DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 138. Honderd zes en twintigste Jaargang 1924 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 et. Adyertentlepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Redactie No. 33. VRIJDAti Bultenland. Nienws testes* aft I Mwtet ID! 19! 19) 2293 JB Hoofdredacteiir: Tj. N. AJD1MA. Directeur: 0. ri. KRAK. 12 JXJJfl L>£. KEGEEKlMibCRiSIS UN JtKANKKIJK. nan ue pieuaire oijeenxoinst van die knkex- Zijue van ucl rraxiscne parlemoit, welke gis- itiuuuuag ueett piaats. gehad voor die aanwij,- iiUg van naar tanoidaat voor het president- scuap, neoben 475 ledm deelgenomen, nl jzn aigevaaidigden en 151 scnatoren. Doumergue, de voorzitter van den Senaat, aau ecu verakianng laten aanplakken, waarin mj zijn poiiueke vrienden verzoekt hem in utze vooncopige bijeenkomst met candid&at ic suenen, aaar dit naar bet hem voorkomn mti tueusiig zou zijn voor de eeahdd der re pute*, cue op bet oogenblok onontbeerlijk 13 voor de belangen van land en republiek. In weerwii van dit verzoek zijn in die bij- eemcomst tot Doumergue'a verkiezing tot voorzitter van den Senaat uitgebracht: op Uainieve 3U0 stemmen, op Doumergue 149 aranmen en op vefsclnlknde andere candida- ten ten bianco) 20 stemmen. Oumiddellijk na de stemming zijn die leiders van bet „cartel des gauches" en van' de lin- kerzijde van den Senaat bijeengekomien en bebben besloten een deputatie, bestaande uit Martin, Millies, Lacroix en Renoult, naar Doumergue te zenden, ten einde dezen te vrar gen, welke zijn plannen zijn en er bij bem op aac te dringen, zicb ten gunste van Pafalevte icrug te trekken. Het is echtoy niet zeer waarsdujnlijk, dat Doumergue daarin kal toestemmen, daar een overeenkomstige pressie, door Herriot en Briand op hem uitgeoefend, ook geen resul- taat heeft gebad. Dezen verzochten hem zich terug te trekkcn ten behoeve van een derden candidaat, die dan alle republiekefa- scbc stemmen zou krijgen, omdat de socialis- ten weigeren op Doumergue te stemmen. Eenzelide verzoek was ook a an Painlevte ge- daan, die er in toestemde, mits ook Doumer gue bet deed. Deze verklaarde echter, dat bij, ingeval van een rfeactionnaire candidatuur, de verpliehting op zich neemt, om, wanneer hij: in de miinder- lieid zou zijn, van zijn candidatuur afte zien ter wille van den republikeinschen candidaat, die de meeste stemmen cp zicb vereenigt. Daar een reacnonnaire candidatuur al zeer weimg waarschijnlijk is, scbijnt de verkiezing van. Doumergue goede kansen te hebben, Painlevte zou zich trouwens waarschijnlijk reeds tenigegtrokken bebben als de sodalis- teu nict geeischt hadden, dat bij, zijn candida tuur zou bandbaven. De N'abonale Vergadering, welke heden te Versailles zal worden gehouden, Is niets an- ders dan en kiescollegc, zoodat er geen rede voeringen zullen worden gehoudlenEr zal con letter worden getrokken, bijl welke de stemming moet beginnen en dian zullen de na- men 'van alle depute's en senatoren' in alpha betische voigorde worden afgeroepen. lDe af- gevaardigden en scnatoran moeten zicb dan, een voor een, naar de tribune begeven, on; hun stembriefje in de urn te werpcu. Heeft geen der candidaten de volstrektc mecrdcrheid, dan begint onmiddellijk de vol gende stemming, net zoolang tot iemand de volstrekte meerderheid zal hebben verkregen, die dan tot president der republiek is gteko- zcn-. 