Bi De Langs De Moraaz. 2^2 VRUCHTENWAFELS Openen Rekeningr-Conrant met reiiterergeedins. TcktfrawHMB \nb hotHin ten of dit zal inderdaad het geva! zfjn) dan kunnen met de gekweekte smetstof een groote rij van entingsproeven opgezet worden, die antwoord kunnen geven op de vraag of er een ent-methode te vinaen is, die het vee onvatbaar maakt. Beide geleerden waarschuwden even wel in dit stadium van het onderzoek tegen mond- en klauwzeer. Maar het is werkelijk een vefkwikking hier weer eens een paar ge leerden te hooren, die zich niet, zooals ande- ren, in eeng eheimzinnig waas hullen en voor- waarden stellen om hun te onthullen, maar die frank en vrij voor de geheele wereld dur- ven tredefl en zeggen: zoo hebben wij gear- beid, dat zijn onze werktuigen en hier 'zijn on- ze resultaten. Controleert ons en zegt ons of gij het met ons eens zijt of niet. Deze heeren zijn er van doordrongen, dat de wetenschap universeel is en haar resultaten en uitkomsten ten bate van de geheele menschheid moeten gesteld worden. Zoo zijn zij met recht „Wel- doeners der Menschheid". EEN ZONDERLINO GESCHIEDENIS. De politie in Den Haag heeft de laatste weken een geval te onderzoeken gehad, waar- Van de toeoracht tot nu toe verzwegen werd op haar verzoek, ook opdat in de Residlentie geen noodelooze onrust zou worden gewekt. Op Woensdag 18 Juni kwam op het hoofdbureau van politie bij den commissa- ris der afdeeling 6, den heer Kramer, zeke- re heer K., die random den hals een zeer diepe wand had, ontstaam, naar hij zeide, doordat men den avond te voren met een lasso naar hem geworpen had. Werkzaam te Scheveningen en in Dan Haag wonende, ging hij iederen avond tusschen half 12 en 12 uur per mo.orfiiets naar huis. Dien avond, dus dan 17en Juni, kwam hij, met een vaart van 30 h 40 K.M. over het verlengde van den Kanaalweg, het z.g. Hondenlaantje, dat uitkomt ter hoogte van de brug naar den Wagenaarweg. De lantaam van de motor- fiets bescheen toen 2 personen, die vlak bij de brug aan den overkant van de Haring- kade stonden. De heer K. schodk aan hen geen aandacht en vervolgde zijn weg in de richtiing Wittebrug. Even voorbij de brug ge- komen, ter hoogte van de „72 trapjes", voel- de de heer K. iplotseling een koord langs ziijn armen naar boven trekken tegen zijn hals. Gndanks de hevige pijn had de motorrijder nog de tegenwoordigheid van geest am snel te remmen en zijn duim tusschen het koord en zijn hals te wringen. Toen hij vrij was ge- komen zette hij in voile vaart zijn tocht voort om zich den hals, die hevig bloedde, te laten verbinden. Dien avond is hij, gekweld door hevige pijnen en oyermeesterd door den schrik, niet naar de politie gegaan, maar den volgendam dag, kwam hij zijn avontuur vertellen. De behandelende geneesheer zeide, dat het geen haar had gescheeldl of de beide slagaderen waren doorgesneden geweest en de heer K. was ommidoellijk doodgebloed. Het onderzoek der politie leverde groote moeilijkheden op. Het bleek, dat de personen, die zich bij de brug hadden opgehouden en volgens den heer K. waarschijnlijk in licht colbert costuum waren gekleea, den lasso niet hadden kunnen werpen, daar de afstand Van daar tot de „72 trapjes" te groot was. Zoo er al met een strop zou zijn geworpeny taoest er een derde persoon in't spei zijn ge weest, die dan op den hoek van den Cremer- Weg bij een zidi