Lavender Wafer mam De auto reed door. De wvtge*; kv/arst op li«£ kantje van de sioot te stana. Een Jieer en dame waren door de schok van de aanrijding den wagen uitgetuimeld en het paard raakte los doordat de tuigeo braken. Het mag wel een woodier hceten- dat dit ongeval zoo goed is afgekomen. De wag en heeft men moeten la- ten staan en wandelende ging men daama naar dc Schagerwaard waar het gezelschap thuis behoorde. Een voorbijganger sprak als zij-n vermoe' den uiit dat de auto van iemand uit Schagen was. Wij vernemen, dat bij de politie te Schagen van ae zaak aangifte gedlaan is. UIT SCHAOEN. Zondag J.l. speeldea Alcmaria I van Alk maar en R. C. H. I van Haarlem, eene propa- gandamatch alhier. Alkmaar won oaarbij met 20. Het aantal aanwezigen op het ter- rein bedlroeg ongeveer 800. De heer A. Melchior, alhier, is aan de Hooge school te Amsterdam bevorderd tot doctorandus in die geneeskunde. UIT OOSTZAAN. Tot predikant bij de Nederl. herv. gemeen- te alhier is beroepea da. N. Zwiep te Brielach-Nieuwland. ADIPOC1RE-VORMINO OP HET KERK- HOF TE OOSTWOUD. Onder bovenstaand opschrift deelt dc heer L, A. Demmers, arts te Twisk, in het Ned. Tijdschrift v. Ocn. mee: Voor ongeveer 7 jaren vertelde mil de dood graver te Oostwoud, dat bij nu en dan onvei anderde lijkcn opgroef, die reeds 20 tot 45 jaar begravcn waren geweest. Dies verzocht lk hem, mij, bij eventueel weder voorkomen van een dergelijk geval te willen waarschu- wen. In het flajaar van 1916 kreeg ik bericht van hem en oegaf mij dus onmiddellijk naar Oostwoud. Ik vond daar in een graf (het mid- delste van drie) liggen het lijk van een 76-ja- rig man. De schedel was geskeletteerd, doch borst, 6en arm, buik en beiae beenen waren volkomen gaaf, hoewel ietwat donker ge- kleurd. Van de handen, die over elkaar Iagcn, was de bovenste skelet, de ondcrste gaaf. De doodgraver zeide mijdit is geen mooi go al; de meeste, die ik zag, waren veel mooi- er._ Ik verzocht bij weder voorkomen bericht ks e Voor ongeveer 6 jaren werd ik's middaj NlETS vorapreidt rufk lien heerlijken geuf en heeft rulke verfrisacbende eigen- schappen als lavenderwater van prima kwaliteiL Door den aankoop van een Hesch Vinolia Lavender Water verzekert men rich van een kwaliteit. die aan de hoogste eischen voldoeL Het h Heertqk koe) en vtsrfrisschend. bet II telfe voor de verfqnde smaken een bp- zooder geaoi. DE LEVER'S ZEEP VLAARDINCEN. am 5 uur door heni aangchouden met woorden: „Dokter, nu heb ik een mooie". Met hem naar het kerkhof gegaan, vond ik daar weder in het middelgraf het lijk van een 17-jarig meisje (overleden aan tuberculose v66r 23 jaar) en dit lijk was werkelijk alsof het pas den vorigen dag was overleden. Al- leen het hoofdhaar was op de kruin uitgeval- len. Boven beide ooren was nog overvloedig haar voorhanden en dit was overigens over bijna het geheele hoofd normaal. Ooren, lip- pen, neus, oogleden, alles was nog volkomen onveranderd. De tong was in den geopenden mond geheel normaal te zien. Buik en borst waren vrij hard op aanvoelen. Het katoen, dat het hoofdkussen bekleedde, was vergaan. De krullen, waarmede dit hoofdkussen gevuldi was geweest, waren iets donkerder dan nieu- we. De kleeren waren nog geheel voorhanden Alleen op de knie€n was het hemd als ver- groeid1 met het onderliggende been. De kist was nog geheel gaaf, ofschoon voor deze kist gewoon vurenhout was gebruikt. De vlammen van het hout waren nog zeer goed te zien. 