei 1924 niet onopge- merkt voorbiji te laten gaan. Toen was het n.l. 26 jaar geleden dat de eerste vredescon- ferentie bijeen kwam- Waarom. vragen de cynici, herdenkt mien dezen dag? Deze cynici zijn het niet met ons eens, dat wij dezen dag. herdenken moet. 25 jaar geled'en kwam, bijieeqgeroepien door den czaar van Rusland, in den Haag de vredesconferentie bdjeen. De vred'e is geen nieuwe gedadhte. Vrede heeft men altijld gekendl Het „vredle zij met u!" van vroeger kennen wij nog als een woord waarin veel lligt opgesloten. In het oude Rome leefde dte wensch naar vredie al werd daar ook oorlog gevoerd. S'teeds is er die wensch geweest om te komen tot den we- reldivrede, eerst in't kledn, langzamerhand wat grooter, tot we komen tot den wereldvrede zooals wij| die zoo gaaraie zouden zien. Reeds in 1305 was er een Franschlman, die een Statenbond wilde sitichiten. Hendirik I V eveneens en voorta deed men in de 16e, 17e en 18e eeuw pogingen voor den wereld vrede. Ook Hugo de Groot liep rond met dit ideaal. iHet is opmeikelijk dat wij nu nog met ven der zijn, dan we zijn. 't Is goed, dat wij! hiier eens over spreken. In I9OT werd in dten Haag de tweede con lu uiio icuum M ferentie gehouden. 't Was met toevallig, dat Volkenbonid em Vrede". Dezer dag en werd dlfcmaal weer den Haag de confereniie-stad vredesrwerk te beginnen. Echtertoen wij. zagen, dat wiji mis- schien buiten den oorlog bleven, kregen wij weer moed em beseften wij, dat wij te vroeg haddem gejukht en dat wiji pas deni eersten stap op den weg naar ons doel haddien ge- zet. Einidelijk moesten we dat doel begrijpen en wij zouden komen tot het besef van recht en billijkheid itusschen1 de staten zooals dat gevoel bestaat tusschen de burgers onldlerlmg. Onder die burgers is laingzaamaan een an- dere veihiouiding gegroeid, dlie wij als recht en waar zien en die wiji niet anders meer wil len hebben. Wiji zien dat wij niet het recht hebben om te ontnemen aan een ander wat dien ander toebehoort. Wij mogen ons niet vergrijpen aan het leven van een ander. Een Hoogera macht zou ons daarvoor eitrafien. Deze begrippen van recht zullen ook eens ontstaan tussohen de staten. Spr. geloofit niet, dat er weer een oorlog zal komen als in 1914. Wij; bespeuren wel geen verbeterimg in de landen om ons heen naar de rich'ting van dan vrede, maar er is toch geen land in de wereld of het heeft zip mamnen en vrouwen, die werken in die rich- ting. Er is wel hoop, doch geen geloaf- aldus sp., dat het worden zal, zooals wiji het wen- sdhen. Ik ken ook het woord; zij die gelooven, haasten niet, en ik geloof, dat dit ook hier men in dit Mad door advertemties en berich- ten van deze vereeniging iets gewaar, waar bij bleek, dat zich in Alkmaar een comiite ge- vormd had om in veiband met de eerste vre- desconferientlie te Den Haag, die 18 Mei van dit jaar juist 25 janen achter ons ligt, een herd'enkinigsavonld te oTganiseeren. Op het programma voor dezen avond heet- te het: Openbare samenkomst ter herdenking van het feit, dat het 18 Mei een kwart ceuw geleden is, dat de eerste Vredesconf erentie in ons land bijeenkwam en ter propageering van den Volkenbond als beste waarborg voor was. De Statenbond, die men in de 17e eeuw wilde sticbtem, zou zijn zefel kxijgien in Utrecht. Wiji hadden er voor te zorgem, dat N'eder- lan'd! een plaats behteld. 