Alkmaarsctie Courant FEUILLETOE. Dinsdag 15 Juli. Bftmvnkmd. Provineiiwtl Sieuws ZoadarllBge Eamaraden. Mo. 165 Honderd 1924 Zes in Twlntlgste Jaargang. Vervolg). Heeft men een electrische leiding, dan is ihet eerste heel oenvoudig, mita men over een sterke lamp, bijvoorbeeld een half-jvatt lamp van 2000 kaarsen beschikt. In een vertrek met 1-ichte wanden, kan men dan momentopnamen maken. Om sterke schaduwen te vermijden is het voordeelig een andere eventueel aanwezige lamp in het vertrek te laten branden Men plaatse de 2000 kaaxslamp op zij achter bet toestel, op een afstand van minstens twee tot drie meter van het model. Laat het nooit in het felle licht zien onwillekeurig worden de oogen toegeknepen, en de wenkbrauwen ge- fronst. - Bij gebrek aan electrisch licht, gebruikt men magnesiumlicht (Blitzlkht). Dit berust op de buitengewoon sterke lichtontwikkeling die ontstaat bij snelle verbranding yan mag nesiumpoeder. De eenvoudigste methode om het „Blitz- pulver" te verbranden, is het in een kolen- sehep te leggen, en van een lontje te voor- zien. Het is in patron-en in den handel. Het bezwaar van deze methode is, dat ujen den kolenschep ergens op moet leggen, wat aanleiding kan zijn tot het schroersn van meubelen, tapijten, etc., want door de sterke warmteontwikkeling- wordt de schep heet. Er zijn dan ook lampen geconstrueerd, die vei- lig overal kunnen worden neergezet. De wij- ze van ontsteking vertoont vele variaties, en geschiedt, electrisch, met spiritus, met een vuursteentje etc. Men kan ze zelf ook heel gemakkelijk ma ken, bijvoorbeeld van een lange steenen pijp. In de kop schudt men het magnesiumpoeder, om de kop windt men een in spiritus gedrenk- ten draad. De spiritus wordt aangestoken, en op het moment van de opname wordt het poeder in de vlam geblazen, door middel van een elastieken peer. Voor de opname gaat men anders te work, dan bij daglicht. Men stelt in, vervangt het matglas door de plaat, opent den sluier (op tijd gesteld), doet het Blitzlicht ontbranden en sluit daarna den sluiter. E. Holm geeft het yolgende tabelletje: 1 M. 0.06 G./E e hi)w deze; Afstand v. f:7.7 1:9.3 LIU 1:15 of: 150 gewichtsd. watervrij kopersulfaat 75 gewichtsd. magnesiumpoeder 25 gewichtsd. aluminiumpoeder. Blitzlicht" en de „Ica-Ideal-Blitzlicht-patro- nen." Het is gewenscht, onder de voorbereiding voor de opname een afleidend gesprek te voe- ren, om ecu strakke gelaatsuitdrukking te vo-orkomen. De aardigste portretten krijgt men, wan- neer het si achtoner denkt, dat die opname al geschiedt is. Het durft dan weer opgelucht te fcijken De mogelijkheid bestaat dan natuurlijk, dat het juist het hoofd omdraait, of den mond opent op het moment, dat de sluiter werkt. Zelfportretten kan men maken door een langen draad aan het hefboompje van* den sluiter te bevestigen. Op deze wijze kan men zich zelf ook in een groep plaatsen. Hiervoor zijn overigens ook apparaatjes, „autoclips" geconstrueerd, zoowel voor mo ment- als tijdopnamen. Ze bevatten een u-urwerkje dat de sluiter doet werken, een bepaalden tijd nadat de veer is gespannen. Bij groepen is het gewenscht, de menschen in een boog tc plaatsen, zoodat de zijkanten van het beeld en het midden even scherp wor den. lamp, tot model 1 M. 2 M. 3 M. 4 M. 5 M. 6 M. J:6j5, 0.06 ;G. 0.2 0.6 1.0 1.9 2.0 0.08 0.3 0.8 1.3 2.0 3.0 0.11 0.4 1.0 1.7 2.6 3.8 0.15 0.5 1.2 2.0, 3.2 4.5 0.3 1.0 2.25 4.0 6.0 9.0 Verder gee! ik nog de volgende recepten voor het zelf vervaaroigen van bliksempoeder. Daar het vrij explosieve mengsels zijn, is voorzichtigheid geboden. lo. Magnesiumpoeder, ,2 gewrichtsdeelen. 