'Het verschijnsel van het bewaard blijven der lijken deed zich voor in verschillende la- gen. Zoo was no. 29, 82 cn 84, een onderste kist, terwijl het, ofscnooo in veel mindere ma te, b.v. bij no. 55 zich ook voordoet in de bo venste kisten. Meestal vond men de onver- garie lijken in de middenkisten. No. 82 was een zeer mooi Ink; dit dreef in het in de kist staande water. Volgens het verhaal van den doodgraver, een vrij ontwikkelden jongen tim- merman, was nu eens het vleescn zacht en week en gemakeliik verwijderbaar, dan weer, en dit meestal, hard. De lijken hadden bijna altijd een normale Iijkkleur. Familie van elkaar waren de lijken geenszins, zoodat hier- door het verschijnsel niet te verklaren was. De doodsoorzaken waren geheel verschillend. Nu eens wareu net jonge mensclien overleden aan tuberculose, dan weer was het een 30-jarige vrouw, overleden aan febris puerperalis; een ander maal waren het stokoude menschen, zooals no. 95, die op 96-iarigen leeftijd over bed aan ouderdomsgebreken. Van het.gewicht Wist de doodgraver mij niets mede te deelen, behalve dat het zeer gering was. Hij deed mij een verhaal van een doodgraver, die een lijk met een modderkaak naar boven haalde. In Amsterdam, in Alkmaar, in Arnhem, in Blokker, in Spaarndam, in Zaandijk, in Krommenie, in Wijdenes, in Dirksland, in Wognum, in Sneek, in Franeker, in Twisk is het opgraven van dergelijke onveranderde lij ken voorgekomen, doch steeds waren dit op zichzelf staande gevallen, terwijl te Oostwoud nu reeds een 20-tal dergelijke lijken zijn ge- vonden. Ik vermoed zelfs, dat het niet vergaan van lijken op ettelijke andere plaatsen voor- kome, doch dat men dat verzwijgt, met het denkbeeld, dat het beter is in dergelijke grie- zelige zaken niet te roeren. Te Twisk begroef de doodgraver het lijk zeer snel weder, daar hij wist, dat ik mij met de Oostwouder lijken bezighicld. Toen de schrijver in 1922 beschikking kreeg over een stukje niet vergaan lijk van het kerk hof, wees het onderzoek het volgende uit; De uitslag van het eerete onderzoek n.1. van het lijk was adipocirevorming; dat van't grond onderzoek was, dat de korrelgrootte van liet monster van den grond der begraafplaats zeer klein was, te kle:n voor een goede venti- latie van den bodem met het oog op de ge- wenschte decompositie. Mijn vooratel om langs de kisten geperfo- reerde en met grof zand of fijn grint gevulde gaspijpen te slaan achtte dr. Bierenet onnirt- tig, daar hij geen goed gevolg daarvan meeu- de te kunncn verzetceren. Het eene praeparaat door dr. Mieremet van het lijk geroaakt, besfond grootendeels uii schimmeldraden en schimmelsporeir. Daaren- tegen vertoont een praeparaat dat op een plaat bij het opstel is gereproduceerd tamelijk goed behouden dwarsgestreepte spiervezels te midden van detritusmassa. Ook vindf men h de praeparaten vetzuur- of margarinenaal- den. Maar nu de uitslag; Aan den landbouwers- gemeenteraad zoo maar plotseling te veikla- ren, dat het kerk'hof onbruikbaar is, gaf m i zeker niet veel. Daarom gaven dr Oeerling te Midwoud en ik aan den raad te Midwoud op; Dat er reeds een twintigtal der bovenbeschre- ven lijkcn gevonden waren. Dat d« oorzaak hiervan is: gebrekkige toe- treding van lucht tot de lijken, doordat de grond van het kebkhof te fijn korrelig is en vermengd met klei. Dat nu twee wegen open staan om aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken en dat deze zijn: le. Een nieuw kerkhof aan te leggen, doch de daarvoor te gebruiken grond eerst deskun- dig te latep onaerzoeken. 