De Lange De Moraaz. Door* VRUCHTENWAFELS Openen Rekoning-Conrant resteerd, den 27-jarigen F. G., den 31-jari- gen C. D. en den 27-jarigeni E. B. De hee- ren, die eerste klas reisden, waren voorzien van een kaartje derde-klasse. Zij worden ver- dacht van zakkemrollerij gepleegd ten nadee- le van den heer v. G. uit de Gallilei'straat in Den Haag. HET OESCHENK VAN DE HONGAARSCHE REGEERING AAN DE CARNEGIE-STICHTING. Evenals andere regeeringen, die blijk heb ben willen geven van haar waardleering voot de gedachte, die >in de stichting van het Vre- despa'lieis uiting vond, heeft de Hongaarsche regeering reccls v66r den oorlog aan de Carnegie-stichting vier groote vazen:. van aardewerk uit de fabriek van Zsolnay lie Pees aangeboden. Deze vier vazen, waarvan de verzending door den oodog was vertraagd, zijn thans in den Haag aangekomen en zul- len dezer diagen an bet Vredespaleis warden geplaatst. HUZAREN OF „AANGEKLEEDE BURGERS?" Dinsdag stonden voor den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch terecht de gewoon dienst- pliclitige huzaren, van het 2e reg. huzaren, gedetacheerd bij. het Remonte-depot teMil- lingen: G. C. v. B. uit Loon op Zand; R. V. uit 's-Hertogenbosch, A. de G. uit Maas tricht, M. H. F. P. uit Heer, J. H. M. uit Roermond, L v. L. uit Geldermalsen, K. J. Y. uit Duisburg, M. M. uit Rucphen, P. H. M. uit Rucphen en G. B. uit Dinteloord, al ien beklaagd van „militair oproer", en thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch. De aanleiding tot de herrie bleek geweest te zijn ontevredenheid over't eten. Zij had- den toen dienst geweigerd en waren er van door gegaan. Met 42 man was men uit Mil- lingen vertrokken en over tienen kwam men 's avonds in de Harskamp aan. Ritmeester R. van Manen deelde mede, dat hij telefonisch bericht had gekregen van' het gebeurde, hij had echter niemaud om hen na te zenden. Zij die geen dienst hadden moch- ten> tot's avonds 10 uur uithlijven. Ze wer den den volgenden dag om 10 uur 's mor- gens teruggebracht. Zij hadden bij't avdnd- appel van 10 uur en het ochtendappel van 6 uur tegenwoordig moeten zijn. Het zijn geen gedisciplineerde militairen' maar aangekleede burgers. Zij wisten niet wat zij deden. Het was niet meer dan een k waj o tigensrelletj e. Oproer is een te groot woord. Bij het Re monte-depot is de dienst zoodanig dat zij wait op eigen beenen rondhannessen. A Is ge- tuige er geweest was, zou er niets gebeurd zijn. De daad blijft afkeurenswaardig, maar spr. meende toch de -verzachtende omstandig- heden te moeten mededeelen. Vrij opgewekt waren de mannen teruggekeerd. Get. heeft een deel in arrest doen stellen en' andieren aan het werk gezet. Het was een troepje dat verkeerde leidmg gaf en anderen vrees aan- joeg. De huzaar Fockema verklaarde dat eeni- ge beklaagden gedreigd hadden': Ga mee of we slaan je dood. De huzaar J. Anrochte beweerde dat eeni gen ook met messen hebben gedreigd. Get. Wieling verklaarde door een der bekl. met een stok geslagen te zijn. De Audliiteur-Militair achtte de gepleegde feiten emStig, de deelneming aan oproer be- wezeni en eischte tegen G. C. v. B., A. de G., M. H. F. P. en J. H. M., ieder maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, tegen B. V.„ L. v. L., M. M. en P. H. M. ieder 3 maanden gevangenisstraf eveneens met aftrek, tegen A. D. en K. J. Y. ieder 77 dagen en tegen G. B. 31, wat voor deze drie laatsten beteekent den tijd in voorarrest doorgebracht. De verdedigers pleitten lichtere straf. Verschillende beklaagden begonnea te schreien, anderen elkaar te beschuldigen. 