Do Langs De Moraaz. Aarzel nietlanger^® „MY VALET from LONDON" DepotBergerweg 5 Afkmaar. Coupons Effecten. en gerteht tot den president der Vereenigde Staten, waarin zij hun verlangen te kennen geven, in Liberia een eigen staat te stichten, alsmede een dergelijke petitie, geteekend door twee millioen negers in West-Indie aan ko- ning George en het Britsche parlement. Uit alle deelen der wereld zulln er neger-gedele geerden komen en zij zullen trachten een we- reldbond op te richten voor de bescherming van de rechten van het zwarte ras. Ter eere van de opening der conventie zullen groote optochten in New-York worden gehouden, waaraan door 3ClOOO negers wordt deelgeno- men met begeleiding van zestien neger-mu- ziekcorpsen. EEN SAFFIER ALS PRESSE-PAPIER In het Indische paviljoen op Wembley is thans een saffier te zien van ongewone grootte en schoonheid. Deze steen heeft wel een zon- derlinge geschiedenis. Jarenlang deed hij als presse-papier dienst op het bureau van een Britsch-Indisch ambtenaar, die van den wer- kelijken aard en de waarde van dit gebruiks- voorwerp geen flauvv vermoeden had. Zijn kinderen gebruikten den steen vaak bij hun spel als ware het slechts een stuk glas ge- weest. Men heeft de herkomst van den saffier tot In de 12e eeuw kunnen nagaan. Experts mee- nen dat hij deel heeft uitpemaakt van den haartooi van een oud afgodsbeeld. VOOR EEUWIG GESLOTEN. De stedelijke autoriteiten te Weenen hebben gelast, dat de eel in de gevangenis van The- resienstadt, waar Gabril Princip, de moorde- naar van aartshertog Frans Ferdinand en zijn gemalin gevangen heeft gezeten, voor eeuwig gesloten moet worden. Men weet, dat de moord op het aartsherto- gelijk paar, op 28 Juni 1914 te Serajewo ge- pleegd, het onmidellijk voorspel was van den Oostenrijkseh-Servischen, en daarmee van den wereldoorlog. DE CRISIS IN BULGARIJE. De vroegere Bulgaarsche gezant te Bel grado, Edxrof, thans leider van de Bui gaarsche immigranten in Joegoslavie, deelt over den toestand in Bulgarije het volgende mede. De toestand is er zeer gespannen. Da- gelijksch hebben botsingen plaats tusschen regeeringstroepen en de boeren. Het zijn mee- rendeels echter kleinere plaatselijke relletjes, iie geen groote beteekenis hebben. De terreur van de regeering-Zangkof zal center lciden tot een revolutie, die voorkomt uit het gevoelen van de geheele bevolking. Deze revolutie wordt door niemand georga- niseerd, maar zal een logische actie zijn op de terreur van de tegenwoordige regeering. De regeering-Zankof kent deze stemming zeer goed en tracht door provocatie verschil- Tende deelen der bevolking tot onbezonnen daden te verleiden, om daardoor gelegenheid en. haar politieke tegenstanders te onderdrukken. Men spreekt veel van het com- munistisch gevaar in Bulgarije, hoewel al ien, die met den toestand op de hoogte zijn, weten, dat tweederden der bevolking tot de agrarische partij behporen. Met haar berich ten over het communistisch gevaar tracht de regeering evenwel de openbare meening in xuropa te misleiden, ten einde tevens druk te kunnen uitoefenen op de Balkanstaten, o-p- dat deze zich niet zullen verzetten tegen een verhooging van het Bulgaarsche troepencon- tingent Terwijl de alarmeerende berichten in de pers verschijnen, stelt de Bulgaarsche regee ring door middel van haar gezanten te Praag en Parijs den eisch, dat aan Bul garije een verhooging van zijn troepenmacht Doven die in het vredesverdrag genoemd wordt toegestaan. Een revolutie zal het Bulgaarsche volk bevrijden. De agrarische partij is evenwel van