Alkmaarsche Gourant Rusland na den dood van Lenin. FEUILLETON. ZonderHnge Eameraden. S Dinsdag 29 Juli. ProYincfaftl Meifivs No. 177 1924 Honderd Zes en Twlnfigste Jaargang, HERHALINGSOEFENINGEN. DE BURGEMEESTER van ALKMAAR roept de in het verlofgangersregister dezer gemeente ingeschreven verlofgangers, hieron- der vermeld, bij deze op om in 1924, ieder op het achter zijn naam aangegeven tijdstip, krachtens artikel 31, eerste lid, b, in verband met artikel 33 der Dienstplichtwet (Stbl. nr. 43 van 1922), voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen. DE RUITER, H. Lichting 1921, behooren- de tot de Compagnie Intendancetroepen, Gar- nizoensplaats Ede, tijdstip 18 Sept. 1924. BING, A. Lichting 1919, behoorende tot Regt. Vesting-Artie. Garnizoensplaats Gorin- chem, tijdstip 1 December 1924. Voor nadere bijzonderheden wordt verwe- zen naar de openbare kennisgeving van 23 April j.l. terwijl de afdeeling Militaire Zaken ter gemeentesecretarie verdere inlichtingen verstrekt. Alkmaar, 26 Juli 1924. De Burgemeester voornoemo, I A. F. THOMSEN, lo.-B. HINDERWET. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- Bis, dat zij bij hun besluit van 25 Juli '924 de voorwaarde sub a van hun besluit d.d. 3 Mei j.l. waarbij aan J Met Sr. aldaar ver- gunning is verleend tot het oprichten van een smederij en wagenmakerij in het perceel Laat D. 26, hebben aangevuld met de bepa- ling dat het verbod om in de bedoelde in rich- ting te werken tusschen 7 uur des namiddags en 6 uur des voonniddags niet geldt voor zoo- veel betreft de werkzaamlieden, verbonden aan het stoffeeren en schilderen van rijtuigen. Alkmaar, 25 Juli 1924. v Burgemeester en Wethcuders voornoemd, A. F. THOMSEN, lo.-Burgem. A. KOELMA, Secretaris. V. De tragedie van het Russische volk. De meest ontzettende indruk. die men van het tegenwoordige Rusland krijgt, wordt niet veroorzaakt door de economische ineenstor- ting van het onmetelijke land, maar door den in zijn gevolgen en in zij a vormen onheilspel- lenden moreelen en psychologischen achter- uitgang van het Russische volk. De verschrik- kelijke armoede, de volkomen verwildering, waaraan Rusland is prijsgegeven, komen het sterkst tot uitdrukking in den voor den West- Europeaan in zijn nuchtere feitelijkheid *ter- nauwernood te begrijpen achteruitgang en verwoesting van alle verschijnselen, die men in West-Europa gewoon is te besehouwen als de onmisbare attributed: van het geestelijk en maatschappelijk leven ieder v#lk* Wij weten, dat Rusland nooit een organi- schen bouw van de samenRving heeft gekend, zooals die in de West-Europeesche landen vanzelf sprekend is, wij weten, dat het aantal ontwikkelden in Rusland bi.itengewoon ge- ring is, dat het eigenlijk verband tusschen deze ontwikkelden en het volk, den Russischen boer, zoo goed als geheel ontbrak. Wij wisten ook vroeger, dat de cultureele voorwaarden in de historische ontwikkeling van Rusland, zooals zij overal in West-Europa bestonden, dank-zij de relaties met de Romeirsch-Griek- sche cultuur welke deze landen haclden, niet bestonden en dat de Russische volksgeest aanleg had, onheilspellende insiincten tot uitbarsting te laten komen, ter verklaring waarvan den West-Europeaan ten slotte het inzicht ontbrak. t Thans is niet alleen het vrepmde element, vooral het Duitsehe, verdwenen, dat zco vaak den Russichen chaos en den van iederen vorm afkeerigen Russen een levenshouding had ge- geven, maar ook de niet talrijke inteilertuee- len, die er in Rusland waren, zijn voor het grootste deel lichamelijk en moreel vtrnie- tigd. Hun laatste resten gaan op het oogen blik den ondergang tegemoet. Het verschrikkelijke schouvspe! van den physischen en moreelen achteruitgang, ja, van de volmaakte ineenstorting van de be- schaafde standen van een volk, gelijk wij die in Rusland waarnemen, moat op ieder