't Spreekt vanzelf dat de madhitige staten ellkaar niet vertrouwden. In den Haag kon men vergaderen; omidat men wist, dat Nederland geen politiek spel wilde spelien als ziji de mannen van de cohfe- rentie ontving. Zeker, de vredesconferentie van 25 jaar ge leden heeft den wereldvrede niet gebracht, Trmiar zij;, die dit dadhten verlangden toch Wij mogen het gelooven op grond van de evoiulie, die zich overal opdoet, maar wij mo gen niet getooveni, dat, omidat wij het niet Tiipm, het daiarom met komende is. De vrotege- re bewondrs warem reeds lang d'ood voor la tere generaities de vruchten van1 bun werk plukten. Spr. meende, dat de mannen, die den vloek van duizemden op zdich laden dit in ver band met den „schuld" van den oorlog het niet aldus gevoeld heben. Ziji haddien eer- der gerekend op de zegemlimgen van dluilzen- den, wanneer het liep, zooals zij dachten, dat het Loopen zou. Spr. neemt aan dat die mannen het dieden in de overtuigingj dat zij voor hun land iets groota dieden. Zij; hebben echter gef aald hierin: dat zij. voor het geheel, waarbij hun staat behoort, niet daiigene ge- daan hebben, dial noodig. was. Alle staten hebben de verplichting mede te werken voor het belang van een enkelea staat. En &n staat moet opkomem voor het belang van alle. In den Volkenbond ziiet spr. daartoe die bes te oplossing. Die Volkenbond is nog. zeer omvoiledig van. samemstellling, want men kan niet spreken van een statenbond, die in de toekomst de oorlogen moet verhinderen, als niet alle sta ten lid zijn en er zijn tbana nog staten, die geen lid kunnen zijn. Maar toch is het begin er. Het is de taak van ieder, die begrijpt. wat de taak van den yolkenbond kan zijn in de toekomst, dien bond te steunen. Spr. gang dte moeilijkheden na, waarin Ne- derland kan gerakeni door zijn lidmaatsohap van den Volkenbond. Het is niet ommogelijk, dat een neuitraliteit, die wiji gekend hebben in de jaren 19141919' voor ons niet meer mo gelijk is. Maar als de Volkenbond sterk staat, kan biji macbt ten goede, ten vred'e aamwenden. 'De gevolgen van het stichten van den Vol kenbond kunnen grooter zijn, ook omdat men mede kan werken nu- georgamiseerd aan de -opvoeding tot de vredesgedachte. Spr. wees op het perm, hof van Int. Justi- tie te Den Haag, de vradesconferenitie te Washington, de pogingen om1 de kinderen op te voeden tot de Volkensbonds-gedachte enz. Vooral dit laatste juichte spr. toe. Zoo kun nen wij;, beginnende Mj de kinderen, kweefcen een gemeenschapszin en verantwoordelijk- heidsgevoel, die straks ten goede zullen komen aan d'e burgers van den Staat. Wij. zullen bij de Mnderen bewondering kunnen gaan wek- ken voor de groote mannen van den vrede, voor de vredesoonferenties, voor het vredes- palieis te 'Den Haag. Wij zullen hen zeggen, dat het een eer is voor 'Nederland, dat hier een dergelijk gebouw werd gestlicht, hetgeen' de verplichting voor ons land medtebrengt, om medb te werken voor de vredesgedachte. Het valt op, dat zooveet menschen zoo ver anderd staan teg,eniov.er deze idealen. Nu is 'er wel geen Neaerlander, die den oorlog zou wenschen, doch ze rededeeren: je kunt er niets aan doen, oorlog fcomt er toch. Al ware dit zoo, aldus spr., dan moeten wij er van doordrongen zijn, dat het toch' verder zoo niet kan gaan. Laten wij zeggen: sHuit de gelederen van tuprii, die den oorlog met willen, komt 'h^ toch t,C*Als^smevr. I werkelijk'ook te veel. 20 Eeuwen onder chris- dan komt hij, ^|iet -• - - Ke uit Emmen en de telijke ontwikeling