4 *H V is, antes' kenhuis tie Zwolle warden vervoerd. urr DE S. D. A. P. Zaterdag 12 dezer heeft, naar _Het Volk" meldt, het partijbestuur van de S. D. A. P. te Amsterdam vergaderd. Besloten werd, in samenwerking en in over- leg met het Nederl. Verbond van Vakvereem- gingen, tot het benoemen van enkele corn- missies, waarvan de namen der leden nader zullen warden bekend gemaakt. Samengesteld zal o. a. wordenten eerste een commissie, die tot taak heeft te onderzoeken den toestand van de modeme arbeidersbeweging op het platteland en haar verhouding tot de kleine landgebruikers; ten tweede een commissie, die de mogelijkheid van het stichten van een Ai'beidersbank heeft na te gaan. Naar aanleiding van gevoerde besprekin- gen in een gecombmeerde vergadering met het bestuur van liej N. V. V. kwam het partijbe stuur op zijn besluit tot het instclilen van een militaire commissie, genomcn in de P.-B.-ver- gadering van 10 Mei j.l., terug. Besloten werd tot het gezamenlijk instelien van deze com missie. Op de vraag van enkele sociaaMemocraten of zal worden deelgenomen aan de stichting van plaatselijke comite's ter herdenking van de mobilisatie in 1914, bealoot het partijbe stuur afwijzend te adviseeren. FAMILITWIST IN DE JORDAAN. In den afgdoopcn nacht' tegen een uur kreeg een juffrouw, die als commensaal bij een famifo in de Laurierstfaat in huis is, be- zoek van haar echtgenoot, die eenigen tijd geleden naar een krankz innigengestich t was opgezonden en die nu nog in overspannen toestand1 verkeert. Diaar hij de deur gesloten vond, sloeg hij een plamkje, dat - tijtL ij-k de ruit van de voorcfeur veirvangt, weg en klom de trap op. Zooals gewoonlijik bij zijn bezoe- ken het geval was, kwamen de buren de vrouw te hulp, te meer, daar de man als bui- tengewoon hardhandig bekend staat. Men1 maakte zich gereed een emmei' water over het hoofd van den nachte'ijken gast uit te storten, toen plotse'ling een schoi:! weer- klonk. De kogel drotng in de trapleuning. Vlak daarop werd ten tweede male gesdio- ten. De politie nami den man im arrest. Hij1 ver klaarde, daii hij; niet geschoten had, maar dat een der buren op hem had gemifot. Na de schoten, zoo vertelde hij verder, werd de re volver naar beneden geworpen en hij heeft deze opigeraapt en bij zich gestoken. Hat wa- werd dan ook in zijn zakken aangetrof- OPSPORING VERZOGHT. Men meldt uit Goor: De justitie vraagt opsporing van twee per- scnen, verdacht van medeplichtigheid aan den moord op den nachtwaker van Wedde- hoen. De een stond onder de vrienden be kend onder den naam „de Zwarte Tijger", de andere onder den naam „De Wilde". EEN 100-JAHIGE. Mej. de wed. ClarieDe Winter in de Ot- terstraat te Utrecht is gisteren 100 jaar ge- worden. Zij heeft dien dag veel belangstel- iling ondervonden. De driekleur heeft vroo- lijk gewapperd. A1 vroeg in dent ochtend was in de ouo-kafho'lieke kerk een mis voor haar de oudste oud-katholieke vrouw in den lande gelezen, en ontving zij, naast de vele bloemen van de buurt en van ikennis- sen, een bloemstuk van burgemeester dr. Fockema Andreae, die later haar persoonlijk kwam gelukwenschen. Ook de aartsbisschop der oud-katholieke kerk, mgr. Kenninck, en pastoor Deelden van haar parochie, kwamen van liunue belangstellidg doen blijken. Des avonds bracht de vereeniging Oranje- park met vaandel en muziek en een groot aantal jonge meisjes aan de 100-jarige se renade en werd haar namens de buurt een gemakkelijke stoal aangeboden. De 100-jarige geniet nog een goede ge- zondheid; evenwel is ze in jaren niet buiten de deur geweest. VAN DEN ZOLDER OEVALLEN. Te Enter is de 45-jarige vrouw H. ter H. bij ljet hooien van een zolder gevallen. De inmiddels geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. De ongelukkige zou bimienkort in het hu- welijk treden. EEN AUTO GEKANTELD. Op den. Hasselterdijk bij Zwolle is Woens- dagmidd'ag de auto van den heer B. uit Heer- de biji het achteruit rijdefl uit een verkeerd ingeslagen weg gekanteld. Tegen langs den weg staande boomen bleef de auto in schuinen stand hangen zoo- dat ernstige persoonlijike ongelukken uitble- ven. Echter werd een der inzittemden, een oude heer, ernstig aan het hoofd gewond en moest met een vrouw, die tengevolge van den en. De lastpost werd in arresiti gesteld en zal terbeschikking van de justitie gesteld wor den. VER. VAN GASFABRIKANTEN IN NEDERLAND. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht ving gister de alg. vergadering aan, van de Ver. van Gasfabrikanten in Nederland, onder voorzititerschap van ir. J. E. H. Bakhuis. Spr. gaf een overzicht van de ontwikke- ling van het stokerijbedrijf in de laatste ja ren en van verschillende oven- en retorten- systemen. Blijkens mededeeling van bet bestuur be- draagt het ledemtal der vereeniging thans 478. Besloten ward op voorstel vani het bestuur tot opheffing der commissie voor gasvoorzie- ning op verren afstand. Vervolgens hield de heer J. G. van Niftriik Jr. een voordracht over: „Salarissen voor, tijdens en na den ootflog". Spr. ontwikkelde een systeem, om, voor wat betreft de salaris- sen van arbeiders en ambtenaren in over- heidsdienst, wier salaris in 1913 een bedxag van 3CKX) niet ite boven ging, te komen tot een geleidelijke verlaging, waarbiji de billijk- heid betracht wordt. Naar aanleiding dezer voordracht had een uitgebreide discussie plaats, waarbij veel insitemming bleek met de door den heer Nif- trik ontwikkelde denkbeelden. Tot voorzitter. werd gekozen de heer J. Ph. Bruinwold Riedel en tot bestuursleden de heerem ir. J. Rutten em O. S. Knottnerus. Na behandcling van een viertal vraagpun- ,ten hield dr. Drommen een voordracht over cootrole Van het gasbedrijf door middeJ -van meet-ins trumenten. Daarna werd de vergadering gesloten. DE SLAGERSGEZELLEN EN DE AR'BEIDSWET. Onlangs werd dioor het Haagsche Ge- rechtshof een slagerspatroon vrijgesproken van een tegen hem' opgemaakt verbaal we- gens overtreding der arbeidswet. In deze vrijspraak vinden vele patroons in het slagersbedrijf aanleiding, om tegen- over het personeal de indlruk te vestigen, dat door deze uitspraak de arbeidswet niet meer op het slagersbedrijf van toepassing is, hoe- wel uit ook hen bekende verklaringen van minister Aalberse, de Directeur-Generaal van den Arbeid en Prof. Mr. v. Dijck, Hoog- feeraar in het Strafrecht, blijkt, dat deze op- vatting onjuist is. Hierdoor wordt dus een onjuiste en1 valsche voorstelling van zaken gegeven. Het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van arbeiders in het Slagersbedrijf heeft een ge- acnriftje uitgegeven, waarin met de feiten wordt aangetoond, dat de slagerspatrootis het recht missen de gezellen langer te laten arbeiden dan de arbeidswet toelaat of hen de vrije middiag te onthouden, terwijl er bij de gezellen aangedrongen wordt, elke overtre ding van' de arbeidswet ter kertnisse van het Bondsbestuur te brengen. Van ,de zijde van omderscheidene districtsinspecties is toege- zegd medewerking te verleenen bij het op- sporen van overtredingen. COLLECTE ROODE KRUIS. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft tot de burgemeesters der gemeenten de volgende circulaire gericht: Fv,-r;,ilS iopo en 1923 zal ook dat jaar, in Hn v"vek van 27 September tot en- met 4 October a.s. door de vereeniging „Het Nederlandsctie Ronde Kruis" over het geheele '"nd pen roi'erte wordon rehouden ten bate vnn tio' nredes«f,erV d^r vereeniging. Met verwiiz'itii'r n"ar de desbetreffende door daireljiirs-rti boetuur tot u gerichte circu laire d.d 2d April j.l. heb ik de eer u te ver- zoeken ook aan deze collecte d'en steun, u door WARMS DAGENI DE LINDEBOOM MANDRI MAN DARIN O- VOOR DE LUNCH BU DE AARDBEIEN MOCCA-TRIC-TRAC, genoemd bestuur in bovenaangehaalde cir culaire gevraagd, zoovcel mogdijk te willen verleenen. MISLUKTE B'EDREFGING. De heer Z. te Rotterdam kreeg een brief in zijin woning aan de Voorechoterlaam, waanitn de 26-jarige entbaMeur F. W. hem met den ddod bedreigde, indien hij niet onmiddeffijk 1700 tot zijtn beschikking slellde, Het geld moest met een roeiboot door den heer Z. per soonlijk naar het midden van den Kraling- schen Plas worden gelbracht. W. zou dian eveneens met een roeiboot aanwezig zijln en het geld in. ontvangsi: memen. De heer Z. waarsrfiuwde de politie en deze ried hemi aan te doen alsof hij per roeiboot het geld bracht. Inderdaad bevond W. zich op den af- gesprciken tijd in een roeiboot op de Kraling- sche Plas. In een' motorboot bevodmen zich twee recherchcurs, die op het oogemblik, dat W. een pakket, waarin hij meeinde dat zich het geld bevond wilde aanpakken, tusschcnbe'de kwamen' om hem te arresteeren. Doch W. be- merkte onraad' en wiist te onlikomen. Later in den avcnd is hij; in zijn womimg aan de Kprte- kade toch nog gepakt. DE AUTOBUS WAS ZOEK! Dinsdagavond was de chauffeur van een Ford-autobus op den Goolsingel te Rotterdam bezig, 'n emmer water in dee, afkoder van den motor te gieten, welke manouvre op eenigen af- stand werd gadegeslagen door den heer G. De chauffeur bracht den emmer in dank te rug naar den eigenaar, doch toen hij weer wilde instappen om den „dienst" te hervat- ten, bleek de autobus zoek. Gislenmongen kwam de oplossing van het raadsel. Toen meldde zich de heer G. aan het bureau Paauwensteeg met de mededeeling, dat hij de bus ontvoerd had. De chauffeur had van hem het geld gekregen' om de bus te koopen, doch tot dusver was geen- etikele afbetalings- termijn wldaan. Daarom had hij de. bus gencimen $n er eeniga ritjes -mee gemiaakt. Gister zou hij den „dienst' 'hervatten. Daar het een zuivere civiele kwestie geldt achtte de politie geen termen aanwezig in te grijpen. DE VERMOORDE NACHTWAKER TE GOOR. Het Tweede-Kamerlid Kleerekoper heeft ran den'minister van Justitie de .volgende schriftelij'ke vragen gesteld: 1 Is het den minister van Justitie bekend, dat toen het lijk van den vermoorden nacht waker te Goor van de plaats, waar het gevon- den was, naar de plaats der sectie werd ver- voerd, allien om het hoofd zich de gonjezak bevond, dien de moordenaars daaromheen hadden gedaan, terwijl verder het lijk, dat op een plank of op de trekkar was gelegd, vol- komen onbedekt was, zoodat zelfs een der beenen geheel naakt uitstak? Zoo ja acht de minister dit te rijmen met zijn mededeeling, „dat een niet-ingewijde. aan een en ander in gccnen deele zoude heb ben kunnen zien, dat het hier het vervoer van een lijk betrof", nog daargelaten de vraag, of zich in Goor dien dag ook Sen „niet-inge- wijde" bevond en met de verklaring van Z. Exc, „vn& WVMT wsdw 'k'Jtgi bee'ek:- king kan deihalve kwalijk worden gespro ken"? 