op- merkzaam toeschouwer, die in den chaos naar werkelijk levenden vorm. naar het levens- krachtige zoekt en nu dit weinige leven«vat- bare ten gronde ziet gaan, een indruk maken, die slechts moeilijk is weer te geven en die ons tot in de droomen in apokalyptische vei- schrikkelijkheid en grootschheid achtervolgt. Het is werkelijk een verschrikkelijk einde en een schrikbeeld zonder einde, hetgien zich thans in Rusland voor onze oogen afspeeld. De zware lijdensweg van de Russische in- tellectueelen en van de Russische boeren heeft Maar het Engelsch van Leonard Merrick. Geautonseerde vertaimg vac Mej. E. H. 52) ,,1-Iebt u het huis vol?" vroeg hij. „Tamelijk wel. Het zijn meest alle nieuwe gasien, Amerikanen en menschen, die maar voor een paar weken komen, de anderen kee- ren op het eind van de maand eerst terug. Er is een ander pension geopend, hier om den hcek; ze laten er den heelen avond in ■edere kamer het gas volop branden." „Bij wijze van advertcntie?" „Ja, dom he? 's Avonds gaan er toch niet genoeg menschen voorbij, om dat er uit te halen. Het is hier niet aan het strand. Wil je een kop thee of iets andcrs? „Neen dank u." „Je kunt het gerust krijgen hoor. Ik ver- fang zelf naar een kop theehet zal mij wat opkwikken. Ik was juist van plan een dutje te doen, toen de bediende me zei, dat je daar was." „Dat spijt me". Hij schelde. „Was ik dan maar op een anderen tijd gekomen." „0, het geeft niets. Er is toch at tijd wat voor mij te doen. Jc hebt zeker niets gchoord van Viyiaai"., s v i de intultie en de dichterlijke begaafdheid van een Rante noodig, om aan de beschaafde we- reld van het Westen te worden duidelijk ge- maakt. De strijd, dien de communistische partij te- gen de intellectueelen, tegen iederen organi- satorischen vorm en alle moreel1 en geeste- lijke machten voert, is onverbiddellijk en ver- bitterd- En het verschrikkelijke schuilt niet in. het feit, dat door de physische vernietiging van duizenden leden van de aristocratie, van de intellectueelen, in het algemeen van de be schaafde klassen de tegenstand met het wa- pen in de hand werd gebroken, maar den verschrikkelijksten indruk krijgt men, wan- neer het tot ons doordringt, dat het de com munistische partij gelukt is, de moreele en. geestelijke basis van de beschaafde Russische standen in sch erven te si aan en te vernietigen. Het zou ons te ver voeren, na te gaan, hoe het komt, dat het de communistische partij betrekkelijk zoo gemakkelijk is gevallc-n, dit vreeselijk werk te voltooien. Alleen dit willen wij hier te berde brengen: dat het Russische volkskarakter, wat zijn geheelen aanleg be treft, aangrijpingspunten voor dezen strijd bood, gelijk men ze bij andere Europeesche volken niet vindt. Wij weten, dat de beschaaf de standen in Rusland reeds voor den oorlog moreel niet meer onberispelijk waren, dat het gif van de zelfontbinding reeds diep in het lij'f van Rusland was doorgedrongen. Daar- om had ook de communistische orde betrek kelijk vrij spel. En thans moet men constatee- ren, dat zij het spel gewonnen heeft en dat de fundamenten van elke geestelijke en moreele ontwikkeling in den mensch, zooals wij die tot 'heden onvoorwaardelijk hebben herkend, vooal het huisgezin, van meet af verwoest zijn. Den communisten is dit gelukt, niet slechts doordat zij tot physische dwangmidde- len hun toevlucht namen, maar doordat zij b.v. door de dank zij de plotselinge onteige- ning veroorzaakte pecuniaire moeilijkheden alle leden van het gezin, ook de huismoeders, noodzaakten, zelf in hun levensonderhoud te voorzien. Er ontstond een leemte in het fami- lieleven, waarvan men zich in West-Europa geen voorstelling kan vormen. Ieder verband, iedere moreele invloed eindigde en de kinde- ren werden onbeschermd overgeleverd aan de verschrikkelijke invloeden van de meedoogen- looze Russische