DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. So. 182 Honderd zes en twintigste Jaargang 1924 Dit nummer Besfaat uii 2 blaflen, ibonncmcntsprijs bij vooniitbctaling per 3 maanicii f2.-, fr. per post f2.50. Berrijsn. 5 ct. Attrertentiepr. 25 ct. p. rcgcl, grooterc letters naar plaatsrniintc. Brieven franco N.Y. Bock- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam CO, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie >o. 06. MA AND AG Directeur: 0. H. KRAK, HoofdrtdactcurTj. N. A DIM A', 4 AUGUSTUS Buitenland. DE CONFERENTIE TE LONDEN Overeenstemming bereikt. £r is te London overeenstemming bereikt. Nafr uit bankierskringen wordt gemeld, zijn alle voorbercidingen getrofien voor de plaat- sing van de intemationale leening ten bedra- ge van 200 millioen dollar, zooais voorzien in bet Dawes-plan. De helft hiervan zal in de Vereenigde Staten worden geplaatst. Te dien einde is een groot bankierssyndicaat ge- vormd, dat vrijwel alle belatigrijke bankinstel- lingen te New-York, Chicago en andere be- ktngrijke centra omvat. De bankiers acbten het nog te vroeg om de roorwaarden te beoordeelen. Zij wijzen er echter op, dat in ieder geval de rente hoog genoeg moet zijn om de leening voor het Amerikaansche publiek aantrekkclijk te ma im. Tegenover den heer Jullien van de „Petit Parisien" heeft Herriot, de Fransche premier, ijliilcens een bericht in „de Crt.", o. a. het volgende verklaard Wij hebben zoo ving Herriot aan uit- stekend werk verricht en ik ben verheugd over het resultaat. Ik sta er op te zeggen, dat wij dit vooraamelijk danken aan den Engelschen premier Mac Donald. Hij is het inderdaad gedurende deze conferentie geweest, die zich een groot staatsman heeft getoond. De -toc- komst zal bewijzen, dat de besluiten, die ge- nomerj zijn, "niet slechts in overeenstemming zijn met ae belangen van Engeland, rfiaar ook met de zaak van den vrede. Er heeft inderdaad gedurende de geheele conferentie tusschen Engelschen, Franschen, Belgen, Italianen, Japanners en vertegen- woordigers der Kleine Entente de meest op- rechte en de meest volledige hartelijkheid ge- heerscht. Duitschland dient nu zijn rol te begrijpen. Fianki*ijk heeft niet gemarchandeerd. De veer- hen dagen discussie, gedurende welke de ver schillende gezichtspunten en belangen tegen over elkaar werden gesteld, hebben aange- toond, dat het oogenblik gekomen is, naar nieuwe methoden te grijpen om den vrede te organiseeren. Wij hebben dat.gedaan en heb- be.ii nu het gevoel, dat de vrede mogelijk is. Er zijn vervolgde Herriot twee me thoden om de groote politieke verschillen te regelen, n.l het kanon en de arbitrage. Ik heb de arbitrage gekozen en ik wil gelooven, dat he moreele voordeel, dat daarvan voor Frankrijk en de geheele wcreld het gevolg zal zijn, nog grooter zal zijn dan de materieele voordealen, die van het accoord van London eveneens het gevolg zullen zijn. Reuter verneemt, dat thans vrijwel alle mceilij'khcden door de geallieerde conferentie uit den weg geruimd zijn. De rapporttn der eerste en derde commissie zijn met geringe en onbelangrijke wijzigingen aanvaard en alleen de kwestie van de regie-spoorwegen is naar den Raad van Zevcn vcrwezen. Thans is dus aanvaard het geheel der Fransche voorstellen in zake een algemeene arbitrage bij een in gebreke blijven van Duitschland ten opzichte van de leveringen in natura en de overmakingen. Ten opzichte van dit laatste punt is voldoening gegeven aan de cischen van Frankrijk in zake