ii DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een Schoolbioscoop. No. 157. Hondard Zes em tnrimtigst© Jaargang. 1924 ZATEKDA© 5 mi DM Hummer besteat «tt 2 Wacko Deze Courant wordt ELKCN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rljk /2.50. Afzondcrlijke en bewijsniimmers 5 cents. PR1JS DER OEWONE ADVERTENTlfiN: Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar piaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v h HERMs. COSTER ZOON, Voordam C9. U Directeura G,'tL KRAK. Telef.nr. Administratle 3. Telefoonnr. Redadie 33. Postgiro 36060. Hoofdnedacteur: Tj. N. ADEMA. In den aanbiedingsbrief der Alkmaarsche gemeeute-txgrooting voor dit dienstjaar hdt>- ben Burg, en Weth. bij de uiteanzetting van hun leexplan o. a. medegedeeldi, dat onder- zocht zou worden in hoever wijiziging en uit- breiding van het door het filmbeeld! te geven aanschouwelijk onderwijs mogelijk en ge- wensclxt moet genoemd wordeni. Wij hebben er bij de bespreking van dit werkplan reeds in het kort op gewezen, dat de film in de laatste jaren een1 machtig hul middel bij het onderwijs is gfibleken en dat ttgenwoordige bioscoop-xegeling voor scho- lieren hier ter stede eigeniijk geen paedago- gische waarde heeft. Het onderwijs is er ndet of niet in vol- doeipde mate mee gediend als de leerlingen zoo nu en dan eens naar een bioscoop-theater trckken om er een of andere natuur-film te bezichtigen. Er kan veel meer van het aanschouwelijk onderwijs geprofiteerd worden door wekelijks films af te draaien, die een dluidelijk beeld' ge ven van alles waarvan de leerling zich een goede voorstelling moet kimnen1 vonnen. Dergelijke schoolfilms ter verduidelijking van het gesproken woord zijtn reeds op aller- lei gebicd beschikbaar en wij' wezen er des- tijds reeds op, dat de Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten pogingen doet, ze als ruilfihns bij diverse gemeenten in circulatie te brcngen. Zoodat nog slechts een behoorlijke zaal, een goed projectie-toestel en' een' geschikte onderwijzer-explicateur gezocht moeten wor den om de leerlingen van alle scholen weke lijks cen of meerdere uren van duidelijk aan schouwelijk onderwijs te laten profiteered Het wordt nu tijd, het vraagsituk van een Alkmaarsche schoolbioscoop oens wat nader onder de oogen te zien, opdat de nog vage piannen vasteren vorm krijgen en daaraan, welliclit reeds bij den aanvaug van den nieuwen cursus, een begin van uitvoering kan wordlen gegeven. Vooropgesteld zij dan, dat wij' groote voor- standers van aanschouwelijk onderwijs zijn. Zoo duidelijk en zoo natuurgetrouw kan men een bepaalden arbeid, de working van een machine of een organisme, het karakter van een land, een volk met zijn zeden en ge- woonten, of zelfs een eenvoudig voorwerp niet beschrijven of het beeldi, dat het kind' er van in zich opneemt moet onvolkomen zijn. Het gcdachten-beeld van elk kind1 zal ver- schillend aan d'at der anderen zijn en geen enkel zal volkomen juist weergeven wat de onderwijzer zijn hocxrders heeft willen voor- stellen. Kaarten en platen kunnen het gesprokene slechts gedeeltelijk verduidelijken. Zij geven alle een bepaald moment, tnaar niet de handeling zelf weer. Van die handeling b.v. van een bepaald soort fabrieksarbeid kan de leerling slechts een juist inzicht krijgen' door die fabriek te bezo'eken en de handeling te zien verrichten. Leerlingen uit groote steden, die gemakke- lijk allerlei fabrieken en bezienswaardigheden kunnen bezoeken, hebben daarom veel voor bij die van kleinere gemeenten, die voor aan schouwelijk onderwijs menigmaial op kostbare schoolreisjes zijn aangewezen De film komt te hulp en vonnt de onfcbre- kende schakel. Zij kan, zoo natuurgetrouw mogelijk, alles weergeven wat interessant en wetenswaardig is, zij vervangt dus het aanschouwelijk on derwijs op voor de leerlingen