realiteif. Tientallen jaren voor den oorlog hebben de Russische intellectueelen tot in de hoogste klassen van de samenleving tegen de Czaris- tische orde storm geloopen en geen enkele van deze revolutionairen uit overtuiging en innerlijken drang, die in hot: Russisch volks karakter is te zoeken, was het duidelijk, dat met den ondergang van het straffe Czaristi- sche regime de oorspronkeiijke Russische chaos de hand zou opheffen, om alles, wat aan organisatorische vormen op staatkundig gebied herinnert, te vernietigen. Na den val van de Czaristische regeering was het oogenblik aangebroken, dat de Rus sische nationale democratic en de gema.igde socialistische Russische intellectueelen het bewijs konden leveren, dat het Russische volk inderdaad voor een eigen staatsvorm geschikt was. Deze poging is jammerlijk en, naar het •Mraits Schijnt, voor goed, mislukt. Het is ge- bleken, dat de beschaafde Russische standen in den noodlottigen zomer van 1917 niet bij machte waren, de teugels van de regeering, die hun zoo gemakkelijk in handen vielen, goed op te nemen, maar zij heben ze uit de handen laten vallen en een volmaakt bank- roet gemaakt. En aan deze Russis'che beschaafde standen is de macht niet met de wapenen uit de han den geslagen, neen, de Russische intellectu eelen verloren de macht tengevolge van hun besluiteloosheid, door den typisch-Russischen karaktertrekgebrek aan ruggegraat. Toen in den herfst van 1917 de communisten de macht in handen namen, glimlachte iedereen daar om. De ambtenaren meenden binnen twee, drie maanden door boycot de commu nisten tot toegevcn te kunmen dwingen. En ofsclioon niemand aan de gevaarlijkheid van de Bolschewisten geloofde, was er toch maar een klein aantal mannen te vinden, dat moe- dig genoeg was, om Rusland met de wape nen in de hand tegen de communisten te ver- dedigen. In deze passiviteit, in dit gebrek aan ruggegraat ligt ook op het oogenblik het ver schrikkelijke lot van de hooge Russische klas sen opgesloten. De moreele veraietigingsoor- log, die door de Bolschewisten geraffineerd systematiseh werd gevoerd, heeft tengevolge gehad, dat alle moreel weerstandsvermogen van het Russische intellect ten gronde is ge- gaan en dat men zich thans moeilijk iets meer beklemmends kan voorstellen, dan de ver schijnselen, die men kan aanduiden als „on- dergang van het Russische intellect". Niet alleen eindigde de tegenstand tegen de communisten, neen, in korten tijd gelukte het den communisten door het exploiteeren van de moreele zwakte van hun Russische tegen- standers, verscheidene hunner naar zich toe te halen en door het onrustwekkende van de Tsjeka te bereiken, dat dragers van de beste en de oudste namen van Rusland zich in „Ik hoor nooit iets van hem. Het is nu al hijna een jaar geleden,,dat ik hem zag. Wat voert hij uit?" „Hij heeft een uitstekend baantje. Hij is bij het vorige gezelschap weggegaan, op het einde van de tournee, je wist toch we: dat hij cp tournee was met een tooneel-gezelschap nietwaar? Nu is hij op een plants geves+igd, veel aangfnamer vcor hem, dan dat hij steeds reizen moet, een groote vehbetering in ieder opzicht." Het wekte haar geheel op, dat bcetje ge- bluf op Vivian. „Niet veel jongelui van zijn leeftijd krijgen zoo iets, 't is een heel verantwoordelijke posi- tie om zaakwaarnemend directeur van een schouwburg te wezen. En dan is er voor het heele jaar een vast salaris aan verbonden, iedere week kan hij rekenen op zooVeel. Dat is een voordeel, waar jij niet op rekenen kunt he? Het eene jaar zal je eens heel goed af zijn, en het volgende om zoo te zeggen niets hebben. Schrijven is zoo wisselvallig, je weet nooit waar je aan toe bent." „Ik zal mijn weg wel vindien", zei David goedig. „0, ja," gaf ze toe. ,,Het is waarlijk ver- wonderlijk, dat je zoo heelemaal op je zelf hebt kunnen staan. En 't is