Mkmaarsche Courant FEUIILETOI. Zonderlinge Eameraden. Honderd Zes en Twlntigste Jaargang, Woensdag 2 Jnli. Stadsniouws Ho* lM« 1924# VOOR DEN POLITIERECHTBRl (Vervolg). WEDERSPANNIG HE ID EN BELEE- DIGING. Pietef O. te Noordstiharwo-ude, niet yes- echenen, 'heeft zich op 10 Md met gewrid verzet tegen den rijksvridw'achtier de Jeude, die hem wilde aanhouden ter zake rijWielwet- overtreding, n.l, 't rijden zonder licht, Bekl. weigerde zijn naam op te geven. en toonde ach° everuzeer ongeneigd den rijksveldwach ter tc vergezellen naar den burgemcester. Hij rukte, trok en hidd zich aan em hek vast. Ten slotte heeft beklaagde zijn naam genoemid. Hij heeft verschiUende bedreigingen en scheld woorden tegen den rijksvddwachtier geuit. De officier vorderde 40 boete of 40 dla- hecht. Vonnis 25 boete of 25 dagen lit EENVOUDIGE BELEEDIGING. (De hardhoorige en in 1878 gieiboren koop- man Wilhelmus L. stond terecht omdat hij op 26 Mei zijn stadgenoot, den winkelier v. d. St., haeft bdeedigd aoor zijn soiliditeit en crediet- waardigheid luide en in't openbaar in twijfel te trekken. Bekl. ontkende zulks; v. d. St. heeft hem wel gesard met het doel om bekl. tot mis- handeling te provoceeren. De bedaende van den heer v. d. St. heeft zijn patroon medege- deeld wat bekl. omtrent hem had verteld. De reden hiervan is gelegm in het feit, dat ten imize van v. d. St. een zoon van beklaagde rich bevindt. De bediendle, C. v. d. Rol, verklaarde, dat bekl. zich1 over zijn patroon beleedigend heeft uitgelaten. Hij heeft het duidri'ijk gehoord. De pakhuisknecht heeft ook diet beleedigende woorden gehoord: v. d. St. was voor geen cent goed, zijn zaak stond op zto zoon's naam, enz. enz. De vrouw van beklaagde, Everdina Or., werd gehoord buiten eede, h decharge, op verzoek van beML Zij' wist van de beleediging niets af. Beklaagde is driftig, maar staat niet ongunstig bekend. Aangezien beklaagde te ver is gegaan, eisolite de officier 15 boete of 15 dagen hecht. Vonnis conform1 deen eisch of 30 dagen hecht. MISHANDELINO VAN EEN KIND. De 38-jarige los-arbeider NiC. M. te Graft heeft op 27 Mei den 11-jarigen Me. Oude- jans, die van zijn land een voetbal wilde ha>- len, mishandeld door hem in een moddersloot te werpen. Bekl. beklaagde zich over den last die hem en zijn 81-jarigen vader door kwajongcns wordt aangedaan. Do 11-jarige mishandelde verklaarde, dat beklaagde hem bij het oor naar de sloot trok en hem daar doorheen heeft gesleurd. Hij lag dichit aan dfen kant en beklaagde heeft hem niet geholpen weer aan den Want te komen. Een getuige A dfecharge, M. B., heeft het geval gezien en meende dat het zich heeft toegedragen zoo als beklaagde het heeft voor- gesteld. De officier vorderde f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Beklaagde zeide: „As ilk gestraft wordt, krijgik nog veel meer last van de Icwajon- gens. 't Is verschrikkelijk, dat ik mijh bod plat moet laten loo pen door die jongens". 'De politierechter zeide, dat het niet aan- ■aat die jongens tot rede te bnengen door en in een sloot te gooien en veroordeelde beklaagde tot 7 boete of 7 dagen hecht. VERNIEiLINiG EN DIEFSTAL OP VER- DiUISTERING. De 44-jarige vissdier Jan W., te Hoom, (heeft 18 Mei een aanto ander toebehoorende aallijn stuk gesneden en de stukken zich toe- geeigend. Beklaagde zeide, dat zijn netten en die van van der woude en Schuurman ver ward warm geraakt en1 bekl. koo de verwar ring alleen doen ophouden door de lijn stuk te snijden. Getuige v. d. Woude, kaasknecht, zeide dat het de bedoeling was van bekl. om Zich