De Lange De Moraaz. Aaresverandering. Abonne's, die op reis gaan, gelieven hnn nieuwe en ook het oude adres liefst een paai dagen voor hun vertrek aan onze administratie op te geven. dezer ambtenaren thans teruggekeerd (het wap een vrij groot gezelschap,) maar zijn er nog vijf in Brussel achtergebieven. Omtrent de heropening van den' dicn-rf valt nog weinig te zeggen. Wei zijn er aller- Jci mcoie plannen, en vindt men autoriteiten die gaarne „reeds'' nu althans ten deele een emde zouden maken aan den toestand van schijndood, doch hierbij dient met 2 factoren rekening te worden gehouden, le. met de Post wet, waarvan de brief van den minister ook reeds gewaagt, die, gegeven het reces der iweede Kamer, onmogelijk dezen zomer ge- wijzigd zou kunnen worden, en zander welker herziening de rente van het saldo der rekenin- gen met zou kunnen worden afgeschaft, en 2e. de indertijd door minister van Swaay afgeleg- de belofte, dat hij de Tweede Kamer niet voor een fait accompli zou stellen. Als dus, gelijk door dezen en genen gewenscht schijnt te wor den, al staat het nog in geenen deele vast, de toestand van schijndood voor 1 October een einde mocht nemen, zal zich in de overgangs- periode toch kwalijk een radicale ommekeer kunnen voltrekken. Overigens zou het den be- trokken ambtenaren misschien mede in zoo- verre niet onaangenaam zijn, dat de rentever- goeding reeds thans werd afgeschaft, als bij een eventueele heropening aanvankelijk een groot aantal aangeslotenen wellicht eer een last dan een lust zou blijken. Contengintee- ring zou vermoedelijk niet kunnen achterwege blijven, als bij spoedige heropening meer Ne- derlanders den postchfeque- en girodienSt trouw bleken dan bij de teleurstellingen van zoovele maanden in de rede zou liggen. DE HOLLANDSCHE PLEEGOUDERS TERUG. De Hollandsche pleegouders hebben1, na- dat zij de terugreis naar Amsterdam aan- vaard hebben, een schrijven geficht aan het gemeentebestuur van Boedapest, waarin zij voor de hun bewezen gastvrijheid dank zeg gen en ter. verdeeling onder de armen van Boedapest een fcedrag van 13.450.000 kro nen besehikbaar stellen. Het bestuur der stad heeft dit bedrag verhoogd tot 25 millioen uit het fonds van de Hoofdstedelijke 'Roode Kruisactie. was even voor de botsing ui't den wagen ge- sprongen. Ook hij werd, niet zeer erns ig, ge wond. Die chauffeur werd niet gewond doch dtze was zoo overstuur, dat men hern n^r hei gemeeniteziekenhuis moest overbrengen. De beide officieren zijn naar het Diaconiesh senhuis te Annihom vervoerd. BRANDEN. Te Obbicht is gisternacht door onbe- kende oorzaak brand uitgebroken in de smede- nj van de O. De woning en de geheele inboe- del zijn verbrand. Te Meeuwen zijn gisternacht hell huip- postkantoor van den heer A. V. en de slagerij van den heer J. v. D. tot den grond toe afge- brand. Gistermiddag is door onbekende oor- zaak brand ontstaan in e^n wagenschuur van den stalhouder B. Vonk te Veenendaal, die zich weldra tot de naaststaande schuur en be- lendende tricotagefabriek van G. en H. van Schuppen uitbreidde. Met vereende krachten zijn de fabrieksgebouwen vrjjwel behouden en bepaalde zich de schade daaraan hoofdzake- lijk tot waterschade. De rest is afgebrand. Te Oimmelanderwijk is eera groote land- bouwschuur van den heer W. Kremer, be er en brand. geM aige- PijneBln Tanden an Klexa n wrdrijft man doota MijnhardU' ■aaaplrln.TaMaHan. BRANDSTICHTING. Te Warder (N.