het over- gaan tot arbitrage bij verdeeldheid van stem men in de transfercommissie. De Duitsche delegatie naar de Londensche ccnferentie zal als volgt worden samenge- steld: Rijlcskanselier Marx, de rijksminister van Buitenlandsche Zaken Stresemann de rijksminister van Financien Luther, Minister^ aldirector Von Schubert, vertegenwoordigers van verschillende departemanten en bureau person eel. O. a. zullen vertegenwoordigd zijn de riiksministeries van Financien. Economi sche aangelegenheden en Bezette Gebieden. Voorts bevinden zich bij de delegatie ver tegenwoordigers van Pruisen en Beieren. De delegatie zou hedenmorgen naar London ver trekken. DE ONRUST 6P DEN BALKAN. Het blijkt meer en meer, dat de oorzaak van den verwarden toestand in Roemenie en van Je tegenwoordige onrust op den Balkan, ligt in de verscherpte Macedonische beweging, aldur de Tel. Sedert het sluiten van het vredesver drag zijn ongeveer drie vijfen van Macedonie 4an Joegoslavie gekomen, een vijfde aan Grie; tenland en een vijfde aan Bulgarije. Tot dus- verre heeft de irredentistische beweging zich steeds tegen Joegoslavie en Griekenland ge richt. Daarentegen scheen de Bulgaarsche re geering van Zankof van den strijd der Mace donische elementen verschoond te blijven Zelfs werd zij ervan verdacht de Macedonische beweging in het geheim te steunen. Voor dit vermoeden bestaat thans geen grond meer. Iu tegendeel in den laatsten tijd hebben zich Macedonische elementen van de Bulgaarsche regeering losgemaakt, zoodat zich thans ook in het tot Bulgarije behoorende deel van Ma cedonie de irredentistische beweging doet gel den ..Werwolf" en andere vaderlandsche bonden. Pas na langdurige onderhandelingen moch- ten zij hun krans neerleggen. Maar nauwe- lijks waren zij verdwenen of het zwart-rood- gouden lint werd eraf gescheurd en met den krans zelf gingen de Werwolven voetbal spe- len. DE STAKING IN POOLSCH OPPER-SILEZIe. De algemeen staking in Opper-Silezie hcefi in zooverre een verandering ondergaan, dat de bonden van liooger personeel, met uitzon- dcring van den vakbond, hebben besloten een sympathiestaking te beginnen. In een manifest van den werkgeversbond wordt de invoering van een arbeidstijdverlen- ging tot resp. acht, negen en tien uur gc- cischt Na aanplakking hiervan hebben de ar- beiders geweigerd het noodzakeliike werk te verrichten. Zij verlangen, dat dit manifest weer van de ingrngen der mijnen wordt ver- wijderd. HET IERSCHE GRENSCONFLICT. De beraadslagingen, welke Ramsay Mac- Donald en eenige leidende ministers met ver tegenwoordigers van Noord- en Zuid-Ierland tijdens het week-end hebben gehad, hebben tot geen definitief resultaat geleid. De onderhan delingen zijn „o-nderbroken", zooais men te Londen zegt, niet „afgebroken". Heden zou dat zij zich genoodzaakt heeft gezien, wegens de premier in het Lagerhuis welheht voorstel- len doen, om tot een oplossing van het con flict tusschen Noord- en Zuid-Ierland te gera- ken. KORTE BERICHTEN. Zaterdag is de toegang tot het mauso leum, waar het stoffelijk overschot van Lenin is begraven, opengesteld. Er was onmiddel lijk een groote belangstelling van de zijde van het publiek. De door Fransche commu- nisten te Moskou gebrachte vlag der Parij- sche commune van 1871 heeft een plants ge- lcregen in het mausoleum. Volgens de „Corriere della Sera" heeft Bulgaarsche regeering aan de geallieerden verzocht, haar toe te staan, een staand leger van 6000 man op de been te houden, zulks met het oog op het