DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Na 10 jaren. QoMe/ti zes eh twinflgsfe Jaafgang No. 179. 1924 A-Tbonnementsprijs Tbij vooruitlbetaling per 3 mnanden f 2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimtc. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam CO, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. DONDERDAG Buitenland. Gemengfl Nieuws FloefdredacteurTj-. N. ADJiMli, 31 JCII Het is vandaag tien jaren geleden, dat het Nederlandsche leger gemobiliseerd werd. Dat overal de klokken luidden en het op- geschrikte volk verkondigd werd, dat alle weerbare mannen met speed onder de wape- oen moesten komen. Dat in tallooze gezinnen vader en zoons een haastig afscheid moesten nemen en over- voile treinen tienduizenden dienstplichtigen naar de gronzen brachten, om den vaderland- schen grond1 tegen gevreesde indringers te verdedigen. Dat alles is vandaag tien jaren geleden Dirccteur: O. ti, KRAK. Hoe rustig lijkt ons nu de goede oude tijd voor 1914. Het vuur van den oorlog had toen reeds vele jaren gesmeuld, maar wij wisten het niet. Onzichtbare krachten waren aan den ar- beid, geheime telegrammen waren gewisseld, geheime overeenkomsten tot stand geko- men en te niet gegaan, in alle departementeci van buitenlandsche zaken in de- groote we- reldrijken zag men het smeulende vuur van den oorlog steeds dreigender en gevaarlijker worden. Maar wij wisten het niet, want het volk maakt den oorlog niet en het bleef onkundig van alle geheime diplomatieke besluiten. Tot plotselipg de vlam hoog uitsloeg, tot plotseling haar roode glocd Europa uit den domine! schrikte en in alle landen van ons we- relddeel de weerbare mannen met spoed te wapen werden geroepen. Zooals de brandweer zich niet bedenkt, maar op het eerste alarmteeken met al het beschikbare materiaal naar het bedreigde punt smelt, om het vuur te bestrijden, zoo cnelden honderdduizenden van de besten van ons volk te wapen, om de vlamnien van dem wereldbrand buiten onze landpalen te hou den. Wanneer wij thans met een enkel woord de gebeurtenissen van 1914 herdenken, dan is dat niet om propaganda voor leger of vloot ie maken, dam is dat zeer zeker niet om uit de gebeurtenissen van dien tijd de noodzakelijk- heid van grooter wcefbaarheid te bepleiten. Integenbeel, zoo eemigszins mogelijk zou- den wij de eerste willen zijn in de- rij der Europeesche staten om onze weermacht te be- perken, als wij door dit voorbeeld slechts an- deren tot navolging konden brengen. Want de wereldoorlog van 1914 heeft ster- ker dan ooit in de hoofden en harten.van alle weldenkenden het besef geprent, dat het mis- dadig is wanneer volkeren op gezag van cnverantwoordelijke leiders elkaar vermoor- den, vruchtbare landstreken tot woesten-ijen maken en in vlammen doen opgaan wat eeu- wen van denken en werken tot stand ge- bracht hebben, Wij herdenken slechts het historische feit, dat nimnier vergeten kan worden en dat in de geschiedenisboeken aller landen vele ge- slachten lang tot de gewichtigste gebeurte nissen zal worden gerekend. Het jaartal 1914 is cen der belangrijkste uit de algemeene geschiedenis der volkeren. En ook uit onze eigen geschiedenis. Want al zijn wij buiten den wereldbrand gebleven, al is ons land gespaard voor de ver schrikkingen van den modernen krijg, toch is ons vaderland in 1914 een nieuw tijdvak in gegaan, en zijn de gevolgen der toenrnajige gebeurtenissen