SMBPf SH p r a a. s. iederea dag Daar uw werk, afgemat en uit- gepuf door pijsx in den rug/. Bij dutaendto Is Hit hct gieval. En. hct ia zoo vaalk onnoodlg, want mees- terutijds is de oorzaak ecu ntarkwaal, die dooT Foster's Rugpijn Nieren Fmlleo verzacht em gehcterd Fan worden. Nierkwalen komen veeli voor onder alle standen, maar worden zoo dikwijls verwaar- loosd, omdat zij; zich zoo ongemerkt jaren- lang Jaxruners ontwiklpelen zonder dat men de .ware oorzaak verdenkt. Ein noeb die brood- winner, noch de moedter van het gezin kun- ner), wanneer eindelijk die oorzaak wordt be- grepen, volidoendle rust nemen. Let op uw nieren eni houd deze gezond. yoortdurende rugpijn is ceil waarachuwing yan nierzwakte, evenals pijnlijke, ongeregel- de urineloozing en abnormaai uitziendte urine. En als gij tevcaa last hebt van rheumatisdie pijnen, hoofdpijn, vennoeidheid, zenuwaehtig- Jieid to duizeligheid, neem> dan uw maatege- len. In het begta zijn nieraanldoeningeiil net gemakkctijkst te genezen. Gebruik Foster a Rugpijn Nieneni Pillto om die zwakke nieren op te weMsen, te vsrzacihten, te versterken en genezen. Zij zijn over de ge- heele wereld bektod. Zij1 genezen niet alios en .werJkto niet op de maag, lever of ingewandcn Juist het feit, dat zij alleen. en zieker op de pieren en blaas werken; vcrklaart het groote succes van Foster's Rbgpijn Nieren Pilten. Verkrijgbaar in apotneken en dirogdstzaken a 1.75 per.fiaeon (geel etiket met zwarten ppdrak.) I Die witte plekjes zijn niet anders dan sehimmelplanten, die maar losjes in het mond- slljmvlies bevestigd zijn, zoodat, wanneer men ze daarvan afveegt, hoogstens een uiterst op- pervlakkig laagje van dat slijmvlies wordt mecgenomen Onder het microscoop ziet men dan ook alleen de buitenste laag cellen, de zoogenaamdc epitheelcellen van het slijm vlies; voor het overige vindt men uitsluitend de draden en sporen der schimmetplant, welke men den naam Oidium .albicans heeft gege- ven. Do sporen zijn zeer ruiin verspreid en kunnen geacht worden, overal aanwezig te zijn, waar iet de uiterste zindelijkheid betracht wordt, Doordat zij zoo klein zijn, is het mcci- lijk, hen te vinden, als zij niet in groot aantal ergons aanwezig zijn. Vinden zij eveawcl ge- legenheid om zich te ontwikkelen, dan out- staan de draden in grooten geta'le en worden dan als een wit vlekjc zicbtbaar. Voor de ontwikkelirfg zijn in de cerate plaats noodig: rust en vochtige warmte, voor- al het eerate. Het kan het best vergeleken worden met de scliimmel (poes) welke te voor- schijn komt op gepoetste schoenen, die lang angebruikt in een vochtige ktot staan. Dat is wel een andere soort schiimmel, gewoonlijk gen iridium glaucum, maar de wijze van ont- wjkkcling is diezelfde. Worden de schoenen geregeld gedragen of althans gepoetst, dan valt er niets van te .bespeuren. En toch ia er geen reden om aan te nemen, dat er, in dat geval niet even goed schimmelsporen aan de oppervlakte zullen blijven klcven. Jui'st zoo gaat het in den mould. Wei altijd zullen er zoo.nu en dan sporen van spruw op hel; slijmvlies belanden. Maar in gewone omstandigheden kunnen zij Zich niet ontwik kelen. Daartoe is er in den mond geen vol- doende rust 'Door de bewegiag van tang, lip- pen en wangen bij het eten en spreken blijven zij, niet lag geoeg op eenzelfde pick om zich daar te nesten en uit te groeien. Dit gebeurt echter gemakkelijk, zooara er omstandighe den zijn, waardoor de normale beweging ge- stoord is,, of wat voor pasgeboren kindcrcn kan gelden nog niet naar behooren plaats vindt. En de groed wordlt bevorderd, als op die plaatsen dan tevens voor de schimmei ge- schiikt voedsel aanwezig is. In verband met dit allea valt het