2o. .Kalmmchloraat, 1 gewrichtsdeel. Het kaliumchloraat in een ruimen morter voorzichtig fijnwrijven, dan het magne sium poeder er voorzichtig door mengen, zonder wrijven. Dit mengsel is- zeer explosief en mag niet in een magnesiumlamp van eigen fabrikaat worden ontstoken. Minder gevaarlijk is: Magnesiumpoeder 1 deel. Kaliumpermanganaat 1 deel. Kaliumpermanganaat weer fijqwrijven en daarna-mengen met het magnesiumpoeder. Samen-gestelde recepten zijn die, waarbij een mengsel van magnesium en aluminium wordt gebruikt Vermeng eerst: Aluminiumpoeder 2 deelen. Magnesiumpoeder 1 deel. Neemi van -dit mengsel 10 deelen en1 ver meng het met: Kaliumchloraat 4 deelen. Kaliumpermanganaat 1 deel, Voor het aluminiumpoeder kan men gebrui- ken, het zoogenaamde „zilverbrons" uit den' handel. Lontpapier kan men makeni door filtreerpapier te drenken in een sterke sal- peter oplossing. Deze recepten zijn overgenomen uit Rom- bouts. Handboek der Practische Fotografie. De meeste soorten Blitzlicht geven geweldige rookontwikkeling. Bij de yolgende heet da:; niet het geval te zijn: D. R. P. 205499: Een rookzwak mengsel is het volgende: 100 gewichtsd. watervrij! chroomaluin 100 gewichtsd. magnesiumpoeder PROVINCIATE STATEN VAN! NOORD-HOLLAND. Eledriciteitsvoorziening Aan het verslag der commissie, die de voor- dracht van Ged. Staten over de electririteits- voorziening onderzcrekt, is het volgende ont- eend: Het voomemen om in verschillend'e gemeen ten, die daartoe den wensch te kennen gaven, door overneming vas hare laagspanningsnet- ten de stroomlevering aan huis vanwege de Provipcie ter hand te nemen. vond algemeene instemming Op eene vraag van een der leden zette het aanwezige lid van Gedeputeerde Staten- nader uiteen, hoe vroeger algemeen in Nederland gestreefd werd naar gecentrali- seerde opwekking van den electrischen stroom door het Rijk. Wat de concentratie der opwekldng betreft, hieraaar heeft Noordhollana gestreefd door de oprichting met Amsterdam en Haariem van de P. E. G. E. M.; hierdoor is de sa- mentrekking der energie-opwekking in weinige centralen reeds in fcelangrijke mate bereikt. Gaat het aan, zoo vroegen de leden, hier aan het wooid, dat de'provincie als concur rent gaat optreden met electriciteit in gejneen- ten, die reeds eene beboorliike gasvoorziening liebben? Dat er in bedcelde gemeenten reeds sedert jaren een kabel der Provincie lag, tot dusver onrendabel, weid niSt als .een geldend argument erken-1 Ook wraakten deze leden de g< uiststellende verkiancgen, dat naast elec triciteit: nog evenzeer voor gas cen cmplooi zou zijn; men wees op den toestand in Bussum en Hilversum, waar nog steeds niet het gas- debiet van v66r den oorlog bereikt was; voor kkine plattelandsgemeenten zou de gasvoor ziening nog gevoeliger getroffen wordenniet steeds kunnen gas en electridteit naast elkaar bestaan. Het gevolg der concurrence zou zijn, dat de gasprijs zeer hoog zou worden, en dus de afneming zeer gering; daarnaast zou de tegenzin