meening, dat Bul garije niet vrij kan zijn zoolang de grens tus schen Joegoslavie en Bulgarije niet is geval- len. Wij zullen onze krachten inspannen om een vereeniging tusschen Joegoslavie en Bul garije te bewerkstelligen. Ons program is de vestiging van een Zuid-Slavischen staat, die zich uitbreidt van de Adriatische Zee tot aan de Zwarte Zee en de vereeniging van alle blaven in Europa, waardoor het mogelijk wordt, dat ook de andere rassen zich kunnen vereenigen. i HET LIJK VAN MATTEOTTI. De „Giornale dTtalia" heeft een bericht ontvangen, volgens hetwelk men vermoedt, dat een op 16 Juni op het groote openbare kerkhof te Rome begraven lijk het stoffelijk overschot van Matteotti is geweest. 1 DE OPSTAND IN BRAZILIe. Het personenvervoer op de spoorwegen is te Sao Paulo hersteld. Bij de gevechten tus schen de opstandelingen en de regeeringstroe pen zijn naar is gebleken, vele honderden burgers der stad om het leven gekomen Volgens de „New York Herald" is de op- standige beweging in Brazilie weder her- leefd. Generaal Lopez tracht nu to Porto Al legro een nieuwe regeering te vestigen. DE PORTUGEESCHE BUITENLAND- SCHE LEENINGEN De Portugeeschc regeering deelt mede, da! de minister van financien bij het Juntado Cre- dito Publico een bedrag in ponden sterling heeft gestort, hetwelk toereikend is voor de betaling van de interest op de buitenlanclsehe leeningen. Boven-dien zijn de noodige rnaat- regelen genomen om zoo spoedig mogelijk een begin te maken met het afstempd-.u te Londen en Parijs van obligaties in "het bczit van buitenlandsche houders DE MOORD OP JAURES HERDACHT. Ler herdenking van den moord op Jaures had de socialistische partii te Parij- D c.. - dag een plechtigen avond georganiseerd, waarbij het woord werd gevoerd door Leon Blum, Jouhaux, Paul Loebc, den vroegeren voorzitter van den Duitschen Rijksdag, Ro bert Williams, den leider der Engelsche ar-' beiderspartii, den Italiaan Turati, den Span- jaard De Unamonu, den Japanner Soesoeki en den Belg Vandervelde. Volgens een bericht uit Madrid, bevatten de plaatselijke bladen aldaar artikelen ter herdenking van den moord op Jaures. maar geef Uw kleedingstukhen voor ONZICHTBARE STOPPAGE in bewerking bij Beurspassage 14 - Tel. 44915 Willemsparkweg 175 Tel. 20333 Costoum chemisch reinigen f 2.50 k model-persen 1.25 1 keeren 22.50 mlng der BelerseHo rlvieren h'oudea aan. By "de Gemengd nieuws en een Grieksch bataljon een incident plaats gehad, waarvan 19 Bulgaren het slachtoffer zijn geworden. De Bulgaarsche Regeering heeft de noodi ge stappen gedaan. EEN ORENSINCIDENT IN GRIEKSCH- MACEDONIe. Volgens een bericht uit Sofia heeft in GriekscJi-Macedonie tusschen een Bulgaarsch DE CONFERENTIE TE LONDEN. De derde commissie heeft gister zeer bevre- digende vorderingen gemaakt, en is thans be zig een ontwerp-rapport op te stellen, dat he- den aan een plenaire zitting van de conferen- tie zal worden voorgelegd. Naar verklaard wordt, Zijn de leden der commissie het volkomcn eens geworden,, met uitzondering van een punt, n.l. de kwestie der overmaking van de herstelbetalingen. Wanneer hieromtrent nog niet van tevoren overeenstemming wordt bereikt, zal deze kwestie misschien naar de volledige zitting der conferentie worden verwezen. De plenaire zitting van de conferentie is op hedenmorgen 11 uur bepaald. Indien men, naar men blijft hopen, tot overeenstemming komt, is er geen reden om de uitnoodiging van Duitschland langer uit te stellen Een nader bericht van de Times meldt, dat ook gisteravond nog geen overeenstem ming is bereikt