2e. Langs alle kisten een zestal, ongeveer 6 c.M. in doorsnede ijzeren gaspijpen te slaan en deze te vullen met fijn korrelig grint of grof korrelig zand. Deze methode ware zeker te beproeven, omdat men na een tientai jaren bij mislukkiiig alsnog tot sub 1 kan overgaan. UIT HEILOO. Men scbrijft ons: Het was ons reeds opgevailen, dat op het pas aangekochte bouwterrein van den heer O. Wilbrink, gelfegen tcgenover zijn woon- huis en winkel, aan de Kerkel'aan, een ge- bouwtje werdi opgetrokken, waaraan na af- loop van de dagtaak werd gewerkt. we dachten er niet verder over, toen we gist»m vernamen, dat de burgemeesfcr toe- stemming had gegeven om met een inteeken- 1 ij'st langs de huizen te gaan, om dlat huisje te betalen, wat moet dienen om een tubercuifose- patient zijn verloren krachten weer te geven. De patignt is de heer H. Keesman, voor wien regelmatig zegels zijn geplakt en die vroeg om in een sanatorium plaats te krij- gen, toen> Dr. van Oppcn t. b. c. constateerde Men meende, dat dit van een lden diakje zou gaan. Een ambtenaar van den Raad van Arbeid ter plaatse meende zulis ook, doch er kwam een „maar" bij. De persoon moest in observable naar Alkmaar en de Raadi van Ar beid had' na uitbrcnging van het rapport be- zwaar tegeri de opneming in een sanatorium en een hooger beroep bcataat bij dat instituut niet. Dr. van Oppen heeft echter als zijn mee- ning uitgesproken, dJat bij rust en goede ver- pleging de parien&t kan genezen en natuurtijk waren verschillende personal bereid1 om aan te nakken. Geen observaitie, geen afwachten, doch aan- pakken, er kan een jong leven word'en gered en dan worden er gelukkig nog menschen ge vonden die daar moeite en ook kosien voor over hebben. Bij de afdeeling van- „Het Witte Kruis" Week geen Lighal beschikbaar die aan de be- hoefte kon voldoen, want een t. b. c. patient moet buiten, vooral in- gezonde lucht. Voor eenige vrienden bleek geen: bezwaar te bestarn om1 na afloop va-n bun- dagtaak een lighal te maken en het zijn hier de h-eeren F. Jensch, P. Molen en A. Gier, die zith met het timmerwerk en de heeren F. Lump en G. Wilbrink, die zich met het schiiidlcrwerk heb ben belast, en binnen enkele dagen is de zaak voor elkaar De plaats waar de lighal moot staan, werd door den heer Wilbrink bereidwilllig afge- staam, terwijl de Bond van Staatspension-nee- rin-g besloot om aan den burgemoes-ter ver- gunning te vragen voor een in-teekenlijlst. Natuurlijk vend men bij onzen burgemees- ter gehoor. Hij was zelfs zoo vriendel ijlk om het .erst in te tcckenentrouwens h'ij gant altijd voor en nu wordt een beroep op de burgeia gedaan tot betaling van de lighal Natuurlijk is het niet affieen voor die lighal, doch er is ook verzorging noodig gedurende langeu tijd. Dr. van Oppen noemde 2 jaar of langcr en de patient is een werkman. -Dat zcgt reeds genoeg. Henk is een ijverig weekend lid van die Propagandaclub van den Bond voor Staaf3- pensionncering en het bestuur Van, dien Bond doet thans een beroep op de leden en dit zal niet te vergeefs gedaan worden, want niet alles kan aan enkelen worden overgelaten. Dc bijzenderheden van dit geval worden druk besproken. Het is wel verklaarbaat, dat de baas, die zegeltjes plakt en d'ie foch al n-iet dv/cept met de uitvoerine van de vcrzekerings- wetten, zich afvraagd: Wat hangt mij boven het hoofd als ik de hulp van den Raad1 van Arbeid noodig h.cb? Men zie dc adverteniie in dit nummier. Het vandaal van de afdeeling van den Bond van Staatspensionneering is bijna ge- reed. Het is een eeavoudig, doch goed afge- werkt geiicel. waarop de synibolisehe voor- stelling van het bcoogde doel mooi wordt uitgebeeld. Door de leden is druk gewerkt om hot vaandel gereed te krijgen v66r 0 J uh, w-aarin men is geslaagd. Dan zal het in den optocht in Alkmaar