Alkmaarsche Courant Adresverandering. Maandag 14 Juli. Ilaiskoudolyk knartai FEUILLETOI. ZoHdarlisge lameraden. So. 164 W24 Hondsrd Zes an Twlntlgste jaargang. XXIV. De technoloog meende, dat het nuttig was, aa de beschouwingen van den elcctrotechni- cus over bliksemafleiders, de middelen te be- sprekcn, welke dienen, om een brand te beper- ken, ingeval de bliksem toch eens mocht in- slaan, of op een andere wijze een brand ont- staa - „Allereerst", beweerde hij, „dienen wi] te weten, welke materialen „brandgevaarlijk" zijn. welke niet. Daarbij komen wij tot zon- derliuge resultaten. Wij moeten beginnen met te constateeren, dat geen enkel materiaal op den duur tegen een hevigen brand is bestand. Een huis is geen brandkast. Maar wanneer iemand terwille van de brandgevaarlijkheid eikenbouten zolderbinten ging vervangen door ijzeren, zou hij ernaast zijn. Het is gebleken, dat ijzer brandgevaarlijker is dan hout. Natuurlijk niet in dien zin, dat het ijzer zou gaan branden, maar bij een paar honderd graden temperatuursveiboo- ging verliezen ijzeren balken kolommen, enz. Hun weerstandsvermogen, terwijl cikcnhout bij die temperatuur nog niet brandt, mis- schien oppervlakkig verkoolt, maar in ieder geval niet zoo belangrijk in vastheid vermin" dcrt als ijzer. Hetzelfde kunnen wiji zeggen van natuur- steen, die door velen voor net toppunt van so- liditeit wordt gehouden. Bij brand verandert dit materiaal in kalk, en is dan natuurlijk als I draagconstructie waardeloos. Gewapend beton en gewoon metselwerk van voldoende dikte, zijn het best bestand te gen vuur. In dat verband valt ook nog iets te zeggen over ibranddeuren, die wel van ijzer worden gemaakt, wat fout is, omdat dit biji verwar- uiing uitzet, de deur gaat klemmen en is niet open te krijgen, zoodat er evengoed geen deur had kunnen zijn. Nu bestaan er verschillende patenten en voorschriften voor het onbrandbaar maken van stoffen, zooals gordijnen, enz., welke voorschriften voor een deel waardeloos zijn, maar waarvan andere veel worden toegepast, bijvoorbeeld in schouwburgen, om de decors onbrandbaar te maken. Misschien is het in en huishouding ook wel eens wenschelijk een en ander onbrandbaar te maken, bijvoorbeeldwatten voor kerstboom- versiering, paunelappen, enz. Ik zal daarom eenige eenvoudige en goedkoope voorschriften opdiepen uit mijti rijken voorraad. Hierbij moet vooropstaan, dat van een vol- ledige onbrandbaarheid natuurlijk geen spra- ke kan zijn, alleen de mogelijkheid voor het vlamvatten kan sterk worden verminderd. Er blijven, na verwijdering van waardelooze voorschriften, slechts enkele stoffen over, waarvan weer enkele te duur, andere vergiftig zijn, zooals loodzouten. Goed zijn: Z-wavel- zure- en phosphorzure-ammoniak, salmiak, calcium-chloride, zinkchloride, zinkvitriool, aluin, borax en boorzuur. Een eenvoudig voorschrift is het volgende: De weefsels leggen in een 65 pet aluinoplos- sing, drogen, dan een nacht leggen in een 50 pet. ammoniumsulfaat-oplossing en weer langzaam laten drogen. Als brandbluschmiddel komt natuurlijk in de eerste plaats water in aanmerking; maar dit is niet te gebruiken voor het blusschen van petroleumbranden. De brandende petro leum drijft op het water en verspreidt zich. Men gebruikt daarvoor liever stoffen die gas- sen of dampen ontwikkelen, die den brand ver- stikken. Daarvoor is b.v. kruit bijzonder ge-. scfaikt, behoudens natuurlijk de kans, die men heeft, dat het huis uit elkaar vliegt. Uitstekend is zuiver broom, waarvan een vijfde liter