genresteefdt vi«t zssr k 'wt1, Vervolgens hield koloneel Vla3 ecu bidding van Psalm 126: „De Heer heeft groote din- gen aau mij gedaan". Spr. zette uiteen dat Ood, die ons bevrijdt van de straf der zonde, groote diogen aan one heeft gedaan. De groote eenvoudl en vreugde van den armen zondaar die zielen voor Jezus wil winnen en hoe God, die zich bediende van een armen eenvoudigen sinid om Zijn Naam meer te verheerlijken, werd met gcestdrift, voorkomend uit overtuiging, geschetst. Die in God uitgaat, in armocdc en ontbe- ring het zaad uitzaaiend voor Hem, zal de rijke vruchten oogsten. Na het lied der cadetten werd' gepauzoeTd. Te half 5 had de Verlossingsbi jeenkomst plaats, waarna kolonel Vlas een indrukwek- kend betoog hield. Spr. zette uiteen dat wij voor pod alien zondaren zijn en vrijgekocht zijin door Zijin bloed. Allen zotider uitzondering zijn wij diep gevallen. Sprcker ging nader in op den oordeelsdag als alles ter verantwoording wordt geroepen, de zondaren zullen zeggen: .Bergen valt op ons en heuvelen bedekt ons", dodi de recht- vaardige gaat tot zijn Heer. Als de oliksem flitst en de donder rolt komt Jezus en wij gaan tot Hem. De genade van Tezus is voor ons. Wij zijn alien zondaren in Zijn cog. Gaain wij, nu het tijidl dla, tot Hem. Hij brengt ons verlossing. Hij opcnt voor ons den Hemel. Hij verlangt naar ons als wij Hem dienen. Spr. ging voor in het dankgebed en dankte God voor zijn overvloedigen zegen op dezen dag geschcnken. Het sluitingswoord werd gesproken door majoor Rflnitz, die alien dantte die haddten meegewerkt om dezen dag te docn slagen. SpT- bad Gods zegen voor faun af, alsmede voor den eigenaar van dit buitenverblijf, die dit zoo welwillend had afgcstaan en smeekte voor hem Oods zegen. Met een „tot het volgende jaar" werd de uitmuntend geslaagde velddag gesloten. UIT HOORN. Bij Kom. bfsluit ia, met fngamig van 1 Aug., benoemd tot inspecteur der regis+ratie en d o- rneinen liri die 48$te divisiie te ZwoMe uit. W. w. Qsingia, than® onitvanger der re^istratie en domeimen te Hoorn1. Gemengd oieuws. HONGERST AKIN'G IN DE BIJZONDE- RE SIRAFGEVANGENiS IN DEN HAAG. i)e heer B. de Ligt, redacteur van Iiet or- gaan De Wapens neer, schrijft: Maandagavond j.l. vervoegde zich de va- der van eea der veer tig gevangen dienstweige raars hij den secret aria van het Internationa le anti-militaristisch bureau in De Bildt met een brief van zijn zoom, waarin deze schreef: „Ongeveer tien jongens weigeren te eten. Ik eei ook niet. Vandaag is het de derde dag. Wij zijn het begounen als protest, dat onze medemakkers op eel zitten en wij op zaal Te- vens protesteeren wij tegen da behandeling, die ons wordt aangedaan". Dinsdagmorgen begaven zich de anti-mili- taristen B. de Ligt en J. Giesen namens de sectie Nederland van de Intern, antimili- taristische vereeniging van het Intern, antimi- lit. bureau naar den drrectcur van de bijzon- dere gevangenia om nadere inlichtingen. De ze verklaarde, dat inderdaad op 10 Juli de hongeistaking door 10 der gevangenen was ingezet, dat er echter op 12 Juli nog slechts vier volhielden en dat het nu alles voorbij was. Bovendien was de voedselstaking niet absoluut, daar de weerspannigen waren doorgegaan zich een en ander uit de cantine te verschaffen. En ten slotte had men te be- denken, dat al was het de gewoonte, de jonge- lui op de zaal te plaatson, zij volgens den regel in de eel geplaatst konden worden Op de vraag van de antimilitaristen, ook de be- trokkeu dienstweigeraars te mogen sprekm, om