1 De C'verd'racht der bevoegdhedlen heeft on middellijk daarna plaats en wel door den te- genwoordigen premier, Francois Marsal. De plechtigheid is zeer eenvoudig. Marsal leest het proces-verbaal' van de verkiezingen voor, hetwelk daarop door den nieuw-gekozen pre sident wordt geteekend en door Mareal wordt gecontrasigneerd. Deze vergezelt daar op den president onder geleide van een cava- leric-escorte, naar het Elysee, waar dan di rect de vlag der republiek in top wordt gehe- schen. D|E BEDRIJFSRADEN IN' HET RUHRGEBIED. Naar de JKoln Ztg." meldt, heeft de com- missie van arbitrage, die benoemd werd om te ondcrzoeken, of de oude arbeidsovereen- komsftn in den Rubrmijnbouw vervallen zijn of niet, beslist, dat de oude bedirijfsraden rechtmatig zijn blijven voortbestaan'. Hier- mede is een zeer belangrijke reden tot onge- rustbeid voor de arbeiders vervallen. DE POLITIEKE TOESTAND IN BEIEREN. De Beiersche Volkspartiji had te Munchen geweigcrd, te zamen met de Natumaalsocia- iisten een regeennigsblok te vormen. Daarop hebben die Volkischen eveneens verklaard, aan een coalitie in Beieren niet te wilten deelne- men. Zij willen een burgerlijke regeering steu- nen, telkens wanneer deze in hun geest beslui- i en neemt, en zoo niet, dan zijn ze voome- mens, tot dt scherpste oppositie over te gaan aid us meldt het Hbld. Dat kunnen interessante vergaderingen van den Land'dag worden. DE ONDERHANDE'EINGEN MET DE MICUM. Bij de gister begonnen be9prekmgen iinzake de hernieuwing der contracten met de Micum zetten de industrieelen den toestamd uiteen waarin zij zich bevinden tengevolge van de lasten, voortvloeiende uit de overeenkomsten met de Mieum en van de gevolgen der mijn werkersstaking. Zij stelden de vraag, of de Bel'gische en de Fransche regeering bereid zouden zijn de sommen' voor te schieten, noo- dig voor de betaling der herstelleveringen, dan wel of voor deze betaling niet de fotidsen konden worden gebruikt uit die kas der pan- den. Zij verklaarden, dat zij1 de herstelleverin gen kosteloos konden voortzetten, mits de be- zettingsautoriteiten erkenden, daa de leverin- gen zijn verricht van 15 April af, volgems bet plan der deskundigen, dkis krachtens de op dien datum gesloten overeenkomst. Daar de Micum deze voorstellen verwierp, besloten de Duitsche industrieelen zicb naar Berlijn te begeven om met de regeering te confereeren. Zondag zal te Dusseldorf een nieuwe bij- eenkomst plaats hebben. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN DE VEREENIGDE 5TATEN. Door te thans te Cleveland gehouden con- eientie der republikeinsche partij in Amerika is de tegenwoordige president der Vereenigde Staten met zoo goed als algemeene stemmen benoemd tot republikehusch candidaat voor het presidentschap fog voor de helft der staten was afgeroe pen, was het duidelijk, dat de bemoeming van Coolidge vast stond. Er werden 1065 stem- men voor Coolidge uitgebracht, 34 voor La -olette en 10 voor senator Johnson. De ge- bruikelijke resolutie, waarbij de candidaat- stelling met algemeene stemmen wordt ver- daard te zijn geschied, werd daama aange- nomen. De vraag werd ter sprafee gebiracht van het candidaatstellen van een vrouw'voor het vice- presidentschap. Een beslissing werd niog niet genomen, doch tal van vrouwen (er zijn on der de 1100 afgevaardigden 400 dames) juich- ten het voorstel krachtig toe en vennoecteLijk zal een beweging in dezen geest vrij wel steun vinden. DE REVO'LUTIE IN ALBANIe. Volgens een bericht aan de „K61n. Ztg." is ook Durazzo thans in handen der opstande- lingen en is d'e oude Albaneesche regeering naar Italie gevlucht. In afwachting van. de Venning van' een nieuw kabinet, dat te Skoetari za.1 zetelen, zijn drie kolonels met de leiding der'zaken belast. VERPLICHTE VERIZEKERING VAN PASSAGIERS