gemakke lijk te begrijpen, dat wij spruw aantreffen bij kinderen, wier mond niet voldoende gereinigd wordt, zoodat er allerlei overblijfselen' van pap, van een dot of van een fopspeen voor voedingmateriaal voor de schimmei zorgen en voorts bij zjeken en zwakken, bij wie door zwakte of verminderd bewustzijn of gevoel de gewone beweging uitblijft. Om, dit goed te be grijpen, behoeft men er slechts aan te denken, noe fijn het gevoel van de tang is, zoodat het kleinste voorwerp, een korreltje, een graatje, een haartje tusschen de tanden of in de wang- plooien onmiddellijk woidt waargenomen en, zoo mogelijk verwijderd. Bij koortsige en uit- putteu ziekten vermindert zoowel de waanie- ming als de lust en de kracht om de bij die waarneming behoorende beweging tut te voe- ren. En dan ziet men'spruw versdiijnen, eerst in klcine puntjes, maar spoedig groeien deze uit tot kleinere en grootere vlekken. Die kleur is oorspronkelijk wit, maar door vetmenging m§t voedsel-bestanddeelen of lichte bloedan- gen kan zij ook grijs, geel, bruin, tat zwart toe worden. Op zich zelf beschouwd, is spruw geen ern- stige ziekte. Maar het zoo dikwijls samen- gaan met andere ernstige toestanden bdvor- dert onwillekeurig, dat men er grooter beiee- kenis aan hecht, dan aan de afwijldng alleen zou toekomen. Zooals gezegd, kan goede ver- pleging haar in vele gevallen voorkomen en als zij al optreed't, in een of twee weken tot genezing brengen. Trouwens door den voor- uitgang der ziekenverplCging komt spruw be- langrijk minder voor dan vroeger. De behan- deling is vrij eenvoudig. De aangetaste plek- ken mdbten herhaaldelijk en met zekere kracht worden afgeveegd. In vele gevallen zal de arts een middel voorsehrijven, waarmee die plaatsen pa het schoon-wisschen moeten wor den behandeld. Het hindert niet als bij die be- handeling een lichte bloeding optreedt. Dit kan dikwijls niet vermeden worden, omdat de schimmei in de oppervlakkige lagen van het weefsel is ingedrongen. De meest bedreigde of aangedane plaatsen zijn die, waar de minste bewegiag mee gemaakt woTdt, zooals de zij- randen der tang en de piooien tusschen wang en tandvleesch. Als voorbehoedende maatre- gelen moeten zwaar zieken, bijv. lijdera aan longontsteking of buiktyp'ms, telkens worden aangespoord1 om den mond te spoelen en te reinigen. Zijn zij daartoe te lusteloos, dan zit er niets anders op dan dat de verpleegster die taak overneemt. Met een vochtig lapje om vinger en pink zal zij dan de noodige reini- ging verricnten en daarbij zorgen om de uiter ste piooien niet te vergeten. Alleen wanneer spruw langen tijd achter- een bestaat, ondergaat het slijmvlies meer bliivende veranderingen. Het wordt dan rood, g!or f verklaart, dat men- yan een ganssh andite ziekte een gelijkscortigcn naam gegeven heeft, hoewel in den .grond der zaak goen ge- lijkheid bestaat. Want beh'alve den naam en de verschijnselen van het dimne, drogc en roode slijmvlies1 heeft da boven besenreven ziekto niets met Indische spruw gemeen. Indische spruw komt alleen in da wanne gewesten voor. Die ziekte heeft dus in ons land alleen belang voor de bewoners, die in IndiS geweest zijn. Vooreerat voor hen, die als lij- dende aan de ziekte, om die reden repatriee- ren. Maar ook komt het voor, dat de ziekte zich ontwikkelt bijl pereonen, die reeds gerui- men tijd in het vaderland terug zijn. Altijd echter is een, vroeger verblijf in de tropen een noodzakelijke voorwaarda voor het uitbreken der ziekte. Zoo goed als ooze spruw bekend is, zoo Wei- nig zekers is nog altijd omtrenit de Indische spruw bekend. Wat de elgenlijke oocrzaak is, kan niet met zekerheid gezegd worden. Men heeft bepaalde parasietan als oorzaak