Klppsn SB KOBijflOU. men lieten zooveel water doordat de pompin- stallatie niet bij machte was een voldoende hoeveelheid water uit het afgezette gedeelte te pompen. Toen het echter zoover was, dat de water- sloven en de daarop rustende steunpalen aangebracht waren, vorderde het werk zeer vlug en binnen enkele dagea is dan ook de brug gereed. Gisteravond gebeurde er echter nog een on- .•eluk op de brug, dat goed is afgeloopen. Het paard van den heer Los, alhier, dat den geheelen dag reeds de brug was overge- loopcn, wilde gisteravond toen net midden op de brug was niet verder, liep achteruit en1, doordat er nog geen leuning was aange- bracht, viel het van de brug naar beneden en kwam in een ijzeren vlet terecht. Nad at het veer uit zijn benarde positie was bevrijd kon bet zijn weg vervolgen. Oogenschijnlijk man- keerde het dier niets. UIT WINKEL. De 18-jarige W. Z., alhier, de werd ver- mist, is even> buiten Amsterdam dioor een po- litieagent gevonden met een ernstige wonde aan den hals. Hij leefde toen nog. In het Bin- nengasthuis te Amsterdam is hij later overle- den. Er behoeft niet aan een misdaad te wordem gcdacht. Oeboren: Dtik, zoon van Pieter Keijzer en van Marie Druif. Cornelis, zoon van Jan Kruit en van Jannetje de Boer. OverlJeden: Neeltje Bakk)»r, oud 49 jaren, echtgenoote van Adolf Gutter. UIT AKERS'LOOT. Nu de .bord'en voor het fberijdlen van den Oosterhoogerweg, welke weg voor alle motor- rijtuiigeo is verboden zijo geplaatst, terwijl nu bet verkeer langs den Lageweg dtrukker zal worden is het voor bestuurdlers zaak om bij de scherpe hoeken geregeld signalen te geven, want heggen belemmerein het uitzicht dikwijls. Ook ouders dienen hunne kinderan op de toegenomen dtukte te wijzen. Na eenige jaren van stilte schijnt de hengelsport wear wat op te leveren. Meer 'bengeiaars kOmen alhier om wat visch te be- maciitiigea, hoewel dat over het algemeen nog niet tneevalt. erscheidene viscnclubs zijn bier geweest om prijs te visschen. UIT DI;RK SHORN. Woensdiagnuddag werd vanwege het P. E. N. een demonstratie van electrische aparaten gegeven in de zaal van den heer D. Bruin al- bier:, welke uitetekendl is gealaagd. Des avonds traden voor een publiek van 60 a 70 personen op de heeren Warmelmk uit Bloemendaai) en Memeliak uit Aiknaar ter bespreking van' de aansluiting dozer gemeen te aan' het net. Op uitstekende wijze werden de gemakken en voordieelen dler electra op het gebied van licht en kracht kan verschaffen, naar voren gebracht. Wij twiifekn niet of het doeli der bespre- kingen zai worden bereikt. Harenkarspel zal worden aamgesloten. Verschiliende vragen werden beantwoord terwijl tevena onderscheidene kwestie over het gas, dat hier wordt gebruikt, tot klaarheid wrdn gebracht. UIT OOSTHUIZEN! Aan ds. L. Plette, em.-predikant te 's-Gra- venhage, is toezegging van beroep gezonden door oe Kerkeraad der Ned. herv. gemeente E tarsheim- Sohardam. UIT ZUID SCHARWOUDE. De heer P. Zeeman alhier heeft zitting ge- nomen in een commissie, welke samengesteld is door het Centraal Bestuur van den Neder- landschen Tuinbouwraad en welke commissie den Minister van Binnenlandsche Zaken en landbouw van advies zal dienen, ten opzichte van de voorstellen der staatscommissie voor het Pachtvraagstuk. UIT NOORD SCHARWOUDE. Het schoolfeest van de kinderen der O. E. school is Donderdag gehouden, inplaats van Vrijdag, om reden Broek op Langendijk Vrij- dag ook schoolfeest zal houden. De hoogste klassen zijn naar den Haag geweest, de an- dercu hebben weder