tegen den electrischen indringer tot gevolg hebben, dat de Provincie geen ren- dabele exploitatie zou kunnen voeren. W as het dan wel verstandig voor een zoo twijfelachtig De BURGEMEESTER van ALKMAAR a. dat de jacht op de wildsoorten, ge- maakt bekend, dat de Minister vani Binnen- I noemd in kolom I, zai zijn geopend in de landsche Zaken en Landbouw bij beschik- provindgn, genoetodl in kolom II, gedurende king van 20 Juni 1924 heeft bepaald: I belt tijdvak achter de namen der wildstoor- Kolom II. Alle provinden, behalve Groningen) en Kolom 1. GROFWILD. Edelherten, en damherten Hinden Reebokken Rieegeiten en reebokken KLEIN. WILD. Patrijzen Houtsnippen Korhennen Korhanen H'azen Fazantenhennen Fazantenbanea WATERWrLD. Zwanen, ganzen, watersni-ppen, duikeenden en een-den, behalve wilde eenden- (anas bosch- as L.) Wilde eenden (anas boschas L'.). Goudplevieren b. dat de jacht op herteni- en reekalveren niet wordt geopend; c. dat het vangen van elk van de in ko lom I genoemde waterwildsoorten door mid- del van eendeakooien is toegestaan gediuren- Friesland. Van 1 1 15 15 1 1 1 1 1 1 Nbv. Jan. Juli Oct. Sept. Oct *24 tot '25 '24 '24 '24 '24 "24 '24 '24 '24 ^4 1 Febr. 1 15 1 1 1 1 1 1 1 Aug. Dec. Dec. Mrt. Dec. 'Jan. ■25 '25 '24 '24 '24 '25 '24 '29 '25 '25 1 Febr. '25 28 Juli '24 16 Apr. '25 28 28 "24 '24 Febr. Apr. '29 '25 ten, aangegeven in kolom II, en in de pro- vincien, genoemd in kolom III, gedurende het tijdvak achter de namen der wildsoorten, aangegeven in kolom III. Kolom III. Groningen en Friesland. Van 1 1 Nov. Jan. *24 tot '25 1 Febr. 1 '25 '25 15 Oct *24 1 Dec. '24 15 15 15 15 1 1 1 Sept. Oc'i. Oct. *2A *24 '24 '24 '24 '24 '24 1 1 1 1 1 1 1 Dec. Mrt Dec. Jan. Febr. '24 '25 '24 '25 '25 '25 '25 4 Aug. *24 16 Apr. '25 '24 '24 1 Febr. '25 1 Apr. *25 de den tijd, waarin de jacht op de waterwild soorten- is geopend; d. -dat net vangen van de in kolom 1 ge noemde waterwildsoorten- door middel van netten, waarvan het gebruik is geoorloofdi, is toegestaan van 15 October 1924 gedurende den tijd, waarin de jacht op die waterwild soorten is geopend. Alkmaar, 14 Juli 1924. De Burg-emeester voomoemd, WENDELAAR. worden aan de vermeerdering der inkomsten Het overgroote deel der gemeenten is thans op het net der Province aangesloten; in de meeste dezer gemeenten kan de Provincie geen of vrijwel geen invloed oefenen op vermeerde ring van de stroomafneming en dus op ver meerdering der inkomsten. Echter zijn er in het gewest nog streken, die wel door kabels of bovengfondsche leidingen doorsneden wor den, maar waar uit geen enkele K. W. U wordt afgeleverd. Mag de Provincie toelaten dat in die streken de leidingen onrendabel liggen tot schade van haar bedrijf? Dat het hier een rendabele levering betreft, daaraan behoeft niet te worden getwijfeld; zoo ooit, dan is hier een loonende exploitatie mogelijk, waar vrijwel alle aanwezigen zijn en men er dus slechts van behoeft af te stappen. Zonder twijfel geldt het hier een principieele quaestie, n.l. deze: indien de rentabiliteit eener electri- sche voorziening vaststaat? moet de Provincie zich dan toch onthouden, indien ef gemeente- besturen zijn, die bezwaren opwerpen? Na tuurlijk wordt alleen tot electrificatie overge- gaan, wanneer de rentabiliteit vaststaat; net crediet der Staten nu is