Alkmaarsche Gourant Het Zangersfeest. FEUILLlim Honderd Zes en Twlntlgste Jaargang, Maandag 30 Jani. Stadxaieawg Zonderlinge Kameradea, Pforiaeittnl Sieuws urr schoorl. Xo. 133. 183A- De bond van Gemengde Zangvereenigipgen in Noordkolland hield! zajm 156 Zangersfeest to onze stad en wel in den Muziektuin. De heer Jb. de Jong, bomdsvoorzitter, hielid ten ruim 1 ure de volgende toespraak; Dames en beer en! Zoo zijn wij, zangers en zangeressen weer uit alle aeelen van ons ge- west in grooten getale naar bier gekomen om dezen dag»te getuigen van wat ons bart ver- vult. En de boogste magistraatepersoon van de hoofdstad van Kemnemerland, hij heeft zich wel beteidl verklaard, u't welkom toe te roepen. Zoo is er klimmende belangstelling yoor de zaak, die wij dienen. Maar dlaar is peer. Naast den burgemeester dezer gemeen- te bebben van de meest vooraanstaande per- sonen uit deze stad een viertal beeren wel zoo goed willen zijn in een eere-comite zitting te nemen, en ons daardoor van bun moreelen steun willen do en bldjken. Deze scboone omgeving zoo bij uitstek ge- schikt om onzen zang beter tot zijn recht te dioen komen, zij is ons weLwilleod bescbikbaar gesteld door beeren commissarissen van da- zen muziektuin. Twee musici waiarvan 66n wie wiji't ons een eer mogen rekenen, dat bij uit de hoofd- stad des lands naar bier beeft willen kotmen om naar onze bescbeiden uitingen1 op't ge- bied van den zang te luisteren en deze te be- oordeelen, en de tweede dien wij gaarne ala onzen vriend bescbouwen, van wien wij weten, dat hij met ons medeleeft, en dien wij om zijn muzikale kennis niet minder dan als mensch hoogachten deze beiden, wij zijn hen dankbaar dat ziji hun tijd voor dezen dag be scbikbaar bebben willen, stellen. Dan1 eindelijk zijn daar van de overzijde van 't oude Flevo- meer, weldra't nieuiwe IJselmeer, uit het Friesobe land en de Groninger Ommelanden afgevaardigden naar bier gekomen van be- vriende zangersbonden en dat wij onder hep mogen aantreffen den heer Riemertsma, den yoorzitter van den Friescben zangersbond, dien wij niet't genoegen bebben persoonlijk te kennen, maar van wien .wij: nietiemin we ten, dat zijn strevem met betrekking tot de verbetering van den 'voikszang beantwoordt pan hooge idealen, ook dat stemt ons blijde. Zoo kan't niet andera of in ons zangers en zangeressen uit Noordl-Holland beeft een dankbare steming voor de belangstelling, ons van zoovele en hooggeachte zijden betoond. Welk een voorrecbt Wat wij willen en wen- Bchen! La ten wij u mogen zeggen, dat de meesten onzer komen van 'i platteland, van buiten, dat wij verkeeren te middten van't vee, op't veld en op den akkar; dat dft meesten on zer zijn aamgewezen om dlaar te werken om uit de moederaarde de vrucbten te delven, die wij alien behoeven, dat is de proza van't leven. Maar ook wij willen zoo gaarne iels beleven van de poezie, ook wij willen zoo gaarne onze blukken van de aarde, die wij dagelij'ks bewerken, opwaarte ricbten. En dan zien we daar de schoone natuur in de lente, in den zomer ook in den hefsi en in den win ter en onze stemming wordt een dankbare stemming en wij zingen; wij jubelen't uit, en zingen: O, God, wat zijt Gij groot, hoe Bchoon is uwe scheppingl En 'n andermaal wanneer ons de liefde tot onzen geboortegrond te machtig wordt, de pick, waar wij leven fin werken, dan kliinken onze stemmen: O, Holland! zoo schoon met uw duinen en weiden. Uw dijken zoo stefk, trotseerend de zee Waar een landje zoo rijk, dat ons meer kan verblijden (Met uw! vrucbtbare akker® en uw zwart- bonte vee. Wat wij1 willen, wat wij1 