-H.) is eenigen tijd gele- den een alleenstaande arbeiderswoning af gebrand, welke bewoond werd door het gezin van een visscher, die dat huis huurde. Zijn inboedel was voor 600 en een par ti} vischnetten voor 800 verzekerd, welke bedragen hem werden uitgekeerd. De brand zou volgeos de bewoners ont- staan zijn door het omvallen van een pe- troleumstel, doch den laatsten tijd kreeg de politie het vermoeden, dat die bewoners den br^ii d gesticht hadden. Na een ernstig onderzoek en scherp ver- hoor hebben naar het Hbld. meldt, man en vrouw aan de politie befkend dat ziji met be- hulp van petroleum het huis in brand had den gestoken. De man had vooraf zijn visdi- netten en een costuum in veiligheid gebracht. Hij zeide dat hij uit armoede tot deze daad was overgegaan. De politie heeft proces-ver- baal opgemaakt en man en vrouw ter bs- schikking van de Justitie gesteld. *J. B. VAN HEUTSZ. f Mr. Doude van Troostwijk, Hr. Ms. ge- zant te Bern, heeft opdracht gekregen, zich naar Montreux te begeven, ten einde de Ko- ningin1 en de Nederlandsche regeering te ver- tegenwoordigen bij de ter aarde bestelling van oud-gouverneur-generaal Van Heutsz DE MAALTIJD MET DEN EX-KROONPRINS. Gisteren vermeldden wij, zegt de Telg., dat onze Berlijnsche correspondent vernomen had, hoe de Nederlandsche gezant aldaar zou hebben verklaard, zich over het den ex- kroonprins aan te bieden diner met het depar- tement van buitenlandsche zaken te's G r a- venhage in verbinding te hebben gesteld. De verklaring moet, voor wat de gespati eerde woorden aang^at, een misverstand zijn. Het Nederlandsche departement van buTten- landschc zaken n.l. kreeg eerst. naar ons van die zijde wordt medegedeeld, uit ons blad van 7 dezcr (waarin de mededeeling omtrent het diner uit een Berlijnsche courant was overge- nomen) kennis van den geruchtmakenden maa.ltijd. Van zijn voorkennis of bii voorbaat gegeven goedkeuring kan dus moeilijk sprake zijn geweest. Het vermoeden ligt voor de hand, dat' de verklaring van baron Gevers doelde op de informatie zijnerzijds bij 't Berlijnsche departement van buitenlandsche zaken, waar- orient reeds eerder werd bericht. Hiermede vervalt dus tevens de veronder- stelling, dat H. M.'s gezant te BerlijJi, alvo- rens een zoo gewichtige demarche te d'Qen, toch zeker wel Den Haag zou hebben' geraad- pleegd Tot onze beveemd'ing schijnt baron Ge- - vers doze dus ^eheef op eigen verantwoording te hebbctr verricht. VERBRIJZELD. Maandagmiddag was men op de Arn- hemsche sleephelling bezig met het aftuigen van een baggermolen. Plotseling begonnen vier emmers van de molen in benedenwaart- sche richting te rollen. De werkmao L. Jan- sen geraakte met de emmers tusschen die lad der door te water. Tijdens het val'len werd zijn hoofd geheel verbrijzeld, zoodat, toen de ongelukkige uit het water werd opge- haald, de ontboden geneesheer slechts den dood kqn constateeren. Een tweede werkman kreeg lichte verwondingen. KLEINFABRIKANTEN -IN DE 1 SI GAR EN INDUSTRIE. Artikel 88a van de Tabakswet was het on- derwerp van de rede, waarmede de heer Goubitz te Amsterdam, voorzitter v;m den Eersten Ned. Bond van Kleinfabrikdnten1 in de sigarenindustrie, het congres van dien bondJ- Spreker oefende critiek op de regeering, op grond van het feit, dat men van een van de leden, die zijn bedrijf van fabrikant van Amsterdam naar Schoten overbracht, de ontheffing yolgens art. 88a der Tabakswet, wdke deze in A. had verkregen, niet wensch- te over te schrijven in Schoten. Deze zaak werd reeds op 8 Januari van dit jaar aan- hangig gemaakt en ondanks herhaaldelijk adresseeren werd de ontheffing niet toege- staan. Op dit oogenblik is de zaak in handen gesteld van een Tweede Kamer lid. In dit verband en gezien de belemmerende bepalingen, welke art. 88a aan de kleinin- dustrie oplegt, werd besloten met kracht te ageeren tegen de verlenging van art. 88a. Te dien einde zal contact worden gezochf met de Commissie van Deskundigen voor den Tabaksaccijns en met de Tweede Kamerie- den; verder zullen openbare yergaderingen worden belegd in samenwerking zoo mogelijk met