aange- zien, men heert verwantschap met berl-beri gezocht, zelfs heef men het als een verschijn- sd van ontsteking van den blinden darm wil- le beschonwen, doch geen van al deze theo- rien is ,ala zeker komen vast to staan. Zoodat wij alleen kunnen zeggen, dat een langdurig verblijf in de warme streken voor het ontstaan der ziekte noodig is en dat verachillende uit- pui'eude ziekten met name van het darmka- naal en de groote spijsverteringsklieren, de vatbaarheid voor het krijgen der ziekte ver- grooten. De laatste publicaties (Elders van Dooren) gaan in de richting van een defi- cientie-ziekte, dus lets dergeiijks als gebrek aan vitaminen, waarbij zich, dan in den darm stoffen zouden vormen, die als een vergift op het lich'aam inwerken. Dit zou tevens een ver- klaring geven van het feit, dat bij deze lijdera menigmaal ten- onrechte opzettelijke vergifti- ging door inlandsche bedienden is vermoed. Is de oorsprong der ziekte onzeker, ook het ziektebeeld, dat gevormd wordt door de er bij voorkomende verschijnselen, staat allerminsi vast. Bij de verschillende lijdera bestaat in dit opzicht de grootst mogelijke afwisseling en verscheidcnheid gcdurenda .het altijd zeer langdurige verloop. In het begin is de onderscheiding van an dere ziekelijbe afwijkingen niet gemakkelijk, omdiat de stoomissen van de spijsverterings- organen juist op dezelfde wijze ook bij andere aandoeningen worden aangeiroffen. Het spoe- digst wordt duidelijk waarmee wij te doen hebben, wanneer reeds in het begin net mond- slijmvlies en vooral de tong eigenaardige stip- jes en vlekjes gaan vertoonen. In den regel volgt d'-n het twecde stadium, waardoor de herkenning der ziekte geen moeilijkheden meer oplevert. De afwijkingen van den mond treden dan mber op den voorgrond. Dlaarnaast ko men rtiaagklachten, de eetlust is verminderd, de buik opgezet en het meest opvallende is de hardnekkige diarrhee, welke gekenmerkt ia door het bijzonder groote volumen der ontlas- ting. In die ontlasting vindt men veel vet- bestanddeelen, zij is grijsachtig van kleur, riekt eigenaardig en heeft grooten eiging om te gaan gisten. Zooals reeos gezegd, is het een zeer langdurig proces, er kunnen tijden van belangrijke verbetering afwisselen met plotsalirige instortingen. En zeer lang kan het durea vobrdat de algemeene teestand en merk- baar onder begint te lijden. Ten slotte kan echter een bedenkelijke tee- stand optreden, wanneer de klachten over den mond toenemenj tong en keel pijnlijk worden waardoor het eten haast onmogelijk en in elk geval tot een Jewelling wordt, diarrhee toe- aeemt en het geheele lichaam uitgeput ge- raakt. Gelukkig wordt dat laatste stadium lang niet altijd bereikt. Well zijn de opvattingea over de behandeling ook verachillend en in sommige .opzichten ver uiteerdoopend, maar bij1 doelmatige verzorging volgens de voor- schriften van een ter zake bevoegden arts worden in vele gevallen gunstige resultaten bereikt, al dient men steeds indachtig the zijn, dat herhalittgen bij deze ziekte niet tot de zeldzaamheden behooren, wat meehelpen kan om den moed niet te verliezen, wanneer er eens tegenslag komt. Gemcngd Nienws HEROPENING POST-, CHEQUE- EN GIRODIENST. De Directeur van het Postkantoor 'brengt ter kennis van het publiek: le. dat gedurende de maandi Juni de gelegen- heid! tot het -aanvragen van uitbetallng van cheques is gegeven; 2e dat men zich daartoe met medebtenging van de cheques ten zijnen kantore, alwaar al le nadere inlichtingen worden verstrekt, moet vervoegen; 3e dat na 30 Jun! alle alsdan nog in omloqp zijnde .cheques niet meer voor uitbetaling in aanmerking komen. DE HOLLANDZUID-AFR1KALIJN. Naar de Crt. verneemt is bij den Raad van