zich een objectief oordeel over het gebeur- de te kunnen vortnen, vdor men de zaak in ce pers zou publiceeren, werd geantwoord, dat de directeur niet het recht had, dit toe te staan Men wendde zich toen tot deu voorzitter van het college van regenten. Deze was uitstedig De secretaris van dit college beloofde ecuter telefonisch het verzoek om toelating onmid- deliijk te zullen overbrengen aan mr. Lede- boer, die bij afwezigheid van den voorzitter in deze te beslissen had. Een uur later weer opgebeld, berichtte hij, dat de heer Ledeboer een bezoek aan de dienstweigeraara voor het gemelde doel niet kon toestaan Hij decide mee, dat er op dit oogenblik no, 6en dienstweigeraar weigerde te eten, dock dat deze, P.Z., volgens oordeel van den dok- ter, daarmede vandaag wel zou ophouden. De antimilitaristen waren met deze weigering niet tevreden en besloten zich officieel tot het college van regenten en tot den minister van justiiie te wenden. Dt te meer, daar zij aan- gaande P. Z. het volgende bericht ontvingen: „P. Z kan niet tegen de cel. Als hij daar lang in moet zitten, wordt hij gek. Dit is niet over- dreven, maar zuiver de waarheid. Wanneer men hem tart, wordt hij wild Met het gevolg, dat hij in het cachot in het dwangbuis wordt geboeid. Hij heeft toen de touwen op den muur doorgeschuurd en met zijn bloed op den muur geschilderd: Moord! Naderhand heeft hij een kruis in zijn borst gesneden en ook zijn hand beschaaigd op dezelfde manier. Toen waren zijn geestvermogens geschokt en moest hij naar de ziekenzaal. Nu is hij bij ons op zaal" Daar controle van deze berichten van offi- cieele zijde werd geweigerd, besloot men van antimilitaristische zijde, deze berichten te pu bliceeren in den^ vorm, waarin zij ootvangen zijn. Nader wordt gemeld: Naar aanleiding van het relaas over de „hongers'taking" in de hijzondere strafgevan- genis in Den Haag. volgt hier de lezing van den directeur van de gevangenis, zooals den Haagschen redacteur van het Volk die publi- ceert: De zaak is, volgens de lezing van den di recteur, dat de dienstweigeraars bij bijzonder goed gedrag ontheven kunnen worden van de wettelijk voorgeschreven celstraf. Om hun vrienden in de oel te helpen, hebben degenen, die zich in de zaal bevonden, voedsel gewei gerd. Hiervan is in de practiik niets terecht gekomen Men weigerde middageten, doch voorzag zich in. de cantine van haring, brood, ent. Tfapns ISeze gefacel Om'trent het beweerde inzake den gcvsn' gene P. Z., deelde de directeur ons meae, dat deze inderdaad eenige dagen niets heeft gege- ten, doch slechts wafer dronk. De man bevond zich op een isolatiekamer, die voor zieken wordt gebniikt. Van een dwangbuis is geen sprake Hij lag in zijn ondergoed op het bed Omtrent het sensaitieverhaal van het op de cel- muur met bloed geschreven moord" en het kruis dat P. Z. zich in de borst zou hebben gesneden, kan worden medegedeeld, dat de heeren De Lift en Van Giesen hierover met geen woord tegen den directeur hebben gerept. Deze geheele geschiedenis berust op fantasie, aldus de direcfeur WETTELIJK GEREOELDE MEDE- ZEOOENSCHAP. Op de op den 9den dezer gehouden bul- tengewone algemeene ledenvergadering van de Vereeniging van Nederlandsche Werkge- vers is de volgende motie aangenomen: De vergadering, enz., overwegende, dat met het verschijnen van het rapport over be- drijfsorganisatie en medezeggenschap de lei- ding van de sociaal-democratische vakbewe- ging een actie heeft ingezet ten gunste van een bij die wet te regelen verplichting