langnjk deel eener uitvoerihg stood, wd wat op den achtergrond werd geschoven, hoewel mej. Oort nog steedls de plaats aan den vleugdl inneemt Met dankbnairheid denk ik nog aan die avooden waorop mej. Oort ale soiuste op trad1, en evenais in haar begelddin- k0n op uitnemende wijze de mecsterwerken der klaviierlitteratuur vertoikte. En in den ijid van het directeurschap van dien heesr Paul C. Koerman gebeurde dat nog al eens. Toonkunst" .heeft aan mej. Oort zeer veel te danken en het doet goed in het voorwoord van den feestgids, door den heer Ohlen ge- schreven, waar hij het over mej. Oorfs wrark- zaamheid heeft, aan het einde daarvan -be le an: ,,hulde en dank" zijn tiwee woordem, die hier, 'in dit verband, met cnweerstaanbaren dwng nit de pen vloeien". Door de aanwezigheid van het strijkoricest kwamen er nu en dan ook stukken voor dit ensemble op de programnia's voor. Onder leiding van den heer Koerman her- inner ik mij nog een belangrijk concert, ook, meen ik, bij gelegenheid van een algemeene vergadering gegeven. Het Concertgebouw- orkest was er bij en Messchaert behoordte on der de solisten-. Men. gaf een gemengd pro- gramma; hett orkest, me:t den heer Koerman ate dirigenit, speelde Beethoven's vierde sym- phonie. De onvolger van den heer Koerman wais Anton Tierie. De heer Tierie heeft slechts enWe jaren het koor geteid, docli heeft de mtvoeringen tot een- zeer hoog peil weten op ie voeren. Het eerste conceit, door den heer Oushoorm .edirigeerd, had plaats op 21 November 1900 dus bijna vijf-en-twinitig jaar is dte heer Oushoom hier werkzaam, eni nog steeds onyerzwakt geeft hij zijn beste krachten aan de vereeniging. A. K. Sport KORFBAL. K. V. K. V. wint den. Westzaanbeker. Men schrijft on®: Zondag j.l. zijn die eindwedstrijden voor de Westzaanbeker gespeeld en voor K. V. K. V. met succes; ze wisten ook die beide laatste wedstrij-den te wrnnen, zoodat de wisselbeker voor een jaar in. hum bezit kwam, terwijih de medespelenden ieder een herinnering in den vorm van een Klein bekertje kregen. Voor de demi-finale moest tegen K. Z. II gespeeld worden, die met 8—4 gestagen werd. Het was een stpannende wedstrijdl, waatbij K. V. eerst toen de stand 33 was de leiding wist te nemen, om die niet weer af te staan, De wedstrijd stond op goed 2e Idas peil, 'er werd vlug gespeeld en de dloel- punten die gemaakt werdien, waren alle fraai tenoemen. Blom, C. J. en J. C. v. Beek maakten elk 2 doelpunten, terwijl mej. Visser en van Sonme- veld voor de overige twee zorg droegen. De finale tegeni L.U.T.O. I (Amsterdam) droeg een eenigszins forsch karakter, wat het spel dan ook niet ten goede kwam. Deze wedstrijd eindigde in een 43 overwinning voor K. V., die ook nu na de rust bevochten werd. v. Sooneveld, Zorgman, Blom en D. 0. v. Beek maakten de doelpunten. De beker die 4 jaar achtereen door Amster- dammers gewonnen werd, verhuist nu voor een jaar naar Alkmaar en wanneer K. V. K. V. zorgt nog 2 maal achter elkaar of 5 maal in het geheel deze beker te winnen komt hij definitief in haar bezit. Dat het haar gelukken moge! lngezondeu stukken (Bu*Uh pttrastewoord*li}Dte*d van de Bfdae- tu De apaame m deze rudriek bewi&t am,dald» Redeutu mede iaeUmt Alkmaar, Juni 1924. DE OPHEFFING DER CADETTEN- SCHOOL EN HET ALGEMEEN BELANG. Mijnheer de Hoofdredacteur. Beleefd verzoek ik U mij voor het onder- staande eenige ruimte in Uw B'lad te willen afstaan, waarvoor ik U bij! voorbaat mijn dank betuig. De opheifing der Cadettenschool zal bm- nen twee weken een voldongen feit zijn en wat dit voor de stad geteekenit, schijni nog met vo-ldoende te zijn doorgedrougen, ge- tuige het feit dat er geen enkele krachtige po- ging tot ijehoutf van deze inrichting als huis- vesting