wenseben! Mede arbeiden aan die werken des vredes en daar- toe behoort ook en niet't minst het beoef enen van den zang. Liefde wekken en levendig houden voor het gezongen lied, niet't minst ook voor de eigene tale. En wanneer wij dat doen, daarnaar stre- ven, dat weten we, dat we mogen rekenen op den steun en de medewerking van de edelsten en besten, van de meesl vooraanstaanden. De ze dag toont u en ons tot 'bevestiging van wat wij zeggen. Zangers en zangeressen! Zingt dan, zingt zoo, dat die niet zingen, stil zijn, zoo stil, dat bunne gedachten op waarta gaan. Zoo en zoo alleen, zal onze zang beantwoorden aan datgene, wat uw hoofdbestuur wenscht, en zoo en zoo ook al leen, zullem wij steeds meerderen bereiken, en zal't met den Bond en zijn leden gaan excel sior, steeds booger. Dames en heeren! 't "Is Maas bet Eogiolscb vac Lmnand iteid Geautonisemte yestaftiag van MeJ, H. 87) Van de droom vnouwen, die bij't bof mocht maken, hoorde David vfile oden. In bet eersit waren zijn bezoeksters koude scboonbeden uit een kapperswinkel, en bedeesd aan- schouwde bij1 ze. Maar zoo langzameiband kreeg hij zijn stem terug en vertelde bij1 baar boe een raarn in het zoldierkamertje was ge~ weest, eer zij: er waren; en ierwijll! bijl praatte namen1 de gestalten gedaanten aan van1 vleesch en bloed, de lippen fluisterden hem1 woorden van liefdie terug, ze dieelden hem ver- trouwelijkheden rnee, spraken lieilijke waan1- woorden en dan.... 1 Not... dan klopte de si ons met krulspelden in het baar, met earn afgewezen gedicht; en.. de kamer was weer eenzaam... Het^ dunne deeltje voor de uitgevers nam1 langzaam in omvang toe; de een of andere slecbte invloed van bet daglicht scbeen bet vers te bevriezen dat hij zoo vol gloed verlaten had, zoo dik- wijils was een nacht van' vervoering, den dag daarop gevolgd door een avond van neer- slachtngheid. Het was een manuscript vol droeva verrassiig. Maar eindelijk was het ons tot groote verheugents zoo velen bier te zien. Wij openen hdermede onzen 15den zan- gersdag en geven volgaame't woord aan den burgemeester dezer gemeente. Mr. Wendelaar zdde, er prija op te stellen, met een enkel woord de aanwezige dames en beeren een wooid van1 welkom -toe te roepen in Alkmaar. Niet alleen Ik, aldus spr., doch alle leden van het eere-comita vinden het een voorrecht om- geheel zingend Noordholland vandaag binnen onze vesten Je zien. Ik heb gehoord, dat de deelneming aan het zangersfeest grooter id, dan het vorige jaar. Het aantai is dan ook zeer groot, 26 vereeni- gingen met gezamenlijk ongeveer 1200 zan geressen en zangers zijn heden bier. Dat doet ons goed. Vooral na de mooie demonstratie op gymnastiekgebied, die wij ver- leden week hier bebben gehad, en bijl welke gelegeubeid ik er op mocbt wijzen, dat het voor den harmoniscnen mensch onmogelijk is, zicb in 66n richting te ontplooien. Daarom is bet zoo aandig dat op deze gymnastiekuitvoe- ring een zanguitvoexing volgt, omdatNoord- Holland daarmee demonstreert, dat bet niet alleen will werken voor de ontwikkeling van het lichaam, doch ook voor die van geest en gemoed. De voorzitter beeft u er op gewezen, dat er weinig isf dat zoo in staat is, als de zang om vertroosting te brengen na harden arbeid. Dan is het de zang, die u te zameai brengt en u als vanzelf naar booger voert. Dan vindt ge daarin bet evenwiebt na bet stoere werk van den dag. Ik boop dat deze dag daar in belangrijke mate toe moge meewerken. Ik hoop, dat gij hier de kunst zult dienen en zult vinden wat het hart vereenigt. Toen, nu ongeveer 2 jaar geleden, het ge- meentebestuur den muziektuin