den gewonen rijtoer ge- maalct. Hoewel het er af en toe om ging, is het weer toch van dien aard geweest, dat er volop genoten is. De fa. Kok en Tuimnan en Wil- kens hebben de kinderen met hun auto's ver- voerd. AKEHSLOOT (Juni.) Geboren: Reinier Laurentius, z. van L. P. Groot en J. Swart. Bemardina, d. van P. Admiraal en' A. Greater. G e'h u w d P. Verduin en A. de Joflg. Overlleden A. Kruijer, oud 62 jaren. UIT HEERHUGOWAARD. (Juni.) Geboren: Petrus Pius, zoon van Nico- laas de Wit en van Maria Ruijter. Petrus Johannes, zoon van Cornelis Weel en van Lu cia Dekker. Johanna Hendrika Maria, dochter van Petrus Antonius van Schaick en Magdalena Cornelia Maria Loomans. Pe trus, zoon van Jan Appelman en van Catha- rina Schilder. Johannes Adrianus, zoon v. Gerardus Jak en v. Cath. Schouten. An- thonius, z. v. Anth. Groot en Maria Oudeman Johannes, zoon van Willem Groot en van Antonia Elisabeth Winkel. Johannes Ge rardus, zoon van Gerrit Veldman en van Margaretha Maria Borst. Adrianus Bri- gitta Cornelia, z. v. Cornelis Bruin en van Johanna Baars. Anna Catharina Maria, dochter van Cornelis Klaver en van Antje Conijn. Cornelia Martha, dochter van Cor nells Schut en van Maria Wester. Alida Catharina Geertruida, dochter van Johannes Leonardus van Boheemen en van Maria Ca tharina Ruwiel. Arentje, dochter v. Dirk Timmer en van Arentje van den Heuvel. Johannes, zoon van Nicolaas Zwemmer en van Trijntje Appelman.. Over led en: Johanna Hellings, oud 90 jaren, weduwe van Cornelis Groot. Adria nus Petrus Bruin, oud 4 jaren, zoon van Cor nelis Bruin en van Johanna Baars. Catha rina Molenaar, oud 20 jaren, dochter van Si mon Molenaar en van Grietje Glas. Lijs- beth Kos, oud 77 jaren weduwe van Cornelis Lodder. Levenloos aangegeven kind van Jacob van Schagen en van Maria Groot. On dertrouwd: Pieter Winnips van Heiloo en Agatha Hendrika Laan. Basti- aan Overbeek en Catharina Groenland. Getrouwdi: Johannes Anthonius de Groot van Oudkarspel en Aafje Groen. Pieter Winnips v. Heiloo en Agatha Hendri ka Laan Bastiaan Overbeek en Catharina Groenland. UIT WEST-GRATTDIJK. Met goed gerolg werd heden te water ge- ilaten een motorboot van 90 ton van de sdheepswerf „Voorwaab;s" vcor retkenang van den heer J. Leegwater te Oost-Graftdijk. De boot zal voorziem worden van een 30 P. K. Kromhout motor. Er is veel in bestel en er wordt gewerkt met 15 man, dat geeft goede bedrijvigheid. Het is de motorboot aan te zien, dat het stertc en so- lied' werk is. Gemen^ nleuws NATION ALE BOND VOOR PLAATSELIJK EiKEUZE. De Nationale Bond voor plaatselijke keuze heeft Woensdag te Utrecht een algemeenic vergadering gehouden. De voorzitter, de heer P. van dbr Meulen, dankte in zijn openingswoord de Kaimerledien, die tot de aanneming in de Twieede Kamer van het wetsontwerp inzake de plaatselijke keuze hadden medegewerkt, in de eerste plaats den heer Rutgers. Spr. critiseerde verdler ver schiliende artikelen in de pers, welke oyer deze aangelegenheid geschreven zijn, en ein- diigde met de aanwezigen op te wekken het werk met kracht voort te zetten. Verslagen van secretaris en penmingmees- Ler werden goedgekeuxd. Als plaats voor de volgende vergadering werd Zeist aangewezen. In den raad van vijiftig werden in de vaca- lures-O. Gunning en B. de Ligt gekozen de heeren dr. C. P. Gunning en F. W. M. Uziu- ret. De afdeeling Rotterdam stelde de vraag, of de bond niet net initiatief zou kunnen nemen tot een feestelijke herden'king van een moge- lijke aanneming van het wetsontwerp voor de plaatselijke