voldoende sehijnt te zijn, om 50 11 ter brandende benzine ook bij wind te blus schen. Maar het is vrij duur. Daarom gebruikt men dan ook liever stof fen. die groote hoeveelheden koolzuur afgeven, zooals b.v. het bekende dubbel-koolzure soda. Wanneer dit als poeder op de vlammen wordt gestrooid, of zooals bij enkele „vuur- dooders" er in gespoten, ontwikkelt zich kool zuur, dat den brand verstikt". De bondsvoorzitter, ue heer M. Gerdes, opende de bijeenkomst, waarbij hij tot alien een woord van welkom richtte, speciaal'tot kapitein A. H. P. Blaauw, beschermheer van de afdeeling Alkmaar De heer Oostenveld, voorzitter van de Alk maarsche afdeeling, sprak .vervolgens. Hij deeldc mede, dat ter eere van de vergadering door zijn afdeeling aan dc congrcssisten in den Muziektuin een concert werd aangeboden. De voorzitter dankte den heer Oostenveld voor de vele rnoeite die zijn afdeeling zich had getroost. Spr. stelde daarna voor mevr. Wen- delaar een bloemstuk te doen toekomen. (Ap- plaus) Aa:i de orde was het jaarverslag, dat reeds in extenso in het bondsorgaan was opgeno- men Dit verslag werd goedgekeurd, nadat enkele afgevaardigden naar aanleiding ervan het woord hadden gevoerd. De j aarlijksche rekening en verantwoording van den penningmeester volgde. Ook dezc was in het orgaan opgenomen en als zooda- tig ongewijzigd goedgekeurd, na gunstig ad- vies van de afdeeling den Bosch rlet Hoofd bestuur kreeg dechajjj KON. NED. BOND VAN OUD-ONDEROFFICIEREN Wij konden in ons nurruner van, Zaterdag reeds de officeeele ontvangst op het stadhuis met de daaraan verbonden plechtigheden vermelden Hieronder volgt het verslag van de daarna gehouden algemeene vergadering in „De Tijdcns de bespreicingen kwam een tele gram in van den heer Salomonsky, eere-voor- zitter van het rust- en vacantieoord, die tot leedwezen verhinderd was de vergadering bij te wonen. Besloten werd een telegram te zen- aan de Koningin-Moeder, aan den heer alamonsky en aan den 2cn penningmeester, den heer J. C. Vaassen, die wegens ziekte ver hinderd was. Van de Koningin-Moeder kwam later een an hvoord-telegram in Punt 8. Bespreking inzake de werkzaam- heden betreffende het verleenen van voox- schotten op pensioenen. Verscbillende afgevaardigden voerden ter zake dit punt het woord. De afdeelingen kunnen voorschotten als ze bij machte zijn zelf verstrelcken. Overi- jens kunnen zij1 zich te alien tijde tot het doofdbestuur wenden. Punt 9. De afgevaardigde van den Haag deed mededeelingen over het Rust- en Vacan- toeord te Soestdijk. Uit de mededeelingen bleek, dat men daar goedkoop en goed kan le- ven. Krachtig werden de leden opgewekt om van deze gelegenheid1 gebruik te inaken. Punt 10. Voorstellen van het hoofdbestuur en de afdeelingen Hiervan dient vermeld het besluit, dat het xmdsorgaan, .dat than9 1 maal per week ver- schijnt, voortaan 2 maar per miaacdi zal uitko- men De bestemming van het bedrag, dat op deze wijze wordt uitgespaard, zal worden overgelaten aan de prudentie van het -H'oofd- jestuur, voorloopig voor 1 jaar. De contribu- tie bleef onveranderd. Punt 11 De begrooting over 1925 word goedgekeurd, behoudens enkele kleine wijzi- gingen. Bij de ontvangsten vcrvalt een post ,,advert(TLti&n" groot J 400 (dit bearag wordt door deni arukker ontvangen). Bij de uitgaven werd geschrajit een post van 150 P. ost van arvoor kwam in de plaats een post groot 25. voor siteun voor steun aan e plaal^^^l aan „Weduwenzorg". Punt 12. Verkiezing Hoofdbestuursleden. De algemeene secretaris, de heer