in de derde commissie. Het. punt van v<yschil tusschen Frankrijk en Engeland betreft de kwestie der arbitrage. Zooals bekend, werd overeengekomen, dat wanneer de C. v. H. van meening mocht verschillen omtrent een in gebreke blijven van Duitschand, die zaak zou worden uitgemaakt door een scheidsgerecht, bestaande uit drie onafhankelij-ke en onpartijdige personen. Deze methode wenseht Frankrijk ook toege- past te zien voor ieder geschil, ontstaande uit het Dawes-plan betreffende de Duitsche leve- ringen in natura. Volgens het vredesverdrag zal Duitschland de leveringen van steenkool en cokes voort- zetten tot einde van 1920 Maar het Dawes- plan voorziet ook in leveringen in natura. Voor het toezicht daarop zal een commissie van 6 .leden worden benoemd bestaande uit een Amerikaan, een Belg, een En-gelschman, een Franschman en een Italiaan. Het zesde lid zal zijn de controleur voor de herstelbeta lingen, die als voorzitter zal fun-geeren. Het punt van geschil .in de derde commissie is nu, dat Frankrijk aan ieder land in die overdrachtcommissie vertegenwoordigd, het recht wil geven om ieder geschil in haar midden ontstaan, over de leveringen in na tura te verwijzen naar voornoemd scheidsge recht. Van Engelsche zijde wordt daartegen ern- stig bezwaar gemaakt en wel op grond van het feit, dat op deze wijze vele gevallen van arbitrage zullen kunnen voorkomen, hetwelk kan leiden tot ondermijning van het gezag der commissie van overdracht. Ook wordt van Engelsche zijde verklaard, dat door het uitstel, verbonden aan een scheidsrechterlijke uitspraak, de waarde der Duitsche betalingen met het oog op de schommelingen in de valuta, zou kunnen af- nemen. Daarom wordt van Engelsche zijde voorge- steld slechts aan eenige, ten minste twee van de zes landen in de commissie vertegenwoor digd, het recht te geven bij een meeningsver- schil een beroep op arbitrage te doen. Daar- mede kan Frankrijk zich niet vereenigen. Van een oplossing van die kwestie hangt af of heden een plenaire zitting plaats vindt. De houding van de regeering der Ver eenigde Staten met 'betrekicing tot de door haar aan de Euroneesche landen verstrekte relief-leeningen blijft, naar wordt verklaard, ongewijzigd. Zij kan niet ingaan op eenig compromis, waarbij aan de Amerikaansche vorderingen afbreuk zou worden gedaan. Dit verklaart ook waarom de Amerikaansche re geering de uitnoodiging van de Engelsche regeering heeft afgewezen om vertegenwoor digd te zijn op dc conferentie die aanvanke- lijk tegen 15 Juli in het Engelsche departe- ment van Financien zou bijeenkomen om de verschillende kwesties te bespreken in verban-d met de liquideering dier leeningen. De con ferentie wordt nu op een later datum gehou- den, maar als Amerika er toch vertegen- woordigd zal zijn, zullen de Amerikaansche wetten dien vertegenwoordiger het toch on- mogelijk maken in te gaan op eenig voorstel hetwelk een vermindering dier schulden zou beoogen. De Amerikaansche regeering km alleen in gaan op voorstellen die een regeling der schulden beoogen, waarbij als basis de re geling wordt genomen. welke te dien aan- zien tusschen Groot-Brittannie en de Ver eenigde Staten is gctroffen, welk voorbeeld tot dusverre aleen nog slechts door Finland is gevolgd. VOOR DEN EEUWIGEN VREDE. In 1914. De een'drachf en 'de vaderlandsliefde, die ons toen sterkten. Alle partijschappen wer- den teen op^eheven. Hulde aan de mannen van 1813, die de onafhankelijkheid verover den, hulde aan de mannen van 1914, die Ne- derland ongerepten ongeschonden hebben we ten te