Atkmaarsche Gourant Hondird Zes m TwtntlgstB Jaargasg, Donderdag 10 Jnli. StadauAeawa Da Gaslevering van Alkmaar aan Bergen. FEUI1LET0S. ZoHdsrliHge Eamsraden. Mo. 100. Gistennorgen had er aan den Loudelsweg een belangrijke plechtigheid plaats, zooals we gister reeds konden inededeelen. Op uit- noodiging van de commissie voor de lichtbe* drijven werd door de echtgenoote van den burgemeester van Bergen de handeling ver- richt die den toevoer van het gas van Alk- ma* aan Bergen tot stand bracht. Alvorens dit geschiedde vereenigden de au,- toriteiten van beide gemeenten, bestaande uit den burgemeester van Alkmaar en de wethou- ders Mr. Leesberg en Ringers (de heeren Thomsen en Westerhof war en wegens uitste- digheid verhinderd) de heeren SietsmS en Keijsper als leden van de lichtcommissie, de heer van Deventer, directeur van de gemeente- lichtbedrijven, de heer van der List architect van het te Bergen gestichte gebouw, de heer Hoek, directeur van plantsoenen en van Ber- gensche zijde de oud-burgemeester de heer J. van Reenen, de burgemeester en diens echt genoote mevrouw van Reenen-Jurriaans, de wethouders en de raadsleden, behalve de hee ren Bogtman, den Das en Jhr. Barnaart waarvan de laatste bericht van verhindering had ingezonden, zich in het magazijn van het te Bergen gestichte gebouw voor het gasbe drijf. Mr Wendelaar, allereerst het woord ne- inende verklaarde het bijzonder op prijs te stellen, dat de aanwezigen de plechtigheid met hun tegenwoordigheid hadden willen ver- eeren.Spr. stelde in het bijzonder de tegen woordigheid van mevrouw van Reenen op prijs. Het gasbedrijf van Alkmaar, aldus spr., is in Bergen komen wonen en spr. had daarom behoefte in de eerste plants zijn opwachting te maken bij het hoofd van de gemeente. Het bestuur van Alkmaar, dat af en toe wel be- richten had gekregen over de vorderingen van het tot stand brengen van den aanleg en de inrichting van't gebouw, stelde er voorts veel belang in om vandaag te komen zien het- geen tot stand was gebracht. Spr. geloofde dat de eerste indruk dermate guns tig was, dat men zal kunnen begrijpen, dat hij meende in de eerste plaats een woord van lof te moeten richten tot den man onder wiens verantwoordelijkheid een en ander tot stand was gekomen n.l. de wethouder van be- drijven, Mr. Leesberg, die zich persoonlijk veel moeite had gegeven om de verbtotenis tot Btand te brengen. Spr. meende voorts woordea van lof te moeten richten tot den directeur van de lichtbedrijven, den heer van Deventer, die met aanhouaende zorg tallooze moeilijkheden had te overwinnen. Alkmaar past een woord van dankbare hulde aan den heer van Deven ter voor de wijze waarop hij het werk tot stand heeft gebracht. Tenslotte wenschte spr. met een enkel woord aan te geven waarin voor hem de beteekenis van het werk schuilde. Wanneer gemeenten nauw aan elkander grenzen dan zullen af en toe verschil van belangen noodzakelijkerwij- ze wel eens aan het licht komen, evenzeer als er bij goede bur en wel eens oogenblikken op- treden waarin de een tegen den ander zegt: „dat ben ik niet met je eens". Voor spr. is dit en naar hij hoopt ook voor Bergen geen be- zwaar voor'een eerlijke en prcttige nabuur- schap. Spr. ziet in het tot stand komen van deze leverantie het bewijs, dat't beiden bestu- ren gelukt is door onderling overleg den weg te vinden die noodig is om gezamenlijk beider belangen te dienen. Dat de overeenkomst tot stand is gekomen is voor spr. dan ook een groote reden tot voldoening. In Alkmaar betoogde spr. het reeds her- haaldelijk, maar hij wilde toCh deze gelegen- heid aangrijpen om het