O. Silvius, periodiek aftredend, stelde zich niet meer bc- schikbaar. Verder traden af de heer J. C. Vaassen, 2e penningmeester, (wegens ziekte) en de le commissaris, de heer L. van Geest. Als secretaris werd1 gekozen de heer H. J Ntear inert Engesledl van Leoaard Mecocfc GgantaBteecdo vectofflcg van Mej. ti 89) Maar, hoe ikon nu eigenlijk een te-voor- sdhijnkomen met haar uiterlijto haar van haar geluk berooven? Ze had den draad gespan- nen tussdien hen van haar gedaditen, haar vemuft, het was haar geest, waar hij mee in- genomen was; ikon de wetensdiap van haar mismaakttieid zijn belangstelling in haar geest vennietigen? Ze blerf er bij, dat dit niet ikon, en diep in ihaar hart, deed1 het haar toch pijnlijk aan; dat zijn belangstelling in haar enkel maar voor dat geestelijke was. Hij gaf te weinig om haar handdruk, om maar even de moeite te doen naar haar toe te komen. Het was toch ook dwaas van haar, om te dralen. ze zou hem1 de waailheid schrijiven. Dan wona ze rich toch ook weer op bij! de ged'achte, dat als hij er zoo weinig om gaf, haar uiiterlijk te kennen, waarom had hij dan die vernede- rilng over haar getwacht? Een gnilli, een kort oogenblik van nieuwsgi'eriighieid en hiji had haar zoo doen lijden. Haar ellende gaf haar In, dat hij het niet waaid was, maar tegelij- kertijd sprongen1 de tranen haar in de oogen. Ze zou hem sdhrijven, eer de moed haar be- gaf. Ze zou hem schrijven, zoodra Hilda dien ochtend naar buiten was, haar dwaastaid zou dilenzelfden dag een einde nemen. Punt 13 Verkiezing redacteur. Gekozen werd de heer L. C. H. Hartman (Amster dam), die deze functie reeds tijdelijk waar- nam. Punt 14. Tot commissie van redactie werd dte afdeeling Amsterdam aangewezen. Punt 15. De commissie van advies uit de afd. Amsterdam in zake het Weduwen- en Weezenfonds en belegging der gelden werd als zoodanig herbenoemd. Bij de rondvraag kwam een motie-Rotter- dam ter sprake, het beleid van het Hoofdbe stuur betreffende. De afdeeling Den Haag stelde voor, de mo- tie, die wel in het orga,an geplaatst was, doch niet ter vergadering gedeponeerd, deswege niet in behandeling te nemen. Uitvoerig werd over een en ander gediscus- sieerd. Het bleek, dat een lid van de afd. Rot terdam in het bondsorgaan het hoofdbestuur had aangevallen, volgens sommige afgevaar digden: had beleedigd. De afgevaardigde van Groningen stelde ten slotte een motie, waarin sterke afkeuring wordt uitgesproken „over de beleedigingen gericht aan het Hoofdbestuur" en waarin de algemeene vergadering „haar voile vertrou- wen uitspreekt in de leiding van het Hoofdbe- bestuur". Deze motie werd aangenomen met 946 te gen 229 stemmen en 19 stemmen bianco Ze wilde nu ook maar dadelijk beginnen, bang dat als ze lang wadhtte, ze dan van stmeming veranderen zou. Toen ze dan ook de dochter van de hospita in den gang tegenkwam, vroeg ze die of ze nog even bij haar wilde binnenfcomen, eer ze wegging, om een brief mee te nemen naar de post. Het meisje beloofde, dat ziji het niet vergeiten zou en die schiifckmg hoe onbedui- dend ze ook was gaf haar lets van het vaste van een afspraak. Ze kreeg zoo vaag jiet besef, dat dit haar lijden verkorten zou. Aan de ontbijttafel was er nog een brief voor haar, doohgezonden door den professor. Hilda vestigde er haar aandacht op. „Voor jou!" piepte ze meti haar dtanne stem. „Wat ben je urent-lang met kleedleni be- zig geweest Ik dacht al dat je nooit meer ko men zou." Toe, schenk eens in, andei's wordt de thee heelemaal boud, ze heeft ail Itton mi- nuten