daar bevindend hek den worp moest hebben gedaan. Daar werden in deu grond ook voetstappen gevonden. Er werd een onderzoek ingesteld onder de indi- Viduen, die zich met beroovingen bezig hou- den, doch dit leidde niet tot eenig resultaat. Ook onder persoonlijke vijanden van den heer K. was niemand, op wien eenige ver- denking kon vallen. Door een toevallige omstandigheid is de politie thans achter de oorzaak van het on- gevai gekomen. Een der rechercheurs, met het onderzoek in deze zaak belast, zag in de omgevinlg van Den Haag militairen bezig met het spanneo van zwarte koordengelei- ding van een veldtelefoon. Een onderzoek wees uit, dat den avond, waarop den heer K. het ongeluk overkwam, miiitaire oefanin- gen gehouden waren ter hoogte van den Cremerweg. Van de Cremerbank af waren telefoondraden gespamnen, die in de boomen aan de Haringkade waren vastgemaakt. De soldaten, in licht uniform, die de heer K. voor personen' in licht colbert had aangezien, zijn opgespoord. Zij erkenden, dat bij het inhalen Van de telefoonlijn een draad laag over den weg himg, welken den motorrijder aeesleur- de. Zij waren den heer K. niet te hulp geko men, daar deze doorreed en zij vermoeaden, dat hij' van den draad geen hinder had ge had en geen letsel had gekregem. - Verschenen is de memorie van antwoord noipens het ontwerp Van wet tot verklaring van het algemean nut der onteigening van eigendom/men in de gemeenten Rijswijk, Delft, Pijnacker en Overschie, noodig voor den aan- leg van eemn weg voor gewoon verkeer van 's-Gravenhage over Ddft naar Rotterdam. ONTSLAG BIJ HEfr HDOFDBESTUUR DER POSTERIJEN EN TELEGRAFIiE. Namens den Cantralen Biond van Nederl. post-, telegraaf- en telefoonpersoneel wordt gemeld, dat Dinsdag onder leiding van het bcstuur van' dien bond een druk bezodite vergadering is gehouden van1 het personed, werkzaam bij het hoofdibesltuur dier posterijen en telegrafie. Uitvoerig werd de aangeboindigde afvloeiing besproken. Scherp werd de bedrijfsvoering ge- laakt. Reeds lang hadden de hoofdbestuurs- ambtenaren gewezen op den ombevrediigen- dcn gang van zaken bij1 het hoofdbestuur, van een adtainistratief oogpunt uit bezien, en op reorganisatie aangedrongen'. Toen de rcorganisdtie-oommisiSie eindelijk werd ingesteld vend de vakvereeniging, die zelf daartoe den stoot had gegeven, angst- vallig uit - de commissie gewoerd. Nu echter women een honderd ambtenaren overbodig verklaard en voor on'tslag in aanimeilkiing ge- bracht, zonder dat nog vaststaalt, lop weTke wijze de administratieve werkzaamheden in de toekomst zullen worden gevoerd, en zonder dat de betrokkenen op de hoogte zijn gebracht waarom juist zij voor ontslag worden aange- wezen. Hlieruit mag, aldus wordt in het commu nique gezcgd, eensdeels worden afgeleid, dalt eventueete bezuiniging nog in geen enkel iop- zicht vaststaat. De mogelijkheid van werk- verschuiving met de kans van het opduiken van nieuwe arabtenaren op cen andere plaaits fs ofet gerfttg. AnderdWls is de wijze, waar op de algemeene aMoeiingsregeling is ver- waarloosd, een provocatde voor alle andere ambtenaren in Nederl and. Het besliuur van den bond zali stappen d'oen om „aan de grievende willekeur" een1 einde te maken en volledige klaarhedd in de kwes- tie te brengen. Over de voorioopfge maatregelen werd volledige overeenstemming verkregen. 