Alkmaarsche Oonrant FEUIIXETOm ZoiderliHge Kamsraden. Horidard Zas an Twinflgste Jaargang. Donderdag 24 Juli. Bit onze Stajvtsmacliinc. ProYtnclaal Ifieniws Ko. 1T3 VAN VERHOOGINGEN EN' VERLAGINGEN. Er bestaat oen commissie voor die Staats- uitgaven uit de Tweede Kaxner. Die Commis sie bestaat uit de heeren van Vuurea, De Monte Ver Loren, van Rijekevorsel, Oud, Lo- vink, Vliegen en" van Gijn. Men ziet, diat aile hoofdpartijen uit de Tweede Kajner er in ver- tegenwoordigd zijin. Die Commissie is verdeeld in sub-commis- sies en heeft natuurlijk niets te zeggen over - het gebruik van het rijksgeld, maar kan over- leg plegen omtrent de beste wijze van het te besteden of omtrent datgene, wat ziji noodig acht om de Volksvertegenwoordiging een juist beeld te geven van den financieden toestand of haar de beoordeeling van de financieele zij- de van de wetsvoorstellen te vergemakkelij- ken. De Commissie brengt periodiek verslag uit aan de Tweede Kamer omtrent haar ver- richtingen. Een min of meer bijzonder verslag heeft zij aan de Kamer uitgebradit op 5 Jumi 1924 als aanvuTling van haar verslag over het eersfce kwartaal van dit jaar. Het betreft overleg met den Thesaurier-Generaal bij het departement van Financial. Wij hebben er ok wel eens. melding van gemaakt, dat vaak voor een of a-nder Hoofd- stuk van de Staatsbegrooting verhooging wordt aangevraagdi, terwijl tegelijkertijd een verlaging van andere posten tot een. gelijk be drag tier goedkeuring wordt aangeboden. Dat lijkt ontzettend braaf en bezuinigend. Hoe kan een Minister beter zijn bezuinigingslust toonen, dan door op eenige posten zooveel te schrappen, als hij voor andere meer noodig heeft? Oogenschijnlijk grcnst het aan de vol- maaktheid En toch heeft de bovenbedbelde Commissie er bezwaar tegen. En terecht! Aan de hand1 van het bovenbedoelde verslag van 5 Juni willen wij dit vonnis over de schijnbaar zeer aanbevelenswaardige balan- oeering van verhoogingen en verlagingen verdeoigen. Wij herjialen wat er vaak gebeurt. Als er ten bchoeve van eenig departement voorzie- ning in een tekort op- een begrootingsposl noodig is, dan worcft een vooratd ingediend tot wijziging van het betreffende hoofdstuk der Staatsbegrooting van het jaar, waarwoor de uitgave moet dienen. Soms is er alleen sprake van die voorziening in het tekort en dan heet het voorstel: „Wijziging en verhooging van Hoofdstuk zooveel van de-Staatsbegroo ting 19Maar als het mogelijk is, wordt die aangevraagde verhooging goedge- maakt door verlaging van andere begroo- tingsposten tot een gelijk bedrag, zoodat het eindcijfer van het hoofdstuk geen verandlering ondergaat en het to-taal der uitgavea dus diet hooger wordt dan het bedrag, dat door de Staten-Generaal was toegestaan. Het spreekt haast vanzelf, dat zulk een voorstel weinig tegenstand cntmoet; er wordt geen greep in 's Lands financien ge daan. t Is, alsof men aan iemand een som geld heeft gegeven b.v. om een binocle te koopen, maar dat deze later liever een' tafdtje voor het geld heeft; wat is er dan tegen om hem het tafeltje te laten koopen, dat evenveel kost? Maar nu komt de vraag, of bij deze metho ds we zijn weer bij het Rijk wel d< de zuinigheid betracht wordt en of de I ter, die zulk een voorstel doet,. in het belang der bezuiniging handelt. Die vraag moet, als regel, ontkennend wordefi beantwoord. Dat zit z66. Dergelijke voorstellen komen ge- woonlljk niet in het eigenlijke begrootings- jaar, d. i. het jaar, waarvoor de begrooting geldt, maar een jaar later, als de uitgaven en bestellingen zijn gedaan ell de rekeningen en declaraties binnen komen en