te herhalen, dat het voor Alkmaar een groote behoefte is te too- nen, dat het tegenover zijn buren er oprecht naar streeft nooit iets te doen, dat het leven van die naburen schaadt; al kan men van Alkmaar natuurlijk niet verlangen, dat het iets doet waardoor, haar eigen belangen wor den benadeeld. Dan toch zouden wij onzen plicht niet doen. Wij zijn, aldus spr. dezen dag zoo gelukkig gestemd omdat wij in het tot stand komen van de overeenkomst het be wijs zien, dat het ons in dit opzicht volkomen gelukt is onze buren van oprechtheid te over- tuigen.- Dat het gelukt is op dezen dag het gas te doen stroomen van Alkmaar naar Ber- gen verheugde spr. in hooge mate. Hij wil aaarin zien den geest van eerlijke samenwer- king die er tusschen beide besturen bestaat. Spr. eindigde met het uitspreken van den wensch, dat tot in lengte van dagen die aan- gename geest zal blijven bestaan tot heil van den geheelen streek. {Applaus.) Den Burgemeester van Bergen, Mr. H. D- Wages hef Engdsdi vac Leonard Merriefc. OeootcaAseesxt vextaMssg van Mfij. E Si 86) HOOFDSTUK XIV. Het liep tegen1 het erode van April en iederen avond vroeg de professor: „Heb je al van de academic gehoord kindlief?" en1 zuchtte als ze antwoordde „Neen". Hij was het al bijina alls een uitgemaaikte zaak gaan beschouwen dat „De Laatste Zonnestralen" niet aangenomen wend en het maakte haar wanhopend als ze dacht aan het geld, d!a)t ze voor de lijBt had uitgegeven. Eer die besteld werd, was er aan het avondeten lanig en breed over dien prijls beraadslaagd. Ze wist d!at een goede ijst een aanbeveling is voor die commissie, dlie over het hangeni bes-liist, hlaar vader had de spelling verdedigd, dlat „het werk van den artist voor zMizelVe nioet rken". Eh nu las zijl iin zijn ntanier van t een verwijt voor haar buitenisporigheid Iederen' keer, dat hij haar vroeg, of ze niets gehoord had!, kostte het haar dan ook mieer moeite, om te antwoorden. iMaar eindelijk dan toch, op een avond toen ze ali haiast healemaal de hoop had! opgqgie- A. van Reenen, deed het bijzonder veel genoe- gen, dat de aanwezigen tegenwoordig hadden willen zijn bij deze groote gebeurtenia voox Alkmaar en Bergen. Alkmaar en Bergen versehlllen van kaxak- ter. Wij zijn echter naburen en Alkfnaar met zijn stedelijke bevolking besdiikt over een zoo- danige modernd fabriek, dat het in staat is, ons op een wijze gas te leveren, die wij zelf- standig nooit konden bereiken. Vooral des zo- mers hebben wij behoefte aan gas; het is mooi, dat Alkmaar dit kan leveren, waardoor de levering voor beide van nut kan zijn. De burgemeester van Alkmaar heeft zich gemeld, wel niet als badgast, maar als blijvende be- woner met een van zijn industrieele bezittin- gen. Gedurende een lange reeks van jaren zijn Wij Bergenaren met onze producten naar Alkmaar gegaan en thans komt Alkmaar met zijn gas op de Berger markt. Al de jaren, dat wij in Alkmaar kwamen, is het goed gegaan en ik geloof, dat het, nu Alkmaar hier komt, ook goed zal blijven gaan. Er is wel eenig verschil. Wij kwamen kwamen in Alkmaar op de vrije markt, terwijl Alkmaar hier heeft gekregen een soort monopolie, maar voor de levering van het product Was het noodig. Ge- zien de voortvarendheid, waarmede de ver- binding tot stand is gebracht en het gebouw is geshcht en gelet op de medewerking, die wij hebben gekregen, geloof ik wel, dat we iemand in de gemeente hebben gekregen, die er een goede, economische exploitatie zal voe- ren en 3c spreek de hoop uit, dat de goede sa- menwerking tusschen Alkmaar en Bergen, zal doorgaan. Ik hoop in de eerste plaats, dat het 't Alkmaarsche