ontoegankelijke terreinen, zij brengt zelfs voor de kinderen der grootste steden verrassende projecties, omdat zij zich niet tot eigen sitad en landi be- paslt, maar tot in de verste uithoeken der vvereld het natuurleven van menschen en die- ren in zich opneemt. Wie nagaat hoe bij gewone volksvoorstel- lingen de film op verrassend eenvoudige wijze de explicatie der samenstellers verduidelijkt men denke b.v. aan de weergave van den stand van het net in de Visscherijfilm en van de ligging der versch'illende kauipen bi| de projectic van de Mount Everest-film be- grijpt, dat een met zorg gekozen en vervaar- digde onderwijs-film den leerlingen een -tot in alle onderdeelen juiste en voor altijdi in het geheugen gegrifte voorstelling kan bijbrea- gen. De tot dusver hier ter stede gevolgde werk- wijze lijkt ons niet de juiste. Sporadisch Slechts dan als er eens een heel bijzondere natuurfilm is bezoeken de leerlingen der lagere scholen een onzer beide bioscoop-theaters. Zij zien er een film, die door de samenstel- Iers niet als onderwij'sfilm bedbeld is en die zich in den regel niet bij de leerstof van het oogenblik aanpast- 7 oo wordt het onderwijs uit zijn verband gerukt en in den regel ontbreekt de noodige explicatie en zijn de onderwijizere niet vol- doende in de gelegenheid hun leerlingen voor te bereiden op wat zij te aanschouwen zullen kriji ^aarbij komt, dat er cudfrs zij®, hoe ooschuld'g de film or1- -tz&i rxs*- teis het bezoek van hun kimiirea a an een biLs- coop-theater min of meer principieele bezwa- ren hebben. Wij kunnen ons begrijpen, dat bij een kind, dat uits'luitend voor zijn pleizier ae ge.vone voorstel'lingen van een bioscoop-thdater be- zocht heeft, de herinnering aan allerlei sen- satie-tooneeltjes weer bovenkomt als hif met zijn klasse in datzelfde theater andermaal voor het projectie-doek zit. En als er dan een heel gewone natuifrfilm vertoond wordt, waarbij alle sensatie achter- 'wege blijft, gaat zoo'n bnd onwillefeeurig zijn schoolbezoek met het vroegere vergefijken, met het gevolg, dat hij de schoolfilm minder- waardlg acht en zooals het hoofd eener school ons onlangs verteldie luidkeels ver- kondigt, dat hij veel liever een „dramma" op het doek ziet. Dat alles maakt, dat de behoefte aan een eigen school-bioscpop zich doet gevoelen. Een bioscoop die niet het theater-cachet, maar het karakter van cen eenvoudig klasse- lokaal voor aanschouwelijk onderwijs dral Een gewoon schoollokaal dlusi, tegen bezoek geen vader of moeder eenige redelijke bezwaren kan opperen en waar ale leerlin gen gaarne vertoeven, omdat het een prettige afwisseling in de dagelijksche leerstof brengt. Zulke school-bioscopen zijn er reeds in de grootere gemeenten, maar hun uitru&ting en onderhoud was tot dusverre zoo kostbaiar, dat navoiging in kleinere plaatsen op erastige financieele bezwaren gestuit is. Maar ook die bezwaren zijn te overwinnen als wat ieder thans voor ziiclizelf wil doeu, weldra codperatief kan bereikt worden. In het laatst van het vorige jaar heeft de directeur van de Haagsche school-biosooop, diverse wethoudera van Onderwijs, hoofden van scholen en andere belangstellenden uitge- noodigd om van gedachten te wisselen over een mogelijk meer algemecn gebruiik van het filmbeeld ais hulpmiddel bij het onderwijs. De belangstellenden kwamen in de school bioscoop bijeen, dat een groot klasse-'lokaal bleek, waar 200 kinderen, op zitplaatsen die zoowel voor grooten als kleinen gescliikt wa- ren, een plaatsje kondlen vinden en dat, even- als alle andere schoollokalen, langs de wan- den met kaarten en platen versiem was Daar wend, door middel van een projectle- lantaren, een filmbeeld van Tyrol vertoond en om de kinderen een zoo duidelijk mogelijke voorstelling van eenige markante bijzonder- heden te geven, liet men hxm een als berg- ids gekleede pop