overzieht verkre- gen wordt over het afgeloopeh begrootings- jaar. Dan komt men tot de ontdekking, dat zekere posten- overschreden zijn; maar men bemerkt ook, dat voor andere posten minder is uitgegeven of noodig geweest, dan er ge- raanid of toegestaan was. Het zou nu op bezuiniging lijken, als het overgeschoten bedrag werd terzijdle gejegd en in 'sRijks schatkist bleef liggen. Maar nu men dat overgeschoten geld gebruikt om een Maar het Engelsch van Leonard Memcfc. Geautariseerdte vert&ikicg van Mej. E. R 48) Het meisje gooide een kopje om, stak er haar wijsvinger in terwijl ze het weer goed zette en vroeg, met heesch gefluister: „Kan ik u even' spreken, Miss!" Toen de conferentie afgeloopen was, bracht Bee het kopje aan- haar vadex bij den leumng- stoel en dat van Hilda bij de sofa en die pro fessor vroeg op een1 toon, die klonk, of hij er eigenlijk niet zoo heel goed bij was met zijn gedacbten: „En heb je studies gemaakt, Bee?" „Ja zdker, vader". „Mooi zoo!Veel studies?" „Wel, zoo veel als ik verlangde er te doeni. En met een ben ik nog al ingenomen". „Des te beter". „Is hier iets nieuws, vader?" „In zekeren zin, kind. Ja; in' zekeren zin. De nieuwe man heeft het Theater Royal" overgenomen. Mobsby heeft de stad verlaten, naar ik vemeem is bij| naar Nottingham ge- gaan. Je moet mij nog een beetje suiker ge ven; een heel klein stukje, of de helft van een Mont" „De nieuwe man heeft het theater overge nomen", herhaalde Hilda. ,jHebt u hem1 ge- sdireven over de opera?" „Ja, vader?" vroeg Bee nu ook, terwijl ze naar de suikervaas keek. „Ja, ik heb hem geadireven. Maar ik vrees, dat hij! geen heer is. Ik schreef hem een enkel regeltje, hern vluchtig de zaak meedee- lend en hem aanbiedtend eens bij! hem1 aan te komen als hij een uuirtje over had, als hij dan maar zed wanneer maar hij;nn, ik overschrijding van een of meer andere posten te diekken, is er van geen bezuiniging sprake. Om weer een heel huishoudelijk voorbedd te nemen: de mhn koopt een costuum en betaalt f 10 minder dan hij aanvankelijk gedacht had te moeten gevendaarom koopt de vrouw1 een en een hoed' van wat beter kwaliteit en iteedt 10 meer. Bezuinigd is er niets; dat zou het geval zijn geweest. als de 10 van den mm waren weggelega en de vrouw te- vreden was geweest met het bedrag, diat zij voor japon en hoed had bestemd. Werkelijke bezuiniging bij het departement zou dim mogelijk zijn, als in den loop van het begrootingsjaar, zoodra men tot het in- zicht kwam, dat een post niet voldoende zou zijn, men zich voomam voor een anderen post* wat minder uit te geven, zbnder dat nog ge- bleken was, da't het op dlen post geschatte be drag vermintlering toeliet. Verhooging van een post in een volgend jaar met compensate van overschotten op andere posten, is opma- ken wat eenmaal is toegestaan. En opniaken kan nooit besparing zijn. Er komt nog bij, dat soma de verlaging plants heeft op posten, die met die, waarvoor verhooging noodig is, niets uitstaande- heb ben. Ete Commissie zegt daaromtrent: „Ter verontschuldiging van een post van de afdiee- ling Landbouw van Hoofdlsituk V kan moeilijk aangevoerd worden, dat op een' post onldier de afdeeling Armwezen zooveel te minder wordt uitgegeven". En dan rijst nog het bezwaar, dat door de gevolgde methode vaakrde ge- wone dienst en de buitengewone in elkaqr overgaan. Als voorbeeld wordt aangehaald een suppletoire begrooting voor „Arbeid" voor 1922. Verhooging werd aangevraagd tot een bedrag var 2.388 000 en verlagingen werden voorgesteld tot een bedrag van 2.508.000. Dat bleek heel gunstig. Maar la ter bleek, dat dc buitengewone en de