prettig, dat er van je boek gesproken wordt. Maar er is natuurlijk geen zekerheid in jc ambt, je kunt er nief op rekenen." dienst stelden van de commumsfisdie spion- nage. En wat nog veel onrustwekkender is: door hun brutale machtsontplooiing, door hun geniale exploitatie van alle gevoelighe den van de Russische volkspsyche gelukte het den communisten ook een ontstelienden posi- tieven invloed op de beschaafde standen te verkrijgen. Naast het gevoel van vijandschap. misschien van doodelijke vijandschap tegen de communisten, is het hun gelukt, in de har- ten van de Russische bourgeoisie een gevoel te verwekken, dat een brug vormt tusschen hen en de communisten. Bij de Russische in tellectueelen schijnt, misschien onbewust, al- lengs het gevoelen te zijn ontstaan, dat de communistische orde toch bloed van hun bloed en vleesch van hun vleesch is. Deze verschrikkelijke positieve invloed die natuur lijk de laatste overblijfsclen van psychologi- sche en moreele zelfstandigheid moet verstik- ken,. is een van de vele „wonderen", die het West-Europeesche verstand te boven gaan Ter illustratie een voorbeeld Toen Lenin /.en grave werd gedragen ging niet alleen door de riicn van de communistische partij, maar ook door de rijen van de Russische intellectu eelen en het geheele Russische volk een gc weldige beroering. In duizenden Russ;sche harten werd het gevoel wakker: Hij was toch een van de onzenDit gevoel van trots op de geweldige macht van Lenin werd op de nicest eigenaardige wijze ver-eeno-d met het gevoel van veraehting en zHr/erhcffing ten aanzien van Europa. In de ziel van het Russische volk, voor zoover het bewust voelt on vcor lotrische gedachten toegankelijk is, voltrekt zich cp het oogenblik een onheilspellende syn- these tusschen de Slavische psyche, w ier voor- naamste principe „afkeer van het Westen" is, en de communistische partij in haar strijd te gen de West-Europeesche sociale orde. Deze svnthese is thans zoo ver gevorderd, dat in Rusland het vermaarde gezegde „wij en zij" gebruikt wordt in deze beteekenis, dat het communistische Rusland als geheel met een zekeren trots gesteld wordt tegen-over het ver- deelde en in onderdeelen met elkaar ovcrhoop liggbnde West-Europa. UIT SCHERMERHORN. Een in dronkenschap verkeerende grond- werker, werd wegens wederspannigheid tegen den gemeente veidwachter alhier, met behulp van burgers achter slot en- grendel gebracht. Ter voorkoming van meerdere relletjes >verd politiehulp ingeroepen uit de Rijp. Onze nog kort bestaande gymnast'elcver- eeniging „Vclharding", behaalde op de eind- wedstrijden in de athletiek te Oostzaan op 27 dezer, met touwtrekken een lsten prijs, in den estafette looo een 2den prijs. UIT SCHOORL'. - Bij de 24 dezer gehcudcn raadSvergada- ring fungeerde de wethQuder Van Lienen als lo. Voorzitter. Op raevrouw Heringa na was de raad voltallig. De notulen werden onder dankzegging goedgekeurd. Als iugekomen stukken werden meege- deeld de processenverbaal van kasopname bij gemeente-ontvanger en administrateur G. E. ft, "welke voor kennisgeving werden aan- genoinen. De vcrordening op de invorderimg van hcndenbelasting werd in dier vcege gewij- zigd, dat de poging tot een medeplichtigheid aan eene overtreding niet strafbaar werd ge steld De mogelijkheid omtrent de aansluiting aan de waterleiding van den Omloop was door het Provinciaal Waterleidingbedrijf on der oogen gezien, wat voor belanghebbon- den, al of niet met steun van de gemeente. een bedrag van 810.aan gegarandeerde kosten beteekende. B. en W. hadden bezw'aar deze kesten voor de gemeente te nemen. Brengen belangheb- benden dit bedrag bijeen, dan zou de ge meente kunnen steunen met het doen aanleg- gen van epn brandkraan. De Raad ging met het inzicht van B. en W. accoord, terwiil de ze voortkomende uit de discussies op zich na men te onderzoeken in hoeverre de omwonen- den van de z.g. ..Burcnkuil" te Groet, alsoog van de waterleiding zouden kunnen profitee- ren. Goedgekeurd waren van Ged. Staten terug- gekomen de af- en oversellrijvingen 1923. De heeren R. Wognum on J. Kroon aflre- dend als zetter, werden opnieuw ter benoe- ming voorgedragen. Vastgesteld werden een aanvullingsbesluit af- en overschrijvingen, dienst 1923, ad f 1494.30 een dito-besluit tot betaling uit on- vonrzicnc uitgaven, ad f 31.80, en een sun- pleteire begrooiing, met een nadeelig saldo ad f 1775.