State een wetsoutwerp aanhangig gemaakt tot machtiging van die regeering om de be- staande overeenkoinst tusschen den Staat en de Holland-Zuid-Afrika Lijn te wijzigen, in dier voege, dat het aan genoemd1 concern mo gelijk wordt gemaakt, tot samenwerking te komen met de Vereenigde Nederlandscke Scheepvaart Mij. De strekking van' dit wetsoutwerp komt practisch hierop noer, dat de bestaande Hol- land^Zuid-Afrika Lijn vrijwel geheel zal op- gaan in de bestaande Oost-Afrika Lijn van genoemde scheepvaartmaatschappij. AUTO-ONGELUK Woensdagnaeht heeft in den Haag een era- stig auto-ongeluk plUats gehadl op die Kcf- niinginnegracht, bij den ingang van de Alge meene Begraafplaats. De beer H., uit Voor- schofcen, lewam, vergezeldi van twee dames en een heer, met een 8-cylinder auto. No. H 6256, van Scheveningen gereden, waar het gezelschap een bar had bezocht. Nadat de auto tegen de hoogte van de Koninginne- gracht was opgereden, vloog hij tegen een daar staande lantaampaal, welke afbrak. De auto reed; evenwieli door en (had noig zooln vaart, dat hij ter rechterzijde van den weg te gen een 20-tal meters verder staanden boom aanreed, welke bij den grond geheel1 afknapte. Deze schok btacht de auto tot stilstand, doch tengevolge hiervan werden de chauffeur- eigenaar en de naast hem zittende dlaine door de voorruit geslingerd, waarna zij onder het zoo goed als geheel verbrijzeldie vooratuk van go jyta gcrp-wr-i rondtsr 'Borita het later den huipbiedenden^ de bride gel: -i* fenen onder de auto vandaan te halen.* De ongeveex 30-jarige daimie was er het ergst aan toe. Kermend riep zij telkens: „laat mij maar sterven!" Ook de heer had verschillende wonden. Als een bewijs, hoe steric die schok geweest mioet zijtn, diene, dat het stuuitrtad! geheel gp- broken en versplinterd1 was. De dame en de heer, die achterin de auto waren gezeten, hebben ook wonden en schrammen opgeloopen, maar zijp er betrefc- kellik goed afgekomen. Tegiett 10 uur dtes odhltetnldis werd dta auto door dien ictraanwagen van de brandweer naar het politiebureau aan het Alexanidettvielld ge- transpprteend. Nad'at de ernstig verwonde dame Ten B. door den Eersten Hulpdienst naar het Zie- kenhuis was vervoerd, bleek haar toestand hoogst zorgelijk. Ook de toestand van den chauffeur was in die mate ernstig, dat hem des ochtends door den "commissaris van poli tic Kramer nog geen regekmatig verhoor kon worden afgenomen. Hij verklaarde, dat hij het beheer over den auto veribren had, doordat van dbn anderen kant een aiuto met verblin- dend1 licht naderde- Deze verklaring is echter nog van geen enkele zijde bevestigd; er zijn ooggetuigen ge- wecst, die beweren dat de chauffeur met meer dan woeste vaart reed, zoodat de auto over den weg sfingerde. DE POSTCHEQUE- EN GIRO-DIENST. In zijn Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer be- treffende de begrooting van de P. T. T. deelt die minister, mede, dat het rapport van de com- missie-Konig over de reorganisatie van den postcheque- en girodienst ter perse is en dat het binnen enkele dagen zal verschijnen. De directeur-generaal der posterijen en te- .legrafie maakt bekend, dat de houders van postcheques alsnog gedurende de maand Ju ni 1924 zich bij de post- en hulpkantoren kun nen vervoegen voor het aanvragen van mach tiging tot uitbetalen van die cheques. Cheques, van welke na 30 Juni 1924 uitbe taling niet is aangevraagd, worden als ver- vallen beschouwd R. K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Woensdag is gepromoveerd an dq R.