zijn want toe te eigenen. Getuige had aangeboden als bekl. het want terug gaf, er geen werk van te zullen maken. Hij had het want bijna 4 dagen onder zich gehouden. De hoofdagent Molenaar had want en1 hoeken in beslag genomen. De officier zag af van de tenlasfelegging der wederredhtelijke vernieling, doch meen- d'e dat bekl. zich aan diefstal heeft schuldig gemaakt, althans aan verduistering en vor derde f 25 boete of 25 dagen1 hechtenis. De politierechter beschouwde het gebeurde als een zaak waar de strafrechter zich buiten moest houden. Bekl. had1 zich kalmer moeten houden, doch hij was geen misdadiger en daarom sprak mr. Muller bekl. vrij. DIEPSTAL UIT OFFERBUSSEN. De 71-jarige naaimachfaehersteller Willem H., geboren te Stiglitz in Pruisen, zwervend en thans gedetineerd, stond teredht ter zake diefstal uit de offerbussen in1 de R. C. kerk te Vemhuizen. Bekl. zeide dat hij gedwongen was geworden te bekennen. Hij is echter in't bezit gevonden van een instrument dat geschikt Is om geld uit offerblokken te visschen. Hij had voorgegeven dat te hebben gevonden. Voorts ladi men op hem bevonden een kwartje, waar- aan lijm was gekleefd. Het feit was gepleegd op 13 Mei en de getuige Jan Keizer had hem de kerk zien bfanen gaan. Op grond van het schunnig uiterlijik van beklaagde, kreeg ge tuige achterdocht. Hiji hoorde bussen ramme- len en daarop verscheen beklaagde. Keizer lieeft echter niet gezien, dat beklaagde geld uit de bus heeft gehaald, terwijl deze beweer- de dat hij juist een offertje in de bus depo- neerde. De koster v. Stralen, gewaarschuwd door Keizer, had den pastoor mededeeling ge- daan en toen had de postoor de offerbus ge- opend. Aan deze en ook aan andere bussen kleefde een roodachtig uitziende lijm. Eenige jar en terug was uit die kerk de of- erbus der vastendispensatien met inhoud ge- stolen. De officier van justitie achtte het feit in verband met de aanwijzingen wettig en over- uigend fcewezen en vorderde tegen den ouden man 1 maand gev. In aanmerEng werd ge nomen dat beklaagde vanaf 15 Mei in voor- arrest heeft doorgebracht. De verdediger, mr. J. de Lange, was van meening dat net bewijs niet was geleverd en conciudeerde vrijspraak, subsidiair vroeg ver dediger 5 weken met aitrek, zoodat bekl. op vrije voeten kon worden gesteld. De politierechter achtte beklaagde schul- dig en veroordeelde hem1 tot 3 maanden gev. zonder aftrek. HiUrSVREDEiBREUK EN BELEE DIGING. Arie L. en Corn. D.. twee arbeiders te Ber- P hebben' zich in den nacht van 1 op 2 jun'i schuldig. gemaakt aan huisvredebreuk, door ondanks de herhaalde vordering te wel- geren het caf6 van Corn. Smit te verlaten. Voorts had bekl. D. den caf6houder beleedigd door hem een ouden rotkop te noemen. Beklaagde ontkende. Smit had alleen ge- zegd: jelui krijgen geen bier en ik heb liever dat jullie naar een andier gaat. Getuige Smit erkende deze woorden ongeveer te hebben ge- 1 >ruikt. De zoon van Smit, ook een caf6houder, iad niet gehoord, dat zijn vader hen heeft jelast, het lokaal te verlaten. Wel had hij D. iiooren zeggen: ouwe rotkop. De officier vroeg vrijspraak wegems huis vredebreuk en wegens beleediging en veroor deelde van D. ter zake eenvoudige beleediging ;ot 10 boete of 10 dagen hechtenis. Vonnis 5 boete of 5 dagen hechtenis voor beklaag de C. D. Arie L. werd vrijgesproken. MISHANDELINO. U Naar het Engelscfa van Leonard Merrick. Getautoriseerdle weriaMng wan Mej. E. fel 29) Ze zat in het vuur ite staren met de Clebo- gen op den schoot. Ze hield de oogen nog wijd open, zoo 'lang ze rich