bolsjewistisch gevaar. Volgens beriehten uit Santos heeft het Braziliaansche Congres van den staat Sao Paulo een moratorium gelast voor den duur van 30 dagen. Te Philadelphia zijn door het springen van een heetwatcrbuis op de marinewerven twaalf personen gewond, ender wie een luite- nant en drie matrozen-arbeiders, alsmede acht burger-werklui. Men hoopt alien in het leven te houden. In Noord- It^lie heerscht, speciaal in de DE DUITSCHE VAKVEREENIGINGEN EN DE 8-URENDAG. In een resclutie, aangenomen door het be stuur van den bond van vakvereenigingen, wordt o a. gezegd: Wij wenschen een referen dum over de kwestie van den 8-urendag zoo- veel mogelijk te vermijden, aangezien een in het openbaar gevoerde strijd den aangevan gen wederopbouw van het Duitsche en econo- mische leven zou verzwakken en onrust in de tegen het vuur uitrichten. De boerderij brand- dc tot den grond af. De 20-jarige knecht H. Huls is in de vlam- men omgekomen Behalve het overgroote deel van den huis- hcudelijken inboedel, ging een schuur, die in de nabijheid van het huis stand verloren, waarin etenswaren waren opgeslagen. Drie koeien, een paard en een varken zijn verbrand. KAMPIOENSCHAPPEN BEHAALD. Bij den wedstrijd voor de Europeesche kam- pioenschappen roeien hebben de Nederland- sche ploegen 3 kampioenschappen behaald. VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DE STORMRAMP TE VL1SSINGEN. Naar wij vernemea bestaan er plannen om M.aandag 11 Augustus alhier een collecte to houden voor de slachtoffcrs van de storm- ramp bij Vlissingen. Er zal mdziek gemaakt worden, waarbij de muzikanten in visschcrspakken gekleed zullen zijn. HET NIEUWE RIIKSSCHOOLTOE- ZICHT. „De Standaard" is niet ingenomen met de reorganisatie van het schooltoezicht en schrijft: „Waar echter de bezuiniging er toe dwong minder geld uit te geven voor het toezicht, kan alleen de vraag in overweging genomen wor- den, of men voor hetzelfde bedrag, dat voort- aan uitgegeven zal worden, ook een grooter aantal personen had kunnen aanstellen En die vraag meenen wij wel bevestigend te kun- nen beantwoorden. Wat is nu het geval? Ve- len hebben verhcoging van salaris gekregen" Niet 4, maar 5 perscnen ontvangen nu het salaris als hoofdinspecteur; niet 27, maar 56 personen worden thans bezoldigd als inspec- teur. Op zichzelf inaakt dit reeds een eigen- aardigen indruk. Terwijl de onderwijzers in salaris achteruit gaan, krijgen de mannen, die hun school bezceken verhooging van salaris- Dit alles had voorkomen kunnen worden, als maakt, strekkende om in artikel 26 der wet „niet langer dan gedurende vier jaren" te ver- anderen in: „niet langer dan gedurende zes jaren". De memorie van toelichting luidt als volgt: Artikel 26 der Arbeidswet 1919 geeft, na de wijziging, die daarin is gebracht, bij de wet van 20 Mei 1922 (Staatsblad no. 364), den minister, met de uitvoering van de wet belast, de bevoegdheid voor een door hem bepaalden tijd, echter niet langer dan ge durende 4 jaren na het tijdstip, waarop de wet gedeeltelijk in werking is getreden, toe te staan, dat in een bepaalde fabriek of werk- plaats arbeiders gedurende ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid verrichten. Dit artikel had oorspronkelijk het zelfde doel ten aanzien van bepaalde fabrie- ken of werkplaatsen, als artikel 27 dier wet beoogde met betreking tot geheele bedrijfs- leeren takken, te weten: aan de industrie gelegenheid te geven om zich geleidelijk aan te ^passen aan de normen dier wet