hebben_ geen vrede ge- wi] to^S^P £erAj ^uwSlrKSe^Iid^ I 25 I ite'kracht^ onze eigen overtogg meer jL uouwes ji beschouwen die jaren als Vergelijkenderwijze zeide spr. dat ieder- de laatste stapen op den weg, die ons voent al is t met nog zoon zacht sienunetje zqn naar ons doel. Prov. Staten. Veel belangstelling was er ni'et. De groote zaal van de^Harmonie" was slechts voor een vierde gedeelte bezet. HHH Medewerking werd verleend door de dub- b elmaimenkwartet ^Harmonle" met afd. fclein Gemengd koor( dir. de heer Jac. N. Al), waarover aanstonds1 meer. Ds. W. D. M. Baar, voorzitter, gaf na een kleine inileiding belt woord aan mr. W. C. Wendelaar, eerevoorzitter. Oe burgemeester zeide zich biji de stichting van het comite te hebben afgevraagd of voor herdenking van meergenoemd feit wel vol- doende belangstellmg zou bestaan in Alk maar. Spr. had nooot bemerkt, dat er voor Wij hebben ons in 1914 bij het uitbreken van den wereldoorlog een oogenblik versla- gen gevoeld. Wiji hadden afschuw van de verschrikking van den oorlog en wij dachten, dat andieren. daar ook zoo over zouden den- ken. Toen hebben wij werkelijk gedacht, dat al onze idealen vermetigd waren. Wij, konden niet begrijlpen, dat 'de volken van Europa met een donderend „wij willen niet!" hebben ge- stern kan laten weerklinken in het groote koor. (Er i® dan kans, dat wiji komen tot .ontwape- niing. Eerst beperking van ontwapening want ik geloof met u niet, dat het de eerste jaren tot algeheele onltwapeniing zal komen en dan tot algeheele ontwapening. Spr. deerde hetgeen Anatole France op 13 Md 1924 schreef omtrent den wereld vrede. Deze wekte op tot deelneming in dien strijd tot den vrede. Laten wij diie boodschap aanivaarden! La roepen en dht alle volkeren na 19'14 op den ten wij zeggen: wij, willen voorbereiden den oorlog iingevlogen zijn. vredeWij willen wanneer wij sterven, reggen IHet leek ons in die dagen een uitopie aan I kumnien: wfl hebben gedaan wat wij doen kon den om de toekomst, die na ons komt voor ons en onze kinderen beter te maken 1 (Lang- durig applaus.) Ds. Baar riiahtte waardeeremdle woorden tot mevr. van Riel, den wenscb uitsprekende dat haar rede, dien ziji op een van diepe over- tuiging en idealisme bliikgevende wijze had uitgesproken, .propagandistiscih mocht wer ken bij hare hoordens. De heer Douwes wildle een woord van har- telijken dank als lid van de Vereeniging „Voor Volkenbond en Vrede" richten tot het Alkmaarsche comite. Dit woord gold ook den burgemeester, die het eere-voarzitterschap aanvaardd'e. Stpr. stond hierbij uitvoerig stil, beschrijlvende die taak van den burgemeester om alle catagorieSn ter wille te zijn. Spr. vond deze gedachtenisbijeenkomst bui tengewoon in elkaar gezet. Het heeft voor hem iets aantrekkelijks. Hiji had met buiten gewoon veel gemot het kwartet en het koor ge- hoord. Verder meeudle spr. dat ,wij ons geheel moeten geven in gemeensdhappelijke sa- mienwerkiing voor de vredesgedachte. Men vindt hier in Alkmaar van katholiek tot sociaal-democraat bijeen' en dat geeft re- den tot blhdschap, omdat daaruit blijkt dat in iederen kring onze idealen leven. jarige hcrdeniking, heeft geen flauwe notte Wie een feest heaft gewacht van deze 25- van de zaak gehad. Toch is er ook geen redien om neerslachtig te zijn en gedesillusioiieerd. Wlj zijn te samen gekomen om dankbaar te gedenken, wat voor 25 jaren is begoemen en dat bezig is te