— De gemeente-r'T-ening 1923 werd naneebo- den met een nadeelig sal do van f 4212.27; de rekening en verantwoording Vleesch- keuringsdienst, kring Sehoorl, 2e halfiaar 1923 met een voordeelig saldo van f 93.11. De heeren Duin. Kaag en Schermer wer- Ze lachte iii stilte. „De faam is alles heel goed en wel, maar ik denk dat Vivian zou zeggen: ,,Geef mij maar liever een vast inkomen." Hij is hier Zondlag, als je hepi zou willen zien?" „Ja, dan kom ik ook. In welke plaats is hij nu?" „In Beckenhampton, aan het Theater Royal." „In Beckenhampton David keek haar aan met wijd-'open oogen. „Ken je het?" „N-een, zei hij, neen, ik ken Let niet goed. Hoe lang is hij daar al?" „0, twee of drie maanden. Hij heeft er een heerlijken tijd geloof ik, hij vs zoo populair waar hij komt; hij wordt er, op soupers ge- vraagd en zoo". Ze aarzelde, spelend met den zegelring aan haar vinger, zooals hij zich uit zijn kindsheid herinnerde dat zij met ringen speelde, die schitterden, maar nu zat het ding niet langer los om haar vinger. „!k geloof,"dat er een attractie is" ging ze teen langzaam voort. „Bc hoop in 's hemels- naam, dat het geen ernst wordt. Laat je niet uit in dien geest, of ik iets gezegd zou heb ben, als je hem ziet; het was mijn plan niet, er melding van te maken." „Een attractie?" Ongeduldig haalde zij de dikke schouders op. „Het kan oak wel niets beduiden, maar Bij den uitverkoop. v Kleine jongen: Vooruit mevrouw; ik zal wel op uw hondje passen, terwijl U Moe« der naar tinnen helpt duwen. (London Mail) den door den Voorzitter benoemd tot het na- zien der diverse rekeningen over 1923. De voordracht van B. en W. tot het aan- gaan eener geldleening ad 7000.tot dek- icing van diverse werken van buitengewonen aard, werd met algemeene stemmen aangeno- men. De uitgaven waren naar afgeronde be- dragen: gemeente-bergplaats Paardenmarkf 350.toren Groet 1400.brand- weercrganisatie 750.grondaankoop voor wegverbreeding 2650.uitdieping Damsloot 350.bevolkingsregister en huisnummering 500.garage bij de dok- terswoning 1000. In afwachting van het sluiten dezer vaste leening, werd besloten de kasmiddelen tijde- lijk te verhoogen tot een maximum van 6000.—. v Tot hooisteker (vac. Chr. van Duin) werd •benoemd J J. van der Oord. •Job. Tromp werd benoemd tot lid der Com- missie van Toezicht op het lager onderwijs, (vac. mej. ten Bosch). De voordracht van Burgemeester en Wet- houders tot verkoop van een strook grond aan Mevr. van' Maseijk van Reenen, werd aange- ncmen voor zoover belanghebbende genoegen kon nemen met de helft van ten verkoop voor- gestelde grond. Met algemeene stemming werden nader be- vestigd grondaankoop ter wegverbreeding aan de Laan, en Heerenweg, resp. van mej. C. C. Jelgersma en de erven A. J. Peeck. Bij de rondvraag kreeg mevr. Kok- de Ja- ger de toezegging, dat de put bij de kerk te Groet in orde gebracht zou worden. Zondagmiddag hield de Schoorlsche sport- club wederom hare kortebaan-draverijen op het sportpark alhier. Alhoewel het weder zich des morgens dreigend liet aanzien hield dit zich gedurende de draverijen wondergoed en was het een lust om eenige uren op het mooi gelegcn terrein te vertoeven. Vooral als 't zonlicht op de mooibegroeide hooge duinhellingen straalde, kwam men onder den indruk' van't zeldzame Schoorlsche