-K. universiteit te Nijmegen tot doctor in dte let- teren en wijsbegeerte de heer Rein van der Velde, geborpn te Sappemeer, op proefschrift: Thessalische dialectgeographie en stellingen met lof. Dit was de eerste promotie aan deze uni versiteit. Het toeval wilde dat het die was van een niet-katholiek. DE MOORD TE ETTEN'. Nlaar V. D. meldt ia mr. M. A. J. v. d. ,Hurk, een der verdedigera in die moordzaak ,te Etten, in cassatie gegaan, tegen de uit- jspraak in hooger beroep van het Bossche Hoi, waarbij die beklaagden coniform de uit- spraak door de Bredascbe rechtbank werden yeroordleeldl tot 15, 6 ea 6 jaar g^vangenis- ptraf. EEN KIND AAN DEN KETTIING. Dinsdag heeft de rechtbank te Maastricht uitspraak gedaan in de zaak van den lompen- koopman J. M. te Heerlen, die tijdens de af- wezigheid van hem en zijn vrouw, die bijna dagelijks1 er op uit gingen om lompen op te koopen, zijn negenjarig dodhtertje vastsloot aan een lan'gen kettiug, (welke stevig aan den muur was bevestigd), zoodat de kleine juist aan het fornuis en die tafel kon komen. fer zake van vrij heidsberooving werd hij veroor- deeld tot twee maanden gevangenisstraf, voorwaardeliik, met een proeftijd van1 twee jaren. DE MALVERSATIES BI J HET LEID- SCHE' ZIEKEN'HUIS. Niaar het Hbl. verneemt, duurt de instruc- tie in de zaUcen tegen de personen, die betrok- keni zouden zijni bij malVersaties, welke ge- pleegd zijn bdji dto bouw van' het Acadetobch ^liektohuis te Leiidto, nog steeds voort. In- tusschen is met betrekking tot een ondlerdeel van dleze omvangrijke zaak het ondierzoek be- eindigd en zullen in verband hiemxede de dtrie verdachten, van wie twiee gedetineerd, ierecbt staan voor de strafkamer dto kamer van de Haagsche rechtbank op Donderdag J2 Juni a.s. De bekl. hebben' tot bun verdiedi- gers gekozen imr. D. van iHouten te 's-Graven- hage, mr. F. Pauwels te Aimsterdam en mr. P, Tydeman te Haarlem. KINDEREN) O.NTVOERD. Bij dto commissaris van1 politie te Ensche- de is Dirisdlogn^mid^flg bericht ontvaugen van het politiebuaeau te Rfeoda (een. plaatsje ten Oosten van Munster i. W.), dat daar dienzelfden middag twee schootkinderen van 12 en 13 jaar genaamd Annie Londngen en Hdene Dieding, door inzittenden van een auto, gemtokt I X 23211, zijn onitvoerd. Daar de auto verdWeen in de richting Wa- rendorf, vermoedt men, dat de ontvoerders van plan waren over de^ Nederlandsche grens te vluehten. NEDERLANDSCHE BOND VOOR ZIEKENVERPLEGING. In een der boveuzaien der buitensocieteit te Zwolle werd gistermorgen de een en dertig- ste jaarvergadering gehouden van den Ned. Bond voor Ziekenverpleging. De vergade- ring was zeer druk bezocht. KORTE BERICHTEN. Woensdag heeft te Rotterdam de jaar- lijksche vergaclcring van den Zuidholland- schen bond van veehandelaren plaats gehad. De vereeniging van gemeentelijke en particul'icre bioscoopcornmissi.es in Nedtoland heeft vandaag ten raadhuize te Dordrecht haar zevende algemeene vergadering gehou den. De minister van oorlog. de heer Van Dijk, en de minister van binnenlandsche za- ken en landbouw, jhr. mr. Ruys de Beeren- brouck, zullen a.s. Zaterdag te Hoofddorp den landdag van den bijzonderen vrijwilh- gen landstorm bezoeken. Onder voorzitterschap van dr. F. E. Posthuma is Dinsdagmiddsag te Utrecht een algemeene vergadering gehouden van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond. Donderdag is te Utrecht de 19de alge meene vergadering van den Protestantsch- Christelijken Bond van spoor- en tramweg- personeel gehouden. Gister is te Hilversum het derde Te. huis van de Vereeniging Pro Senectute, dat hestto*'? is voor to rw.'ifrgend.e gassenteR, taw.telijk gerya;- Woensdag is ter beschikking van dpu off icier van justitie te" Utrecht geste'd de 72 jarige arbeiaer H. V., ongehuwd. wcgtns het plegen van onzedelijke handelingen een 10-]arig meisje. Ged. Staten van Noord-Holland