voor het eerst worden gebruikt. UIT LIMMEN Zaterdagavond half 8 werd een gemecnte- raadsvergadierinig gchouden. Aanwezig alle led™. t Ingekomen was een schrijven van C Koot' dat hij zijn benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim aanvaardt. Een1 schrij-ven van hiet hoofd der openbare lagere school, waairin, hij d'aink betuigt voor verbouwiing van de ambtswooing. Mod'egedeeld werd, dat de grasverpacMing heeft opgebrach't 67,90 en dat met de ge- meente Alkmaar een regelinig is getroffen voor de leerlingen in deze gemeente d'iie hoo ger onderwijs genieten. De gemeen-te moet hier a an 1/3 betalen. Horbenoemd, als burgemeester dezer ge meente, de heer J. J. NieuwenhuijSsen. Een schrijven1 was ingekomen van den heer J. Karperton, waarin hij, verzocht om aan>- sluiting van de gemeente bij het P. W. B. Burg, en Weth. adviseerden afwijzend. Zonder hoofdelijke stemming aldua beslo- Uitloting obl'igatie gemeente-<iecning. Uit- gel'oot is No. 28. Een vooratel tot wijtziging der gemeenite- bcgrootiii-g dienst 1923 omvat allteen eenige af- en overschrijvingesi op dezeri dienst. Goed- gekeurd Voorstel Icasgeldleening, groot 5000, mite hoogstens 6 pet. Gocdgelceurd. Vaststelling gemeente-'begrooting 1924. Ged. Staten hadd'en bezwaar tegen enkele posten, welke na wijziging, opnicuw werden vastgesteld. Daaraa had de vaststelling plaats van de begrcotiriig G. E. B. Tot lidi van de commissie van toezidit op het Lager Onderwijs wtrd gekozen d'e heer P. B asm an, hoofdi van de openbare lagere school. Bcnoeming hooisteker, wegens bedankien van den heer P. L. van der Sand'e. Tot tijdelijken functionnaris werd benoemd de heer J. Krom; voor vaste aansteliling zal een voordracht aan den Raad warden aange- bod«n Voorstel wijziging verordening Vleeschkeu- ringswet. De wijziging omvat veranderihg admind- stratite voor huisslachtingeni en- wordt eenvou- aiger tngericht. Stroomlevering P. E. N., waaruit blijkt, dat er vebhooging van stroomprijs in het zicht is. D.: voorzitter deeild'e mede, dat de maxi- malle belasting belamgrijk is verhoogd. Dit geldlt ook voor huur transformator. Wethouder Pepping was ontsibomd, omdat pas de stroomprijs was verlaagd voor de af- nemers en nu komt weer db wijtziging. Een zocr uitvoerige discussie volgde, alien waren tegen het nieuwe on twerp voor verhooging van den stroomprijs. Besloten werd1 Burg, en Weh. te machti- gen om te trachten in vereeniging met andere gomoenten billij'ker voorwaarden ite verkrij- gen. UIT URSEM. Niet wikkend en wegend, maar siponitaan kwam de id6e wat voor de tubercuiose-bestrij- ding in' deze gemeente te doen. De jonge zangvereeniging Kunst naar Kracht belangeloos geassisteerd door drie musici uit Alkmaar gaf een concert in het eenvoudige dorpskcrkje te Ursem. Het financieel succes was goed, te oordee- len naar het aantal personen, die het vrien- delijke kerkgebouw vu I den. De orgeltonen brachten onmiddellijk een gewijde stemming, de directeur, de heer Jon- ker, kw«et zich uifisttkead vac zijta taak. De leden van Kunst naar Kracht gaven blij-k in meer dan een opzicht vooruit gegaan te zijnhet ensemble en de voordracht vielen te loven. De heer Schreurs toonde met zijn vioolspel over veelzijdige talenten te kunnen beschikken. De heer Hoogervorst met zijn mooi vol geluidi, een gcschoolde tenor, droeg niet weinig bij tot het welslagen van dit eer- ste concert. 