keuze. Dil denkbeeld verwierf groote instemming. Bcsloten werd na aanneming van bedoeld wetsontwerp, v66r 1 November a.s. een bui- tengewoon congres bijeen te roepen, dat de gedragslijn verder zal uitsiippelen. De heer P. van der Meulen hield een inled ding over „De Amerikaansche enquete". Spr. gaf eerst en verklaring, wat deze en quete eigeniijk is. Het is een serie vragen, welke voorgelegd is aan burgemeesters, com- missarissen van politic, enz., op initiatief van spr en den heer de Vries. Door verschiliende omstandigheden kon de heer van d'er Meulen niet beschikken over dit materiaal, zoodat hij zijn toevlucht had' genomen tot een enquete van de ,„Tribunie", 'q New-Yorksdi dagblad. Het resultaat van deze enquete is dat er geen sprake kan zijn van een neiging tot intrekken van het verbod. Van 17 van de 28 staten k\vaim bericht binnen. In Florida, om een voorbeeld te noemen, werkt het verbod voor- treffclijk, niettegenstaande de 1000 K.M. lan- ge kust, die den smokkelhandel zeer in de hand werkt. In Georgie verklaren de poli- tieke leiders, d'at ieder poging om het verbod te herroepen, in den kiem zal worden ge- smoord. De handhaving van het verbod is streng. Er is nog gen enkele poging gedaan om die wet te verzachten eni het aantal arres- taties wegens d'ronkenschap is veel minder dan in1 1722. Ook van Oklahoma komen der- gelijke berichten binnen. In Illinois heeft de voorspdling van Btlei, dat het verbod binnen 5 jaar zou worden ingetrokken, groote be- strijding gevonden, evenals zulks in vele an- dbre staten het geval is. Telkens blijkt, dat wij' geen liichtkasteelen najagen, en dat ons doel eens kan en zal worden bereikt. Ds. D. van Krevelen sprak over „Plaatselijl- i ke keuze in groote steden". EXCURSIE NEDE RLA'NDSCH WE GEN- CONG RES. De vereeniging Het Nederlandsdhe Wegen- congres heeft gister een excursie gehouden door Den Haag eni omstreken. Vooraf werd in de Residlentie-bioscoop een viergadlering ge houden, waanin prof. Everts een openings woord' sprak. In helti bijzcnd'er verheugde het hem, dat de ministers van oorlog en van war terstaat door het zendien van een vertegen- woordiger van huo belangstelling hadden blijk gegeven. Vlerder Was het hem aange- naam, dat een groot gedeelte der aanwezigen werd gevormd door veriiegenwoordigcre van rij'ks- en provinciate bestuurslidiamen, ge- meenten en andere 'Openbare instel'liugen1, die als wegbeheerders in de eerste plaats met het wegenvraagstuk in aanraking komen, en aan wie de belangen der weggebruikers zijn toe- vretnouwd.' De onmiddtellijke aanleiding tot de excursie is geweest! een voorstel van den A.N'.W.B. om een bezock te brengen aan de modeme wegen, die nu te Wassenaar wor- den gemaakt volgens de ontweipen en onder leiding van het wegenbuieau van dien bond, tertwijl dan tevens die toepassing van een nieuw stofbestrijdingsntiddel kon woTden waargenamen, waarmee in Wassenaar door dat bureau proeven zijn genomen. Aan dit programma is vaslfgeknoopt de bezichtiging van enkele TOeds gereed1 zijnde moderne we gen in 'Den Haag en omstreken. De dienst van de gemeentereini'ging in Den Haag was zoo welwilliend, aan de vereemiging een kijkje te gunnen bij- zijn beproeving van een ander sto fibestri jdin gsmiddel Daarna gaf prof. Everts het' woord1 aan den heer ir. H. W. O. de Bruyn, tot het hou- dten van een inleiding Mi de excursie. DE STAKING BIJ WE'RKSPOOR. De parilementaire redacteur van het V Ik meldt aan zijn Mad De rijksbemidldelaar ir. van IJsselsteijn heeft op het departement