vest 8*- HIM v^ty It <f*7ig nV Rlf. -(->■ V>0 v., ».a2« ondenvijiB B en C; Gelet ip het voorstel van Btrrgemeester en Wefhoivders, apgenomen in bijlage nr. 124 tot 'het verslag yan 's Raads Hitide'ingen, a'.smedc op de bdreffemde bcpalingcn der Lager Qiiderwijawet 1920; Besluit aan het Bestmu- voorncenid uit da gemeen- tekas de gelden toe tc staan, welke benoodigd zijin voor de aanschaffing van; 1ten behceve van school B aan die St. An nas tra a'" twee boekemkasten en ecu tafd; 2. ten behoeve van school C aan de Nieuwstraattwee boekemkasten, een kast voor natuudctindige instrumenten en voor- verpen voor natunrljjke hi stork, eem schrijf- tafel voor het hoofd der school, drid lesse- naans met trede en stoel, twee bomdstellmgcn, oen dicteerbcmd met eem telraam, zes papier- bakjes on twee platenkisten. III. De Raa& der gemeente Alkmaar Gelezen het adires dd 22 April j.1. van het Bestuur der Vereemigimg St. Joseph alhier, verzo^kende gelden uit die gemecntekas be- sdhikbaar te stellen voor het bouwen van cm gymr.asticklokaal ten behoeve van zijne al hier gevestigde RK. sdholen voor lager on- dlerwiia B en G, onderscheidienlijk gielejgen aan de St. Annastraat en de Nieuwstraat; Oelet op het voorstel van Burgemeester en Wethoudicrs, epgenoimen in bijlage nr. 124 tot het versing van's Raads handelingen, alsmede op die betreffende bepalingan dier La ger Ondierwijswet 1920; Besluit aan het Bestuur voortnoemd db voor dien bouw benoodigde gelden uit de gemieemtekas toe le staan. IV. De Raad der gememte Alkmaar; Gelezen liet adreis dd. 22 April j.l. van het Bestuur der Vereeniging St. Joseph alhier, verzoekende gelden uilti de geimeentekas be- schikbaar te stellen voor het uitbreidlen van zijne in deze gemeente gevestigde R.K. school voor lager onderwijs A aan dien Nlietiwlondersiingel Gelet op (het voorstel van Burgemeester en Wethoucters. opgenoinen in bijlage nr. 124 tot het veraiag van's Raadls handelingen; alsmede on le betreffende bepalingen1 ijsiwet 1920; der :e o p de Lager Oindierwiji Besluit: aan het Bestuur voornoemd de voor die uitbreiding benoodigde gelden uit de ge nua utekass toe te staan. V. De Raad der gemeente Alkmaar Overwegende, dialti het gewensdht is de ge- leidelijke invoering van het vak lichamelijke oefening op de lagere scholen te bevorderen; Gelet op het voorstel van Burgemeester en Wcthouders, opgenomen in bijlage nr. 124 tot het verslag van Js Raads hanaelingen; Besluit Burgemeester en Weihoudera op te diragen plannen te ontwerpen en in te dienen om te voorzien iia de bdhoefte aan de beooodigde tokallHteit voor het geven van onderwijs aan de openbare scholen voor gewoon- en uitge- breid lager ooderwijB in het vak, vermeld on der j van artikel 2 der Lager Onderwijs- weti 1920, en alle verdcre mlaatregelen te nc- men, welke moodig zijn om oen geleidelijke invoering mogelijk te maken. VI. Di Raadi der gemeente Alkmaar; BeSlnit: die uitgaven, verhonden aan zijne hedten Comen beslissingen tot het besdhlkbaarstel- uit de gemeentekas van gelden voor de aanschaffing van schoolmeuhelen en leermid- delen ten behoeve van de R.K. Meisjesscho- len A, B en C. en de R. K. Jongenssdiolen B. en C, het bouwen van een gymnaStiieklo- kaal ten behoeve oer R.K. Jongenisscholen B en C en de uitbreiding van de R. K. Jou- gensschool A nader te regelen bij supplctoore oegrooting. SCHOOI.G EI.DRF.GELINC EN NIJVERHE1DSONDERWIJS. In bijffage No. 114 schrij-veni B. en1 W. De heffing en invordering van school'gel- den voor het onderwijs aan die Gemeer.te- •lijke Avofidsdiool voor Nijverheidsonderwijs en de Scliool voor Voorbereidend Middei- baar