voor een eventueel gamizoen is ge- d'aan. Pogingen, om die opheffing dier Cadetten school a'ls zoodanig te voorkomen, zouden in de gegeven tijdsomstandigheden zeer zeker geen kans van slagen hebben gehad, doch al had men (en onder die ,^nen" versta ik: Bur- gemeester en Wethouders, Alcmaria V. V. V. en. last not least dte beide Middenstandsver- eenigingen). zich all een bepaald! tot een kort maar krachtig protest bij dte Ministers van Ooriog en Binnenlandsche Zakem; dan ware dit het bewijs geweest, dat Ovetherd en inwo- ners krachtig voor de belangen van de oudte „Victoriestad" waakten. Een en ander heeft „men" echter nagelaten1. Ziet men hier zoo gaarne geen soMaten-uniform meer, is de met- taliteit van Overhead en inwoners sedert 1917 dan zoozeer veranderd1? Toen in dat jaar de toerumaTige garnizoens- commandant dreigde dte verplaateing van het vrij sterke garnizoen te zu'llen bewerksttelli- gen indien hem niet de Huishoudschool als kazem.e werd afgestaan, begreep het Stads- bestuur, dait niet-inwilliging van dit ultima tum groote schade voor de inwoners zou meebiengen en de Huishoudschool derhalve werd afgestaan. Onderscheidene groepen van inwomere l'ij- den dan ook door dte opheffing der Cadetten- school een groot verlies. Ik wil slechts noe- men de leveranciers van brood, melk, groai- ten, huishoudelijke artikelen, schildier, tim- mcamani, simid, restauraties en sigarentwinlko- iiers, etc., terwijl ook dte stad Alkmaar een hoofddijke inkomen der ft van circa 200.000. De activiteit van inwoners van andere plaatsen, die voor eenzelfde geval ate Altcmaar Iwamen te staan, steekt gunstig bij die van de Alkmaarders af. 7oo ligt het in de bedteeling van) d'en Mi- sister van Ooriog om dte Scholen voor Ver- lcfsofficieren en het lste studiefaar der Ko- ninklijke Miliaire Acadtemie, welke respect, te Amersfoort en Breda gevestigd zijn, te Kampen te concentreeren. Eenerziids zijn het dte Overheid en winke- liersvereenigingen te Amersfoort en Breda (hier ook V. V. V.) die tegen dte voorgenamien verplaatsing krachtig protesteereni, anderzijdB zijn het de Overheid en inwoners van Kam pen, die al het mogelijke doen om voornoem- de inrichtingen binnen hum muren. te krijgeo en. waarschijolijk hierin we] zullien slagen. Hun krachtig protest tegen de overplaat- sing van den i ioofd'eursus en opheffing van het Iiistructiebataljon, medte het aanbod om het geheele garnizoen, telkens wanneer dit voor oefening noodig mocht zijn, per trein giatis naar Wezep te laten vervoeren en ten laatste de gebouwen als kazerne te dloen inrichten, zal op de inwilldging van hun ver zoek wel mede van invloed zijn geweest Voor de* vorenbedoeld'e „men" lag en ligt nog een prachtig terrein braa'k. Laat „mcn" de aandacht van den Minister van Ooriog vestigen op het mooie gebouw aan de Wil- helniinalaan en alsnog trachten hierin eten of ander lcgerondterdeel gevestigd te krijgen. In dte omgeving heeft men bosch en duin, weiland en zee, dus verscheidenheid van oe- fen terrein te over. Het is wellicht niet ondienstig er even aan te herinneren, dat Alkmaar, tthans voocr de tweede \eer m 65 jaar tijds, zijn garnizoen kwijt raakt. Tot 1858 n.l. was in de kazerne aan de Nieuwesloot (waar tbans de Gemeente- scholten staan) het depot van het 2e Regiment Lnfanterie gelegeid. Dit garnizoen bracnt veel welvaart in de stad- Kleer- en schoeninateTS hadden' steedls volop werk". (J. A. Verkuijl „Alcmariana")- Water en. bodtem van de toemnaate nog gracht zijmdte Nieuwesloot waren zoo ver- vuild, dat de malaria in hevige mate onder het garnizoen heerschte. Het stadsbestuur, aangemaand can in dtezen toestand verbetering te brengen, liet dit na, met het gevolg, dat het garnizoen vertrok