gestaan." „Had dan niet op mij gewacht." Ze schonk thee en keek den1 brief venstrooid iin. Het was een uitnoodiging om „De Laatslte Zonnestralen" in Liverpool te exposeeren, en, op iederen anderen tijd zou ze zeer ingeno men1 zijn geweest met dit voorstel, maar nu was ze te zeer van dait andiere vervuM om het beilangrijk te vinden. ,jO", prevelde ze. >at, or JLn. willen1 „De Laatste Zonnestralen" op de Walker !Astt Gallery hebben, als de Aca demy sluit. dat as alles." „Wlaar is dait? Toe, geef me bet zoiulii even Nadat nog een en ander besproken was, dat wij minder voor publicatie geschikt acnten, werd de vergadering gesloten, waama men zich verzamelde aan een gemeenschappelijlk diner Des avonds werd in ,,'t Gulden Vlies" een feestavond gehouden^ aangeboden door de af deeling Alkmaar. De opening van dezen avond geschiedde inplaate van om 8 uur, door omstandigheden eerst om ruim 9 uur Met een hartelijk woord heette de voorzitter alien welkom en wenschte de aanwezigen een genoeglijken avond toe. Hiema werd staande door alien „Het Oude Wilhelmus van Nassauwe" gezongen. Een borstbeeld van Hare Majesteit prijkte op het tooneel, omgeven door mooie planten. Het programma bevatte zangnummers van het Alkmaarsch Dubbelmannenkwartet .,Zang en Vrieudschap" (dir. de heer Com. Jonker), welk kwartet o. a. ten gehoore bracht „Ecce quomodo mariitur", „Sandmannchen" en het zeer moeilijike „De Bruid" en ,,'Les Martyrs aux Arenes". Deze liederen werden onder de zeer rustige leiding van den heer Jonker op een zeer mooie en en muzikalc wijze uitge- voerd; zoowel in pianissimo's als in fortissi- mo's was het ensemble uitstekend. Met de eerste tonen van „Ecce quomodo moritur" kreeg het kwartet reeds het gewenschte con tact met de aanwezigen. Het verdiende ap- plaus ha ieder nummer bleef dan ook niet ach- terwege. Opnieuw bleek ons dat de zaal van dai heer Mooij bij uitstek geschikt Is voor kwartet-uitvoeringen Door den heer A. Haasbroek werden eenige cabaretliedjes op een zeer beschaafde wijze en met mooie s'-m gezongen. waarbij hij op een uitnemende manier bogeleid werd door zijn broer Jo Haasbroek Wij noemen o. a.: „En toch!", Czardas" en „Het deftige dorp", welke nummers een geweldig applaus oogsten Het is merkwaardig zooals deze di- lettant voordracht weet te leggen in de ver schillende liedjes. Het kwartet en de cabarettier werden door enkele leden van het eere-comite en door hoofdbestuurders van den bond gecompKmien- teerd De afdeeling Alkmaar" heeft dua wel eer behaald met het aanbieden van dezen mooien avond. Een 66n-actertfe, gegeven door 7 leden van het kwartet, gehtela: „De onbestorven we- duwnaar", bracht de lachspieren danig in be- wcging. Tijdens de pauze werden er nog hartelijke toespraken gehouden door de heeren Gerdes (bondsvoorzitter), Oostenveld, Snellen1 en mr. Dorbeck, waarbij1 zelfs nog de Alkmaarsche Schutterij werd herdacht, hetgeen aanleiding gaf tot veel plezier. Het Bondslied werd staande door alle aan wezigen spontaan gezongen Een gezellig strljkje verhoogde de feest- stemming. Om ongeveer twaal! uur begon het bal on der leiding van den heer Kuijmans. Het ging daar zeer gezellig toe; tot ruim 2 uur bleven alien in zeer prettige stemming bijeen. De afdeeling Alkmaar kan met groote vol- doening op dezen avond terugzien. Alle fecst- gangcrs zullen haar ongetwijfeld danltbaar zijn voor dezen echt genoeglijken avond. Gelijk uit bovenstaand verslag blijkt, werd in den Muziektuin ter eere van deze algemee ne vergadering een concert aangeboden