aridere groepen van kleinfabrikanten. De ze vergaderingen zullen ook dienstbaar ge maakt worden om de hooge boeten voor klei- ne overtredingen aan kleinfabrikanten opge- legdte becritiseeren. Ook zal geproiiesteerd worden tegen de wijze van berechting van zulke zaken, waarbij het recht van hooger beroep ten eenenmale is uitgesloten. Voorts werd een voorstel-Amsterdam aan- geromen om door sprekende opschriften en motto's de actie tegen de Tabakswet te be- vorderen. Het hoofdbestunr van den bond werd met algemeene stemmen herkozen. precies heeft voorgedragen is nog niet be- kend. Wel hebben zich nog eenige personen aangemeld, die zeggen in zwaar be- schonken toestand met P. te hebben gevoch- ten. Ze hebben hem toen neergeslagen en een van hen heeft toen zijn mes laten vallen. De geneesheeren verklaarden later, dat hoogstwaarschijnlijk de neergevelde in den vroegen morgen in een jeneverberoerte is ge- stikt. V.IER TIJDSCHRIFTEN VERBODEN. Naar wij vernemen, zegt de Telg. hebben B. en W. van Amsterdam den verkoop in de gemeentelijke kiosken verboden van de vier volgende tijdschriften Pan, La Vie Parisien- ne, Le Sourire en Reigen. De pachter van de gemeentelijke kiosktei heeft ingevolge het pachtcontraet het uitstallen en verkoopen van genoemde tijdschriften onmiddellijk moeten stopzetten; de motiveering van B. en W. luid- de dat de platen van die vier bladen een aan- stootgevend karakter dragen. De spoorweg-kiosken mogen op last der di- rectie van de spoorwegen sinds eenigen tijd niet meer verkoopen. OOIEVAARS GESTOLEN. Bij de politie te Lemmer is aangifte gedaan, dat's nachts uit het nest op een boerderij te Eesterga drie jonge ooievaars waren gestolen. Men zegt, dat deze vogels naar Engeland worden uitgevoerd, waar ze tegen hooge prij- zen worden verkocht. DE AMERIKAANSCHE 5TUDENTEN TE LEIDEN. Zaterdagmiddag is de Nederlandsche week voor Amerikaansche studenten besloten met een uitstapje per salonboot Pauline naar de Kagerplassen. De aanbieding van dit uitstap je was het werk van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Leiden, welke ook in ander opzicht aan het welslagen van deze week in niet onbelangrijke mate heeft medege- werkt. GEV ALLEN. Zwidagochtend 'is op dten rijksstiiaaltiweg bij het zwemmen verdronken de 24-jarige P. Teerdts, uit Amsterdam. De jongeman had zich niet gestoord aan het in de zee geplaatste waarschuwingsbordje, waarop staat dat het gevaarlijk is, ter plaatse te zwemmen. Bij het zwemmen in zee ter hoogte van den vuurtoren te Scheveningen is gisteravond om acht uur een 22-jarige Scheveninger ver dronken. Twee Amsterdammers waren gisteren te IJmuiden in zee gaan zwemmen. Zij geraak- ten te ver uit den wal en de 45-jarige onge- huwde F. S. is verdronken. KORTE BERICHTEN. Te Ubbena (gemeenlie Vries, Dr.) is dq 21-jarige zoon van den landtooiu'wer W. T. door het op hoi si aan van zijn paard van den wagen gevallen en zoodanig gewond1, dat hij spoedig is overled'en, Prof. De Haas te Groninigeo zalil wor den benoemd tot hoog'leeraar in de natuur- kunde te Leiden. In de vergadiering van de „Het Nederlandsch Arnhem den directeur-secretaris uitgebraeht, betref fende den toestand dier vereeniging en hare verzamieiing. De memone van antwoord is verschetnen J op het voorloopig vensllag van de Eerste Ka mer over het Schoenenrwetje. Het gisteren te IJmuiden aangekomen Nederlandsche stoomschip Aiblasserdam bracht twee stow-aways aan, Finsche jongens van 15 jaar, die zich in Finland aan boord hadden verstopt. De 3-jarige J. H., uit de Cederstraat in Den Haag, is Zaterdagavond door een wagen vereeniging Niederlandsch Openlluchnmiuseum", te em gehouden, is het jaarverslag door lirecteur-secretaris uitgebraeht. betref- van den gem. reinigingsdienst overreden. Het