gasbedrijf in Bergen goed zal gaan, omdat ik daarin voel een groot eco- nomisch voordeel voor Bergen. Ik hoop, dat nog een verdere samenwerking zal volgen. (Applaus.) Mr Wendelaar verklaarde in de opmer- king over het monopo'istische karakter van het product, dat Allonaar op de Bergensche markt bren'gt, aanleiding te vinden in het doen van een mededeeling, die in Bergen ze- ker met instemming zal worden vernomen. Het is namelijk de wensch van Alkmaar, het monopolie niet op een dusdanige manier op te vatten, dat het zal strekken tot uitbuiting van Bergen. Die gedachte is verre. Als wij destijds in het contract zekere voordeelen heb ben bedongen, dan geschiedde dat alleen uit vrees, dat wij de draagwijdte van het con tract niet konden overzien en het dus mia- schien voor Alkmaar op nadeel kon uitloo- pen. Nu het werk tot stand is gekomen, en wij hebben kunnen zien, wclk kapitaal daarvoor moesit worden vastgesteld en. wij voorts een indruk hebben gekregen van het aantal aan- sluitmgen, dat is gevolgd en binnenkort zal volgen, zijn wij tot de overtuiging gekomen, dat het niet noodig is, op de voordeelen van het contract zooals oorspronkelijk is vastge- legd, te blijven staan en ik kan den Raad van Bergen ofhcieel mededeelen, dat Alkmaar van de Bergensche aangeslotenen per kub. M. geen 5 cent boven den Alkmaarschen prijs, maar 4 cent zal heffen. (Applaus!) Mr. Leesberg wees crop, dat het voomaam- ste punt in de onderlinge verhouding een ju- ridische zaak is geweest, die door het tot stand komen van het contract in de beide Ra- den is beslist. Deze dag* van opening van het tot stand gebrachte werk leeft evenwel meer voor het publiek en ook voor ons, omdat wij, wa't wij toen op papier zagen, thans in wer- kelijkheid zien. Zoq gaat het steeds en hoe kan het ook anders? Finis'coronat opus: Het einde bekroont hef werk. Spr. wenschte in de herinnering terug te roepen, dat een voomaam deel van het werk verricht is door den oud-burgemeester van Bergen, die de onderhandelingen voor een groot deel heeft gevoerd en ook bij den oud- burgemeester van Alkmaar, den vroegerea voorzitter van de gas-commissie. Wanneer wij thans de kroon op het werk zien, aldus spr., dan denken wij aan de makers en de stichters. Als zoodanig zou ik willen noemen den Directeur van de lichtbedrijven, den heer Van Deventer, den architect, den heer van der List en den opzichter, den heer Jongsma. De ze heeren verdienen nulde voor het tot stand gebrachte werk. Spr. noemde ze, omdat men bij een gasinstallatie zoo gauw vergeet. dat een groot deel van het werk onder den grond ligt en juist daar ligt de kracht van het werk. Op wat daar verricht is, komt het bizonder aan. Spr. had het grootste vertrouwen, dat juist door den arbeid van genoemde heeren de gaslevering aan Bergen zal voldoen. Les pe- tits cadeaux maintienent l'amitie. Het is goed, dat daar in Bergen zit een kapitein, die de zaak kan overzien en Allonaar heeft dan ook gedacht, niet beter te kunnen doen, dan door aan den Burgemeester van Bergen voor de burgemeesterskamer als hulde aan zijn per- soon, maar vooral als hulde aan het hoofd van de gemeente, een mooie gaskachel aan te bieden. Spr. hoopte, dat deze kachel een sieraad in de burgemeesterskamer zal zijn en hij verwachtte, dat deze kachel, die uit zich- zelf de temperatuur regelt, wanneer de bur gemeester de kamer gaat verlaten, voor tallooze Bergenaren, die in de burgemeesters kamer hun nooden komen klagen of diens ven, bracht het meisje een brief binnen. De professor liag achterovei geleund Sin zijn stoel een pijp te rooken, Hilda was verdiept in een