hebben het raadsbesluit tot afschafflng van de Zake- lijke Bedrijfsbelasting goedgekeurd. Buit*mland. DE OOMMUNISTISCHE AGITATIE IN DUIT SCHDkND De publieke politie heeft bij verschillende communisten te Berlijn huiSzoekingen gehou den. Alle te Mfinchen gearresiteerde commiuim- ten znij in hongeretaking gegaan. GEEN SAMENKOiM'ST TUSSCHEN MUSSOLINI EN MAO. DONALD. Ramsay Mac Donald heeft afgewezen de uitaoodiging1 te aanvaarden die hem onliangis door Mussolini door bemiddeling van dlen. Ita- liaanschen gezant te Londen gedaan is, om op een nader te bepalen tijidstip elkander te ont- moeten in ZwitserlandL De Britsche premier heeft den Italiaanschen cOllega een in vriendscha'ppelljlke termen ge- steld telegram gezonden, waarin hij hem ver- zekert dat zulk een ontmoeting zeker zou strooken met zijin eigen inzichten, doch dlafc de dagelijksiche parlanentaire veraniWoordelijk- heid het hem oomogelijk maakt Engeland voor eenigen tijd te verlaten. DE RUSSISCHE SCHULDEN. Zinovjef heeft in een rede op het Congres der Communistische partij vericlaard, dial die betaling dto sdiuldto ian: Ruslaud een' oumo- gelijkheiid! is. EEN VROUWELIJKE BANKROOVER. 'Een vrouw, die een kindl op dfen ann tiro eg, heeft een iinivaili gedlaian in die Bank van Far- mington. Zij diwong die bediienden met een re volver om vijiMto bondierldl tldltora in baiar uit te betake. De vrouw ontsnapte in een gereedl- staandto auto. HET STEMREOHT VOOR VROUWEN IN ENGELAND. Volgens de socialistische „VorwSrts" is de Engelsche Arbeiders partij voornemens in't Lagerhuis een wetsontwerp in te dienen om den leeftijd waarop vrouwen voor het eerst naar de stembua mogen gaan to brengen van 30 op 21 jaar. GEEN MIJ NWLR KlE RSST AKING IN ENGELAND. D crisis in de Engelsche steenkodto-indus- trie is definitief geeindigd. H)et congres der mlijnwerkersdelegaties te Londen besloot met overgroote meerderheid de voorwaardto van de voorgestelde nieuwe overeenkomst met de mijneigenaren te aanvaarden. De overeenkomst voorziet er in dat die sta%- daardwinst zal bestaan uit een som gelijk aan 15 pet. van de standaardloonen en andere kosten en standaardwinsten, verdieeld zal wor den tusschen ltoonen en winsten in de verbou- ding van 88 pet. voor loonen en 12 pet. voor winsten. MUNIT lE-ONTPLOIFF ING Een bevige ontpiloffing, als gevolg van ibranid,, beeft in bet cetnitrale munitiicmagazijn Gotzoceni nabij Boieikarest plaats gehad Oim elf unr Woensdagoebtend werden rookikoilem- rnen geziieni, welke uit de venstera van de pa- taontok-aimleir opstogen. In atterijill wtodlen de werMiedien en die bevoMdng uit die omgeving gewaairscbuwdl die vludit te nemen. Kort daarop bad een geweltlige ontploffing pjlaaits, welke vele mijlen in dlen omtrek geboord werd. Talrijke -ruitea werden vernfeld, o.a. dte van bet koninklijke paflleis, en vellle buizen storitten in. De vorsltdlijke famiillie nam de wiik naar bet paleis in die boofdsltad. Een reelka van1 ontptoffingen voilgde .gedurende eenige uren.. Eto militair muniiitie-magazijn, eeni teuit- fabridki en een pyrotechinliBicbe werkpllaats zijn in die luebt gevilogen. iDe ramp verwelklte een geweldlige panliek, 66k te Boekarest, Ofscboon dte plaats waar de ontploffing plaats vond, een kiliomeitler van. die stad verwijderd is. 