jongetje is korten tijd na'aankomst in het zie- kenhuis aan den Zuidwal overleden. Mevr. Van der B., uit Alphen aan den Rijn, wier kleeren Zaterdag bij het uitzwave- len van flesschen in brand zijn geraakt, is in het Academisph Ziekenhuis te Leiden aan de gevolgen overleden. In de mijn; Oranje iNassau te Heerlen m Nlaandicn, ter hoogte van de iniliitaire zwern-1 steentc1 gedood!'JnVVe^d°°r vallcn^ se~ bij de Vlamingstraat kwam. De auto werd naar links gesJIingerd en kwafn tegen een boom terecht, die afknan. te, waardoor een vensterruit in een aan grenzend huis verbrijzeld werd. Een juffrouw, die aan de kin werd re- wond, moest naar het ziekenhuis worden gebracht. ERNSTIG VLIEGONOELUK. BRUSSEL, 14 Juli. Tijdens een vlieg- demonstratie in het naburige Nivelles vw- richtten de luitenants Desclee en Verhaegen eenige bravourstukjes, toen plotseling de machine ten aanschouwe van de meer dan 10.000 toeschouwers met duizelingwekken- de vaart omlaag stortte. Desclee werd it dood en Verhaegen bekwam zware verwon dingen. SPOORWEGONOELUK. WINNIPEG, 14 Juli, Bij een ongeval met den trein van de Canadian Pacific Im perial Ltd. te Wapella (Sasketchewan) werden 17 personen gedood. DE VLIEOTOCHT OM DE WERELD. MINATO, 14 Juli. Stuart Mc Laren, de Engelsche wereldvlieger, is van hier ver- trokken om zijn wereldvlucht via den Stillen Oceaan voort te zetteii. DE AANSLAG OP ZACHLOEL PAOHA. CAIRO, 14 Juli. De bekende Sheikh Sha- wish, die eenige jaren geleden den Arabi- schen leerstoel waaraam nan de Universi- teit te Oxford, is te Cairo gearresteerd in verband met den moordaanslag op den pre mier Zaghloel Pacha. Andere arrestatiea worden nog verwacht. Stads ieuws inrichting, de 35-jarigv B. Bydemasschen:, uit Amsterdam, bij het uiitwijlken voor een ^ullb dermiate gevallen diat hij miet een zeer ennstiige schedelwon.de werd1 opgeraomien. De Amsteraainsche medacus dir. Spijer, die ia een volgenden auto zait, vervoierde hem naar het militate hospitaal; bij aanlkomist bleek hij te zijn overleden. NA DE SPOORWEGEN HET ONDER- WIJS. D^or den wetheuder van rmderwijs te Emirien. den heer A. Sibon CR.-KA is aan de HdeeHn'ren Emmen van de vakorganisaties vnn enderwi'Vend oersoneel advies gevraagd omtrent de volgende aanvulling van de in- s+rucie vo-r het ondei-wijzend personeel in da o»>rneente Emmen: De oTiderwijzeressen zii'n verplicht te ver- schijnen in een aan den hals behoorlijk geslo- hovenkleed vpti niet doorzichtige stof met Ht de nnlsm rii'kende /"ouwen. welke klee- dino- (VMc tiidens de leniren moet warden ge- TEGEN EEN BOOM GE'REDEN. Zaterdagmiddag omstreeks 2% uur lis een militaiire auto op derr Kampenbergerweg (Schaarshergeni), gemeenlte Arnhem, waar- schijnlijk door een defect aara helti stuur, te gen een bcom gereden. Majoor Drunen, die logeeren zou bir zijn broer, dien1 gatnizoens- commandant te Arnhem, kreeg erasTge ho'ofd- wondeneen mede-inzittende kapitein, die zakb de a.s. verhooging van den ta baksaccijns werd besloten om in samenwer king met andere organisaties een protestbe- weging op touw. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ RAAMSDONKSVEER. Gisteravond is op den grooten steaatweg tegenover de veerpont van Keizersveer onder Raamsdonksveer de auto G 8157, komende van Breda op weg naar Amsterdam, door het defect raken van de stuurinrichting in voile vaart tegen een.boom gereden. De auto werd totaal vernield; zoo hevig was de schok, dat de boom midden in den verbrijzel- den wagen stond. Alle inzittenden 9 per sonen werden er uitgeklingerd. Een dame en eeni kind bleven ongedeerd, twee heeren kwamen er met licht letsel af, drie heeren en een dame kregen ernstige verwondingen en kneuzingen. Per auto's werden de gewonden naar het R.-K. ziekenhuis vervoerd en daar verbonden. 