KAREL I SIGAREN Oesstc'I]kt «a fcrccftt votgoa na tijdelijk gebruik vau Foster's Maagpillen. Dit geneesxniddel regelt de gal bevorcfert de spijsvertering, verschaft nonmale werking der ingewanden, en helpt de lever om gezond, voedend bloed te vonnen. Alle leden der fa milie kunnen dit welbekendl huismiddel veilig tocpassen. Prijs per flacon van vijftig versui- kerde pillen 0.05; in apotheken en drogist- zaken. UIT HEEMSKERK. De hcer H. Docter alhier slaagde voor bet eind-examen der Hoogcre Handelsschool te Alikmaar. UIT WEST-GRAFTDIJK. Me}. A. Schcringa alhier slaagde voor hiett eind-examcn der Alkmaarache lioogere Han- delsschool. UIT OUDKARSPEL. D. T. S. 1 speelde een ncderlaagwodstrijd (22) tegen H. R. C. 3 nit Hddcr. In onze gem een te doen zich onder de schoolkinderen vele gevallen van mazelen voor, waardoor het onderwijs ten zieersite te lijden heeft. UIT HDORN. De bouw van de nieuwe U. L. O. is bij aan bested ing gcgund aan den laagsten inschrij. ver, den heer F. Weel alhier voor de som van 41.650. Naar we vernemen heeft het Prov. Elec- trisch Bedrijf besloten gratis electrischen airoom bescnikbaar te steHen voor de groote 1 an dhoti w tentoonste i ling. De medewerking van het gemeenfebestuur is ter zake verkregen, zoodat we dus mogen verwachten, d'at verschillende cxposanten hun machineries en 1 andbouwwerktuigem in werking zullcn exposeeren. De heer H. J. Sindrom Jr. slaagde te Amsterdam voor hot eind-examon 5-jarige Hlandelischool. OUDORP Juni O e b o r e n Maria Alddla, d. van' Pe- trus Tlheodiorus Blom en Aliidla Roskam. Geertrudlis, d. van Petrus Kunst en Catharina ZiS«d:«r trouwd Fnederik Konten, oud 31 jaar te Zuid-'Sdhiarwoude en Maria Schouten, oud 25 jaar, alhier. Oetrou va Theodarus Huipen en Maria Johanna Kuiper. Marktberichten WARMENHUIZEN 28 Juni 1924. Schotsohe inuizen 10.50^—/ 11.60; Driie- lingen 4.60—/ 6.20. Aanvoer: 34820 K.O. Aardappelen. NOORDSCHARWOUDE, 28 Juni 1924. Schotsclie muizen 10.20—/ 11.60; Drie- Mngen 4.706.30, allies p. 100 KG.; Bloemkool 10.8012.90 p. 100 st. 84600 K.G. Aardappelen, 315 etuis Bloemkool. PURMEREND 27 Juni 1924. Afsdlagver- eenigiug ..Beemster, Punmerenid en Cto- streken. 1045 zak Aardappelen 2.60—3.45 per zak (25 K.G.); Kleine aardappelen 1.67— 2.60 per zak (25 K.G.); Slaboonien 3.10—/ 4.90 per zak (1000); Smijboooieni 4.90—/ 6.20 per zak (1000); 1942 zak Tuinboonen 1.10—/ 1.40 per zak (15 Kg.); 2080 KG. Peulen 5.30-/ 11.50 per zak (50 KG.); 2290 K.O. Doperwten 9.50— 12.70 per zak (50 K.G 21854 KG. Kruisbessen 1120 per 100 KG.; Aard- bezien 0.32-—/ 0.58 p. K.O.; 362 zak Blauwsdhokkera 9.9010.60 p. 50 Kg. Bloemkool 7—/ 18 p. 100; Posteliein 0.13 p. mandi (1 KG.)Sla 0.70—/ 2 p. 100 krop; Rabarbar 3.807.70 p. 100 bos; Wortelen 9—/ 10.60 p. 100 bios; Prea 4.50f 6.90 p. 100 bos. BGVE'NiKARSPEI., 28 juni 1924. Vei ling ,/de Tuinbouw". Hedm besteoddle men voor: Bloemkool1 1/ 11.5018.50; Bloemkool II 6.509.50; Bloemkool III 2.50— 5; Wortelein 6.50 per 1000 situks; Groote Aardappelen 5.20—/ 5.60; Kleine aard appelen 2.90—if 370 Aanvoer 371 schuiten. BROEK OP LANOENDIJK. 