DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 246. Honderd les on twintigste Jaargang. 1924 MAANDAG 23 JUKI Buitenland. Gemeng-f" nieuwa Dfc avmagr besteat uft 2 bfacten Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, ultgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar ft.— franco door M geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlEN: Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER 700N, Voordam C 9. Dlrecteur: a H. KRAK. Telef.nr. Administratle 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. de VERDWENEN afgevaardigde Donderdag is op last van. den rechter van instructie te Rome een huiszoeking verrfcjit in de woning van dim afgetredea chef der persafdeeling van het ministerie van Burnett landsche zaken, commandant Rossi. Het re- sultaat daarvan wordt echter nog geheim ge- houden. De politic te Milaan beeft beslag gelegd op de bezittingen van Villipelli, o.a. op een banktegoedi op zijn naam eni een op naam van zijn vrouw groot 700.000 lire, am in houd van zijn safe, vier auto's, enz. Uit het geredhtdijik onderzoek naar de Tel. meldt die volgende bijzonderheden ko men vast te staan aangaande die wijze, waar op Matteotti is vermoord. Het slachtoffer kreeg eerst eenige slagen met een stok en werd daarop in den auto gedragen. In den wagen bond men hem en zocht in' zijn zakken om zijn papieren te bemachtigen. Toen hij weer bij kwam en begon te schreeuwien, bracht men hem verschillende dolksteken toe. De met blocd bedekte bekl'eed'iing van den auto is teruggevonden in den kotfer van Du mini, die bovendien Mattiottii's met bloed gedrenkte broek had uitgetrokken omi deze bij wijze van troftee te bewareni.^^H war.rheen men het lijk heeft gebrachtt is nog steed's niet opgehellderdl. De „Popolo" doet nog de volgende mede- doeling, welke een blij'k geeft van de organi- tie-der fascistische t&jeka. Bij' de laatste verkie- ziugen had de fascist Front een campagne op touw gezet tegen hooge fascistische persona- C, wier gedragingen naar zijn meening bet eisme compromi tteerden. Kort daarop werd hij voor den prefect van Padua geroe- pen, d'ie hem mededeelde, dat hij posiitieve or ders had onitvan:gen< de door hem begoonen campagne met alle middelen te ondlerdrukken. Front antwoordde, dat het in het belang van het fascisnte was, dat eenige met name ge- noemde personen uit de fascistische bewegin, werden verwijderdL Hij noemde daarbij en Finzi. Denzelfden avond vertrok Dumini, de chef van de fascistische tsjeka, uit Rome en den volgenden dag werd! Froni overvallen door een aantal mannen onder. leiding van Ehtmini en Volpi. Hii had't slechts aan zijln buiten- gewonc kracht te dan ken, dat hiji onikwam. De nieuwe minister Federzoni schijnt in het departement van binnenlandsche zaken zeer rad ca-lc wijzigingeti in te voeren. Het geheele ambtenarenpersoneel is volkomen vervangen. Aan de vele nietsdoende fascisten, die vroeger in- en uitliepen, is de toegang verboden. Op de eerste verdieping. is nog het generate com mando der fascistisjche milntie geve&tigd, maar het is de bedoeling van den nieuwen minister, dit bureau naar elders over te brengen. Allle prefecten hebben order ontvangen, de sabo tage tegen -de oppositiepers door de fascisten in de provincie met alle kraehit tegen te gaan. In de groote steden hebben de fascisten par.ijvergaderingen belegd, waarin zuiverittg van de parti} van haar parasieten wordlt g&- eischt, en waarin opnieuw de eed van trouw aan Mussolini wordt afgelegd Het orgaan van Mussoloni, de „Popolo d'ltalia", fulmineert heftig tegen de afgevaar- digden van de regeeringspartij en Verwijt hun, dat, zij' in de oude fouten vervallen, die het fascisme juist bestredlen heeit. Zij zoud'en beter dloen met -naar hun provinces terug te keeren dan dodloos in Rome rond te 1 oouen. fgevaar- Intusschen heeft de premier de afg< digdten der regecringspartiji tegen Woensdag tot een vergadering opgeroepen. Dien