1Tfr' 'W OVERLEDEN." In het hospi'taal te Heeden la overkden de 21-jarige mijnwer'ker J. T. uit Nieuwen- hagen, die Zondag tijdens de kermis aldaar bij een wedstrijd in flobertschieCen door een kameraad bij ongeluk aangeschoten werd, en een kogel in de borst (kreeg. TERECHT. De 13-jarige F. C. Wirsing, te Amster dam, wiens aanhouding verzochlt werdi, is to- recht. Hij was Maandagmorgen in plaats van naar school te gaan, teen uitstapje per fiets gaan maken door Gelderland. DE' G E V A NO E NHOUD-ING VAN TWEE OOMMUN1STEN TE ALMELO. De aanhouding en gevaagenhouding van J. Brommert, bestuursud der communisti- sche partij, en G. van 't Revo, lid van de Tribuneredactie, rasp te Enschede en' Ite Al- melo, in verband met hun redevoering over den 'textielstsijd, heeft den' heer Van Rave- steyn, lid der Twecde Kamer, aanleilding ge geven tot het richten van eenige vragen' tot dien minister van Justitie, o.a. of de minister het in overeenstemming met de letler en den geest der wet achit, dat de verdachten, ook nadat proces-verbaal is opgamaakt, in hech- tenis zijn gehouden, waar immers van beide verdachten in geen geval kans btstaaf, dat zij zich dOor de Vlucht aan een' evemtueele strafverviclging zouden onttrekkan' en er evenmin mogelijkheid is op een herhaling van het gelncrimineerde delict, daar immers de aan'leiding hirtoe, de stalking, reeds is ge- eindigd. MET HET HAAR ER VANDOOR. In Den Haag loopt tegenwoordig een man rond, die meisjes meelokt naar een barbier, waar hij haar het haar laat afknippen. Als het haar geknipt is, raapt 'hij het bij elkaar en gaat er vandoor, zonder den barbier te be- talen. EENi MINNEDRAMA. Het gebeurde te Groaingea. Het was wat men noemde een „verboden Verkeerinlg". Hij was van1 zeef geringe af- komst. Zijn vader had-ie nooit gekend en de moeder, die temauwemood in haar onder- houd kon voorzien, had slechts met de groot- ste moeite haar negen kindieren groot ge bracht. Zij evenwel was van deftigen huize en had een zorgvuldige educatie genoten. 1 Ze hadden elkaar slechts 'n enkele maal ontmoet en bij; die gelegenheid meer iindruk op elkaar gemaakt dan men wenschelijk Vond. Er werden korte metten gemaakt: ze "werd eenlvoudig in huis gehouden. Zijn po- gingen, om1 haar nog eens te ohtmoetea of Zelfs maar weer te zien mislukten diientenge- Volge jammei'liijk. Hiennee was de zaak evenwel niet uit. Want van het oogenblik af, dat men haar ithuis hield, probeerde ze voortdurend het huis heimelijk te verlaten. Goede woorden noch dreigementen hielpem; de liefde, die bergen verzet, bleek sterker dan alle ge- Veld. Ten einde raad besloot men haar toen in haar kamer op te sluiten. Ze legde zich even- Vel niet gewillig 'bij haar gevangenschap neer en begon uit alle macht te scnreeuweo en te huiien. Dag en nacht hoorde men't ge- jaimmer, zoodat de buurt at heel gauw schan- de van het geval' sprak en aangifte bij de po litic dreigde te doen. Erger werd het, toen de ibeminde der luid protesteerende gevangene dag en nacht voor het huis begon te schilderen. De heer dies huizes ergerde zich dermate, dat hij op een gegeven oogenblik een emmer vol water nam en die boven het hoofd van den standvasti- giep minnaar omkeerde. Het effect was kolos- saal, de minnaar mami de beenea De buurt tachte. DUITSCHE DIENSTMEISJES. In de provincie Groningem.zijn heel wat Duitsche dienstmeisjes