nog'van "dien aard, dat de toon plotseling uit zijn evenwicht gerukte slinger van ons maatschappeliik en economisch leven, hoewel haar schommelingen steeds Reiner worden, nog altijd niet haar rustpunt heeft gevonden. Na vier en cen half jaar vernietiging door vuur en lood en gassen is een periode van nerstel gevolgd, die in de eerste jaren nood wendig een periode van algemeene ontwrich ting en verwarring moest zijn. Op den distributietijd is de algemeene malai se gevolgd en nog heden ten dage kan geens- zins getuigd worden, dat ons maatschappe lijk en economisch leven weer in alle opzich- ten gezond is Goddank zijn wij in den tijd van opbouw van het vernietigde. In de verwoeste landstreken zijn nieuwe steden en dorpen verrezen, gesloten fabrieken en werkplaatsen zijn heropend1, verbroken handelsrelatics weer aangeknoopt cm de voor- naamste staafsliedeii van Europa werken reeds jaren lang aan de moei'lijkste taak van alles het herstel der vriendschappelijke internatio- nale betrekkingen, het tot elkaar brengem der volkeren, die elkaars beste zonen vermoorc hebben. Wij zullen ons tot ons land bepalen en den 31 Juli 1914 als een historischen datum herdenken. Ecrn datum der verschrikking, maar toch ook eene, die ons na zooveel jaren tot groote dankbaarheid stemt. Ons land bleef behouden, ons volk bleef gespaard. Or/-- land, het minst geteisterd, zal een der eersten zijn, die volkomen hersteld uit den al gemeenem malaise tijd voorschijn zal tre den, Het leven gaat meer en meer zijn normalen gang, handel en nijverheid vinden steeds grooter arbeidsveld, de naam van het gast- vrije Holland is tevens die van het land dat zelfbewust den weg der herscbepping heeb ingcslagen. Dat wij dit reeds bercikt hebben1, dankeu wij in hoofdzaak aan het feit dat wij buiten den oorlog bleven. En dit bedenkende, mag op dezen dag een woord van waardeering niet achterwege blij- ven voor de mannen, die tien jaren geleden onmiddt-llijk bereid bleken goed en bloed' voor de verdediging vam ons vaderland' ten offer te brengen Die huisgezin, positie en studie in den stcek lieten or-i aan de verre grens maanden en ja ren lang de wacht te houden, opdat ons volk beveiligd cm ons nationaal bezit behouden zou blijven. Duizenden van hen zijn in de burgermaat- schappij teruggekeerd en zeer velen hebben zich in uiterst moeilijke omstandigheden een nieuwen werkkring, eem nieuwe positie moe- ten verovcren. Tot hen alien gaat heden ons dankwoord. De regeering heeft hen lafen vertrekken toen hun dienstca niet meer noodig waren en zeer velen van hen, te zwak om te heroveren wat vco." hen verloren was gegaan, verkeeren in uiterst moeilijke levensomstandigheden. Voor hen zal cen beroep op de publieke liefdadigheid gedaaci worden. En daarom knoopen wij aan dit woord van hcrdenking. dat allereerst cen woord van dankbaarheid voor onze redding en daarnaast van groofen dank aan onze redders is, tevens de opwekking vast, naar vermogen mede te werken om dc Nederlandsche slacht- offers van den grcoten wereldbrand den strijd om het bestaan zoo gemakkeliik mogeliik te maken. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Er is niet veel nieuws over de confereritie. Het eenige feit dat heden te melden is, is de bijeenkomst der delegatieleiders, welke gister- avond plaats vond Deze bijeenkomsten, die sedert het begin der conferentie bijna dagc- lijks7 plaats vinden, hebben aan belangrijk- rijkheid gewonnen door de aanwezigheid van Hijmans, Belgisch minister van buitenland sche zaken, en baron Hayaski, Japansch am- bassadeur te Londen. Gemeld wordt, dat in'de zitting van gister- avond de voornaamste gedelege^rden op de hoogte zijn gebracht met het ingediende Fransche voorstel en dat zjj dit besproken hebben. Er haddem geen volledige v;eenkomsten plaats van de commissies, doch het is waar- schijnlijk dat de eerste en derde commissies vandaag zullen vergaderen. DUITSCHLAND EN HET GARANTIEVERDRAG. Een draadloos bericht uit Berlijn meldt, dat de Duitsche .bladen, een memorandupi der Duitsche regeering publiceeren betreffen- de Duitschland's- inzicht aangaande het ga- ratitieverdrag van den Volkenbond. In dat memorandum wordt aangetoond, dat Duitschland ten aanzien der volledige ontwa- pening in een onmogelijke positie zou gera- ken, wanneer het in gewapende conflicten tus- schen andere staten, op grond van de beslis- sing van den Volkenbond, zijn neutraliteit zou moeten opgeven ea dee! zou moeten ne men aan militaire maatregelen. DE BEWAPENINGSCONTRoLE IN DUITSCHLAND. Volgens een draadloos bericht heeft in den Franschen Senaat een der ledcm, senator Hommorat, de installing bepleit van een permanente controlecommissie in Duitsch land, om den Volkenbond onafgebroken over den stand der Duitsche bewapenine te kun- nen in-lichten. DE OVEREENKOMST VAN WASHINGTON GESCHONDEN. De sfaatssecretaris van buitenlandsche za ken heeft in het Lagerhuis medegedeeld dat de Britsche regeering Vie regeeringen van Amerika en Japgn er op heeft gewezem, dat het vervangea van scheepsgesdiut door stuk- ken van grooter kaliber haars inziens moet worden beschouwd als' een inbreuk op de overeenkomst van Washington. KROPBESTRIJDING IN BEIEREN. In Beieren is men thans ook met de be strijding van den krep naar het Zwitsersche voorbeeld begonnen, door het maken van een zc-ogenaamd „Vo-llGalz" met jodium-toevoe- ging, dat in de pilaats van het gewone keu ken zcyt aan de huishoudingem verstrekt zal worden. Met de bereiding van dit zout is be- last de Saline te Reichenhall onder voortdu rend toezieht der gezondheidsautoriteiten en van vakkundig en wctenschappelijk perso- neel. Bij een K.G. keukenzcut wordt ge- voegd 500 milligram jodetum kalicum. Daar een volwassene dagelijlcs ongeveer 20 gram keukenzout gebruikt, zou dc dagelijksche gift jodium op die manier 0.07 milligram bedra- gen voor een volwassenen. HET WOELIGE MAROKKO. Niet alleen de Spanjaarden, ook de Fran schen krijgen het al te kwaad met de Marok- kanen. Volkomen rustig is het wel zelden, jnaar de laatste dagen werd het erger dan gewoonlijk met de vechtwoede der inboorlin- gen. Er werd al gemeld, dat de bekenele loofdman Abd-el-Krim, van wien. de Span jaarden reeds zooveel te duchten hadden, met een groote troep volgelingen de grens van het Fransche gebied had overschreden en de Fransche'posten had aangevallen. Thans echter spreekt het persbureau van het hoofdkwartier tegen, dat Abd-el-Krim per- soonlijk den strijd heeft geleid De Franschen hebben een groep van 1200 Rifbewoners te- ruggedreven, die de grens waren overgeko- men. De Rifbewoners kregen daarbij 300 dooden, de Franschen 15 dooden en 20 ge- wonden. Deze nederlaag heeft veel indruk ge- maakt op de bewoners van den Rif, EX-KEIZERIN ZITA ALS FILM-STER. Een Fransch filmgezelschap is van plan een Habsburgsche propaganda-film