siichtte, deed het diit in die eerste plants tot heil van de bur- gerij, tot een zegen van de stad, doch ook voor geheel baar omgeving. Ik hoop, dat de ze middag opnieuw moge bewijZen, dat de tuin geschikt is. Voorta, mijbheer de voorzit ter, hoop ik, dlat bet feest zoo mogelijk beter moge slagen dan het vorige jaar. Geven wij thans het woord aan onzen mu- zfekverslaggever, teneinde dezen zijn indruk- ken te doen weergeven over het eigenlijke zan gersfeest. Te ongeveer half 2 begon, onder Iei'ding van den heer R. Sasburg de samenzang van het Bondslied, woorden en muziek van J. Paardekoper Jr. en van „Sdhaemi U niet, 't annoedig 8chijnen,, van Frieso Moolenaar De tekst van dit lied is van J. Dijkstra, en ge- inspireerd door een woord van Thomas h Kempis „Laetet u niet sdhaemen, andere te dienen ende arm te schijnen in deze wereld Deze samenzang slaagde heel goed. Onmiddellijk daarna begon den afzonder- lijken zang, waarvoor als beoordeelaars wa ren aangezocht de heer Sem Dresden, direc- teur van het conservatorium der M. t. b. d. Toonkunst en de heer Jan Sluis, beiden uit Amsterdam. Like vereeniging zong 6dn nummer en toen men eenmaal begonnen was ging het met be- kwamen spoed en regelmatig. De muziektuin was vol, 't weer hield zicb goed al was de wind voor goed hooren soms hinderlijk Een koor als dat uit Zuidseharwoude, met 80 leden bevond zicb daarom in veel gunstiger condi- tie dan zoo vele koren d'ie maar weinig of be- trekkelijk weinig leden tellen. Doch elke ver eeniging legde zich in het uit te voeren stuk in 't bijzonder toe om den tekst muzikaal te verklanken; faierin kan men beslist vooruit- gang bemerken En dat is al een voomaam ding. De bedoeling van den componist wordt bete begrepen dan voorheen. En dat er ern- stig gewerkt wordt, blijkt ook daaruit, dat men uit't boofd zingt, en men daardoor veel bete op de aanwijzingen van den directeur kan letten. Dit vijftiende zangersfeest is dan ook weer naar wensch geslaagd; 26 koren na men er aan deel. 1. .,0ns Genoegen'* dir. J. N. Al, H. H. Waard. 2. „Nieuw Leven, dir. A. Rooker, Hoog- woud. 3. „Zanglust, dir. B. 8e Vries, Anfla Pau- lowna. 4. „Caedlia" dir. Job. de Groot, Barsinger- nom. - 5. „Zanglust" dir. J. Baas, Stompetoren, 6. „Tavenu" dir. G. Groen, Andijik. 7. „Zanglusf dir. A. Rooker, Hensbroek. 8. „West Frisia", dir. J. I. Hovenier, Win- kel. 0. „Crescendo" dir. A. Bergman, Beets, 10. „Zanglust" dir. G. Anderson, Koedijk. 11. „Eupbonia" dir. G. P. B. Reijns, Wijde- nes. 12. „Onderling Genoegen" dir. R. Sasburg, Benningbroek. 13. „Gemengd Koor" dir. P. Pranger, Zuid- Scharwoude. 1.4. Apollo" diredrice mej. Sluis, Wieringer- waard. 15. „Tavenu" dir. G. Groen, Medemblik. dan tioen afzielfs hij wiist er nieta meer aan te veranderen. Toen begonnen1 die zwerftochten en aa ver- loop van tijd vond het een onderdak, maar het werd1 daar niet lieiderijk behanaelld1 en bracht faemi weinig waardeering en geen geld. Hiji had baast zelf met geweten, boe vurig bij er voor gebeden bad, tot hij het als mielukt moest bescbouwen, evenmin had hij ibeseft hoe hiji kracht had geput uiit de hoop op succes, tot hij die hoop moest opgeven. En tegelijk, dat hiji het vertrouwen in zijn werk verloof, werd net gevoel van verlllatenheid dieper. Hire! zijn gemoed1 kworn in opstand als hij van den spiegel in die toekomst keck en zich steeds allleen zag. Omdat zijn ellende zidh uiten wilde nam hiji de pen weer op, maar ofschobn de belangstelling in zijn kunst met- teriijd herleefde, bleef de bitterheid steeds over in zijn gemoed1. Naarmate de j'anen ver- liepen, ging hij een wrok koesteren, tegen 16. „Crescendo" dir. O. Keersemaker, Groo- tebroek. 