De Langs De Moraaz. Openen Eekeniny-Conrant met renteyergoeding. Pr»Tfc»el»*I Mewwa STEDEUjU OVMNASIUM 1L aLXAUAR. AANMELDINC VAN LEERLINOEN. Het TWEEDE TOELATINGS-EXAMEN zal beginnen DrNSDAG 2 SEPTEMBER a.s., des morgens 9 uur. Schriftelijke aangifte met opgave van naam, voornamen (ook van ouders of voogden), ge- boortedatum en -plaats, laatstbezochte school en adres vo6r 25 Augustus a.s. aan den Rector, wonende Kennemerstraatweg 166. De Rector, Dr. P. VRIJLANDT. BEKENDMAK1NO. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR niaken bekend, dat een NIEUW COUPONBLAD van de GELDLEL- NING 1914 tegen aanbieding van den talon verkrijgbaar is bij den GNTVANGER dezer dezer Gemeente. Alkmaar, 23 Juli 1924. Burgemeester en Wethoudera voornoemd, A. F. THOMSEN, loco-Burgemeester A. KOELMA, Secretaris. Here en seculaire geestelijken, hadden inmjd- dels reeds plaats genomen op het gereserveer- de gedeelte van1 de overdekte tribune, iedler vergezeld van de priesters van zijn gevolg. Onder een baldakijn, gedragen door rid- dera van Malta, en voorafgegaan door den voorzitter van het permanent comite, mgr. Heylen, werd de kardinaal-legaat naar het paviljoen geleid, terwijl alto in het Stadion aanwezigen zich van nun zetels verhieven en de muziek de Marria Pontifia speelde. Toen volgden den legaat de zes andere kardinalen,.die reeds bij de plechtigheid in de St. Willebrorduskerk aanwezig waren; ook zij waren gekleed in lange, lakroode mantels van gevlamde zijde, gedragen boven roode to ga's met purperen sjerpen en onder het schoudermanteltje een supemli van kostbare kant. Toen die kardinaaMegaat de andere kardi- nalen en de bisschop van Haarlem, die zk£ ook naar het paviljoen begeven had, hun ze tels hadden ingenomen, zong een vierstemmig gemengd koor van de R.K. Graltoriumvereeni- ging onder leiding van' Louis van Tulder het Sacerdos et Pontifex van J. Schouten, en daarna het Vend Creator van Alff Vrandcen. Daarna trad mgh. Heylen voor den loud speaker" en zeide daarvoor langzaam, letter voor letter duidelijk verstaanbaar, o.a.: In den naam' van Zijne Eminentie, den Kar dinaal-Legaat, verfclaar ik het 27ste Interna tionale Eucharistisdh Congres geopend. Hij drukte ef vervolgens zijn vreugdie over ult, dat dit congres te Amsterdam worrit ge- houden. Door dit congres zeide hij verder, willem wij Jezus verheerlijken in den Paus en in de Eucharistie. Wij willen het voorbeeilid naivol- gen der martelaars van Oorcusm, diie stierven voor het pausdom en voor de wezenlijike to genwoordigheid van Jezus in het Allerhei- ligst Sacrament. Gisteren verheerlijkten wij den paus, toen wij zijn legaat ontvingen en toejuichten, toen wij hem de huldie bradhten van onzen eer- bied, onze liefde, onze gdhoorzaamheid!. Wij zullen hem blijven verheeillijken in1 dit con gres, omdat wij onder zijn leiding en met zij- men zegen willen abbeiden tot verheerlijking van het h. sacrament, dat het leven en de kracht uitmaakt van het pausdom en van de kerk. Wij zullen het voorbeeld1 en de uitnoodi- gingen van den paus voor oogen houden, om al onze pitch ten te vervullen tegen-over de h. eucharistie, en- uit deze levende bron de ge- nade en den vrede te putten. Wij zullen Jezus verheerlijken in het aller- heiligste, en vooral tegenover hem onzen plicht van eerheraM vervullen. E>e eerherstelling zall het bijzonder doel zijn van dit congres. Over de eerherstelling zullen