samen te stellen. De inhoud zal in het kort zijn: de staatsgreep, overwinning en nederlaag van keizer Karl in Hcngarije, zijn cenzame docd op Madeira en de terugkeer van den jongen koning in zijn vaderland. In deze film zullen opnamen uit het werke- lijke leven worden ingevoegd, waaraan waar- schijnlijk de geheele keizerlijke faraihe, ook ex-keizerin Zita, zal meewerken k, TSJITSJERIN'S ZIEKTE. Naar het Russische Tel. Agentschap mede- deelt zijn de geruchten in de buitenlandsche pcrs over een ernstige ziekte van Tsjitsjerin sterk overdreven. Een maagaandoening noodzaakt hem het bed te houden. Hij is even- wel reeds aan de beterende hand en zal bin- ne;n enkele dagen de gewone audienties weer kunnen toestaan. HET AUTOVERKEER MET BEZET DUITSCHLAND. Begin dezer maand werd door automobie- len en motorrijtuigen, welke uit Nederland het bezette gebied ingihgen, vereischt, dat men be- halve de gewone borgstelling, een bedrag voor de wegenbelasting deponeerde. Dit bedrag werd geheven naar gelang het aantal paarde- krachten van den motor; het liep soms in de duizenden guldens. Bij terugkeer uit het be zette gebied werd dit bedrag gedeeltelijk te- rugbetaald. Het autoverkeer naar het bezette gebied werd hierdoor feitelijk onmogelijk gemaakt, hetgeen voor expediteurs en verdere handel- drijvenden, auto-ondernemers enz., groote ver- liezen te weeg bracht. De bemoeienissen van het ministerle van Buitenlandsche Zaken hebben er toe geleid, dat deze bepaling is ingetrokken en dat van gister af auto's en motorrijwielen weer vol gens de vroegere regelen (triptiek en cautie- stelling voor douanen) het bezette gebied kunnen inrijden. Een vrijstelling voor wegen belasting wordt aan de grens door de doua nen verstrekt. Naar de correspondent van de Telg. te Heerlen aan de grens vernam, blijft de be paling voor de rijwielen gehandhaafd. De- zelfde regelen worden toegepast als bij het inrijden van Belgie, n.l. borgstelling voor de waarde van het rijwiel, welke borgstelling te- ruggegeven wordt, wanneer men het bezette gebied verlaat. Arbeiders, die geregeld de grens passeeren kunnen op verzoek van de patroons een vrijstelling van deze borgstel ling bekomen. DE OVERSTROOMING IN CHINA. Naar uit Henkow wordt gemeld, staat het rivierniveau thans op 58 vcet, d. i. hooger dan sinds 35 jaar is voorgekomen. Het wa ter wordt onophoudelijk weggepompt, een pijipleiding wordt gebruikt om overstrooming af te wenden. Toch zal deze onvermijdelijk zijn, wanneer het water verder blijft wassen HUGHES TE PARIJS. Gisteravond gaf de Amerikaansche ge- zant te Parijs, Herrick, een diner, waaraan, behalve Hughes, ook Poincare deelnam. Zij hadden het over de kwestie der schadevergoe ding en over de opvattingen van de parle mentaire groep die de politick van Poincare steunt. Over den Europeeschen toestand heeft Hughes verklaard: De toestand is ernstig ihaar wij moeten vertrouwen hebben. Alle po- gingen moeten er op zijn gericht den vrede in Europa te herstellen en economische oplos- singen te bereiken, die de samenwerking tus- schen de groote volken mogelijk maken. Goed gezegd, maar het schijn-t tcch bijzon der mceilijk, cm die oplossing te bereiken want op het- oogenblik staat al weer te vree zen, dat het de Londensehe conferentie, die nu eindelijk het zieke Europa weer gezond zou maken, net zal gaan als al de vcrige bij eenkomsten der groote leiders van de hoogere politiek en