I DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 163. Honderd zes en twintigste Jaargang 1824 Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Mvertentiepr. 25 et. p. regel, grootere letters naar plaatsnilmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Administr. No. 3. Redaetie No. 33, YRIJDAG Birttetiland. Gemengd aieaws. Dit nummer bestoat art 2 W&Sffi Hoof dredacteurTj. N. ADEMA Directear: O. H. KRAK. 11 JULI HET AMNESTIE-ONTWERP IN DE FRANSCHE KAMER. De Kamer zette gister de beraadslaging voort over het wetsontwerp in zake de amnes- tie. Er hadden herhaaldelijk incidenten plaats. Omtrent de rumoerige vergadering van de Fransche Kamer van Woensdag wordt nog het volgende gemeld: Terwijl een der afgevaardlgden een rede te- gen de amnestie hield1, werd hij onderbrokaa door een interruptie van den sodalistiec&sn afgevaardigde Simon Reynaud, die op het op- treden der generaals wees. Dit gaf aanleidiag tot een heftig protest van de zijde van Magi- not, den vroegeren minister van oorlog. Van rechts werd toen geroepen: Mata Hari, waar- mede men het oog had op Malvy, den oudr minister, die in de Kamer tegenwoordig was en (he van de diensten van dezo vrouw, me tij- dens den oorlog te Vincennes wegens spiona- ge dood geschoten is, zou hebben gehruik ge- maakt. Deze uitroep was het sein voor een al- gemeen tumult. De nieuw gekozen afgevaar digde generaal St. Juste maakte een gebaar, alsoi hij op Malvy een geweer aanlegde en dien wilde doodschieten. Slechts met veel moeite gelukte het P ainlevd de zittingszaal te doen ontruimen. Na heropening van de zit- ting decide Painlevd mede, dat het bureau van de Kamer den afgevaardigde St Juste had gelast, zijn leedwezen over het incident uit te spreken, wat deze echter weigerde, zoodat de censuur op hem moest worden toegepast. EEN COMMUNISTEN-PROCES. Gister werd voor den Zuid-Duitschen Se- naat van het Staatsgercchtshof te Leipzig de zaak behandeld tegen den kleermaker Lam- bart uit Stuttgart en diens kameraden, die be- klaagd worden, zich te hebben schuldig ge maakt aan poging tot hoogverraad en ver- grijpen tegen de wet in zake ontplofbare stof- ien. Volgens de aanklacht is Lambart de lea der voor de verschaffing van wapenen en mu nitie aan de communistisdie partij en zoil bij op last van een zekeren Walter, die identiek is met den Tsjeka-leider Erich Wallenberg, een bestelling op materiaal voor honderdduizend handgranaten hebben ondergebracht en te- vens zijn bemiddeling hebben verleend voor de verwerking van dit materiaal en de doorzen- ding daarvan. In een fabriek te Feuerbach bij Stuttgart werden 100.000 lonten besteld, die aangegeven werden als instrumental ter be- sparing van gas. Alle beklaagden ontkennen zich aan de ten laste gelegde feiten te hebben schuldig gemaakt POINCARC OVER DE FRANSCHE POLITIEK. De Senaat heeft gister dc buitenlandsche politiek besproken. PoincarC bracht hulde aan de vaderlandsliefde en den moed van Herriot, wiens actie hij niet wil tegenwerken. Spreker wilde alleen licht wcrpen op zekere feiten. Hij wensch'te Herriot geluk, omdat deze de samenwerking met Engealnd heeft kunnen versterken, maar betreurde het, dat MacDo nald. die in Januari verklaarde bereid te zijn de samenvoeging van de kwestie der schade- vergoeding en intergeallieerde schuiden in overweging te nemen, thans van meening i3 veranderd Poincard verklaarde verder, dat het niet 'oclaatbaar zou zijn, wanneer Duitschland een verzachting van het plan-Dawes zou vra- '-cn dat het land groote voordeelen biedt cn drt Frankriik, gedreven door een geest van verzieningsgezindheid, heeft