28 Juni >24. Wortdeni 4 per 100 bos; Schoische mui zen 10.20—/ 12; Drielingen 5.40— 8.40; Kleine 1.20—/ 1.30, allies p. 100 Kilogram. Aanvoer: 850 bos Worielen, 316036 KG Aardappelen. Rechtaaken. KANTONGERECHT TE ALKM'AAR. Mondelinge uitspraak van 27 Juni 1924. Nl R. te de Rijp, P. F. S. te Noordschar- woude, overtreding Bouw- en Woningveror- dening, de le 1 boete of 2 X 1 dag hecht., de 2e 10 boete of 5 dagen hecht. P. E. te Alkmaar, loopen over verboden grond, 4 boete of 4 dagen hecht P. G. te Zuidscharwoude, overtreding Vleeschkeuringswet, 8 boete of 4 dagen hecht. G. J. te Oudorp, overtreding Vogelwet, 4 boete of 4 dagen hecht. J. R. te Akersloot, overtreding Binnenaan- vanngsregleinent, 5 boete of 3 dlagen hecht. J. K. te Alkmaar, J. K. te Zuidscliarwoude, J. D., A. S. en J. G. te Egmond aan Zee, dronkenschap, de le 8 dagen hecht., de 2e 7 boete of 4 dagen hecht., de 3e, 4e en 5e iedler f 2 boete of 1 dag hecht. J. P. te Oterleek, J. K. te Burgerbrug, 0. de L. te Oudkarspel, C. T. te Santpoort, B W. R. te Castricum, A. N. te Beemster, overtreding Motor- en Rijwielwet, de le 3 boete of 3 dagen hecht., de 2le en 5e ieder 4 boete of 4 d'agen hecht., de 3c 2 boete of 1 dag hecht., de 4e 3 boete of 1 week tucht- school, de 6e 1 boete of 1 week tucht- school* T. W., F. E.. P. W., O. B., D. O. J. W., IP. B., A. B W. V., H. B. en W. F. C. A. te Alkmaar, H.F.B. te Haarlemmenneer. J.W. en S. v. K. te Haarlem; J. W. v. A.; J.C.J.N. te R'dam, M. v. H. en G. S. te A'dam, J.B. te Oudkarspel, J.M. te Egmondbinnen, D.T.S. te Oroningen, A. A. T. te Heemstedc, overtre ding Poiitieverordening, de le 8 boete of 4 tSagun hechtde 2e, 3c ea !9e tedSr 2 boete of 1 week tuchtschool, de 4e en 20e ieder 2 boete of 2 d'agen hecht., die 5e 5 boete of 3 dagen hecht., de 6e 25 boete of 12 dagen hecht., dc 7e 1 boete of 1 dag hecht, de 8e cntslag vair-ixchfsvervoliging, de 9c 4 boete of 4 dagen hecht., de lOe 5 boete of 1 week tuchtschool, de 12e J 10 boete of 5 dagen hecht., d'e lie, 13c, 14e, 15e cn 16e ieder6 bc.ete of 3 dagen hecht., dc 17e 12 boete of 6 dagen hecht., de 18e 3 boete of 3 dagen hecht., de 21e 7 boete of 4 dagen hecht. Forma Delgado S 8 cent Elegant.7 0 cent Special S 12 cent Inggztnddii stukken f 3ttfistt "WW* niwUiY>rTn Mftyy uU Lie apuam* m Umu nrtmek htnnifri mmtm Mijnheer de Kedacteurl U zult mij zeer verplicliten met mij nog eenniaail 'n plaatsje te geven om aLs autwooxa te dienen aan het adrea van den heer W. t. van der Ploeg te Hecmskerk, inzake den prijs vau de aardbeien op Duisdag 24 Juni. Ik blijf vollioudeu dat er geen Amazone- aardbeien zijn geveild voor den prijs van 38 rot 40 cent en heb de beschikkimg van die prij- zen over alle 3 exportveiikngen, waax tk zcii oen geweest. Stelliig iblijft de heer d P. zacn nog stetxis vergisscn, want die prijS is bestoed voor gecombiuieerde partijen. Ik vind hot geenszins vreemd dat de Redac- tie Ihet bericht coder Hjeemskeik plaatsit., ails liet van daar wordt opgezonden, doch blijf volhouden, dat de exportvedlimgsverslagen en benciiten niet coder Heemskcrk thuis be- hooren. Lk heb als lezer zeker er mee te maken on der welk hoofdje het bericht geplaatst wordt. Om een bericlit van Beverwijk its plaatsen on der Harenkarspel is pure onzin. Ik maak er geenszins de Kedactie een verwijlt van, doch 3en berichtgever die het onder een venkeerd hoofdje opzoodt. Met dffflg voor uw plaataing, Heiloo, 30 Juni 1924. G. SMITS. Mijnheer de Rodacteurl Met belangstelling heb ik in uw blad ge- lezen: „Een kind Noordhollands over kinde- ren Nooa'd-Hoiiands", van D. Kooijman. Hoewel ik er van overtuigd ben dat ik het in vaardigheid met de pen tegen den heer Kooiiman moet afleggen, verschil ik toch met nem van meening en ik vind dat de heer Heijnis het nog niet zoo verkeerd heeft ge- zien; waarmede ik natuurlijk niet be- weer dat er niet wordt overdreven. Ik wil niet al te chep ingaan op de „waterboeren", doch den heer K. zal het ongetwijield niet ontgaan dat niet elke boer zoo bang is voor de schande van waterboer te worden genoemd. Wanneer hij .even de moeite doet om het aantal veroordeelingen voor ,^nelk- wasscherij" na te gaan, zai, hiji wel tot an- dere gedachten koiuen; ,'t wid> mij voorkamea1 dat het aantal veel grooter is dan vroeger. Waarmede ik geenszins wil eeggen dal de Noprd-tialLandsche bc{efenstand uit water- boeren bestaat. 