nieuwen roman van Tuffington, die in het voorjaar uitgekomen was, en Bee zelve zat leeg. Haar gedachten trokken naar 'David Lee, 'terwijl ze het meisje op zich toe zag treden. Ze had den anderen niet verteld van haar correspondientie met den d;chter, het verzwe- gen, niet omdat ze haar vriendschap met hem als iets onpassends zouden1 beschouwen, maar, ooidat ze zouden vinden, dat zij! zich belaCnelijk maakte. Ze hoopte dan ook maar, dat haar vader niet zou vragen, van wtten de brief kwam. Het handsChriff bevrijddle haar van haar angst en het lak op de enveloppe maakte haar nieuwsgierig. Het volgend oogenblik haalde ze baar „veraiskaart uit de enve-' loppe. „Van de Academy kind)?" „ja", riep ze. „Iik ben toegeTaten". „Wat zeg je daar?" keek Hiildla van haar boek op. „Toegelaten? 0 ja... Hod aar- dig!" „Wat zeggen ze?" vroeg''die oude heer. „Laat eens zien „Het is een> kaart voor „verni&dag." Het zal miji benieuiwen, hoe ik hang „Gek toch", zei hijl, „dat zijl ze je die niet eerder zonden t" Hij lias de kaart aandlach- raad Komen uiwinneu, aanleiding zal zijn, zichi een gasinstallatie te verzekeren. Spr. deed het genoegen, dat Mevrouw van Reenen- Jurriaans bereid was gevonden, de daad te vertichten, die noodig was, om den weldadi- gen gasstroom van Alkmaar in Bergen te la- ten vloeien. In deze daad van de eerste huis- vrouw van Bergen ziet spr. 't symbool voor de Berger huisvrouwen, die haar voorbeeld zul len volgen, om hetzelide in eigen huis te doen. Hij ziet daarin de idylls voor vele Berger huisvrouwen, die straks op de meest gemak- kelijke wijze, met behulp van het gas, het eten kunnen klaar maken voor de talrijke pension- gasten in Bergen. Hij ziet daarin ook d§ idylle van de spartelende kinderen in gen heerlijk bad, door de gasgeyser verkregen. Op verzoek van Mr. Leesberg begai Me vrouw van Reenen zich hierop naar het dia- tributielokaal om de kraan van de regulateur open te draaien, waardoor te ongeveer half 12 op 9 Juli het gas van Alkmaar het dorp Bergen werd binnengelaten. Mr Leesberg bood Mevrouw van Reenen nog een keurig bouquet rozen aan. De Burgemeester van Bergen dankte voor de mooie gaskachel, die ten zeerste van pa3 kwam, aanyezien de tegenwoordige kachel, die 120 jaar dienst had gedaan, juist door, een andere vervangen moest worden. Spr. bracht nog een bizonder woord van dank aan Alkmaar voor het vrijwillig ver-. lagen van da contractueel overeengekomen prijs. Ook hij zag hierin het bewijs, dat Alk maar wil zijn een opreclxte buur en yriend. Na het bezichtigen van de woning van den opzichter en de showroom, waarin tal van apparatea, die bij het gebruik van gas dienst kunnen doen, teotoongesteld staan, begaf het gezelschap zich naar het gemeentehuis om al- daar in de raadszaal eenige yerverschingen te gebruiken. Hiema werd in de Rustende Jager een kookdemonstratie bijgewoond op de Junker en Riik gasfornuizen. Een kok demonstreerde daar zijn talenten in het koken en gaf aan de aanwezige dames een verhandeling over dc groote waarde van de Junker en Ruk-fomui- zen, die een economische en smakelijke berei- ding van de spijzen ten zeerste bevorderen. VEREENIGINO VOOR VOLKSHUIS, VESTING. De Vereeniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar" vergaderde gisteravond 8 uur in cafe ^Central" onder leiding yan den heer P. A. de Lange, Aanwezig was behalve't bestuur 1 lid, ge zamenlijk gerechtigd tot het uitbrengen yan 20 stem men. De notulen van de vorige vergadering jyer- den onveranderd vastgesteld. iBij de bestuursverkiezing werden de heeren P. A. de Lange en J. van Reijendaan reap- als bestuurslid en commissards herkozen. Het jaarverslag, dat onveranderd aerd goedgekeurd, luidt als volgt: Wy moeten in dit jaarverslag helaas mel ding maken van het overliiden van ons eere- lid, den heer Dr. 