werkzaam, die daar reeds twee jaar en' langer in dienst zijn. De werkgevers betalen per jaar 24 voor de pas en 6 voor het Duitsche visum. Het dienstjaar qljoopt van 12 Mei tot 12 Mei en tegen dien Saturn zijn onlangs weer heel wat passen verlengd. Tot dusver konden deze meisjes ongestoord om de drte of vier weken hun ouders over de grens bezoeken, doch het Finanz-Amt te Weener (Oostfriesland) vordert thans, naar men bericht, van' elke dienstbodte, die zich naar Duitschland begeeft, voor -haar terug- reis telkens tien Mark. Dienstmeisjes in an dere grensplaatsen ondervonden tot dusver dien last niet, zoodat deze vordering in Duitschland geen algemeene reget sdhijnt te 'zijn. De tusschenkomst van den Nederlandsches Minister van Buitenlamdsche Zaken, is' ver- 'zocht, om aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken, althans zoolang, totdat het loopendle contract, dateindigt den eersten Zondag na 12 Mei 1925, is afgeloopen. TEGEN EEN BOOM GERE DEN. Dmsdagavond zijn twee Belgische heeren uit Verviers op den weg van Maarheeze naar Leende door het slippem van hun auto in een scherpe bocht tegen een boom gcrcden. De auto werd gchcel vemield. Een der heeren krecg crnstice kwetsuren aan hoofd en borst; de andere klaagde over vcel pi n. Een dokter uit de buurt verleende geneeskundige hulp en achtfe overbrenging van de gewomden naar een z ckenhuis nootfzaleelijk. Een van hen ver- keert in levensgevaar. DOODEL1 IK JACHTONGELUK. N; bij TioboEnggo. boven Bantaran, heeft weer eon iachtongeluk plaats gehad. Eenige iongehii waren daar ter varkensjacht geto- ren Plotseling bemerkte een hunner, diat ziich m een der in de nabijheid staiande boomen iets bewoog. Dit ginp vergezeld1 met een emigszins snorkend geluid. Denkcnde met een toedocl te doen te hebben, loste hij op een I WARME DAGENI DE LINDEBOOM MANDRI MANDARINO- VOOR DE LUNCH BIJ DE AARDBEIEN MOCCA-TRIC-TRAC, afstand van ongeveer 15 meter cen schot. Groot was zijn ontstehenis, zegt het Soer. i Ibid., toen het kchaam van cen Inlander uit den boom kwam rollen. Deze bleek door hei t oodlottige schot doodelijk te zijii getroffen. Onmidddlijk werd; de assistent-wedlono van Bantaran van het gebeurdlc in kenmsg estcld. Ook de assisten't-resident van Probolingo was sp >edig ter plaatse. Een' grondig onderzoek v/ees uit, dat de getroffene zich tijdens het schot werkelijk in den boom had bevonden, waar hij blijkbaar met koffieplukken bezig was geweest. Het snorkende geluid kon wor den' verklaard, doordat de man' volgens die ver klaring van desa-genooten a an asthma leed. PROCESVOERING DOOR HET MARINEPERSONEEL IN ZAKE S AL A RISVERLAG1NG De ho.ofdbesturen van dien bond van ma- rine-onderofficicren, den bond van korpo- raais van de Kon. marine en den bond voor minder marinepersoneel hebben besloten tot ''.et voeren van een proces tegen den Staat der Nedcrlanden wegens de opgelegde salarisver mindering met ingang van 1 Mei j.l. Het advocatenkantoor Mendels en Gom- ports zal in deze als gemachii gde optredem AARDAPPELDAG TE WAGENINGEN. Gisterochtend is te Wageningen de tweede aardappeldag begonnen, een bijeenkomst, be- egd om de aardappelvehbouwers en kweekers uit het geheele land bijeen te brengen tot uit- wisseling van gedachten over kwesties de teelt oetreffende De voorzitter, de heer I. G. J. Kakebeeke, inspeeteur van den