1 DE GIRO'DIENST. Naar het „Vad." uit goede bron verneemf zal de opening van den Girodienst niet voor half November plaats hebben. EEN GEHEIM-ZINNIGE ZAAK TE ASSE'N. Zondagmorgen vond men aan de Anreeper- straat te Asseti den kuipersknecht Dirk Pater, die 7aterdagavond zijn woninggezond verla- .ten hid. dood liggen. De politie stelt een on derzoek in. Het is mogelijk dat aan misdaad gedacbt moet worden Reeds werden eenige personen yerhoord1 Omtrent het vinden van het lijk wordt door 'e Telg. nog het volgende vernomen: Het waren eenige Hndbouwers uit den omtrek, die het Ieveniooze lichaam het eerst ontdekten en toen zij daarbij een mes en twee petten aailtroffen, ijlings de vteeht namen. Bij de politie te Assen deden zij de meest verwarde verhalen omtrent hetgeen zij hadden gezien en al heel spoedig deed onder de burgerij het nieuwtie de ronde dat er een moord gebeurd was. De politie stelde een onderzoek in, doch kon aanvankelijk niet vaststellen, of hier wel een moord eeoWd was. Wel was het zoo goed als zeker dat de moord niet met het mes gepleegd zou zijn Twee doktoren verklaarden gistermiddag, dat de man niet d'oor lichamelijk letsel overle den kon zijn. Vermoedelijk is hij na een vechtpartij met z'n kameraden, die thans zijn komen opdagen gevallen en zoo aan den weg blijven liggen. Hoe de geschiedenis zich NOODLANDING. Op het exerciue-terrein der Chasse-kazerne te Breda heeft het mi'litaine Vlliegtuig F. 4, uit Dten Helder gekomen en- bestuurd door den sergeant der mariniera Weber, gister middag een noodllandiiing gedaan, wegens edn defec. aan den- magneet. De bestuurder kwam er met den schrik af, dioCh het Vliegtuig is zeer beschadigd; de sdiroef is heelemaal stuk- geslagen. IN BRAND GERAAKT. Zaterdag is de vrouw .van den heer v. d. B. te Alphen a. d:. Rijn bij het schoonmaiken van inmaakflesschen met zwavel in; brand ge raakt en in hoogst zorgelijke^ iio^tand naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar zij nog dezelfden atvond is overleden. ,,'KOPPIE-DUIKELEN" NAAR MARSEILLE. De buc'tenlandsche bladen melden, diait die ondfernemende Amstcrdammer, die op zich genomeni had, al duikelend over zijn hoofd Marseille te bereiken, daar inderdaad is aan- gekomen. Hoe lang hiji over dien weg heeft gedaan en of hij; erg-duizelijg is gewonden van dezen 1100 K-M. langen weg, vermeld'1 het bericht niet. BEGRAFENIS J. B. VAN HEiUTSZ. Onze Zwitsensche correspondent seinde uit Montreux aan de N. R. Ct.: Hedenmiddag, onder warm zomerweer, is de begrafenis van het stoffelijk overschot van oud-gouverneur-generaal J. B. van Heutsz geschied op het kerkhof van Cla- rens. De kist was bedekt met die Nederland sche vlag, droeg naast kransen van de fa- milie een krans van de koningin-moeder en een krans van de regeering. Namens koning- in en regeering was onze gezant jhr. Doude van Troostwijk, uit Bern, aanwezig. Oud-vice-president van den Raad van In- dig, de heer van Rees, schilderde de persoon van den overledene en de heer Vattier Kraa- ne, uit Amsterdam, sprak namens de vrien-1 den over zijn militaire loopbaan en gouver- neurschap. Een zoon dankte namens de fa- milie. Het is niet onmogelijk, dat op verzoek van de regeering het stoffelijk overschot toch naar Nederland zal wordlen overgebracht. VERDRONKEN. Bij het baden in zee te Scheveningen is Zaterdag, omstreeks 5 uur, de 19-jarige met- selaar A. de B,, uit de Stortenbekerstraat, in Den Haag verdronken. Zondagnamiddag is De vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiene, geveshgd te 's Gravenhage, heeft een adres aan den minister van finan cial geschreven. De 22-jarige Frijns, te Maastricht is ter hoogte van de spoorbrug bij het baden in de Maas verdronken. Zijn lijk was gisteravond nog niet