1 i Zeer geestig is echter huurboer-wethou- der geteekend, die niet veel op heeft met den „rooien" achoolmeester en de naar voren ge- brachte meening over het request om loous- verhooging dat nog gem 1000 wordt is eenig weergegeven. De heer K. merkt op dat het met waar is, neen, dat zou niet mogelijk zijn, want de voorzitter zou hem het zwijgen moeten op- ieggen. Maar denkt u dat enkele vroede va- deren nog geen hekel turn een „rooten" schoolmeester hebben? En denkt u dat, als ze de gelegenheid hadden, ze hem nog niet broodeloos zouden maken? Wilt u een voorbeeld, wat zich geen1 halve eeuw geledien heeft afgcspeeld, dodi in 1923- 1924 in een dorpje onder den rook van Alk maar? Een' z.g. .,rooie" en nog wel „een katho- lieke rooie' had zich gei'nteresseerd voor de arbeidera en deed de treurige ervaring op dat hij, als hij wat voor de arbeiders vroeg, wel eens aan een gesloten deur kwam. Een wethouder-kerkmeester scheen wel Oost-In- disch doof, welk verschijnsel voor het eerst werd geconstateerd toen die „rooie" meester ook voorzitter werd van een arbeidersvereeni- ging. Die Oost-Inxiische doofheid sloeg ook over op andere raadsleden van dezelfde kleur ails de ,,rooie" meester, toen de arbei- ders hadden besloten om zelf een vertegen- woordiger in den Raad te krijgen. Toen dit plaats had, sloeg de doofheid over tot stomp- zinnigheid en razernij en met behulp van enkele elementen werd de afgevaarddgde tot heengaan gedwongen. Doch de haat tegen den „rooien" meester bleef aanhouden en toen' zich de gelegenheid voordeed om den „roode" te loozen, liiet mem die geenszins on- benut. Het geluk was gunstig door opheffing van de O. L. School, die werd omgezet in een bijzondere school (die door die gunstige bepia- ling van de Onderwijswet als paddestoelen uit den grond verrijzen, waar millioenen aan veimorst worden en waar de belasting- betaler, ook de axme man, krom voor mag liggen en die totaal overbodig zijn omdat het openbaar onderwijs voldoende is) en met aile middelen werd gepoogd om den „rooie" niet benoemd .te lnijgen voor de Bij zondere Jongensschool, wat dan ook niet is gebeurd. De ,/ooie" schoolmeester heeft zijn ontslag en wordt gelukkig niet broodeloos. De .rooie" bleek ook niet zoo erg rood, dacht enkel maar dat de arbeiders ook rech- ten hebben, want bij zijn 25-jarig ambtsju- beleum werd hij door niemand minder dan door den pastnor dien de katholieken1 hoog achten en aan wiens woord bijzondere waarde wordt gehecht geprezen, niet en kel om1 zijn onderwijs, doch om zijn vor- ming van vrouwen en mannen voor God, Kerk en Maatschappij. Voor deze en andere „zonden" boet die piwfoor ea de ..rooie" fecster wadstj gelukkig op waehtgela, op een gunstige ge legenheid. Denkt mijnheer Kooijman niet, dat, als die wethouder-kerkmeester en raadsleden van' de zelfde kleur de gelegenheid gekregen had den, zij; niet hadden gedacht als Jan Klaas- zen Lam, zoo typeerend uitgebeeld in het mooie boek van Heijnis? 