aanvaard. Tot dusver heeft de Duitsche regeering nog niets gedaau voor de uitvaardiging van de wettea, welke noodig zijn voor de uitvoering van het nlnti-Dawes. De experts zelf hebben de onmo- nelifkheid geconstateerd om de toekomstige N>Hiingscapaciteit van Duitschland naar de 'eoenwr ordige situatie te schatten. RELLETJE IN DEN THuRINOSCHEN LANDDAG. In den Thiiringschen Landdag is gister het optreden van de politie noodzakelijk gewor- den, daar de van .de zittingen uitgesloten communistische afgevaai'digde Bleck toch weer in de zaal verschenen was. Hij moest door een twaalftal poldtieagenten gehaald worden uit een kring van politieke vrienden, die hem in hun midden hadden genomen, ten einde zijin arrestatie te verhinderen. DE CONFERENTIE TE PARIJS. Het communique van de besprekingen te Parijs heeft, naar de Tel. weet te vertellen, in Berlijnsche regeeringskringen groote teleur- stelling gewekt, vooral omdat daarin, in te- genstelling met de besprekingen op The Chequers, met geen woord melding is ge maakt van de uitnoodiging van Duitschland tot de Londensche confcrentie. Ook mist men in het Parijische comuniqu6 de op The Chequers uitgesprokcn erkenning, dat het Dawes-rapport aan Duitschland vier- plichtingen oplegt, welke boven het verdrag van Versailles uitgaan. De Duitsche regeering is thans voorne- mens haar standpunt te handhaven, dat zij ter Londensche conferentie moet deelnemen ?an de besprekingen, opdat zij niet eenvoudig voor eon fait accompli wordt geplaatst. Een voor Duitschland voorts zeer ongun- stige wiiziging acht men het, dat biji de be sprekingen te Parijs geen termij'n is vastge- steld, waarop, nadat de wetten ter uivoering van het Dawes-rapport zullen zijn ingevocrd, Frankriik beginnen zal met het herstel van de economische en staatkundige souvereiniteit van het Rijk in het bezette gebied. Men verheelt zich echter niet, dat het voor de regeling van de herstelkwestie geenszins ongunstig is, dat de autoriteit van den Fran- schen premier, Herriot, door de besprekingen te Parijs versterkt is. Men troost zich voor- loopig met de hoop, dat de bedoeling van dc Parijsche besprekingen niet is, Duitschland van de besprekingen te Louden uit te sluiten, doch dat cLe Duitsche regeering, nadat de be- trokken wetten door den Rijksdag zullen zijn aangenomen, alsnog tot deelneming aan de conferentie te Looden zal worden uitgenoo^ digd. EEN LANGDURK5E ZITTING. Het Engelsche Lagerhuis heeu een nachtt- lijke zitting gehouden voor behandeling van het financieele wetsontwerp, dat om zes uur in den vroegen morgen van' gister werd aan genomen. De 8oeialistische afgevaardigde Kennedy moest, als een der regeeringsr whips, wier taak het is er voor te zorgen, dat steeds voldoende partijaanhangers aanwezig zijn van des middags a! de geheele nachtelijke zitting meemaken. Geen wonder dan ook, dat hij het tensfotte niet langer meer kon uithou- den en in zwijm viel. Onmiddellijk verleenden eenige medische Lafbour-afgevaaroigjden hemi de eerste hulp, waarna hij naar het ziekenhuis werd overgebracht. Na aldaar weer bij be- wustzijn te zijn gekomen, kon hij zich naar huis begeven. HET GRAF VAN TOET-ANKH-AMEN. In verband met het bericht, dat de wereld was Ingezonden, als zou Howard Carter naar Egypte vertrekken om het werk in het Luxor- graf te hervatten, wordt semi-officieel ver- klaardi, dat hem slechts toegestaan zal wor den het werk te hervatten', indien hij! in. de eerste plaats de voorwaarden aanvaardt, die door de regeering zijn voorgelegd. Deze voorwaarden houden o. a. in, dat be- zoeken aan het graf gecontroleerd1 moeten worden door Publieke