Technisch Onderwijs geschiedt tot dusi- ver kraditens de verordeningen, opgenomen in de Gemeeni'ebladen nns. 642 en 643, die, dateeren.de van 1919, tarieven van heffing bevatten, welke iin verhouding tot de nieuwe regelingen van alle andere gemeentelijke scholen te hoog zijn, waarorn net ons ge- wenscht voorkomt, die verordmimigen *te her- zien. Ter vereenvoudiging hebben wij 66ne ver- ordfening ontworpen voor beide scholen en daarin twee tarieven opgenomen; de admi- nistraticve regelingf todi is voor beide scho len gelijik. Wij meenen diat de tarieven van 'het schoolgeld voor de Gemeentelijke Avond- school voor Nijverheidsonderwijs gelij'k bc- hooren te zijn aan die van de H'andelsavond- school. Bij alle vensdhil in inhoud komen de streldcing en onwang van het onderwijs aan beide scholen zoo zeer overeen, daiti wij voor de vaststelling der schwlgelldtariieiven als vanzelf tot deze gelijksteEing zijn gekoonen. Met het oog op het hoogere peil van1 het on derwijs aan de school voor Voorbereidend Middelbaar Technisdi Onderwijs zoudten wij de tarieven voor deze school gelijk willen doen zijn aan die van de HamfcHiad'agschool. Artikel 28 der Nijyerhtidsonderwijswet geeft enkele voorsdhriften ten aanzien van de school gcldheffing voor van Rijkswege ge- subsidieerde scliolen, o.a. dat hot sdioolgeldi niel meer mag bedragen dlan het gemiddeid bedrag van de kosten per leerling. uidien het niet voor iederen leerling van dezejfde kl'asse gieliijik is, mag de hoogste klasse van school- gel d1 P len eene opgave van de totale kosten dier gelaheffitig alt gemiddelde niet te boven aan. Wij laten hier vdgen voor beide sdio- scholen, de ontvangsten wegena subsidito van het Rijk, de ProvLncie en de bij dtf buitengemeentem, de ton Haste der gemeente blijvendc kosten1 (ecu en ander volgeus de ramingeiv op de begrootingen dier sciholen voor 1925, gelijk deze thana aan den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschi pen zijn toegezonden). benevens de geraamc opbrengst volgens het oudc en heF nieuwe tarief. iap- mde Tsgan en gebpuikt men de Zanuwatiiientiis on Zenu zvai&fkenco Zenuwtabidien nietrw 305.05. Totale ko<ten: S.v.V.M.T.O. 8130; oot- vangsten 6700; ton Caste der gemeente 1430opbrengst cud 465tarief mieuw 239.25. Bij den aanvang vhtn den cursus 1923/24 bodroeg het aantal leerlingen aan de Ge- meentolijkc Avoiukschwl voor NijV. rheids>- onderwijs 187 en aan de School voor Voorbe reidend Middelbaar Technisch Onderwijs 16. Uit een en an dier zail1 U blijken, dat niet alleen de opbrengst der schoolgeldcn bij lange na niet zal epwegen. tegen de ten laete der gemeente blijvendc kosten, ook zal voor de beide scholen het hoogste schoolgeld (respecticveliijk 103.15 en 206.25) blijven beneden de gemilddolde totaalkosten per leer- ling, zijnde voor de beide scholen respectieve- lijk 127.— en f 508. -. Dat voor de Gemeentelijke Avondsdiool de opbrengst der schoolgelden vol gens de nieu we regeling aanmerkelijk mindei" is, dan die volgens iheti oude tarief, vindt hoofdzaWijk zijn oorzaak in de omsiandighedd, dat het moerendeel der ouders van1 leerlingen, die volgens de nieuwe regeling In de laagste klasaen van aanslag zijn" ingedeeld, volgens cte oude regeiing reed-- met het hoogste achoolgeldi werden bdHaslt. Ten aanzien van het opmaken en vaststel- len der kohieren, waarvoor in de overeen- koimstige verordening voor de Hanrd'elsscho- len, I :we Vergadering met gebruikmaking van dc bevoegdilield in art. 265d der Ge- meentewdL den gemeentecontroleur in de plants heeft gesteld van de bij de art. 264 en 265b dezer wet genoemide best u ursorgancn merken; wij