van arbeid, naar wij vernemen, geconfereerd, eerst met het dagelijlksch bestuur van den Metaalbond en de directie van Werkspoor en daarna met vertegenwoordigers der arbeidersorganisaties, der bij' Werkspoor werkende ongeorganiseer- de arbeiders en der personeelsvereenigingen van de RoFerdamsche Droogdokmaatschap- pij en van Wilten. In laatstgenoemde confenentie heeft ir. Van IJssels'tevn aan genoemdie vertegenwoordi gers de vraag gesteld, hoe men dacht over een aanvaarding van tflern pro een!' tartefsver- laging en 2V2 pot. Ibonsverlaging. Daar de besturen zidh hierover niet aanstends kon- deni uitlaten, verzocht ir. Van IJsselsteij'n hun zich hierover te beraden. De besturen zouden dit ini het middaguur doen. In een vorige bgeenkomsft! met den Metaal bond heeft, zooals men zich herinnert, Danz namens de betrokken organisaties voorgesteld 5 pet. loonsverlaging en 5 pet. ftariefsveria- ging, welk denkteeld de organisatiebesturen genegem waren 'bij hun leden te verdedigen. Dit denkbeeld werd toen afgewezen dOor den Metaalbond, die had voorgesteld 10 pCt. ta- riefsverlaging en 5 pCt. loonsverlaging. Gistermiddag zou een vergadermg plaats hebben van de betTokken partijen te zamen met dien Rijksbemiddelaar. DE STOOiMPONT TE VELSEN. De nieuwe stoompont over het Noordlzee- kanaal voer tot dusver slech'is van 9 uur tot half een en van 3 tot half zeven. Nadat een lid! van het gemeentebestuur een onderhoud had gehad met den secretaris-generaal van het departement van waterstaat, en nadat B. en W. zich schriftelijk gewend hadden tot den hoofdingonieur van den rijkswater- staat voor het arrondissement Ntoordzeeka- naal, is thans verkregen, dat de tweedie pont zal varen op werkdagen van 7 uur v.m. tot 8.30 n.m., op Zon- eni feestdagen van 8.30 v.m. tot zoo noodig 9.30 n.m. Bij zeer groote drukte op Zon- en' feesitdagen mwgen de beide groote ponten dienst doen. MAATSCHAPPIJ NAT1DNAAL SPORTPALEIS. De Mij. Nlationaal SportpaMs schrijft ons: Zooals uit onze herhaalde publicaties bev kend is, zijn de justitieele aultoriteiten het er ■over eensf dat onze premieleeningen vol ko men wet tig zijn, vandaar overal in den lande medewerking en todating. Ten aanzien van die toel aatbaarheid van extra premies die dm de zaal aan de obliga- tiehouders worden verslbrekt, schijnt verachil van meen-ing te bestaan. Uit onze opzettelijke informatie bleek ons reeds lang dat de autoriteiten in den Haag tegen deze cxlra premies geen bezwaar had den, en ook elders in den lande denkt men er zoo over. De ambtenaaf O. M. te Middelburg schijnt evenwel te dien aanzien zekerheid te willen' hebben en een uitspraak van den rech- ter uit te lokken. Daarvoor moestien natuur- lijk eenige bescheiden als stukken van over- tuiging aanwezig te Goes, door de politic worden medegenomen, v66r de eigenjlijlte premiietrekking was aangevangen. H'ierbij was evenv/el geen enkele obligatie. :Di't is alles wat er gebeurd is, de Ireldking van alle gewone premies heeft normaal en on- gehindem plaats geliad, waaruit te meer blijkt dat bet hier een zuiver plaatselijk in- zi'dit, betreffende een onderdeel is. DE OUDE KERK TE DELFT. Gisteravond heeft de plechtige inwijding plaate gehad van de weer in dienst genomen Oude Kerk te Delft. De machti'ge sltem' van de Boverdion riep de menschen naar het kerkgebouw. Onder de aanwezigen waren de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, dr., die Visser, de Kainerleden prof. H. VSs- soher en van der Voort van Zijp, de burge- meester van Delft, mr. G. van