Vier jaar later werd de Nieuwesloot ge- demptl! (1862). Thans laat „men" wedter het garnizoen zondcr slag of stoot opheffen. Of de regee- ring, nu blijikt dat op een garnizoen geen prijs v/ordt gesteld, ten derde male hier mdlitaiiren zal legeren, is de groote vraag. Nu weet ik wel, dat er pogingen gediaan worden om van dte Cadettenschool een1 zieken- huis te maken, doch met ztekerheid valt hier nog niets over te zeggen. De bruikbaarheid van de Cadettenschool ate ziekenhuis staat nog niet wiskunstig vast, evenmin hoe groot het bedrag moet zijn, benoodigd1 voor die ver- b/ouwing en' d'emping van dte omringenide gracht. Men rekent er op, dat het Rijk de Cadetten school wel voor een1 biflijken priis (misschien wel voor niets!) al willen afstaan, doch ook hier past een groot vraagteeken, daar die eind- beslissing over het al of niet afstaan van het gebouw bij Minister Colijm berust en deze wel niet een paar ton gouds aan <fe berooide scha+kist zal laten ontglippem. Ook de Minister van Ooriog is met het af staan van milfeire gebouwen niet scheutig. Men dtenke eens aan het cmiiangs gevoerde nroces tusschen het Rijk en de gemeente Haarlemi over de leegstaandie infanterie- kazerne die nog wel eigerid'om van die ge meente Haarlem is. Zou de regeering niet bereid zijn de Gadet- tenschool ate ziekenhuis af te staan, dan is het beter da t deze door een flink garnizoen wordt bewoond dan als militair pakhuis wordt ge- bruikt. Met dank voor de plaatsSng, EEN ALKMAAIRDEIR. (Wij zijn het met die laatste opmerking van inzender volkom.en eens. Wat dte rest betreft hebben wiji zoo'n sttille hoop, dat het mooie gebouw aan de Wilhelmi- nalaian als Centraal Ziekenhuis voor Alkmaar en omgeving van heel wat grooter beteekenis zal zijn dan het ooit als Cadettenschool ge weest is. Red. Alkm. Crt.) Oterleek, 30 Juni 1924. Geachte heer Redacteur, Uitgaande van de veronderstelling dat U sympathiseert met doel en streven van den Provincialen Bond van Dilettanten T. V. in N.-Holland, zoo vraag ik U beleefd om eeni ge plaatsruimte voor het volgende. De laat ste weken of liever de Zondagen staan ge heel in het teeken van sport, muziek en zang. Achtereenvolgens hebben wij in Alk maar gehad den muziekwedstrijd, gymnastiek en gister den Bondsdag van den zang. Was er den volgenden Zondag geen meeting van den Prov. Bond van Staatspensioen, stellig zou in Alkmaar's veste de Bondsdag gehou- den worden van de beoefenaars van het di lettantisme. Alhoewel het onze gewoonte is om dezen Bondsdag in Zaandam te houden (ziinde zoo ongeveer het middelpunt van de aid.), zoo gaan wij thans, ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van onzen bond a.s. Zondag 6 Juli naar Schoorl, om dat ju bileum feesteiijk te herdenken. Ik lees veel de verslagen van eerstgenoem- de feesten en ik woon ze ook wel bij en on- willekeurig komt bij mij de gedachte op, wat hebben de zang-, muziek- en turnvereenigin- gen ontzettend veel voor bij de viering van hunne bondsdagen op de tooneelvereenigin- gen. Nu weet ik wel dat dit een heel gewoon verschijnsel is, want het raat in den regel voor de drie eerstgenoemden om de eer. Zij alle doen dien dag hun best om hunne ver eeniging op haar best te laten uitkomen. Dat is bij de T. V. niet het geval. Wij zijn n.l. niet in de gelegenheid om op dien dag een grooten wedstrijd te houden. Het is bij ons meer een jaarvergadering en dan heeft men in den regel een of twee afgevaardigden van iedere afd. Een enkele afd. is geheel aanwe- zig en ook zijn er die schitteren door afwe- zigheid en dlat is zoo bedroevend. Het is toch zoo'n kosten en moeite niet om eens per jaar eene vergadering te bezoeken van den Bond waarvan men lid is. Het geeft het Bondsbestuur zoo'n voldoening ate het ziet en voelt den moreelen steun van de afdeelingen. 