gevonden. De 20-jarige A. Koese Az. is bij het zwemmen in de haven te^Stellendam verdron ken. Vrijdagavond is in de schuur van P. E., te Dinteloord, brand ontstaan, tengevolge van hooibroei. De schuur met het hooi en het huis en inboedel zijn verbrand. Slechts de voorgevel is blijven staan. Verzekering dekt gedeeltelijk die schade. Te Oomsber^ (Gr.) is gisteren een 5- jarig zoontje van den landbouwer W. H. on der een kar geraakt en enkele uren later aan de gevolgen overleden Binnenkort is weer eenige ipromotie te verwachten tot de rangen van majoor en ka pitein bij het wapen der infanterie. Onder talrijke blijken van deelnemmg is gisteren het stoffelijk overschot van den oud- minister van marine, den gepensionneerden vice-admiraal jhr. J. A. Roell, adjudant In buitengewonen dienst van de Koningin, op de begraafplaats Oud-Eyk en Duinen bij Den Haag ter aarde besteld. Te Enschede is Zondagnacht, vermoe delijk door gebruik te maken van valsche sleutels, ingebroken in de Openbare Lees- zaal aldaar. De politie, gewaarschuwd door een burger, die iets verdachts bemerkte, vond den dief gevlogen. Er wordt een bedrag van ruim 80 vermist.' Te Brunssum is de 14-iarige zoon van den heer van der Weide bij net zwemmen in een poet verdronken; zijn lijk werd later op- gevischt. ran zijn lijk-te Schevenin. zondagochten' ;«aang is te wijk aan Zee bij DRIE PERSONEN VERDRONKEN. ZAANDAM, 15 Juli. In de haven van Zaandam is vannacht om 12 uur een ernstig ongeluk gebeurd. Een roeibootje, waarin acht personen van de bemanning van het gisteren aange komen Noorsche houtschip „Skad" zaten, om zich aan boord van dit schip te bege ven, is omgeslagen. Drie jonge mannen verdwenen in de diepte, terwijl de vijf an dere leden der bemanning zwemmende den wal wisten te bereiken. De lijken van de drie zoo jammerlijk om het leven gekomen Noorsche zeelieden werden vanmorgen op- gehaald en naar de begraafplaats te Zaan dam vervoerd. R A SEBALL-WEDSTRIJD DER AMERIKAANSCHE ADELBORSTEN. AMSTERDAM, 15 Juli. De Amsterdam- sche baseballers hebben de Amerikaansche adelborsten, die Donderdag a.s. den 17en een bezoek aan Amsterdam zullen bren- gen. tot een wedstrijd in het Stadion uitge- noodigd' Deze strijd belooft voor de Ne derlandsche sport van groot belang te wor den. Zelden toch zijn onze baseballers in de gelegenheid hunne krachten te meten met goede spelers van de andere zijlde van den Oceaan, waar dit spel zoo .algemeen beoefend wordt en op zulk een hoogen trajr staat. Ongetwijfeld zullen velen van de ge legenheid gebruik maken om dezen in tern a- tionalen wedstrijd, die om 5 uur des na- middairs aanvangt, bij te wonen. Het entree word op slechts 0.25 gesteld. Verwacht mag worden, dat de Amster- damsche ploeg met een krathtig team in het veld zal komen, zoodat omtrent den uitslag weinig te voorspellen valt. OVERREDEN. MAASTRICHT, 15 Juli. Een achtjarige ;onn-n H-nsen genaamd, viel op de Rosrhcb-aat v m een vrachtwagen en werd door een andere kar overreden. Nla korten tiid overleed hij aan de bekomen verwon dingen. I AUTO-AANRIJDINO. DELFT, 15 Juli. Hedennacht is op den Oostsingel een auto in voile vaart gereden tegeni een transportauto, die van de brug HET BEZOEK VAN DE AMERIKAANSCHE VEELILDEN. Heden hebben een 300-tal Am> lkaunsclic zeelieden, waaronder een 250-tal adelborsten, etu bezoek aan onze gemeente gebracht. In Amsterdam werden de heeren aan het Ceutraal-Station ontvangen door een depuaiie van het bestuur van V. V. V., bestaaude uit de heeren Pels, Schouten en Margadant, en door den achteruitgang van het station naar een stoomer van de Alkmaar Packet geleid, welke boot voor dezen tocht, tegen een bij- zonder laag tarief, door de N.V. was afge- staan. Y Aan boord ontvingen zij een speciaal voor dezen tocht