Werken, dat het werk in het graf eveneens geconti-oleerd moet wor- den door het Ministerie, dat Carter's helpers de goedkeuring moeten dragen van het Minis terie dat er geen monopolie mag bestaan van de nieuwsberichten en dat de resultaten van de ontdekkingen eerst bekend gemaakt moe ten worden aan het Ministerie en eerst pl'aat- selijk worden gepubliceerd, voordat ze naar't buitenland gesemd worden. DF. DEMOCRATISCHE CONVENTnE TE NEW-YORK. Eindelijk hebben de stemmingen In de de- mocratische conventie, die eindeloos dreigden te worden, een resultaat afgewoipen. Bij de 103de stemming is de oud-gezant te Londen, John William Davis, met algemeene stemmen tot candidaat voor het presidentschap geko zen. McAdoo had eindelijk den moed opgegeven en zijn aanhangers van den plicht ontslagen, op hem te bl'ijVen stemmen. Rallston had zich te voren reeds teruggetrokken en Smith had verklaard hetzelfde te doen als ook Mc Adoo daartoe bereid was. Deze weigerde aan- vankelijk, maar volgde ten slotte dit voor- beeld. De huidige Democratische Conventie heeft alle records geslagen, wat betreft het aantal stemminuen voor het candidaatschap John William' Davis was van 1918 tot 1921 ambassadeur der Vereenigde Staten in Enge- land. Hij werd den 13en April11873 te Clarks burg in West-Virginia geboren en is dus 51 jaar oud. Hij is doctor in de rcchtsweten- schappen en werd in 1895 tot de balie toege- latenhij wordt als een der voornaamste rechtsgeleerden van de Vereenigde Staten be- schouwd. Van 1911 tot 1915 was hij lid van het congres, van 1913 tot 1918 „solicitor- sreneral" der Vereenigde Staten. Als regee- rings-commissaris woonde hiji in 1918 te Bern de conferentie met Duitschland bij over de be handeling en uitwisseling van krijgsgevan- renen. In 1922 werd hij benoemd tot voor- zitter der Amerikaansche advocaten-vereeni- gnng. NA HET OPSTOOTJE TE WEENEN. De burgemeester van Ween en heeft naar aanleiding van de bloedige botsing, die Zoa- dag tussclien nationaal-socialisten en arbd- ders heeft plaats gefaad, last gegeven ten scherpste op de oeleningen en optochten van de Volkisdien te letten, na te gaan of de ded- nemers gewapend zijn en zoo ja hen op staanden vod te ontwapenen. Aan de natio- naal-sodalisten zal ook ae vergunning tot het dragen van wapeneti worden ontnomen. DE OP'STANDIGE BEWEGING IN BRAZILIe. Een offideel bericht uit Rio de Janeiro meldt: De muitelingen zijn in Sao Paolo vol- komen omsingeld. Hun overgaaf wordt aan- staande geacht. RUSSISCHE SPIONNAGE IN ROE- MENIE. Naar de bladen uit Koekarest melden, is al daar gearresteerd, een beambte van het Roe- meensche ministerie van buitenlandsche za- ken, wegens het onderhouden van betrekkin- gen met Sovjet-fcringen. In verband met d-iitl bericht, worden de vol gende bijzonderheden vermeld1: Sedert onge- veer drie maanden is de sleutel van het djfer- schrift er draadlooze telegrammen van het Roemeensche ministerie aan het gezantschap te Weenen, in weerwil van herhaaldelijk toe- gepaste wijzigingen, in handen gekomen van een andere mogendheid, waarschijnlijk Sov- jet-Rusland. Dezer dagen nu werd aan het inlichtingenbureau van het ministerie van buitenlandsche zaken van anonieme zijde een aantal kwiteot'es toegezonden welke de on- derteekening dragen van 'n orider storke ven- denking staanden gezantechapsraadUit deze kwitanties is gebleken, dat deze van de Ween- sche vertegenwoordiging van de vijandige mo gendheid in kwestie, groote bedragen heeft ontvangen. EEN AANVAL VAN TROTSKI DP MAXIM GORKI In de Vereeniging van Letterkundigen te Moskou heeft Trotski een echerpen aanyal gericht op Maxim