landbouw, opende de ver gadering met een woord van wel'kom tot de aanwezigen en speciaal de buitenlandsche gasten, er op wijzend, dat deze aardappel- agen een voortzetting zijn van het werk, dat let centraal comite voor de keuring van ge- wassen te velde, in 1922 begonnen is. Ruim 250 bezoekers waren aanwezig, on der wie prof. Remy en dr. Schneider, Go- schaftsfiihrer Landiwirtschaftliche Kammer fiir die Rheiniprovinz, uit Bonn, de heeren Raaymakers en de Koninck, van den Alge- meen Belgischen Hoveniersbond uit Leuven. Voorts afgevaardigden van landbouwmaat- schappijen, van landbouwvereenigingen, land- bouwonderwijzers, consulenten, directeuren van landbouw- en tuinbouwwinterscholen, hoof den van land- en tuinbouweursussen, enz. Voor het overgroote deel waren het echter vooraanstaande aardappe'verbouwers en se- lecteurs uit het geheele land. Dr J. C. Dorst uit Lceuwarden sprak over Knopmutaties bij aardappelen. Ir. W. B. L. Verhoeven, psytopatholoog, sprak over: Resultaten verkregen met vroeg gerooide poot-aardappelen. Daarna hield prof. M. F. Visser een lezing over aardappelrooimachines Na afloop der voordracht werden de daar- voor expre3 aangevoerde machines van 01- denziel' en Zuiderweg, benevens enkele exem- plaren uit het museum voor landbouwwerk- tuigen bezichtigd. Prof. dr. H. M. Quanjer gaf vervolgens een korte uiteenzetting over de etemotutratfes op zijn terreinen. Op de inleidingen to de bijeenkomst van Woensdag zijn eenige discussies gevolgd. Na de lezing van dr. J. C Dorst, vroeg dr. H. Bos, Wageningen, of er ook iets bekend waj omtrent den aard der knoppen, waarover de inleider gesproken had, n.l. of iedere knop een mutant geeft, of alleen de adventieve knoppen. De inleider antwoordde, daarop geen po- sitief antwoord te kunnen geven. De heer Dijt, Alkmaar, deelde o.a. mede, in 1922 op zijn velden gevonden te hebben pl.m. 400 chymaeren, en meende, dat er geen bepaalde reden behoeft te zijn aan te aemen, dat een' adventieve knop noodig is, om em mu tant in het leven te roepen. Deze chymaeren zijn niet aangehouden, doch enkele zijn nage- kweekt en het resultaat deelde spr. mede. ONTSNAPT. Toen gisterochtend de cellen van het politie- bureau Singel te Amsterdam' gd'nspeeteerd werden, block een der daar ingesloten arres- tanten de rijwieldief D„, te zijn verdwenen. Het was een raadselachtig geval, want het bleek qnmogelijk nauwkeufig na te gaan hoe de man had weten te ontsnappen. Hoogst- waarschijfllijk is hij gevlucht door een paar luikjes in den vloer, welke d'aar na den aari- 1 eg van gasverwarming waren asngenracht. ,:.r hebben onlangs verschillende verbouwin- gen in het achterste gedeelte van het bureau, waar de cfillen gelegen zijn, plaats gehad en van de daardoor ontstiane situatie schljnt gebruik te hebben gemaakt. Tot dusverre Is l et ncir niet gelukt den man weer op te pak- ken, aldus de Tel. OVERREDEN. Op dm Raamweg te 's-Graivenhage is gis- teravond omstreeks 7 uur een ernstig ongeluk gebeurd. De 11 -jarige Th. W. v. d H-, uit't Sumatrahofje, was op dien weg met schelpjes nan het gooien, vermoedelijk naar een meisje dat aan den overkant stand. Uit de richting Scheveningen kwam de nlieuwe electrische ♦ram. waarvan de bestuurder voortd'urend beide Op hetzelfdO oogenblik dat de tram bij hrt ionre'ie was. sprong het er voor, mis- schien met de bedoeling