van de zijde der werkgevers om de arbeiders te doen declnemen in den ruimsten zin des woords aan het beheer der ondernemin gen; dat men ook van niet sociaal-democratische zijde wettelijk geregelde medezeggenschap als rechtvaardig en oeconomisch gewenscht pro- pa geert; dat daardoor bij de arbeiders verwachtin- gen worden opgevfekt welke niet verwezen lijkt zouden kunnen worden, zonder aan de belangen van het Nederlandsche bedriifsle- ven en dus ook aan die van de Nederlandsche aTbeiders en van het land in het algemeen emstige schade te berokkenen; ia van oordeel, d.it wettelijk geregelde me dezeggenschap in die beteekenis, die men te- genwoordig aan dat woord geeft hetzij van de vakvereenigingen, hetzij van de arbeiders uit de onderneming zelf, onaannemelijk is. BRAND TE APELDOORN. Gistermiddag omstreeks vijf uur is in een der houten noodwoningen van een gemeente- lijk noodwoningcomplex aan de Eli&abethlaan te Apeldoorn (het z.g. Groene Dorp, ook wel het plankendorp genoemd) brand uitgebroken, vernioedelijk door het viam vatten van een der houten wandeu, waartegen een fornuis- pot was geplaatst. In een ommezien stond de aubbel woning in brand en het vuur deelde zich spoedig mede aan oen tweede dubbele woning. Men vreesde dat het heele complex van een paar honderd woningen in de vlam- mcn zou opgaan, maar de wind was gunstig en juist een week geleden was de waterleiding in den weg geiegd, zoodat de brandweer met kracht kon optreden. Ze slaagde er in, den brand te beperken tot de beide dubbele wo ningen, waarin gevestigd waren de gezinnen van J. Denekamp, A. ten Hoven en C. Pick, terwijl in 66n daarvan ook gevestigd was de barmhartigheidspost van het Nederlandsche Leger des Heils. De brand woedde vlak bit de bovengrond- sche hoogspanningskabels der Prov. Gelder- sche Electriciteits Maatschappij, die daar in de buurt een groot transformatorenstation heeft, waarheen de stroom van 50.000 volt uit dec entrale van Nijmegen wordt aange- voerd. De woningen met inboedels zijn geheel op- gebrand. Twee geiten en een aantal kippen zijn in de vlainmcn' omgekomen. Een duizend pond hooi werd mede een prooi van het vuur. Dc bewoners staan van alLcs beroofd aan den dijk, want geen der plankenbewoaers kon zijn inboedel verzekerd Icrij'gen. GESCHIEDENIS EN AARDRIJKS- KUNDE VAN NEDERLAND IN HET BUITENLAND. De Vereeniging Nederland in den Vreemde heeft een nuttig werk ondernomen door een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop in dc voornaamste landen van Europa en bui- ten Europa op de lagere en de middelbare scholen zoowel als aan de uuiversiteiten de aardrijkskunde en de geschiedenis van one land behandeld worden. Op zichzelf is het goed, dat wij nauwkeurig ermede op de hoog- te komen, in welke landen men het de moeite waard oordeelt, behoorlijke en juiste kennis omtrent ons land en volk aan het opkomende geslacht bij te brengen, en waar men integen- deel het kleine Nederland nog als juist van genoeg beteekenis ondcr de naties van Europa acht, om zich er op school met een aardrijiks- kundigen Franschen slag af te maken. Maar nuttig wordt deze omvangrijke en moeilijke arbeid vooral, omdat het niet de bedoeling is, dat men zich bij de resultaten van deze en- quete zal nerleggen; er is een1 organisatie gemaakt met het doel, overal, waar blijkt, dat ons land er bij de aardrijkskunde- en ge- schiedenislessen op de scholen wat al te scha- mel afkomt, of waar, erger nog, over ons land tastbare malligheden als onaantastbare schoolgeleerdheid