de redenaars'spreken. Zij zullen ons doen zien, hoe noodig, hoe heilzaam zij1 is, zij zull- len ons de middelen aanwijzen, om ze kracht- diadig te beoefenen". Wij zullen ons niet tot woorden bepailen maar al de dagen van het congres zullen wij1 aan de eerherstelling toewijden door onze aanbiddingen, onze liturgische plechtighe- den, onze veelvulldige en vurige communies. De gansche Kerk zal zich bij ons aanslui- ten terwijl wij hier vergaderen, Gtijgeo van alle punten der aarde aanbiddingen en eer- herstellingen ten hemel; overal worden Mis- sen en Communies opgedragen, overal wor den plechtigheden ter eere van het Allerhei- ligste Sacrament gevierd. Onze plicht zal het zijn in Amsterdam!, ons niet te laten overtreffen in vurigheidi, maar het gloeiende centrum te zijn, waarom al de geloovigen der Kerk zich met liefde scharen. Dat geve God, opdat het Congres van Am sterdam aangenaam zijl aan God, en heilzaam voor ons alien, voor NSederland!, voor de gan sche Katholieke Kerk. Vervolgens heeft de bisschop van Haarlem, mgr. A. J. Cal'lier, een rale uitgesproken, waama de Augustijnor pater W. van Dijfc, al- gemeen secretaris van het locaal comite, voor- lezing heeft gedaan van de pauselijike breve, waarbij Z.E. Willem kabdinaal van Rossum benoemd is tot legaalt van Z.H. bij dit eucha- ristisch congres. Nadat vervolgens fcardihaal1 van Rossum een rede had gehouden, zong het 'koor eenige liederen. Her'haaldelijk werden de verechillende re de voer in gen door geestdriftig applaus onder- boken. Kadinaal van Rossuml gaf het sein tot applaus toen mgr. Heylen en mgr. Callier hun teespraak besloten1 hadiden. Zeer langdurig waren ook de bijvalsbetui- gingen, toen pater van1 Dyi die voor kardinaal van Rossum zooiwel als voor de Nederland- sche katholieken vleiende bewoordingen voor- las, waarin de Paus in zijn breve mededeelt, waarom hij zich erover verheugt, dat dit con gres in ons land gehouden wordt, en waarom hij den Nederlandschen kardinaal tot zijn le gaat heeft uitverkoren. Toen de kardinaal-legaat het congres voor geopend had verklaard ging er eveneens een langdurig gejuidi op, netwelk aanzwol tot een indrukwekkende ovatie; teen mgr. Heylen een driewerf „Leve kardinaal van Rossum I" uitbrachi Na den kardinaal-legaat hebben nog het woord1 gevoerd1 mgr. Paul Alkl', bisschop van dig Marionieten van Laodiicea, namens de Geunifieerde OOstersche 'kerk, en venschillen- de andere vertegenwoordigers van 'landen, die geen sprekers hebben op het congres. De pleehtige vergadering werd1 besloten met het gemeenschappelijk zingen van het S. van Schaik. Onder de aanwezige genoodigden waren de ministers jhr. mr. Ruys de Beerebrouck en van- Swaay en de heer F. Wierdels, wethou der van Amsterdam. De beide ministers zijn gistermiddag bij den kardinaal-legaat op audientie geweest. DE RIJK S B ET A AL M EESTERS- KANTOREN. Naar het „Nbl. v. h. N." vern-eemt, is aan het overgroote deel van het personeel der rijksbetaalmeesterskantoreni ontslag aange- zegd. Het moet de bedoeling zijn, deze kantoren op te heffen en de werkzaamheden binnenkort onder te brengen bij den post- cheque- en girodienst. NOG STEEDS DOUCEURTJE? Een lezer schrij ft aan het Hbl. „Een paar dagen v66r het sluiten van den Postcheque- en Girodienst werd door mij op- dracht gegeven 46 over te schrijven op de rekening van de Nederlandsche Bank. Eeni- gen tijd daarna kreeg ik bericht dat