17. „ZangIust" dir. H. Brufn, Hauwert. 16. .Vox Humana" dir. P. Zwager, Zaan- daffl. 10. Excelsior" dir. J. I. Hovenier, Dirks- nora. 20. Excelsior" dir. A. Rooker, Abbekerk. 21. „ThaUa" dir. G. P. B. Reijns, Hoogkers- pel. 22. „Oostwoud" dir. C. Koomen, Oostwoud. 23. „Ooefening kweekt kennis" dir. C. Boo ger, Andijk. 24. „Kolhom" dir. C. Wardenaar, Kolhorn. 25. „Crescendo" dir. G. Anderson Stompe toren. 26j. ..Wognumfs Zangkoor*, tffir. TX Saal, Wognum. Men zong Hollandsch, uftgezonderd Wog num, dat met „Tenebrae factae sunt" van Michael Haydn kwam, en het koor uit Zuid seharwoude gaf als tweede nummer het lied van Moolenaar. Zaandam gaf in plaate van het aangekon- digde nummer, „Sneeuw" van Olman. Dat was jammer, „Sneeuw" was reeds tweemaal uitgevoerd en zoo als zij dit lied zongen, had men mogen verwachten dat zij van Loots' compositie, „de Winter" een goede vertolking zouden hebben gegeven. Na het zingen van Hoogkarspel zijn we vertrokken, we waren toen meer dan voldaan. A. K. naijver op iedleren liefde gekust werd zijn eigen persoon, een' winkelbediende die uit door een diienstmieisje. HOGFDSTUiK XI. Professor Lorrenford had1 vijf dochters, mlaar enkel de oudste en de jongsto waren om getrouwd, de anderefl' hadden haar eiigen huiishouden. De wooing, die wat de inrichting betrof, £n vrij vervallen staat verkeerdie, stood im een fatsoenlijke straat in Beckenhampton; een van die straten, waar de bewoners om den anderen naar een „betalende llogee" uitzien, maar huivierem bij de gedachte aan een kost- ganger. Op de deur kond'igde een koperen plaat aan, dat professior Lorrenford onderricht gaf io muziek en voordirachf, en siods onheuge- lijke tijden waren er all vergeefsdie pogingen in het werk gesteld, om de diieostmeisjes voor alle werk te bewegen, haar mouwra neer te stroopen als ze open deden. In de eet-, die tegelijk zitkamer was, want de salon werd uitsluitend gehouden oml over- dag leerlingen in te looltvangen, lag op een gooden middag een jonig meisje op de sofa (bij een vuur, dat wel eens opgepookt modht wor- den. Haar grijze, stralende oogeif en de wij!ze waarop ze faeti zware haar gevlochten droeg, gaven haar teer gezMitje een uitdrukkings- volheid, een voomaamheid, die ze weer ver- stoordle als ze lachte. Haar wijze van lachen was misschien' een' beetje dwaas. Als haar mond in rust was, leek ze een' vrouw omi voor te knielenlachte ze, dan was ze enkel een heel aardig meisje met een blank gezichtje en kuiltjes in de wan,gen. Ze droeg een liCht-blauw flandlen ochtend- japon, met veel Mint gegaraeerd en nu ze daar op de sofa zittendie, met lachte, miaar bezig was om1 dte vlerken vani een zeemeeuw op haar besten hoed te hedhten, bad ze weer dat air UIT BROEK OP LANGENDIJK. Een bedenkelijke_ geschiedenis. Men schrijft ons: Onze lezers hebben reeds enkele malen kunnen vememen, dat aan den Langendijk momenteel een spelletje gespeeld wordt, wat oi. niet al te zeer overeenkomt met die tegen- wioordig stark naar voren gebracbte eisdietn van versobering. We bedoelen het voonstel van die commis- sie der lichtbedlrijven tot het aangaan van- een procedure tegeni de firma •Messelaar te Alkmaar, wiens schipper aan het electrisch net een schade toegebrach t heeft van 60, welk bedrag de firma op door haar naar vo ren gebracbte gironden voor de helft vergoe- den wil. Zij mecnt, dat hiier alle termien1 aan- wezig zijn omi iop deze wijze tot een' oplos- sing te komen. Zij mcent dat er van de zijdte der commissi© van nalatigheid' sprake