noodig, om definitief te kunnen beoordeelen of de rentabiliteit vast staat, en Gedeputeerde Staten vragen in hun- ne voordracht aan de Staten: zijt gij bereid de voorziening ter hand te nemen, indien deze voorziening rendabel is, of wel weigert gij aan het bedrijf de middelen om meer inkom sten te verwerven, noodig om zijn positie te versterken? Tegen over de vrees van sommigen, dat de intreae van electriciteit een doodelijke slag voor de gasbedrijven zou beteekenen, stelde het lid van Gedeputeerde Staten de ervaring Aan de hand1 van verschillende grafieken aan- gaande de ontwikkeliug van gas- en eledrici teitsvoorziening in allerlei groote en kleine gemeenten op het platteland toonde hij aan, dat na de oorlogsjaren, na de periode van rantsoeneering, overal het gasveroruik een op en hoogstm"sTuttelgewin"degemeenten tot gaande lijn vertoonde, evenals het electnci- zwaar, wat den aanleg betreft, voldoende wordt opgewogen door bezuiniging op bedie- ning en onderhoud; waarbij werd betreurd dat, door het ontbreken eener meer gedetail- leerde begrooting en bijbehoorend schets- kaartje, de nadere beoordeeling van het voor- gesteld plan werd bemoeilijkt. Naar het oordeel van verschil-'ende leden is de scheepvaart op dit gedeelte van het Noord- Hollandsch Kanaal niet van overwegend be- lang en weegt dit niet op tegen het reeds thans drukke verkeer over het bestaand pont- veer, dat in de toekomst nog vermeerderen zal, terwijl van vermeerdering van de scheep vaart hier weinig te bespeuren valt. Wat de hoogere onderhoudkkosten eener vlotbrug be treft, zoo zou dit een bezwaar zijn voor de gemeente den Helder, die deze echter veel •liever op zich zal nemen dan den bouw van can vaste brug, die ook met de subsidies de krachten dezer gemeente zeker te boven zou gaan, terwijl waar deze gemeente het risico van den aanleg.op zich neemt, geen aanlei ding bestaat de overlegging eener meer gede- tailleerde begrooting te vorderen, te mmder waar de definitieve goedkeuring van het bouwplan aan Gedeputeerde Staten zal wor den voorbehouden. tegenstand te prikkelen, terwijl er voor de Provincie alles aan gelegen moet zijn tot be- tere verhoudingen te komen? Dat de gemeentebesturen zich met kracht verzetten, en zelfs unaniem, werd begrijpelijk geacht, temeer, waar zij het optreden van het gewest voelden als een aantqsten van de wor - telen harer autonomic, en dat nog wel in een geval, waarin de Provincie rechter was in eigen zaak. Het aanwezige lid van Gedeputeerde Sta ten gaf zijnerzijds een uitvoerige uiteenzetting en verdediging van het standpunt van het col lege. Afgescheiden van de quaestie of een overheidsbedrijf al of niet gewenscht was, diende men hier een antwoord te geven op de vraag: Wat is het belang der Provincie? De Provincie heeft de electridteiisvoorzie- ning liinnen den kring harer bemoeiingen ge- trokken en heeft daarbij in de eerste jaren te kampen gehad met zeer ongunstige omstan- digheden. Het P.E.N, heeft moeilijke jaren achter den rug; het kan alleen uit de moeilijk- heden komen en tot bloei geraken door ver meerdering van inkomsten en vermindering van uitgaven. Wat deze vermindering van uit- gaven betreft, is in de laatste jaren vee! be reikt; maar niet minder aandacht moet gewijd Naar het Engolsch van Lsmanl UksskL wnhaiUng