'Denkt u dat ze hem, den verfoeiden ^rooie", niet op straat hadden gezet en hem en zijn gezin ten prooi hadden gegeven aan ontbering? En denkt u niet dat wie daar tegen was geweest, zijn tijd in den Raad had mogen uitzitten? Neen, daar had een commissie over mo gen oordeelen. Wie z66 had gedacht, had zijn tijd niet mogen uitzitten, daar zou de ipastoor wel een stokje voor hebben gesto- ken. De heer Kooijman meent iets van het werk van de boeren-raadsleden af te weten, als oud-burgemeester zal dat waar zijn, doch hij zal mij misschien willen toegeven dlat het nog ailtijd gelukkig is dlat een schioolmieester, rood of van een andere kleur, niet van de willekeur van den Raad moet afhangenl Het gegeven voorbeeld is geen fantasie, maar helaas de naakte werkelijkheid. O. SMITS. P.S. Men make geen verkeerde voorstelling door te meenen dat ik kan goedkeuren del hooge salarissen van de onderwijzers, die eveneens millioenen van de schatkist vra- gen. Ook is de macht van Ged. Siaten mij te groot. Ik kan mij ook uitstekend vereenigem met het vei-zet van de gemeente Hoogwoudl die wdgerde aan alle bevelen van Ged. Sta- ten te voldoen, af heeft dat college ook de macht om art. 212 der gemeentewet toe te passen. Als elke gemeente het m.i. goede voorbeeld van Hoogwoud volgde en' niet al lies slikte wat Oed. Staten willen, zou dat college ook wel tot andere gedachten' komen. 's Oravenhage, 23 Juni 1924. Aan de Redactie van de Alkmaarsche Crt. ALKMAAR. Mijnheeren, De Commissie voor oprichting van een' eder- veiliiig te Alkmaar verzocht mij een publica- tie te schriiven over den afzet van eieren in Noord-Holland, aan welk verzoek ik gaarne heb voldhan. I'k verklaar mij bereid eventueele zakelijke ingezonden stukken te.beantwoorden; op per- soonlijke kwesties ga ik nooit in. Hoogachtend, B. VAN ASPEREN-VERVENNE. DE AFZET VAN EIEREN IN NOORD-HOLLAND. Als ambtenaar van den Rijksvoorlichtings- dienst voor Pluimveeteelt heb ik tot taak, de bevordering der pluimveeteelt in den ruim- sten zin des woorJs. Mijn werk is dus uit den aard der zaak zeer veelzijdig, want talrijk zijn de wegen, die tot verbetering kunnen lei- den. In woord en geschrift, en door persoon- lijk bezoek tracht ik den pluimveehouders juiste begrippen en juiste methoden inzake het houden en opfokken van hoenders en eenden bij te brengen de nieuwe hulpmiddelen in de laatste jaren bekend geworaen en die sedert een volledige ommekeer in het bedrijf zelf hebben bewerkt, worden door mij aanbevolen en in gebruik gesteld als proef en als demon- stratie tevens; ik bevorder, waar mogelijk de organisatie der pluimveehouders en ik tracht de pluimveeproaucten en de afzet daarvan te venbeterea. Ik zou dit lijstje nog veel grooter kunnen maken; het is echter niet mijne oedoeling over mijn werkzaamheden uit te weiden. ik wil mij bepalen tot het onderdeel, dat ik als opscbrift boveu deze beschouwing heb geplaatst. Alvorens tot bespreloag daarvan over te gaan, acht ik het echter wel gewenscht eerst een kleine uiteenzetting te geven van de oor- zaken, welke de pluimvee'-oudeiii in de laat ste jaren zoo naar voren hebben doen komen, want dat is voor velen een raadsel. De eigenlijke ooi-zaak zit in den oorlog, waarvan een van de gevolgen was, dat de hoenderstapel in Europa met meer dan de helfit is verminderdi; natuurlijk werden de eieren daardoor schaarscher en duurder, en vonden methoden, die leiddenjtot verbetering en vermeerdering van dat proauct, daar door veel sneller ingang dan anders het geval zou zijn geweest. Nu is na den oorlog het aantal stuks pluim- vee in sommige Europeesche landen wel zeer stei-k toegenomen, o.a. in Denemarken, Enge- liand en in ons kleine laind, iniaar in1 O.