OP SGHEPEN. Naar het B. T. A. uit Parijs meldt, heeft de commissie uit het intemationaal maiitiem comite, die belast is met het onderzoek der kwestie van de verplichte verzekering van passagiere, een rapport aangenomien tot vorobereiding van een voorontwerp voor een intemationale conventie. GEWELDIGE DO'RPSBRAND. In het dorp Beaume-le-Troid (Frankrijk) heeft een emstige brand gewoed. Twee-en- twin tig boerenhuizen zijn in de asch gelegd, met al hetgeen. er in geborgen was aan oogst cn land'bouwwerktuigen. Vele stuks vee zijn in de vlammen omgekomen. De schade be- dlraagt mees dan een millioen francs. DE VLIEGTOCHTEN OM DE WERELD. De Amerikaansche vliegers, die den lOen dezer uit Hongkong vertrokken, zijn dienzdf- den dag te Hai-Phong aangekomen. Vandaar zouden zij Woemsdag doorgaan naar Toera- ne en Donderdag naar Saigon. Zij hadden Dinsdag veel te kampen met slecht weer. De Portugeezen zijn te Bangkok aangeko men. Ook zij ontmoetten ongunstdge weersom- standighedien POINCAR6 GEEN PRESIDENT. De „Matin" is gemachtigd te verklaxen, dlat Poincare onder geen enkele omstandiigheid candidaat zal zijn voor het presidentschap der republiek. Di bericht zal in Duitschland niet betreurd worden, terwijl men ook -m Engdand zeker niet gaarne Poincard als president ziet ver- kozen. EEN DEFE'NSIEF VERBOND TEGEN RUSLAND. De „Neue Freie Presse" publiceert een tele gram van Fimschen oorsproog, volgens het welk Roemenie, Turkije en Polen een defensief verbomd gesloten hebben ingeval van een aanval door Rusland op een dezer dlrie Ian- den. Roemenie en Polen hebben op zich geno men minstens 1 millioen man te mobiliseeren en Turkije 250.000. BESTRIJDING VAN DE DERDE INTERNATIONALE. Mr. Th. Aubert, te Genbve, heeft tot een aantal vaderlandlievende organisaties en personen in Europa en Amerika een oproep gericht tot een internationale bestrijding van de derde communistische Intemationale. He!: bureau, dat deze bestrijding orgamiseert, heel van de vertegenwoordagera van een groo: aantal landen betuiginigen van instemming ontvangen. Het ligt thans in het voomemen te Parijs een congres te houden, om een inter- nationaal eenheidsfront tegen het bolsjewisme te vormen. Tot bijwoning van dit congres zijn ook Nederlanders uitgenoodigd. In den' oproep wordit o.a. betoogd, dat de derde intemationale in alle landen streeft naar de vemieling van de economische, soda- le, zedelijke en godsdienstige orde. Ter be strijding van de derde Internationale word: de medewerkinig gevraagd zoowel van de ker ken en de vereenigingen, die een zedelijk doe beoogen, alls van de vereenigingen, die zich op econamisch terrein bewegen. Het voorloopig bureau te Genfeve verzamelt geen gegevens omtrent de werkzaamheid van de derde Intemationale en haar schadelijke resultaten in het politieke, sodale, economi sche, moreele en godsdienstige leven der ver- gfihilipnd<» landen. Dit bureau wil men ma ken tot een Intemationaal centrum van ver- eeniging van de ati-bolsjewistische krachten in de verachllemde landen; het moet de con- tra-propaiganda organiseeren, de vorming van parlemetaire anti-bo lsjewistische groepen be- vorderen, stappen doen van particulieren aard bij leden der regeeringen en economische en politieke vereenigingen; hun de noodige ge gevens verstrekken en een blijvende samen- werking tot stand brengen tusschen de ver- schillende nationale and-bolsjewistische groe pen. Het bureau moet, aldus de oproep, de eiding nemen van een nieuwen kruistocht, gericht tegen het uitvo-rende comite van de derde Internationale. DE WESTER-SCHELDE. Het