betreffende den ar- beidsduur. In de laatste twee jaren intusschen is van artikel 26 vrijwel uitsluitend gebruik ge maakt om jeugdige personen van 14 en 15 jaar in een fabriek of werkplaats te kunnen doen overwerken, wanneer dat noodig was om te voorkomen, dat anders een- overwerk- vergunning voor oudere arbeiders in die in- richting krachtens artikel 28 der wet ver- leend, niet tot haar recht zou kornen. omdat bij het cverwerk de hulp van 14- en 15-jarige arbeiders onmisbaar was. Krachtens artikel1 28 der wet toch kan geen eigenlijk overwerk voor 14- of 15-jarigen worden tocrestaan, aansrezien het tweedc lid van dit artikel be- paalt, dat bij het verleenen eencr vergun- ning ingevclge het eerste lid in acht geno men meet worden, dat bedoelde jeugdige per scnen niet langer dan gcmiddeld 48 uren per week arbeid mcgen verrichten. De in artikel 26 der Arbeidswet 1919 vast- gestelde termijn loopt met 23 October a.s. af. bedrijven zou veroorzaken. Mocht men lan;gs I provincies Bergamo en Verona, een voor den weg van onderhandelingen evenwel niet Augustus ongewone koude. Er schijnt een tot een resultaat komen. dan kan nog altijd „koudegolf" in het spel te zijn een volksstemming worden uitgeschreven EEN NATIONALISTISCH COMPLOT IN DUITSCHLAND In het Memelgebied is een door Duitsche nationalisten op touw gezet complot voor een opstand ontdekt, wejke opstand in den nacht van 4 op 5 Augustus zou moeten uitbreken. Een dezer dagep gehouden bijeenkoihst der samenzweerders werd, volgens de „Memel- Zeitung", door de politie verrast, waarbij be- langrijk materiaal in beslag werd genomen. Zij wilden een Memelrijksstaat stichten met algeheele autonomic. Er hebben arrestatie? plaatsgehad. DE OORLOGSHERDENKINGEN IN HET BEZETTE GEBIED. De ngelsche bezettingsautoriteiten hebben toegestaan, dat ,op den gedenkdag van het begin van den oorlog, den 3en Aug., demon straties worden gehouden, waarbij het ge bruik van de zwarbrood-gouden vlaf of van de Pruisische kleuren of van plaatselijke vlaggen is toegestaan. De vlaggen mogen echter slechts halfstok geheschen worden, ten einde de gedachtc van herdenking van het begin van den oorlog beter te doen uitko- men. De Fransche autcriteiten hebben in het be zette gebied op dien dag alle vlagvertoon verboden, cok halfstok. Voorts zal op dien dag geen toestemming tot het houden van vergaderingen worden verleend. OVERSTROOMING IN BEIEREN Naar uit Miinchen gemeld wordt, heeft de Watersnood in Beieren reeds op verschillende plaatsen geleid tot* onderbreking van het spoor weg verkeer. Op het traject Mittenwald- Garmisch staan de rails onder water, zoodat het verkeer slechts met de grootste moeite kan worde onderhouden. De' verbindingsbrug tus schen Beieren en Wiirtenburg bij Illertissen is door het hooge water weggerukt; ook de te iefoon en telegraafleidingen zijn op tal van plaatsen onderbroken- De rivier Salzach heeft, zoowel in Salzburg als elders buiten zijn oevers getreden, een groot gebied overstroomd en zeer ernstige schade aangericht. Verschil lende personen zijn in de golven omgekomen DE NAGEDACHTENIS DER GESNEU VELDEN. In een klein plaatsje bij Halle zou de plaat selijke afdeeling van de „Reichsbanner" een krans leggen aan den voet van een monument voor in den oorlog gesneuvelden. Bij aan- komst vonden zij echter het standbeeld omge- ven door een dichten kiing van leden van de Twee inbrckers hebben een overval ge- waagd op het spoorwegstation Lackawanna, aldus wordt wit New-York geseind. Zij