op, dnt art. 28 lid 7 der Nijver- heidlsonderwijswet blijkens zijn gesdiiedenis een bijzondere regeling bevat, die voor de al- gemoene regaling der Gemeewtewet "in de plaats treed, zoodat geen beroep open staat en op het opmaken tn vaststellen der kohie ren art. 265d der gemeentewet niet van toe- passing is. Met betrekkitng tot 'de verstrekking van leermiddelen meenen wiji ten aanzien van de Geirueentelijke Avondsdiool voor Niijverbdds- Otnderwijs onder overbrenging niaar de be tas tin g-verorden ing te mocden handhaven de tot nu toe geldende regeling (Gem. blad 627 art. 3, 2de Id) dat de leerlingen de sdhool- en teekenbehiceften kosteloos in bruik- leen ontvangen. Ten aanzien van die school voor Voorbereidend Middelbaar Technisdi Onderwijs gold tot nu toe de bepating, dat de leerboeken voor zoover de leerlingen niet kosteloos onjoerwijs ontvangen, door hen- zelven worden aangeschaft (Gem. blad 628, art. 3, 2de Hid). Wij zouden ten dieze dezelfde regeling willen maken als voor de Hiandels- dagschool geldt. De verordeninigen Gem. bladien 627 en 628 zullen binnenkoriti aan een' algeheete herziening worden ondlfrwor- pen en alsdan met een en ander in overeen- stemming kunnen worden gebracht. De Commissie voor de belastiingzaken gaat acooord met dit voor^tell. Kan ook Uwe ver gadering hienmede instemmen, dian stellen wij haar voor vast te Stellen een verordening regelende het heffen van schoolgelden voor het onderwijs aan de Gemeentelijike Avond sdiool voor Nijverheidsonderwijs en de School voor Voorbereidend Middelbaar Technisch Onderwijs te Alkmaar en ;een ver ordening regelende het invordereu van schoollgelden voor het onderwijs aan de Ge meentelijke Avondsdiool voor Nijverheidsonr derwijs en de School voor Voorbereidend Middelbaar Technisdi onderwijs te Alkmaar. KI NDE RB E W A ARiPl. A ATS De vergadering der vereenlging tot in- standliouding van een kinderbewaarplaats, gisteravond in De Unie gehouden, was door zes dames-bestuursl eden bezocht, alsmede door dr. Pameijer. De dames mevr. Dorbeck en mevr. Adema waren verhinderd. Totale kosten: G.A.v.N.O. f 23775; ont- vangsten f 18612.50 ten laste der gemeente 5162.50; opbrengst oud 1093.75; tarief De notulen werden na opening der verga dering door mej. Van Rijn, door mevr. Kor- teweg gelezen. 2c werden onveranderd gotd- gekcurd. Hierna word het jaarvcrslag uiigebradit, waaraan wij liet volgende ontleenen: In 1923 werden gehouden 1 ledenvergade- ring en 5 bestuursvergaderingen. In het be stuur was eene vacature dioor het vertrek van mevr. Servatius, in wier plaats benoemd werd mevr.Adema. Het aantal kinderen was schommelend. Soms weinig, zoodat men bezorgd was of de Vereeniging doeltreffend was, doch dan in eens weer zeer toenemend, zoodat de instand- houding zeer gewenscht blijkt. In het jaarvcr slag "22 van het Bungerlijk Armbestuur al hier wordt met nadruk gesproken van het nut der kinderbewaarplaats voor die vrou- wen, die gaarne in eigen onderhoud willen voorzien, doch voor wie de kinderen thuis een bezwaar zijn. Bezuiniging zoowel van werkgevers ten opzichte van werksters, als werkeloosheid van mannen, die tijdens deni werktijd hunmer vrouwen voor de kinderen zorgden, kunnen o.a. worden beschouwd als oorzaak van het wisselend aantal. De voorgenomen veranderirag van woning moest door alilerlei omstandigheden voor lan- gen tijd worden uitgesteld. Van een fusie van „Kinoerbewaarplaats", „KindervoedingJ' en „Huisvlijt" ('t laatste om de grootere kinde ren tusschen schooltijden bezig te houden) kan daardoor voorloopig nog geen sprake zijn. Met krachtige hand werd nu verbete- ring, vergrooting