'Er waren juist bijna 1000 wagons granlaten aangekomen vani die Skoda-Werke; ook een grtoot dieel oudetre granaten zijn ontplloft. iDe oorzaak van dte ontploffing te ombtekenid. Dte schadte wordt op 2 milliard lei. geschat. Koning Ferdinand begaf zito mat dte n#> nister naar de plaate van bet ongteluk en wiil1- de zoo dikht mogelijk het punt, waar die ont ploffing bad plaate gevondto, naderen. H!ij ward echter dteor de ministers tegenjgebiouldien:. Tot zijb gel.uk, want even nadat bij Zich' ver- wijdierd had, ontpMien op de plaate waar hij gestaan bad, versichilliende handgrana- ten. Tal van personen zijn gedood en gewond; hiet jutete aanital1 te echter nog niet bekend. KORTE' BERICHTEN. Het aantal werkloozen is in Oostenrijk aanzienlijk afgenomen; op de arbeidsmarkt valt een belangrijke verbetering te bespeuren Tijdens een legerrevue in Beetsjuaua- land viel een bom uit een militair demonstra- tievliegtuig tusschen de toeschouwers, van wie er drie gedood1 en 15 gewond werden. In Hannover hebben momenteel borin- gen plaate naar petroleum en men verwacht in den omtrek rijke bronnen aan te treffen. Volgens een telegram uit Weenen aan de „Deuteche Allgemeine Zejtung" is de J a pansche militaire cominissie die voor eenige dagen te Boekarest arrveerde om met Roc- menie een militair verdrag te onderteekenen ploteeling vertrokken zonder ter bevoegde plaatse hierover besprekingen gevoerd te heb ben. De 63-jarige kassier Picard van dte Opte- ra Comique te Parijs lieeft zich bij de politie aangemeld met de mededeeling, dat hij ruim 500.000 francs van het schouwburgfonds heeft verduisterd en in den loop van vier jaar voor eigen gebruik aangewend. ProTinciaal Niews UIT OOSTHUIZEN. Het Mond en Klauwzeer in onze Gemeente breidt zich uit in een buitengewoon snel tem po. De vorige maal, nog geen week geleden gaven wij 10 nieuwe gevallen op, terwijl intus- scfien wederom 7 nieuwe veestapels zijn aan- fetast, n.l. van J. Muntjewerff, P. Koeman, 1. Doets, Q. de Ruyter, J. Struving, S. Bak- ker en J. Klerk. De aard der ziekte is, over het algemeen, niet van zoo'n ernstigen aard, dogb vcTwntw'jt dto veeboudri"?. drier veel geriagercfi. melkcpbrengst, groote scha- de. -- Woensdag vergaderde de Brandraad ten huize van den hegt G. de Beer alhier. Door bedanken, Ou^eate'oheid en afwezigheid door bijzondere omstandigheden was de ver gadering niet vOltallig, zoodct besta;en werd bij het probeeren der Motorspuit weder om een vergadering der Sectie brandmeesters te houden. Besloten werd de spult te Hebreede Dins dag a.s. den 3den Juni des avqnds ten 8 ure te probeeren en die te Etersheim Donder dag d.a. v. den 5den Juni eveneens den avond ten 8 ure. Omtrent het probeeren der Motor spuit in den kom der Gemeente werd nog geen beslissing genomen. MUZIEKGONCOURS HOOGCAiRSPEL. In het concours, gister te Hwgcarspel ge houden van dto Westfrieschen Bona van Harmonic- en Fanfarecorpsen, behaalde Groot Schermer's fanfarecorps, directeur dte heer A. Vink, den len prijs met het meeste aantall punten. De uitslag van den eere-wedstrijd wordt nog nadter bekend gemaakt. UIT ST. PANCRAS. De maximitmsnelheidsbepaling wordit hicr door velen tot een ware paskwil gemaakt. Herhaaldelijk kan men overtreding constatee- ren. Woensdagavdnd gingen enkelb motorTiji- dera uit het dorp zoo ver om den openbaren weg maar ate renbaan te gebruiken, zeer ten omgerieve van het verkeer. Krapper poEtie- toezicht is meer dan noodzaktelijk UIT ANDIJK. Woensdagmiddag werden alhier door den te Goes wonenden vader de biji bun moeder wo nende jongetjes Schuitenmaker per auto ont- voerd. De ouders zijn een twieetal jaren, zonder gescheiden te zijn, bij1 elkaar van daan. De beidte kinderen' zijn al een paar jaar bij- de moeder. IDe ontvoerende auto werd dadidijk gesig- nalecrd en elidera door de politie aangehou- den. De politie kon echter tegen dto vader niet optreden. UIT PURMEREND. Biji de Donderdag gehouden harddraveril, waaraan 13 paarden deelnamen, werden de volgende prijzen behaald: le prijs 200.—, „Auto", eigenaar N. P Hupkes te Purmerend, berijder J. Vergaay. 2e prijs 100.