DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. m 1- o No. 176 Honderd zes en twintigste Jaargang 1024 MAANDAG 28 JULI Dit nummer Besfaaf uit 2 bladen, Deze Couranl wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uilgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracfen rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdi ukkerij v/h HERMs. COSTER ZOOM, Voordam C 9. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. ma IfUliU ffi In een hoekje van onze drukkerij staat een heel eenvoudig machientje, dat veel op een mangel gelijkt. I^et trekt tusschen velerlei gecompliceerde machines niet de aandacht, maar het is voor de geschiedenis van de ontwikkeling van het technische deel van ons bedrijf toch van groote beteekenis. Het is natnelijk het eerste zestig jaren onze courant op dit oude hand- persje gedrukt hebben. De meesten van hen die thans nog bij ons werken hebben het tijdvak van de gewone snelpers meegemaakt, de pers die eertijds een wondermachine moet hebben geleken en waarvan eenige exemplaren thans in onze machineruimte nog voor particulier drukwerk Het liandperiO waarop de courant voor ruim 70 jaar gedrukt werd. drukpersje waarop de Alkmaarsche courant gedrukt werd en het is voor ruim 70 jaar nog dagelijks daarvoor in gebruik genomen. De bediening was even eenvoudig als de machine. Men lecrde er een metalen courantenvorm in, bestreek die goed met drukinkt, legde er een vel papier ter grootte van een toenmalige Alkmaarsche.Courant op en drukte dan met een hefboom drukvorm en papier stevig te- gen elkaar. Dan werd het papier er uitgehaald, later op dezelfde wijze met een soortgelijken vorm aan de achterzijde bedrukt en weggelegd om als „Alkmaarsche courant" bij de abonne's aan huis te worden bezorgd. Dat was in den gemoedelijken ouden tijd, toen men geen haast had. Toen het nieuws schaars, de courant klein en het aantal abonne's gering was. In dien tijd drukte men 150 tot 200 cou- ranten per uur en wij kunnen ons voorstel- len, dat onze gr'ootvaders en grootmoeders er vol belangstelling naar stonden te kijken en inderdaad van meening waren, dat het courantenbedrijf bijzonder ingewikkeld was, ,maar dat de vorderingen der techniek dan toch ook een groote snelheid van werken mogelijk maakten. Er zijn op onze zetterij mannen, die meer dan veertig jaren aan de Alkmaarsche Cou rant verbonden zijn en die jarenlang samen- srerkten met nog ouderen die voor meer dan in gebruik zijn. Bij de snelpersen werden de inktrollen ma- chinaal over het in vormen samengebrachte zetsel bewogen en de drukker legde telkens nieuwe vellen papier in de pers, die machi- naal tegen het zetsel gedrukt werden en aan de andere zijde weer te voorschijn kwamen en op een stapeitje gelegd werden. Elk vel moest met de hand ingelegd wor den en als er zooveel vellen door de machine gegaan waren als er couranten noodig wa ren, werden nieuwe vormen ingelegd om het papier ook aan de achterzijde te kunnen be- drukken. En daarna moest elk vel weer in een vouwmachine gelegd worden om in vieren ge- vouwen tot een gereed gekomen Alkmaar sche Courant te kunnen worden. Dat was machinaal drukken, maar het kon slechts bij een bescheiden oplage ge- schieden, omdat het met de hand inieggen van elk vel papier een tijdroovend werkje geweest is. Wij hebben op onze drukkerij het tijdperk van handkracht, van heete lucht, van de stoommachine en van de electriciteit gekend. In 1913 is voor onze courant de vlakdruk- rotatie-pers in gebruik genomen. Op 11 October van dat jaar heeft de toen malige hoofdredacteur, de heer Bruins, in bele vorm wordt op zich regelmatig been en weer bewegende vlakken in de pers ge- bracht. Een vernuftig samenstel van inktrollen brengt de van boven ingebrachte drukinkt tot de gewenschte verdunning en de onder- ste rollen gaan bij het heen en weer bewegen der vormen.over het looden zetsel, dat door weer andere draaiende rollen op daarvoor speciaal vervaardigd gummi-doek afgedrukt wordt. Het zetsel heeft spiegelschrift en de gum- vouwmachine te verdwijnen, wie de „Heureka* regelmatig de geheel in elkaar gevouwen en op maat afgesneden kranten naar buiter ziet schuiven, mag zeker bewondering ge- voelen voor de technici die machines als dezt b«Hacht en in elkaar gezet hebben. Niet alleen aan het drukken maar ook aan tyet zetten der courant is in het thans af- gesloten „Heureka"-tijdvak bijzondere aao, dacht besteed. Een der vroeger gebruifete snelpersen. i. een geestdriftig artikel terecht haar lof ver- kondigd. De pers „Heureka" die toen haar intrede deed bracht de belangrijke verbetering, dat het met de hand inieggen van papiervellen overbodig werd en daardoor werd natuurlijk een groote snelheid verkregen en konden 8000 couranten per uur gedrukt worden. De „Heureka" heeft, doordat het werk thans geheel machinaal kon geschie- den, een zeer groote verbetering gebracht. Het in de vormen bijeengebrachte zetsel .voor elke twee couranteppagiga's een dub- De pers jjHeareka". midoek dus een normalen afdruk. Er is daarom tusschen deze doek en het courantenpapier nog een schakel noodig in den vorm van een tweeden doek, die het daarop afgedrukte spiegelschrift ten slotte als normaal schrift op de doorloopende pa- pierstrook afdrukt. Wie het papier voor courant en bijvoegsel de „Heureka" kan twee voile bladen tege- lijk drukken als een lint zonder einde door de machine ziet gaan, wie de verschil- lende strooken ten slotte bij elkandcr ziet komen om op elkaar in trechtervorm in de Toen deze machine haar intrede deed, moest een groot d^el der courant nog met de hand gezet worden, dat wil zeggen, dat iedere zetter de metalen letters uit een voor hem liggende letterkast moest nemen en ze een voor een in den zethaak moest plaatsen om er courantenregels van te vormen.. Dat was een zeer tijdroovend werkje, want niet alleen moest de courant. den eenen dag letter voor letter in elkaar gezet worden, maar den volgenden dag moest ze ook weer uit elkaar werden gehaald en had de zetter ieder teeken weer naar zijn eigen ho^je van ALRHAARSCHE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1