handhaven. Door dit laatste hebben wij de achting van de geheele wereld gewonnen. Vele offers zijn gebracht, maar zij waren dat waard. Daar past een woord van dank aan vorstin en regeering om het mobilistie-be- sluit, om ten koste van alles de onafhankelijk heid te handhaven- De Koningin heeft steeds en met alles meegeleefd. (Applaus). Laat ons zweren, dat wij ook in de toekomst pal zul len staan voor onze vrijheid. Leve het vader- land. (Hoera's.) In gelijken geest spraken daarna de heeren Jansen, leger- en vlootprediker, de oud-gene- raal Weber en Albert Vogel Allen wekten op om het voorbeeld van 1914 ook in deze moei- lijke tijden ter harte te nemen, opdat Neder- land ook nu niet achter zal blijven in den eer- lijken wedstrijd der volken en zijn nationale kracht ten voile zal ontplooien. Om kwart over een werden de gezamenliike deputaties per extra trams naar Scheveningen gevoerd, waar aan den voet van het monu ment van leger en vloot de herdenking werd Tijdens de redevoeringen moesten de man nen van „Eerste Hulp bij Ongelukken" eeni ge malen optreden om onwel geworden toe- schouwers bij te staan In het Gemeentelijk Tentconstellingsge- bouw hebben de hooge autoriteiten en de honderden oud-gemobiliseerden zich na de toespraken bij het monument op den Strand boulevard vereenigd aan een eenvoudigen maaltijd. In de lengterichting van het ge- bouw, dat de gemeente welwillend had afge- staan, waren tien lange tafels geplaatst, waaraan twee hoofdtafels, loodrecht op de andere tafels geplaatst, aansloten. Toen alle oud-gemobiliseerden waren ge zeten, traden de voorzitter van den minister- raad, jhr. mr. Rtiys de Beerenbrouck, en de ministers van oorlog en van marine, de hee ren Van Dijk en Westerveld, binnen, vooraf- gegaan door generaal van Terwisga, en on- middellijk gevolgd door generaal Snijders en de andere hooge autoriteiten. Een donderen de ovatie, die eenige minuten lang aanhield, viel hun ten deel van de zijde der oud-gemo biliseerden, die zich alien van hun zetels had- den verheven. Generaal van Terwisga nam het eerst het woord, om alle aanwezigen nogmaals welkom te heeten en hen er aan te herinneren, dat dit maal voor ons, soldaten, slechts een noodra- tion is in verbeterde uitgave. Immers er moet zooveel geld zijn voor de mobilisatie- ■slachtoffers. Spr. uittc een woord van dank tot alle provinciale commissie, die zich zoo hebben uitgesloofd om de herdenking te doen slagen; aan hen, die de herdenking voor de- zen dag hebben geregeld, speciaa1 generaal Laatsman, die alles zoo gezellig heeft klaar- gemaakt. Nadat een oogenblik stilte was vcrzocht en generaal van Terwisga alien smakelijk eten had gewenscht, nam de maaltijd een aanvang. Een strijkje, uit enkele leden van de Kon. Mil kapel bestaande, speelde nationale liederen. Minister Ruys de Beerenbrouck, daama het woord nemende, sprak als voorzitter van den ministerraad de oud-gemobiliseerden toe en heette alien hartelijk welkom in de residentie De minister van oorlog, de heer J. J. C. van Dijk, nam daarop het woord, om blijk te geven van zijn medelcvcn in deze herden king. De offers, door de gemobiliseerden ge bracht, zijn niet tevergeefs gebracht! Immers de preventieve '.Tacht van d-e weermacht heeft den vijand buiten de grenzen gehouden. Zcolang de trouw der gemobiliseerden er zal zijn en de wil cm zelfstnndig te blijven, zoo lang zal N'ederland" dc plaats temidden der vclkeren bezetten, die het krachtens zijn roe- ping inneemt. Spr. eindigde met de mededeeling, dat de Koningin een blijk gegeven heeft van haar