aan de congressisten, te geven door het Stedelijk Muziekcorps Dit concert werd gehouden van 3 tot 5 uur. De vergadering begon's morgens om ongeveer 11 uur on was eerst 'savctods kwart voor 8 geeindigd. Niemand van de af gevaardigden heeft dus het concert kunnen bijwonen. Beleefdheidshalve had de voorzitter de vergadering hiervoor wel een uurtje kun nen schorsen. Het komt ons tevens voor, dat de voorzitter de leiding wel eens wat krach- tiger ter hand had kunnen nemen. De agenda was wel van dien aard, dat mits onge- wenschte lange debatten door den voorzitter in hun loop gestuit waren de vergadering eenige uren vroeger had kunnen eindigen Het diner, dat om 6 uur zou beginnen, hac nu ook twee uur later plaats. groeten, welk saluut van het fort te Hoek van Holland met een gelijk aantal schoten beantwoord wordt. Dan stoomen de schepen den Nieuwen Wa- terweg in. Wyoming zal hier llgplaats nemen aan de St. Jobskacte, aan het terrein van de firma Wm H. Miiller Co.; de Arkansas komt te ■en aan de Willemskade. 'oordat de beide slagschepen hun li] Maandag ren Tromp en Heemskerck, die ligplaats rrijgen aan de Parkkade. Aan boord van de Tromp, onder bevel van kapitein ter zee Van jel, zal- de zich mede aan boord bevin- 'e vice-admiraal C. Fock, commandant dier marine te Willemsoord, zijn vlag hij- schen; de Heemskerck wordt gecommandeerd door kapitein luitenant ter zee Telders. Aan boord van laatstgemoemden bodem bevinden zichj de adelborsten van het oudste studie- aar. Verder zullen aan de Westerkade ligplaats crijgen, de mijnlegger Douwe Aukes en de edobooten G 15 en G 16. e havenmeester, de heer L. J. H. WilHn- ge^zal, zoodra de Amerikaansche slagsche- I gemeentebestuur aangeboden noenmaal. Het n«i gemeerd hebben, vice-admiraal N'ewton I Vredespaleis Mac Cully namens de gemeente Rotter- Gemeujfjl Sienws BEZOEK VANI AMERIKAANSCHE SLAGSCHEPEN. De N. R. Ct. schrijft: Vanmiddag omstreeks 2 uur, bij het einde van den vloed, worden de Amerikaamsche slagschepen Wyoming en Arkansas v66r de stad verwacht. Aan boord van de Wyoming bevinden zich vice-admiraal Newton A Mac Cully. Dit slagschip wordt gecommandeerd door kapitein ter zee K. M. Bennett. De Ar kansas wordt gecommandeerd door kapitein ter zee Frank Lions. Zoodra de beide oor- logsschepen m het territoriale water zijn komen, zullen zij ons land met 21 schoten aan; wi-1 je?" „m Liverpool." „En doe ]e het?" „Ja natuurlijk, ik denk van wd.1" „Waarom niet?" „De vracht zall tech fated wat kositen." „Nteen, in1 het gefaeel nitets. Ze zullen fad ook laten halen en hd miji tenigsturen, vracfatvrij, als hd niet verkocht te. Ze Memdie de lippen op elkaar terwijl ze •u'iiti fad venster keek. Hoezeer ook doer an dere gedachten in beslag genomen werd, vid htet faaar op dat haar zuster niet zei: ,;Hoe prdtig voo-r jou," maar. „Zou de vracht niet veel kosten?" In dien loopi van den zomter zou Hilidla nog wtel eens op de uitnoodiging ii erugkomen als „Waarom ontbijt je niet?" vroeg ze, nai dat onderwerp van de sdiildterij. „Ik hteb geen trdc", zei Bee. „Je kunt diat ei ook krijgen, als je wilt.'1' Toen de tafeli afgenomen was en zij weer alleen zat, begon ze haar taak. N!u ze dte pen Sini dte hand hield, had haar ijver om te sdhrijven faaar begeven en de gedachte, ont zijni begoocfading te verstoren, deed faaar andermaal terugscfaxikken. Haar argumen- ten vafaj een oogenblik geleden kwalmca bi; haar op, zondter diat ze faet er nu mee eens tan zijn; ze was er zctoet van dat hij rich falaar voorstdde, zooals ze er ook