dag vindt ook eeri ministerraad1 plaats. Donder- dfig zal Mussolini een verklaring in den Se na at afleggen, terwijl de oppositiepartijen tegen Woensd'ag een plechitige herdenking van Matteotti organiseeren, o. a. stillegging van den arbeid gedurende vijf minuten. Volgens de „Messagero" zou de avontuiier Rumini in den loop van zijn verhoor in de gevangenis van Regina Cueli hebben bekiend dat hij heeft deelgenomen aan den moord op Matteotti met nog vier anderai. Hiji zou indir rect als zijn lastgevers hebben aangeduid Ros si, Filippelli en Mlaiinelld. Verder zou hij nog hebben gezegd dat Matteotti bijna on- middellijk nadat hij in den1 auto was geitrok- ken, is gedood De auto met het lijik is voort- gereden tot het bosch van Vico, waar het lijk van Matteotti achter een haag werd. neerge- legd. Daarna zijn de moordenaars weer naar Rome gegaan. EHimini is vervofgens naar Filippelli ge gaan en heeft met hem en die andere mede- plichtigen die manier besprokeni om heit lijk h,et best te kunnen doen verdwijmen. Cabatesi, een nedacteur van de „Goitriere Italiano" en Volbi, een der moondenaar?, zijn toen weer naar hej^kosdi gegaan met een anderen auto en he^«n het lijk verbnand op een plek, welke Dumini niet naiaer kon aangeven. (Rossi is de afgetreden chef der persafdee ling van het ministferie van binnenlandSche zaken. Filipelli is de tnans gearrestoerde directeur van de „CoTriere Italiano". Marinelli Is een vroegere aecnetaris-gerua- raadl van de fascistische paritij. Dumini zelf is de chef der fascistische Tsjeka^. rilipelli verklaarde bif zijn verhoor van Rossi veraomen te hebben van het plan to: ontvoering van1 Matteotti. Hij! had evenwel niet aan den rnoord gedacht. Hij verklaarde verwonderd te zijn toen hiji hoordle, dat Mat teotti vermoord was. Uit Rome wordt gemeld, dat Rossi algei- meen als de voomaamste schuldige van mOord op Matteotti wordt gehoudlen. Uit Rome wordt gemeld, d'at de eerste bolt- sing tusschen de bevolking en de fasdsitische troepen te Napels heeft plaats gehad. Een groep fascisten werd gesard door een groep socialisten. In het gevecht, dat volgde, vie lea1 aan beadle zijden gewomdea Men vreest verdere botsingen. HET ONDERHOUD TUSSCHEN HERRIOT EN' MACDONALD Het onderhoud tusschen Herriot en Mc Donald heeft Zaterdag en Zohdag op de Che quers plaats gehad. Een offideel communique deelt mede, dat cen: vriendschappelijke eni iinformeele bespre- king heeft plaatsgevonden over verschillende kwesties, voortvloeiendie uit die rapporten der experts en dte ter uiitvoering ervan te nemen maatregelen. Uiteraard werden geen definitie- ve besluiten genomen, hangende de besprekin- gen met de Italiaansche cn Belgische regee- ringen. Uit het onderhoud der bede bleek een al'gemeene overeenkomst de Fransche en Belgische zienswijzen, ala- mede hun beider verlangeni de moclijlkheden, welke hunne l'andcn en- de geheele werdd be- heerschen, door gestadige samenwerking uit den weg te ruimen. Overeengekomen werd voorta, dat, beboudens goedkeuring der ove- rige geallioerden, tegen midden Juli te Lou den een confereatie zal word'en gehoudlen. Tenslotte besloten de beide premiers in Sep tember een bezoek aan Geneve te brengen, om de open ing van de Volkenbondsvergade- ring bij te wonen. Te London bracht Herriot een bezoek aan het graf van den Onbekenden Soldaat in de Westminster Abbey en legde een- krans op de cenotaaf. Heden zal hij! naar Brussel ken. Aan een reporter van de „Sunday Times" verklaard'e Herriot: ,Jtet is allereerst zaak heft wedrrzijdsch vertrouwen tusschen ons en on'ze Engeische vrienden volkomen te her- stellen en het is hiervan, dat ik MaCDonaid wil overtuigen. Wanneer eenmaal die wedler- zijdsche s>Tnpathie en het groote vertrouwen, zooals deze m de oorlogsjaren bestonden, zullen zijn teruggekeerd, zullen de essentieele moeilijkheden teruggebracht wordeu tot klei- nere verhoudingen dan gedurende de afgeloo- pen jaren van