't Was een mooie avond; toen de slotak- koorden van het laatste nummer een einde aan de uitvoering maakte, zweefde een tot weerziens op aller lippen. UIT GUDE NIEDORP. Door burgemeester en wethouders is tot brandimeester benoemd de heer A. Mij-ts. UIT HARENIKARSPEL De alhier gehouden collecte voor het te- huis voor alleenstaande blinden te Wolfhezen heeft opgehrachit 41.20. UIT ST. PANCRAS. Het door de schoolvcrccniging genomeni besluit met de kinderen aller klassen, een) auitotocht naar Wijk aan Zee te maken, is door het niet aanwezig zijn eemer speel- plaats, veranderd in een zelfde tit naar Ber gen en Bergen aan Zee. Van de zijde der ouders worden thans po- gingen in bet werk gesteld een volg-auto te huren. Naar wij veroeimen zijn 22 sollicaties inge komen voor de vervulling der vacature van hoofd der openbare lagere school, waar onder 5 die reeds hoofdonderwijaer zijn. SUHtsuicuws JAARVERSLAG OVER 1923 VAN „PKO JUVLMU'lh" IN HET ARR. ALKMAAR. Zooals wij, zcgt de secretaris mr. W. Stap, in ooa vorig jaarverslag opmerk- ten, is een gioot deel onzer werkzaamheden, speciaal het houden van toezicht, voor zoover dit aan gezinsvoogden wordt opgedragen, overg-egaan op den Kinderrechter, doch waar het bleek dat de Kinderrechter en die Officier van J us tide, met wie wij op de me est aange- name wijze mochten samenwerken, prijsstel- den op onze voorlichting betreffende jeogdige deliquenten, bleef er nreer dan voldoende werk voor onze Vereeniging te verrichten. Wanneer wij in onze rapporten tot het be- noemen van een gezinshoofd adviseerden, streefdien wij1 er tevens naar iemand te vin- den, die bereid en1 alleszins geschikt was om de taak van gezinsvoogd op zich te nemen. Het behoeft zeker geen betoog, dat het vin- den van een geschikten gezinsvoogd niet al tijd) even gemakielijk is, daar niet ieder be reid is de ernstige taak van gezinsvoogd op zich te nemen, welike toch in de meeste geval* 'ten veel moeite inet zich brengt. Van onzen oersten regeeringspupil hebben wij geen vreugde mogen ondervinaen. Nadat het eenigen tijd goed was gegaan, liep de jongen, die hier ter stede op een fabriek werkzaam was, weg en moesten wij hem me: den sterken arm laten terugbrengen. Wij slaagden er opnieuw in een voor hem passen- den werkkring te vinden, doch wedier r, f hij dlaaruit weg, waaxna wij besloten onze handen van' hem af te trekken. Waar het jaar 1923 in het teeken stond van een algemeene bezuiniging en wij in het on- zekere verkeerden wat ons ten opzichte van de regeeringssubsddie boven het hoofd hi-ng, terwijl de kosten voor cen regeeringspupil vrij groot zijn, meenden wij met het oog op onze Financien zoo zuinig mogelijk te moeten zijn en geen regeeringspupillen voorloopig meer te moeten aannemen. Het aantal donateurs en leden bleef vrij- wel stationnair. Met het oog op de te ver wachten- lagere regeeringssubsidie, zou het zeer gewenscht zijn, dat dit aantal zich be- langrijk uitbreidde en zijn wij voornemens daarvoor propaganda te maken. In de vorige algemeene vergadering wer den de b-eereni Mr. D. van Houweninge, Mr. Dr. N. Muller en W. Stap als bestuurelid herkozen. Th'ans zijn aan die beurt van aftreding de heeien Mr. C..van Lookeren Campagne, Th. van der Klei en B. Zondervan, die terstond herkiesbaar zijn. De ambtenaar, de heer G. W. M. Muhring, verdient wederom een woord van lof voor het dikwijls vele en moeielij-ke werk, door - hem verricht. De zittingen van den Kinderrechter werden door hem wederom gedurende 1923 alle bij gewoond. Voor dc aan hem door de Commissarissen van Politie te Alkmaar, Helder en Hoora verleenden steun en medewerking zeggen wij dezen gaarne -dank. Wegens te weinig bezoek werden de zitda- gen- van den amb.i&naar voorloopig geschorst en is hij thans te zijnen huize voor belang- hebbenden