den kinderen te verduwen wordt gegeven, door goede voorlichting te trachten daarin verbetering te brengen. Zooals bleek uit de mededeelingen, door den secretaris, dr. M. den Hartogh, ge daan, is het een moeilijke en veel omvattende arbeid. Brieven zijn gericht aan1 de vertegenwoor- digers der vereeniging of aan haar welgezin- de autoriteiten in Duitschland, Hongarije, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Roemenig, Ser- vig, Spanje, Tsjecho-Slowakije, Turkije, Zwe- den, Bulgarue, de Unie van Zuid-Afrika, Egypte, de Z u id- A me ri k aansc he staten en de Vereenigde Staten van Amerika. Op de meeste van deze verzoeken om inlichtingen zijn ant- woorden ingekomen met min of meer uitvoe- rige mededeelingen, dikwijls vergezeld van op Nederland be trekking hebbende fragmentien uit de bij het onderwijs in de geschiedenis en de aardrijkskunde in die landen gebruikte leerboeken. Uit de aldus verkregen inlichtingen wordt een uit drie deelen bestaand rapport samen- gesteld, waarvan thans het eerste gedeelte ge- roed is. B*j Muld|5Ju?T cs* ceS-i %)ij met PUROL dadelijk verlichting. Bij Apoth. en Drogisten. DE RIJWIELMERKEN. Gisteren aldus de N. Rott. Crt. voor het eerst waren de koperen kwitantics ten bewijze van betaalde rijwielbelasting aan de postkantoren verkrijgbaar. In het hoofdkan- toor aan den Coolsiugel te Rotterdam waren drie loketten, waarin vroeger de post-chgquc en girodienst zetelde, voor het nieuwe bedrijf ingericht. Storm liep het er niet, in den voor- middag hadden de ambteaaren, die een 10.000 koperen plaatjes in voorraad hebben of de fiets in ons land ook een artikel van dagelijks gebruik is geworden&n op de vijf h zes m- woners- er niet meer dan een 3000 ver- kocht. Overmatige animo om den fiscus ook van het rijwiel het zijne te geven, was er dus niet Maar men heeft twee weken speling en dus zullen in't laatst van deze maand de lief- hebbers wel in qeue voor het loket komen. Het merk bestaat uit een koperen plaatje, waarop in het midden het cijfer van het be- lastingjaar Buiten loopt de vertegenwoordi ger van de Friesche fabriek, die er zoo vroeg bij was om de bevestigingsmiddelen te ver vaardigen, met de koperen lintjes en de moer- tjes, waarmee het plaatje aan het stuur zal moeten worden vastgemaakt. Erg practisch en doelmatig ziet het koperen dingske er niet uit. En dat net geen aanleiding tot fraude zal geven, zullen we niet gaarne beweren. We hebben vandaag al heel wat booze plannen door belastingontdyikers-in-spe hooren aan- kondigtn. Of die tot uitvoering zullen komen is een tweede. Tot verspreiding van de mid- delen, die vernuftige breinen daartoe al heb ben uitgedacht, zullen we echter maar niet medewerken en er daarom over zwijgen. DE AMERIKANEN TE ROTTERDAM. Gisteravond zijn de -officieren en eeni drie- hondertal adelborsten van de Wyoming en de Arkansas, en die van het te Rotterdam onder bevel van vice-admiraal Fock vertoevende Ne derlandsche eskader, veel Rotterdamsche da mes en andere genoodigden, de gasten van het Rotterdamsche gemeentebestuur geweest op een avondfeest tem stadhuize. Een geschit- ter van uniformen, als de handelsstad maar zelden ziet. Burgemeester Wyema en mevrouw recipieerden. Te 9 uur zette het orkest onder leiding van den heer Jac. Blazer in de groote burgerzaal het Amerikaansche en het Neder landsche vollcslied in en langzamerhand stroomde de zaal vol. Onder de vele, die de heele zaal, waarin druk gedanst werd, vul- den, zag men den Amerikaanschen gezant, den heer Tobin; den