laatstge noemde rekening opgeheven was en mitsdien de opdracht niet uitgevoerd was. Mijn post- giro-rekening werd toen weer met gelijk be- drag gecrediteerd. Sindsdien heb ik mijn saldo op ongeveer 1 na opgevraagd en te- rug ontvangen. Thans krijg ik echter van de Nederlandsche Bank bericht, dat haar door den Postcheque- en Girodienst een bedrag van f 46 voor mijn rekening werd vergoed. Deze dienst schijnt dus nog steeds door te aan onder de aangeslotenen douceurtjes, zij .et ook kleinere dan vroeger, uit te deelen." DE ZIE K E N1HUISK WE STIE TE VELSEN. De berichtgever van het Hbl. te Haarlem schrijft: Voor Gedeputeerde Staten is gistermiddag behandeld in openbare zitting het bezwaar- schrift van enikele leden van den raad der gemeente Velsen tegen het bes'luit van dezen raad, waarbij gedurende 5*0 jaar aan de Ma- ria-stichting te Haarlem 10.000 subsidie wordt verleend voor een id de voonn. Tucht- school te Velsen te openen ziekeninrichting. Voor het gemeentebestuur van Velsen waren aanwezig de faeeren R. G. Rijkens, burgemees ter en J. Kostelijk, secretaris; namens de re- clamanten de heeren P. E. G. Roelse, W. J. Sluyters en P. G. Schuitenmaker. Nadat de wnd. Commissaris der Koningin, Jhr. mr. D. E. van Lennep de desbetreffende stukken had voorgelezen, hield de heer Roelse een uitvoerige rede, waarin hij zijn bezwaren uitte tegen het raadsbesluit. Spr. bepleitte het aangaan van een overeenkomst tusschen Vel sen en Haarlem inzake het opnemen van patienten. Men voorkomt dan, wat nu zal kunnen gebeuren, dat patienten die niet R.-K. zijn, tegen hun zin in een R.-K. inrichting worden opgenomen. De heer Rijkens, burgemeester, wees er op, dat Velsen een gemeente is met meer dan 30.000 zielen, voor wie een ziekenhuis noodig is. Er is de eerste jar en echter geen kans, dat de gemeente een eigen ziekenhuis zal bouwen en daarom aohtte spr. dit aanbod een gemeen- telijk belang. Het optreden der raadsleden in quaestie achtte spr. een anti-katholiek rel- letje. Nadat van de zijde van' Ged. Staten nog enkele vragen waren gesteld en beamtwoord werd het onderzoek gesloten. Ged. Staten zullen later uitspraak doen EEN HISTORISCHE RING. Jhr. P. Meier te Arnhem heeft aan de Oudheidkamer te Tie! geschonken een ijzeren met goud gevoerden ring, welke ring herkom- stig is uit de nalatenschap van generaal Chasse en vervaardigd is uit ijzer afkomstig van het schip, waarmede Van Speyk in 1830 te Antwerpen in de lucht is gevlogen. EEN EMAILLE-PAN. Te Wognum is bij vier personen, die boo- nen hadden gegeeten, vergiftiging geconesta- teerd. De email le-pan was oorzaak. Genees- kundige hulp was tijdig ingeroepen. De toe- stand is niet ernstig meer. NIET ONTSNIAPT? Het aan. het Hdbl. ontl'eende bericht, dat de arrestant T., een der verdachten' van den diefstai van een posttrommel, Maandagoch- tend uit het huis van bewaring aan de Weite- ringschans te Amsterdam zou zijn ontsnapt en later weer gegrepen, wordt door den direc- teur van het Huis van Bewaring tegengespro- ken. J. is eerst Maand'agmiddag 4 uur in het fa'uis van* bewaring opgesloien. BRAND. Maandagavand' omstreeks half-elf is door onbekende oorzaak 'brand uitgebroken in de remise van die N.V. N.O.T.A.M. (Ned. Omni bus en Transport Automoibiel Mij.), gevestigd te Utrecht, die, na opfheffing van de gemeen- tetram te Socst, met auto-omnihussen dlen d'ienst tusschen Soesterberg'SoestBaarn1 