groeien. Wiji zien het ideaal en w^ staan er te genover als we vaak tegenover de monumen- ten van die matuur staan-. Hier staan we te genover een geestelijlk monument. Zij die ge looven in dat ideaal. jagen naar de berei- iring van dat dod. Dilt geloof is een sterkte in den strijd en in de arbeid. Dat ideaal! is: Macht moet geen recht meer zijn, maaT recht moet zijn macht. Wij zijn een stap vooruit, als v66r 25 jaar niet die eerste conferentie gehouden was geworden, zouden we nu nog even ver zijn als toen. Indendaad sdjn ws vooruitgegaan. Hier ligt een aamwijzing door de voorzie- nighedds Godls. Weg met de gedachte: Zou ik er iets aan kunnen doen? Zeker, wij kun nen er alles aan dioen. Het was een machtdge gebeurtemia den 18en Mei 1899, waar^an wij de waarde niet kun nen bevroeden. Wij weten er nietB van, alleen weten wij, dat het iets buitengewoon grootsdh is, hetgeen later het nageslacht zal kunnen beoordeelien. Als niet meer de brute macht een rol speellt in de wereld, doch het recht, dan mag, om dat te verwezemlijken, niemand' zich daaraau onttrekkem. Laten wij niet terugschrikken en zeggen: „men heeft aan ons niets, het moet door den Zeker moet ook de S'taat meedoen, doch er komt geen wet tot stand, die niet gerijpt is In die ziel der volken. Vrede door recht! dat is het vraagstuk waarbij wij' persoonlijk zoo mauw zijn be- trokkem. Sipr., betoogende dat hit zoo gaarne samen- wearkt met padfisten van ledlere richting, wek te ten slotte met klem op om mede te helpen bewerkstelligen de idee van den algemeemen wereldvrede. (Applaus.) Ds. Baar dankte den heer Douwes, het kwartet en het koor recht hartelijk. De -eerste voor zijn rede, de beide laatst-eni voor hunne medewerking. Spr. wdddle nog nader uit over de besiprO- ken ondlerwerpen 'en slioot daarop de vergade ring. Van de daartoe gegeven gelegehheid om zich' op te geven als lid van een evenitueel te vortnen1 a-ftfeeling Alkmaar van' die Vereem- giing „Voor Volkenbond en Vrede" werd door 19 aanwetzigen gebruik gemaakt. Het minimm-m aantal ledien waarmede een afdee- ling kan1 gevormd worden, bedinaagt 15. ORG'ELBESPELINGEN GROOTE KER'K. Het programma der lste orgelbespeling door den heer Jan Zwart a.s., Donderdag 22 dezer, 's avonds te 8 uur, te geven, bevat o. to de Phantasie over Psalm 33 van de Wolf; de Orgel-Symphonie van Guilmant en de Finale over Ev. Gez. 4:1 „De Heer is God en nie mand meer", van den Concertgever. Bij den ingang is een programma verkrijg- baar a 10 -rent. Bij den uitgang zal eene col- lecte gehouden worden, alles ten bate van het Restauratiefonds der Groote Kerk DE RIEKDOM VAN DE GRoNNEGFR TAOL Men schrijft ons: 't Was waarm guster, aittlieks te waarm om in 'n zaol te zitten, en d'r zat dunder in de locht en 't aine mit't aander zel wel redien west hebben dat 'r nail zooveul menschen op de vergaoderen van de Molleboonen (de ver- alnen van Gronnegers hier en in de ornge- ven) komen wazzen as docht wuir. Dr waz- zen 'n zestig man. De wegblievers hebben 'n hail nust mist, want dit kenn' we wel al zeggen, dizze leste vergaoderen van dit seizoen het weer to slim mooie west. Meneer Ter Laon, uit Zaondam. huil to rede over „De riekdom van de Gronneger taol" en haf het in dei rede, die twei uur duurde. duidlek maokt hou 't meuglek west het, dat de Vraize taol, dei vroeger sproken ALRMAARSCHE GOURANT. zoo IS. (rpfhfMtiwii

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1