Bianen en die wethouders dr. Spanjaard en Brinkman, de Ned. Bervormde predilcanteni van Delft en' vele predikanten, die vroegef in deze gemeen te hebben gestaan, en de architect onder wiens leiding de wedleropbouw en restauratie heeft plaats gehad. De president-kerkvoogd, de heer N. Roden- burg, merkte op, dat het kerkgebouw in 2 jaar en 9 maanden niet gebruiktt is kunnen worden. Het verheugde hem, dat h'ijl het ge- bouw thans aan de kerkeraad en1 de gemeente kon overdragen. Op verzoek van den predikant-keillcvoogd werd ps. 118 12 gezongen. DE 34STE ROTTERDAMSCHE PREMIE- LEENING. Zooals men zidh herinneren zal heeft de rechtbank te Rotterdam eenige weken geleden in een bij' verstek gewezen vonnis een kanton- gerechtvonnis vernietigd, en opnieuw recht- aoend, W. H. B. praktizijn te Rotterdam, we gens overtredlng van de Loterijwet, veroor- deeld tot drie maanden hechtenis. Tegen dat vonnis is beklaagde in verzet gekemen. Op verzoek van het O. M. werd de 'be- handeling van deze zaak aangehoud'en Mb September opdat alsnog eenige getuigen kunnen worden gedagvaard. Beklaagde decide mede, dat hij tegetn1 dien datum 12 getuigen a decharge zou doen dagvaarden. BIRAND. Gisteravond is er brand' ontstaan in de Stoomschoenfabriek der N.V. van der Sande te Vellthoven bij: Eindhoven. Dank ziji het spoedig ingrijpen van de donpeliugen is de brand, die zich ernstig liet aanzien beperkt tot de afdeeling zwikkerij en een gedeelte der machinekamer. In beide afdeelingen, die zijn uitgebrand, is aanzienlijke bedrijfsschade. De Eindhovensche brandweer bleek niet noodig te zijn. De oorzaak van dien brand is niet belcend. GEARRESTEERD. Bij de firma Jean Laumen en Go., expedi- teur te Venlo, ils, naar aan de Telegr. wordt gemeldl, uit Antwerpen bericht ontvangen, dat de kantoorbediendie H. H., die eenige we ken geleden met een valsche machtiging gel- den in Duitschland had geind !faen name van genoemde firma en met een bedrag van 11.000 en eenige duizenden goudtnarken er vandoor was gcgaan, te Antwerpen in ge- zelschap van eenige dames is gearresteerd'. Hij had in het geheel geen geld meer bij zich. JUBILEUM THOM DENIJS. Het gala-concert in het Kurhaus, in ver- band met het zilveren jubileum van den heer Thorn Denijs is een echt feest geworden. Een propvole zaal, een geestdriftige stemming een programma met veel mooie zangen, toegift- j'es, aanbieding van schatten van bloemstuk- ken, een toespraak van majoor K. E. Ouden- dijk, voorzitter van het comite tot huldiging van den jubilaris, ter afwisseling en opluis- tering eenige pianowerken door Willem An- driessen voorgedragen, alles werkte samen om Thorn Denijs eens goed te doen gevoelen hoezeer men hem hoogacht en waaraeert. KORTE BERICHTEN1. Bij de trekking te Goes Woensdagavond van de z.g. sportpaleisjes heeft de politie de machines enz. in' beslag genomen. Gistermiddag vend in een der zalen van de Universiteit te Amsterdam de jaarvergade- ring plaats van de Internationale Stedebouw- en TuinstadVereeniging, de moedervereeni- ging waaruit het Internationaal: Stedeibouw- congres gesproten is. Bij Sellingen (Gron.) hebben kommie- zen vannacht 36 liter spiritus van smokke laars in beslag genomen. Verschenen is het jaarverslag van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst. Sport handicap-draverij Te zaandam. Te Zaandam had gister onder veel belang stelling de door dte Zaand'amsche Hardrave- rijrVerceniging uitgeschreven handicap-dra- verij plaate. De uitslag luidt als volgt: 1. Lieda B., van