zien en een opgezette ree- ok, benevens allerlei voorwerpen die bij het beklimmen van bergen onontbeerlijk zijru, als touwen, bergschoenen enz., alles welwillend ter demonstratie door daarin handel drij- vende firma's afge9taan. Na dit voorbeeld van aanschouwelijk on- derwijs heeft de directeur der Haagsche schooi-bioscoop een causerie gehouden, waarin hij de mogelijkheden en moellijkhedec. eener dergelijke instelling uiteenzctte. Hij wees daarbij op de groote beteekenia van aanschouwelijk onderwijs, dat door met bijzondere zorg samengestelde wetenschap- pelijlce films b.v. over de fabricatie' van diverse producten, over de functionneering van het oar en het oog, in verband met de verschijselen van het geluid en het licht en over zoo velerlei andere onderwerpen niet alleen voor de lagere scholen, maar ook voor het nijverheids- en het middelbaar onderwijs van groote beteekenis mag genoemd worden. Het laten vervaardigen van schoolfilms is evenwel een kostbare geschiedenis, omdat een gemeente ze alleen voor eigen gebruik moet betalen en in de kosten hoogsteos nog kan worden bijgedragen door enkele andere groote gemeenten, waar school-bioscopen hi stand gehouden worden. Wei zijn er reeds verschillende firma's die aan de schoolbioscopen gaarne hun fabrieks- films in bruikleen afstaan. Maar die films dragen onwillekeurig het karakter van reclame voor een bepaald product. Er wordt daarin meer de aandacht op het poduct dan op den arbeid gevestigd, de films dragen in den regel geen' heutraal en paedagogisch karakter en de best bruikbare films zouden eigeniijk geheel op aanwijizing van de schooRjioscoOp zelf voorbereid en vervaardigd moeten worden. Wat heel goed mogelijk zou zijn als de algemeene deelname grooter en de kosten daardoor geringer zouden worden. De siecretaris van de Vereeniging van Ne~ dterlandsche gemeenten deelde toeni med'e, ,dat zijn vereeniging een filmoentrale voorbereidf en dat zij dopr haar meer dan vijf millioen aangesloten leden mogelijkheden kent die zelfs de eroote stad niet kan verwezenliiken. Deze centrale stelt zich voor, de leerfihn die intemationaal kan zijia uit alle wereld- deelen aan te koopen. Deze films z't'Jen dan tega- tx:ipjrjjs asm de zich dflarvoat ra-. worden afgestaan en door cnderlicge railing zal men op eenvoudige en goedkoope wijze dte meest verschillende leerstirf kunnen behando- len. Aan eigen land en volk, alsmede aaa Indie met ziju op den voorgrond tredende onderne- mingen zal de filmcentrale door het op ruime schaal maken van opnamen, bijzondere aan dacht schenken. Een enkele komische film met zorg voor leeftijd en leerlingen-soort gekozen zai zoo nu en dan in het wetenschappelijk aan schouwelijk onderwijs een prettige afwisse ling kunnen brengan. Door de boven omschreven 'werkwijze zullen ook de kleinere gemeenten met betrek- kelijk geringe kosten een schooi-bioscoop in het l'even kunnen roepen en het is te verwach- ten, dat men op de stichtingsvergadering der .filmcentrale, welke na de vacanties gehouden zal worden, van algemeene deelname zal kunnen getuigen. Wij zijn er van overtuigd de heer Wes- terhbf is een groot voorstandet van aan schouwelijk onderwijb dat Alkmaar daar- biji niet achterwege zal bliiven. Er zijn hier talrijke lokalen die op eenvou dige wijze als leslokaal voor het film-onder- wijs geschikt gemaakt kunnen worden en er zijn hier ter stede zeer zeker ook de noodige leerkrachten cjie geschiktheid en ambitie be- zitten het geprojecteerde beeld1 voor de klei nere en grootere toeschouwers zoo opvoed- kundig mogelijk te verduidelijken. Mocht het aanschouwelijk onderwiiV door algemeene en ruime deelname der hier ter stede bestaande scholen een zoo groote plaats innemen, dat het leslokaal vrijwel alle dagen bezet zou zijn, dan ware te overwegen of niet een der thans beschikbare leerkrachten