natuurschoon. Ook de draverijen gaven goede voldoening, bijna zonder uitzondering kregen we mooie spannende ritten te zien. Aan de eerste draverij, voor Nederland- sche paarden die hoogstens 3 eerste prijzen op lange- of kortebaan hadden gewonnen, na men 14 paarden deel. De course werd geloopen in 4 series, 2 maal 4 en 2 maal 3. Als eerste in deze series kwamen aan Lord B, Leo, Max Medium en Baanveegster. In de finale was Max Medium eerste, ge- volgd door Baanveegster en als derde Lord B. De eigenaar-berijder van no. 1, de heer J. van Kuijk, kreeg als extraprijs een dra- verskarwats, uitgeloofd door den heer P. Meeker. Bij de draverij om den ..Mellaprijs" openge- steld voor alle geregistreerde paarden, kwa men 21 paarden op. Geloopen werd in series van 1 maal 5 en 4 maal 4. In de derde serie viel de 4-jarige bruine hengst ,;Nap", bereden door B. ten Hagen op, door zeer snel eerste aan te komen, later in de finale viel hij niet mee en stelde hij menigeen in zijn verwachtingen teleur. Ook de laatste serie gaf een mooie kamp toen in het laatste gedeelte Putzelinde en Markies om de eerste plaats streden. Slechts met een kleinen voorsprong won Putzebnde Doeh eenig mooi was de eindkamp, welke ging tusschen Lord B, Max Medium. Nap, Ruse d'Amour en Putzelinde. Dit laatste naard, dat de grootste handicap had, n.l. 790 M., haalde met 'n vasten mo-Men gang, alles in en bij de laatste bocht ging alles gelijk op, kop aan kop bijna. Ruse d'Amour kwam eerste aan, doch een koplengte daar- achter Putzelinde en weer met zeer klein ver- schil als derde Lord B, terwijl de andere twee met bijna geen verschil volgden. De oilceur van Ruse d'Amour. de heer A. jongelui zijn zoo weekhartig, ieder meisje weet den meest bij-de-handten van hen in te pakken. Het zou mij niks verwonderen, dat hij vertelt hoe hij verloofd is als hij komt. Ik had een sentimenteelen brief van hem, waar- in hij mij schreef, dat hij het aardigste meisje had gezien, dat hij ooit ontmoette. Ik weet wat dit beduidt. Hij zou niet zoo over haar geschreven hebben, als hij niet verliefd op haar was. En hij antwoordde niet op mijn vragen. Hij stelt zich vrijwel dwaas aan!" „Wie is zij?" vroeg David, op zachten toon. „Dat 2ei hij niet. En wat komt het er ook eigenlijk op aan? Je kunt wel zeker zijn, dat ze geen halven cent bezit.- Zoo kan hij zijn leven mooi verknoeien, als hij niet oppast. Een gelukkig iets voor jou, dat je niet liclit zoo'n risico zult beloopen. „Een jonge man, die trouwt, is een bedorven man," zooals Ouida zegt." „Shakespeare", verbeterde hij op dezelfden gedempten toon, „niet Ouida." „Is dat zoo? Het staat aan het begin van een boek van Ouida, dat weet ik vast. Als je broer op zijn leeftijd trouwde, dan kon hij zich net zoo goed ophangen." Zijn bloed bleef steeds sneller vloeien. Maar Beckenhampton was geen dorp, die samenloop zou dan al heel toevallig wezen, maar dat kon toch niet zijn, herhaalde hij Steeds weer tegenover zichzHL Witteveen, kreeg door deze overwinning eei fraai gouden horloge met inscriptie uitge loofd door den heer A. J. Harbrink Numan eerevoorzitter van de sportclub. Voor dezen paardenliefhebber was deze dag toch een bijzonder fortuinlijke, daar hij me! Ruse d'Amour en Putzelinde, uitstekend ge reden door de heeren Witteveen, den eerstet en tweeden prijs behaalde. Volgende course is vastgesteld op Zondag 24 Augustus a.s. UIT NOORDSCHARWOUDt. Spraken we de vorige week het vermoedeft uit dat de aanvoer deze week wel iets grooter kon zijn, dit vermoeden is wel bewaarheid geworden. Onze laadplaats verzond de vorige week 108 en deze week 120 wagons. De totaal ver- zending van beide markten was de vorige week 377 en nu 503 wagons. Het verhandclde aan de markt is steeds een aantal wagons meer dan de verzending van de laadplaats, omdat veel te water vervcerd wordt. De vorige