J. Spaans, Alkmaar, berijider P. Nieuwstad; 2. Vitality, van, J. Duinker, Alkmaar, berijder J van Leeuwen; 3 Bretteur, van N. C. Pen- nings. Hillegom, berijder C. Ensing; verder kregen trooslprijzen, elk van 25: Frederika B, van J. C. Benninck, Heetnstede; Catharina R, van J. M. Schoon, Medemblik, en Favori- tin. Harbrink Numan te Schoorl. Des morgens had nog een ringr:jderi] plaate- Ingozondon stukken ffluUHt veraMwoordtWkhtid v/*n de Redat- tu De opitortee m dn* rnbruk bewijvl zmb, dot de Redae&e er mede instem Alkmaar, 4 Juli 1924. AUTOBUSVERtfEER. Mijiiheer de Redacteur! Beleefd verzoekt ondergeteekende een pilaatsje voor het volgende. Bij voorbaat inijn dank. Sinds eenigeni tijd wordt de Stationsweg, vanaf de Stationstraat tot den Heldersche weg onbewoonbaar gemaakt door het autebusver- keer, zoodat de bewoners genoodzaakt zijn deuren en ramen herimetisch te sluiten voor het opwerpen van de wolken otof. Wanneer het autobusverkeer langs de andere zijde van den weg (langs het spoorhek) geleid werd, hetgeen zander bezwaar mogelijk is, zouden de bewoners van veel last, en de daar spelende kinderen van ved gevaar veriest worden. Hopende dat bevoegde autoriteiten/ hiierin verandering mogen 'brengen. EEN STATIONWEG- BEWONER. Land- es Talisbouw. VOOR KLEINE TUINEN. Verschiliende vruchtensoorten vragen onze hulp. Over de aardbeien hebben we de net- ten reeds aangebracht. «Het best doen we dit op V? Meter h'oogte, boveu de pianten, over draden of latten. Ook de bessen worden op ge- lijke wijze, beschermd, waarbij de netten, naar behoefte, ihooger worden aangebracht. In de frambozen hebben we meer te d'oen met een kleinen vijand n,l, het framtoozenkevertje „By- turus tomentosus". Het is een klein 34 m.M. lang kevertje, geelachtig grijs gekleurd, en van boven dicht bestippeld. Deze kevertjes vreten de niet geopende bloemknoppen reeds uit, en van de geopende bloemen nemen zij de bloemblaadjes, meeldraden en stampers De wijfjes leggen haar eitjes in de pas gezette vruchten, waaruit dan de bekende frambozen- wonnpjes ontstaan. Zij kunnen oorzaak zijn, dat we van onze frambozen geen enkele gave vrucht plukken. Dit jaar schijnen er veel ke vertjes te zijn, waartegen we den strijd na- tuurlijk bijtijds aanbinden. Daartoe gaan we thans de struiken dagelijks na, waaibij we de kevertjes uit de struiken opvangen op een kleed, of in een geopende parapluie. Het spreekt vanzelf, dat ze gedood worden. De appels en peren hebben dit voorjaar over het algemeen zeer rijk gebloeid, en de vruchten schijnen ook vrij goed gezet te zijn. Voor kleine boomsoorten kan dit zelfs mis- schien wel erg zijn. Vooral bij vormboomen. als lei'boomen en pyramiden en inzonderheid wanneer deze gedeeltelijk nog gevormd moe- ten worden, is dit teveel ongewenscht. Ook in verband met een volgenden oogst is een te veel aan vruchten niet wenschelijk. We gaan dan ook al spoedig over tot het dunnen der vruchten, waaibij zorg gedragen wordt, dat deze zooveel mogelijk over den geheelen boom verdeeld zijn. Bij vormbooimen laat men aan zwaldke gesteltakken zoo weinig mogelijk vruchten. Met dit uitdunnen wachten we ech ter tot na het mien, waarbij' een groot gedeel te van dit teveel reeds wordt afgeworpen. DE BETE'EKENIS VAN HET INSTITUUT VOOR PARASITAIRE EN BESMETTE'LIJKE ZIEKTEN TE UTRECHT VOOR ONZE PLUIMiVEE- TEELT. Den laatsten tijd had bovengenoemd Insti- tu-ut in het bijzonder enze aand'acht getrok- ken. Niet alleen door de mededieelingen der ver schiliende onderzoekingen en proefnemdngen welke