Gorki, dien hij wel sen yan de meest krachiige schxiiyers yaa Rusiand noerode, doch die, yoiqerS* hew, dee gosai dear Russische rev-jiatie nse;: l-z&QW* „Tot ons, bolsjewistische leiders aldus Tr&tski heeft Gorki gezegd: „De dag zal komen, dat de Russische boer zich tegen uw terreur zai. verzetten en |u zonder geiiade of barmhartigheid den nek zal omdraaien". Gor ki vergeet echter, dat, wanneer de Russische boer zich tegen het Sovjet-gezag zal yerzet- ten, hij, niet slechts het beste Russische intel lect, maar ook de arbeidersklasse den nek zal moeten omdraaien". „Gorki is zoo slim geweest om de macht- hebbers met zoetsappige verhandelingen over Lenin om den tuin te leiden, doch nu hem verlof is gegeven om wegens ziekte naar het buitenland te gaan en hij zich veilig ever de grenzen waant, heeft hij het masker afgewor- pen. Thans ruit hij de Russische boeren tegen de Sovjet-regeering op," zoo eindigde Trotski zijn betoog, DE BESPREKINGEN TE PARIJS, De Engelsche eerste minister heeft gister- avond in het Lagerhuis een verklaring inzake de door hem met betrekking tot de conferen tie te Londen gevoerde besprekingen afge- legd. Het Huis was overvol. Mac Donald ving aan met de mededceling, dat hij, gegeven de minder gunstige situatie, die te Parijs ontstaan was en die dreigde het werk, verricht ten behoeve van de intergeal lieerde conferentie te verstoren, zich naar Parijs gespoed had, teneinde klaarheid te brengen. De Engelsche regeering heeft zich op het standpunt gesteld, dat de krachtigste pogin- gen dienden aangewend te worden om de rap- porten der experts zonder verwijl in werking te doen treden Het is in de allereerste plaats noodzakelijk, dat de op Lb Juli as. vastge- stelde intergeallieerde conferentie inderdaad gehouden zal worden, daar tal van onderge- schikte zaken vooraf geregeld dienen te wor den in het belang van de tenuitvoerlegging der rapporten. De Pondenleening e.d. is niet mogelijk indein degenen, die bereid zijn in te schrijven, niet eemge waarborg hebben, dat liunne beleggingen niet zullen teniet gedaan door eenigerlei politieke met betrekkine tot een militaire actie van de zijde der Geallieer- de regeeringen of van die der Duitsche. Spr. bevond toen hij naar Parijs ging, dat hij bij de bespreking der zaken moest aanvangen bij het ptmt, waarop deze bij de vorige discussies febleven wanen en moest trachten met de ransche regeering te geraken tot een voor- loopige overeenkomst te dien aanzien. Voorts kon de Britsche regeering niet voorgeven, dat de beleggers van de leening reeds klaar staan, temeer in verband1 met een eventueele actie, als die, welke verleden jaar heeft plaatsge- had. Met betrekking tot de Amerikaansche deel neming aan de Conferentie, stelt de Engel sche regeering zich op het standpunt, dat de vertegenwoordiger der Vereenigde Staten moet optreden als arbiter ingeval door de Herstelcomimissie geen unaniem besluit mocht worden verkregen. De Engelsche regeering zal zich verder met financieele deskundigeU in verbinding stellen met het oog op de reeds genoemde leening en, indien dit consult niet tot tevredenheid der toekomstige inschrijvers afloopt, zal ook geen leening mogelijk zijn". De Fransche regeering zeide spr. was verlangend de kwestie van een intergeallieer- den debiteur met de Rapporten der Experts te vereenigen. Wij konden niermede niet instem- men. Ik had, aldusi vervolgde spr. Herriot reeds op de Chequers gewaarschuwd. Ik stelde hem voor dat een ambtenaar van de Schatkist aar Londen zal komen om ten deze preliminaire besprekingen te voeren met hun Engelsche ambtgenooten. Overeengekomen werd