crisis- dienst met 380.000 en f 541.200 werden verlaagd en de gewone dienst met 801.200 werd verhoogd. Ieder zal wel begrijpen, dat hier iets zeer bedenkelijks heeft pkats gehad en. dat op deze wijze voor den gewonen dienst uit buitengewone middelen zou ktinnen wor den geput, wat tot groote verwarring moet leiden. Er is - naar onze meening - wel bezwaar tegen de tot nog toe gevolgde methode, maar het aanvragen van verhoogingen, 1'os van ver lagingen, zou ook bezwaar kunnen opleveren, n.j. d!at de verhooging werd toegestaan en dat het te verwachten overschot op and'ere posten toch verbruikt werd; da't zou op het tegengesteldc van bezuiuiginig lijken; en men bedenke, dat het door velen, ook ambtenaren, niet als grove zonde wordt beschouwd, als men opmaakt, wat eenmaal is toegestaan Een der gebreken in onze Staateadministratie is dit, dat niet altijd de departementen samen- werken met de colleges en lichamen, die voor controle zijn aangewezen. Als men aan het departement datgene, wat men er wenscht, „er door" krijgt bij de Sttten-Generaal' of een aanmerldng van die Rekenkamer ontloopt, dan is er vreugde aan Ihet departement en wrijft men van genot in de handen, terwijl er toch tegen het belanlg van den Staat of de schatkist is geiiandeld. En't is moeilijk, ook voor de Commissie voor de Staatsuitgaven, om alles na te gaan en het departementale ambtenarendom in een andere richting te leiden. Wij. zullen kort zijn: de Commissie is van oordefel: dat er goeds Is in <fe methode om bij supple toire begrootingen verhoogingen to dekken met even groote verlagingen; dat dergelijke verhoogingen moeten worden- aangevraagd in den -loop van het eigenlijke begrootingsjaar; d'at verlaagde posten niet later weer ver hoogd mogen worden dat vennenging van den gewonen en den bui'tengewonen dienst niet mag plaats hebben: dat de verlagigen en verhoogingen dezelfde afdeeling van net departement behooran te be- treffen. Een mooi programma; het is nu maar de vraag, hoe het uitgevoerd zal worden. UIT OOSTHU1ZEN. Maandagavond 8 uur vergaderde de raad onzer gemeente. Aanwezig alle leden. Bij de opening deelde de voorzitter mede dat deze vergadering betrekkelijk onverwacht kwam. De hoofdreden- daarvan was de Wa- terleidingskwestie. Er was n.l. een rekwest bij den raad ingekomen van 152 ingezeteoen die spoedige aansluiting dezer gemeente bij kreeg g-een antwoord". „Misschien- heeft hij den brief niet in' ham den gekregen, Paps?" „Ik dacht ook, dat dit de redem kom zijn; datzelf de is bij mij opgekomen. Dus schreef ik hem1 weer; maar Nu, ik vrees dat hij wel degeliik beide brieven kreeg. Mobsby antwoordde in i-eder geval; dit diene tot zijn eer gezegd. H-iji was niet ondememend, maar hij was tenminste beleefd; hij maakte excu ses, dat hij; mijm werk weigerde. Deze mr. Jordan schijnt niet ondernemend te zijn maar beleefd evenmin. Wij gaan niet meer naar „the Royal", kinderen, dat wil ik je we! vertellen. Als we in het vervolg nog eens kaarten nemen voor een theater, dan zal het voor „the Grand" zijn. „The Royal" heeft toch amders de beste pruil-de Hilda, „eq het pu- het Prov. Waterleidmgsbedrti f wencshten. De directeur en ingenieur van dat bedrijf waren bereidl gevonden dezen avond naar Oosthuizem te komen teneinde de raadsleden de noodige inlichtingen te verschaffen-. De voorzitter stelde daarom voor om de openba- re zitting direct maar op te heffen en in comity met genoemde heeren verschillende details te bespreken. De heer Vet kwam daar echter sterk tegen op en er werd nogal over deze gehdme zit- ing gediscussieerd. Het resultaat was'echter dat in comit6 werd