-Euro- pa, Rusland, Roemenie, Bulgarije en Honga- rije, de groote eierproductiegebieden van voor den oorlog, is dat nog niet het geval, evenmin in Duitschland. Het gevolg daarvan is. dat de vraag naar eieren in groote Engelscne ge- bruikscentra zeer groot is geworaen, welke vraag nog vermeerderd is door de omstandig- heid, dat de loonen der arbeiders daar en ook in andere landen, ons land bijv. sedert den oorlog veel hooger zijn geworden, waardoor het gebruik van eieren in de arbedderskliassen over het algemeen veel grooter is dan vroe ger. Nu neemt het gebruik in die klassen, ten- gevolge van de werkeloosheid en daling der lbonen, weliswaar iets af en werd de vraag uit Engeland ook minder, omdat Engeland zelf veel meer eieren produceert, maar inmid- dels trad sedert het chide van het vorige jaar, met de rentemark, het Duiischc Ind'ustnege- biod weer als groote afnemer onzer eieren op, tengevolge waarvan de eieren hier te lande dit jaar wedler duurdier zijn dan het vorige jaar. Hiermede is dus de belangstelling voor de fluimvbeteelt voor een groot deel zeker ver- laard, want het houden van hoenders is door den hoogen pierprijs meer winstgevend ge worden, al is dat tengevolge Iran de hooge voerprijzen niet in die mate als menigeen veronderstelt. Er is dan ook nog eene andere omstandig- heid, waardoor die belangstelling wordt ver- klaard en <5ie tevens van grootien mnvloed1 is op de uitkomsten van het bedrijf, n.l. het in ge bruik komen van het vainest, waarmee men uit iedtene toorn hoenders, groot of klein, de beste legsters kan uitzoeken, tevens is het door miadel van het vainest mogelijk gebleken de vererving der legkracht na te gaan en ver schiUende andere eigenschappen der hoenders te'leeren kennen, waardoor ae kennis van het pluimvee zeer sterk is vermeerderd en waar door het mogelijk is geworden het productie- vermogen der hoenders en eenden te verhoo- gen, zoowel wat betreft het aantal als de grootte der eieren. Ik zal hier in dit artikel er niet I anger o^rr uitweiden. want het zal seder wel duitielijik zijn. dat hierd'oor het pLuimivee- bedrij f op een heel andere basis is gekomen en dat het voor iederen erostigen pluimveehoudier thans mogelijk is met dat eenvoudige hulp- middel „het vainest" zijn pluimveestapel te verbeteren en daardoor winstgevender te ma ken, terwijl anderen die geen tijd hebben yoor valncstcontrole door aanschaiiing van op productie gefokte dieren, het zelide kunnen beiciken. Het leggen van veel eieren, het leggen van groote eieren. vroegrijpheid (waarvan winter- leg het gevolg is) euz., zijn zuiver erfelijke eigenschappen, die zoowel door middel van de henncn zelf, als door de hanen in him na- komelingschap worden overgebracht. ■Dit adles kende men voor den oorlog niet; het was toen meer uitsluitend fokkerij op uiter- lijke raskenmerken, terwijil men nu iokt o>p verbetering der inwendige, de productieve eigenschappen en daardoor is de economische beteekems van het pluunveebedrijf enorm ver- groot, terneer daar dit een blijvend iets is, hooge eierprijzen zullen wij daarentegen wel niet altijd houden. Ik zal hiermede van dit punt afstappeu en overgaan tot mijn eigenlijk doclde eierafzet. De eierafzet is in de verschillende dcelen van ons land absoluut