en aardiger inrichting van het tcgenwoordige gebouw doorgezet. Het dubbel mannenkwartet Zang en Vriendschap en de Aikmaarsche manufacturiersvereenl- ging zonden elk een gift en het lotus-clubje bracht een kerstgave bij een, waarvan aan. de gezinnen van de kleintjes eenige versnapering w uitgereikt. Nog irnrner blijkt dat de kinder- bewaauplaats sympathiek is aan de geheele burgerij. Het verslag brengt een woord van dank aan dr. Pameijer, cue steeds met groote toe- wijding en zorg het bestuur behulpzaam is door het control eeren der kinderen. Als altijd was het St. Nicolaasfeest het vroolijk sfot van het oucfe jaar. Uk 25 gezinnen werden 43 kinderen ver- pleegd in 294 dagen. Het jaan'erslag werd goedgekeurd, cvenals de rekening en verantwoording over 1923, nagezlen door mej. Cohen Stuart en mevr. Eecen—van der Stok. De rekening sluit met een bedrag van 4044.98 a an ontvang- sten en uitgaven. Aan de beidie genoemde da mes werd cen woord van dank gebracht voor hunne moeite. De begrooting voor 1925 sluit in ont- vangst met een bedrag van' 2230, terwijl de uitgaven geraamd worden op 2703.10. Een gemeentelijke subsddie zal worden gevraagd ten'bedrage van het geraamde nadeelig sal- do ad 473.10. Het vorige jaar bedroeg de subsidie ongeveer 750 nte6r. De bedoe- ling zit voor om zooveel mogelijk uit bijdra- gen van particulieren de stichtmg in stand te houden. Als er geen bijzondere uitbreiding noodig is, denkt net bestuur over 1925 de uitgaven te kunnen dekken met het zooveel la ger geraamde subsidie. Mej. Van Rijn lichtte'verschillemde cijfera nader toe, waarop de begrooting werd goed gekeurd en1 de pemningmeesteres mevr. Kor- teweg gedechargeerd voor haar financieel beheer. Na eenige mededeelingen over de wijzigin- gen in de bestuursfuncties zei mej. van Rijn een en ander over de kinderbewaarplaats. Deze ziet er thans zeer vriendelijk uit zoowel in- als uitwendig, dank zij aanhoudende zorg. Zoo is het ook met liet tcrrein rondom het gebouw. Aan dr. Pameijer bracht mej. van Rijtn dank voor zijn onverminderde belangstelling en zorg voor de kinderen. Verdler dankte spreekster mevr. Wendielaar, de maandbezoek- sters en'de verzorgster voor hunne moeite en het verrichten van de veie bezigheden in het belang der K inderbewaarplaats Na rondvraag volgde hierop slutting. DL NATIONALE SCHIETWED- STRIJDEN VAN „NIMROD". Klokslag 6 uUr dndigdim gisteravond de nationale schietwcdstrij'dm, die de schietver- eeniging „Nimrod" alhier ter eere van haar 12^-jang bestaan organiseerde op de boven- zaien van het cafe van dcu lieer Van Gijzen, aan de Breedstraat. De voorzitter van „NimrodM, de heer J. W. v. d. Graaf, sprak een enkel woord tot slui- ting van de wedstrijden. Spr wees er daarbij op, dat men aan het begin wel wat pessimis- tisch gestemd was. Later ging dit echter over in optimisme ten opzichte van het verloop. Er Is uitstekend geschoten, merkte spr. op en hij noemde in1 dit verband de namcn van de heeren Ruigewaard, Genefaas, .Hekket, Bos en Rijkera. (De beide eersten schoten resp. 29 en 23 maal't maximum). Voorts werd gewezen op den broederlijken mt, dlie er onder de schutters heerschte en e gezelligheid tijdens de wedstrijden. De pers kreeg een woord van danlc, voor .het op- ncinen der verschillende standen. De voorzitter verzocht ten slotte dien com mandant, den heer Boensen, die het eerste scJiot had godaan, thans weer het laatste schot te doen afgaan. De coitimandantgaf aan dit verzoek gevolg. Toen 't schot gev-allen was, vroeg de heer Genefaas het woord, om het bestuur dank te zeggeni namens de schutters voor de regeling van de