'Wij willen hopen dat a.s. Zondag alle afd. v d. Bond of liever alle leden van de afd. blijk geven van hunne belangstelling en dan kan't niet anders dan dat in de harten Van de bestuursleden eene dankbare stemming heerscht. Welk een voldoening zou het zijn voor ons als wij het voorrecht hadden om de niet aangesloten afd. tegenwoordig te zien en als zich die aansloten bij den bond. Alzoo geachte tooneelvrienden heb ik naar mijn beste weten gehandeld. Ik hoop dat velen dien dag zullen vrijmaken om op te gaan naar het mooie Schoorl en dat wij dien dag een steentje bijdragen tot verderen groei van den Bond, dat wij hem in de toekomst hecht en sterk zien, dat is de wensch van den 2den sccretaris van den dilettantenbond in Noord- Holland. P. SLOT, Oterleek. Geachte Redacteur, ik zeg u namens het bondsbestuur hartelijk dank voor de opna- me. DE AFZET VAN EIEREN IN NDO RD-HOEL AND. (Vervolg.) Maar nu in Noord-Holland: Voldoen de eiermarkten in Purmerend, Alkmaar en Schagen aan de eischen? In geen enkel opzicht kan hier een bevredigend ant- woord gegeven worden. Er komen wel eieren, maar het zijn niet de boeren en boerinnen, dus niet de pluimveehouders zelf, die de eie ren markten, enkele uitzonderingen daargela- ten. Het zijn tusschenpersonen, die daar een partij of een partijtje eieren te koop bieden. Voldoen die eieren aan de eischen? In geenen- deele. Die eieren zijn niet uniform, niet gesor- teerd, er zitten allerlei kwaliteiten onder; de handelaar, die werkelijk kwaliteit noodig heeft, komt op zoo'n markt niet. Alle eieren worden over een kam gescheren, waardoor de noodige concurrentie van den nandeil geheel ontbreekt en de prikkel voor den pluimveehou- der, die tot verbeteringen aanleiding moet geven, mist men eveneens. Bovendien zijn het maar enkele handelaren, die zoo'n ongeorga- niseerde markt bezoeken en als er eens een handelaar, die anders nog al wat koopt, weg- blijft dan. steken de andere te koppen bij elkaar, houden zich aan den taaien kant en koopen de eieren beneden de waarde. Voor de gemeenten zelf heeft zoo'n markt evenmin groote waarde, daar de aanvoerders te gering in getal zijn, om werkelijk leven en vertier te brengen; de eiermarkten in Noord- Holland zijn in dat opzicht dan ook niet te vergelijken met Barneveld en andere markten in Oelderland en Overijsel. Kans om de Noordhollandsche eiermarkten in teten of ander opzicht te verbeteren is er niet; ik geloof al thans niet, dat he b.v. eenig resul- taat zou hebben, indien men de boerinnen en boeren zou trachten te bewegen zelf hun eieren te gaan markten, en dat zou toch in de eerste plaats noodig zijn. Ik acht daarom alle moeite en kosten, die men aan een verbetering zou willen besteden bij voorbaat overbodig en zonder nut en ik zal steeds blijven ijveren om in Noord-Holland de eiermarkten afgeschaft te krijgen en deze te doen vervangen door een betere afzetregeling. Het is daarom, dat ik toejuich en met abso lute vrijmoedigheid steun al degenen die ijve ren voor het oprichten van eierveilingen in Noord1 Holland, want in het oprichten van goed georganiseerde eierveilingen ligt m.l. de oplossing, om tot afdoende verbetering van den eierafzet te geraken. De pluimveehou ders raken daar trouwens zelf hoe langer hoe meer van overtuigd, want overal in Noord- Holland omtstaan eierveilingen of bestaan plannen tot oprichting daarvan. De eerste veiling werd opgericht te Volendam; verleden jaar kwam er een te Purmerend, thans zijn er zelfs twee; te Zwaag is er een gekomen en op Texel, terwijl de plannen tot oprichting be staan te Alkmaar en te Schagen. In diverse plaatsen, bijv. Callantsoog hebben