cok zij dus op'niets zal uitloopen DE COMMU^ISTISCHE BEZWAREN VERWORPEN. Het Duitsche staatsgerechtshof in Leipzig heeft volgens het Hbld. de protesten van 4 communisten tegen den rechter van instruc- tie, dr. Vogt, voor ongemotiveerd verklaarc en de communistische bezwaren tegen de huis zoekingen in den rijksdag en in den Pruisf schcn Landdag verworpen. de. De bladen voegen er bij, dat ook bij Goe- moeldzjina Grieksche posten door Bulgaren zijn aangevallen. Waar zouden die voortdurende gevechten nog eens op uitloopen APEN TEN DIENSTE VAN DE VERJONGINGSKUUR. Uit Bordeaux wordt gemeld, dat daar twaalf Afrikaansche Ohimpansee's zijn aan- gekomen, die bestemd zijn voor de experimen- teele onderzoakingen in het laboratorium van prof. Woronof. Wegens het belang van de dieroperaties in verbar.d met de veelbespno- ken verjongingskuur volgens Woronof's sy- steem, heeft de Fransche regeering strenige orders uitgevaardigd1, am de jacht op apen te beperken, waarb:j o.a. is bepaa'd, dat deze dieren niet mogen worden gedood, tenzij dan uit zelfverdediging. De voor prof. Woronof bestemde apenwerden gevangen onder toe zieht en met toestemming van de regeering. Alleen voor wetenschappelijke en medische doeleinden worden off'icieele vergunningen verleend voor het vangen van apen en fen einde te voorkomen dat de dieren worden- ver- wond, mogen bij het jagen geen wapens, maar enkel netten en vallen werden gebe- zigd. VIJF DAGEN OP EEN ROTSEILAND. Den 17en Juli vertrok met uitstekend1 weer de kleine vischersboot „Sans_Peur" voor een pleiziertocht van St. Germain-Sur Ay (aan de Fransche kust bij het Kanaal) naar zee. In voile zee werd de boot door een hevigen storm overyalilen en ten slotte op de kust van een der nctseilanden van Ecrdhou nabij Jersey te pletter geslagen. Onder groote moeilijkhe- den konden de cpvarenden aan land komen. Zij moesten vijf dagen op het onherberg- zame kale rotseiland blijven voordat er hulp kwam opdagen. Hun voedsel bestond in dien tijd uit met groote moeite gevangen visschen, en sdielpdieren. Eenmaal per maand wordt het eiland aangedaan door het motorjacht van m-rs. Robbins, een weduwe te Jersey, terwille van mogelijk achtergebleven zeelie- den, daar Kanaalscheepjes dikwijls door den storm gedwongen worden de inhammen en baaien binnen te vluchten. Gelukkig voor deze schipbreukelingen was op 22 Juli de gebruikelijke dag van bezoek aangebro-ken. Zij hebben datikbaar van de gelegenheid geprofiteerd. HONGARIJE IN DE TOEKOMST WEER'EEN KONINKRIJK? Graaf Julius von Andrassy, die de vroegere keizerin Zita in Spanje heeft bezocht, heeft, teruggekeerd in Boedapst, medegedeeld, dat de keizerin er vast van overtuigd is, dat zij tegelegenertijd met haar gezin naar Hongarije zal kunnen terugkeeren en dat dan haar zoon Otto den Hongaarschen troon zal bestijgen. Dit is een eisch van wet en gerechtigheid en ligt volgens de ex-keizerin ook in het belang van Hongarije. Zij wacht In alle gemoedsrust het oogenblik af, dat de gebeurtenissen van- zelf tot herstel van de monarchic zullen lei- den. DUITSCHE SCHEPEN IN FRANSCHE HAVENS. Sedert het einde van den oorlog tot op he den was het Duitsche schepen verboden Fransche havens aan te doen Alleen voor he stoomschip „Cap Polonio" van de Hamburg Siidamerikanische Dampfschiffahrtsgesell- schaft werd een uitzondering gemaakt. Dit stoomschip kon een iijdlang Cherbourg aan- doen. Volgens de „Vossische