verbaasde, maar toen gingen de oogledien al meer naar beneden naar mate de conoepttie haar d'uidelijker were op het witte doek van haar geeetesbiik. Met de eene hand1 hield ze de kin omhdog en met den duim van de andere maakte ze werktnigelijk benedenwaartsche streekjes in de l uchl De stilte duurde een fcwartier, ze werd verbroken door Hilda, die zich grillig om- wenddie op de sofa, met de vnaiag „Hd toe, wees eens lief en lees me wat voor BeeMijm oogen doen zoo zeer en ze worden nog erger van het lidht" „Ik dach't, dat je er niet van hfeflld oml voor- gelezen te worden", zri Bee, met een vaart oprijzend1 en miaar hopende, dat haar zuster diit niet gemierict modht hebben, dlaar zfi hei: dan voor aanstellerij zou houden. ,,0 maar, door jou wdl. 't Zijn die soor voordrachts-lessen, dlie er mij zoo het lane aai\i doen) hebben. Als je door wilt gaan. H) Is nadat er een kwestie was ontstaan over hers'elling van een riiwiel. Bekl. had zelf een schop tegen zijn been gehad, zoodat dat 's avonds opzwol. Ook had getuige hem over den grond gegooid. De getuige, de 20-jarige smid Bos, ver klaarde dat bekl. hem had) geschopt, gesla- gen en gedreigd heeft hem met een voorvprk van een fiets en met een schop. De getuige Koopman, die toevallig voorbij liep, had ge zien dat bekl. den eersten klap uitdeelde. Sa- men voelen ze op den grond en later bloedde Bos achter het oor. Eisch f 20 boete of 20 dagen1 hechtenis. Vonnis conform dezen eisch. Beklaagde betaalde A contani EENV. BELEEDIGINO. De gehuwde Maartje St., te Hoogwoud, had op 2:6 Mei den 67-jarigen winkelier Jb. de Beurs aldaar opzettelijk beleedigend toe- gevoegd de woorden: hufterK smeerlap en wat dies meer. All sinds 3 jaar wordt getuige door deze vrouw op dergelijke wijze belee digd. De 64-jarige Jan Leijen uit Winkel had ;en en ander gehoord. Eisch en vonnis 15 boete o'f 15 dagen hechtenis. IVoorts stondem ter zake beleediging terecht de 25-jarige J. M. v. d. M., huisvrouw J. B. D. te Helder. Zij had op 17 Mei M. A. J., huisvr. J. A. v. L., eenige scheldwoorden toe- gevoegd. 't Is ophitsing door de buren, zeide beklaagde. De ruzie was door een hand ont staan. Getuige zeide dat bekl. met een groot ,mes naar buiten was gekomen. Eischi 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. Wel 'n beetje veel, zeide beklaagde. Ze tart me den gehee- len dag. Uitspraak: f 10 boete of 10 dagen1 hechtenis. MISiHANDELING. De 16-jarige J. de Leeuw was op 10 Mel tegen de knie geschopt door Cornells T., welk feit was gepleegd te Helder en waarvoor ge- noemde C. T. thans teredht moet staan. Bekl. was niet verschenen. De officier eisch te f 30 boete of 30 dagen hechtenis. Vonnis 25' boete of 25 dagen hechtenis. BELEEDIGINO EN MISiHANDELING VAN: EEN AMBTENA.AR. De 47-jarige mosselvisscher Pieter H., wo- nende te Wieringen, had op 9 Mei den op- ziener der visscherijen, tevens onbez. rijks- vel'dwachter C. J. Vlieger, mishandeld. Bekl. zeide dat hij getuige een klap op z*n boek heeft gegeven en hem zelf niet heeft aaa- geraakt. De oorzaak van het conflict was het feit dat beklaagde met zijn motorboot gevaar op- everde voor andere visschers en deswege door getuige werd gewaarschuwd. Beklaagde zeide dat hij: bij gunstigen wind vischt met behulp van zeilen, alleen Wj wind- stilte gebruikt hij een hulpmotor. Eisch f 25 boete oi 25 dagen hechtenis. Vonnis 15 boete of 15 dagen hechtenis. EENV. BELEEDIGING. De niet-aanwezige beklaagde Gu/urtje M., te Helder, had op 10 Mei mej. A. B., huis vrouw C. de Z., beleedigd door haar verschil- ende scheldwoorden naar het hoofd te slin- geren. Bekl. was zenuwpatiente en wilde gaame de beleedigende woorden terug nemen, 't Scheen dat ook de beleedigende getuige aan die kwaal lijdt. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. Vonnis conform. Sluiting. hier en daar heel mooi." Bee nam het boek met niet veel aniimo en het kostte haar moeite om te lezen. Een oogen- bliik scheen het feit, dat ze toch zoo verlan- gend was geweest: er mee kennis te maken, te sluimeren in haar gemoed, maar dadelijk diaarop herinnerde ze het zich toch weer, en de reden van die bdang®telling< haar ver- wachten van to de gedichten te zullen' vto- den predies hetzelfde hartstochtelijk to op- stand komen dat to haar eigen hart school, brachit gloed to haar stem. A1 heel1 gauw kwami ze aan een paar re- gels, (he to de Review aangehaald waren. Ze las ze twee maal eens voor Hilda en eens voor zidizdf, en al weer dankte ze den (Mi ter, dat die ze uitgesproken had. ,,'t Is mooi, vind je niet?" vroeg Hilda, toen- Bee even wachfte. „Jia, 't is heel mood." iMaar ze hidd het boek voor haar gericht, terwijl ze verder ging. De man1 openbaarde haar geheimm, sprak uit al wat zij voelde, iederen dag haars levens en1 ze vreesde da) Hilda het wist, ofsdioon dot niet zoo was. H'aar gembed' en geest waren verwonder- lijk gelijk gestemd met zijn poezie. Hij ga'1 uiting aain de ontroeringen die de naituur fa haar ziel wekte en die zij nooit had' leeren ui'tdrukken to haar kunst. Hij verkondigde met luider sternme gedach'ten, die zij koester- de slechits in bitter sitillzwijlg'en, gedadhten VERSLAG VAN D'E BEVINDINGEN EN TANDELINGEN VAN DEN KEURINGS- DIENST VOOR WAREN IN HET KEU- RINGSGEBIED ALKMAAR OVER HET DIENST JAAR 1923. Aan' dit verslag, uitgebraCht door dr. Mol, ontlteenen wij het volgende: Het gebied, waarvoor de dienst is aangewe- zen, bleef ongewijzigd, en bestaat uit 77 ge- meenten, die op 31 December 1922 te zamen 227309 inwoners omvatten, waarvan 25267 to de gemeente Alkmaar, die als centrale meente is aangewezen en 202042 to de tot gebied behoorende krtoggemeenten, waartoe ook de eilanden Texel en Wieringen behooren. Personeel. Was met uitzondering van den Directeur let slecl geheele personeel bij zijn in functie treden oioChts tijdelijk aangestela, met 1 Fezbruari 1923 of eerder werd aan alle ambtenaren, die toen in functie waren geweest, een vaste aan- stelling in hunne betrekking verleend. Een woord van waiardeering voor het ge heele personeel voor de toewijding, waarme- de het zijn taak heeft verricht, is hier op haar plaats. Oebouw. Gedurende het geheele jaar bleef de dienst gevestigd in het tijdelijk daartoe fagerichte rerceel Langestraat B. 106. De onvcldoende nrichttog daarvan, veronaangenaamd door onvoldoende ventilatie en het slecht trekken der zuurkasten, en de vrees voor brandgevaar, doen verlangend uitzien naar het nieuwe< ge- jouw, waarvan de voortoereidfag dit jaar slechts langzaam is gevorderd. Uit een volgend verslag zal evenwcl blijken, dat het tijdelijk laboratorium den langsten tijd als zoodanig heeft dienst gedaan. W erkzaamhe&en Met goedvinden der verkoopers werden me- de na ondcrzoek in het laboratorium een groot aantal partij'en ondeugdelijke waar aan de consumptie onttrokken. Gerangschikt naar de soort der waar waren dit: 2 Partij'en azijn, te zamen 19 liter; 59 Partijen brood, koek en' kockjes; 112 partijen cacao en cacaopoeder; 6 partijen con- serven; 32 partij'en gedroogde vruchten, jroenten en zaden275 partijen graanproduc- :en, 20 partijen jams en geleien, 53 partijen kaas, boter