onderhoudt. Genoemde remise is gelegen ach- ter de villa Boschlust aan de Socs'terbergsche- straat te Soest. Toen die brand1 uitbrak warien in de remise, behalve vaten en1 een temk niet benzine en eenige vaten met madiine-oMe, aanwezig een mieuwe auto-omnibus en een Fond-auto. In een. oogwenk stend het gebouw in lichte laaie. in allerijl heeft men nog eeni ge vaten1 benzine in veiligheid1 kunnen bren gen en' daar het windstil was en de brandlweer iet vuur krach% bestreedi, heeft die brand1 zich bepaald tot de remise en hetgeen diaiarin was opgeborgen. TE WATER. Een steomlboot passeerde giisteren op het Zwarte Water, nabij Genemuiden, een zwaar beladen modderschuit. Door de deteteig maafkte deze stihuit water en kantelde. De bei de sdhuitenvoerders geraakten te water, en een- tanner, de 47-jarige ongehuwde J. v. d. Linden, uit Vollenhove, is verdronken. De an- der, in Genemuiden woonachtig, wist zich zwemmende te redden. HULDIGING VAN DE NAGEDACHTE- NIS VAN HEUTSZ. Gisteren heeft te Amsterdam een bespre- king plaats gehad van den president van de Nederlandsche Bank met den ond-gouverneur- generaal van Nederlandsch Indig, den heer Idenburg omtrent een door laatstgenoemde in het leven te roepen Nederlandsch comite tot huldiging van de nagedachtenis van 'generaal Van Heutsz. Bt| ,1 Huiiijo jk (ch iiok iiij KSuigoeiiibid'teini met PUROL nadelijk veplScntlng. Bij Apoth. en Dfogieten, Tengevolge van deze conferentie wordt te- legrafisch onderzocht, of eventueel 6amenwer- king met het Indische comitg wenschelijk en mogelijk is en een gemeenschappelijk doel voor beide comite's is aan te wijzen. EXOURSIE NAAR GHEEL. Binnenkort zal een delegatie van den1 Centr. Nederl. Ambtenaarsbond, waarbij ongeveer 900 verplegenden zijn aangesloten, een &zoelc brengen aan de inrichting voor zenuwzieken te Gheef (Belgie), ten einde zich ter plaatse een1 oordeel te vormen omtrent de vraag, of Gheel inderdaad zoovele Nederlandsche pa tienten tot zich trekt, als in conferenties met geneesheeren-directeuren, hier te lande meer- malen is te kennen gegeven, waardoor naar tan zeggen de exploitatie van de Nederland sche inrichtingen in het gedrang dreigt te ko- men. Van den geneesheer-directeur te Gheel is bericht ontvangen, dat hij bovenbedoelde de legatie gaarae zal ontvangen. HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. De nationale bond van handds- en kantoor- bedienden- Mercurius zal in samenwerking met den algem. bond van handels- en kantoor- bedienden op 7 September te Amsterdam een demonstratie houden voor de toepassing van de AFbeidswet 1919 op de handels- en kan- toorbedienden. FINSCHE JOU RN1ALISTEN IN NEDERLAND. Begin Augustus zullen, ongeveer 18 Fin- sche journalisten vooraanstaande vertegen woordigers van de groote bladieni in Finland1, een studiereis onderncmen, teneinde Neder- land beter te leeren kennen. Het gezelsdiap zal te Vlissingen. de rondrds beginnen. en daar o.a. de booten der Maatsdhappij Zee- land' en eenige ooriogsvaarituigen der Neder landsche marine bezichtigenvoorts een tocht door WaMieren maken en te Middelburg ge- tuige zijn van de huldiging van de Koningin ter gelegenheid van de herdenkingsfeesten van de bevrijding van Middelburg. Op Zuid- Beveland zal een model-boerderij worden be- zocht. Op het program1 staan verder een be- zoek aan Amsterdam, Waar meer in het bij zonder de volkswoningbouw bestudeerd zal