naar het meisje toe te Een ongeluk was niet meer te voorko- rwn. De knaap werd op slag dood'gereden en vraese,i''k verminkt. Het l'ijkje is aanvanikelijk naar het politiebureau in de Alexanderpl. vervoerd. Volgens de politie heeft de bestuur der, niet de minste schuld. VRIJZrNNIGE ZONDAGSSCHOLEN. De tweede cureusdag is geopend met een wijdingsstondle onder leiding van ds. P. Can- negieter van Idaard, die sprak over „het ver- lanigen naar eenwording met God, waarin d'e Ware godsdienst bestaat." Gezongen werden de 1 iedexeni 62 en 26 uit den bundel van dien N.P.B. Daarna vervolgde dr. M. C. van Mourik Broekman zijn cursuslezing over Vrij Reli- gieus Geloofslevem en sprak over .twee hoofd- puntm in het vrij-religieus leven, n.l. over 'God en Christus. Ook heeft nog gesproken de heer H. G. Cannegieter uit Haarlem over hei onderwerp: „Het kind tegenover 's levena smart em vreugde." HET STANDPUNT VAN HET COMITd VAN OVERHEIDSPERSONEEL. Dinsdag kwam te Den Haag het comite ter behartiging der algemeene belangen van het overheidspersoneel (A. C. O. P.) in vergadering bijeen ter bespreiking van het schrijven der regeering als antwoord op de door de subcommissie uit de Centrale Com missie voor Georganiseerd Overleg gestelde vier vragen, welke vragen verband hidden met het door genoemd subcommissie uit te brengen prae-advies in zaike herziening der salarissen. Na breedvoerige bespreklngen werd vast- gesteld dat het antwoord der regeering ge- heel onvoldoende was. De regeering heeft o.m. geen aanleiding kunnen vinden om af te zien van de doqr haar voorgestelde nieuwe redac tie van art. 1 van het Bezoldigingsbesluit, zoodat in het vervolg de Centrale Commissie alleen maar zal hebben mee te praten over enkele salarissen, tetrwij! over de overige salarissen prae-adviezen zullen worden uit- gebracht door den Dienst, reap. Bijzondere Commissien. Hierdoor wordt het verband tus schen de verschillende groepen van Rijksper- soneel uit elkaar gerukt en areigt de salarisre- geling weer dezelfde chaos te worden als v66r 1918. Ook acht de regeering het niet noodig meerdere kernsalarissen ter ikennis van de Centrale Commissie te brengen, niettegen- staande deze van groote groepen personeel, als de dienst der P. T. T., van het Rij'kstucht- en opvoedingswezen, van de Artillerie-In richtingen, e.a. niet bekend zijn. Bovendien zijn de voorgestelde kernsalarissen 25 pet. en meer'lager voor sommige ambten dan de mi- nimumsalarissen welke thans in het Bezoldi- ringsbesluit van 1920 voor deze ambten voor- komen. Het oamiliie heeft zijn houdtog ten op- zichte van de beprekingen over deze aange- legenheid in de vergadering der sub-commis- sle van 2 Juli bepaald. De regeering wenschte ten slotte uiiterlijk 16 Juli a.s. advies te ontvangen van de Centrale Commissie, aan gezien zij anders zich genoodzaakt ziet deze belangrijke zaak zonder dat advies af te doen De vergadering der Centrale Commis sie is thans geconvoceerd op 16 Juli as., waarna dat comite zal overwegen wat na den dan geschapen toestand zal moeten gesdhie- denv (Corr. Bur.) D'E GE MEIE NTE R'E K E N I NO 1925 VAN DENi HAAG. Naar het Vaderland ter oore komt wijsf die gemeenterekening van 'a Gravenhage over 1925 een aanzienlijk batig saldo aan. Hoewel 'die judste cij'fer® uit dien aard der zaak nog niet bekend zijn verwacht men dat het over- schot 