wer den door den dienstdoenden employe ver rast, die de bandieten uit zijn revolver kogels achterna zond. Zij vuurden terug en kwetsten hem tweemaal. Een der bandieten werd ge- doodde andere entkwam. Het dagblad-, bioscoop- en theaterbe- drijf te Dublin is stilgelegd door een staking der gemeentewerklieden, die den electrischen stroom afsneden. De tram kan, op eigen kracht, blijven rijden. De mntrozen en stokers van de" trans- atlantische booten „Lafayette", „Ontario", Mount Venloux" en „Savoie" te Havre zijn in staking gegaan. Zij eischen een oonsver- hooging van 5 francs per dag. De La fayette" en de „Ontario" moeten Zondag vertrekken. Het voor eenigen tijd in de bladen ver- schenen bericht, dat de Duitsche gezant te Washington Wiedfeldt zijn ontslag zou ne- men, blijkt thans, volgens de Telegraaf, on- juist, althans voorbarig. Er was reeds eenigen tijd geleden sprake van dat hij zou heengaan, maar tot een positieve mededee- ling is op het oogenblik nog geen aanlei- ding. De ministerraad te Rome heeft het mi- litie-ontwerp aangenomen. In deze wet wordt het instituut der militie nader geregeld. ter wijl bepaald wordt, dat de militie deel uit- maakt van de gewapende macht van den staat. De express BarcelonaPariis is bij Gourdon met een goederentrein in botsing ge komen, waarbij de machinist van den express werd gedood en tien passagiers gekwetst. De Engelsehe romanschrijver Joseph Conrad is te Londen overleden. Te New-York heeft Vrijdag, in verband met het internationaal congres der zwarte volken, een optocht plaats gehad, waaraan meer dan 30.000 negers deelnamen. Volgens een bericht uit Rome heeft de Italiaansche regeering een wetsontwerp uit- gewerkt in zake de rechispositie van de staatspers. men den moed had gehad het stelsel van cen- feQ-enwoordige toestand in verschillende tralisatie los te laten en tot decentralisatie takken^van industrie, b.v. in de aardewerkin- over te gaan". dustri? en in de katoon-, jute- en vlasspinne- ZWAAR ONWEDER rij. is echter van dien aard. dat de bevoegd- Tijdens het hevig onwee'er te Amersfoort heid om zoo ncodig ook door 14- en 15-jarigen sloeg Zaterdae de bliksem in het niagazijo van de firma Klasser in de Kampstraat. Doo- de aanwezigheid van zeer veel brandbare stoffen, zooais garen, band, sajet, lucifers enz grepen de vlammen snel om zich been. De brandweer was den brand echter spoedig meester. Een groot gedeelte van het gebouw bleef gespaard. Verzekering dekt de schade. AAN BOORD OVERLEDEN. Van het Zaterdagnacht uit Amsterdam ver- troken s.s. „Altenor" van de Maatschappij „Oceaan" werd te Hoek \an Holland aan land gebracht het lijk van den 44-jarigen bootsman a. M. wonende te Slotcn, die Zater- dagmorgen, omstreeks zes uur, plotseling overleden was. LEENING 4.000.000. B. en W. van 's-Gravenhage stellen den ge- meenteraad voor om door tuschenkomst van de bankiersfirma Heldring en Pierson ten Gomened Nienws BOERDERIJ AFGEBRAND. Door het inslaan van den bliksem geraak- te gisternacht de boerderij van Geert Prins te IJhorst bij De Wijk in brand. Met het gebrekkige bluschmateriaal van de gemcente De Wijk kon de braadweer aiets langer dan gemiddekl 48 uren per week te dcen werken, niet kan werden gemist. De ondergeteekendc acht het daarom ge- wenscht, dat de den minister van arbeid, ban del en nijverheid tot 24 October a.s. bij artikel 26 toegekenfle bevoegdheid wordt ver- lengd voor den tijd van hvee jaren. Het hier- bijgaand voorstel is da art ce strekkende. GARANTIEVERDRAG. De