Hdbl. v. Antwerpea mddt: Uit de peilingen op 5 Juni udtgevoerd in dea >as van Valkemsse blijkt, dat de diiepte aldaar 7 meter onder lage tij is op een breedte van 250 meters. Heelemaal aan den Zuidkant zijn er noch- tans twee Maine plaatsen, waar de diepte on- dersdheidenlijk 6.80 en 6.90 meter is. Deze zijn van wejnig beteekenis, want, moest er daar een schip aan den grond loopen, het zou er zonder eenige moeite en zonder averij over- schuiven, gezien de onbeduidende oppervlakte van deze ondiepe plaatsen. Overigens, men verwacht, dat binnen 8 da- gen deze twee ondiepten niet alleen zullen vextitwenen zijn, maar dat men men in de pas van Valkenisse de baggerwerken zal staken, aangezien dan de diepte over het grootste deel 8 meter onder lage tij zal zijn. In den pas van Bath' wordt rcgelrtiatig voortgefoaggerd met een minimum van 60.000 kubieke meter per week Het sdhijnt nochtans, dat deze pas door de natuur veroordeeld is om te verdwijnen, en dat weldra de scheep- vaarts langs den pas van Rilland zal moeten geschieden. De peilingen in den laatsten tijd aldaar gedaan wijzen er op, dat de diepte van den pas van Rilland grooter en grooter wordt, terwijl die van Bath vermindert. De pas van Bath echter wordt kunstmatig op diepte gehouden, maar men denkt, dat eenmaal, en dit 'biimen betrekkelijk weiniga ijd, de natuur de overwinning behalen zal. Men moet echter in Bath blijven baggeren, omdat voor het oogenblik een verandering van pas een ritremlming voor de sdheepvaart zou teweegbrengen van ten minste 3 weken. Ziedaar de verklar'ngen van den heer T. Glaes, bestuurder van den dienst der Zee- schelde. De loodsen hebben met anders gezegcL toen het ongelooflijke besluit van het wegne men van de bebakening in Rilland werd ge nomen. In Krankeloon worden de baggerwerken steeds voortgezet en men mag zeggen, dat daar in de nchting van de liehten van Kran keloon en Boerensdhans d^ diepte praotisch 7 meter is. KDRTE BERICHTEN. Onze l andgenoot, de heer Ter Men ten, is door het finanrieele Volkenbondscomite tot voorzitter gekozen. Dte algemeene staking in het miijnbedrijf in Hongarije is geeindigd. Te Edinburg is een jongmensch gearres- teerd, onder beschuldiging van vergiftoging van zijn ouders- Zij werden na' het eten plot- seling ernstig ziek; de moeder siierf, dte va- der werd naar het ziekenhuis gebracht en is hersteld Htet bleek, dat in het eten arsenicum was geweest. De toestand van dr. Seipel, op wien, zooals men weet, een aanslag is.' gepleegd!, is nu weer voomitgaande. De „Matin" vemeemt uit Metz, dat de industrieelen uit het Saargebied dte uitsluiting AUTOBUS OMOESLAGEIN. Oisterochtend is bij het station der spoor- wegen te Iiohtenvoorde een' der autobussen van dte Geldersch Westfaalsche Stoomtram bij het te scherp nemen van een bocht omge- slagen, veitnoedelijk ook doordat de chauf feur, in strtjd met zijn instructies, 34 passa- giera inplaats van het maximuni van- 16 ver- voerde, van wie er verschillendle bovenop de bus hadden plaats genomen. Venschillende ruiten werden vemleld; een meisje liep lich- te verwondingen op. Overigens zijn allten er goed afgekomen. HOOFDACTE-EXAMENS. De minister van ondeiwijs, kunsten en wo- tenschappen heeft in de commission, welke in 1924 belast zijn met het afnemen van de exa- mens ter verkrij'ging van de akte van be- kwaamheid, bedoeld in artiker77b der we* tot regeling van het lager ondterwijs van 17 Augustus 1878 (Staatsblad No. 127), be noemd te Haarlem: lid en voorzitter: P. Wile- lihga, hoofdinspecteur L. O. te Utrecht; lid en ondervoorzitter: J. G Nljk, directeur R. K. S. voor onderwiizers te Haarlem; Men: P. Versluys, directeur B. K. S voor onderwijzere te Amsterdam; H. W. Koren- stra, directeur id. te Haarlem: J. C. van der Does, leeraar B. H. B. S. te Amsterdam; W. J. Goslinga, leeraar bijz. lyceum te Haarlem; A. P. Snoep, leeraar bijz. kweekschool voor onderwijzers te Amsterdam; J Appeldoom, leeraar H. B. S. te Haarlem; P. B. Don, leer aar bijz. kweekschool voor onderwij'zeressen te Bergen (N.