zich ver- eenigingen gevormd, die nunne eieren naar een veiling te Amsterdam zenden. Overtui- gender bewijzen, dat de eiermarkten niet vol doen zijn voorzeker n'iet aan te wijzen, het is alleen slechts zaak al die op zich zelf staande groepen, die op verbetering aansturen, niet alleen in teen lijn, maar in goede banen te leiden, en dat is, jammer genoeg, niet gemak kelijk. De Noordhollander is in dat opzicht niet gemakkelijk, hij is zelfstandig van aard en moeMijk er toe te krijgen eigen plaatselij- ke of groepsbelangen op te offeren, of zich maar een weinig ter zijde te stellen voor een algemeen belang en toch zal dat op den duur moeten, wil inderdaad iets goeds en iets blij- vends bereikt worden. Mijnerzijds is getracht de groepen zooveel mogelijk te vereenigen, en met mijne mede- werking is de algemeene Noordhollandsche Pluimveevereeniging opgericht. Echter hou den verschillende vereenigingen zich tot nog toe om persoonlijke kwesties of vermeende per- soonlijke belangen afzijdig; ik moet dus roei- en met de riemen, die ik heb en waar mogelijk, plaatselijke en individueele pogingen steunen; daarna de zaak in teten richtmg stamen en op den duur in teen bond vereenigen. De beide vdlingen te Purmerend heb ik gesteund; de laatste is er gekomen door de provinciate organisatie, de Algemeene Nfoord- ho'.landsche Pluimveevereeniging voomoemd. Die van verleden jaar is opgericht door een groepje personen, die blijkbaar eigen belang boven algemeen belang stelden, hetgeen tot verbrokkeling leidde; dat moet natuurlijk uit- zieken. De Volendamsche Eendenhoudera hebben een eigen veiling; in Volendam heeft deze on- tegenzeggelij'k heel wat verbetering gebracht in bestaande wantoestanden daar ter plaatse, toch zal Volendam op den duur wel moeten besluiten zijn eieren op eene grootere veiling te brengen; dat kan korter of langer duren, doch komen moet het; nu staat Volendam in aanvoer bovenaan, maar als straks de aan- voeren van andere veilingen ook grooter wor den, dan zullen handelaren gaan wegblijven, daar de reis naar Volendam te veel tijd vergt; dat zal de prijzen derhalve drukken, enz. De Texelsche Veiling werkt ook heel aardig, doch indien er een groote en goed georgani seerde veiling in Noord-Holland komt, dan vrees ik, dat ook die veiling zich niet zal kun- nen handhaven. Dit is alles echter toekomst- muziek; ik schrijft dit echter om mijn gedach- tengang inzake de lijn, die de ontwikkeling van den eierafzet zal volgen en zelfs zal moe ten volgen, aan te geven en mijn houding te verduidelijken. Of het mogelijk zal zijn den eierafzet in Noord Holland geheel op een punt te centrali- seeren kan ik thans nog niet beoordeelen, maar dat die zooveel mogelijk zal moeten worden gecentraliseerd staat vast. Ik betreur het dan ook, dat er groote kosten gemaakt worden om 'het oprichten van kleine veilingen te bevorderenop den duur zullen deze door de wednige belangstelling van de koopers toch moeten verdwijnen, al zullen ongetwijfeld de uitgegeven gelden wel niet geheel weggewor- pen blijken. Ik wil elke nieuwe organisatie in dit opzicht steunen, mits de opzet eenvoudig zij en geen groote kosten medtebrengt, zoodat van de Lleine. veilingen tenslotte verzamel- plaatsen kunnen gemaakt worden voor de grootere veilingen. Het veilen zelf is tenslotte slechts cen Wein ondercfeel van de organisatie; de hoofdzaak is het verzamelen yan de eieren, dit eischt veel werk, tijd en overleg. Toen men' mij dus vanuit Alkmaar om ad- vies vroeg, voor het oprichten van' een eier- veiling heb ik ontniddellijk mijne medewerking toegezegdi en wil ik trachten de dlaar gevonn- de plannen dienstbaar te maken aan net al gemeen belang der pluimveehouderij' en teelt m