kunnen. worden1 en de aandacht op de Neder landsche overzeesdhe gewesten zal worden ;evestigd een verblijf te1 Rotterdam, waar de avenweiken. bezicbtigd zullen worden, en een bezoek aan Den Haag, waar, te Sdievenin- gen aan de FinSche gasten door de Zeebadi- Maatschappij een. Fiinsch-Nederlandsch gal'a- concert zal worden aangeboden met Schnee- voigt zelf een Fin van geboorte als di- rigent. De Haagsche Journalistenvereeniging zal een1 avond-receptie aanbicden. Eeni van de dagen van het verblijf in Nederland zal1 be- steed1 worden aan een bezoek aan Delft, waar de Nieuwe kerk met het graf van Willem. I bezocht zal worden, eni waar de dired'ie der Oliefabrieken. voor de heeren een gedeelte van het bedrijf ter bezichitiging heeft opengesteld. Voorts zullen Philip's Gloeil ampen fabrieken te Eindhoven worden bezocht. Tot slot van de excursie is Utrecht gekozen als middelpunt voor uitstapjes, teneinde het natuurschoon van ons land te kunnen demionstroeren. Voox de regeling en organisatie van deze studiereis heeft zich een comite van ontvangst gevormd, bestaande uit vertegenwoordigers van de Finscii- Nederlandsdre vereendging, den Nederlandsdien Journalistenkhing, de vereeniging Vreemdelingenveikeer, de Ne derlandsche Spoorwegen en den Nederland schen Houtbond. Heti gezelschap za? den 5den Augustus in Nederland aankomen. KASSEN MET VERIPLAATSBAAR GLAZEN DAK. Een tuinder te Poeldijk liaat volgens eigen vinding een stel kassen 'bouwen met verplaatst- baar glazen dak. Hot onderstuk der kassen1 wordt gevormd door paien van betioo, waar- langs een. rail is aangebnacht; diaarover loo- pen de wielen, welke aan de kappooten van de kap zijn bevestigd. Bij) elke kap behoort een onderbouw van dubbele lengte, zoodait het glazen1 dak door verpl aatsing'langs da rails ooven verschen grond1 kan gebracht worden. AAN DE KWETSUIREN OVERLEDEN. Juffrouw C. R. uit de Claes de Vrieselaan te Roterdam die gisternamiddag ojp den Nieuwen Binnenweg door een autobus is overreden, is in het ziekenhuis aan1 de beko- men kwetsuren overladen. V66r het ongeval gebeurde, was zij met haar fiets in botsing gekomen met de fiets van een bakkersjongen, waardoor beiden. video. De bakkersjongen. wist zich intijdis te 'bergen' voor den autobus, die op enkele meters afstamd was, teen zij vielen. DE VISSCHE R SRAMP OP DE SCHELDE. Het bericht, volgens hetwelk die commissaris der Koningin1 in Zeeland er van) zou hebben afgezien, het provinciate comite voor rampen van algemeenen aardi bijeen te roepen, is naar de N. R. Ct. meldt, onjuist. Een vergadering van dat comite is tegen morgen bijeengeroe- pen. Het comite, dat te Arnemuiden was ge vormd voor steun aan1 de na^elaten betrek kingen van de ramip, heeft zich thans opge. lost in het comite te Vlissingen. Bij het comite inkomende geiden zullen bestemd worden voor alle skchtoffera naar gelang van be- hoefte. Penmingmeester van het comite is de heer Hemmekan, gemeente-ontvanger van Vlissingen. ARBEID DOOR KINDEREN. Minister Aalberse overweegt, blijkens de memorie van antwoord aan de Tweede Ka- mer in zake de wijziging der arbeidswet-1919, de indiening van een wetsontwerp, waarbij van het in art. 9 dier wet gestelde verbod worden. uitgezonderd werkzaamheden van kinderen beneden 14 jaar voor wier opleiding een leerovereenkomst als bedoeld in) de nii- verheidswet is aangegaan, voorzoover op die werkzaamheden' de leerovereenkomst van