graag zou uit? ziten; en- ze wist ook zekter, diat leelijkheidl hem afStootte. Ze fclemde de taniden op dkaar en dboptte de pen in dien1 infct. Jag -hier rei Abonnte's, die op reis gaan, gelieven hun nieuwe - en ook het oude adres liefst een paar dagen voor hun vertrek aan onze administratie op te geven. wielrennen zal het bezoek aan Amsterdam besloten worden, waarbij bezoeken aan het Rijksmuseum, Asschers diamantslijperij, het Koninkliik Paleis, de Fokker-fabneken, officieren en manschappem zal's middags om 1 uur een noenmaal door de gemeente wor den aangeboden. Ook zij zulllen den Dieren- tuin en andere bezienswaardigheden van Amsterdam in oogensch-ouw nemen. Vrijdag zal Dordrecht de officieren en adelborsten officieel ontvangen en een' noen maal aanbiwien. De bezoekers zullen o.m. de Groote Kerk bezichtigen; zij zullen per speciale boot naar en van Dordrecht vertrek- ken. Den Haag en Scheveningen zullen Zater dag worden bezocht. Om kwart voor een zullen de officieren en adelborsten zich te Scheveningen vereenigen aan een door het dam begroeten. De Amerikaamsche vice-ad miraal wordt tevens gecomplimenteerd uit naam van vice-admiraal Fock, den garni- zoenscommandant van de afdeeling mari- niers hi-er in gamizoen. Dinsdag brengt dp Amerikaansche vice- admiraal tegenbezoeken, eerst aan den bur- gemeesteT en den havenmeester en vooris aan admiraal Fock, aan boord van de Ttornp, en andere autoriteiten. Dinsdagavondi 9 uur te er vanwege de ge meente ontvangst op het stadhuis van Ame rikaansche en Nederlamdsche officieren en andere genoodigden. Er zal worden gedanst. Woensdag biedt onze regeering aan de Amerikaansche officieren een maaltijd aan in het Palacehotel te Scheveningen. Den1 18den dezer te er een maaltijid aan roord van de Wyoming, door admiraal Mac Cully aan autoriteiten aangeboden, en den 22sten te er aan boord van hetzelfde slag schip een' aftemoom-receptie en dancing. In den avond van den 24steni wordt vanwege de directie der Holland-Amerikalijn aan )oord van het stoomschip Rotterdam een rartij gegeven. Op een nog niet vastgesteldeni datum biedt vice-admiraal Fock aan boord van het pamt- serschip Tromp een maaltijd aan. In den loop van den voormiddag van1 den 25sten vertrekken de Amerikaansche slag schepen van hier naar zee. Het pantserschip Heemskerck blijft slechts drie dagen hier; het gaat dan met de adel- jorsten van bet oudste studiejaar een reis naar Noorwegen maken. De slagschepen Wyoming en Arkansas doen dienst als opleidmgsschepen. Beide zijn .n 1911 van stapel geloopen en hebben een waterverpLaatsing van 26,000 ton. Ze zijn voorzien van turbinemachines en bewapend met 12 kanonen van 30^ centimeter en 21 van 12.7 centimeter. Voorts hebben zij twee omder-waterlanseerinrichtingem voor torpe do's. Beide oorlogsbodems zijn 170 meter lang en ongeveer 20 voet diep. Het voorloopig programma van de ex- cursies e.d, ter gelegenheid van het bezoek van de Amerikaansche oorlogsschepen Wy oming en Arkansas, onder bevel van vice- admiraal Newton en A. Mc. Cully, van 14 Juli tot 25 dezer, luidt als volgt: Maandag 14 Juli, aankomst te Rotter dam. Dinsdag 15 Juli brengen de officieren en adelborsten per apecialen trein en boot via Amsterdam een bezoek aan Alkmaar, waar zij door het gemeentebestuur offjeieel zullen worden ontvangen en met dit bestuur aan een noenmaal in den Sta-dstuin zullen aan- zitten. De onderofficieren en manschappct zullen dien middag met 300 Nedderlandschc matrozen te Rotterdam een biosooopvoorstel ling bijwonen, aangeboden door de gem een te. 