en margarine, 25 partijen koffie, thee en surrogaten, 1 partij limonade, te we- ten 5 flesschen; 96 partijen pu'ddingpoeder9, 77 partijen specerijen en mosterd, 15 partijen spijsvetten (vaste), 3 partijen honig, 288 par tijen suikerwericen, suiker en drops, 28 par tijen vleeschextract en bouillonblokjes, 3 par tijen bereide vleeschwaren, 12 partijen wasch- zmdvruchten, Totaal 1600 partijen. Dit aantal is nog belangrijk grooter dan to het eerste verslag, dat van dfen dienst is uitgegaan- iHierin behoeft niet te worden gezien, dat de dienst in den toestand geen verbetering heeft gebracht. Het scherper keuren en geleidelijk meer soorten waar in het toezicht betrekken kan als voldoende grond voor dat grooter aantal gel den. Afzonderlijk worden to het verslag eenige andere ipartijtjes gememo- reerd. Was de voorraad ondeugdelijke waar te groot, of de toestand, waarin die waar ver- keerde, te ergerlijk, om zonder eene strafver- volging die waar op te ruimen, dlan werd pro- ces-verbaal opgemaakt. Dit werd noodig geachf ten opzichte van een verkooper van kruidenierswaren te Oud- karspel, van een te Castricum, een te Alk maar en te Bergen, terwijl ook tot het opma- ken van een proces-verbaal werd overgegaan tegen een handelaar in suikerwericen te Edam, die weer een partij van degelijke waar in oa- deugdelijken toestand to voorraad had, nadat het vorige jaar een paar karrevrachten van dergelijke waar waren opgeruimd, wat blijk- baar toen niet voldoende had geholpen. Sped a le vermelding vertiienen de bezoeken, geregeld gebracht aan kermissen en andere openbare feestelijke samenkomsten, waarop le- vensxniddelen werden verkochtr Hoewel ook >ij die bezoeken kleine partij ties aan den ver- roop moesten worden ontrokkea, is het aan tal keeren, dat by die inspecties aanmeringen moesten worden gemaakt, gering te noemen. De controle op den verkoop van ijswafels leeft mede de aandacht van den dienst gehad. Tegelijk met de inspectie van andere waren werd toezicht gehouden op dfen verkoop van visch. Uit de lijst der afgekeurde waren blijkt, dat 19 partijtjes uit de consumptie werden verwijderd. Naast de controle der verkoopplaatsen van cruideniers- en grutterswaren, aient het toe- zich op den verkoop van brood en de bereid- plaatsan ervan te worden genoemd. Naast de controle op het brood' zelve werd op de omstandigheden gelet, waarop dit wordt jereid. Tegen het wassrihen in de bakkerij en let gebruiken als woonkamer moest nog meer- malen gewaarschuwd worden, terwijl 5 maal proces-verbaal werd opgemaakt tegen het ver- voereni van brood in een open' fietsmand of to niet gesloten wagen, waarbij er steeds op werd gelet, dat ae omstandigheden, waaron- der die overtreding plaats had, als het rijden :n een wolk van stof, tot verontreiniging moest eiden. Bij de controle van het gewidit van het irooa werden nooit meer brooden gewogen, dan ter verkrijging van een beelcF van de grootte van dat gewicht noodig was. Meest- al werd daarom met de weging van drie broo den van iedere soort volstaan. Alleen wan- neer het gewicht te wenschen overliet, werden meer brooden gewogen. Bij 848 inspecties werden 3657 bakkerijen bezocht, 2936 maal werd brocd gewogen en wel in totaal 29696 brooden. Daar't brood niet beoordeeld wordt naar zijn gewicht, doch het grootere of klei- nere vochtgehalie de voedingswaarde in het na- of voordeel ervan kan beinvloeden, werd :>ij het veftnoeden van het aantreffen van brood met een te laag gewicht aan droge stof -rvan een monster genomen. Eerst na het ondcrzoek ervan in het