toe- passing is. De minister wenscht echter omtrent dit ontwerp vooraf den Hoogeni Raad van Ar- beid te hooren en daarbij tegelijk het adrvies van1 dit college in te winnen omtrent de vraag of hog andere veranderingen in de arbeids- wetgeving moeten worden aangebracht in verband met de laatete wijziging van de Leerplichtwet en van de Lager Ond'erwijswet 1920. DE BANKEteBhCLE TE DEVENTER. De rechtbank te Zutphen heeft het faillis- sement uitgesproken van de effecten- en kas- siersfirma J. Biinkman te Deven'ter. De cura tor, mr. Resius, heeft bij het eerste onderzoek ten kantore zoo goed als geen adviezen, noch in geld noch in fondsen aangetroffen. De eerste indruk is dan ook, dat a lies verdwenen is. Op het gebouw rust een hypotheek van 23.000. Gistermorgen. was, naar de Telg. meldt een verhuisinrichting uit Den Haag bezig de meu- belen uit het gebouw te lhalen. De curator heeft deze verhuizing onmiddellijk laten stop- zetten en op de meubelen beslag laten leggen. Het is intussehen nog twijfelachtig of zij wel het eigendom van den heer B. zijn. Voor zoover kan worden nagegaan, is de safeinrichting ongeschonden. Tegen den heer Brinkman Is een bevel tot aanhouding uitgevaardigd. Over de reeds gemelde staking van betalin- gen door de kassiersfirma Brinkman verneemt het blad nog, dat de politic een onderzoek in- stelt naar aanleiding van een bij haar inge- komen klacht over deze firtna voor effecten- aankoop toevertrouwde geiden. De heer Brink- man heeft Maandag nog te Amsterdam ver- toefd. Een door den fiscus gelegd beslag we- gens belastingschuld is inmiddels weer opge heven, maar nu trachten sohuldeischers be slag te doen leggen. Naar het blad werd me- degedeeld, zijn verschillende ingezetenen voor groote bedragen bij dezen debacle betrokken. Mr. R. MACAlESTER LOUP, f Het Vad. schrijft: Op 69-jarigen ouderdom is hier ter sted« overleden mr. Robert Macalester Loup, onze oud-hoofdrediacteur. Als opvolger van wijlen mr. Goeman Borgesius heeft hij 23. jaar de leiding van) het Vaderland gehad, tot hij deze 1 Juni 1901 neerlegde, in verband met zijn benoeming tot directeur der Rijksverzeke- ringsbank. Dit ambt heeft hij> lange jaren bekleed, tot hij het verwisseldie met het voorzitterschap van den 'Pensioenraad voor Burgerlijke Amb- tenaren. Mr. Macalester Loup, die in Oct. 1901 was benoemd tot eerelid van den Ned. Jour- nalistenkring, was ridder in de orcle van den Ned. Leeuw. De begrafenis zal Maandag a.s. plaats hebben te halftwee van het sterfhuis naar Oud-Eik-en-Duin. MEDEMBLIK HEEFT WATER! Te Mediemblik is gistermiddag de prov. waterleiding officieel geopend, in tegenwooT- digheid van den Raad en de heeren J. v. Ol denburg directeur en W. Mernert, hoofd- ingenieur van het P. W. N. De heerschende watersnood voor Mediem- blik is eindelijik voorbij DE DOODSTRAF GEelSCHT. Tegen Macare is wegens moord1 op Van Gelder. diens huishoudster en twee neefjes te Soerabaja gepleegd, de doodstraf geeisdht. Tegen zijn medeplichtige Amir 15 jaar gevan- genisstraf. De verdediger pledtte clementie. Macare wees op de ellende, waarin hij ten ge- volge van werkloosheid was geraakt Uit spraak 29 dezer. MOORD OP EEN WERKBAAS. Een dwangarbeiders heeft te Weltevreden met messteken den- werkbaas F. R. Volke, die werkzaam was aan den weg Pajakombo— Bangkingnang (Sumatra's westkust) ver- moord. GEEN IN'FLUENZA-EPIDEMIE. De Burgerlijke Geneeskundige