wedstrijden. Wij kunne met voldoening er op terugzien, zcide spr., de hoop idtsprekcncte, dat eventu- eel volgende wedstrijden nog beber zullen, sla- gen De heer Bocrscn sprak eveneens zijn genoe- gen uit over de uitsfekende regeling. Hopen- lijk zullen volgende wedstrijden ndefc lang uit- blijven. Spr. hoopte, dat men tot het organi- seeren daarvan in staat al zijn. Hij. dankte ook de schutters, die zoo'n goede reclame voor „Nimrod" gemaakt hebben en den naam van de vereeniging hebben hoog gehouden. Spr bood daarop den axinwezigen namcn? „Nimrod" een verversching aan. Men bieef nog eenigen tijd gezellig bijeen. Des avonds werd de cinduitslag opgcsteld. Deze is als volgt: Afdeeling A. Marga-geweer. A I. Korpswcdstrijd voor Schietvereeni- gingen (max. 300). Iste vijftalien: 1Nederalnd en Oranje, Alplien a. dl. Rijn, 278; 2. Verecn. Schcr[ischutters, Egmond a. /ee, 2713. IJmuiden 270; 4. Generaal Cran io, Schoten, 270; 5. Generaal von Merit, Haarlem, 270; 6. Generaal Joubert, Over- veen, 266 7. D. E. S.., Alkmaar, 263; 8. Vel- zen 262; 9. J.isse. Lisse. 260; 10. Vcreenigde Schutters, Alkmaar, 252; 11. Commando, Bloemendaal, 246; 12. Diana, Bergen, 245; 13. Uitgeest 240. 3, 4 en 5: Volgorde wordt door loting be- paald. Dasspeldjc voor hoogsten Korpsschutter: A J. Hekker, 59. A II. 2e vijftalien Schietvereenigingen'. 1. Generaal Joubert, Overvcen, 268; 2. Oranje, IJmuiden, 264 3. Lisse, Lisse, 259; 4 D- E. S., Alkmaar, 255 5 Generaal von Merit, Haarlem, 253; 6. Commando, Bloe mendaal, 252 7. Uitgeest 239. Dasspeldje voor- hoogsten Korpsschutter: P Gulikers, Oranje, IJmuiden, 57. A III. Koipswedstfijdeni Burgerwachten, ma*. 300. le vijftalien: 1. Haarlem 277 2. Alphen a. d. Rijn 273; 3. Alkmaar 257; 4. Limmen 230; 5. Schoten 217 Dasspeldje hoogste Korpsschutter: C. de Raat, Haarlem, 58. A IV. 2e vijftalien: 1 Alkmaar 260 2. Velzm 258. Dasspeldje Voor hoogsten Korpsschutter: J. P. Plas, Alkmaar, 56. A V. Korpswedstrijdeu Lanldstortni, max. 300, (Generaal von1 Merk), Haarlem, le vijftalien 1. Kcnnernerl and, Haarlemv 262 2. L3m- 4, Broek op men 248 3. Castricum 226; Langendijk 202. Dasspeldje voor hoogsten Korpsschutter: C. J, Brocrsc, Kennemerland, Haarlem, 56 A VI. 2e vijftalien1: 1Broek op Langendijk 214. Dasspeldje voor hoogsten KorpSBdiutter: D. Dirkmaat, Broek op Langendijk, 49. A. VII.- Personeele wedsfrijd Marga, qiax. 60: 1. W: F. Fransoo, Amsterdam, 59, (54); 2. N. de Groot, Limmen, 59 (523; 3. M. Vink, Haarlem, 58 (55); 4. A. J. Hekker, Overveen, 58 (49); 5 H. Spoor, Haarlem, 57 6. A. C. Mijs, AJlphen a. d. Rijn, 57 7. J D, Heijkoop, IJmuiden, 57 (54)8. Rom- pa. Schoten, 57 (50); 9. C. J. Milo, Alphen a. d Rijn, 56 (55)10. J. Eldermaus, Haarlem, 56 (54); 11. J, Riiigv.vaard, Egmondi aan Zee, 56 (54); 12. H A. Maas, Alkmaar, 56 (51); 13. G. Bergshoef, Alphen a. cL Rijn, 56 (51); 14. F. van ttelt, Haarlem, 56 (51); 15. HL Rij- kenbeerg, Alkmaar, 55 (58), Conso'laticprijs voor hoogste serie zonder misscliot: P. Langendonk, Haarlem, 40. A VIII. Eerewedstrijd Marga (max. 120): 1. A. C. Mijs, Alphen a. d. Rijn, 59 en 59 118 (52)2 H. Spoor, Haarlem, 59 en 58 117 (55); 3. J. A. Rijkcrs, Haarlem, 59 en .56 115 (53)4. J. Jacobs, Haarlem, 56 en 58 114 5. E. van Hontschoten, Gouda, 57 en 50 113 (52); 6. J. van Hontschoten 59 en 54 113 (52). A. IX. Vrije baan Marga (max. 36): 1. J. Ruigewaard, Egmond aan Zee, 29 m. 16; 2. A. J. A Genefaas, Alkmaar, 23 m. 36; ,3. A. C. Mijs, Alphen a. d. Rijn, 13 m. 36; 4. A. de Waard1, Egmond aan Zee, 12 m. 36; 5. J. Rijkens Haarlem, 10 m. 36; 6. G. Bergs hoef, Alphen a. d. Rijn, 4 m. 36; 7. HL Spoor, Haarlem), 3 m 36; 8. H. A. Maas, Alkmaar, 2 m. 36. 