Noord-Holland. Ik voor mij ben over tuigd dat dit zal lukken, daar staat de samen- stelling der commissie mij borg voor met die voorbereiding belast; de groote vraag is nu alleen kunnen wij de belanghebbenden tot medewerking krijgen, zullen wij niet te veel stuiten op allerlei persoonlijke belangen of beter vermeende persoonlijke belangen, want zooveel heb ik al kunnen bemerken, aan te- genstanders ontbreekt het ook.hier niet. Er zal echter getracht worden, door de zaak te vestigen op zuivere en goede grond- slagen en door eene krachtige propaganda in woord en geschrift, dien tegenstand te over winnen eni de pluimveehouders, die daarvoor in aanmerking komen tot deelname te bewer- ken. Ieder die eenigszins op de hoogte is met de toestanden op pluimveegebied weet, dat de aanvoer van eieren naar Alkmaar vrijwel uit- sluitend verwacht moet worden van pluimvee houders boven de lijn Castricum1 loom. Wie dat anders beweert of schrijft geeft dlaar- door blijk, dat hij onbekwaami en onbevoegd is over net onderwerp in het openbaar te schrijven. Kan bereikt worden, dat Alkmaar het eier- centrum wordt van het gebied boven genoem- de lijn, dan is het doel absoluut bereikt en dan komt Alkmaar in het bezit van een eierveiling, die er mag zijn. Thans nog iets over de plannen van de Alkriiaarsehe Commissie. De bedoeling is een Naamlooze Veaaootschap te stichten, zooveel mogelijk op coteperatieven grondslag. De aandeelhouders zullen hoofdizakelijk dte pluim veehouders zelf zijn, zoodat de baten hun- zelf ten goede komen. Wat de ophalers betreft, zullen deze aan- gezocht worden in dienst der N. V. te treden op nader vast te stellen voorwaarden. Kan van hen geene medewerking verkregen wor den, dan zal het verzamelen op andere wijze geregeld worden. De aangevoerde eieren zullen worden ge- schouwd en gesorteerd naar gevicht en kleur. De uitbetaling zal per kilogram ge- schieden, men' heeft mij verzekerd; dat men daarvoor in het bedoelde gebied rijp is. Dit is natuurlijk van groot belang, want daar- door worden verschillende kwaliteitsvraag- stukkep op eenvoudige wijlze geregeld. De uitbetaling per gewicht houdt n.l. in. dat voor alle eieren eenzelfde kiloprijs wordt betaald. Is die prijs in een gegeven week bijv. teten gulden, dan ontvangt de leverancier- pluimveenouder dus 1 per geleverd kilo eieren. Levert die een nu eieren van 16 in een kilogram, dan ontvangt hij 6.25 per 100 eieren; daarentegen ontvangt hij, die eieren van 20 in een kilogram levert slechts f 5. voor 100 eieren. Hierin zit dus dte prikkel, die tot verbetering van de kwaliteit van de eieren en van de hoenders moet leiden. Ten slote wil ik mededeelen, dat de promo- tors van de Alkmaarsche Eierveiling ge- meend hebben het gemeente-bestuur op de hoogte te moeten stellen1 van hunne plannen. Wellicht vindt de gemeente aanleiding bedoel de plannen in een' of anderen vorm te steu nen; dit kan zijn nut hebben, zoowel voor de gemeente als voor de veiling. Financieele steun is echter, naar men mij uitdrukkelijk heeft verklaard, noch gevraagd, noch noodig. Dat de gemeente er geen belang bij zou heb ben-, is m. i. absoluut onjuist. Eene goede eierveiling is voor Alkmaar be ter dan een slechte eiermarkt. Wanneer door dte veiling de pluimveeteelt in Alkmaar en omgeving weer ren'dabel wordt gemaakt, dan komt dit Alkmaar ten' goede: ,,'Het Fransche spreekwoord zegt teredit „pauvre paysan, pauvre pays" (arme boer, arm land)het om- gekeerde is echter ook waar, als het den boer goed gaat, dan gaat het den stedeling ook goed, dat men dit bedenke. 's Gravenhage, Juni 1924. B. VAN ASPEREN! VERVENNE, Hoofd-Ass. Rijkspluimveeteelt consulent. .