Amerikaanschen vice- admiraal, den heer Newton Mc. Cully, en den Nederlandschen vice-admiraal, den heer Fock; de gezant vergezeld van verschillende leden van zijn legatie; de beide vlag-officieren met een groot deel van hun 6tat major en verder vele genoodigden. Een zeer geanimeerd bal heeft tot laat in den avond de gasten in het stadhuis ge houden- Vooral de jongeren onder de Ame rikaansche bezoekers apprecieerden de vrien- delijkheid der Rotterdamsche dames en den gladden parketvloer van de burgerzaal; ter wijl ze zich voorts aan de welvoorziene buf- fetten allesbehalve overtuigde aanhangers van de Volstead-act betoonden. Eerst na het middernachtelijk uur was de Coolsiugel weer tot zijn nonnale rust weer- gekeerd. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING VAN LANDBOUW EN VEETEELT IN ZETLAND. Dinsdiagavond is het hoofdbeotuur der Maatschappij ontvangen door het gemeeuite- bestuur van^ Sluis. De burgemeester, <fe heer J. C. A. L. Bertus, faneild een rede. Ook de voorzitieT der feesftconunissie, de heer H. M. Kerpenstein. sprak enikelle woor- dien van welkoni tot die leden- van het hoofd- bestuur. Mr. P. Dielemian, voorzitter der Maat schappij, dankte inieit eefa geesilig woord voor die ontvangst en voor het voorrecht, te mogen vergadeiren in fact raadfauis. Hij zeadie, dat het gemcentebesliuur de oeroude gastvrijfaeid in eere houdlt en faaalde herinnertngea op uit die gesctniedenis van de oude stad SluiS. Mr. Dieleman opende vervcvlgens de ver- gada'inig van het hoofdbestuuT en heetten alien, dae de ontvang'st in het raadhuis heb ben bijgewoond, nu a'lis gasiti wetkoaii De voorzitter van den king Oostburg, de heer A. I. Leenfaouts, sprak ook ndmens den Chr. Boerenbond in Zeeuwsch-Vlaanderen (Westelijlk dieel), waarmede steeds op de nieest aangenaime wijze wcrdt samengewerkt, die aanwezigen toe, waarbij1 hij de hoop uit- sprak, dat ieder met de baste faerinncringen aan' Sluis weer naar hu-is zal gaan. 'De voorzitter dankte den heer Lcenliouts voor zijn woorden. De heer A. H. de Milliano, voorzitter van den R.K. Boerenbond, wees op de noodlzake- lij'kfheid, dat alio landbouwers, hoe ook geor- ganiseerd, naar buiten als een eenfaeid op treden. Vervolgens deed1 die voorzitter der mtaat- scih'app'ij verschillende mededeelingen om trent zaken., welke in het afgeloopen jaar door de maatschappij zijn aangevat. Als voorzitter der algemeene keuningscom- missie werd opnieuw banoerad dc heer W. Ka'kebeeke. De Zeeuwsdhe Landbouv/maatschappij hield gisteren haar jaarlijksdhe algemeene vergade ring te Sluis, in de raadiszaal. Hierop hield ir. Joh. Tenge een voordracht over: „De menschelijke arbeidskracht in den landbouw en de noodzakelijkheidl van de kennis hiervan voor iederen bedrijfsleider". Spr. begoi; met te wijzen op het verschil tusschen landbouw- en industneele voortbren- ging. Bij de eerste is de natuur de overheer- schende factor, terwijl deze in het andere gc- val vrijwel is uitgeschakeld. Een niet minder belangrijke invloed op het agrarisch produc- tieproces oefent de gebondenheid aan den grond uit. Dr. K. M. H. van de Zande, inspeeieur van het landbouwonderwijs, zei gaarne deze gele- genheid aan te grijpen om een en ander mede te deelen over het lager landbouwonderwijs in Nederland. Een linker Rolls Royce motor werlcte tenge- volge van- een panne aan de carburator on- derweg niet meer, zoodat de Belgische vlieger Rooms een tusschen landing moest doen op een geaccidenteerd bosehrijk terrein bij Olm, bij Luxemburg's