4 m, 35, 7 m. 34; 9. J. Dcken, Haar lem, 2 m. 36, 4 m. 35, 4 m. 34; 10. J. Rompa. Schoten, 2 m. 36 4 m. 35, 2 m. 34; 11. A. F. Bo«, Overveen, 2 m. 36, 2 m. 35, 12'm. 34; 12. P. Alders, Haarlem, 2 m. 36, 2 m. 35, 10 m. 34; 13. A. Hekker. Bloemendaal1, 2 m. 36, 2 n. 35, 3 m. 34; 14. W. Faase, Bloemendaal. 2 b. 36, 2 m. 35, 2 m. 34; 15. E. van Hont schoten, Gouda, 2 m. 36, Dm 35, 4 m. 34 16. L. C. Iongenburger, 1 m. 36, 11 m. 35; 17. C. Wijker, Egmond aan Zee, 1 m. 36, 3 m. 35; 18. J. Elderman», Haarlem, 1 m. 36, 2 m. 35; 19. W. Wiftebrood, 1 m. 36, I'm. 35, 3 m. 34; 20 J van Hontschoten, Callantsoog, I m. 36, 1 m. 35, 2 m. 34. (Wordt vervolgd). Prorinoiaal Nieaws UIT EGMOND-BINNEN. Vrijdagavond werd in de zaal van den heer C. Mooy de openbare vergadering gehouden, waarin het raadsbesluit betreffende de open- bare school te Egmondbinnen besproken zou worden. Van de Roomsch-katholieken was niemand aanwezig. De heer Blokker opende de bijeerikomst met een woord van welkom aan de opgeko- ?nenen en inzonderhcid aan den heer Burge meester van Egmondbinnen. Voorts zette hij liet doel der besprekingen uiteen. Er bestaan ernstige grieven tegen dit z.i. onbillijke raadsbesluit en om aeze uiteen te zetten was den heer Bosschaart van Egmond aan Zee verzocht namens deze menschen het woord te voeren. Hij vertrouwde, dat het den heer B. gelukken zou dit duidelljk en begrijpelijk te cloen. De heer Bosschaart gaf in't kort de rede- nen aan die hem erfoe gebracht hebben aan het verzoek van deze menschen te 'voldoen, daarbij den nadruk erop leggende, dat hij door zijn geregeld contact met hen geheH op de hoogte was van hun denken moedstoestand. Deze laatste was na het raadsbesluit zeer bitter en het lag voor de hand, dat hij ook bittere woorden moest ge- bruiken om voldoende te kunnen weergeven, wat hem was toevertrouwd en wat hij zelf had opgemerkt. Allereerst werd het raadsbesluit aan cri- tiek onderworpen. Door de samenkoppeling van de woorden „tijdelijk" en „proef" was het dubbelzinnig. Doch dit verhinderde niet, dat deze menschen er de conclusie uit trok- ken: B. en W. willen-het bouwen van de openbare school te Egmondbinnen uitstellen in de hoop, dat uitstel afstel worden zal. Waar B. en W. verklaarden met het bou wen te willen doorgaan, wanneer er zicfi be- zwaren voordeden, die zij voldoende achtten, de ouders behielden zich het recht voor zelf die bezwarfen te wegen en ze te leggen in dc schaal tegenover de argumenten van B. en Waardoor gevoelden deze menschen zich zoo diep gegriefd? Orndat aan dit raadsbe sluit een voor gesdiiedenis verbonden is, die nooit ook maar iemand in de gemeente, Roomsch of on-Roomsch, heeft kunnen doen verwachten, dat zoo iets gebeuren zou. Aan de hand van de adviezen van den Inspecteur van het Lager Onderwijs, alsmede aan die der raadsbesluiten betreffende deze zaak toonde spr. aan, dat een jaar lang de zeker- heid heeft bestaan, dat er voor de overblijven- de kinderen een openbare school op Egmond binnen zou blijven. De grond was zelfs al gekocht. En nu komt plots de actie van B. en W. om de kinderen naar Egmond aan den Hoef te sturen. Dat heeft de menschen diep getrof- fen. Zij vragen zich ontsteld af: wat is er dan toch sinds verleden jaar Juni ten onzen opzichte veranderd? De heer -B. toonde aan, dat op die vraag, hoe men het draait of keert, maar £en ant- woord is: de nieuwe regeling van Juli 1924 heeft in de omstandigheden voor de school on Egmondbinnen geen enkele verandering ten ongunste gebracht, ja zelfs den toestand voor het onderwijs aan die school beter ge- maakt. - Met