als „bioscoop-directeur" uitsluitend de taak der explicatie kan opgedragen worden Dat Alkmaar bij' goed en goeflkoop aan schouwelijk onderwijs ten zieerste gebaat is, behoeft o. i. geen betoog meer en wij! hopen van harte, dat onze gemeente na 'de aan- staande oprichting der filmcentrale zoo spoe- dig mogelijk tot oprichting eener eenvoudige schooi-bioscoop zal besluiten. Bnitenland DE COMMUNISTISCHE ACTIE IN DUITSCHLAND. Op last van den rechter van instructie bij ,het staatsgerechtshof tot bescherming der re- publiek en na verkregen toestemming van de voorzitters der betrokken huizen, is gister- morgen vroeg door de politie huiszoeking ge- daan in de fractiekamers van de communis- tische fracties van den Rijksdag en den Prui- sischen Landdag. Er werd een groote hoeveelheid brieven en andere documenten in beslag genomen. In den Landdag werden ook nog eenige Mau- serpistolen gevonden, welke de communisten bij de demonstratie in circus Busch op de le den der „Vaterlandische Verbande" hadden buit gemaakt. In den Landcdag'is gister door de commu nisten tegen deze huiszoeking geprotesteerd r».a. onder aanvoering dat zij er niet bij wa- ren geweest, teneinde te kunnen constateeren wat in beslag genomen is. „Het gevaar bestaat nu aldus de woord- voerder der communisten „dat de provo cateurs van Severing bij het gevondene dat- gene hebben gevoegd, wat hem in zijn kraatn >te pas komt", welke insinuatie den spreker een uitbrander van rfcn voorzitter bezorgde. De communisten hadden het voorstel inge- diend om te besluiten, dat de huishoudelijke commissie, tezamen met vertegenwoordigers van de communistische partij, terstond zou constateeren, wat in beslag is genomen en Ldat al het materiaal dat voor de afgevaar- digden als zoodanig onmisbaar is voor de uitoefening hunner functie, onmiddellijk wordt t'erug geven. De voorzitter deelde mede, dat de rechter van instructie hem schriftelijk toestemming had verzocht voor de huiszoeking, daar het vermoederr bestond, dat in de communisti sche fractiekamer materiaal in verband met verschillende gepleegde of nog te plegen moorden door de communistische Tfjeka ver- borgen was. Nadat de rechter van instructie zijn verzoek mondeling had toegelicht, was de toestemming verleend. De minister van binnenlandsche zaken. Severing, verdedigde de politie, die, naar hij zeide op uitnemende wijze haar nlicht doet tegenover de communisten. Op de door den rechter van instructie toegepaste maatregelen heeft de minister echter geen enkelen invloed. „Indien" zoo zeide hij „aan den rechter van instructie van de andere zijde, of misschien zelfs wel door communisten, die nog eenig verantwoordelijkheidsgevoel bezitten, mededeelingen zijn gedaan, dan is het noodzakelijk, dat het betrokken materiaal in beslag wordt genomen waaruit dan hi ken kan, dat de communisten voornernem zijn een n?.oc?rd te plegen, eiet slechts op be- paalde staajst-urgf-:-y docb. :p geheel;.i (Msifii Wij zrn er (BStedl dergelijke planum wofi ie yerijcJdao, ook aan de arbeiders de grootste schade to*, brengen." De minister yerweet den communisten daarop, dat zij werken met leugens en val« ache voorspiegelingen, en dat hun wijze van optreden een groot gevaar voor de arbeiders- beweging Beteekent. Een der communistische afgevaardigden interrumpeerde hierop: „De arbeiders zullen jou den nek omdraaien!" waarop de voor zitter zeide: „Dit is een ongehoorde aanspo- ring tot geweld. Bij een herhaling hiervan zal beslist moeten worden, of iemaad, die dergelijke woorden spreekt, nog in dit huia thuisbehoortl" welke opmerking door de communisten met hoongelach werd beanL woord. Onder geweldig tumult eindigde Severing daarna met de verklariag dat ae arbeiders zich steeds meer van het communisme af- wenden. Met alleen de stemmen der communistea tegen, werd daarop een voorstel