Dienst spreekt de in de Indische pers verschenen alarmeerende geruchten van een plotselinge influenza-epidemie op Sumatra's Westkust, te gen. AMERIKAANSOH VLAGVERTOON De Amerikaansche en* de Nederlandsche admiraal hebben gistermorgen 11 uur met hun adjjudanten een bezoek gebracht aan het scheepvaartkundig instituut en museum te Rotterdam, waar zij door de directie zijn rondgeleid. ONGEVAL MET DE „FRIESLAND". Bij de directie der Sdieepvaart- en Steen- kolenmaatschappdj te Rotterdam is-, naar de Telegr. meldt, bericht ontvangen, dat de be- manning van het ss. ;,Friesland", welk schip in de haven van Ihimmgham gekapsijsd is, veilig aan wal werd1 gebracht. Het onigeval geschiedde tijdens het laden van1 kolen en wordt toegesihreven aan het onjuist stuwen der lading. Maatregelen zijh genomen om. de Friesland" zoo spoedig mogelijk te lichten. EEN GOEDER'ENTRE IN ONITSPOORD. Dinsdagavond zijn drie met zand1 geladen wagons van een goederentrein, die, van1 Bus- sum komende, te weesp op een zijspoor gere- den moest worden, ontspoord, doord'at een wissel verkeerd omgetrokken. werd op het oogenblik dat. het convooi passeerde. Het de- raillement gebeurde in de onmiddellijke nabij- heid van het opgaandle spoor? zoodat, aange- zien ten gevotge der ontepormg, het laatste signaal v6or het station-Weesp niet getmk- i ken kon wordc-u, aa van Aat»terdam komen- de treinen 173 en 139 een vertraging van 8 k 10 minuten ondervonden. De lading zand moest voor het grootste deel verwijderd wor- den, aleer de onispoorde wagons, waarvan de wielen eenige centimeters in het zand waren gedrongen, met inmiddels van Amsterdam ontboden materiaal gelicht konden worden Het duuxde geruimen tijd, eer de weggezakte wielen weer over de baan rolden. HET DRANKVERBOD. De kwestie van het drankverbod heeft gis- ter te Christiania een regeeringscrisis veroor- zaakt. De Tweede Kamer van het Parlement heeft de voorstellen der regeering tot ophef- fing van het drankverbod en tot oprichting van een staatsmonopolie met 22 tegen 16 stemmen verworpen. De Eerste Kamer had deze wet reeds eenige dagen geleden met 23 tegen 40 stemmen verworpen. Gisteravond is het Storting bijeengekomen en heeft officieel keunis gekregen van het af- treden der regeering. Morgen zal Koning Haakon het ontslag der regeering aanvaarden en de radicale par- tij uitnoodigen een nieuwe regeering te vor men. De nieuwe regeerihg zal, naar officieel ge- meld wordt, Vrijdag gevormd worden met den vroegeren minister Mowinckel als premier en minister van buitenlandsche Zaken. AFSCHEIDSRECEPTrE VAN DEN ARlGENT 1JNSOH E Ni WE R ELDVL IEG'ER MAJOOR ZANNI. Aan den vooravond' van zijn groote reis werd den Argentijnschen werdldvlieger, ma- oor Pedro Zanmi, gister door den heer Fok- cer een receptie aangeboden in het Amstel- notel. INBRAAK TE ROTTERDAM. Gisternacht is ingebroken bij de N. V. Han- delsyennootschap Roos Van der Kolk, ge vestigd aan de Lange Pannekoekstraat te Rotterdam. De dieven hebben1 zich vermoede- lijk toegang verschaft door het dakvenster en zijn via de magazijnen aan het geliikvloers gelegen kantoor gekomen. Zij hebben de branid'kast opengescheurd en een bedrag van 750 gestolen, alsmede een stuk 4% N.W.S. a 1000, welke effect was uitgeloot en direct inwisselbaar; voorts worden ver- inist 5 coupons van effecten, ieder ter waarde van 22.50 en een coupon van de 6K Ja- pansche do'llarleening ten bedrage van 31.25 dollar. BIJ HET ZWEMMENi VERDRONKEN. De heer mr. F. W. Booy, adj.