waardeering voor de arbeid van het Nationaal Comite dcor den voorzitter, generaal van Terwisga, te bencemen tot commandeur in de Orde van Oranj Nassau(Levendige toe- juichingen.) Spr. wekte op tot een driewerf hoera voor generaal van Terwisga. Verder deelde spr. mede, dat hem ter oore voortgezet met redevoeringen van prof. Blok en pater Borromaeus de Greeve. DE HERDENKING DER MOBIL IS ATIE. Van alle oorden des lands zijn gister de vertegenwoordigers der provincies en van vele steden op uitnoodiging van het Nationaal Herdenkingscomite naar de residentie samen- gestroomd. Aan de beide stations waren commissies uit het comite aanwezig ter ontvangst van de de putaties, die tusschen tien uur en half twaalf met onderscheiden treinen werden aangevoerd en zich groepsgewijs per tram en te voet naar het Malieveld begaven. Een reeds vrij talrijk publiek wachtte daar de groepen op, welke rondom het spreekge- stoelte werden opgesteld, terwijl de Kon. Mil. Kapel en het politie-muziekcorps vaderland- sche liederen speelde. Toen omstreeks elf uur ook Prins Hendrik aanwezig was, werden de deputaties het eerst toegesproken door den comite-voorzitter, lui- tenant-generaal Van Terwisga, die geduren- de het grootste deel van den mobilisatietijd het commando over het veld-leger voerde Nadat „geeft acht" geblazen was, heette de Jeer Terwisga alle aanwezigen welkom. De geheele weermacht aldus spr. is thans hier vertegenwoordigd, zjj het ook op een i kleine schaal. Wat wordt hier herdacht? De overstroo. i eensgezindheid van het Ngderlandsche volk Om het Monument voor Land- en Zeemacht had de politie gister weder een open ruimte afgezet. Op het terras achter het monument waren stoelen geplaatst voor de autoriteiten en verdere genoodigden. Onder de aanwezi gen werden opgemerkt de ministers Ruys de Beerenbrouck, van Dijk en Westerveld; de oud-opperbevelhebber van land- en zee macht, generaal Snijders; dc burgemeester van 's-Gravenhage mr. JAN. Patijn; de Commissaris der Koningin in Zuid-Holl^nd, baron Sweerts de Landas Wyborgh; het lid der Eerste Kamer, de heer Idenburg; opper- en hoofdofficieren, ko rpscomm an d an ten en inspecteurs der verschillende wapens; tal van leden van het Nationaal Comite met hun dames en de voorzitter van den Nederland- schen Journalistenkring, de heer Hans. Onder opgewekte marschmuziek der Kon. Militaire Kapel marcheerden de oud-gemobi liseerden de voor hen op den boulevard vrij- gehouden ruimte binnen, waar zij zich vlak voojr het monument opstelden Daar er nog een aanzienlijke plaatsruimte beschikbaar bleef, werd het politie-cordon opgeheven, zoo- dat ook de gewone toeschouwers dicht kon- den naderen. De terrassen van de boulevard- cafe's, gelegen tusschen het monument en het Wandelhoofd, waren dicht bezet met bezoe- kers, die op hun gemak de plechtigheid wil- den gades-laan. Ook het Kurhaus-terras ver- toonde een dichte menschenhaag. Nadat de kapel nog eenige muzieknummers had uitgevoerd, leidde generaal van Terwisga den eersten spreker, die bij de plechtigheid het woord zou voeren, prof. dr. D. J. Blok, hoogleeraar te Leiden, naar het podium voor het monument, waar zich de microfoon van het luidspreek-apparaat bevond. Deze hield daarna de rede. Na deze rede trad de oud-opperbevelheb ber, generaal Snijders, vergezeld van eenige officieren, naar voren. De oud-gemobiliseer den brachten hun een geestdriftige ovatie. Toen de toejuichingen wat bedaard waren, verklaarde generaal Snijders, dat de Kon-ink- lijke vereenigingen „Ons Leger" en „Onze Vloot" behodte gevoeld hebben