overgegaan. De inlichtingen waren be- paald vriji omvan-grijk, daar de geheime zit ting ongeveer 5 kwartier duurde. Er vol-gden daama in openbare vergade- verschillende discussien waarin vooral tot uitdrukking kwam dat verschillende raadsle den tegen aansluiting waren omdat er even- tueel dwang zou worden- uitgeoefend op die- genen die zich- niet zouden wenschen aan te sluiten. Dit werd zeer sterk afgekeurd, om dat eenige jaren geleden geeischt werd dat oede en voldoende inhond hebbende bakken ij de huizen moesten worden gebouwd en het resultant zou zijn dat men daar weinig meer aan zou hebben. Verschillende raadsle den oordeelden dat meer dan 90 pet. der in- woners goede regemwaterbakken bezaten. Na lang-dunge besprekingen werd op voorstel van den heer Hellenberg besloteu dit punt aan te houden tot een volgende vergadering, opdat men een en ander nog eens goed zou kunnen overdenken. Daama kwam- in behandeling het voorstel Plas om het electriseh net spoedig gehee! ondergrondsch te makec. Dit pupt was in d-J vorige vergadering rseds befendfeld a» teftig bestreden door de heeren Kaasko-oper en Eyssen, die tegen de hooge kos-ten opzagen en vooral tegen het aangaan van een- geldlee- ning van ongeveer 25OQ0. Ook ditmaal vond het door deze heeren feille besfrijding, doch het slot was dat het voorstel Plas werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, zoodat wij spoedig een geheel ondergrondsch net hebben plus een leeming van een dikke 2'0 duizend gulden. Voorts werd nog besToten een1 stuk grond te koopen bij de schopl te Etersheim voor 600. De rondvraag Ieverd-e niets op waama de voorzitter de vergadering ornder dankzegging sloot. UIT OUDKARSPE'L. De vereeniging Hulp in Nood hielld gistcr- avond haar gewone half jaarlijksdhe vergade ring in het lokaal van den- iheer Janscn. Aan wezig waren 22 leden. Meegededd1 werd dat een voorstel in de vo rige vergadering gedaan om na overlijdem nog 4 weken uinteermg te verstrekken- niet in behandell'i-ng kan komen omdat die uiiceering onder bererk komt van de verzekeringswetten. Anderen zijn van oordeel, dat in dch vorm van gratificatie wel iets te doen is. Meegedeeld werd-, dat de volgende verga dering aan de beurt van aftreden zijin de be- stuursleden J. Ruis en G. Yff. Het beslui-t inzake ziekerihuisverp-leging is nog niet uitgevoerd1 omdat het wcnschelijk geadht werd orni de bondsvergadering af te wadhten waar met het steunfonds ook dit punt naar voren komt. Nu is er niets meer te gen om met de wenkzaamheden te begineen Uit de rekening van den penningmeester bleek eeri ontvangst van 1213.46 een uit- gaaf van 1005,20 alzoo een sa/ldo van 208,26. De reservekas is hierdoor gestegen tot 3197,4714. De voorzitter deelde mede. hoe de te Noord- sdharwoudle hangende zaak was zich heeft pgelosi en hoe door elk der drie af4edingien aarbij betrokken- een ded van de laatste uit- keering betaald is. De vergadering gaat met deze oplossing accoord. In de kascommiissie werd de heer C. van der Hoven benoemd. De voorzitter decide daama mede, dat 5 Felbruari 1925 de vereeniging 25 jaar be- s-faan-zal hebben en het bestuur gemeend heeft dit feit niet onopgemlerkt te mloeten laten' voorhijgaan. Na breedvoerige bespreking waarbij alien met dit id6e accoord gaan werd besloten de zen avond geen entree te heffen, de leden op eenvoudige wijze te onthalen, de te houden: bijL eenkomst met voordrachten en anderzins ge- zel'lig te miaken, gelegenheid te geven- dat elk lid zijn vrouw of meisje meeneemt en- vooraf de meest noodzakelijike punten van de jaar- vergadering af te handelen In de commissie van