-inspecteur bij de Spoorwegen, wiens overlijden wij vermeld- den zegt het Vad., is, blijkens een bericht in het U. D., omgekomen ten. gevolge van een ongeluk bij het zwenunen. De heer Booy was in de Loosdrechtsche zweminrichting gaan zwemmen en had daarbij gedoken in water van ongeveer 6dn meter diepte. Hij kwam daarbij zoo ongelukkig met het hoofd op den bodem terecht, dat hij. den nek brak en het ruggemerg ernstig beschadigd werd. Prof. Quix, die toevallig ter plaatse was, verleen- de, voor zoover mogelijk, nog geneeskundige hu'lp, maar de verwonciing was van1 te ern- stigen aard, dan dat dezehier zou baten. De heer Booy is spoedig daarop overleden. SCHIP VE RB RAND. Onder de gemeente Hilvarenbeek is een schip, liggende op het Wilhelminakanaal en beladen met hout verbrapd. Het schip al- leen was verzekerd. Het gezin van den1 schip- per kon worden gered. TREIN' ONTSPOORD. Gistermorgen omstreeks 10 uur is de goe derentrein No. 3000, komendte uit Rotterdam en bestemd voor de hoofdstad, nabij Ha If weg gederail'leerd De dienst op Amsterdam onder- Uud'L bclangrijke vertraging. KORTE BERICHTEN. Verschenen is de Memorie van. Ant woord! omtrent het wetsontwerp tot wijiziging van de artikelen 22, 25, 74, 75 en 83 der Ar beidswet 1919. In het nieuiwe tarief van- Letland1 zullen de iavoerrechten voor verscheidene Nederland sche artiikelen belangrijk verlaagd worden.. In een vergadering van de comanissie van het georganiseerd overleg voor de zee- miacht zijn vele en ernstige bezwaren inge- bracfat tegan de voorstellen. van den minister van marine nopens verlagiog van de bezoldi- ging van het marinepersoneel. HISTORISCHE ANECDOTEN. De moeder van den componist Saint Sa&ns was een even energieke als geestige en slaig- vaardige diame. Toen vele jaren geledien in gezeilschap eens een pianiste uitgefioodigd werd om iets .ten beste te geven en1 deze vruch- teloos toaehtte, orai wat dragclijks van eane moeilijkie sonate van Beethoven terecht te brengen, droeg mevnouw de Saint Saens niet zonder eenigen overtnoed! haar destijds 10-ja- rig zoontje op, datzaifde muziekstnk voor ite dlraigen. De knaap gehoorzaamde en mocht een' bui- tengewoneni bijyal verwerven. Een heer, die zich interesseerde voor de daime, welke gehedl door het kind in de scha- duw was gesteld, naderde vol ergernis me- vrouw de Saint-Saens en zei: Wanneer uw kieine jongen nu reeds zi.Ch,aan. Beethoven durft wagen1, mevrouw, welke muziek zal hij dan spelen, wanneer hij. eens itkvintig jaar o'ua is. Zijn dgene, lluidide het besliste en profe- tische antwoord. Na de premiere van de „Ototvoerin.g uit de Serail" antwoordde Mozart op de opmerking des kdzers: - Geweldig veel noten, Mozart, zeer resoluut: Juist zooveel als noodig is majesteit. Dat moet jij wel't beste weten, gaf de keizer toe. UIT BERGEN. De Verloting. De datum der trekking van de Bergcnsche loterij (uitgaande van de V. V. V.) is vastge- steld op 8 September. Tot dien datum kan men zich dus bij de in een advertentie in dit nummer genoemde adressen voorzien van ecu tot k f 1.. De prijzen zijn dit jaar al zeer aan- lokkehjk doordat verschillende kunstscbi'ders cr nu'ddersHnders alhier hunne medeworking verleendcn Zooals men weet, wordt de op- brengst der verloting geheel besteed aan het

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2