—, ..Vitality" eigenaar J. Mantel te Er.khuizeu, berijder j. v. Leeuwen. 3e prijs 50.—, ..Leopold', eigtoaar en berijder C. Bier te Oosthuizen. 4e prijs 25.—, „Fini", eigenaar C. Baa- rens te Amsterdam, berijder v. Sijthof. UIT KOEDIJK. 0 Woensdagavond vergaderdte de Tuinbouw- Vereeniging „De West" in hct lokaal1 van den heer H, de-Weerdt, onder, ladling van den heer W. Visser. Medegedeeld werd, dat de schuld der markt is 3000, dat er in kas is 2123,16, dat het tegoed der N. U. M. is 2800 en dat die aan- gekochte akker is betaald. De salarissen dter ambtenairen van de L. G- C. zijn met 10_ pet.' verhoogd en aan de politie is een gratificaue loegekend' van 150. Door den voorzitter werd opgemierkt, dat den laatsten tijd vtel1 lieden der L. G. C. gaan veilen naar Noordscharwoude. Spr. aclitte dit een fout der leden, daar het in het nadteel van de markt is. Spr. noemde de reclame van de Nieuwe Langeaij'ker Courant voor de Noord sch a rwouder markt ongepast en wekte den leden op, steeds op onze markt te veilen. Verder kwam in bespreking de financieele steun aan den Proeftuiu te Alkmaar. De voorzitter wekte den leden op, ami Ed te worden voor een minimum van 1 Voorgesteld werd, dat de Vereeniging lid zou worden voor 25. Na eenige besprekingen werd1 dit goedge keurd. Op voorstel van het bestuur zal den markt- rreester, den heer Dirkmaat, verzocht worden in deze gemeente 6cn dag zitting te hioudten voor het afgeven van bewijzen voor wat ieder in het afgeloopen jaar verhandeld heeft, dit met het oog op de opgave voor de belasting. Vervolgens deed de heer Jb. Modder ver slag van de verhandelde uitgeschoten prodiuc- ten in bet afgeloopen jaar. Htet totaal verhan- d.'ld.te is 436.999 K-G. voor 9503.01aan saldo'a te 82.54 betaald, aan loon en on- kosten is uitgegeven 1257.18. Dit verslag werd goedgekeurd. Het bestuur stelde voor, het loon- van Jb. Modder als arbeider met 2 per week te verhoogen. Op de vraag of Modder daar ge- noegen mede neemt, vroeg M'odder een vrijen dag voor dte feestboot met behoud. van loon. Dit werd door den voorzitter ontraden. Na eenige besprekingen' en twee stemimingen met gesloten briefjes, werd de vrije dag wel toe- gestaan. maar niet met behoudi van loon. Ate lid1 van de controle-comniissie voor bee nazien van het werk en de boeken van den ar- teider werd benoemd de heer K. R'idider in de plaats van den heer D. de Waal (niet herkies- baar). Bij de rondvraag bracbt de heer Beets in bespreking het te snelle varen met de rnotor- schuifen, daar dit gevaarlijk kan zijn voor dte reiaden vaartuigen, door den grooten golf- slag die gemaakt wordt. Spr. achtte het ge- wenscht dat het banbestuur daarop een ver- ordening maalcte. De heer P. Zwetsman achtte het beter, dat zij1 die te hard varen, biji het bestuur der Ver eeniging worden1 aangeklaagd en na her- haalde waarschuwingen ate EH der Vereeni ging geroyeerd worden. Vor loopig zal dit geprobeera worden. De voorzi tter decide nog mede, dat er bas cules door de L. G>. C. zullten worden aange- schaft voor de laadplaat®. In verband hiennecj^ wtosjdhte die heer Jb. Slotemaker een motle te zenden aan het bestuur der L. G. C., om bascules op rails aan te schaffen, opdat die langs dte wagens kon- den rijden en zuiverder zouden blijven voor het wegen. Door dte vertegenwoordigera der L. G. C. werd de motie niet noodig geacht, doch zij vonden het aangenaam dat de vergadering er zoo over diacht. Door den heer P. Zwetsman werd het noo dig geacht dat er middclen worden irenomen om op de markt te Broek te veilten. Dit wordt ate het noodig blijkt door de afgevapHtederi toegez^d. De secretaria, de heer K. Stam Mz„ heeft

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6