'J. P. F. A. N'oorduijn, oud- voorzitter. N'oopte tot ons oprecht leedwezen een ernstige gezondheidsstoring den heer Noorduijn in 1920 zijn ontslag te nemen, wij hadden gehoopt, dlat'eene gunstige wending hem in staat zou stellen nog gedurende ygje jaren van een1 welverdiende rust te kunnen genieten. Dit heeft niet zoo mogen zijn, eeni- gen tijd geleden bereikte ons bet bericht van zijn overliiden. Het vele en belangrijke werk werd door hem in onze Vereeniging verricht herdenfcen wij nogmaals te dezer plaatse met groote dankbaarheid, terwijl de nagedachte- nis aan zijn innemende persoonlijkheid steeds bij1 ons in eere zall1 worden gehouden. Tot ons leedwezen moeten wij voorts mel- den, dat wij, tengevolge van zijn aftreden1 als raadslid dezer gemeente, voortaan den heer G. Th. M. van den Bosch moeten missen als commisaaris onzer vereeniging. De wijze, waarop de heer Van den Bosch steeds een goede verstandhouding tusschen de besturen onzer gemeente en onze vereeniging trachtte te bevorderen en de steun, dien hij ons bit die vele werkzaamheden verleende, worden door ons ten zeerste gewaardeerd. Moge onze af- getreden Commissaris nog tal van jaren ge- tuige zijn van het werk der vereeniging, me- de door zijn toedoen tot stand gekomen. Bestuur. In de algemeene vergadering van 16 Augustus 1923 werd het volgens rooster aftredende lid Mr. K. A. Cohen Stuart als bestuurslid herkozen. Hij nam zijn herbenoe- ming aan. In de plaats van den heer D. A. van Die- men, die, zooals id het vorig verslag is mede- gedeeld, vertrokken is naar Zeist, werd ver- kozen de heer W. Kerkmeer, die zich bereid verklaarde de benoeming aan te nemen. In verband met de voortdurend omvangrij- ker werkzaamheden van ons bestuur, is uit- breiding van het aantal leden wensch el ijk g e- bleken. De statuten schrijven echter voor, dat het aantal bestuursleden hoogstens 7 mag bedragen, welk aantal reeds is bereikt. In afwachting van het tot stand komen eener voorgenomen statutenwijziging hebben wij tig, met de lippen vooruit, en keerde ze toen om of misschien ook aan den acbterkant een verMaring van het uitstel Icon gezien wor den1. „Wat heb ik je gezegd? Ik wist well diat het goed zou uitkomen. Jammer, dat je nu zooveel onkosten voor, dte lijst hebt gemaakti hfe kindje Ze kon niet vinden, dat hijt een duidelijic bewijs gaf van het verkeerde van diie opvatting, maar hij had al zoo weiinig ware triomfen, dat het nu leelijk van haar EO'U zijn geweest om hern deze enkele bedirile- geTijke niet te gunnen. Het heeft zeker l'ang tusschen de „twijfel- achtige" gestaani, de sdhilderijen waar ze'het niet dadelijk over eens zijn", verklaarde ze, „daaromi heb ik er zeker niet eer van1 ge hoord." „Ja", zei hij, „er zullen natuurlijk wel sdiiilderijen zijn, die eerste weggezet worden, om! dan later nog eens bekeken te worden, waar de commissie niet zoo onmiddellijk over beslissen kan. Of die dan jlater toch genomen zullen worden hangt af, ja, hangt af van de omstandigheden. Die worden dan „twijfel- achtigi" genloemd. Hij verteldle haar eigen in- licfaidng weer terug, op een manier, of hij hlaar een heel geheim openbaarde. „Ik denk, dat ze het een beetje grauw vonaen, een beetje saai van1 tint zie je. 't Is aairdig, een goed1 ding, maar't kon1 wat meer zon heb ben. 