voorbereidin-g werden naast het bestuur benoemd dfe heeren C. Kuil- man-, P. J. Katy J- Keizer en Jn. Bruin. Door den heer L. de Wit werd verslag uit- gebradit van de gehouden bondsvergadering. Hij deelde vooraf het verioop der districts- vergadering mee en hoe vrij algemeen be sloten werd, niet met de voorgestelde contri- butieregeling mee te gaan omaat die voor de piattelandsafdeelingen niet u-itvoerbaar acht wordt. Hij wees daama op het on', langrijke van deze vergadering, waar wel veel gesproken dodi niets gediaan is, hoe de statute® aangenomen zijn en over het huis houdelijk reglement de stemmen staakten en hoe hij den indruk gekregen heeft van het nut- telooze nog langer lid1 van den bond te blij- ven. Een zeer breedvoerige bespreking vond hiema plaats, waama vastgesteld werd dat het reglement een beslissing op deze vergade ring toelaat en ten slotte- met a-lgemeene stemmen tot afsCheiding van den Bond1 werd besloten. Vooral kwam naar voren diat de stadsaf- deelingen in den bond den boventoon voeren en de belangen voor de piattelandsafdeelingen geheel verloren gaan in de ellenlange besj kingen die op de vergaderingem plaats ben. Zelfs de begrooting is noch in de bestuura- noch in de bondsvergadering afgehandeld kunnen worden en er wordt totaal vergeten, dat het pl-atteland geheel- andere belangen heeft dan de afdeelingen in de steden, omdat ze -geheel anders is samengesteld. Voor het nazien van de rekening werd aan gewezen de heer C. van der Hoven. De gelukkige van een half jaar vrijstelling van contributie was deze keer de heer P. J. Kat. Door den bode werd hiema meegedeeld, dat 50 nieuwe leden zijn toegetreden, waardoor ten door bedan-ken en vertrck hcit leoental met 45 is toegenomen. Een luidi apllpaus is hier- o-p het antwoord. De heer Keizer bracht hiema ter sprake een krabbel die in hei Nieuwsblad voor West- Friesland gestaan heeft naar aanleid-ing van een uiting zijnerzijds in de vorige vergade ring betreffende baantjesjagerij, welke krab bel greitig door den1 bondssecretaris in Zelfbe- heer is overgenomen. Spreker protesteerde hier ten stericste tegen en condudeeide da-t de heer Visser hiermee zijn onbekwaamheid als bondsbestuurd'er be- wezen heeft. Hij achitte het verder een 'groot schandaal, da-t de pers voor de bondsvergadering geen uitnoodiging ontvangen heeft on besdhouwt dit als een- willekeurige handeling. Nad'at nog enkele minder belangrijke me- dedeeli-ngen zijn ged'aan en besluiten zijn ge- nomen werd een commissie samengesteld voor de uitwerking van het fonds voor ziekeuhuis- verp-leging, waama de vergadering gesloten werd. Men wees er ons op, dat het besluit van het bestuur van- Onderling Hulpbctoon tot af- scheiding van den bond ^nom€n i® btv houdens goedkeuring van de ledenvergade- ring, d'och dat de leden in de vorige vergade ring daarvoor reeds machtiging gegeven had- den. De afschdding is dus needs een feiilt. UIT BEROEN. Te Amsterdam slaagde voor het examen- nuttige handwerkm onze plaatsgenoote mej. M. Roos. Blijkens een advertentie in dit nummer zal op 'Zaterdag 2 Augustus a.s. in den tuin van „De Rustende Jager" een gccostumeerd bal worden gehouden vanwege de V. V. V. Er zullen fraaie prijzen aan- verbonden worden. Bij slecht weer zal het bal in de zaal worden gehouden. Daar niet meer dan 400 toegangskaarten verkocht worden, zal men goed doen niet met koopen te wachten tot den laatsten dag. Nog een andere attractie staat op het pro gramma van de V. V. V., n.l. een bloemen- corso op Woensdag 13 Augustus. Zij- trok een belangrijk bedrag uit om den kunstschil- Arthur V< liek in „the Grand" is zoo