week was het verhandelde on- geveer 140 wagons ea deze week ongeveer 210. De Schotsche muizen die j.l. Zaterdag tot 9 gulden opbrachten, waren reeds Dinsdag boven de 7 gulden welke prijs zich de gehee le week handhaafde. j In de schoolmeesters was de geheele week een kleine daling waar te nemen, doch de hoogste markt liep steeds nog even boven de 6 gulden, een tikje lager dan de vorige week De duken konden een gemiddelden prijs van 5 gulden opbrengen wat weinig verschil maakt met de vorige week. Eigenheimers werden voor het eerst aangevoerd voor een prijs van 56 gulden. Een klein partijtje 90-voud Zaterdag voor het eerst aangevoerd bracht 4.50 op. Met de wortelen ging het iets beter terwijl de aanvoer bijna verdubbeide. De prijzen van het laatst der vorige week zijn flink verbeterd. De hoogste noteeringen waren nu alle boven de 3 gulden en Dins dag was deze zelfs 4.10. De bloemkool die de vorige week needs flink aan den prijs was, was deze week nog be- langrijk duurder. Was de hoogste markt de vorige week 20 gulden, deze week was het ruim 28 gulden. De aanvoer was bijna 29000 bos meer dan de vorige week. Peulen werden niet meer aangevoerd zoo- dat die voor dit jaar als van het tooneel ver- dwenu kunnen worden beschouwd. De zilvernep wordt nog steeds duurder. De voiige week schreven we over hooge prij zen Teen was de hoogste noteering even 30 gulden. Deze week ech ter hebben we er een; gezien van 37.20, terwijl vrijwel alle aan voer boven de 30 gulden was. De aanvoer van zilvcruien en nep was aanmerkelijk groo- tor, de vorige week een halve wagon, deze week bijna 3 wagons. Roode kool die de vorige week voor het eerst in kleine partijtjes werd aangevoerd, be- liep nu ruim 44 ton. Dat de prijzen belangrijk lager zouden z?jrr, lag we! voor de hand Toch had het wel iets beter mogen zijn. Bracht Maandag de beste partij nog 13,70 op, de hoogste markt was Zaterdag slechts f 6.30. Met den dag werden de prijzen lager. Ook de witte lcool, "waarvan deze week bijna 4 wagons werd aangevoerd daalde in prijs, althans Zaterdag was het ear slechtc markt. De overige dagen liep d'e prijs nog can de 6 erulden. Tuinboonen werden wel iefs meer aange voerd, doch het bleven kleine partijtjes voor een prijs die zich vrijwel 'handhaafde op om- strceks 3 gulden per 100 Kg. E>e spercieboonen werden met den dag la ger in prijs. De vorige week Zaterdag 30 gulden, deze Zaterdag hoogstens 16 gulden. De aanvoer whs wel iets grooter doch blijft gering. „Als hij nu zoo'n goed salaris heeft en hij houdt van haar, bracht hij er tegen in." „Zoo'n goed salaris?" „Ja zeker", ze werd een beetje verlegen. ,,'t Is goed voor hem, zooals hij nu leeft, maar met een vrouw en huisgezin zou hij er niet van komen. Boven- dien, een man is altijd veel beter af, als hij niet getrouwd is, maar hij is zoo' teerhartig, zoodra zich een aardig gz:chtje vertoont. Een handig juffertje dat een eigen thuis verlangt, hoeft maar even wat vriendelijk tegen hem tc zijn of hij verbeeldt zich in eens dat hij zonder haar niet door het leven kan! Goede hemel! Als een man eens wat dieper kon kij- ken bij een meisje, terwijl ze zoo lief en aar dig doet en zich houdt of zij een engel is. Mannen zijn dadelijk het hoofd op hoi ge bracht door ieder meisje, dat ze ontmoeten, de gekken!" Haar verachting voor de gekken werd In geen enkel opzicht getemperd door het feit, dat zii hem zoo schreef, als hij meende dat zij men. Ze dacht aan haar zoon. Als de vrouw het nog bijwoont, dat de praktijken, die zij zelve aanwendde om haar echtgenoot te win- nen, op haar zoon worden toegepast, kent de oprechtheid geen grenzen. In de gebrekkig in-elkaar-gezette levenstragedie is er geen andere situatie die de dichterlijke gerechtig- heid zoo zeer nabij komt. (Wordt vervolgd.) '/>VrS=Q4.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5