verschillend: in diverse provincies worden de eieren nog door opkoo- pers opgeliaald, hier en daar zelfs nog door reizeade winkeliertjes, die dan feitelijk een ruilhaadel drijvea. De op deze.wijze verzamel- de eieren worden direct aan eierhandelaren verkocht, soms ter markt gebracht (in Noord- llolland) soms geveild (Arnhem). Een der- gelijke wijze van afzet van de eieren is al heel oud en moet hoe eerder hoe beter verdwijnea, want zij houdt de ontwikkeling der pluimvee teelt tegen, daar zij elke pxikkei, die verPete- ring in de hand kan werken, mist. Die verza- melaars toch betalen voor alle eieren, groote en kleine, schoon geraapte en bevuiide, versche of minder versche, precies denzelfden prijs; de pluimveeliouder heeft dus weinig belang er- bij om zijn hoenderstapel te verbeteren, ja, zelfs het tegendecl, gelijk een groote pluimvee- houder eenigen tijd geleden op eene vergade- ring te Alkmaar uiteenzette. Er valt over deze wijze van eierhandel nog heel wat meer te zeggen, dat is echter in (St verband van min- dler baliang; ik zal daarom een tweede veelvnl- diig voorkotmende wijze van eierafzet bespre- ken, n.l. de edermarkt. Een eiermarkt, mits gunstig gelegen en goed georganiseerd, kan, veel bijdragen tot opbouw van de pluimveeteelt Vele markten zijn echter niet gunstig gelegen en zijn niet voldoende georganiseerd; zij voldoen derhal- ve niet aan de eischen, die men aan een goede eiermarkt mag stellea. De beste eiermarkt vindt men ongetwijfeld in ons land te Barneveld, maar ook andere plaatsen in die buurt. zooals Nijkerk, Putten, Scherpenzeel, Amersfoort, Apeldoorn, Deven- ter, Elpe enz. kunnen genoemd worden. In deze plaatsen worden de eieren door de pluimveehouders zelf gemarkt; op marktda- gen komen dus de boerinnen en boeren, ieder met de eieren van eigen Irippen, deze aan de meest biedenden verkoopen. Daar de aanvoe- ren groot zijn (Barneveld had ci' marktdiagen, dat er rnieer dian 1.000.000 eieren werden aangevoerd) komen er een groot aan tal eierenhandelaren koopen en is er dus con currence en op de markten waar prima eieren komen, is die concurrentie zelfs zeer groot, omdat de handel die eieren noodig heeft, ol voor die beste klanten of oun soxteeringen te maken. Op de bovengenoemde markt wordt dan ook wel degelijk kwaliteit betaald; die de grootste en bminste cn sehoonste eieren heeft, krijgt de beste markt; denik maar niiet dat een hande- laar er in slaagt prima riienen voor een ilagen mjarktprijs te krijgen, die boeren1 en boerin nen zijn daarin veel te gehaaid en halen er heusch wdl uit wat er in zit. Natuurlijk werkt een dergelijke handel in hooge mate opvoedend want niets dat beter helpt om verbeteringen te krijgen dan een buunmaii die ieder week, als is het maar een Eaar dubbeltjes per hobderd eieren meer riigt; en alleen daardoor is het te verklaren, dat de pluimveeteelt in de omgeving van wer- kelijk goede eiermarkten, waar dus dc kwali teit een rol speelt, zoo sterk is verbeterd. Wordt vervolgd. B^ekeu. Deutsche synonyme von K- Mart Sz. Lehrer der rteuern Spfachen in Alkmaar. \erlng, von P. Noordhoff, Oroningen. Die Synonymik is>t zooals de schrijver in zijn voorwoord opmerkt eine ebensio inreressante wie lehrreiche Wissenschaft. Urn den Unterschied zwischen sinnverwand- ten Wortern herauszu'finden, musz man m'aiichmal auf friihere Bedeutnngen dier Worter zufiick-greifen. D^durc aber ge- winnt man einen Einblick in das Seelenleben der Sprache. Daar er in ons land geen boek