door den gemeente-secretaris, den iieer Koelma, geschreven gidsje. dat een kaartje van den tocht door het Noord-Hol- ar.dsch Kanaal bevat. Dit, bij de firma Jung en Van'der Hoek ge- irukte boekje A trip to Alkmaar geeft een volledige beschrijving van het geheele tra- jeet en van alles wat op den tocht ook in Alkmaar zelf ae aandacht der vreemdelin- gen verdient. Aan boord bevorderde een aardig stri de gezelligheid. Hier werden den gasten fie en kersen gepresenteerd1. Een 5-tal viiegtuigen van de Ned. Marine demonstreerde bij vergissing boven de Packet fie om half den aankomt. Bij aank'omst in Alkmaar te kwart voor wee (door het aanleggen te Wormerveer was -en half uur yertraging veroorzaakt) werd het gezelschap bij den aanlegsteiger opgewacht door het Sted. Muziekcorps eh wercl een stoet geformeerd, die langs het Verdronkenoord en door de Langestraat naar het Stadhuis trok, wear in de raadszaal de officieele ontvangst door het gemeentebestuur plaats hack Langs de straat had een zeer groote me- mgte zich opgesteld en reeds daardoor werd ic waarde van dezen dag voor Alkmaar be wezen. De tocht werd bovendien door een tilinbureau opgenomen, zoodat aan het be zoek een meerdere bekendheid in beeld wordt gegeven. De Amerikaansche gasten waren vergezeld door een groep gidsen, voor het meerendeel ongclui, die goed Engelsch spreken en die zich, op verzoek van V. V. V., reeds heden- tnorgen vroeg naar Amsterdam hadden bege ven om den tocht mede te maken. Toen de gasten in de raadszaal te zamen waren gekomen, nam de burgemcester, mr. Condolear. het woord voor het uitspreken en de volgende rede: Vanneer afzonderlijke onbekenden met elkaar in gesprek geraken, dan duurt het ge- woonlijk met lang of zij stellen zich aan elkaar voor. Wilt mij toestaan nu dezp stad met Uw gezelschap in aanraking is gekomen, hetzelfde te doen. Wij dan hier, wij noemen ons Alkmaar, maar aangezien een naam alleen weinig zegt, wil ik U even aanduiden welk begrip die naam in ons land aanduidt. Is het toeval dat gij Uwe uitstapjes door Nederland"aanvangt met een bezoek juist aan deze stad? Ik weet met of er toeval bestaat, maar een feit is het, dat het graafschap Holland in 922 ontstaan is doordat toen Graaf Dirk I van Koning Karel den Eenvoudige van Lotharingen de gouw Kinheim, waarvan Alkmaar de belang- rijkste plaats was, in leen ontving en zooals gij alien weet is dat graafschap Holland in later jaren de kern geworden van een aantal gewesten, welke thans gezamenlijk Nederland worden genoemd. Heeft dus de naam dezer stad reeds om de ze reden klanlc voor ieder die op de hoogte is van Nederlands geschiedenis, zij heeft het' nog meer doordat deze stad in 1573 bp een oogenblik dat het bestaan zelf van wat later Nederlandsche Staat genaamcf wertj, op net spel stond, in Jhaast ongekend Gods- en zelfvertrouwen met slechts 800 soldaten en 1800 weerbare burgers het beleg van 16000 van de beste troepen, van dien tijd verkoos boven verraad aan de nationale zaak. De Spanjaard moest het beleg opbreken en van dat oogenblik keerde de onzekerc kans van den oorlog, wat tot bp den huidigen dag wordt erkend door het Hollandsche spreek- •woord Van Alkmaar begint 'de victorie. Groote oorlogen hebben sedert dien in de ze streken gelukkig niet gewoed. en ik mag ze£gen dat Alkmaar het type is geworden van een stad welke zich toelegt op de werken des vredes. Denkt dan ook njet dat het door te tercn op ouden roem zijn tijd versuft. Verre van, dien (de over geheel de wereld bekende Alkniaarsche kaashandel wijst op bet tegen- deel); maar het oordeel daarover is aan "den vein uciij iicci wivremer, i woond door de arbeidersgezinnen Spijker Stel, tengevolge van hooibroei geheel aft

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2