min" „Toch gaan we naar „the Grand" herhaal de de professor. „Het is het eenige waardige protest diat ik kan maken. Zoo lang „the Royal-" onder leiding van dien directeur blijft, zal er geen geld van mij gezien worden. Dit staat zoo vast als een muur tenzij, natuur lijk, de d'iploma-tiek't anders eischt" en, na een seconde weer: „tenzij, natuurlijk ,J!)iplomatiek zal anders niet veel uitrich- ten tegen-over een man, die uw brieven niet beantwoordt" zei Hilda; em haar stem klonk bits. „Wat demkt u dan verder te doen, Paps?" vroeg Bee. „Hebt u een plan?" „Ik laat er nooit gras over groeden, dat weet juillie welals ik de gelegenheid sdioon. zie, profiteer ik er van Een vriend kan mis- schien heel wat voor mijl doen en laatst, op een middagHij dronk met langzame teugen en spreidde zijn zakdoek over de knieen„Het -leek haast een aanwijzing van de Voorzdenigheid; zoo iets doe ik niet eens in- de twee maanden; maar het was een bijzonder warme middag en ik had dorst. Ik kwam, dood-moe, van Great Hunby. Ik ging dus „the George" binnen om wat te drinken en ziet daar maakte ik kenmis met den tooneel-directeur van mr. Jordan. Dit is nu misschien juist degeen dien ik hebben moet, ofschoon ik mij maar niet blij zal maken. Nd- tuurlij-k sprak ik zoo maar terloops even- van die opera, e£n enkel woordje; maar hij scheen er belangstelling voor te voelen. Een volgen- den keer, als ik hem nog eens spreek, zal ik er weer wat van zeggen. Je kan nooit weten hoe het tot iets leiden zal. Hij was intelligent. Hij kon wel eens zijn invloed- aanwenden. Ik; loop nu niet zoo gauw warm, maar het spreekt van zelf, dat de zaak-waamemend- toon-eeldirecteur heel wat te zeggen heeft. Als ik hem maar te vriend houdOngedul- d-ig keek hij rond. „Geef mij de tabak eens aan, lieve!" Ze stoud op, nam ze van den sch'oorsteen- manteli en gaf ze hem. „Ata't u blieft, vader. Wanneer u hem te vriend houdt, denkt u dus dat hij zijn -invloed wel eens ko-n aanwenden bij mr. Jordan?" JuiSt. Maar.. fesitina lento, kindlief: haast u langzaam. Niet te hard van sitapel loopen met -lezen, daardoor struikClen ze juist. Dat is precies hetzelfde geval. iDe oogen- gaan to vlug en de tong kan ze nidtl bijhouden. De helft van de fouten, die de leer- lingen maken als ze hiet-rijmende poezie le zen', zijn daar aan toe te sdirijven, dat ze te ver vooruitkijken. In het leven zo-owel alls indt lezen moeten wij duidelijk aanldjlken. Wat wilde ik ook weer zeggen? Ja; nu* ik Cenmaal kennis met hem heb gemaakt, kon je nooit weten waar het nog toe leiden zal', als ik het jongmensdh wa'S gasitvrijheid be- toon. 't Is im-mers niet geheel onwaarschijnlijk, dat mr. Jordan nu eens met de vraag voor den dag zou komen. dat ik hem de opera liet hooren. Deed iniji dit, n-u, ik ben niet der /erbeeck in te de gelegenheid stellen met een "schitterende uitbeelding van de godin Flora uit te komen. Voor de uitbeelding van dit nummer is een groot aantal kinderen noodig. Het bestuur van het Kinderkoor van de Berger Koorvereniging zegde den heer Verbeeck zijn medewerking toe, doch er zijn daarvoor nog meerdere kinderen noodig. Kinr ,deren en1 jonge dames die aan deze groep wen schen deel te nemen, worden daarom verzocht hiervan aan het bureau van de V. V. V., het liefst sehriftelijk, mededeeling te doen De heer Henri ter Hall, die met zijn familie to Bergen vertoeft, is voomemens met een wraakgierig; dus: als hij dit deed en hij schonfc het! werk de noodige aandacht, dan zouden we zelcer weer, als van oudsi, naar „the Royal" gaan". Het vooruiizidit van een nieuiwen jongen- man nu eens eenige gastvrijheid te belooven, deed Hilda weer wat opgewekter kijken. 