is, door het niet aanbrengen van waarsobuwingsbor- den en ook die palen in een toes'tand votlkeer- den, die evengoed spoedige vemieuwinig aisdhten. Wat dit laatste betreft, we hebben die gebroken palen niet gezlen en kunnen daarover dus niet oordeelen. Zeer eigenaar- aardlig en terughoudfend komf bet ons voor, dat van dit bemiddelingsvoorstel in de gas- commissie geen enkele mededeeling is ge- daan en het bestuur diaar zondm meer mec- deelde, dalt de firma de betaling wei'gerdie. We mogen tech niet veronderstel len, dat: di t moed- willig verzwegen is om te voorkomen, dat een ander besMt zob worden genomen, dan' dloor bet bestuur gewenscht werd'? In enltele raadlszittingra is de meening naar voren gebracht, dat die firma zich volkomen schuldig vodit door die aianbieding van de balve kosten. Het kan oi. ook zijn, en dat komt ons het meest verklaarbaar voor, dlat de firma om zoo'n klein bedrag geen vijf ge- mecnten tegen zich in bet barnas wil jagen. Wat in de raadszittingen' het meest in- sloeg was de verdediging van het voorstel, dlat bet voor .volgende gevaflen een precedent zal scheppen. Daarom vooral is net, dat voor een bedrag van /30 een rechtegeding m'oet worden aangegaan, waarmee naar we' vermoeden een paar honderd gulden ge- moeid zal zijn. Gesteld, dat het door de com- missie gewonnen wordt, tech zullcin de licht- verbruikers het gelag hebben te beta!en. Zeer logfech lijkt ons de opmerking, dlat men voor een overheidsbed!rij{ niet moet uit- voeren, w'at men als panticulier niet doen zou, onlogisch daarom dat juist wel geprocedeerd m'oet worden, omdlat het de overhcid geldt. Overheidsbedrij\ren zijn duur, zegt men meermalen. Ligt nier misschien de oorzaak? O. i. had' de commissde of lever het bestuur bete gedaan«ich meer op koopmansstand- punt te plaatsen, wat tech wel meer gedaan is, als gemeend werd daarmee het belang van het bedtijf te dienen1. De firma Messelaar geeft o. i. volkomen blijk, dat ze zich wel ieta aan de zaak gele- gen llaat liggeni, getuige ook het feit, dat ze aan alle 35 raadsleden de meest breedvoe- rige inlichtdngen verstrekt heeft, toen1 ze ver- nam dat hier onvoldioende ingelioht werd1. Was het niet bete geweest om het voorstel opnieuw in de gasoommissie te liaten behan- delen, toen na d'e voldoende toelichting bleek, dat er .onder meerdere gascommissieleden een andere geest merkbaar was. Straks zail men in de bladen kunnen lezen, dat de een' of andere partij gewonnen heeft, doch dat opnieuw behandeling in hooger be- roep zal plaate hebben Is de gascommissie de winner, krijgt ze de geheele beschadiging van 60 vergoied, dOch zal daamaast een advocatenrekening krfjgen te betalen van je welste. Wordt de commissie de verliezer, dan is ze alles kwijt. ook de 30 die de firma Mes selaar beschilcbaar stelde. Al was het om 1, zoo mericte burgemees ter Van Spengte iop, we zouden tech. proce- deeren voorgesteld hebben. Het gaat niet om- die kmikkers, doch om het recht van spel. Zouden de lichtverbruikers er ook zoo over denken? We betwijfelen dat ten zeerste. Op het moment, dat we dit schrijven, heb ben zich twee raden er voor en> 1 zich er te gen verklaard. We hopen, dat de volgende twee zich in meeidexheid tegen het voorstel verzetten en daardoor van procedeeren wordt afgezien. We kunnen onze centen bete ge- bruiken, dan ze op deze manlier in de waag- schaal te stellen. Immers, als straks weer een schipper het ongeluk heeft het net aan tie varen, wat o.i. zeer goed mogelijk is en de firma weigert de schade al is het maar een gulden te be talen, zal weer een rechtegedling moeteni