labora- .orivm kon worden beoordeeld, in hoeverre het nemen van maategelen tegen den verkoo per noodig was. (Wordt vervolgd.) waar ze van iteruggeschrokken was, waar ze te liaf vioor was gieweiesit om er voor uit te komen. Even vroeg ze zich af of het well een mian was, die dat had) gediaCht. Was het niet veel- eer 'de kreet van een vrouw, hunkerend en smachtend als zijzelve, enkel begiftdgd met de madit om te vertolken en den mioed om voor haar gevoelens uit te komen Ze vroeg zich d'it ook slechts een minuu lang af, de verged ing van een man voor die schoonheid van de vrouw, de illusies van den man betreffende vrouwen spraken te duide- lijk uit de gedichten, dat zij er door mdsleic kon worden. Maar naast de dankbaarheic voor zijn wierk voelde ze innige helangstel- Ifag voor zijln persoonlijkheidl, een belangstel- ling veel grooter dan ze ooit voor eenige an dere pen had gevoeld'; ze meende zelfs, da-: ze hem beter 'begreep, dan een van zijn ove- rig lezend publiek. Ze zou heell wat gegeven hebbem om hem te hooren praten, en ofschoon) dit onmogelijk was, ofschoon ze wist, dat er maar weini'g dfagen zoo onwaarechijnl ijk wa ren dan dat ze hem- ooit ontmoeten zou, kromp ze toeen bij de gedlachfe, dat juist de miiis- m'aaktheid, waardoor haar waardeeriing vain zijh genie des te grooter wterd, die waardee- ring tegenover hem des tie stumperiger deec: zijn. Ze las nu niet. De pauze had zoo liang ge- duurd, dlat de vrees hoe Hilda haar gevoelens Ixpa Vo P*0TfS€iA«l NlWWS UIT EGMOND AAN ZEE. De Raad vergaderde Maandag. Afwezig was die heer Prins. Ingekomen stukken: Scnr ondi te mogen van B. en W. irijven van Th. Druijven met verzoek om grondi te mogen koopen. In handen gesteld Schrijven van den Commissaris der Konin- gin met verzoek om uitbetaling van subsidie aan de Vissdierijschool over 1921. 1922, 1923 en le kwartaal 1924. De voorzitter wees hierbij op het meeningsverschil in dezen. Nu de Minister beslist heeft, moet de gemeente betalen. In verband hiermede werd gesproken over een commissie van toezicht op het vis- scherijonderwijs, door de gemeente te benoe- men. De heer Kl. Krab wensdhte een gedeelte van zijn grond aan de hypotheek te onttrek- ken, hetgeen werd toegestaan. Aan mej. D. v. Dijk werd op haar verzoek met fagang van 1 Sept. 1924 eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de O. L. School. t„ Suppletoire begrooting 1923. B. en W. stelden voor deze te verhoogen met 54000.— (w. o. 37000 kasgeld.) De voorzitter merkte op, dat de gemeente er finanrieel slecht voor- staat, zoodat bijzondere maatregelen moeten genomen worden om de belastingea hooger te doen worden. In antwoord op de vraag van den! heer Snoeks naar de oorzaken aer tekorten, wees de voorzitter op de werkverschaffmg, de 18000 voor de Chr. School, de /2100.— voor de visscherijschool, de 1000voor het handelsonderwijs, den aanleg van gasbuizen in de Trompstraat en naar de woning van den heer Pronk, terwijl naast meerdere uitga- ven voor bestrating een lagere opbrengst cjer belastingen staat. Leenen op langen terrmjn wilde niet Vlotten, de leening voor de Chr. School kon b.v. nog niet geplaatst worden. Het voorstel van B. en W. werd m. a. s. aangenomen. Rondvraag: De heer v. Pel besprak den last van allerlei muziekmakers, die het dorp bezoeken, hetgeen door den voorzitter to ern- stige overweging zal1 worden genomen. Ook wensdite de heer v. P. de sproefwagen te zien rijden, hetwelk naar het oordeel van den Voorzitter de kosten niet loonen zou. De heer Snoeks drong eChter mede op sproeien aan, al