'De jongdui uit Beckenhampton waren geldzuch- tig en jon-ge meisjes, die miet haar op de sdhoo-lbanken hadden gezeten en haar te tijd kender-jonge meisjes die geen andere aanitrekkelijkheid bezaten- dan het inkomen van hun vaders, waren onder de twimtig ge- trouwd. Ze was er verbazend bang voor om te „blijven ziitten", zooa-ls ze het zelve uitdrukte, en in dit gevoelen' leek ze op een men-igte jon ge meisjes die zoo oogenschijnlijk - bo- Ven die vrees en boven die uitdr ukking verhe ven zijn. Het is inderdaad een ernstig bezwaar te gen onze methodie van opvoeden van het jon ge taeisje, dat zelfs in het! gemoed van de meest-besdieiden onder haar dit verlaugen om getrouwd- te zijn voorgaat aan den wetiscji om Ven man, in het bijzonder te trouwen. Te- genover het minderfijne en- niet zoo besdhaaf- d-e gevoel van deni man schuiU er toch iets om kies-cb in dat onpartijdig veriangen. Het plan van den professor vond zoo zeer bijval bij Hilda, dat ze gedurende de volgen de paar dagen het onderwerp van1 de opera meer dan eens aanroerde. Ze was anders al een week uit Godsto-ne terug eer de greet van het gras dien hi i-mmers belettcn zou in waarheid ook be- lemmering ondervond. Heti toeval was editor de maaier. Ze was met hem uitge-gaan, zooals 't heette, om hem een hoed te helpen kiezen, in waarheid echter om- hem te belettcn er een te fciezen-, want, niet vele zijn de jaren dat een man vrij is zijn eigen beschikkingen te nemen, wat zijn kleeren betreft. Toen ze de Markstraat ingingen, etootte prachiig nummer uit te komen, waarvoor hij eveneens een aantal kinderen noodig heeft. Kinderen die zich voor deze groep willen op- geven worden verzocht dit eveneens aan ge- noemd bureau te melden. Ook grootere mdsjes voor de uitbeelding van deze groepen zijn noodi; De deelname aan het Bloemeneorso is opengesteld voor groepen, paren en enkelin- gen Men is geheel vrij in netgeen men wil voorstellen. Bij de beoordeeling zal zoowel op originaliteit als op het schoonste geheel gelet worden. De prijsuitreiking heeft na afloop In den tuin van „De Rustende Jager" plaats, waar alle deelnemende kinderen op iimonade en k"ok onthaald worden. De aangifte tot deelname is opengesteld tot 'uiterlijk Maandag 11 Augustus, des voor- middags- 12 uur. Het nieuwe R.-K. kerkgebouw, dat zijn vol- tooiing nadert. zal, naar ons wordt medegc- deeld, op 17 September a.s. door den bisschop worden ingewijd. De iaarlijksche tenniswedstrijden op de ban en te Bergen aan Zee zullen dit jaar ge houden warden op 25,26 en 27 Juli a.s. Het telefoonkantoor te Bergen-binnen is tof 1 September a.s. langer voor het publiek open gesteld en wel tot tien uur's avonds. Bij besehikking van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zijn aan deze gemeente de navolgende bijdragen uit's Rijlcs kas toegezegd ter zake de exploitatie van met Rijksvoorschot gebouwde arbeiderswoningen 12 woningen Zuidergeest: nihil voor wat betreft de rentevoetbijclrage cn 52.86 voor wat betreft de materiaalnrijzenbijdrage. aan den Kogendijk 1658. 52. 