aangeno- men, om de discussies hierover te sluiteu. Ten slotte verd, tegen het voorstel der communisten in, overgegaan tot de orde van dien dag. Ook bij den voorzitter van den Rijksdag is door ae communistische Rijksdagfractie geprotesteerd tegen de huiszoeking en wel speciaal tegen het verleenen van ae toestem ming daartoe. De communisten eischten de oogenblikkelijke bijeenroeping van het Se- nioren-Convent en den Rijksdag en boven- dien dat de voorzitter satisfactie zou geven. TEGEN SCHIEIDEMANN. Deburgerlijke meerderheid! in den gemeen- teraad van Kasisel heeft beslotan om ae Prui- sisclie „Persoinalabbau"-verordening op den Ober-burgemeester toe te passen. De socialis- tische Scheidemann moet dus laftreden. Tegen hem persoonlijk wordt actie ook eigeniijk ge- richt. De sociaal-democaten en die communis ten verzetten zich er tegen. DE NQORSCHE HOOFDSTAD. Ook het Lagting besdoot met 21 tegen 14 stemmen om Christiania met 1 Januairi 1925 in Osle te herdoopen. DE OPZEGGING DER MICUMr VERDRAGEN. De Ruhr-industrieelen laten zijdelings ver- klaren, dat zij met de opzegging der Micum- verdragen tegen 1 Augustus ge^szins bedoe- len-, een overeenkomst met rrankrijk van de hand te wijzen. Zij willen slechts hun verlan- gen naar een spoedige inwerkings. lling der expertsrapporten uitdrukken. MASSA-ONTSLAG VAN' AMBTE- N'AREN. De Hongaarsche Staat heeft meer dan 4000 rijksambtenaren op staanden voet ontslagen. Een leerares heeft zich haar ontslag zoo aan- getrokkeni, dat zij onmiddellijk zelfmoord pleegde. De positie waarin de ontslagen amb- lenaren zich in verband met den _algemeenen economischen toestand bevinden, is radeloos. De verbittering is natuurlijk zeer groot. DE 8-URENDAG IN- DUITSCHLAND. Volgens het Zwtisersch Telegraafagent- schap hebben de Franschen en Engelsche mi nisters elkaar als hun meening te kennea ge geven, dat Duitschland den achturendag moet erkennen en dat het zich ten behioeve van ar- beidsverlenging niet mag beroepen op het feit dat het schadevergoedingen moet betalen. NAAR DEN KMJRENDAG IN' OPPER-SILEZIe. .In de kolenmijnen en ijzergeterijen van Oostelijk Oppeir-Silezie hebben, naar het Hbld. meldt, de directies bekend gemaakt, dat de loonen vanaf 1 Juli met 30 pet. vermin- derd warden en dat alle arbeiders tegen 11 Juli ontslagen zijn. Na deze tennijn zullen slechts die arbeiders weer worden aangeno-' men, die verklaren 10 uren per dag te wer ken. Voorts hebben de directies van de mijnen en ijzergieterijen aan de regeering medege deeldi, dat zij alle bedrijVen zullen stopzeten en niet in sitaat zijn de belastingen te betalen. Zij verlangen opheSing van de uitvoerrechien en een aanzenlijke reductie van die spoorweg- tarieven. HET REQUISITOIR IN HET PROCES- GRAFF. In zijn pleidooi in het prooes-Graff te Stet tin heeft het O. M. erop gewezen, dat de laatste hoop van de gevangenen in den Bel- gischen kerker op het te vellen vonnis 'is ge vestigd. De Belgische rechters hebben uitge- maakt, dat Reinhardt c. s. de schuldigen zijn en thans wil men, dat Kaws c.s. de schuldi gen zijn. De beklaagden, wier eergevoel en kameraadschap gebleken zijn in den loop van het proces, zijn uit ander hout gesneden dan gewone misdadigers. Komt de rechtbank tot de overtuiging, dat dit drietal opzettelijk en met voorbedachten rade heeft gedood, dan moet de straf worden uitgesproken, die daarop staat Gratieverlee- ning moet worden overgelaten aan de autori- teit, die daartoe het recbt heeft Het O. M. corcludeerde met de overtuiging uit te sprekea, dat de r'rie beklaagden luite- nant Graff wetbewusi gedoad hebteu HIJ HAD ZICH BEDACHT Een welgesteldfe boer te Goshen (Staat New-York) vervoegde zich' dezer dagen in den winkel waarin hij 40 jaar geleden van den vader van den tegenwoordigen eigenaax een paar lange broeken had gekocht. De broeken waren nooit gedragen