onderhandekn hot geval was. Ik ben zoo gelukkig tal van EngelSdie vrien den te bezitten. Ik weet, dat hun woordl hun da ad is en- dat zij, eenmaal overtuigd' van het plausibele en rechtvaardige van de Fransche politiek, alle pogingen zullen aanwenden om nun Fransche vrienden te helpen." DE AANSILAG OP DINES. In het begin van dit jaar werd er te Los Angeles op den olie-magnaat Dines, toen deze zich in gezelschap van de film-ster Mabel Normand bevond, een aanslag gepleegd1. Ha rold Greer, haar chauffeur, werd' hiervan be- schuldigd, doch is thans vrijgeproken. EEN NIEUWE REISBELASTTNG IN' DUITSCH1AND. Nu de belasting van 500 mark op reizen naar het buitenland is afgeschaft, heeft de re- geering blijkbaar gezocht naar een middel, om toch nog eenig profijit. van de buitenland- sche reizen te hebben. Zij heeft dit middtel ge- vonden door belasting te leggen op de z. g. „Unbedenldichkeitsbeschein:igung". Iedere Duitscher, en ook iedere buitenlandier, die in Duitschland gevestigd is, moet ni., indien hij naar het buitenland wil reizen een verklaring hebben van de belastingautoritedten, dat er tegen zijn vertrek uit het land geen bezwaar bestaat De bedoeling is, te voorkomen, dat mien het land verlaat met belastingschuld. Van. nu af zal men, ten einde een dergelijke verklaring te kunnen verkrijgen, niet slechts zijh' achterstallige belasting moeten regelen, maar men zal bovendien nog een belasting moeten betalen, welke naar gelang van' den duur van de reis van 10 tot 60 mark voor Duitschers en dte helft dezer bedragen voor buitenlanders bedraagt. De regeering motiveert deze laaitste belas ting door te wijlzen op dte hooge kosten, welke veroorzaakt worden door dte vele ambtenaren, die voor het verstrekken van dte genoemde ver klaring noodig zijn. TEOEN DE LOODVERGIFTIGING. Het Lagerhuis heeft zonder hoofdelijke stemming in tweede lezing de wet aangeno- men welke betrekking heeft op het voorkomen van loodvergiftiging onder dte schilders. De ondter-secretaris van binnenlandsche zaken zette uiteen dat het doel van de wet was de regeering in staat te stellen de Internationale conventie op dit punt te ratifioeeren. Zoowel werkgi wet verklaard. Onder de huisschilders hebben arbeiders als werkgevers hebben zich voor de zich 1500,gevallen van loodvergiftiging in 13 jaar voorgedaan, waarvan 300 met aoodelij ken afloop. COMMUNISTEN BUITEN1 EEN RAADSVERGADEHING GESLOTEN In Hhlle zijn de communisten van1 deel- neming aan de gemeenteraadsvergadering uilt- gesloten daar zij verklaarden zich niet aan het reglement van orde en geheimhouding te zullen storen. Er .ootstond een hevig lawtaai waaijaan de tribune meedeed. Ten sTotbe sloot de voorzitter de vergadtering, waama dte burgerlijke partijen en sodaal-democraten de zaal verlieten. HET VOORMALIGE GRIEKSCHE KONINGSPAAR. Ex-koning George en ex-koningjn Elizabeth van Griekenland1 vertrokkem Zaterdagavond van Boekarest naar Parijs. De ex-koningin gaat voor een badkuur naar Evain, doch de ex-boning zal vermoedtelijk na eenige dagen doorreizen naar Londen, in de hoop daar dbor bemiddding zijner vrienden de een of andere posiitie te verwerven. Nu de Grieksche regeering het hem in uitzacht gesttelde bedrag niet betaalt, verkeert dte ex-koning met zijn gezin en personeel in moeitijke omstandighe- den, vooral nu ook de particuliere bezittingen dter dynasitie zijn geconfiskeerd. DE BESTIJGINO VAN DEN MOUNT EVEREST. Het Londensche Everestcomiffi heeft van kolonel Norton, den leader van dte Everest-ex- peditie, het volgende telegram ontvangen: ,,Ph,arudzong, 19 Juni 4.50 namiddag. Mal- lory en Irving zijn bij de jongste poging tot beklimming van den Everest omgekomen. De overigen zijn in goeden welstand in h!et hoofd- kwartier aangekomen." Verdere bijzonderheden: over dit drama worden nog verwacht. Men vermoedt, dat hun dood is te wijten aan de ongunstige weersgesteldheid, waarme- de dte expeditie reeds bij voortduring te kam- pen