VI3I1 Mej. E> H. 40) Hij had voor vriendiin dit jonge, dit m-ooie meisje. Voor „vriendin". Zijn miannlelijlkheid kotn- het niet eens zijn met dit wo-ord. Bestond1 er niet een t-eerder en tegelijk toch' hechter band, tusschen hen dan vriendschap? Al® die gemeenschap nu vrien-dischap werd genoemd, wat was dan 1-iefde Ze had zich. gegeven am hem, haar geestelij-k-zijn, hent toever- trouwd haar innigste gediachten, nog heili- ger dan haar Mchaam. Hij smachtte otm naar haar Ittoe te gaan, en huiverde van vrees om uit te wisschen door zijn persoonlijkheid, den Shdruk dien- hij- door zijn ku-nst had ge- maakt. Hij zou dan door zijn blik die liefde vemietigen, die zijn ziel iiin- haar wekte. Neen, hij kon niet gaan, hij moest stetrk wezen. Maar als hij het nu een® deed, wanneer held fenminste mogelijk was. Ze leefde, het was geen visioen, opgeroepen door zijn eenzaam- heid; ze bestond Ze lachte, praatte, dacfat aan hem, nog geen dertig mijlen ver. Hij kreeg een- gevoel van koonsadhtige yer- voering bij de gedachte aan1 hun ontmoeing, zooals die had kunnen zijn, als die ook zeker geweest was, als hiji maar een blamke huid had gehad. L Hij vond h-a-ar zoo alls zij dlaar zat, het zonlicht bescheen haar precies al hier. „Daar is je vriend". De oogen -op het portret slliraal- den hem tegen en hij- las vreugde in haar blik. De boomen teekenden zich donker af en de stenen begonlnen te schijnen. Hoeveel tijd teitsverbruik. -En daar waar electriciteit kwam, werd de stijgende lijn voor het gasdebiet niet nadeelig beinvloed, integendeel, beide lijnen vertoonden' een vrijwel parallel loopende stij- ging. Welke reden zou er dan zijn in de hier besproken geval len een geheel andere ontwik- keling te verwachten? iNbgmaals bracht het lid1 van Gedeputeerde Staten naar voren, dat van dit College geen gewaagde proefnemingen waren te verwach- ten. De Commissie adviseert tenslotte m meer- derheid tot aanneming der voordracht. Vlotbrug Noord-Hollandsch Kanaal. De voordracht, om, onder de gestelde voor- waarden, tot een maximum van 15.000, 6en derde gedeelte als provincieel subsidie te ver- leenen in de kosten te maken ten behoeve van het bouwen eener vlotbrug over het Noord- Hollandsch Kanaal nabij de Kooij, gaf in de Commissie tot enkele opmerkingen aanleiding. Allereerst toch werd' herinnerd aan de aan leiding tot de verplaatsing van het bestaande pontveer. Enkele -leden meenden, dat al moge de aan leg .van een vaste ophaal- of draaibrug (even tueel door electriciteit te bewegen) al kosf- baarder zijn dan eene vlotbrug, dit kostenbe- UIT AKERSLOOT. Zaterdag brak er brand uit in de hoolklamp 'staande op het erf van den veehouder C. Kaandorp bij de Startingerbrug, hetwelk was aangekomen door het spelen met lucifers door kinderen. In een oogwenk stond de geheele klamp in lichtelaaie. De spuit was tegenwoor- dig en toen het ergste geweken was, werd rondom de klamp het hooi afgestoken en bleef er nog een hoeveelheid behouden. Door de gunstige windrichting liep de boerderij geen gevaar. Den geheelen nacht bleef de spuit en eenige manschappen op het terrein. Ongeveer 25 wagens hooi waren aan de klamp aanwe- zig. Wel was het hooi verzekerd, maar laag. Het Harmoniekorps St. .Cecilia alhier behaalde op het concours te Wormerveer een 3ea prijs. UIT OUDIKARSPEL. In