's Avonds om 9 uur worden de bezoekers officieel door het gemeentebestuur van Rot terdam ontvangen in het stadhuis. Woensdag 16 Juli zullen de admiraal en zijn voornaamste officieren de gasten van den minister van marine zijn aan een offid- eelen maaltijd te Scheveningen. Doniderdag te bestemd voor een bezoek aan Amsterdam. Een aantal offideren zal on- middelUjk na aankomst in de Nieuwe Kerk een bezoek brengen aan de graftombe van De Ruyter. 's Middags om 1 uur biedt het gemeentebestuur van Amsterdam den officie ren en adelborsten een noenmaal aan in het IJ-paviljoen. Om 5 uur wordt1 er in het Sta tion een base-ball-wedstrijd gespeeld. Den adelborsten wordt om half zeven een maaltijd aangeboden door de Nederlandsch-Am-eri- kaansche Kamer van Koophandel. Met rij- Ze kon geen woorden vinden. Allereerst schreef ze M adres op dte envelo-ppe, maar het velletje postpapier was nog leeg. In de keuken hoorde ze moeder en dochter praten; ze tan duidtelijk onderscheiden„En ver; het brood1 niet te halen, als je terugtamn..." Ze wieip een bliik op de klok en greep wan- hiopend de pen. „Ik kan niet vollldom aan uw verlangen", krabbelde ze, „omdat ik nooilt van- mijn Ite- ven gefotografeerd werd1. En er werd nooit een portret van rnijn glenomen, omdatti ik mte- maakt ben..." „Nleen; zoo niet. Ze tan het zoo niet zeg gen. Ze zat all' weer roerloos, hoorde de klok luide tikken en haatte rich zei ve. Daar sloeg de klok met grooien nadruk. Ze schoof het velletje papier ter zijde en zocht een ander in haar vloeiboek. Ze vond er geen ander in, dus ging ze naar de chi-ffonniere em schoof een lade open. Daar lagen nog heefli wiat meer dingen in hehalve schrijfbefaOeften: een schetsboek, enkele onopgeplakte fotografieen; die ze de vorige week in Ptensfaurst had geno- men en enkele onopgeplakte portretten, die ze eveneens een week daarvoor van Hilda nam. WterktuigteTijk pakte zij ze een voor eeni op em bekeek zc, bleef even1 sbil staan; bij een portret van1 haar zuster, een studlite iin zoin^- liteht en schaduw, diroomende in een leunsltoell, ondter dte takken. Daar werd aain de deur gteklopt en mtes Kemp trad binnen. ga nu, miss. Heeft u uw brief sorns en de Ridderzaal zullen resp om kwart over twee en kwart over drie be- zichtigd worden. Om1 half vijif zullen de gas- ten in de SodSteitstent in het Haagsche Bosch de thee gebruiken, eveneens door het "emeentebestuur aangeboden. 's Avonds om iiur is er in1 het Kunhaus een bal, gevolgd door vuurwerk op de Pier. De onderofficieren en manschappen zullen 'a avonds het drcus te Scheveningen bezoeken. Zondag zullen' de offideren per auto naar Lriden vertrekken en zich vandaar met mo tor jachten naar het Kagermeer begeven, om daar zeil- en motorboot-wedstrijden bij te wonen. De adelborsten zulleni zich per sped- alen trein daarheen begeven. Een 150 offideren en adelborsten zullen Maandagmorgen 0m111 uur 20 bij een bezoek aan Delft officieel door het gemeentebestuur worden ontvangen. Zij zullen het praalgraf van Prins Willem I bezichtigen en na het door het gemeentebestuur aangeboden noen maal het gra'f van Tromp. Andere groepen offideren en adelborsten zullen vermoedielijk Gouda en Arnhem bezoeken. Ten slotte zal Woensdag 23 Juli Utrecht bezocht worden, waar eveneens een officieele ontvangst en het aanbieden van een thee op het programma staan. Met een avondpartij, waarbij gedanst zal worden, aan boord van het stoomschip 'Rotterdam, op Donderdag- avonld, zal het verblijf in ons land worden be