heeft gehad. George Mallory was een er- varen bergbeklimmer. Hij was lid van de eerste Everestexpeditie en nam in 1922 ook dee} aan de tweede. Toen wist hij een hoogte te bereiken van 26.800 voet, het hoogste punt tot dusver op den berg berakt. Irving was een van de nieuwe en jongste le- leden van de huidjge expeditie en student aan de Hoogeschool te Oxford. VERSCHERPING VAN DE MACHTI- GINOSWETTEN IN DUITSCHLAND. Bij decreet van den Rijkspresident is de momenteel van kracht zijade civiele uitzonde- ringstoestand verscherpt. De mogelijkheid wordt uitgebreid om bladen te verbieden. Hierd'oor zal het tevens verboden zijn in d'e plan' de a.s plaats voorstellen. HET TRAMONGELUK TE ISERLOHN. Van de gewonden bij het tramongeluk te Iserlohn zijn Pog drie overledlen, waardoor 't aantal dooden tot 24 is gestegen. Zaterdag heteft tijdens de begrafenis der slachtoffers op verordening van het gemeentebestuur het verkeer 3 minuten stilgestaan, terwijl dte winkels een half uur gesioten waren. NOODWE'ER in DUITSCHLAND. Vrijdagavond werd de omgeving van The- mar geteisiterd' door een- hevig onweer en een wolkbreuk. De spoordijk van het traject Ei senachLi'chtenftels werd over een afetand van 300 meter overstroomd. Veel vee is om gekomen Zaterdagmiddag heerschte te Berlijin een geweldig onweer, gepaard gaande met hevige regent en hagelbuien. In het oosten der stead stonden: heele straten ondter water, dat de kelders binnendrong, zoodiat de brand'weer hulp moest verleenen. DE RAPPORTEN DER DESKUNDIGEN. Het lijforgaan van minister Stresemann, „Die Zeit", geeft een overzicht van die pofe tiekie situatie. Het blaxj meent, dat het als een gunstig teeken opgevat moet worden, dat Herriot's eerste bezoek te Parijs den Duit» scheo gezant heeft gegoldem. Het schijnt, dat we nu in -de heslissende periode zijn igekomen. De Fransche gezant te Berlijn vertoeft in Pao rijs, de Duitsche gezant te Parijs zal dezer da» gen naar Berlijn komen. Herriot was gisteren bij MaclDonalld en heden te Brussel, die Ame< rikaansche gezant te Berlijn vertrok gisteren naar Washington. A1 'deze reizen heblben in hoofdzaak het» zelfde doel: het rapporfaDawes. Duitschland hoopt nog 14 dagen tijd te hebben^ om de noodzakelijke wetsontwerpen uit te voeren, nadat ze van de Gommissie van Herstel te» ruggekomon zijn. Men neemt te Berlijn aan, dat Frankrijk eveneens 14 dagen noodig Zal hebben, om zijnerzijids aan alle verplichtimgen, herstel van de eoonomische en financieele toe< standen van v66r de Ruhrbezetting, en van de verkeerseenhjcdd over hot geheele bezetto >laats van. een verboden blad een" „ersatz" voor a.s. .einere gebied, te voMoen. Ohmiddellijk da a ma kan de regeling vo3f igens het rapj>ort«Dawes beginnen. Intusschen heeft men hier de wetsontwe-j pen, ook die welke do spoorwegreorganisat: J regelen, in tweede tezteg achfe-r dan rug, Oek met het wetsontwerp bstreffende de industrliw 'obligaties, dat de meeste moeite oplevert, hoopt imeri v66r 30 Juni tijdig gereed te zijn. Teh slotte zal de Duitsche regeering de nota ibetreffende -de milijaire controls v66r 30 Juni beantwoorden, gelijk de Entente vern langt. DE STRIJD CM DEN 8-URENDAG. De arbeiderscommissie der initemationaile arbeidsconferenitie te Genteve heeft een motie opgesteld, die zich richt tegen de uiitzonderin- gen, welke in Duitschland op dien achturigien. arbeidsdag worden gemaakt. Duitschlanc wordt in deze motie wel niet genoemd, maar de motie richt zich in het algemeen tegen iederen inbreuk op den achturigen arbeids dag, Uitzonderingen zijn niet toegestaan, ook niet als zij gerecntvaardigd worden door een beroep op reparatie-plichten of een tijdelijke ecenonomische crisis. De resolutie wordt heden in openbare zitting ter sprake gebracht en zal aanleiding geven tot een groot debit over den ach'turendag, EEN POLITIEK TESTAMENT VAN WILSON. Dte Baltimore Sun" meldt; dlat aan het co- mite dter democratisehe parti] een tot nu toe