-H.); A. Mellink, leeraar R. K. S. voor onderwijzers te Haarlem; M. van Wa- melen, hoofd O. L S- te Leiden; N. W. A Brugsmians, leeraar R. K. S. voor onderwij zers; R. Luyten, oud-leeraar id.; plaatvervangende leden: W. Kraak, leeraar R. K. S. voor onderwijzere; P. H. Greiner, id.B. J te Kiefte, hoofd O. L. S.; mej J W. Ledeboer, onderwijzeres O. L. S., alien te Haarlemw. Vis, hoofd U. L. O. S. te Koog aan de Zaan; G. Th. Vermeulen, dir. B K. S. voor onderwijzers te Beverwijk. CENTRALE VEREENIOINO VOOR OPENBARE LEESZALEN EN BIBLIO- THEKEN. Oistermorgen is te Midddburg de alge meene vergadering gehouden van de Centrale vereeniging voor openbare leeszalen en biblio- theken, onder voorzitterschap van den heer jhr, mr E. van Beresteyn, die begon met woorden van groote waardeering voor het se- dert de vorige vergadering oveleden bestuurs- lid, dr. H. v. d. Vdde, die zooveel voor het leeszaalwezen en in het bijzonder als voorzit ter van dtea Bond van R K. leeszalen heeft gedaan. Deze woorden werden door de aan- wezigen staande aangehoord Vervolgens wees de voorzitter er op, dat er geen reden is voor optimisme, gezien de be langrijke bezuinigingen op ae budgetten der vereenigingen en het stopzetten van oprich ting van nieuwe leeszalen. Men kan dan ook fern nieuwe zaken aanpakken. Spr. hoopte, at de leeszalen nu niet onderllng jaloersch zullen zijn, alls de een denkt, dat een maatre- gel voor de installing meer nadeel brengt dan aan een zusterinstelhng. Allen moeten het be- stuur krachtig steunen en begrijpen, dat dit zoo goed mogdijke adviezen aan de regeering tracnt te geven. Kan men zich dus met af- vragen hoe men het leeszaalwezen kan uit- breiden, men moet trachten te behouden wa'' men heeft opgebouwd. Toch is er nog een lidhtzijde, namelijk dat de pensionneering der ambtenaren ernstig in stuaie is genomen, om dat een rijkspensioeregelmg voor hen niett te verwachten was. Besloten werd het jaarverslag van den cretaris en de rekening van den penning- hebben afgekondigd vanaf 11 Juni. De domf- meester gedrukt rond te zenden, nadat ae niale mijnen zijn nie in die uitsluiting begre- De economische crisis In Poolsch Opper- Silezie is aanzienlijk verecherpt, zoodat op- nieuw duizenden arbeiders zijn ontslagien. Men verwacht, dat de minister van handel zich pereoonlijk op de hoogte van den stand van zaken zal komen stellen'. VERHOOGING VAN DEN ACCIJNS OP TABAK. Voorgesteld wordt een verhooging tot 15 pet. van den Mednhandelsprijs, behalVe van dien van sigaxetten, waarvan de acdjns 25 pet. zal hedragen. De minister van finanden verwadit daarvan een hoogere opbrengst van 9 millioen. Bedoelde opbrengst blijft ongeveer 6 millioen beneden het bedrag, dat de minis ter zich oorspronkelijk voorgesteld had uit den verhoogden tabaksacdjns te kunnen ver- krijigen. In verbandi met andere voorzieningen op belastinggebiedi, die in vergevordeiden staat van voorberdding zijn, heeft de minister gemeend, daarin voorloopig te kunnen berus- ten. HET SPOOKT ER NOG ALTI JD. Tn perceel Spooksteeg lite Amsterdam Is iemand beroofd van 90 Amerikaansche dol lars, 50 Tsjedhische en 60,000 