hoofdstad, welke lan ding uitstekend slaagde. Na een oponthoud van twee uur werd vlot opnieuw opgestegen. Na aankomst te Basel begeleidde de Neder landsche consul C. Haessig zijn landgenooten in een particuliere auto naar het hotel, waar men ontvangen werd door Zwitsersche colle- ga's van den consul en vertegenwoordigers van de Sabena. Vervolgens vereenigde men zich aan een maaltijd, waarbij hartelijke woordm werden gesproken. Marktberichton ALKMAARSCHE EXPORT-VEILING. ALKMAAR, 16 Jul 1924. In de hedhin gehouden veiling werd' betaald vooi": Aardappelen 4--/ 7.40 p. 100 K.G.; Aardbcien 25—/ 43 p. 100 K.G.; Aalbes- sen 1446 p. 100 K.G.; Andijvie 1.20--/ 4.30 p. 100 stuksBloemkool I S11 p. 100 stuks; Bloemkool II 4 6 p. 100 stuks Dopenvten 18 p. 100 ICG.; Groene kool 0.90—/ 3.60 p. 100 stuks; Kropsln 0.20—2.80 p. 100 stuks; Koankommers 3.808.20 p. 100 stuks; Kruisbesaen 0.18—/ 0.32 p. KG.; Pieterselie 1.80—/ 4.20 p. 100 bos; Per- ziken 0.1210.26 p. stuk; Postelein 0.020.16 p. ben: Peulen 318 p. 100 K.G.; Rabarber 3.20—/ 6.80 p. 100 bos; Selderie 0.80—/ 2.60 p. 100 bos; Spi- nazie 0.310.56 p. ben: Snijboonen 25—/ 36 p, 100 ICO.; Spcrricboonen 2634 p. 100 K.Q.; Tuinboonen 2.80 tot 5.60 p. 100 K.O.; Toroaten 0.42 0.55 p. K.G.; Uien 5.30—/ 9.20 p. 100 bos; Woridlem 0.30—/ 3.20 p. 100 bos; Zwarlebessen 0.18—/ 0.35 p. K.G. Aanvoer: 12000 K.G. Aa:dappelcn. 13000 bos Wortelen, 15000 stuks Bloamikooll. Handel matig. HOORN, 17 MS 1924. Op dte heden ge houden kaasmarki waren aanvoer en prijzen als volgt: 16 stapels kleine fabriekskaas 55; 25 stapels kleine boerenkaas 55.50; 3 star pels fabriekscommissiekaas 53; 29 stapels boerencommissiekaas f 51.50, totaal 73 sta pels, wegende 45723 Kilo. Handel vlug. SCHAGEN, 17 Juli 1924. Op de heden gehouden weekmarkt werden*aangevoerd: 14 Paarden 150 tot 300, 13 Geldekoeien (mag.) 260 tot 360, 47 Geldekoeien (vet- te) 300 tot 530, 10 Kalfkoeien 300 tot 500. 32 Nluchtere kalveren 12 tot 28, 16 Schapeni (magere) 22 tot 35, 341 Schapem (vette) 44 tot 54, 103 Lamoie- ren, 26 tot 32, 6 Bokken en Geiten1 3 tot 10, 8 Varkens (mag.) 16 tot 22, 95 Varkens (vette) p. K.G. 0.58 tot 0.62, 114 Biggen 8 tot 15, 361 Kippen 0.75 tot 1,50, Haantjes 0.50 tot 0.75, 140 K.G. Boter 2 tot 2,30, 7084 st. Kijpeie- ren f 6 tot f 7, 3919 st. Eendeieren 0 pes 100 stuks. PURlMEREND, 16 Juli. „Afslagvereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken". 4442 zak Aardappelen 1,50 to tf 2,15 p. zak (25 K.G.), fcl. Aardappelen 0.75 tot 1.30 per zak (25 K.G.), 815 zak Slaboo- nen 4.70 tot 5.25 per zak (15 K.G.), Snijboonen 1.50 tot 2.85 per zak (15 K.G.), 6344 zak Tuinboonen 0.60 tot 0.70 per zak (15 K.G., Peulen 1.60 tot 9 per zak (50 K.G.), Doperwten 4.70 tot 8,20 per zak ('50 K.G.j, Roode Aalbes- sen 0.19 tot 0.68 per K.G., Klapbessen 1.40 tot 3.65 per 10 K.G., Frambozen 0.31 to1!' 0.35 per K.G., Aairdbezietn 0.24 tot 0.54 per K.G., Bloemkool 4.80 tot 12.80 per 100. Sla 0.40 tot 0.90 per 100 krop, Rabarber 9.80 per 100 bos, Wor telen 4.50 tot 7.20 per 100 bos. Augur- ken 10 tot 15 ct. per Kg. pdtn 1.95f 2.30; Groote wttte aardap. peler. 2.40—/ 3.05; Kleine witte aardappe- len 1.45—/ 1.90; Ronde aardappeW 3.20; Blauwe 3.4O-/ 3.60. Aanvoer 292 schuAten, WIJDENES, 16 Juli 1924. Veiling „Tuib Ajardbeaen 20—/ 27Roode bessen 13 tot 18.80; Roode bessen (prolefk) 22— 24; Fram'Sozen 17—/ 20; Slaboonen 14—/ 16: Snijboonen 15—/ 17: Peulen 5—if 8; Doppera 9—/ 10; Bloemkool 10f 16; 4100 K.G. Zwiarte bessen k f 35 p. 100 K.G. ZWA'AO, 16 Juli 1924. Veiling „Bangenfc en Omstreken". Aardappelen per baal 3.50; Gewona 'bessen 15f 16; Trosbessen 1921 Prolefic 22—/ 25Aardbeien 2025 Slaboonen 1517; Snijboonen 16-! 