onbekend .gebleven politiek testament van dien overleden president Wilson al worden voor- ■tademo- tes- pro gram voor de komende verkiezingen. Wilson's testament verlangt dat Amerika lid van den Volkenbondl zal worden en even eens van het Intemationaal Gerechtsihof, waarbij echter zekere reserves gemaakt moe ten worden Het testament verlangt verdler radicale verliaging van belasting en een libe rate uMegging van het alcohol-verbod, ondej- steuning van den landbouw en vero-ordeelt de politieke secten. die zooals de Klu-Klux-Klan religieuze rechten kwetsen TEGEN DE FINSCHE COMMU- NISTEK De communisten, die terecht hebben ge- staan wegens poiltieke misdrijven, zijn, naar de „Times"-correspondent te EfeOsittgfors meldt, alien schuldig bevonden en veroor- deeld tot straffen loopendl van zes maandlen tot drie en een- half jaar. De communistische pantij werd ontbond'en veridaard. In Augustus 1923 werden 10S communis ten. waarender alle leden der partij in heit Edhskunta (parlement) gevangen genomen, onder beschuldiging van revolutitennaire be- drifvigheid' en samenzweriog met de bolsje- wieken in Rusl'amd. Terzelfdertijd werden alle comm-unisfische bladen in Finland dbor dte regeering verboden. KORTE BERICHTEN. Ts a kalis, een der beste Grieksche Mara- thoo-loopers, die op het punt stood naar Pa rijs te gaan voor de Olympische Spelen, is gis teren in een dorp nabij Athene door een schaapherder vermoord. Een radiogram uit Berlijn meldt, dat bij Niesj, in de Orient-Expresse een Bulgaar is gearresteerd, die, naar het heette, opdracht zou hebbten gehad een aanslag te plegem op minister-president Pasjitsj. De staking der postbeambten in Canada is een fiasco, behalve in Toronto en Mon-, treal, De minister van posterijien heeft lasit gegeven alle sta'kers, die binnen 24 uur heit werk niet hebben hervat, te onfslaan. De Sovjet-ag-ent te Oerga meldt, dat Mongoline definitief een republitek is gewor- dien. De nieuwe Albaneesche regeering heeft aan alle Albaneesche verbegenwoordigens in het buitenland opgedragen om' erkennimg dbor de regeeringen' te verzoeken. Alle op het Fransche eiland Rte gefnter- neerd geweest zijnde Duitschers zijn thans in de gevangenis te ZweihruckBa ondterge- bracht. De Briteche diplomatieke agent in Mexir co-City is naar Londen vcrtrokken. Bij zijtn vertrek vid geen enkel incident of demonstra- tie van de zijde der Mexicaneni voor. Te San Francisco zijn twee personen ge arresteerd op last van den districts-attorney, onder beschuldiging van dted uiit te maken van dte I. W. W., en medeplichtig te zijn aan het vcroorzaken van mond- en- klauwzeer. Htet indertijd dbor de Rijnlandcommis- sie genomen besluit, waarbij aan regeerings- oresidten-t Hanisch werd- verboden zich naar let bezette gebied te begeven en zijn functite te aanvaarden1, is thans opgeheven'. SALARISCONGRES. In de Qranje-Sodeteit te's Gravenhage is Vrijdag aangevangen het door de centrale van Vereenigingen van personeel in1 'a Rijks- dienst georganiseerde salariscongres. De volgende resolutie is aangenomen: De vergadering der besturen van de 34 bij de „Centrale van vereenigingen van personeel in 's Rijksdienst", aangesloten organisaties, vertegenwoordigende 7552 personen in 'a Rijksdienst, gtehouden op 20 en 21 Juni, te 's Gravenhage, constateert: le. dat de salarissen v^n het rijksperson'eel gedurende een la-nge reeks van jaren zeer onvoldoende waren, geregeld; 2e. dat de tractementen neergelegd in het Bezoldigingsbesluit van 23 Januan 1920 no. 37 en de loonen voor de Rijkswerklieden, zoo als die zijn geregeld overmtkomstig't R-ijks- werklieden-regletnent van 14-Februari 1920, op een zoodanig peil waren gebracht, dat de levensstandaard van- het Rijksper&oneel na 1920 aanmerkelijk lager was, dan het alge- meene welvaartspeil van ons volk; 3e. dat een vergelijking van de salarisrege- ling van1 het 'Rijkspersoneel met die van de personeelen, in dienst van andere publiekrech- telijke