de grootste verbazing hebben dan ook de ouders de areumeqten vemomen, waarme- B. en V»hun draai trachtten te motivee- ren. Die argumenten zijn: le. het belang van het onderwijs; 2e. bezuiniging; 3e de afstand becfraagt minder dan 4 K.M. De vraag dringt zich vanzelf op: Wisten die autoriteiten dat verleden jaar dan niet? En trekken die autoriteiten, die zonder de ouders te raadplegen over het wel en wee. van het ohderwijs aan hun kinderen meenen te mogen- heslissen, zich dan niets aan van hetgeen anderen daarover schrijven? Reeds bo Juli van het vorig jaar werd in de Aik maarsche Courant op de bezuinigings- en K.M.-kwestie gewezen, onder het opschrift: R. K. scholenbouw op Egmondbinnen. De ouders, tegenover wier bezwaren thans deze argumenten in de schaal geworpen wor den, vragen terecht: „waarom hebt gij. B. en W., datzelfde niet gedaan, toen wij, ouders van Egmond binnen, U dringend hebben verzocht, ter- wille van de bezuiniging, om aan het bestuur der nieuwe R. K. S. te vragen ook naar den Hoef te gaan? Het gemeentebestuur deed niets. Het heeft voor dat soort bezuinigin, geen vinger willen uitstekeo. Daarom he* ge»o recht om cr eJs mottef car. re voeren. Ook al wordt dit gedaan door het Rijks- schooltoezicht, dat als zoodanig dienaar is van het hoogste gezag in den lande. Door de pertinente weigering van den Minister zoowel als van de rechtsche leden der Twee- de Kamer (ook die der R. K.) om door be- lemmering van het bouwen ,van soortgelijke scholen binnen 4 K'M. tot eenige bezuiniging te geraken, heeft ook het hoogste gezag het moreele recht verbeurd daarover te praten, wanneer het over een openbare school gaat. Doch behalve dat de gemeente moreel niet het recht heeft bezuitngmg in de school te werpen, die bezuiniging kou hier wel een fie- tie blijken te zijn. De ouders hebben zich n.l. vast voorgenomen: Hun kinderen gaan niet naar de school op den Hoef terwille van de bezuiniging. Rest nog: het belang van het onderwijs. Ook dit is geen nieuw punt. Reeds is aange- toond, dat de toestand zelfs beter worden kan dan v6or de wetswijziging. En van begin af aan gaven de ouders uit het oogpunt van onderwijs'en opvoeding de voorkeur aan een eenmansschool naast de cleur boven een tvyee- mansschaol op den Hoef. Dal die bezwaren voldoende zijn, wordt door de R. K. beaarnd. Zij zouden ander3 hun medeburgers geen extra-lasten opgelegd hebben voor een tweede R. K- school op Eg- .'nondbinnen. Verder werd nog critiek uitgeoefend op de houding van B. en W., die in afwijking van het advies van den Inspecteur voorstelaen de kinderen maar naar den Hoef te laten loo- pen, terwijl ze tuqpehen den middag maar moesten zien, waar ze terecht kwamen. De ouders houden aan de school vast. Als goede medeburgers zullen zij nog eenmaal tot den Raad gaan. Blijkt die onwillig, dan houden zij het zich voor gezegd, dat de R.K. meerderheid hen wil dwingen om datgene te doep, wat diezelfde meerderheid aan haar eigen geloofsgenooten niet heeft willen of jdurven vragen. Voor dien dwang zullen zij niet bukken. Ter wille van den vrede zeggen zij dat voor- uiteMaar zij zullen volhoucfen, eerst door lijaelijk verzet,' daama als in een ridderlij- ken kamp door gebruik te maken van het- zelfde wapen, waarmede zij geslagen wor den: de bevredigings(J)wet op het lager on derwijs van 1920. Zij zullen niet schroomen van alle rcchten gebruik te maken om het onderwijs te ver- kriigen, dat zij dan zullen begeeren. Zij willen den vrede, liefst dien van voor de schooltragedie, maar zullen hun kinderen niet „als vagebonden" van hun dorp laten sturen. Alleen omdat er een dan zeker