4 k 4M millioen' gulden eal bediragen. EEN GEVANGENE DOODGERANSELD, Uit Pemalang schrijft men aan de Djawi Tengah, dat zich op 23 Mei een vreeselijk drama heeft afgespeeld in-de dessa Seining- kir. Wij lezen: In genoemde dessa teas een tijdje geledea een diefstal gepleegd, waarvan net dessa- hoofd geen ketrangan kon verkrijgen, zoodat hij door hoogerhand erop werd geattenteerd. Nu eenige dagen geleden was't het dessa- hoofd' gelukt de hand te leggen op een' der dn- gezetenen, van wien vermoed werd dat hij de dader was van den diefstal. De man wer<i door de kepala Itam'pong aangehoudto, ondanks de vele aanwijzingen die tegen C pleitten, bleef hij halsstarrig ontkennen Alle pogingen om hem tot bekentenis te brengen waren vruchteloos. Toen des nachts het hooid der dessa naar huis ging, werd de bewakine van dten gevangene toevebirouwd aan drie dessa-bestuurderen, die tevens opdracht kre- gen om te traehten van den verdachte iets loa fe krijgen. Deze opdracht werd eerst na mid- dernacht ten uitvoer gebracht. Eerst trachtte men den man met zoete woorden tot een be. kentenis te brengen, en toen dit niet lukte be. gon men hem te slaan. Men sloeg hem met een hard voorwerp op het hoofd. Nog bleef de man ontkennen. Na een poosje werd de on- dervraging herhaald, en nog steeds verklaar- de de man van den diefstal niets af te weten waarop men hem begon af te ranselen met gevolg dat hij ter plaatse bezweken is. Blijk. baar achtten de drie dessa-politiemannen den dood van een gevangene een perkara ketjij- zij lieten het lijik door een nachtwaker weg dtagen en in de naastbijzijnde kali werpen. Toen" den volgenden volgen het dessahoofd thuis kwam, werd hem gerapporteerd dat de gevangene was weggeloopen. Kort daarop kwam een sawahbewerker rapporteeren dat in de kali het lij'k van een man was. gevonden Het bleek weldra het lij'k van den gevangene te zijn. Het was met een groot aantal wonden bedekt. De drie dessabesturen zeiden van niets af te weten, aangezien de gevangene zou zijn weggeloopen toen zij in slaap waren geraakt De wedono, wien de zaak gerapporteerd werd kwam terstond ter plaatse en begon onmid' dellijk met het onderzoek, dat aanvankelijk niet erg vlot ging doch dat, toen de nachtwa ker werd gehoord, spoedig tot resultaten leid de. Het drietal defsabeambten werden near- resteerd. PRO JUVENTUTE. De vereeniging Pro -Juventute te Rotter dam bestond den 6en Mei vijf en twintig ja- ren, terwijl het den 15en Juni een kwart eeuw geleden was, dat de vereeniging de koninklij- ke goedkeuring verkreeg. Door verschillende oorzalken heeft men de eigenlijke herinneringj. data moeten laten voorbijgaan. Eerst gister- avond kon in een bijeenkomst, die men eea eenigszins feestelijk karakter had gegeven, hei heuglijk feit worden herdacht. Tegelijkertijd is de gelegenheid aangegrepen om den voor- .utter, den heer G A. M. de Bruyne die op een jaar na, al den tijd van het bestaan van Pro Juventute het presidium heeft waargenomen, en die al die jaren met onverflauwden ijveren toewijding de belangen van de pleegkinderei van Pro Jucentute en van de vereeniging ze!