't Is niet licht genoeg. Je hebt den gloed van de bretm er niet m, daar ben je to den heer fl. Holsmuller Hzn. aangezocht overeenkomstig het bepaalde to de alotaltoea van art. 17 der statuten ons terzijde te staan, waartoe deze zich bereid verklaarde. In het college van commissarissen werd de volgens rooster aftredende heer P, J. C. van Toornenburg to bovengenoemde algemeene vergadering eveneens herkozen. Hij verklaar de zich bereid de herbenoeming aan te nemen. In de plaats van den heer G. Th. M. van den Bosch werd door den Gemeenteraad als commissaris benoemd de heer J. Ringers, wethouder van publieke w.erken. to de vergadering van heden is volgens rooster aan de beurt yan aftreden als lid van het bestuur de heer P. A, de Lange em als commissaris de heer J. van Reijendhm. U zal gelegenheid gegeven worden to beide vacatures te voorzien. Commissi* van bekeer voor het tehuis voor ouden van dagen. In de samenstelling van de commissie van beheer voor het Tehuis voor Ouden van Dagen kwam to 1923 geen ver- andertog. Leden dezer commissie zijn: P. A. de Lan ge, voorzitter; mej. J. M. Cohen1 Stuart, seer.- penntogmeesteresse; Mr. P. A. Offers; mevr. G. RangersWolzak; Mr. K. A. Cohen1 Stu art; mevr. C. H. de LangeTigler Wybrandi. Van de secretaresse mochten wij een over- zicht omtrent den toestand to het Tehuis, onit- vangen. Leden. Behalve de leden-aandeelhouders telde onze Vereeniging op 31 Dec. 1923 nog 9 leden, als bedoeld to art. 12 sub c der sta tuten. (Zij, die bij de oprichttog als zoodanig deelnamen, zoolang zij eene jaarlijksche com- tributie van1 1.betalen) Tengevolge van het bedanken als lid van 2 leden in den aanvang van 1924 is dit aan tal inmiddels tot 7 terug geloopen. Vertegenwpordiging. Onze vereeniging hleef aangesloten bij den Nationalen Wo- ntograad. PersoneeL In het afgeloopen jaar be- stond het personeel uit de heeren: J. Schoorl, adjunct secretaris-penningmeester; N. A. C. Bijl, opzichter; D. Schuitemaker en mej. G. Sch uitemakerK linkham-er, huisbewaarders van het Tehuis voor Ouden van Dagen, Contrdle administratie. In ons vorig ver slag stelden wij u to kennis met het overlij- den van den1 heer L. H. J. Ekkart, leeraar M. O. Boekhouden, die zich gedurende 2 ja ren belast had met de controls onzer admi nistratie. Op onze uitnoodigtog verklaarde de heer A. Sellemans, leeraar M. O. Boekhouden. al- hier, zich bereid het werk van wjjlen den ne.er Ekkart te vepvolgen. Algemeene vergaderingen. -De gewone jaarlijksche algemeene vergadering to 1923 had plaats op 16 Augustus. Huurverhooging, Sedert Mel 1922 werd voor „nieu we" huurders onzer wontogea een hoogere huur vastgesteld. Met ingang van 30 November 1923 werd ook de huur van „oude" huurders verhoogd, waarbij Tokening werd gehouden met hun m- komcn. 1 Over zichi der eigendommert. Op 31 De cember 1923 waren in eigendom en exploita tie de navolgende wontogcomplexen: igroep I 40 woningen aan die Uitenbo3ch- straat Noordzijde; groep II 40 wontogenl aan de Uitehbosch- straat Zuidziide; groep III 52 wontogetr aan em nabij het Zeglis; groep IV 30 eeiikamerwontogeni aan die Visscherslaan en aan de Tweede Landdwars- straat; groep V 96 woningen nabij den Westerweg (Eikelenbergstraat, Boomkampstraat c. a.) groep VI 47 woningen1 aan de Eerste en Tweede Land'dwarsstraat; groep VII 44 woningen aan de Krelage- straat (Tehuis voor Ouden van Dagen). Totaal 329 woningen. Overxicht der voorschotteri. Tot 31 De cember 1923 zijn voor deze woningen groeps- gewijiza die miavolgeado viooirschotten1 opgeno- men: groep I 70000.—* groep II 75000.—i groep III 76190.— groep IV 110228.86 groep V 609271.