sloten. Vrijdag 25 Juli zullen de schepen Rotterdam verlaten. WAARSCHUWI'NOSSEINEN VOOR REDDERS. Een demonstratie te Zandvoort Met 'n trein vol glimmend-warme, zich nfdrq gende, en eau-de-cologne-gcbruikeude stads- menschen, zijn wij, zegt de Telg., dit week-end naar Zandvoort gereisd, waar't mintena even warm was. In onze Amsterdamsche badplaata waren dezen middag twee vertooningen. Voor een hadden wij een uitnoodiging gekregea. De andere zagen wij terloops. Deze betrof een, door Raaf Bouwmeester geimproviseerd feest- je, ter gelegenheid van de kopercn bruiloft van een badknecht, die met vrouw en kroost in versierde badstoelen was gezeten, en daar gefuifd werd en te midden van tallooze bad- gasten te het gehuldigd en gekiekt, terwijl de muzikanten inplaats van de eeuwige steps: „lang zullen ze leven" speelden. Maar daar om waren we niet naar Zandvoort gegaan. Htet doel was de demonstratie van den beken- den badarts P. Varekamp, die zich op het ge- bied van het redden van drenkelingen en door zijn brochure „veilig baden en zwemmen in zee", groote bekendheid heeft verworven, en thans weer lets nieuws had bedacht. Bij deze demonstratie was de redder voor zien van een zwemvest, waaraan een draad was bevestigd, zoodat hij door middel van een schelapparaat voortdurend in contact bleef met de helpers op het strand. Hiermede wordt bereikt, dat een zwemmer, die iemand gaat redden, aan de mannen op de kust kan laten weten, wat hij wil. Schelt hij eenmaal, dan beteekent dit„viert"schelt hij' driemaal. dan beduidt het inhalen", overeenkomstig het aantal lettergrepen; in het Fransch retirez; in het Engelsch draw the line, en in het Duitsch einholen. Naar dr. Varekamp ons mededeelde, moet prof. Lorentz zich voor deze vinding gei'nte- resseerd hebben en wist diens amanuensis de moeilijkheden met het toestel te overwinnen. !L)e demonstratie, welke in den namiddag op het strand werd gehouden, gelukte goed. Hoe- wel de zwemmer later ging ook een vrouw in zee op denzelfden afstand van de kust was, kwamen de belsignalen goed over, onder groote belangstelling van het publiek, dat zich in een breeden kring om het toestel had ge- schaard. kliaar?" „Wat?" vroeg Bee, faeesch, zonder zidr om te keeren. „lk ga. Is uw brief klaar?" „Ja mompelde Bee. Ze trad tei'ug van de tafel, dteed htet por tret an' de enveloppe en g'af die het meisje in de hand. HOOFDSTUK XVI. David zat voorover gebogen in een stoel met het portret op dte knieen. Nlu was hij vastbeinaden opgesitiaan en had het wel tweemaal opgesteld tegen een van dte consoles op den scnoorsteenmantel, maar na oogenblikken van versitrooidheid kwam hij tot die ontdtekkihg, dat hij er al weer van' zat te genieten. Hij wist zeer -goed1, dat all zette hij het ook een half dozijn keeren weg, het weer bkraen vijf minuten op zijn knie zou staan. Het over+rof al zijn droom-voorstellmgen van haar. Hij werd er verl'egen onder, met het portret voor zich tan- hij nog den toe- stand niet vait/ten. Hij had een- vrifendin, dit mooie, jonge meisje. Ofschoon hij haar wel zoo vaag voor rnooi gehOudten had, was- de waarfaeid nu toch verbijsterend. Zijtai brieven -leken htem op eenmaal onbee'chaama'; er was iets omgelooflijks in dat hij die haar geschre- ven hadEh dan- dte hareDie gedachte daar aan; was nog verwonderlllijker. Zijn oorres- pondtente wa® dteze godten-dbtehter, rein; vor- sttelijk, fier, heti jonge meisje, dat hem schreef was zoo van uiteriijk! (Wordt vervolgd.) Lime"

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5