Hongaarsche kronen. OP VRTJE VOETEN GESTELD. Vier van de zes Brabantsche grasmaai'ers, die in den nacht van Zondag op Miaandag betrokken zijn geweest bij: een bloedige vecht- ipartij aan den Loosduinschen weg in Den Haag, zijn gisteren, nu het politieonderzoek is bedndigd" op vrije voeten gesteld. Br is evenwel tegen hen procesverbaal opgemaakt. De twee andere grasmaaiers zijn in voorloo- piige hechtenis gesteld. penningmeester verzekerd had, dat het batig slot, vergeeben bij vereden jaar nog beangrijk gestegen is. Hiema kwam aan de orde het werk der commissie voor dte pensionneering van het leeszaalpersoneelOfechoon eerat la ter het rapport in diruk zal kunnen verschij- nen, kon de voorzitter reeds een en ander me- dedteden over het werk, en bleek daaruit, dat verschillende mogelijfcheden waren onderzocht in overleg mtet een verzebeiingsmaatsdiappfl. Het bSituur van die openbare leeszaa! te Sneek stelde voor de n'oodige stappen te doen om te bevorderen, het verkrijgen van een wet telijke regeling waarbij de phcht gelegd wordt op alle gemeenten, binnen welker gebied O.L B. werkzaam zijn, om die te subsldieeren. Bo- vendien steldten enkele Friesche leeszalen voor 't daarfaeen te leiden, dat bij de verdeding van een subsidie rekening woidt -gehouden met het aantal gemeenten, waar een leeszaal lec- tuur verspreidt. De voorzitter zegde tee d'at bij het'uitfcren- gen van een advies voor een eventueele wij- ziging in de subsidieering met een en ander rekening zal wordten gehouden. Hiema wend de vergadering gesloten. IN DEN MODDER GEBTGCT. Gistermdrgen ging te Schoonhoven schoenmaker H., aan den Hoogen Dij'k, zeer veel doet aan de pluimveeteelt, zija kip- pen verzorgen. Hij had daartoe te zes uur zijn woning verlaten. Toen hij te acht uur nog niet was teruggekeermaakte zijn famM- zich ongerust. Men heeft later den man in een sloot gevondien Het bleek, dlat hij! bij het schoonmaken van een voerbak voorover in de sloot was geraakt en in den modder was ge- stikt. Het lijk is naar de woning overgebracht. HET ])jES. In een lompensorteermagazijh te Roennond heeft een 16-jarige werkster bij een hoogloo- de die pende twist de gehuwde vr.-uiw Balendong met een mea twee gevaarlijke steken toege- bracht. De getroffen eorteerater is In net Louisahuis opgenomen. JAARLIJKSCHE VERGADERING VAN DE MAATSOHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE In deze vergadering had prof. dr. H. T. Co- len bran der nog een motie ingediend tegen de wLUekeurige t^zuiniging op het hooger on- derwijs, speciaal in de taalkunde. Deze motie is met 3 na algemeene stemmen aangenomen. De beschrijvingsbrief vermeldde een lezlng over ,.Het raadse? door prof. dr. Andrt Jol- les, die echter een ander onderwerp gekozen had. Hij heeft gesproken over: ,.Het sprook- na zijn nadere keuze uit de door hem be- studeerde eenvoudige letterkundige vormen te hebbai gemotiveerd1. Aan he verelag van de secretaresse der Maatschappij1, mej. D. C. Serrurier, ontleenen we. dat in het afgeloopen jaar 18 gewone en buitenlandsche leden zijn gestorven Op 1 Tanuari J.I. bedroeg het aantal ledlen 722, n.l. 2 eereledert, 524 gewone leden in Nederland, 7 in de kolonien, 27 in het buitenland en 162 buitenlandsche leden De directie van de .Haagsche Post" besloot den dor haar ingestelden prijs niet weder uit tc loven. De driejaarlijksche prijsvraag van de Maatschappij zal nu weder worden uitge- schreven. Alvorens na de pauze het woord aan prof. Tolles te geven, decide de voorzitter mode, dat een lid van d'e Maatschappij. dat onbe- kerid wenscht te blijven. besloten