uiting te ge ven aan hun dankbaarheid en erkenning voor de door de oud-gemobiliseerden bewezen dien- sten en voor de vele door hen in het belang van het vaderland gebrachte offers. De bestu- ren dier vereenigingen wilden kransen neer- leggen aan den voet van het monument voor land- en zeemacht als hulde aan de oud- gemobiliseerden en inzonderheid aan hen, die bij de vervuiling van h'un plicht zijn geval len. Generaal Snijders besloot zijn korte toe- spraak met een: Leve de oud-gemobiliseer den Nadat generaal Snijders de kransen had neergelegd, hief kapiteim Albert Vogel een: leve generaal Snijders! aan, dat enthousiast door de aanwezigen werd overgenomen Hierop betrad pater Boromeus de Greve het spreekgestoelte, om dezelfde rede uit te spreken, die hij reeds den avond tevoren te Rotterdam had gehouden Ook aan dezen spreker vielen bij herhaling luide toejuichingen ten deel. Na afloop der speeches speelde de kapel weder een vroolijicen marsch en defileerden de oud-gemobiliseerden over het terras langs de leden der regeering en generaal Snijders. Daarop begaf men zich naar't gemeente lijk tentoonstellingsgebouw, waar een eemvou- dige maaltijd zou worden gebruilct. was gekomen dat het plan bestaat om een herineringsmedaille uit re geven. De regee ring heeft goedgevonden. dat dit teeken, een zilveren kruis met de nationale kleuren, op de uniform wordt gedragen. Laat dit teeken dan niet alleen een herinnering zijn, maar tevens een belofie voor de toekomst. (Applaus.) Ten slotte verzocht spr. een hoera aan te heff-en voor den oud-opperbevelhebber, gene raal Snijders, waaraan geestdriftig "werd voldaan. De muziek speelde daarna het Wien Neer- landsch Bleed, dat al'en staande meezongen. Generaal van Terwisga sprak een woord van bartelijken dank voor de onverwacJhte on- derscheiding, die ten slotte door de comite's en alle medewerk-ers voor een groot deel is verdiend. De minster van marine, de heer E. Wes terveld, herdacht meer in het bijzonder dege- nen, die hier slechts zeer bescheiden zijn ver- tegenwoordigdde Nederlandsche vrouwen, die gedurende de mobilisatie hun echtgenoo- ten en zonen hebben afgestaan en die aan- spraak maken op onze groote dankbaarheid. Zij ook hebben met zooveel succes de ontbe- ringen der soldaten verlicht. Haar wensch ik te geden-ken. aldus spr. De gemobiliseerde vrouw: zij leve. (Luide toejuichingen.) Nadat het Friesche volkslied was gezon- gen, besteeg generaal Snijders, luide toege- juicht. het podium. Vele aandoenicigen, aldus spr., bestormen mij, te meer nu glj mij zoc hartelijk hebt gehuldigd bij het monument en hier. Ik betuig u daarvoor mijn hartelijken dank, omdat dit een overblijfsel blijkt te zijn van de goede verhouding tusschen leger en vloot en de opperleiding. Spr. riep uit de herinnering terug den mo- bilisatiedag, toen hij de treinen hoorde rol- len, die de gemobiliserden naar de grenzen brachten. Spr. was toen gerust: het mobili- satiebevel is uitstekend uitgevoerd', de dienst- plichtigen hebben prachtig gevolg gegeven aan den koninklijken oproep. De lste Augus tus is een eeredag geworden voor Nederland, dank zif de vaderlandsliefde der dienstplichti- gen. Ik heb, aldus spr., in die vier jaar nim- mer tevergeefs een beroep gedaan op de Ne- derlandsche gemobiliseerden. Daarvoor breng ik bun dank. Ik verze-ek u en- driewerf hoera aan te heffen voor de Nederlandsche land- en zeemacht! (Hoerageroep). De heer Van Zijl Langhout, uit PurmerencT. getuigde in een luimige toespraak weer op post te zullen zijn, wanneer de regeering hem weer noodig