worden aangegaan-om voor volgende geval- len geen precedent te scheppen. Het lijkt ons een bedienkdijke geschiedenis, dat het mogelijk is op deze wijze onze belan- gen te zien dienen en die gascommissie een zoo belangrijke beslising te liaten nemlea na een zoo uitcrst onvollcdige toelichting. t)at de aanvoer van aardappelen aan onze groentenmarkten reeds belangrijk is, blijkt wel hieruit, dat fn de afgeloopen Week reeds ongeveer 1500 ton verzonden zijn, waar dan nog bijkomt hetgeen d'oor de sluis te Nooxd- scharwoude vertrokken is. Het aantai wagonadingen was te Broek 44, fe Noordscharwoude 17 er wat de sluis te Broek gepasseerd is was 8S8 ton. Hieruit blijkt tevens, dat het vervoer te water steeds groote begint te worden, wat vooral zijn oorzaak vindt in het steeds toene- men van het aantai groote motorbooten. Over de prijzen welke gemaakt worden' zijn onze tuinders tevreden. Een prijs van 10 5 11 per 100" Kilo met een opbrcngst van 200 k 250 kilo per snees, kan als volctoendc loo- nend beschouwd worden, vooral omdaf het land vroeg genoeg ruim is om het met andere producten, vooraamelijk kool, te bezetten. We vernemen, dat in meerdere afdeelin- gen van dm Bond van Ziiekenkasson boven Alkmaar 6temmcn opgaan om zidi van den Bond1 af te scheiden en dan voor het bij1 ver- huizen overnemen van elkandera ledien onder- ling verband te zoeken. v Zondag hadden op het Sportpark alhier de korteiaandraverijen plaata welke waren uiit- geschreven door dte Schoorische Sportclub. De opkoanst was bevredi'gend, doch kon toch beter geweest zijn, wat wel zijn oorzaak ge- vonden zal hebbeti in't gura weer. Althans, er stond een tameliik stijve wind op het eer- sterangsterrein en't verblijf aldaar was min der prettig dan op de 2e rang, waar de l)e- zoekers de luwte van het bosch haddlen. Toch heerschte overal een gezellige toon en ver- goedde voor velen die mooie aanblik op dui nen en bosschen zeer veel, terwijl de beide courses tevens mooie motnemea te zien1 ga ven. In de openingsdraverij waren 23 paarden ingeschreven, doch wegens niet opkomen van Bandage, Maggy Henry, Letha, Omega, Nevermlint, Fini, Osusanna en Lord B. ver- schenen 16 paarden aan de start, welke in 4 series liepen. De eerste serie was voor Koosje W, <Je tweede voor MignOn, welke mood en rustig won, de derde voor Amie en de vieide voor Edcl A. De finale gaf de volgende volgorde van aankomst: 1. Amie, 2 Edel A, 3. Mignon en 4 Koosje W. Amie en Edel A werden echter gediskwalificeerd en Koosje W. niet geplaatst, zoodat Mignon den eersten prijs behaalde. De besljssing van het comite leek blijna iedereen vreemd en was heel wat reden tot critiek en't leek ons ook werkelijk geen gelukkige bcslis- sing doch ook is het minder goed1 wan neer een comite op een dusdanige manieir als gisteren wordt beoordeeld. Jury- lid zijn is nu eenmaal geen gemakkelijke func- tie, doch eene beslissing van een jury moet ten alien tijde gerespecteerd! worden1. De draverij voor den Schoorlprijs, open voor alle geregistreerde paarden, waarvoor 26 dieren waren ingeschreven, bracht 17 paar den in het veld, welke in 5 series liepen. Deze draverij had een zeer regelmatig ver- loop. Alleen Edel A werd gediskwalificeerd In zijn serie. De gang door den finish was dan ook wel van dien aard dat dit noodig was. De finale, welke ging tusschen Putzelinde, Prima Donna, Koosje w. Long Ago en Mag gy Henry, was voor Long Ago, bereden door J. van Leeuwen, op de hielen gevolgd1 door Putzelinde die in't laatete gedeelte voorbij de bocht flink kwam opzetten. Een paar tien- tallen meters langer gereden en't zou