en zaten nog in het- zelfde papier gevouwen, als waarin de toen- mahge bediende ze had ingepakt. De boer wenschte nu de broeken te ruilen voo'r een ander ^irtikel of anders zijn geld te- rug. OOK ONBEWAAKTE OVERWEGEN IN BELGIE, Ook Belgie kent blijkbaar het gevaar der onbewaakte overwegen. Senator Asou van Doornik heeft er den minister van spoorwegen vragen over gesteld en daarbij vooral gewe zen op het gevaar biji mist. Hij vroeg den minister of het niet mogelijk was een stelsel in te voeren van zichtbare of hoorbare seinen, dat op een bepaalden afstand automatisch in werking zou worden gesteld door een nade- renden trein. 'De minister antwoordde, dat de zaak in studie was. In het feit, dat er in den laatsten tijd weder- om herhaaldelijk ongelulcken gebeurd zijn, heeft de senator aanleiding gevonden, den minister te vragen, hoever hij met zijn studie gevorderd is. ZEVEN DOODVO NNISSE N TE MOSKOU. Naar Reuter uit Moskou meldt, is daar Donderdag het spionnageproces, bekend als de „Zaak van de dertien" geSindigd. Zeven van de dertien beklaagden werden ier dood veroordeeld, o.w. een neef van den bekenden liberalen staatsman Koni, cen ingenleur. en een commandant van een mijnenlegger. Mej. Skalon, een dochter van den vroegeren onder- koning van Polen, die thans pleegzuster is, werd wegens medeplichtigheid tot 10 jaar ge- vangenisstraf veroordeeld. DE AANSTAANDE LONDENSCHE CONFERENTIE. De Fransche minister van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat het program, het- welk in de uitnoodiging tot dte conferentie te Londen wordt voorgesteld, alleen Engeland zelf verplicht. Daar er te dien aanzien nog geen enkele overeenkomst is bereikt, hand- haaft Frankrijk nog zijn vrijheid in zake die kwestie. De belanghebbende regeeringen zul len ieder voorstel kunnen formuleeren, het- welk nuttig wordt geacht. HET PRESIDENTSCHAP DER VEREENIGDE STATEN. Volgens een bericht uit New York heeft Lafolette de uitnoodiging aangenomen, can- didaat der progressistische partij voor het presidentschap te worden. De zitting der dtemocratische ponventie is opnieuw verdaagd, zonder dat ook bij de 61ste stemming een candidaat voor het pre sidentschap kon worden aangewezen. PROCES TEGEN EEN OUD- MINISTER. Voor de schepenrechtbank te Weimar is het proces begonnen tegen den vroegeren Thiiringschen minister van binnenlandsche zaken Hermann en verscheidene andere vroe gere staatsbeambten, die er van beschuldigd worden, in vele gevallen gemeenschappelijk en met voorbedachten rade gerechtelijke oor- konden en staatszaken valschelijk opgemaakt en ook oorkonden vernietigd te hebben, ten einde hierdoor aan derden geldelijke voordee- len te verschaffen. Ex-minister Hermann bestreed de bewe- ring dat hij zich, bij het beschikken over klachten, zich- zou hebben laten lijden door overwegingen van partij-politieken aard. DE TERUGKEER VAN DE U1TOEWEZ E NE N. In antwoord op een interpellatie in den Pruisischen Landdag heeft de Pruisasche mi nister van Binnenlandsche Zaken, dr. Seve- zijn voldloening uitgesproken over het 'uit van de nieuwe Fransche regeering tot het verleenen van toestemming tot terugkeer aan- de uitgewezenen. 'Hij gaf daarbij, als zijn meening te kennen, dat ae Fransche regee ring dit Ibesluit wel niet zal beschouwen als een soort van genade, doch als een eersten stap naar het hersftel van geordenide en wet- tige toestianden in het "bezette gebied. Spreker waarsdhuwde tegen" overijlden te rugkeer, voordat woningruimte en werkgele- genheidf gevonden^ zijn en hij: deed verschil lende toezeggingen van regeeringssteun bij het zoeken daarvan. Voorts deelde minister Severing mede, dat de Pruisische regeering den Rijksmin'ister van Buitenlandlsdre Zaken, dr. Stresemann, heeft verzocht, stappen te dioen bij de bezet-

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1