toen, dat zulks zal geschieden. De Fran sche regeering wenschte voorts de kwestie der nationade veiligheid intact te houden. De Britsche regeerinf van haar kant maakte het de Fransche duidelijk, dat geern voorstel, dat het karakter draagt van een militair pad, gunstig ontvangen zal worden, doch zij her- haalde, dat het wenschelijk zal zijn de bespre kingen voort te zetten inzake regelingen door middel van een Volkenbonds-Ontwapenings- conferentie en andere aannemelijke middelen MacDonald sprak voorts zijn tevredenheid uit over de buitengewoon hartelijke wijze, waarop hij in zijn kwaliteit van hoofd der En gelsche regeering gedurende zijn kortstondig verblijf te Parijs door alle partijen was ont vangen. Ronald MacNeill vestigde de aandacht van den premier crop, dat in de Dinsdagavond door de Engelsdie regeering in het licht ge geven documenten de Premier nogmaals te kennen gaf, dat naar zijn oordeel het Dawes- Rapport buiten het Verdrag van Versailles stond en dientengevolge de kwestie van in ge- breke blijven niet bij de Herstelcommissie kan berusten. Spr. vroeg thans of deze houding nu definitief was opgegeven. r MacDonald antwoordde, dat deze houding nog niet definitief was opgegeven, ddch dat deze aangelegenheid ter bzeoordeeling ver- wezen was naar deskundigen van bride lan- den. Dit zal ter Conferentie In behandeling komen. DE MALARIA-EPIDEMIE IN DE OEKRAINE. In de Oekraine heeft de malariaepidCmle zich dermate uitgebreid, dat van een catastro phe gesproken kan worden. Het aantal ga-- vallen steeg van 6000 in Januari tot 2G8.®Q op 1 Juli JJL EEN ROLTwFLLCh'nOffEID VOOR Mf. DE HAAN. Te Jeruzalem heeft een rouwplecntigheid 5Iaats gehad ter eere van den vermoorden mr acob Israel de Haan, waaroan werd deelge- nomen door den waarnemenden gouverneur, den burgemeester van Jeruzalem en de consuls van Spr.cje, Frankrijk en Italic. De vergadering protesteerde tegen den in de pers en in het openbaar gestookten haat, die de oorzaak is van den moord. WEDEROM EEN MIJNGAS-ONTPLOF- FING. Wederom heeft in de mijn Mardnelle-Nord, in het bekken van Charlerol, waar reeds zoo- veel onheil is geschied, een mijngasontplof- fing plaats gehad. 's Middags om vier uuf hoorden men den slag, c-n eerst om acht uur "s avonds konden de reddingsbrigades zich een weg door den rook banen. Vier arbeiders, onder wie 66n Marokkaan, werden gedood. KORTE BERIQHTEN. De Perzische prin3, Mahmt Mersa heeft, ter ontkoming aan zijn arrestatie na het mislukken van den opstand tegen de regeering te Teheran, zelfmoord gepleegd. De Belgische Kamer heeft met een groote meerderhcid van stemmen een amende- ment aangenomen, waarbij aan vrouwen het stemrecht en het recht om verkozen te worden voor de handelsrechtbanken wordt gegeven De onderwijzers in de Zuid-Afrikaan- sche Unie hebben Maandag op hun jaarverg den wcnsch uitgesprokcn naar het verkrijgen van vrijheid om zich voor het parlement can didaat te laten stellen en bij niet-verkiezing hun ouderwijzerspost weer te kunnen gaan vervullqn. In het Zuid-Boheemsche stadje Bud- weis zijn, Wegens gevaar voor het uitbreken van een dolheidsepidemie, alle katten, onge- veer 2000 in getal, afgemaakt. hi het Engelsdie Lagerhuis fleelde Leach, de onderstaatssecretaris voor de Luchtvaart mede, dat de Britsche luchtstrijd- krachten niet over voorraden bommen oe- scliikken, welke gevuld zijn met vergiftige gassen, of daarmee gevula zullen worden. Als zij die soort bommen nu ook maar niet krijgen! De tijdelijke commissle, die door den Volkenbond met het onderzoek naar den sla- venhandel is belast is te Genfeve bijeengeko- men. Aan de