16 woningen UIT EGMONID AANi ZEE/ Te Amsterdam slaagde voor met examen nuttige handwerken mej. Th. J. E. Ruyten- burg, alhier. UIT HE I LOO. Door de firma Blokker en Oo., bloembollen- kweekers alhier is aangekocht ruim 5 hectarcn weiland te Limmen, dat successievdijk in cul- tuur zal worden gebracht. De met toestemming van den burge- meester -gehouden bloempjesdag voor Her- wonnen Levenskracht heeft 76,80 opge- bradht, wat plan. 1/4 minder is dan het vorig jaar. Het vorig jaar heeft de heer J. van Ocmeren. ruim 1 Vf> hectarcn grond gekocht, begrensd door het sportterrein cn de flullaan. Pit voorjaar zijn aan de Bullaan de wallen verwijderd en boomen geplant, thans wordt de waterleiding in de Bullaan (gedeelteliik) doorgetrokken en zal binnen enkele dagen het eerste huis worden gebouwd. Het geheele sportterrein is in kaart ge bracht. Is hier voor de gemeente geen vlngerwij- zing, dat zij het sportterrein moet aankoopen? UIT HEERHUGOWAARD. In het raadsverslag dezer gemeente heeft een verkeerdc zettlng plaats gehad, welke o.t wel hersteld dient te worden. Regel 14 van onder af der eerste kolom van r_g. 3 van het le blad moet met het daarop volgende deel- dier kolom worden geplaatst na den- 4den regel van onder af der volgende kolom. De laatste 3 regels dezer kolom sluiten dan weer aan bij1 het verkeerd gezette gedeel- te. Eveneens is er verkeerde zetting in de 3e kolom pag. 3, regels 25, 26 en 27 van boven af UIT WTNKEL. De Raad' dezer gemeente vergaderde Dins- dag Voltallig. In opdra-cht van de vorige vergadenng was bij een 3-tal maatschappijen gelnformeerd naar de premien voor verzekering van loon in geval van ziekte. De cijfers werden thans voor- gelezen. B. en W. stelden voor om niet tot verzekering over te gaan, doch de risico voor de gemeente te laten. Aldus besloten- De vemieuwiijg van de raadhuisbrug is op- gedragen aan de fa. Laat en Zoon te Enkhui- zen voor 650 geheel afgewerkt. De leermiddelen voor die beide scholen zul len' dit jaar worden geleverd door fa. Gebrs. Groot te Nieuwe Niedorp voor 649.87. Besloten werd dit jaar nog niet over te gaan tot de demping van de sloot om de school te Lutjewinkel. Volgend jaar wordt er een post voor op de begrooting geplaatst. Voorts werd besloten (met op 1 na algemee- ne stemmen)* de commissie van toezicht op de arbeidsbemiddeling op te heffen. Eenige ingekomen stukken w.o. een mede deeling van Ged Staten, en verslagen over hij haar aan, en wel zoo o-nzacht, daif het haar pijn deel, en terwijll1 hij een wuivend ge- baar maakte, ging hij- wat -langzamer loopen. De vreemde, die voorbij' kwam, ziag dat de vervelende oud-e heer ih -gezel-tchap was van een bijzonder aandig jong meisje en stond on- middellijk stil, terwijll uit! zijin houding sprak al de eerbied1 dien de jonge man den ouder- d'omi kan bewijzen onder de oogen van de schoonheid. „Hoe maakt u het, professor Sorrenford?" „Ha, een genoegen u weer te onrmoeten! Mag ik u. Mijn dodhtier, mr. Harris!" Vivian maakte weer een buiging, heel- an ders, dan den onbeholpen knik van de jonge- lui uit de plaatsi, dachtf Hilda. Hij had ze dan ook inderdaad afgezi-en van. de buigingen, die hij op het tooneel zag maken, wat hij zoo ge- makkelijk kon waamemen, terwijl hij het aan tal bezoekens op de eerste ran-gen telde. „Ik vrees dat mr. Harris hetl dan wel erg saai hier zal vinden prevelde zij. De „jeune prcmieF" was steeds zijn voor beeld. .Jedere dag brengt weer nieuwe -aantrekke- lijkheden", verklaarde hij en keek haar veelbe- teekenend aan. Ze sloeg de oogen naar benedien. De vader zag niets, dan zijn opera op den lessenaar. ,,Ja, ik vind zelve ook, dat er vele aantrek- kelijkheden zijn op de plaats, maar als oud- bewoner, een van de oudste inderdaad, ben ik misschien wat partiidig. Ik ben nu in Beckenhampton geweesthoeveel jaren Ik ben er den- tel van kwijt. Maar de men- schen zullen u wel vertellen1 dat de rnaam Sorrenford" hier even bekend is als ja als die van theater Royal. Mr. Harris, zie je, is geinteresseerd bij „The Royal", waar we dikwijls zulke aangename avonden hebben doorgebracht." (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5