bestaat dat uitsluitend de Duitsche syhonymen behandelt, heeft de heer Hart dit werkje geschreven. De verschillende beteekenis der woorden is zoo kort mogelijk weergegeven en onder de voorbeelden zijn er opzettelijk vele uit de poezie gekozen omdat een vers-citaat gemalcke- Iijk in> de gedachte blijft en het uit het hoofd leeren van taalregels overbodig maakt Een beknopt, handig boekje, onmisbaar voor alien die er prijs op stellen zich in taal en geschrift op de juiste wijze uit te drukken. De uitgever heeft het keurig gecartonneerd in den handel gebracht. Een hdpk vOor jonge maeders door O. A. Ootmar, kinderarts te Haarlem (3e druk), Uit gave J. T. Swartsenburg, ZeisL De jaren die er verloopen zijn tusschen dien eersten. druk en de uitgave van deze, hebben dien schrijver met menage lezeres in con tact gebracht en hij vertelt zoo vaak verno- men te hebben welk een prettige gidls dit boek voor de jonge aanstaande moeders was. Dat is begrijpelijk, want dit boek is eigen- lijlk niets anders dan een eenvoudige vertel- ling. Dokter Ootmar verhaalt op eenvoudige, pretige wijze van het leven van een jonge, :etrouwde vrouw, die moeder hoopt te wor- len. iHJJ gaat, het dagelijksch leven dier vrouw beschrijvend, alle voorkomende verschijnselen na, stelt gerust of geeft een waarschuwenxi woord bij alle gebeurtenissen die al dan niet met het natuurlijk ver loop der zwangexschap ovexeen stemmen. Zoo volgen wij het leven van de heldia van zijn verhaal want het is eigenlijk een heel gewoon verhaal waarin de jonge vrouw de hoofdlpersoon is doorstaan hare beval- ling mede en wijden dadelijk daarna onze aandacht aan de(n) jonggehorene, aan wieg en luiermandl en alle verschiinseien die op bet welzijn van moedler en kind' eenigen invloed kunnen oefenen. Uitvoerig wordt vervolgens nagegaan hoe. moeder en kind nu het beste geholpen worden waarbij verpleging, kleediing en yoeding een belangrijlke plaats innemen. Eerst als het kindje groot genoeg is om geheel aan de zorg van zijn omgeving te worden overgelaten, neemt de schrijver van moeder en kind afscheid met de waarschu- wing, dat wij onze kinderen voile licliaams- weelde hebben te geven, een leven vol brui- sende kracht, opdat die jaren' hunner jeugd de paradijsjaren van hun leven zijn. Dat van dit boek reeds een derden dlruk is verschemen is het beste bewijs, dat doktex Oot mar voor vele jonge moeders en haar kindle- ren' een pxiefcfcige en betrouwbare raadgever ge weest is- Nederband, verzameling van oorspronML)- ke bijdragen van NederlwvtscHe letterkurm gen onder redactie van Johan Korting. Het maand-numtner van Nederland bevat een uitvoerige besohrijving van het werk van Adama van Scheltema door Jan J. Zeldea th uis. Herman Salomon geeft het slot van zijn „Avonturen-xoman" (Behekst), Agnes Maas- Van der Mocr, geeft een vervolg op „Het eeuwige Rhythme" en J. Sabron besluit zijn beschnjving- van Postillion d'Aimour, iiet H. B. S.-sprotje. Frans Hulleman geeft ,,Nederlandsche Tooneel-'Beschouwingen" en S. Heijmans Jr. bespreekt de ovexleden grootmeestoresse van het Italiaansche tooneel Eleonora Duse. Er zijn vexzen van Fanny Reddingius— Salomonson en Johan .Koning behandelt in zijn kroniek „Jaap" een, zooals hij het noemt, retwat tragisch niakomextje van Jac. van Looy. Dr. F. A Stoett, Nederlandsche Spreek- \vaorden, uitdrukJungen en gezegden. Van dit omvangrijk werk is bij W. J. rhieme en Cie te Zutphen een vierde druk in bewerking. Alleen aan de spreekwoorden, uit- drukkingeo