on- noodige Roomschc school afgedwongen is. Aan de ..tegenpartij" de eer om te zorgen, dat het zoover niet komt. Om in toepassing te brengen het spreekwoord: Wat gij niet wilt, dat U' geschiedt, doe dat ook aan een ander uiet. Na deze uiteenzetting vroeg de Burge meester het woord Spr. begon met te zeggen, dat hij hier gekomen was om op de hoogte te komen van alles, wat aan deze voor hem zoo onaangename schoolkwestic yastzit. Hij was zich bewust, dat zijn oordeel van in- vloed was, daar hij als 1 eider van den ge- meenteraad van advies diende. De loop der geschiedenis was zeer juist door den heer B. aaugegeven. Maar spr. wil- de er den nadruk op leggen; dat men vooral niet denken rncfcst, dat hij zich aan de zijde der Roomsch-katholieken schaarde. Hij witue als burgemeester boven alle partiien staan. Spr. erkende, dat inderdaad ae toestand voor Egmond' Binmeni dezelfde gebleven is. Doch cle scliool op den Hoef zou een een mansschool worden. Tevens konden de bijz. scholen ook om onderwijzeresscn aanklojppen, wanneer Voor die eenmansscholen een hand- werkonderwijzeres werd aangesteld. De regeling was voorgesteld in het belang van het onderwijs. De Inspecteur was het er- mee eens. Ook in Haarlem had men heden verzekerd, dat dit de oplossing was. Gaarne erkende spr. de bezwaren der ouders. Hij verzocht hun een andere oplos sing, te g^ven, die daaraan tegemoet komt en het onderwijs op peil houdt. Laten de finan- cieele belangen nu niet zoo zwaar wegen, doch de uitgaven ongeveer gelijk zijn aan die, welke de regeling van het gemeentebestuur meebrengt. Spr. meende, dat de stukken over „Scho- 1 en wee of Scholenvree" in de Aikmaarsche Courant den vrede niet bevorderen. Als voor- beeld werd het laatste stuk genoemd waarin conclusies waren getrokken uit de woorden van den Burgemeester, die anders waren op- gevat dan deze bedoelde. Spr. erkende, dat die vergissing aannemelijk was en gaf aan, waardoor dit ontstaan kon zijn. i Hierop ontspon zich een levendige discus- sie, waarin; vooral de ouders zelf aan het woord waren. Het is ondoenlijk alles fe ver- mielden, doch de totaalindruk was deze:. mocht iemand getwijfeld hebben aan den ernst van den toestand, dan zou hij geduren- de deze gedachtenwisseling ten voile bekeeru zijn geworden. Vervolgens vroeg de heer Bosschaart het woord. Allereerst sprak deze zijn groote waardeering uit voor de belangstelling, die de Burgemeester door zijn aanwezigheid en zijn toelichting aan den dag legde. Het deed spr. genoegen, dat de Burgemeester ruiter- lijk erkende, dat de toestand voor Egmond- Bininen niet het minist veraniderd was. Derhalve was de maatregel van het ge meentebestuur alleen van belang voor de school op den Hoef. Wat ochter die hand- werkonderwijzeres aangaat, ook dat is g#cn nieuw argument. Datzelfde geval bestond verleden jaar al van begin af aan voor de school op Egmondbinnen. Bovendien was het aan twijfel onderhevig, of de bijzondere scholen in dezen al weer nieuwe eischen konden stellen, daargelaten nog, of dat wel redelijk mocht heeten, na alles, wat daarvoor al bovenmate was opgevorderd. Doch bovendien veranderde de nieuwe wetswijziging voor't oogenblik ook voor den Hoef niemendal. De onderwijzeres kan voor loopig rustig aanblijven. Er ontstaat pas een nieuwe toestand, wanneer zij weggaat. Doch dan diende men te bedenken, dat deze wijzi- nmaar cen noodwet is tot 1929, zoodat in tijdelijk iets gedaan zou moeten wor den, wilde men het onderwijs daar wat in wat beter toestand houden, dan de noodwet er voor geschapen heeft. Zeer zeker zal die

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6