besprekingen nemen vertegen- woordigers van Haiti, Frankriik, Belgi6, Por tugal, Engeland en Nederland deel. De Britsche krijgsraad heeft den „Mi- nisterialrat" dr. Schneider, die beschuldigd was van medeplichtigheid bij de uitgifte van vervalschte regie-franken, onschuldig ver klaard aan het hem ten laste gelegde en hem op alle punten vrijgesproken. r\VEL KORTING OP PENSIOENEN. Het „Vad." spreekt het vennoeden uit, dat de Centrale van Vereenigingen aan Personeel in's Rijks dienst zich met een kluitje in het riet heeft laten sturen, toen men tegenover de heeren ontkende, diat een wetsontwerp op die korting van pensdoenen in de mnak zou zijn. Van een nieuw ontiwerp is inderdaad geen sprake, maar van wijziging der Pensioenwet, door welke wijziging de korting op de pensi- oenen ontstaat. Het blad zegt, dat't er kan bijvoegeg, dat de wijziging reeds bezig is de stations te doorloopen, welke het, voor (haar komst in de Kamer, doorloopen moet. Inzake de gerucnten omtrent verkorting van den wachtgeldtijd, kan worden medege- deeld, dat ze, al staat er nog niets vast, niet van grond zijn ontbloot. Een wijziging fa de Pensioenwet daartoe is mede te wachten. BOND VAN LOODGIETERS- EN FITTERSPATROONS. Onder voorzitterschap van den heer J. H. Hannemeyer, uit Rotterdam, is gisteren te Groningen de jaarlijksche algemeene vergade ring van den bond van loodgieters- en fit- terspatroons gehouden. In beginsei! werd to oprichting van een stichting, genaamd Overlijdensfonds, beslo- ten. OUD-VICE-ADMIRAAL JHR. J. A. RoELL. t In den ouderdom van bijna 86 jaar is, zoo- als wij nog in een deel van ons vorig num- mcr meldden, in Den Haag overleden de ge- pensionneerde vice-admiraai jhr. J. A. Roell, oud-minister van marine, adjudant van de Ko- ningin in buitengewonen dienst. Jnr. Roell werd gisteren voor een ongesteld- heid, die en spoedig operatief ingrijpen nood- akelij'k maakte, naar de R. K- kliniek in de Tan van Nassaustraat in Den Haag overge bracht, waar hij gisterochtend is overleden. Hij is van 1898 tot 1901 in het ministerie- Pierson minister van marine geweest. OUD-GOUVERNER-GENE'RAAL VAN HEUTZ. Uit Montreux wortd gemeld, dat "de ge- zondheidstoestand van oud-gouverneur-gene- raal Van Heutz langzaam achteruit gaatj de hem behandelende, medicus acbt het emde nog slechts een kwestie van eenige dagen, in het gunstigste geva! ™Me weken. DE KIND ERM ISHA.NDEiLINQ TE 's-GRA.VENU A.GF.. In verbanxl met de hewgerde kindenmisiian* deling te 's-Gxaysnlwse kan ace mdni ge meld, dat thans volstrekt nog niet is komen yast te staan dat die mi&handeling ol het on- geval, den kindgren oyeikomen, is gebeurd ten huize van de pleegouders. Toee de pleeg- moeder het jongste kind direct na' zijn opn.«* ming een Zaieidagschs beurt gei, bemerkte zij dat het een dik opgezetten ann, had en bij aanraking van dien ann hevig kreunde. Zij leeft er toen pen buurvrouw bijgeroepen, die letzelf de constateerde en nu ook da verklaria- gen van de pieegmoeder bevestigt. Nog den- zelfden dag werd het kind naar het zieken huis gebracbt, waar de dokter een armbreuk vasts teldq. Van belang is nog, dat Utt getuigenver- klaring is gebleken, dat eenige dagen vo6rdai dat moeder naar die barakken aan den Tapijt- weg ging, er ten huize yan den kellner een kind een hevigen val heeft gemaakt. Er kan geen sprake van zijn, dat 6£n der kinderen bij oe pleegoudera van een trap zou zijn geval- en. Zij bewonen een benedenhuis, waarin zich geen enkele trap bevindt. WIJZIGING EOTERWET. De directeur generaal van den lan-iboww heeft den Algem. Nederi Zuivelbond ver- zocht, medeoeeling te willen doen van de