had De genoodigden en de oud-gemobiliseer den begaven zich daarna naar huis of naar de stations, terwijl het strijkje vroolijke sol- datenliedies, als aspirine e. d. speelde. Uit tal van andere plaatsen komen berich ten van herdenkingsredevoeringen, zanguit- voeringen en andere plechtigheden. DE RIJWIEL-BELASTING IN WER- KING GETREDEN. Vandaag. schreijf de Telg. gisteravond," Is de wet op de Rijwielbelasting in werking ge- treden. Zij, die nog geen plaatje op hun fiets hebben, worden thans nog niet beboet. Gedu rende deze mand onthouden de ambtenaren' zich namelijk, blijkens een Kon. Besluit, nog van het instellen van processen-verbaal, ten einde het publiek in de gelegenheid te stellen zich met de bepalingen der wet bekend te maken. De ambtenaren der invoerrechten en accijnzen en de rijks en gemeentepolitie, bepa- len zich dus thans tot het geven van waar- schuwingen. Van 1 September af is de ambtenaar be- voegd, wanneer hij iemand op een fiets ziet, zonder rijwielmerk, dezen aan te houden Hij kan dan den overtreder er op wijzen, dat deze een strafvervolging kan voorkomen door met hem een transactie aan fe gaan. De overtre der gaat mee naar den ontvanger. Deze beoor- deelt het feit, en legt hem, wanneer er geen verzwarende omstandigheden zijn, een boete op van 3, tevens den raad gevende, een rij wielmerk te koopen. Het nieuwe rijwielmerk geldt tot 1 Januarl van het volgend jaar. Dan zal er een nieuw merk komen. Of dit van een andere kleur zal zijn, dan wel voorzien wordt van het jaarta! 1925, is nog niet bekend. Wel zal getracht worden het een dusdanig uiterlijk te geven, dat't minder gemakkelijk is na te maken, dan het tegenwoordige. Te Amsterdam hebben zich al eenige moef- "lijkheden voorgedaan. welke de ambtenaren te beoordeelen kregen. Er was b.v. een rijwiel- handelaar, die vroeg, of hij op de plaatjes aan de fietsen, welke hij verhuurde zijn naam mocht zetten, teneinde te voorkomen, dat de merken gestolen werden. De man is naar het departement verwezen. Een meisje had het merk op den stang der fiets willen soldeeren en het plaatje was half verbrand. Zij vroeg nu een nieuw merk. Ook in dit geval werd aangdraden, zich tot het de partement te wenden- De Fransche senaat en de Kamer hebben be* sloten het stoffelijk overschot van Jaures naar het Pantheon te doen overbrengen. Walchenseeer Kraftwerke nabij Kriinn is de toestand kritiek en nog steeds komen uit het Beiersche Alpengebied en van de Zwabisch. Beiersche hoogvlakte berichten over buitenge. woon sterken rogenvaL Men schrijft ons: De Internationale Vredesweek van de Jeugd (I. V. W. J.) van 3—10 Aug. 1924. Nu voor de lOde maal wij bij het begin van de Augustus, maand aan den ramp van 1914 herinnerd wor< den, wordt van verschillende zijden de behoef. te gevoeld om te getuigen den wil van de menschheid tot vrede, de noodzakelijkheid om aan het proces van zelfvernietiging te ontko. men, dat onze beschaving bedreigt. De Vrijzinnig Christelijke Studentenbond en de Vrijzinnig Christelijke Jongerenbond, beide vrij.religieuze jeugd.organisaties, hebben zich er voor gespannen om dit jaar met kracht de vredesgedachte voor te staan en er met klem op te wijzen dat wederom er in de verte oor# logswolken aan den politieken hemel opdagen. Zij hebben zich daarom in rbinding gesteld met geestverwante jeugdorganisaties in alle landen en tevens met andere jongerengroepen met ethische doeleinde om samen te werken ten einde in de eerste week van Augustus lui» de te getuigen, dat wij alien zullen moeten strijden om een herhaling van 