te apreken. Waar de gemeente Helder het grootst aan tal deliquenten opleverde, maakten wij van de diensxen der Heldersche Commissie een veelvuldig gehruik eni hrengen wij haar dank voor haar nauwgezetten arbeid. Onze voormalige patroons werden over het algemeen bereid gevonden als' gezinsvoogd zoo noodig op te tred-en; ons voornemen om alle penso-nen, bereid een gezinsvoogdij te aanvaarden, in een organisatie samen te brengen, konden wij tot ons leedwezen niet ten uitvoer brengen. Het aantal medewericera en carrespondenten (waaronder ook gezinsvoogd™) is van 65 tot 72 gestegen. In 1923 kregen wij 41 (v. j. 36) gevallen van Justitiewege met vorzoek cm onderzoek en rapport. De verdeoling van deze gevallen over verschillende strafbare feiten is als volgt: diefstal 36, diefstal met braak 7 en heling 4. Verdeeling over verschillende gemeenten. Helder 14, Alkmaar 2. Hoorn 8, Koedijk 1, Uitgeest 3, Grootebroek 1, Bergen 1, Egmond aan Zee 1, Anna Paulowna 3, Texel 2, Krom menie 1, Utrecht (misdrijf gepleegd in het Arr. Alkmaar) 1, Amsterdam (misdrijf ge- |ilee^d in het Arr. Alkmaar) 2 en St. Maar- Verdeeling naar de leeftijden: van 7—12 jaar 7, van 12—16 jaar 18, van 16—18 jaar 16. Verdeeling naar de sexen: jongens 39, meisjes 2. Onze adviezen luidden: 5 maal niet vervol- C, met onder toezichtstelling, 1 maal ter :hikking stellen van de Regeering, 6 maal voorw. gevangenisstraf met onder toezicht- stelling, 8 siaai hot-x, 15 maai uiet-vervol- gen zonder onder toezichtstelling, 4 maal voorw. tuch'tschool met ondier toezichtstelling 1 maal voorw. niet vervolgen met onder toe-' zichtstelling, 1 maal tuchtschool met onder toezichtstelling. De Redhtbanik (Kindlerrechter) vereendgd® zich in 30 gevallen met de adviezen1. In 2 gevallen, waar wij, zegt de secretaris tot voorw. tuchtschool met toezicht adviseer-' den, was de uitspraak: Boete met onder toe zichtstelling. In 1 geval, waar het advies was voorw. gevangenisstraf met toezicht was de uit spraak: Voorw. tuchtschool met onder toe zichtstelling. In l geval, waar het advies was boete met toezicht, was de uitspraak: Voorw. tucht school met toezicht. In 1 geval, waar het advies luidde voorw. gevangenisstraf met proeftijd en toezicht, was de uitspraak: Onvoorw. gevangenisstraf. (Beklaagde was niet op de terechtzitting ver- schenen). In 2 gevallen luidde het advies: niet ver volgen met toezicht. Uitspraak: Vrijspraak. In 4 gevallen is de uitspraak thans nog niet bekend. In 1923 stonden ondier toezicht 8 voorw. veroordeelden; van 1 is de proeftijd gunstig zefindigd. Onder toezicht staan nog 7 pupillen, wier gedrag goed is te noemen. Van de 6 onder toezichtstaande -pupillen (zie vorig jaarverslag) die nog berecht wa ren v66r het in werking treden van het in stituut „Kinderrechter ontvingen wij geen klachten. Onder toezicht staan 5 vrije pupillen, die zich alien goed gedragen. Ten slotte zij hier nog venneld, dat over 1 meisje op verzoek van den Kinderrechter rapport werd uitgebracht in verband- met een burgerrechtelijke onder toezichtstelling. Conform het advies werd het meisje onder toezicht geplaatst van een gezinshoofd. Met een woord van hartelijken dank aan alien, die zich voor de Vereeniging interes- seeren, wordt dit verslag geslotcn. De rekening en veranrwoording over 1923 bedTaagt in ontvan'gst en uitgaven 3224.69. Gemeng1^ nieuws ONWILLIGE TOLBETALER'S. Een drietal zandschippers voer Vrijdag met twee schuiten door de Weesper trekvaart, doch weigerden, nabij den Bijlmer tol aan het Weesper Zandpad gekomen, den tolpachter het verschuldigde te voldoen. Een woorden- wisseli-ng