heeft. den oriis van f 1000, voor drie jaren door de .Haagsche Post" beschikbaar gesteld, te per- optueeren. De verdeeling zal in volkomen vrij- heid door de Commissie voot Schoone Lette- <*en plaats hebben. In d'e plaats van de heeren dr G. 1 Boe- kenoocren en D. Coster, die aan de beurt van aftred'en waren. ziin tot bestuureleden geko zen mr. D- van Blom en dr. B. A P. van Dam Mei. A. Salomons is herkozen als lid d'e! Commissie voor Schoone Letteren Dp dao is besloten door een maaHiid in Het Hof van Holland" te No Ord\vi ik-B in - -i-n OeHnrende pen nauze in den maaltiid rouden eooioe toonoelkunstenaars P. C. Hooft's tafdsoel" Paris Oordeel" vertoo- nen. NATIONALE BAN1KVEREENIGINO. Ann het jaarverslag over 1923 der Natio nale Bankveneeuiging ontleenen wij het na- volgende: Ook in 1923 bleef de malaise voortd'uren. Toch valt eenige verbetering waar te ^em-eu. Eene verbetering, welke eensdleels haar oor- zaak vindt to eene aanpasstog aan de thano bestaande toesitanden, andexdeels to eene ge- leddelijlke opleving bij sommige takken van handel, todustrie en landbouw. De ontwilkkeling van ons bediflf over het afgeloopen jaar was hevredigend Wij slaagden er to ons onkostencflfer ver- der terug te brengen. Het is ons aangenaam thans te kunnen vennelden, dat de behaalde netto-wtost vooruitging met 115.095.91. De netto-wtost over 1923 bedroeg 1.497.221.50 bij een saldo Ao. Po. van 66.851.96 tegen 1.451.301.74 over 1922 hij een saldo Ao. Po. van 136.028.05. De todeeling onzer kantoren to dSstricten onder leidtog van dlisitriicts-directeuren, welke todeeltog wf reeds to ons vorig jaarverslag vermeldden, bleef ons ten zeerste bevredigen. De kantorm, welke bij het uitbrengen van het verelag over 1922 nog niet waren ingedeeld, zijn voor zoovetnre to Zuid-Holland zljfl gelegen, thans eveneens to een nieuw ge- vormid district ondergefxracht. meerderde. Het debiteuirencl):fer geeft eene dialing aan, het aantal der dtebiteuren daarentegen ver- Evenals op vrijwel alle bankbalansen over het afgeloopen jaar valt waar te nemen, ver- mtoderide het totaal der door derden bij ons gedeponeend gelden. Deze venntodertog is edhter, gezien de tijdsomstandigheden, gering te aditen, terwijl het aantal relaii&i toenam. Het aantal personen, hetwelk van onze safe- inrichtingem gebruik maakt, steeg zeer aan- zienlijk. De totale toename der dlrie groepen van re- larifin achten wij een verheugend verschijn- sel, hetwelk de stahiliteit van ons bedrijf ten goede komt. Van onze afdeeling Giro wordt steeds meer gebruik gemaakt. Wij hebben, zonder stremge controle uit het oog te veriiezen, dezen tak van dienst zoo eenivoudig mogeflfjk togericht. Het aantal onzer vesitigingen met tobegrip van correspondentschappen en geregeldb zit- dagen bedraagt 161. Voor deze 161 plaatsen to ons land kunnen wij dus de gireering zel'f bewerkstelligen en de garantie op ons nemen voor de richtige betaling tot aan dte begun- stigden toe. Het evenwidht tusschen ons opereerend ka- pitaal en onze uitzettingen bleef gehand- haafd. Onze liquidrteit bleef onveranderd goed, itamers ook in het afgeloopen jaar be- noefden wiji noch op de dnculatiebank, dOor credietpapier fa herdisconto te geven, noch op dte ons garandeerende Rotterdamsche Bankvereeniging een beroep te doen. Wij on- derhielden stee<fe een belamgrijk tegoed bij de Rotterdamsche Bankvereeniging. Na de gebruikelijlke jaarlijksche nauwkeuri- ge revisie van onze dtebiteuren, is het ons aangenaam U te kunnen mededeelen, dat wij ALSMAARSC GOURANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1