(De a.s. oprichtens van een eierenveiliag kunnen over deziea plectbezorgcr tevreden zijn. Wij hebben zijn artikel hoewel dat door zijn buitengewone lengite tigcnii]k bui- Len het leader dier ingezonden stukken valt gaarne een plaatsje verleend1, onidat wij er prijs op stellen ook de meaning, -van dezen deakundige ter algemeene kenius te brengen. Ieder zegt hij die eenigszins op dte boogie is met de toestanden op pluimvee- geoied, weet, dat de aanvoer van eieren naar Alknmar vrijwel uitslui'tend verwachit moet worden van pluimveehoudiers bovtn de lijn Caetricum-Ho^rn. Wie dat aMus inzender anders beweert of schrijft', geeft daardoox blijk, dat hij onbekwaam en onbevoegd is over het onderwerp in het openbaar te sdrriji- ven. Dat is niet erg vriendelijk tegenover dan mede-oprichter der a.s. eierenveilmg (tevens voorzitter van de Vereeniging „Avos die, zooals wij, destijds gemeld hebben- hier ter stede aanvoer uit de gehode provinrie verwacltt en zelfs op ^e Votendri; inier eend- eicren rekenit. Inzender erkent dat er hier heel wat tegen- standers van de nieuwe plannen zijn. Kan- zegt hij bereikt worden, dat Alkmaar het eierencentrum wordt van het bied boven dte hjn CastricumH-oorn, dan is het doel absoluut bereikt en dan komt Alk maar in het bezit van een eierenveilling dte er mag zijn. Wij' begrijpen heel goed' dat het doel dan bereikt is Het is allteen de vraag of werkelijk kan tot stand komen wat inzender ate eerste voor- waarde genoemd heeft, maar dait kan hij even min als ieder ander garandeeren. Erg beslist lijkt hij ons dan in zijn uit- spraken ook allerminst. Een goede eierveiling zegt hiji ten stotte is voor Alkmaar beter dan een slechte eier- ma-tkt Daartegen valt natuurlijk n'iets te zeggen. Het omgekeerde is ook waar: een goede eiermarkt is voor Alkmaar beter dan een slechte veiling! Ook tegen zijn opmerking dat het Alkmaar ten goede zal komen alls door de veiling de pluimveeteelt in deze omgeving weer rendabel gemaakt wordt, valt niets in te brengen. Dat zijn aigemeenheden die altijd waar zijn. Als alle bedrijven en ondernemingen bloeien, zal het Alkmaar natuurlijk goed gaan. Maar nu een andere vraag. Kan inzender garandeeren, d'at de oprich ting van een eierveiling te Alkmaar niet op mislukkmg zal uitloopen? Zoolang hij daarover niet met zekerheid kan oordeelen en verschillende deskundigen hebben zich daarover niet durven uitspreken blijft er aan de voorgenomen. plannen een risico verbonden, waarvan Alkmaar niet de dupe mag worden. Zoo slecht is onze steeds vooruitgaand'e eieremnarkt nog niet of er valt door nieuwe en o. i. nog riskante maatregelen nog wel het een en ander aan te bedervem. Inzender bevestigt evenwel, dat financieete steun aan de gemeente niet gevraagd is. Het geldelijk risico wordt dus uilislui- tend door de a.s. ondernemers gedragen en het is te verwachten, dat de gemeente hen bij het verwezenlijken van hun plannen in alle oprichten tegemoet zal komen. Red. Alkm. Crt.) Marktberichten ALKMAARSCHE EXPORT-VEILING. ALKMAAR, 30 Juni. In de heden ge- houden veiling werd betaald voor: Aardap- pelen/ 8.26—/ 12.20, Aardbeien 28f 44 per 100 K.G., Andijvie 1.504.30, Bloemkool 1 14.26—/ 16.80, II 9—/ 12, Kropsla/ 0.101.70, Komkommere 7.30 to-t 12.30 per 100 stu-ks, Doperwten 22 26 per 100 K.G., Pieterselie 1.90f 2.60 per 100 bos, Postelein 0.12—/ 0.26 p. ben, Peulen 28—/ 38 per 100 K.G., Rabarber 4.20—/ 8.60 per 100 bos, Selderte 0.90 tot 2 per 100 bos, Spinarie 0.180.52 per ben, Snijboonen 4490, S-percieboo- nen 6096, Tuinboonen 8.20—/ 10.50 per 100 K G., Uien 3—/ 3.40, Wortelen 3.80—/ 6.30 per 100 bos. Aanvoer: 6000 K.G. Aardappelen, 3000 K.G. Aardbeien, 7000 stu-ks Bloemkool. Handel vlug. PURMEREND, 1 Juli. Op de hedem ge- bouden. markt waren aangevoerd: 14 st. fa- briekskaas '49, met rijksmerk 53, 48 st. boerenkaas 47, met rijksmerk 52.50, 3 st. Goudsche kaa® 47, met rijksmerk 52.50, 1134 K.G. boter 1.95 met rijksmerk 2.05, 515 runderen w.o. 290 vette 11.30, 203 melk- en geldokoeien 175—/ 400, 22 stie- ren, handel matig; 56 paardeit 200f 250 h an del stug; 64 vette kalveren 1.301.50 handel matig; 274 nuchtere kalveren, voor de slacht 1040, voor de fok 1632 handel matig, 555 vette varkens voor de zou- terij 0.52 en 0.56, voor de slacht 0.58 tot 0.63, handel matig; 41 magere varkens 1424, handel stug; 78 biggen 10— 15, handel stug; 439 sdiapeni f 14—/ 54, handel stug370 lammeren 20—/ 28, han del stug; 39 bokken; Jripeteren 7f 7.50, eendeieren 6. PURMEREND, 1 Juli. De prijzen en aan voer van- kipeieren waren heden: kipeieren a 77.90, 17012 stuks; b 5.70—/ 6, 361 stuks; eendeieren' a 6.30f 6.80, 1651 stuks; b 4.30, 191 stuks. Totaal 34082 st. PURtMEREND, 30 Juni. „Afslagvereeui- ging Beemster, Purmerend: en Omstreken". 1444 zak Aardappelen 1.75 tot 3.37 per zak (25 Kg.), Kleine Aardappelen 90 ct. tot 2.60 per zak (25 Kg.), Slaboonen 2.70 tot 3.90 per zak (1000), Snijboonen 4.10 tot 5.20 per zak (1000), 3274 zak Tuinboonen 1.20 tot 1.40 per zak (15 Kg.), Peulen 6.80 tot 11.90 per zak (50 Kg.), Doperwten 9.70 tot 12.50 per zak (50 Kg.), 1275 Kg. Kruisbessen 11.70 tot 13.10 per 100 Kg., Aardbezien 0.28 tot 0.45 per Kg.f Bloemkool 7.50 tot /18.40 per 100, Postelein 0.12 tot 0.1.6 per mmd. (1 Kg.), Sla 1.10 tot 3.20 per 100 krop, Peterselie 7 per 100 bos, Rabarber 7.10 per 100 bos, Wortelen- 8.60 tot 11.60 per 100 bos, 489 zak Blauwschokkers 9 tot 9.40 per 50 Kg. ZWAAG, 30 Juni. Veiling Bangert en Omstreken. Aardappels 45 per baal. Aardbeien 1115 ct., Bloemkool 1718 ct., Slaboonen 3744 ct., Sla 1 ct., Peulen 812 ct., Shijboonen 35—40 ct., Wortelen 38 ct., Tuinboonen 78 ct., Kotnkommers 813 ct., TomAten 1825 ct., Perziken 15 ct., Kruis bessen, aanvoer 38800 K.G., prijs per 100 K.G. 11.20—/ 11.70. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 30 Juni. 27600 bos Wortelen 3.50—5.20 per 100 bos, 316941 K.G. Aardappelen': Schotsche -muizen 9.80 tot 11.90, Schoolmeesters 9f 10.40, Drielingen 4.40—/ 7.40, kleine 1.20 1.30 per 100 K.G. NOORDSCH ARWOUDE, 30 Juni. 78200 K.G. Aardappelen: Schotsche Mui zen 9.60—f 11.30, Drielingen 4—/ 5.90, Kleine 11.20, per 100 K.G., 260 stuks BLoemkoo.1 14.10—/ 14.20 per 100 stuks. TEXELSCHE EIERENVEILINIG. TEXEL, 30 Juni 1924. Aangevoerd 23900 kipeieren, hoogste prijs 8.20, laagste prijs 6.60 per 100; 1400 eendeieren: hoogste pr. 6.10, laagste prijs 5.50 per 100. WARiMENIHUIZEN, 30 Juni 1924. Schotsche muizen 10.10—/ 11.40, Drie lingen 5.20—/ 6.20. 13050 K.G. Aardap pelen. WIJDENES, 30 Juni 1924. Veiling Tuin- dersbelang. Aardbeien 15f 18, Peulen 9f 12, Doperwten 1112, Bloem kool I 13—/ 15, II 7-*f 8, Wortelen 6.807.50, Rabarber 10—/ 15, Aard- apelen 5.50—/ 5.80, Sla 1.20—/ 1.50. BOVENKARSPEiL „de Tuinbouw", 30 Juni. Heden1 besteedde men voor: Bloemkool I 14.50-/ 22.50, II 915, II 3. ZAANDAM, 30 Juni 1924. Veiling „DO Zaanstreek". Kersen 13 tot 16J4 ct. per pond, Bananen 7 tot 7Yi ct. per stuk, Poste lein 26 tot 56 ct. per kleine kist, Andijvie I 88 ct. tdt 1,25 per kist, Sla I 68 ct. tot 1.15 per kist, Peen II H tot 16 ct. per bos, Bloamkool I 16 tot 1854 ct. per stuk, Bloem kool- II 954 tot 12 ct. per stuk, Bloemkool III 454 tot 754 ct. per stuk, Selderte 12 tot 18 ct. per bos, Pieterselie 4 tot 7 ct. per bos, Spinarie 20 tot 24 ct. per kl. kist, Tuinboo nen 1.45 tot 1.65- per 30 pond, Dappers 13 ct. per pond, Peulen 1654 ct. per pond, Meirapen) 11 ct. per bos, Uien 654 ct. per pond, Komkommers 5 tot 10541 ct. per stuk. 9

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 7