22; Tomaten 1420; Bloemkool f 3— 4; Kruis bessen 0.08—/ 0.09; Zwarta bessen 3437 p. 100 K.G. Aanvoer 25440 K.G. WARMENHUIZEN 16 Juli 1924. Schotsche muizen 6—/ 9.30; Drielingeni 3.90—/ 4.90; Schoollmeesters 6.50— 7; Drieliingen1 f 2.50; Bloemkool le soort 12.10; Nlep (zilver) 21.10—/ 22.50. Aanvoer: 66960 K.G. Aardappelen, 275 K.G. Ntep, 73 stuks Bloemkool. Landbouw ZAANDAM, 16 Juli 1924. Veiling „De Zaanstreek". Pcen 4 tot 714 ct. p. bos. Aard appelen f 7 tot f 8.20 p. 100 Kg., Drielin- gen 4 tot 4.20 p. 100 Kg., Komkommers 2 tot 6 ct. per stuk, Slaboonen 18 tot 20 ct. p. p., Andijvie 42 ct. tot 1.50 p. kist, Pos telein 10 tat 30 ct. p. kl. kist, Bloemkool 1H tot 18 ct. p. stuk, Pieterselie 3 tot 7 ct. per bos, Tuinboonen 64 tot'74 ct. per zak, Ra barber 8 tot 9Yi ct. p. bos, Bieten 4 tot 7 ct. p. bos, Uien 8 tot 814 p. bos, Selderie 5 tot 10 ct. per bos, Sla 36 tot 82 ct. per kist, Klapbessen 15 tot 17X ct. per pond, Aalbes- sen 25 tot 27 ct. per pond. BROE1K OiP LANGENDIJK, 16 Juli '24. Bloemkool le soort 8.10—/ 12.60 p. 100 st.; Wortelen 1—/ 1.70 p. 100 bos; Roode kool le soort 12—/ 13.60; Zilvernep 22; Slaboonen 33.60f 41Tuinboonen 1 1.60; Schotsche muizen 6.20—/ 10; Schoollmeesters 5.40—/ 6.70; Due of York 5.205.50; Koksianen 5.20—/ 5.50; Blauwe 8.10; Ronde 7.70—/ 8.30; Drie- lingen 3.80—/ 5.10; Kleine 1.30^- 1.40, alles p. 100 K.G. Aanvoer: 4675 stuks Bloemkool, 13500 bos Wortelen, 9650 K.G. Roode kool, 175 K G. Zilvernep, 103 K G. Slaboonen, 730' K.G. Tuinboonen, 336200 K.G. Aardappe len. VOOR KLEINE TUINEN. In den bloementuin moeten tall van plan- ten van een steun voorzien worden. Hiertoe geibruiken we eenvoudige stevige stokken, die zoodanig geplaatst woraen, dat men ze b'ijna, of in It geheel niet ziet. Hieraan wordt de plant zoodanig met raffia bevestigd, dat zij haar natuurlijfen vorm 'behoudt. In veel ge vallen zal het noodig zijn, omi eerst kleine stokken' tie gebruiken, die, naarmate de plan- ten groeien, vervangen worden door groote. Bij forsch groeiende planten, b.v. bij Dahlia's plaatst men ook wel direct de groote stokken. Waar rich te veel scheu'.en ontwik- kelden.. woraen de zwaiksten gelijkertijd weg- gesneden. We behouden er slech ts zooveel, als voor de vorming eener f tin be pl ant noodig is. Daar die overgebleven scheuiten flinke ruimte krijgen, zullen, ze krachtiger worden en ook meer en grootere bloemen voortbrengen. Zoo behouden we bij gTootbloemige Dahlia's b.v. drie scheuten, bij herfstasters en andere hoog-groeiende vasite planten1 5 tot 7 sdheufen. Aan den1 voet der klimrozen. vooral van de Rosa Wichuriana-groep, onrwikkelen zich ithans krachtige, jonge scheuten. Deze zijn soma hinder!ijk voor de passage, en daarom is men licht geneigd, deze weg ite snijden. Men bedenke echter wele dat we straks bij den zomersnoei, na den bloei, deze krachtige scheuten noodiig hebben voor vervangfaout. Men snijd't dus niell alles weg, maar bindt eenige (pl.m. 5) der krachtigste sdheuten op. De uitgebkoeide bloemen, in den bloemenituin worden geregeld! weggenomen. Ze ontsieren het geheel, en verzwakken door zaadvor- ming, de plant. Als men zelf zaad1 wil vor- mon, is dit een andere zaak. Bij sttuik- en si'amrozen snijdt mij die uiitg?bloeide scheuten tevens terug tot op eon krnchtig oog, dat zich aan den voet van een ftitnk ontwikkeld Mad bevindt. Snijbkemen