Zeitung" heeft de Fransche regeering thans besloten dit al- gemeen verbod op te heffen. Binnenkort za er een verordening verschijnen, volgens welke vanaf 1 September Duitsche schepen alle Fransche havens, ook die in de Fransche ko- lonien, zullen kunnen aandoen. DE MET A AL-INDUSTRIE IN SILEZIe. Gistermorgen is in oostelijk Opper-Silezie de algemeene staking in de metaal-industrie en in den mijnbouw begonnen. Alle fabrieken en mijnen liggen stil. Hot bericht, dat deze strijc een actie was tegen de verlenging van den werktijd, blijkt echter niet juist te zijn, zegt het Hbld. Met den tienurigen werkdag had den de metaalrbeiders zich reeds zoo goed als verzoend. Zij willen er echter geen genoegen mee nemen, dat zij in tien uren evenveel ver dienen als vroeger in acht uur. Een Wolff-bericht uit Kattowitz meldt nog, dat de vakvereenigingen der beambten zich inog niet bij de algemeene staking hebben aan- gesloten Er zal in de verschillende bedrijven nog over gestemd worden. DE COMMISSIE VAN HERSTEL NAAR LONDEN. De Commissie van Herstel is gistermiddag om 4 uur naar Londen vertrokken, nadat het Engelsche lid der commissie sir John Brad bury telegrafisch had doen weten, dat hij van oordeel was, dat de uitn-oodiging aan de com missie aangeciomen moest worden. Vgrtrok- ken zijn: Barthou, voorzitter der Commissie van Herstel, Mauclere (Frankrijk), Salvago Roggi (Italie) en Delacroix (Belgie). De tweede Belgische gedelegeerde, Gut, is reeds te Londen. GRIE KSCH-BULG AARSCHE GRENSGEVECHTEN. Volgens de bladeq hebben aan de Grieksch Bulgr r-che grens gevechten plaats geliac tussche/ Grieken en Bulgaarsche benden Er zijn drie komitadji's gedood. Een aantal ko mitadji's, die gevangen waren genomen, wer den bevrijd door een andere Bulgaarsche ben den staat te verantwoorden hadden. Renier en nog vele andere beklaagden zijn vrijgesproken. Een aantal arbeiders en beambten -werd tot gevangeciisstraffen veroordeeld met een maxi mum van veertien dagen. DE MOORDAANSLAG 0° ZAHLOEL PACHA, Het onderzoek naar den aanslag op Sen Egyptischen premier Zaghloel Pacha heeft reeds belangrijke resultaten opgeleverd. Het heeft geleid tot'de arrestatie van een Egypti schen leeraar aan de polytechnische school te Cairo Hij werd in het bezit gevonden van documenten, die wijzen op het bestaan van een organisatie, die verband houdt met de vele moorden in den laatsten tijd in Egypte op En-gelschen en Egyptenaren gepleegd, ter- wijl die organisatie tevens betrokken blijkt te zijn bij den in 1910 gepleegdcn aanslag op den toenmaligen premier Mohammed pacha! Said. De Egyptlsche premier Zaghloel Pacha Is gistermorgen, vergezeld van zijn vrouw, te Parijs aangekomem. Hij werd door een vertes- genwoordiger van het ministerle van buiteflk landsche zaken ontvangen. De premier draagt zijn arm hog In een ver band, ten gevolge van den aanslag, onlangs op hem gepleegd. Zaghloel Pacha zal waarschljnlljk een week te Parijs blijven en zich daama voor een kuur naar Vichy begeven. k 1 NAKLANKEN VAN DE BELGISCHE SPOORWEGSTAKING. De jongste spoorwegstaking in Belgie heeft een naspel gehad voor de correcbconeele rechtbank te Antwerpen, waar senator Re nier, leider van den bond van spoorwegarbei dors en verschillende leden van het personeel zich vypgens inmengiug in de dkusfen van KORTE BERICHTEN« f- De Mexicaansche minister van buherf- .andsche zaken heeft bekend gemaakt, dat sovjet-Rusland