< ve heeft behartigd, maar zijn voornemen heeft bekend gemaakt, thans af te ireden, te huldi- gen. HERDENKING MOBILISATIE 1924 Met medewerking van den Nederl andschea gezant te Rome, heeft zich in Italie een comitf gevormd om gelden in te zenden bij de daar gevestigde Nederlanders ten behoeve van hen, die In bijzondere mate door de gevolgen van de mobilisatie en het langdurige verblijf onder de wapenen zijn getroffen. In dit comite, on der voorzitterschap van oud-kolonel der cava- lerie Nedermeyer ridder van Rosenthal, hei. ben zitting de consuls-generaal te Rome en Genua en de consul te Milaan. Ook de Nederlandsche gezant te Bern beij- vert zich voor hetzelfde doel in Zwitserlani een bijdrage te doen binnenkomea. M'lSHANDELING. G'stemacht heeft cen militair uit hot Re- monte-Depdt te Milligen, den koeienkoopman W. Zevenbergen1, uipt Garderen, die zich per rijwiel van Madel naar zij'n wooraplaats wilde begeven. met een mes een emstige snede over het gelaat toegebracht en daarna van onge veer 100 beroofd- De dader, die aangehou- 3s boeft bekend. KORTE BERICHTEN. Een wetenschappelijke samenkomsf la gehouden vani de Vereeniging voor hooger onderwijs op Gereformeerden) grondslag. Gistermotrgen lis te Groesbeek een' boe- renkarratje, waarin zich de 70-jarige G. uit Nijimegen bevond, to een greppel geredat Het wagentje kantelde en- de oude man werd op den weg gesltogerd. De bude man waa diadelijk dood. Verschenen is het voorloopig verslag van de Tweede Kamer nopens het subsidie voor deelneming aan de Parijsche tentoonstel- ling van kunstnijverheid. Een nota is gepubliceerd naar aanlei ding van het voorloopig verslag van de Twee de Kamer inzake den steun aan de Holland- Zuid-Afrika lijn. HET VE.RMISTE MEISJE TE WAALWIJK. WAALWrjK, 3 Juli. Zondagmiddag verliet de 17-jariige dochter van den lanO- bouwer L. de ouderlijke woning. Sedert keerd'e zij niet terug. Men stelt deze ver- dwijning in veTband met het feit dat de ouders baar huisarrest hadden opgelegd omdat zij kenn'is had aangeknoopt met een jongmensch, op wien de oudiars het niei hadden begrepen. Zij schijnt dit zich zoo aangetrokken te hebben dat zij na' kerktijd niet meer terug- gekeerd is. Nader wordt ons gemeld diat het vermis- te meisje hedemrniddag door de recherche te's Bosch opgespoord en onder geleide naar Waalwijk teruggetoracht is om naar hare ouderlijke woning te worden gebracht. DE GEMEENTE-BEGROOTING VAN HENGELO GOEDGEKEURD. HEN'GELO, 3 Juli. Ged. Staten van Overijsel hebben de gerneente-begrooting voor 1924 van Hengelo, waartegen, zooals bekend, zu'lk een felle actie is gevoerd, goed- gekeurd. NA DE TEXTIEL-ARIBEIDERSSTAKINO. ENSCHEDE, 3 Juli. Men begint het te bemerkeni, dat d'e textieilarbeidersstaking ictp- geheven is. De weekmarkten, die in de laat- sle maanden veel minder bezocht waren, omdat er bijna geen geld onder de koopers was. worden thans weer drukker. De a an vr-cr van waren neemt in soort en hoeveel ''rid arnzienlijk toe, terwijl de geest onder de recnschen veel opgewekter is. HE ZAAK BROMMERT C. S. ENSCHEDE1, 3 Juli. Voor de recht- bank te Almelo zal waarschijnlijk op 22 (WED. B. VAN DOESBURB) USWAFELS (In 4 natuurlljke vrucli- tensmaken.) Zeer vcxfrisschendl wafels (gevuld met de natuurlljke mandarijnvrucht, geen essence.) Bij zonder lekker als het heet Is. fen paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) smaakt verrukkelijk DE QR1GINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld metslagroom. plkante koffiesmaak-wafel, julst geschikt voor't wnrme seizoen.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2