2. Is het den minister bekend, dat voor dit vervoer gepasseerd moesteni worden de open- bare grindweg GoorHaaksbergea en ver volgens de overweg Staatsspoor, en dat op deze beide punten eenige nonderden. men- schen het transport hebben afgewacht en vlakbij zien voorbijgaah, zonder op eenige wijze te worden terug gehouden? Zoo ja, acht dan die minister het vervoer van een onbediekt lijk, waarvan het hoofd i| een zak is gebonden, en dat in zul'k een staat verkeert, langs deze kruispunten, ten van honderden dorpsgenooten van den ver- slagene, „het zoo weinig mogelijk de aan- dacht treldcen van het puoliek", en kondfen al- dus de bewooers van Goor, in wier kleine omgeving lets z66 ongewoons voorviel, „al- leen dan iets van hetgeen Voorging zien en begrijipen, indien zij er op uit waren bun nieuwsgierigheid te bevredigen?" 3. Is het den minister Bekend, dat het terrein, waarop de sectie plaats vond, inder daad is „afgestoten" gelijk Z.Ex. diet uit- idirukt doch dat die „afsluiting", op de plaat^ waar de sectie plaats vond, slechts d^n meter boven den grond reilkt, en 'dat het ootste deei van die („afsluiting" dan nog staat uit palen, welke op een afstand van 1 2 M. van elkaar staan, en door drie ijze- ren draden van 5 mM. met elkaar verbonden zijn? Weet de minister voorts, dat op de plaats, waar de sectie van d|pn openbaren weg het allernauwkeurigst te volgen viel, op ten breedte van ongeveer vijiftig meter die „af- sluiting" geheel ontbreekt, unmers de tcrrei- nen daar alleeni zijn „afgesloten" door gaas van ijzerdraad, met mazen van 5 bij 5 cM terwijl ook deze „afsluiting", van den grond gemeten, 1 M. hoog, of juister gezegd: laag is, zoodat, aangeziem weg en berm hooger zijn gelegen dan de terreinen van „Wedde- hoen oolk door kinderen niet alleen door, maar ook over dat gaas met het grootste ge- mak en onbel'emmerd de sectie werd gevolgd, welke ten hoogste 30 k 35 meter van den openbaren weg geschiedde? Zoo ja, wild nan oe minister toclichten, hoe in net iicnt dezer feicen verstaaa moej wor- aen zijn besctieidi, dat „bujxcns het ter zake ontvangen rapport, net uiagemoeg omnogenjk zou zijn, dai persondh, due op cten op-noaren weg aan de voorzijde van de fabruek stonden, door scnerp kijken en turen iets gezien neb- ben van netgeen de dieskumdige zien „te voren nad vergewist, dat van den openbaren weg de sectiecaiel niet waarneemibaar was?" 4. is de mims.er bereid, kenmis te nemen van een fotografie, welke vervaardigd is miidu den op den openbaren weg, waar het pu- bliek de sectie heeft gevolgd, en een duidelijke afbeelding geeft van het „afgeslioten termn, met name van den bouten paardensial, wiaar- v<5or de sectie heeft plaats geliad? 5. Is het yoorts juist, dat de romp van het omihoofde.lijlk nog minstens een' 'half uur ou- ibedekt is blijven t'iggen, maar niet „nadat de sectie was verricht, in een kist gelegd", werd, althans niet in den gangbaren zin dezer woorden, dat de kisting aana.onds op de sec tie zou zijn gevolgd Zoo ja, acht de minister dezen gang van zaken te strooken met de openbare orde en goode zeden? 6. Indien het -bovenstaande juist modht blij ken, wil de minister dian alsnog uiteenzetten, in welk opzicht in Je over deze aangelegen- heid te voren gestelde vragen feiten werden' medegedeeld, die zich „geheel anders hebben toegedragen dan- gesteldi was"? 7. Is de minis'ler bereid de gegrondheid te onderzoeken der naw'gende verklaring: „Goor, 2 Juli 1924 De ondergeteekenden verklaren, door eigen waarneming te bevestigen, dat het lijk van den vermoorden nachtwaker 'H. van Ommen, liggende op de sectietafel bij Weddehoen, zeer duidelijk van den openbaren1 weg zichtbaar was, zonder dat het daarbij noocBg was, te turen of scherp te kijken. (w. g.) A. Logstein, wethouder. (w. g.) A. J. Gies, wethouder (w. g.) H Fokkens, ge- meente-secr. (w. g.) H. Leetink. Is de minister voorts bereid, ook andere ooggetuigen te hooren, die zoowel vervoer als sectie van den openbaren weg hebben waar- genomen, of een van beide, en die ook bereid zijn te bevestigen, dat wel honderd kinderen vrij en onbelemmerd deze verrichtingen heb ben kunnefl volgen? 