aanvullingen, reap, wllzigihgen, welke fa de Boterwet noodig geacht worden. Een der voorgestelde wijzigingen was: te verbiedien joter en margarine in dezelf de winkels en verkoopplaatsen of daarmede andera dan langs den openbaren weg in verbinding staande lokalen in voorraad te hebben en te verkoopen, alsmedie deze artikelen tegelijker- tijd op hetzelfde voer- of vaartuig open- )are middelen van vervoer uitgezonderd te vervoer en of te doen vervoeren. Waar speciaal door dit verbod de belangen der winkeliers naar het oordeel van den Ne- derlandschen Kruideniersbond zCCr zullen worden geschaad, heeft het bestuur der or- ganisatie zich tot den betrokken minister ge* wend met het dringend verzoek, alsnog de organisatie van winkeliers in de artikelen bo- ter en margarine te doen hooren. TEEKENi DES TIJDS. D'insdagmorgen, voordat de zitting der recbtbaiiik een aanvang nam, werd in het Paleis van Justitie te Arnhem een oogen- bilk zitting gehouden voor den Politierech- ter. Ongeveer twaalf mannen, in de Icrachi van hiui leven, stonden voor den Politie- rechter, zegt de Arab. Crt. Allen hadden ikh te verantwoorden wegens landlooperij. Men kon zien, er waren vele onder hen, die betere tijden gekenid hadden. Steeds hoorden wij: ontslag wegens slapte in het bedxiji, tot ar- moede vervallen, enz., enz. Hunkerend stonden zij voor den redder, verlangend een gunstig vonnis tegen zich te hooren uitspreken, d.w.z. niet het vrijsprekend vonniis, doch veroordeeling en wel om zoo lang mogelijk opgeborgen te zijn, weg uit de maatschappij, die hun armoede en ellendfl bracht. Grif werden er straffen uitgedeeld, nl. een, twee, zelfs drie jaar opzending naar de Rijks- werkinrichting te Veaihuizen. Dankbaar en blijde gestemd verlieten deze arme zwervera de rechtszaal alsof een goede belooning bun te beurt was gevallen. ECn der stakers was- zelfs jaloersch: z'n lotgenoot had 3 jaar gekregen en hij maar 2 jaar; ze stonden' toch voor hetzelfde feit te- rechl GRATIS LOGEEREN. Twee rechercheurs hebben te Amsterdam een 39-jarigen reiziger uit 's-Gravenhage aangehouden, verdacht van oplichting. Hij heeft in versantiende hotels gelogeerd-zonder te betalen. De man ging daarbij zeer geraf fi- neerd te werk. Hij vertrgk's n$>rgens met de mededeeling, dat hij's avonds terug zou ko- mien, dochliet dan in den loop van den dag zijn koffer halen em kwam's avonds niet te rug. Verschillende hotels op het Damrak zijn van dezen reiziger het slacutoffer geworden; ook de Haagsche politie zocht hem voor een oplichtingszaak. VERDUISTERING DOOR EEN GEMEENTE-SECRETARIS. Gistermiddag heeft voor de rechtbank te Haarlem de zaak van den 42-jarigen C. B., gewezen gemeente-secretaxis van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, gediend. Beklaagde was tevens penningmeester van de bouwvereeniging Zwanenburg te Half- weg. In de jaren 19181924 heeft hij ten nadeele van aeze vereeniging 7000 verduis- terd. De gemeente benadcelde hij) voor 1400 Deze gelden werden verduisterd in de jaren 1913—1924; 800 als opbrengst van collec- ten bij huwelijken. 200 als opbrengst van geheven leges in 1924. Verder nog 195 als het geheel van de door huurders van gemeenr te-landerijen in de gemeentekas gestorte waar- borgsommen. De beklaagde verklaarde, dat hij de hUren, die hij inde, moest afdragen bij de Rijkspost- spaarbank. De. gelden voor het rijk werden daarvan weer gehaald en verzonden. Beklaag de bracht het geld echter niet naar de spaar bank, maar wendde het ten eigen bate aan. Moest er dan geld aan ret rijk afgedragen ALRMAARSCHE CQURA

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1