snijden we bij voorkeur's avonds. Gedurende den nadht worden ze dan diep in' 'het waller geplaatst Daardoor zullen' ze longer frisch Mijven. ZMttfdlngea OPENING LUCHTTJJN ROTTERDAM—BASEL. Men seint uit Basel aan het Haagsche Ane- ta-kantoor Zwitsersche en Nederlandsche joufflalisten zijn na een mooie vlucht te Brussel aangeko- mcri', waar het drie-motorig vliegtuig vervan gen werd door een tweemotong vliegtuig. NOORDSCHARWOUDE, 16 Juli 1924. SchotsChe muizien 6—/ 8.50; E)uken 4.60—/ 5.60; Schoolmeester9 5.70 6.10; Dtrieiliingen 3.50—/ 4.50; Kleine 1.20—/ 1.50; 'Drieliingen 10.10 10.80; Zilvernep 21.60—/ 24; Gele nep 15; Peulen 5.80; Roode kool 10; Witte kool 5f 6. alles p. 100 K.G.; Bosworte- len 1.60—/ 2.20 p. 100 bos; Bloemkool I 512.50 p. 100 stubs; BUoemlbool II 3.20—/ 3.40 p. 100 stuks. Aanvoer: 274300 KG. Aardappden, 850 K.G. Ziliveruien, 50 K.G. Uien, 30 KG. Peulen. 225 K.G. Roode kool, 2050 K.G. Witte kool, 2550 boa Wortelen, 2900 stuks Bloemkool, BOVENKARSPEL, 16 Juli 1924. Veiling „de Tuinbouw". Heden besil'eedde men voor: B-loembool 1 9—/ 17.50; Bloemkool II 5.50—/ 7.50; Bloemkool III 1—/ 3.50; Sla 0.90 p. 100 krop; Doperwten 0.09 LK.G.; Peulen 0.02—/ 0.09 p. K G.Sla- men 0.20 p. K.G.; Groote gele aard appelen 3.25—/ 3.75Kleine gele aardap- STOOMVAARTLIJNEN. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Lombok (thuisr.) vertr. 15 Juli v. Malta. Sembiland (uitr.) vertr. 15 Juli v. Suez. KON. NED. STB. MIJ Amor vertr. 15 Juli v. Algiers n. Amst. Ganymedes vertr. 15 Juli v. Salonica n. Smir- na. Iris vertr. 14 Juli v. Valencea n. Cadix. Juno vertr. 15 Juli v. Spezzia n. Livorno. Luna vertr. 15 fuli v. Alicante n. Tarragona. Aurora vertr. 15 Juli v. Piraeus n. Alexan dria Berenice arr. 16 Juli v. Sebeneco te Catania. Theseus vertr. 16 luli v. Amst. n. Oporto. KON. HOLL. LLOYD. Gelria vertr. 16 Juli v. Amst. n. B.-Ayres. Drechterland (uitr.) arr. 14 Juli te Pernam- buco. Orania (uitr.) vertr. 14 Juli v. Belawan. ROTTERD. LLOYD. Garoet vertr. 14 Juli v. Batavia n. Rott. Goentoer (uitr.) vertr 14 Juli v. Southamp ton. Insulinde (thuisr.) arr. 15 Juli te Suez. Tambora (uitr.) vert. 14 Juli v. Belawan. ROTTERD. ZUID AMERIKA LIJN. Aldabi vetr. 15 Juli v. B.-Ayres n. Rott. Alhena arr. 16 Juli v. B.-Ayres te Rot. HOLLAND AMERIKA LIJN. Lochkatrine, v. Tacoma n. Rott. vertr. 10 Jul! v. Cristobal. Moerdijk v. Vancouver n. Rott., arr. 14 Juli te San Francisco. Nieuw Amsterdam vertr. 16 Juli v. Rott. n. N.-York. Burgerdijk vertr. 16 Juli v Rott. n. Boston. HOLLAND BRITSCH INDIE LIJN. Hoogkerk (thuisr.) arr. 16 Juli te Suez. Andiijk arr. 16 Juli v. Br.-Indie te Rott. Koudekerk (uitr.) arr. 15 Juli te Kurrachee. HOLLAND OOST AFRIKA LIJN. Kangean vertr 15 Juli v. Rott. n. Hamb. Bli'tar vertr. 14 Juli v. Beira n. Mozambique. Stadsdijk (uitr.) arr. 15 Juli te Port Said. HOLLAND WEST AFRIKA LIJN. Bainda arr. 17 Juli v. Hamb. te Amst. JAVA CHINA JAPAN LIJN. Tjibesar vertr. 14 Juli v. Meizillones n. Ju« nin. Tjipanas arr. 13 Juli te Soerabaja. JAVA NEW YORK LlJN. Banka vertr. 15 Juli1 v N.-York n. Java via Newport News. KON. WEST IND, M AILD. Bennekom v. Chili n. Duinkerken, vertr. 16 Juli v. Liverpool. Commewyne arr. 13 Jul! v. Amst. te Parama ribo Jam van Nassau arr. 14 Juli v. Taltal te Pa nama. Venus arr. 16 Juli v. Bremen te Amsterdam. HOLLAND OOST AZIE LIJN Oldekerk (uitr.) arr. 15 Juli te Kobe: STOOMV. MIJ. OCEAAN. Melampus v Liverpool n. Java arr. 16 Juli te Port Said.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6