8. Is de minister alsnog bereid, zijn oor- deel over het optreden, alsmede over het rap- porteeren door de betrokken autoriteiten mede te deelen? 9. Indien het aan Zijn Exc. gerapporteerde gen juist beeld heeft der feiten, wil dan de minister mededeelen, tot welke consequenties voor de betrokken autoriteitm dit zal leiden? KORTE BERICHTEN. De rijksmid<telen hebben over de afge- loopen maand 1.16 millioen minder opge- bracht dan over Juni 1923; over het eerste balfjaar vani dit jaar f 9.66 millioen minder dan over die periode van het vorige jaar. Gister werd mej. de wed. Clarie geb. De Winter, te Utrecht 100 jaar. Tengevolge van hooibroei is gisteren de boerderij van L. Hoekstra bij Peperga af- gebrand- Het vij'fjarige kind van den landbouwer Clement is gisteren bij den' brand te Budel omgekomen. Te Akkrum is Dinsdag bij het baden de 14-jarige K- W. verdronken. Verschenen is de memorie van amtwoord 'op het voorstel van wet van mej. van Dorp tot nadere regeling van de venkiezing van ledien van de Tweede Kamer der Staten-Ge- Aeraal door de daartoe bevoegd verklaarde kiezere en de toepassing op die verkiezing van het stelsel van evenredige vertegenwoor- diging. Te j 4'<r t tt ti J» DE WERELDVLIEGER ZANNI. AMSTERDAM, 17 Juli. De Argentijn- sche wereldvlieger majoor Zanni, die zijn were'dvJucht vanaf Schiphol, de vlieghaven van Amsterdam, zal aanvangen, zal waar- schijnlijk Donderdag 24 Juli vandaar ver- trekken. De datum is evenwel nog niet de- finitief vastgesteld. AMERIKAAN-'SCrl BE ZOEK AAN- AMSTERDAM. AMSTERD AM, 17 Juli. Heden zijn de officieren, adelboreten en bemanning van het Amerikaansche eskader, dat op hel oogenbliik ons landl bezoekt, de gas,tea ge. weest van' hot Amsterdamsche Gemeente- bestuur. De commandant van het eskader, adtnl. Taal Mac Cully, heeft onmiddellijk na2ij,J aankomst te Amsterdam hedenmorgea tea Stadhuize een officieel bezoek gebracht aan den waarnemenden Burgemeester den heer F. M. Wibauit. Daairnai begaf de Amerikaansche admiraal zich, vergezeld door den kapitein ter zee Frank Ly. on, comman'dant van de Arkansas", kapi" tein ter zee Bennet, commandant va'n de „Wyoming" en een groot aantal1 stafoffi- cieren, naar de Nieuwe Kerk op den Dam Daar werd door adimiraal Mac Cully een1 prachtige krans op de graftombe van Michiel Adriaanszn. de Ruyter gelegd, waarbiii de commandant van het Ameri! kaanscne eskader in- enkele woorden de be- teekenis van De Ruyter als zeeheld! schets- te- „I-eder kind in Amerilka", zeide de admiraal „kent de Ruyter en ik be- schouw het als een giroote eer als verte- genwoo-rdiger van de Vereenigdie Stated op het praalgraf van dezen werel-dberoem- den zeeman, die de zeeslagen steeds door strij-d gewo-nnen heeft, een krans te mogen Na de kranslegging werd in de Nieuwe Kerk, waar ook die Amerikaansche man- ne-attache, commandant Rodges aanwe zig was en verschillende Nederlandsche marine-officieren, een orgel-concert uitge- voerd, waarbij de zangeres Miss Di Moor- lag, de organist de heer A. W Rijp en de violist de heer P. Kramer medlewerkten. Uitgevoerd werden Jerusalem" (Aria van Paulus) van Mendelssohn en de Aria uit de „Mattheus Passion" van Bach. Na afloo-p van het kerkconcert brachten de Amerikaansche officieren een bezoek aan het koninklijk paleis. Iatusschen waren ook de adelborsten en> de overige bemanning te Amsterdam aan- gekomen, Groepsgewijze werden verschillende be- zoeken afgelegd. Tegen half een hadden: zich alien weer verzam-eld in het IJ-paviljoen, ter bijwo- ning van de