volgde, waarna de opvarenden verklaarden „wel even aan den wal te zullen komen betalen". Toen den tolpachter Alberts bleek, diat zij. dli't wilden d'oen in dien vwm vain een pak slaag, spmng hij! op een rijlwieU oni in het nabij gelegen Diemen assistentie te vragen. De schipper® wisten hem echter, even- eens per fiets te achterhalen, en dienden' hem ondervveg nog de noodige klappen toe. De tolpachter deed van een en ander aangifte bij de marechaussee. VERGIFTIOINIG. De 24-jarige mej. L. W., te Goudla, ge- huwd met D. L. W. ite Zutfen, kwam- ate vo rige week zwaar ziek biji haar ouders te Gou- da. Spoedig daarna overlced zij. De doktoren Hofman en HamJburg tnolkken in twijfel of zij eon natuuriij'ken' dood was gestorven. Op ver- xnoedan van vepgiftiging is de justitie met het geval -in ken-nis gesteld. Dteze heeft heti lijk doen opgraven ter onderzoek. Het parket uit Rotterdam is hedenrnorgen hier gel«>men. 'Nlaar wij vernemien was het huwelijk van het eohtpaar W. verre van' gelukkig. MEVROUW A. H. CREMER—HOGAN. Vrijdlagnadht is ten huize Duin en Kiruid- berg ite Santpoort overleden mevitouw A. H. GnemerHogan, echlgenoote van wijlen oud- minister J. T. Gremer. VOOR MOTORR1 JTUIGE'N ZWAARDER DAN 2250 K. O. GESLOTEN. De mi-mister van waterstaa't, gtelet op art. 3, eerate lid, onder b, van de Motor- en Rij- wielwet, overwegende, dlat het berijden met motorrijltuigen, welke met inbegrip van de la ding erne asbelasiiing grooter dan- 2250 K.O. hebben, de basculcbrug over den mond der spoorrweghaven ruim 260 M. benoorden K.M. paal 70 van den Rijksweg van Alkmaar naar Nieuwediep ondier de gemeente Helder aan beschadiging bloolstelt; bepaalt: lo. dat de Rijksweg van' Alkmaar naar Nieuwediep, voor zoover strekkende over de genoemiae brug, gesloten wordt verklaand voor die mo torrijltuigen op meer dan twee widen, welke eene asbelaisting zwaarder dan- 2250 K.G. hebben- 2o. daifc de waarachuwingsborden, welke die gesloten verldaring zuld'en aanduiden, zullen worden geplaaitst ter weerazijden van de ge- noemde brug. Kunst en Wete»«ck»pp*i TOONKUNST. A.s. Vrijdagavond 4 Juli geeft onze Toon- kimstzangvereen-iginig een uitvoering van Haydn's oratorium „Die Jahreszeiten", in den muziektuin, mdt medewerking der Haar- lemsche orkestvereen-iging, veraierkt met de le den van het Alkmaarsch strijkorkest. Als so- listen zijn uitgenoodigd mevr. C. G. de Lange-van Rijn (sopraan) alhier, die heer Jac. van Kempen (tenor) uit Bloemendaal en de heer Willem Ravelli (bas) uiif den Haag. De leidiing dezer uitvoering berust bij- den heer T Henri Oushaorn. Dit Toonkunstconcert lieeft een bizondlere beteeken-is, want het wil immers herdenken het vijftigjarig bestaan van dit koor, en hoe- vcel zangvereenigingen kunnen wijzen op zulk een lang leven? Daarbij komt nog dat het werkende ledental een stijgende lijn aan- geeft (72 ih 1899, n-u 140), al moet erkend worden, dat vooral het dames koor van dien vooruitgang heeft geproflteerd. „Toonkunst" beweegt zich op het gebied van h-et oratorium en op dht van minder om- vangrijike koorwerken, net geeft dus steeds werken met instrumentale begelteiding. En toch hebben de eoncerten in den loop der Iaren verandering ondergaan. Werden zij >ijna steeds met klavierbegeleiding gegeven in 'n. hoogst enkel geval werkte een sym- phonieorkest mede in- 1903 werd ddt an dere. 15 December 1903 trad voor het eerst het Alkmaarsch strijkorkest voor de begeM- din-g op, waardoor net werk van het eerelid, Oart, die voarheen allieen voor daft be- VINOLIA NDON

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6