de gisteravond1 gehouden vergadering van de schoolfeest-commissie werd besloten de rijtoeren a.s. Donderdag te laten doorgaan, omdat het aantal gevallen van mazelen zich thns nog tot slechts een drietal beperkte. De heer Timmerman zond bericht dat hij" als -lid van de commissie bedenkt. Daar aan Bergen aan Zee geen auto's met meer dan 9 personen mogen komen zal nu Egmond aan Zee bezocht worden.1 Het bedrag der ingezamelde gelden is 490.45 tegen 446.35 het vorig j aar. De reis per auto naar den Haag heeft naar verhouding minder gekost als het vorig jaar de reis per spoor naar Amsterdam, zoodat de ze proef uitstekend geslaagd is. -UIT HEILOO. Ons fanfarecorps „Eensgezindheid" direc- teur de heer D. Harder Jr., behaalde op het concours te Wormerveer, in de 3e afdeeling den 2en prijs. was er nu all verlioopen. In zijln verbeeldiing bestond er geen kalender, maar het poraret bezait tooveanmacht. Hij sprak haar van- zijn Bekende merken gereed gemaakte bliksem- lichtmassa zijn: „Blitzlicht-Bayei'", „Agfa- 1-iefde. De oogien kcken teederder, de boezem zwol, de lippen. O, dwaas die hij- was. Het was immeuls maar papier...Had de be- goocheling nog een seconde langer geduurd. T-o-en vatte er een andere gedachte in hem posit. Hij! ken Waar toch wel eens zien-, zon der dat zij wist wie -hij was. Hiet zo-u gemak kelijk zijn, haar eens te zien te krijigen in zulk een plaats als zij- had beschreven, veel gemakkel-ij-ker naar, dian dat zij thuis was. Hij! zou den eersteto den besten- mooien mior- gen naar Godsltone gaan-. Daisymead uit- vinden en daar in den omitrek ronddwalen, tot zij naar bu-i-ten trad. M'isschien zou hot regenen -alls hij er aan- kwam. Dan mio-est hij! er een logeerkamer vo-or den nacht zien te krijgen. Hij kon- er zel-fs wel een week blijven, waatom niet? Hij kon er een week io-geeren en- haar iederen dag zien. - Steeds blijder spot- hij! zijn gedachten turn. Zij en haar zuster waren- ilmmers ook en pension en er was nfets dhit hern weerfiield, kamers te zoeken in hetzelfde huis. Maar zijtai naarn? •Nu Voor die week kon -hij wel een naam aannem-en; het zou gaan als ..Tremfet". Met geen mogelijkheid kon mr. Tremlett er uitziend-e gelijk hij haar aan D-avid Lee doen denken. Hiji zou het veld kunnen om- loo-pen, terwijl zij daar was, dicht bij haar zitten, onder de boom-en-, zelfs zou hij na een- paar dagem met haar kunnen- spreken. Allengs zou ge gew end raken aan zijin uiter- ldjk. Onder de omstandigheden en in haar eenzaamheid zou ze misschien zijn g-ezel- schap niet versmaden. En op een goeden avond kon hiji zich bekend maken, tot haar I spreken van zijn werk, haar vertellon al wat hij voor haar voelde. Op een avond, dat het donkere rnaan- was en ze zijn gelaat niet zien kon. Elisha had eens tot hem gezegdi: „Toen ik verliefd was op je moeder, placht ik voor haar te zingen in den schemer". Die woorden van -den overledene kwam-en weer bij hem o-p en hij huiverde. Hij dacht: „Ik volg in de voetstappen van mijn vader." Hij werd met ontzag vervuld. Hij- hoorde weer zijn vader's waarschuwingen, liep met hem op de laan. Een oogenblik was het verleden zoo dicht aan hem voorbijgegaan, dat het heden on- w-erkelijk scheen. De geur van de gewone bloembedden, de tooneelen van jalouzie en sch-ampere gezegd-en van de kwijnemde