en gezegden waarvan het voor- naainste woord met een A begint worden reeds 52 dichitbedrukte bladizijden gewiidl. Geen wonder, dat de afleveringen die na deze proefaflevering nog volgen tesamen een lijvig boekdeel zullen vicrmen. Maar een boek, dat door alien die iets meer van onze spreektaal Vvillfen .weten van groote waarde zal zijn. Dr. Stoett gaat de beteekenis en afkomst van alle bijzondere zegswijzen uitvoerig na en geeft daardoor een soort encyclopaedic die zelaen tevergeefs geraadpleegd zal worden. Voor alien die in onze Nederlandsche volkstaal belang stellen en in het bijzonder voor operibare leeszalen en bibliotheken lijkt ons dit werk eeh onmisbaar bezit toe. Het gulden bopk van hpt huwelijk. Een raadgever in bange en gelukkige uren, een gids door dendoolhof van lief we en gfluk door ReinhohT Qerling, bewerkt door Tilin van der Tuuk. De schrijver zegt in zijni voorrede echtge- nooten, mannen zoowel als vrouwen, ant- woord te willen geven op de brandend'e vra- gen, die hen levendig beroeren en die zij toch niet wagen uit te spreken. Wij hebben klaarheidi noodig in alle om- stanaigbedeu van bet bestaan. Alles dxijft naar hervorming van onze maatschappelijke verhoudingen en dagelijks bezwijken de een- maal zoo trotsche pijiera van een ten onder- gaande wereld. Zou nieti, vxiaagt de schrijlver, behalvia de herziening van ons openbaar geestelijk en maatsohapelijk leven ook de herziening van onze persoonlijke en vooral van onze seksuee- le verhoudingen noodig zijn? Het kwaad laat zich niet genezen met drankjes en zalven, slechts in net vermij'den ligt hulp en heil. Opheldering geven over alles wat mensche- lijk is, den sluier wegtrekken voor den kunst- matig donker gehoudien geslachtshoek, dat is een bevrijdende daad. De man heoordeelt^le vrouw naar zijn ge- voelen en de vrouw den man naar het nare. Ieder huwelijk behooxt vo6r alles een ge- meenschap der zielen te zijn, dan slechts is het duurzaam en legt het den grondslag voor het geluk des levens. Hoe dat bereikt kan worden, heeft de be- kenide schrijver van „Schoonheid en Opvoe- ding" in dit boek willen aantoonen. Hij schroomt, waar hij dit noodig acht, niet te spreken over vraagstukken die in het dagelijksch leven tot sehade van de elkaar zoo menigmaal niet begrijpende echtgenooten gewoonlijk onaangeroerd worden' gelaten. Hij begint aan de bmn van' het leven, be spreekt de verschillende werelden der echt genooten en1 eindigt bij den levens- en huwe- lijksavond. In den geest van verklaring en aansturend op een wederzijdsch elkaar begrijpen en waax- deeren, bespreekt hij de raadselen der nienischwoiding en alles wat in verband daarmede de verhouding tusschen man en vrouw kan beinvloeden. Reinh'old Gerling wil niet alleen een medi- cus voor het lichaam maar ook voor d'e ziel zijn. Zooals hij in de opvoediing v66r alles de schoonheid wil verhoogen, zoo staat zijn be- spreking van het huwelijk voornamelijk in het teeken der in alle opzichten harmonische sa- menleving van man en vrouw. Daarna ast bevat dit door Titia van der Tuuk uitstekend vertaalde werk medische wenken en raadgevingen, die door vele af- beeldingen buiten den tekst verduidelijkt wor- den.xj. Tgiigghrlfttii. De Wereldpost heeft een strand- en bad- nummer waarvan de verschillende badplaat- sen langs de Noordzee in woord en beeld wor den weergegeven. Er is een fraaie foto van het sluisje te Hln- deloopen. i

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6