vliegtuigdemonstratie. HEVI'GE FABRIEK9BRAND. GOUDA, 17 Juli In den afgeloopen nacht 'heeft een Jievige brand de fabriek van de N. V. Gro-othandel en Stoomzagexij ,,De Hoop" te Stolwijkersl'Uis, n-abij Gouda in de asch gelegd. De brand ontstond tegen- middem'aidif en woedde den gChcelen nacht door. De eerste hulp werd verleend door de brand spuit van de gemieente Sto'lwij'k, die niet veel vermocht uit te richten. Toien later ongeveer een half uur daarna de Goudsche brandweer ver- scheen-, was de fabriek eon vuurzee en viel aan blusschen niet te denken. Het ketelhuis en de werkplaats voor de zagerii en verdere houtbewerking, met alike ziidi diaar bevindende machines zijn een prooj der vllammen gewordlen. De in de nabijheid der fabriek gelegen opsla-gplaats van hout Meef, dank zij de gunstige windridhting behouden en twee nabij de fabriek staande woningen, be- woond door de families De Blouw en Schilt bleven, door voortd'urend na'ihcmden, vo-or afbranden bespaard. Naar wij veraemeti bedraagt de sdhade on m-eer 100.000 welke door assurantie Btedekt wordt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. DE INVRIJHEID STE L LI NO VAN DE VALERA EN STACK. DUBLIN, 16 Juli. De in vrij h eidstel 1 in g van de Valera en Austin Stack had gister- avond te 7 uur plaats. Het bevel tot de in- vrijheidstelling was reeds gisteren door Pre sident Cosgrave geteekend. Bij het verla- ten der gevangenis hadden geen demonstra tes plaats, ofschoon de in vrij heidstelling verwacht was. Verwacht wordt, dat binnen 24 uur nog meer gevangenen in vrijheid zullen woiden gesteld DE ONTPLOFFING- OP DE „MISSrSSlPPI". WASHINGTON, 16~Juli. Het Hof van Onderzoek naar de ontploffing oil het slag- schip „Mississippi", waarbij 47 personen werden gewond, heeft vastgesteld, dat de oorzaak der ontploffing is te wijten aanon- voldoenden luchtdruk voor het verwijderen der gassen uit het groote kanon. EISCHEN VAN OOR'LOGSINVALIDEN. WEENEN, 16 Juli. Oorlogsinvalidffl zijn het Departement v. Financien binnen- gedrongen en weigeren dit te verla ten, al- vorens hun eischen itigewilligd zijn. DE REVOLUTIE IN BRAZILIE. LONDEN, 17 Juli. De Braziliaansche ambassade te Londen verstrekt een officieel communique, waarin medegedeeld wordt, dat de regeeringstroepen zeer actief optre den tegen de rebellen in Sao Paulo. Zij ge- bruikerf thans zware artillerie en de rebel- len verliezen geleidelijk terrein. BUENOS AYRES, 16 Juli. Semi-offiri- eele telegrammen uit Brazilie melden datde regeering verscheidene militairen en poli- tieofficieren te Rio de Janeiro heeft.doen ar resteeren en dat een aanvang is gemaakt met een reorganisatie van het leger en de politie.' Het gebrek aan nieuws uit Sao Paulo verwekt de vrees, dat de toestand daar ern stig geworden is. E'EN OOMITADJI STROOPTOCHT. BE'LGRADO, 17 Juli Een bende Ooffli- tadji's heeft een inval gedaan in Zuidi- Servie, langs de Albaneesche grens. Een SerVische paitrouille sloeg den' aan- val af, waarbij 129 roovrrs en 14 gendar- meni gedciod werden. De roovers slocgen op de vluch't. 4.-V -Clif ^IUii^»*« pljr.) kunt g!J gemnkkclljk ea da* delijk verhelpen met den alom ge- lOOpen prezen Akker's Klooaterbalsem. (WED. B. VAN DOESBURO) IJSWAFELS (in 4 natuurlijke vrueh- tensmaken.) Z64r verfrisschendl wafeU (gevuld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bij z onder lekker als lust heet is. een paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) smaakt ver.-ukkelijk DE OR1GINEELE FROU-FROU (met den Llndeboom) gevuld met slag room. pikante kotliesmaak-wafel, julst gesobikt voor't warme seizoen.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2