vrouw, die met haar ringen speelde, de klank van haar smalenden lachzelfs het ruischen van haar japon, al die -dingen waren vlak, vlak biji hem. Hij dacht aan- zijn kindsheid en het deed hem opnieuw pijn. Zijn eigen kind zou niet ontkomen aan dat leed. Zou het niet wreed wezen, zou het niet afsehu- welijk zijn, om- een- kind op de wereld te brengen, dat zou moeten lijden, als hijzelf feleden had? De menschelijke natuur in em pleitte dat zijn eigen kind een ander soort moeder zou kennen, maar de herinne' ring1 antwoordde: ,^'e -houden altijid een vrouw voor zoo heel anders, tot we haar hebben." iMaar zij' was anders. Ja dat hield hij vol, togenover de beweringen van den overledene. Zijn vader zou hebben toegegeven, dat zij anders was!.... Zij was anders, maar de we reld was hetzelfde. De herinnering aan- zijn scbooldagen, de bewustheid van al die droe- vige jaren, da-t hij slechts heftig in opstand kwam, beareigde hem. Het zou een laf-heid wezen, het zou een misdaad zijn om vreugde te scheppen ten koste vani zijn kind. Hiji was met ontzag vervuld en dit gevoe- len wekte in hem het vurig verlangen om de gedachte op papier te zetten, ze in dicht- vonn te gieten. Het was een gruwelijk idee, -dat zelfs zijn wil tegen hem samenspande; ^iaar terwijl de eene helft van zij-n bewust- zijn er verschiikt voor terugdeinsde, viel de artist in hem v-erlokt door de dichterlijke belofte er gretig op aan, trillende van angst, dat ze hem weer ontsnappen mooht. De woord-kimstenaar ontkom-t nooit aan -die instinctieve, onvermijdelijke waardeering van- het geestelijke. Het is de tol dien hij be- taalt aan zijn in zeker-en zin naar 'omlaag haloid beroep. Hij- heeft zich overgegeven aan een macht, die niets heilig houdt, niet de gedachtenis van een zoon, noch de liefde van een vader, noch- de kwellingen van een echtgenoot, geen d-ood noch toewijding, noch iwanhoop, en die macht is -onverbiddelijk en meedoogenloos. Hij kan uren- vergeten, enkel lijden en genieten als een vriji man, maar het rammelen van zijn ketenen zal een wanklank vormen tegen zijn schoonste levens-melo- dieen en analyseeren en omschrijven als het hem m-eer waardig was geweest om enkel te voelen. -Hij; zal nagaan de harte-kloppen van zijn passie en n-og: „waamemingen doen", met het hoofd op de borst van zijn verloofde". Zijn geest is er steeds op uit de litteraire -waarde van zijn ziel- te schatten. Alls hij speelt met zijn kind, kan zijn vergoding hem nog niet bewaren voor een copie-zoeken in zijn aandoeningen, en als hij! treurt bij een graf, zullen zijn tranen hem niet verblinden voor het voortreffelijke van een klaaglied, zooals dit te voren- nog niet geschreven werd. Het was een sch'oone ochtend, maar Da vid ging niet naar Godstone. Om zich ech ter eens even op de h-oogte te stellen- hoe lang het duurde om daar te komen, kocht hij een A. B. C., een boekje, waar de bekoring van uitging van geurende heide en schuimende zee en het suggestieve van oude plaatsjes met vreemde namen. Het schokken van een Kanaal-oversteken en de lichten van den -Boulevard ziet men er in en de weelde van ideale hotels en -Engelsche tuinen en het aro ma van after-dinner koffie onder de boomen. Zoo kan de lezer, in zijn verbeelding, wel duizend mooie -plaatsen aandoen voor zes stuivers. En