1914 voor goed te voorkomen. Dat dit werk intemationaal is opgezet blijkt hieruit, dat er te Chevreuse bij Parijs een bij. eenkomst belegd is voor dit doel en dat in ons land van 2 tot 5 Augustus te Soesterberg ook een groote vredesconferentie zal plaats hebben, bijeenroepen door de beide genoemde bonden, waar ook vertegenwoordigers van andere Jan. den worden verwacht. In Alkmaar en omstreken zal deze week ook niet onopgemerkt voorbijgaan. Verschillende groote platen, die de ver< schrikkingen van den'oorlog duidelijk "aantoo* nen zullen het publiek er aan herinneren, dat van 3 tot 10 Augustus overal gelegenheid is om door zijn aanwezigheid op plaatselijke sa» menkomsten deel te nemen aan de bevordering van de vredesgedachte. Behalve de plaatselijke V. C. J. B,.afdeelin. gen werken nadere jeugdgroepen mee bijv. de N. B. A- S. te Alkmaar, te Schoorl de J. V. O. Te Alkmaar werd begonnen met de bijeen. komst op Woensdagavond 30 Juli in de Luther, sche kerk, waar Ds. Eldering van Rotterdam sprak. be vredesweek zal worden besloten door een groote bijeenkomst op 10 Augustus. De brochures van Prof, van Embden en van Prof. Heering over nationale Ontwapening zul» len worden verkrijgbaar gesteld. Te Schoorl zal op 3 Augustus a.s. evenals andere jaren des middags door den plaatselij. ken predikant Ds. Boeke een hagepreek wot. KORTE BERICHTEN. Het Duitsche staatsgerechtshof tot be. scherming van de republiek heeft het protest van de communistische partij tegen de huis. zoekingen bij de communistische fractie in den Rijksdag en den Pruissichen Landdag afgewe. zen. De Argentijnsche wereldvlieger, majoor Zenni, is aangekomen en vier uur later naar Basra vertrokken. Hij was opgehouden door den mist. Zijn machine loopt voortreffelijk. De Duitsche Rijksraad heeft zich gister bezig gehouden met het regeeringsvoorstel in zake de afvloeiing van staatspersoneel. Hierbij zullen bepaalde beperkingen worden ingevoerd. De rijksdag heeft de bepaling in het regee. ringsvoorstel, dat alle beambten boven de 60 jaar zonder meer ontslagen kunnen worden, gcschrapt. De berichten over mogelijke den gehouden op het grasveld naast het vrien. delijk dorpskerkje onder de hooge iepeboomen. Daarvoor is als onderwerp aangekondigd „Van oorlogshaat naar vredeswil" Er wordt de nadruk op gelegd dat deze sa= menkomst plaats heeft niet in maar buiten de kerk, d. w z. dat ze dus niet uitsluitend be. stemd is voor leden van de hervormde ge. meente te Schoorl, maar dat ieder mensch die pacifistische sympathien of belang stelt in de» ze vragen er kan komen luisteren. Ook op den lOden, dus aan het eind van de week zal er waarschijnlijk op een ander terrein nog een sluitings.bijeenkomst worden georga. niseerd. Ook te Hoorn en Graft en de Rijp zullen er avonden belegd worden waarop hetzelfde on. derwerp zal behandeld worden, terwijl het Ge. westelijk V. C. J. B. bestuur eindelijk nog te Helder een twecdaagsche conferentie organi. seerde op 9 en 10 Augustus De inrichtende Comite's vertrouwen dat het publiek van de vredesgeachte'doordrongen zal zijn en dit zaL toonen door een warme belang. stelling en een groote opkomst. Onder Ifciding van een lid van de Provinciale commissie uit Heiloo, vertrok gister een aan« tal deelnemers aan de Nationale betoogin-g te 'ssGravenhage (Herdenking Mobilisatie 1914). Er waren 39 dednemers. uit den kring Alk» maar, terwijl er uit Alkmaar geen enkele ver' tegenwoordiger was; evenmin was uit Alkmaar van het Prov. Comite icmand afgevaardigd.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2