— groep VI 311980.82 groep VII 236189.31 terwijl voor gekochte ter- reinen nabiji den W esterweg werd opgenomen 24902.75 Hiervan werd afgelost: a. tot 31 December 1922 /34130.12a b. ten Taste van 1923 8727.13 w 42857.25^ blijft verschuldigd per 35 Dec. 1923 /1470905.48a Overzichi huurwaarden. Onder verwijztog naar hetgeen hierboven omtrent huurverhoo- te fcort gescho ten." „Het is acht uur to den avond", zei ze. „De titel luldt: „De Laatste Zonnestralen." De zonnesdiijh to haar gemoed verbleekite eveneens. Eigenaardig toch!, dacht ze, hoe het m'ogejiijk was voor degenen, die het toch goed meeaidem om, altijd, precies het tegengestellde te zeggen van hetgeen inen verlamgde ite hoo- ren. Beiden, zoowel haar vader als Hilda, waren ten zeerste togenomen met het nieuws, en toch hoe saai hadden ze het opgevat. Geen van beiden hadden ze ook eens 'ge zegd: „Het zal mij: benieuwen, hoe je hangt! Ja, wait jammer is, je hebt er niet to weten te leggen het stralende van de zon, het ding is niet vrooTijk genoeg, er is geen gtoed, geen warmte to. Dat manikeert er aan, kindlief! Er is niet de gloed in die er to wezen rnoet om het tooneeltje recht te llaiten wedervaren, om het zoo voordbelig mogelajk te laten uit komen1, had je hiet op een1 gloeiend-heeten achtermiddag moeiten voorstellen, onder een levendigen hemel. 'De wandeiaar op het bankje moest het warm gehad hebben, moest zijh voorhoofd hebben afgewischt. EiT mocht zelfs Wat humor hebben gescholen to1 dat fi- guurtje van den wandlelaar. Zooalls hij daar zit, lijkt hij enkel moe. Vlai je wat ik be- dtod?<' „0 jaf, prevelde zij. „Ik vat het wel. Miaar z66 is het niet die schildierij die ik mij voor- I. Het was ook uiijji hedoaling,, dat de ging is medegedeeid vennelden wij ver- der, dat de ,^nieuwe" minimum -huurprijzen wisselen voor: groep I van1 4.50 lot 5.v, gemiddelde huur 4.75. Groep II van 4.29 tot f 5.—, gemiddel de huur 4.67. Groep III van f 4.25 tot f 4.50, gemiddel de huur 4.40. Groep IV van 3.50 tot f 3.73, gemiddel de huur 3.59. Groep V van f 5.50 ioi f 7—, gemiddelde huur 6.16. Groep VI van 4 tot 5.79, gemiddelde huur f 5.20. 'Groep VII van f 2.23 ioi 9.79, gemiddeb de huur 3.40. De thans gemiddeld te ontvangen. huur blijft echter uitgezonderd voor groep IV benedeo bovenvermeld „nieuw" gemiddelde, daar „oude" huurders slechts verhoogd zijn in huur, voor zoover hun tokomens verhoo- gtog toelieten. De thans gyaniddeld te ontvangen week- huur per woning is vook groep I f 3.8T gToep II M 3.98 groep III h 3.70 groep IV 3.84 groep V 5.99 groep VI 4.62 groep VII 3.20 Buiten beschouwing latende de_ en tweekamerwoningen to het Tehuis voor Ou den van Dagen (groep VII) is thans voor de groepen I t/m. VI (285 woningen) de gemid delde weekhuur 4.70; bij algeheele door- voering van de „nieuwe minimumhuren stijgt dat gemiddelde tot 5.12. (Wdrdt vervoltgd.) 8tat,6ii:GeB,er,aaK EERSTE KAMER. In de vergadering van gister was aan de orde het wetsontwerp tot wijziging en aan- vuiiing van het Wetboek van Strafrecht met betrekking tot de uitlokking. De licer M e n d e 1 s (S D.) achtte het to- grijpen in de vrijheid der individuen altijd een belangrijk feit en die wetgever, die zich daar- aan scliuldig maakt; moet de noodzakelijikheid en de urgentie duidelijk bpwijzen. Spr. achtte de beidle wijizigtogen. die de Mi nister voorstelt, niet gewenscht. De aard van de middelen tot uitlokking, die thans straf- baar zijn, is heel anders dan die der midde len die ae Minister wil strafbaar stellen. Pres- Tie oefenen, trachten te overreden, is heel iets anders dan het voorspiegelen van voordeel of het drcigen met nadeel. Het strafbaar stellen van de mislukte po» ging tot uitlokking achtte spr. niet alleen niet