lichamen, in het nadeel van eerstge- noemde uitvalt; 4e. dat de verschillende verslechteringen, v66r 1 Mei 1924 in dte loonregelingen voor het -Rijkspersoneel aangebracht, reeds zoo danig haar invloed hebben doen gelden, dat niet meer van een ^redelijk" loon gesproken kon worden 5o. dat de door bij verschillende besluiten gegtelde inkomstenveriaging van 5 en110 pet. op 1 Med j.L, welke op 1 October a.s. voor het geheele Rijkspersoneel een loonsverlagimg van 10 pet. zal brengen, het levenspeil van dit personeel zoodamg aantast, dat den laaget gesalarieerden geen bestaansminimum meer is gegarandeerd en dat voor de dlaarho- ven geplaatste ambtenaren een levensstand aard is vas-tgelegd, die tot eene algeheele de- classeering van verachillende groepen' aanlei ding geeft; 6o. dat het der regeering tot hedten nog niet is gelukt eenig bewijs aan te brengen, waar- uit zou kunnen blijkcr- dat de iakoms+en van haar personeel indiviaueel te hoog zijn; 7o. dat zelfs op 11 April 1924 (zie Hande- Tingen dter Tweede Kamer 1923—'24, vel 495, biz. 1927) door den minister van finan- citen is verklaard, dat de salarissen der amb tenaren absoluut gesproken, niet te hoog zijn; 8o. dat door dte regeering een voorstel tot salarisherziening is ter kennis gebracht, waarbij voor tall van groepen ambtenaren het ambtehjk vertoand met den Staat, dat tot dus- verre heeft gegolden, zal worden verbroken; 9o. dat door de regeering een aantal sala- risnormen aan de Centrale commissie voor georganiseerd overleg in amhtenarenzaken en aan de commissie voor arbeidsvoorwaarden der rijkswerklieden zijn voorgelegd, die naast de reeds ondergane inkomsten-vermindierin- gen en arbeids-verslechteringen nog een' aan- merkelijke salaris-verlagiug zouden beteeke- --m; is van oordeel: dlat salarissen, welker koop- kracht ver beneden rechtmatige eisch, welke daaraan in de gegeven omstandigheden kun nen worden gesteld, blijft, verlammend op dte praestatie der ambtenaren moeten werken, waardoor een groot maatschappelijk belang wordt geschaad: dat cen vergelijking m'et het algeheele wel- geefij, dat het rijkspersoneel in al zijn gele- vaartspeil van ons volk met dat der Rijks- ambtenaren en rijkswerklieden duidelijk aan- dingen leeft beneden het levenspeil van groe pen van het Nederlandsche volk, op welker levensstandaard elk dier geledingen door ont- wikkeling en ahbeidsipraestatie recht kan doen gelden-; dat oij een meer oordeelkundige inrichting der diensten aanmerkelijbe bedragen op de do ode middel en der Staatshuishouding zou den kunnen worden bezuinigd; dat de gevolgen van een malaise, welke door de vergadering niet wordt omtkend, niet eenzajdig mogen worden afgewenteld op die schouders van bepaalde groepen, maar naar draagkracht doorde verschillende klassen d-er maatschapp>elijke samenleving moeten worden gedragen; dat het rijkspersoneel door de 8pet. pre- miestorting voor de pensioenen en 10 pet. loonsverlaging naast een groot aantal aan- gtebrachte verslechteringen der arbeidsvoor waarden, welke nimmer afdoende waren ge regeld meer dan zijn evenredig deel in het lerstel van's lands financien bijdraagt; dat de rijksregeering, die voorschriften geeft aan werkgevers, zoowel aan- publiek- rechtelijke als particuliere werkgevers, den pldcht heeft bij net vaststeliem van dte arbeids voorwaarden van haar personeel te alien tijde een voorbeeld te geven1; dat de voorgestelde techtoische wijzigingen :n het Bezoldigingsbesluit er toe zullen moe ten leiden, dat tal van groepen der ambtena- ren in den strijd om het bestaan zich' zullen moetefn bedienen- van de strijdlmiddelen, welke gelden voor den werknemer in het particulier jedrijf, wat niet in het belang van de gemeen- schap kan worden geacht; dat een loonregeling voor verschillende groepen van- het Rijkspersoneel overeenkom- stig den plaatseL$ken loonstandaard tot gro- ALRMAARSGHE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1