den- volgenden dag ging hij nog niet, ofschoon hiji er op den middag wel over dacht, maar hiji bleef thuis, enkel omdat hij aarzelde, tot het te laat was om den treia te hal-en. Den derden dag bezweek hij. Een omni bus schokte hem- naar Charing Cross, met zijn reistasch onder de bank bij zich. Hij kocht een exemplaar van een weekblad, waar een stuk van hem in stond en was zoo geluk- kig een hoekplaa-ts te bemachtigen. Vol vreugde tintelde het bloed door zijn aderen, toen ze afreden, hij zou zelfs zijn kleur vergeten zijn, als een dame, die den coup£ was binnengekomen, terwijl hij in zijn stuk verdiept zat, nigt beleedigd had opgeke- ken, toen hij met zijn gelaat te voorsichiju -kwam. HERHALtNGSOEFENINGEN. -De BURGEMEESTER van ALKM-AAR RlOEPT den in het verlofgangersregister de zer gemeente ingesehreven VERLO-FGAN GER, hieronder vermeld, bij deze OP, om in 1924, -op het achter zijn naam aangegeven tijdstip, krachtens artikel 31, eerste lid, b, in verband met artikel 33 der Dienstplichtwet (Stbl. 43 van 1922), voor HERHALINGS- OEFENINGE'N IN WERKELIJKEN DIENST TE KOMEN. W. L. WOLF, lichting 1919, behoorende tot het regiment Jagers, gamizoensplaats Har- derwijk, tijdstip van opkomst 15 September 1924. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de openbare kennisgeving van 23 April jl, terwijl de afdeeling Militaire Zaken ter Gemeente-Secretarie verdere inlichtingen ver- strekt. Alkmaar, 12 Juli 1924. De Burgemeester voomoemd^ WENDELAAR. - Door de tuinders C. de Ruijter en J. Klaasse werden gister de eerste dubbele boo- nen aan de markt aangevoerd. De voormalige O. L. S. No. 2, thans omgebouwd in een R. K. Jongensschool, wordt keurig ingericht. In de gang komen ver- glaasde tegels, een spreekkamer voor het hoofd der school wordt aangebouwd en al de leermiddelen worden door nieuwe vervangen. N-atuurlijk komen de verfraaiingen voor To kening van het R. K. Kerkbestuur. Door een der leden van de Patronaats- commissie is voorgesteld om een fanfare- corps op te richten door de Patronaatsjon- gens. Zoodra hiervoor de noodige fondsen be- schikbaar zijn, zal tot uitvoering worden overgegaan. UIT BERGEN. Zaterdagavond omstreeks 10 uur werd een in de Breelaan nabij het station fietsende dame onwfcl, zoodat zij door omstanders op de been moest worden -gehouden. Daar haar toestand zich emstig liet aanzien, werd zij in de wachtkamer van het station binnengedra- gen en werd een geneesheer geroepen. De dok- ter was spoedig ter plaatse en achtte over- brenging naar een ziekeninrichting noodzake- lijk. Zulks geschiedde per ziekenauto. De da me bleek Mej. B. uit Bussum te zijn, en alhier in pension. Zonder weder tot bewustzijn te zijn gekomen is zij om's nachts 2 uur in het ziekenhuis overleden. De Afd. Alkmaar van het Gen&otichap tot Zedelijke verbetering der gevangenen heeft zich met een adres tot den Raad dezer gemeente gericht. Meenende ook in deze ge meente nuttig werk te kunnen doen, hoopt zij op de financieele belangstelling der gemeente Bergen en toekenning eener jaarlijksche sub sidie van 10.— Zomdagmiddag speelde B. S. V. I. op haar terrein aan den Kerkedijk tegen een Zaandamsch Tour-elftal. De Zaandammers bleken te sterk. Met 40 verloor B. S. V., die eenige invallers telde.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5