Tjibbe Witteveen gelukt zijn Long Ago te passeeren. Verder volgd'en Koosje W, Prima Donna van dieprinnig overpeinzen waar degenen, die met haar samen waren, zich altijdi verlle- gen onder voelden, tot ze ontdekteni, dat ze hier toch wapriijk niiet ontzet door hoefden te wezen. Diiit was Hildai, de jongste dlochte van den professor. De oudste was Hebe ge- doopt, maar, overeenkomstiig haar verlangem, noemde niemand haar zoo, zoo min als ze dien naam ooit schreef. Ze kwam nu binnen met oen grooten kop in de hand1, van haar zuster. Ze zelve was een meisje met ruggegraataverfcromming. Ze was kort van gestolte, met vierkante sdiouders. Haar gelaat stond betroklcen, de lippen waren dun en gaven blijk van haar ontroeringen. Enkel aan den gladheid van haar oogen was het te zien dat de natuur haar- eigenlijk be- stemd had, om heel mooi te wezen. De hoe- kige miisvormdheid van den ruggegraat, die dit voomemen van de natuur dus zoo wreed verstoorde, was het gevolg van1 een oogen- blik achtelooshedd van de kindemieid, toen ze nog maar .drie jaar was, waardoot het kind1, dat machteloos temeer lag, tot lange lijdens- jaren was gedoemid. teiwijk haar zusters rlden. Haar moeaer stterf eer die kwelTing de dokter als: „rusf had voorgeschre- ven, tot een eind was gefcotaen, en daar, al wat een tijdverdnjf kon zijn voor de andere meisjes, haar looh ontzegd was, nam Hebe langzamerhand de plaata in van haar moo dier, hield de rekeningen weg als ze wist dat en Maggy Henry. Over het geheel genomen is deze course goed geslaagd en eene verbete ring van hare voorgangsters. Ditmaal was de heer Kleinjan uit Alkmaar starter cni voldleed goed. De baan komt in goede conditie. is al thans heel wat minder zwaar dan '4 vorlg jaar. UIT NOORDSCHARWOUDE. Het symphonie-orkest „Sempre Crescendo'', onder lclding van den heer P. Pranger, gal Zatendag een volksconcert in gebouw „Con- cordia". Dit volksconcert, waarvoor de entrte lager gesteld1 was dan gewoonlijk, was helaas niet door een massa belangstelienden bezocht; wel waren verscheidene muziekliefhebbers aanwezig, maar nog veel te weinig Langendij- kers weten waf „Sempre Crescendo" hun kan geven. Het concert was over het geheel weer mod, het eene nummer moote dan het andere, maar er werdt muziek in den werkelijken zin van het woord gegeven. Nocmen we „Cop- pdia", Ballet-Suite van Ijeo Delibes, de Ou- verture „Berlin wie es Weint und Lacht" yan A. Conradi enz., met welke nummers zeer mooie gedeel ten naar voren kwamen. Ten lratste.oen Finale. We merkten op, dat het orkest wel eens meer medewerkenden had dan tegenwoordig; dit was af en toe merkbaar, bi.v. ae tweede vi- oolpartij Is jammer genoeg niet tegen de eer ste partij opgewassen. Zoo zijn er nog wel enkele kleimgheden, maar de nr. Pranger is nu eenmaal genoodzaakt te werken met t ma- teriaal wat hij heeft en dit is hem inderdlaad toevertrouwd. Holland1 1 speelde in Hoogwoud' een wed- strijd tegen een H. F. C.-Stormvogels-combi- natie am 11 draagmedailles en won met 4r2. De heer C. Balder alhier is benoemd tot controleur bij het uitvoer-contrdebureau voor gi-oenten, fuilt en aardappelen te den liaag. UIT HEILOO. Zooals bekend is, wordt de O. L. school Nlo. II, hoofd de heer B. Veltknlan, opgeheven, daar genoemde school wordt omgebouwd tot een 4-klassige Jongensschool, wijll zij dloor het R. K. Kerkbestuur is aangekocht. Door de verbouwing van de school moest deze wor den ontruimd om In Augustus klaar te kun nen zijn voor het nieuwe leerjaar en mede om deze redem is die vacantie vroeger ingetreden. In de vorige raadsvergadcring heeft de Raad