noodzakelijk, maar ook niet gewenscht De uitlokking geschiedt natuurlijk stiekum en het past dus niet to die bepalingen van de openbare verstoring der opembare orde. Hier is geen misdrijf tegen de openbare orde; bij de uitlokking is juist het effect het belangrijke element in de kwestie en juist daarmede houdt de Minister geen rekentog. Zelfs al is er geen effect, dan is de pogtog nog strafbaar en dat is een dwaashcid'. De juris- tenvergadering heeft onlangs deze bepaling van den Minister met groote meerderheid af- gekeurdL De heer Rink (V. 8.1 la niet tegen het uitbreidea van de middelen, maar wel tegen de strafbaarstelling van de mislukte poging. De bezwaren to het Weekblad van het Recht, door mr. Dresselhuys en op de Juristen-ver- gadering geopperd, deelf hij, Hij is het ook eens met mr. Mendels, zij het dan niet altijd met diens argumenten. Voor uitlokking tot een misdrijf is een misdrijf noodig Is dat er niet, dan is de openbare orde niet in gevaar en niet z66zeer beleedigd, dat een strafbepa- ltog noodig is. E>eze uitlokking zal altijd binnenskamers worden gepleegd en daardoor wordt het gevaar voor meineed zeer groot en dat is een bedenkelijk cling in dc maatachap- pelijke orde. De heer Verkouteren (C. H.) stelde het belooningsrecht tegenover het strafrecht en hij achtte een belooningsrecht tegenover het strafrecht gewenscht. De Minister van Justitie, de heer Heema- k e r k, wenschte eenige voorbeelden te geven, waaruit de noodzakeliijkheid blijkt. Een zet- schipper weigerde in te gaan op den aan- drang van den eigenaar van het schip om dit te doen zinken en werd daarom ontslagen De eigenaar is nu niet strafbaar Er Is een leemte in het strafwetboek gebleken en die dient aangevuld te worden. De -uitlokking schept gevaar voor de aanrandtog der open- bare orde, ook al geschiedt die uitlokking in het verborgene. Alte misdrijven zijn eigenlijk misdrijven tegen de openbare orde en dus Valt de uitlokking er onder. Ondeugdeliike middefei kunnen geen middelen zijn to den zin der wet. Spr. achtte het goed, dat het O. M. rekening houdt met omstandigheden waaronder de poging geschiedt. wanddaar moe zou lijken. Ik wilde er itolleg- gen, wat George Eliot noemdie „de droefheid van een zomeravond." „Maar, alb hij het voorhoofd afwisdhte me! een nooden zakdOek, dat zou natuurlijk zijn en het rood zou de schi-lderij ophafflen. Je kunt er nog een rooden zakdoek to schilde- ren, eer de Academy opant, is het niet? Denk er eens over. Een noode zakdoek en een hell- dierder licht op de brem1 zou het dtoig won- der-veel goed doen1. 't Is jammer, dat de man nieti meer op den voooignond komt, diat er niet de aandacht op valt. Het figuiuif je van dien wandel'aar is niet sprekend genoeg. Waanlijk, daar schuilt die tout to', die wanr delaar komt niet genoeg naar voren." Ofschoon't hem1 toit wanhoop bradhf, afs hij menschen, die er geen verstand van had den, muziek hoonde critiseeren, draalde hij nooit met een eigen oord'eel1 te vellien over kunsten, waar hijzelf niet van wist. En terwijl ze naar hem1 luisterde, was de blijde vervoering tot matheid gewordien. Het feit, dat ze goeoe tijding had gekregen, was al bijna weer vergeten. Haar zusta", nadat die eens had gezegd: „Hoe aardig!" was weer to haar roman- verdiept, en terwijl1 haar vader haar zeer leerrijk onderhield, zonder er eens bij stffi te staan, hoe haar schilderij gehangen was, leek het Bee, dat haar sue- ces thuis, altijd meer werd opgevat, alls een gelegenheid, iota een Heerrede te ontwikke- len, dan om bliijdschap te toonen. (Word* vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5