modht het dan wat kosten, terwijl de heer vd Schinkel herinnerde aan den tijd, toen het raden zou, haar schuldbewust naar dfen' vol- genden' regel dtieefterwijl ze dien las, lefek ze eens tersl'uiks naar Hilda, maar die sliep. Ze was Sblij. Zij: veriangde niet, mieer te 'lle- zen1 of liever. ze veriangde niet verder te lezen. Ze veriangde terug te gaan en enkele coupletten opnieuw te lezen. Bijvooibeddl de bladlzijden, die haar toen levendig voor oogen hadden getooverd het Little Fester kerkhof, van den heuvelli af gezien. Ze had zich met verwondering afgevraagd of hij ooit d'aar ge weest zou zijn, als de populieren zidh' zwart afteekenden tegen de lucht en alles slechts in vage trekken waameembaar was, behalve de veriichte vensters van de huisjes, daar in d'en omtrek en de spookachtig-wilfcte grafsteenien van de dooden. Ze had daar diikwijls een imprlessile van: wn- len sdiilderen, maar toen ze de bladzijde weergevonden1 had, ontbrandde het veriangen opnieuw to haar en des te sterioer door haar bewondering voor het gedlicht. Als zij uitdrukking had kunnen geven aan de gevoelens, die het tooneel to haar wekte, dan zou zij een- groot sdhilderes zijh geweest, want ze voelde diep en oonspronkelijk, on- danlte hiaar aloopen van die plaatseliike kunstsdiool, waar het onderrieht, gelijk dit to iedere Engelsche inrichting het geval is, i er op uit is het instilnctieve gevoel bij de studeerenden te onderdrukken. Haar pen- seel had haar enkel geluk bezwrgd; evmals watertarief nog niet zoo hoog was en de men- echen het voor hun eigen deur zelf wel deden De heer Snoeks wenschte een maximum- snelheid voor auto's en motorrijwielen. De raad vereenigde zich hiermede, zoodat een sneliheid! van 15 K.M. per uur als maximum aald zal worden. oorts toformeerde de heer Snoeks naar de stand van den veTbouw der O. L. School. Er wordt spoedig aan begonnen. De heer Ruigewaard' klaagde over den slechten toestand der straatweg. Kan eerlang in orde komen, de steenen zijn al besteld. De heer Maas wilde weten, waarom de bor» den voor't vrije strand zooveel verder ge plaatst waren dan andere jaren. Het bleek, dat men de „vrije" zwemmers wat van onder de oogen der wandelaars wilde verwijderen. Ite heer Maas wees op het politictoezicht, dat hierop letten kan, doch volgens den' voor- totter waren de daarvoor beschikbare krach- ten niet toereikend. En de bordjes werden niet verbangen. UIT BERGEN. Door den Hoofd-Inspecteur van den Aibeidl te Haarlem is met machtigfag van den Di- recteur-Generaal van dm Arbeid, ingevolgfl art. 42 der Arbeidswet vergund, dat in de broodbakkerijen van :N. Bakker, J. Buisman, C. Meijer Jr„ D. Roos, H. G. A. Bakker, H. Dijs, A Schaper en C Hoogvorst in afwijking met het bepaalde bij art. 40 der Arbeidswet, van 30 Juni tot en met 30 Augustus 1924 de aibeidstijd van de to dienst zijnde bakkers- gezellen van 18 jaar m ouder per dag met 2 uur wordt verlengd onder daarbij: gestelde voorwaarden. UIT OUDKARSPEL. We vemamen dat het Symphoniegezel- schap van het bestuur van den Muziektuin te Alkmaar em uitnoodiging ontvangen heeft om op nader te bepalen aag em concert in dm muziektuin te geven. UIT NOORDSCHARWOUDE. De N. V. Spoorlijn Station-dorp hield Dtosdagmiddag haar jaarlijksche algememe vergedering to caffe Spoorzicht. Burgemeester Kroon van Oudkarspel, 3ie de vergadering opende, deelde mee dat de voorzitter, de heer Verburg, om gezondheids- redenen afwezig was. Spr. sprak de hoop uit, da! de heer V. het volgend jaar de vergadering weer zou kun nen leidm. Uit de rekening bleek