d'aar hadden plaate ge\ronden', doch ook doordat we van verschiliende zijdcn medfedee- lingen verkregen, welke er op wezen, dat daar menschen aan het roer staan, die serieus werk wrrichren, voor wie elk toegezonden exemplaar een object is, waaraan de meest mogelijke aandacht wordt geschonken en waardoor menig Pluimveehouder voor groote schade bewaard is gebleven. Want ziekten beheerschen voor een belang- rijlk gedeelte die rentabiliteit van een' Ptuiro- veebedrijf en het is niet die eerste de beste, die ons eens als zijn meening te kennen gaf, dat een kippenh ouder die niet die meesrt voorko- nimde ziektenbeeld'en weet te onderscheiden om daartegen dan de noodige maatregelen te frrffen, al een heel slechte kans van1 bestaan had. D'e in sfprke mate opgewekte bellangstel- 1-irior hr-rhf er ons fee te vranen of we het In- stituut eens moebtem bezichtigen, welke toe- stemming direct ><Tkrq v. waaraan we enke'e zeer in! lk n hebben Nu willen we niet eerv pedebHTleerd' Verslag geven van heigeen w »a; echoortl en e- zicn hebben, al voelen we het aan onzen wel- willendieii voorlichter, Dr. Ivan Heelsbergen, verpucnt om nem op deze piaats een., woord vau ox"" te urengen voor at vvijzc waarop ny voor ous een greep uit uei zoo nneressanie lnuseum uau geaaaii, zoouat we eui ounoige- wooai moor overzicnt van vei^iuucuue 1 i>uun- veeziCKien in baar verschulenoe lypische uir LUgen verkregen, waardoor onze kijk op I'lunnveeziekten damg verbeloeid. werd, dlocn Lever een meenmg naar voren orengeu en die al vragende ontstond en die steeds scherper oniiijna werd, uaarmate we er diepex over na- d'achten. Het lnstituut voor parasitaire en besmette- lij'ke ziekten heeft ten doel de studenten aan de Veerartsenijikundige Hoogeschool gereed te makeni voor eeni belangrijk onderdeeL van hun toekomstige functiedaarnaast het oploseen van weteuschappelijke problemen. Daarvoor moeten ondeizoelongen plaate vinden, moet studiemateriaal verkregen wor den en stelt men er dus prijs op, dat de fok- kers dat materiaal toezenden. En al was het voor otis interessant en te- geLijk verheugend om van Prof, de Blieck te inogen vernemen, dat er bij onze dierenartsen een groeiende belangstelling voor Pluomvee- ziekten is ,toch is ook dat niet voor ons de driiiveer tot het schrijven van dit artikel. Wat deze dan wel is? Dat we hier, onder een leider, Prof. Dr. L. de Blieck, een Bacterioloog-Seroloog, een Pa- rasitoloog en een Protozooloog hebben, die voor verschiliende onderzoekingen samenwer- ken 01m tot een goed resultaat te kunnen ko men, welke omstandighedd zich hier te lande nergens zoo gunstig voor doet, om nog niet te spreken van de andere faculteiten en Institu- ten welke in' Utrecht gehuisvest zijn en welke onderzoekingen op den meest denkbaren bree- den grondslag mogelijk maken. Dat we hier eem inrichting hebben, die ala onderwijs-inrichting, uitteraard tot steeds ver der en dieper gaande onderzoekingen gesti- leerd wordt. Dat de fokkers de-belangrijkheid) daarvan vooral niet mogen onderschatten, omdat het hier een zaak geldt, welke voor hun bedrijf van het allergrootete belang is en dat we zeer sterk den indmk hebben gekregen, dat de Pluimveefokkers het lnstituut zeker evenveel noodig hebben, als omgekeerd. Toen we bij' het bezichtigen van het voor ons geselecteerde museum-materiaal de op- memng niaakten, dat enkele ziektenbeeiden al wel heel compleet waren, kregen we ten ant- woord, dat zulks inderdiaad t geval was en •men van geconserveerd onderwysmateriaal voorenkele ziekten wel voldoende voorzien was. Dat echter het lnstituut steeds behoefte heeft aan inzendingen, ten einde voor studen ten en eiger onderzoekingen materiaal be ach i kbaar te Hebben. Her eigen onderzoek beoogt de oplossing van belangrij'ke vraagstukken, waarvoor ech ter bij de groote toename van ingezonden' ma teriaal en een beperkt aantal ambtenaren niet steeds voldoende tijd en gelegenhedd over- blijft. 