door Mexico wordt erlkend. Sedert een paar dagen zijn de politick? gevangenen in de centrale gevangen is te' Warschau tot hongerstaking overgegaan. Op initiatief van de Aero club te Gothen burg zal van 9 tot 10 Augustus aldaar een1 luchtvaart meeting gehouden worden, ten- einda verschillende besprekingen te voeren. De Amerikaansche wereldvliegers heb ben gistermorgen te 10.30 Brough yerlaten met besteming voor Klrkwal. - Uit Rome wordt gemeld, dat gedurende een feest te Orbetello, een watervliegtuig, be- mand met Ceceterini en zijn mecanicien, neer- gestort is. De beide Inzittenden kwajnen om iiet leven. De schipbreuk van de „Ta!raI-Maru", waarbij tweehonderd personen vCTdronken, werd veroorzaakt door een aanvaring tijdiens mist. Het schip zonk in twintig minuten. - Herriot, de Fransche premier, heeft een bedrag van 10.000 francs gegeven voor da gezinnen te Ostende, die het slachtoffer zijn geworden van den jongsten storm op de Bel gische kust. Volgens een mededeeUng van Ludendorff in eea rede te Munchen zal Hitler op 10 Oo- tober weer in vrijheid worden gesteld. Door de hevige regens is een oliefabrleh te Ahmedabad bij Bombay ingestort. Men heeft reeds 20 personen in het ziekenhuls op genomen, terwijl nog 60 onder do pulnhooi. pen- begraven liggen. Uit Grimsby wordt geseind. dat (fe al daar thuis behoorende drifter „Jetsam" op da Noordzee gezonken is, na in aanvaring te zijn"' geweest met den Nederlandschen schoener ,,Huibertje". Ete bemanning werd gered Te Neurenberg heeft een brand gewoed in een pakhuis, waarin zich landbouwwerkn tuigen en benzol- en oliereservoirs bevonden. Drie brandweerwagens en een afdeeling rijksU' weersoldaten waren gedurende 4 uur onafge broken met de blussching van den brand be» zig. De materieele schade is buitengewooa groot. De oorzaak kon nog niet worden vast/ gesteld. Door het Inslaafl van den bliksiem fa Gent een pakhuis met vlas en andere ren afgebrand. De schade bedraagt eenige millioenen francs. De Fransche Kamer heeft met 338 tegen 204 stemmen het lucifersmonopoHe weder ink gesteld. Verder heeft zij het geheel der wets- ontwerpen aangenomen in zake de crediefen over 1924 op rekening van de algemeene bev grooting en de verhaalbaxe uitgaven. Te Lausanne is het deftiende intern atTo- nale stenografencongres geopend. Poincare komt morgen naar EuHc, waar, hij den graad van doctor honoris causa aan' de uriversiteit zal ontvangen1. Hij zal te Spa de gast zijn van den burgemeester. De „Vossisehe Zeitung" is tot 25 Dew cember in het Fransche bezette gebied verbo den, omdat zij in het numtner van 22 Juli een Fransche parade te Dusseldorp belachelijk zou hebben gemaakt. Op Zondag 3 Augustus a s. zal er voor de eerste maal sinds den orlog een1 Voetbal- ontmoeting plaats hebben tusschcn Duitsche en Belgische spelers te Keulen. De Belgi sche ploeg, uitsluitend bestaande uit arbeR ders, is samengesteld uit spelers van ver schillende steden. ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTOR. Op den Westerdijk te St. Annaparoclile reeds Dinsdag de motorrijder De Beer uit die gemeenie op zijn motor aan den linkerkant van den weg. De gevolgen van deze liandel- wijze bleven niet uit, want op een gegeven. moment kwam De B. in botsing met den auto van den heer "Eerlich uit Leeuwardcn. De B werd met zijn motor oy®*. dea jveg gesliar ALRMAARSCHE COORANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1