aan het onderwijzend personed eervol ontelag verleend en hieronddr belioorde oo.k het hoofd der school, de heer B. Veltman, die het vorig jaar zijn 25-jarig ambtsjubileum heeft herdacht, van welk tijdvak hij! hier 18 jaar heeft doorgebracht. Wie zal kunnen schetson het nut van. het onderwijs, door het scheidende hoofd gege ven? Zondier twijfel zijn zte oud-leerlki'gcn en leerlingen hem dank verschuldigdl voor wat hij voor het onderwijs heeft verrichtt Wat zal de gewaarwordihg van den zoo populairen „meester Veltman" zijn geweest, toen hij Zaterdag de laatete les in het school- gtbouw gaf? welke gedachten zullen hem hebben bestormd? Een gevoel van dank- baarheid? Wij betwijfelen het of dat gevoel van dankbaarneid niet door andere gedachten is weggevaagd. Aan zijn leeriiimgm heeft hij zijn ponfcret gegeven en de leerlingen hebben zich niet on- Eetuigd gelaten (al was dit niet op den laat- sten aag gebeurd). De heer J. Posthumus, onderwijzer nan dte opgeheven O. L. school alhier, is heden ala onderwijzer benoemd aan dte O. L. school to Bergen. Voor het eind-examen der Hoogere Han- dclsschool te Alkmiaar slaagde mej. A. Honlijg alhier De Raad dezer gemeente vergaderde hedten Maandagmorgen te half twaall. Aan wezig alle leden. De voorzitter opendte dte vergaidering mef een woord van welkom1 en stelde voor, de no- tulen van1 de vorige vergadering in een vol gende zitting vast te stolen, wait goedge- vonden werd1. De voorzitter lichtte vervolgens toe, dat het eenige punt op de agenda was: Verzoek van den heer J. Posthumus om eervol ontelag als onderwijzer. De gemeente Bergen stelt er prijis op, dat de heer Posthumus' vandaag nog <cntelagen wordt, daar hiji vanmiddag in dienst moet treden. Om den heer Posthumus ter wille te zijn, dlaar hij dan direct een goedte betrekking krijgen kan, stelde spr. voor, met ingang van heden eervol ontelag te verlteenen, als door den heer Posthumus gevraagd is. Nadat de heer v. d. Vail nog gdnformeerd had of nu de kwestie van het waehtgeld ge- regdd1 is. en de voorzitter antwoordde, dat door die benoeming in Bergen alles in ordte komt, volgde sluiting. de .professor er zich maar ntee kwellen zou en nam. 's middags visch aan tafel- als dte stagers anders te duur zou worden. Haar detell aan de pret was '(het ook ook om voor sandwiches te zorgen als de andere meisjes gingen schaaterijden, en om een feestelijk theedrinken' te bedenfcen als ze terug kwa men. Ook was het haar deel aan de pret om zoodanig van het fauishoudgeld1 te bezuini- gen dat er nog jurken afkonden als ze op een danspartij werden gevraagd en om de bal- boekjes van de meisjes na te kijlken als ze te rug kwamen. Weer wat later was het haair deel om pretendemten te zien komen, achter- eenvolgens voor drie van de jongere zusters en haar't hof te zien gemaakt en te zien weghalen, terwijl ziji miet veel moeite dte uiit- zet wist te bezorgen. Geen enkdle van de famflSe sch'een er meer aan te denken, dat zij toch niet geboren was om achter te staan; er is niete waar wij ge- makkdijlker overheen komen dan eenige ch ;iams-aandoening van een ander, en dat zij een vrouwenbart bezat met al dte verlain- gens die daar in sdiuilcn was een feit, dat haar dnoevig uiiteriijfc vehboxgen hiteld voor de waaraeming van anderen. Als we zeggen dat we een gelaat bewonderen, meenen we bewust of onbewust dlat we de een of andieme hoedanigheid bewonderen, waar dit gelaat de gedachte aan wekt, en als het niterlijfc af- stoot, verdiepen we ons in den1 regel niet al te zeer in de ziek vewolgd

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5