1 Toen zijn we ons gaan afvragen: Is het d'iepgaand-wetenschappe'lijk onder zoek van Pluimveeziekteni, zooals diit aan- dat lnstituut plaate vindt, voor de fokkers niet van zoo'n overwegend groot belang, dat wij alien de handen mean moeten Slaan en gaan zeggenwanneer de inrichting van' het lnsti tuut te Utrecht een zoodanige is, dat zij niet naar alle richtiflgen haar aandacht aan de onderzoekingen ten dienste van1 de Pluimvee- houders, kan blijven geven, ligt het dan niet op den weg en is het dan niet een zaak van eigen belang, dat de fokkers daarvoor zor- gen? Een oplossing van- alle moeilijkheden zien wij wanneer de Pluiimveefokkers hun belan gen zouden weten in te zien, door hunnenf- wege iemand te bezolddgen die aan dit lnsti tuut te werk gesteld kan worden'. En thans een simpele vraag: We tellen in ons land duizenden en nog eens d'uizenden kippenhouders. Houders van Nut- en van Sporthoenders. Het is practiseh onmogelijk, dlat die individu- cel bo tie bij botje gaan leggen' oni tot een be- hoorlijike bezoldiging van een door Prof, de Blieck gewcns'cht geaehte functionnaris te komen. Dat behoeft ook niet, want vrijwel alien zifn zij' georganiseerd, of in de Nederlandsche Federatie van Bonden van Bedrijfs-Pluimvee- houd'ers of in onze Sportvereenigingen. Ligt het dan niet op hun weg om eens met Prof, de Blieck te praten? En als het dan niet per directe belasting gaat. omdat er helaas nog maar al te d'ik- wijls bij de fokkers een zekere kortzichtigheid voor een eigen belang te comstatoeren valt, wanrom zou het dan niet als indirecte belas ting kunnen? Een goed verstaander heeft niet een woord noodig! Wij ontvingen de volgende vraag: Ik heb kuikens van begin Juni, dus nu rutin 3 weken oud. Het valt miji nu op, dat de benoetjes zoo zwak op haar pootjes be- ginnien te loopen en steeds zitten; te suffexL Enkelen vallen sorns zoo maar neer. (Ik Leb een Meibroedsel van dezelfde kippen, dlat geen last heeft gehad. Daaruit zijn heel mooie kippen gegroeid.) De haiantjes van bovenibedoeld broed zijn wel goed. Biji mijn buurman komt bij1 dlezelf- de kippen, maar een dag of dlrie jonger, het- zelfde verschijnsel voor. Onze k ippendeskun dige antwoordt: Dokteren, zonder de patient gezien te heb ben, is iedermans werk niet; 't onize al'thans niet. Laten we de zaak samen echter eens bekij- ken: De kuikens zijn van dezelfde afstam- ming als die 't wfel goed doen. Ze zullen waarschijnlijk ook dezelfde verzorging gehad hebben. Afsitainming, huisvesting plus ver zorging dus gelijk. Nu zijn de kuikens welke onweelegbare zwakteverschijnselen' vertoonen van de 2e groep, dus later geboren. Zou de kiem- kracnt dian niet verzwakt kunnen zijn, 't geen met het verloopen van het fokseizoen dikwijls het geval is? Deze gedachte wordt versterkt door de me- dedee'ing, dat de ha antje® geen zwaktever schijnselen vertoonen. Die rakkers zijn nu eenmaal steeds starker dan de hennetjes. Geef de dieren dagelijks een flinke gras- zode en fuif ze dagelijks eens ap een maaltje wormen. Fijn zullen ze dat vinaen! I

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 7