dat de ontvangsten en uitgaven 7182.341/9 bedroegm. Het kassaldlo van 1922 had /2497.14^4 bedragm. Het saldo nimwfl rekening bedroeg 4698.13. De rekming werd door de heeren K. Oppex> does c. s. nagezim m in orde bevonden. Dezelfde ineerm werdfen ook voor het vol- gmde jaar aangewezen. Als lid van het be stuur was aftreaend de heer K. Slot. De heer Ootjers betreurde het dat enkele bestuuTSleden nooit of bijna nooit de vergade ring bezoekm. Bij verioezingm is dit geen a an beveling. In de plaats van dm heer Slot werd1 met 6 van de 7 stemmen gekozen de heer T. Reni te Valkoog. Goedgevondm werd een klein hoekjfl rond de talud van deb rug nabij het ca- aan de finna Vroegop te verkoopea -cor em bedrag van 10 guldm. De caffeverpachting werd wederom aad net bestuur overgelaten. De pachtsom was de beide laatste jaren 1257 guldm. Pachter m pachtsom zijn het bestuur naar genoegen. De verpachttog geschiecMe wederom voor fefen jaar. Rondvraag: De heerMeereboer achtte het wenschelijk, dat het caffe aan dm buitenkant geverfd wordt. Het bestuur zou daaraan zijn aandacht wijden. De heer Ootjers toformeerde hoeveel zeg- genschap de N.V. heef t op den zuidkant van de laadplaats. De secretaris dteelde mee, dat contractueel de N.V. alles te zeggm heeft, zoolang de H. S. M. het terrein daar niet voor uitbreiding van de lijn noodig heeft. Bevreemding wekte het daarom dat de H. S. M. het het marirtbestuur daar zoo lastig maakte met het plaatsm van een schoeiing. Tm slotte werd dit door de d'irectie van a6 H. S. M. voorloopig toegestaan. De secretaris herhaalde, dat de Mij. alle reehten heeft. Echter ze probeeren het meer hun reehten te laten gelden, waar ze die niet hebben. Hiema sluiting. UIT NOORDSCHARWOUDE, (Junf.) Geboren: Aaltje, dochter van Hendrilt Aart Oosterbroek en Trijntje Bakker Hele na doChter van Egbertus Steenhorst en Elisa beth Maria Schoonenberg. Grietje, doch ter van Jan Bakker en Catharina Maria Vol- kers. Pieter, zoon van Jan Keppel en Dieu- wertje Dekker. de school, w'aar ze zcowat op haar vijftienide gekomen was, haar slechts oefaning had ge- schonkenmaar ze boetite voor de uren van geluk met dagen van doffe wanhoop. Ze kon nu niet voor dit en menig ander tafereel staan en duidelijk ui'tdrukken hoe ze het opvatte, en dit stelde haar trieur. Ze schilderde heel aardige stukjes, middritaatig van verdienste, diditerlijke dtogm, lief en vriendelijkm'aar verder kon ze bet niet brengen. Ze vodde, dat haar schi'lderijem haar al evenzeer yerraad1- den als haar lichaam. Ze trachtte to'dhzelva wijs te maken, dat haar kunst haar enkel maar zoo slecht behandelde, omdat ze nog jomg was; ze brach'ti toch diikwijls to herinne- ring, dlat de gnooisten van onze landschaps- schilders nog niet het werk hadden verrichf, dat hen beroemd maakte, eer ze zoowat veer- tig warm1; to het gevall van Constable eerst later. Ze wist niet hoe het haar struibelblok was, dat, moeht ze dan at heel wat gehoord hebben van de voortreffelijkheden van Rosef- ti en Burne-Jones en Ford Madox Brown heel w'ait van' de meesterstukken van de acht- tiende eeuw en van de technriek van Reynolds en Catosborough en Rominey, ze nooit ge hoord had van het voornecht, om haar fa- drukken onmiddellijk aan- de Natuur te ont- leenm men haar nooit verteld had, dat haar eigen proeven evenzeer van waarde mochten besdiouwd worden als die van Rembrandt of Velasquez, alls tojl ze maakte volkomen naar waarheid en met gmoegzamm' durf op doek hracht. (Wordt vervolgd.) 11 U til W v

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5