minister van buitenlandsche zaken heeft namens de Nederlandsche regeering in een antwoord aan het Volkenbondssecretariaat de inzichten der Nederlandsche regeering be- ker.d gemaakt betreffende't ontverp-verdrag tot wederkeerigen bijstand (garantieverdrag.) De tekst van dit antwoord is aan de Staten- Generaal medegedeeld. Het slot van deze tekst luidt als volgt: Terwijl derhalve de Nederlandsche regee» ring hare bedenkingen tegen het ontwerp-ver- drag handhaaft, blijft zij zich rekenschap ge- laste der gemeente s-Giavenhage een 6 pC ven van grroo(e belang, dat voor de gehee' leening aan te gaan tot een bedrag van 4,000,000. De leening wordt aangegaan te gen den kcers, welke B. en W. met genoemde bankiersfirma zijn ovcreengekomen GEARRESTEERD. Naar men uit Essen meldt, heeft de recherche te Bonn twee gewezen cfirccteuren van de Brusselsche Bank te Amsterdam gear- resteerd, die 10 maanden geleden waren ge vlucht met 2 millioen gulden, die zij hadden verduisterd, en sindsdien te vergeefs door de Nederlandsche politie waren gezocht. Zij had den zich sinds acht maanden te Bonn en cm- streken opgehouden. ACHT MENSCHEN VERDRONKEN. De familie van den op de Zuiderzee in den storm van 18 Juli j.l. omgekomen schipper Tielemans uit Lemmer, meldt, dat het huisge- zin van den schipper bestond uit man, vrouw en acht kinderen. Zes kinderen waren aan boord, zoodat in totaal bij het zinken van zijn schip acht personen om het leven kwamen. Tot nu toe zijn zes lijken gevonden; verrnist worden nog de lijken van de vrouw en een 15-jarigen jongen. DE RIJWIELBELASTING. Het Tweede Kamerlid Weitkamp heeft den minister van financien de volgende vragen gesteld 1. Is het den minister bekend, dat door sommige belastingontvangers aan kleine land'bouwers, die op grond van art. 1, al. 4, der Rijwielbelastingwet (Staatsblad no. 306), en daarop overigeps wettclijk recht hebbende, het in genoemd art. 1 bedoelde kos- telooze belastingmerk vragen, dit merk wordt geweigerd op grond dat bovengenoemde ca- tegorie van personen voor hun beroep of be- drijf geen rijwiel noodig hebben? 2. Is de minister niet van oordeel, dat ook door den kleinen bcerenstand een rijwiel in het bedrijf onontbeerlijk is? 3. Zoo ja, is dan de minister bereid zooda- nige instracties geven, dat ook aan oyerigens in de termen vallende kleine boeren dit voor- recht niet onthouden worde? WIJZIGING VAN DE ARBEIDSWET 1919. De minister van arbeid, handel en nijver heid heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid een voorontwerp van wet tot wijziging van aft. 26 dgr Arbeidswet 1919 aanliangig ge- le wereld in de vermindering van bewapening is gelegen, alsmede van de noodzakelijkheid, een weg te vinden, die tot de oplossing leidt van dit overwegende vraagstuk. In plaats van toevlucht te nemen tot een stelsel van es- sentieel militair karakter, gebaseerd op machtsoefening, is de Nederlandsche regee-j ring van oordeel, dat voor alles het streven er op gericht dient te blijven, de verdere ontwik- keling te bevorderen van het gansche samen- stel van de instellingen van den Volkenbond en zijn geest van verzoening, samenwerking en onderling overleg in toepassing te bren- gen- in het intemationale leven der volkeren en in de onderlinge betrekkingen der Staten. Zoo- dra de Volkebond algemeen zal zijn en de sta ten zich waarlijk en volledig bereid toonen, zich naar de voorschriften en dten geest van het grondverdrag te gedragen, met name wanneer het geldt het onderzoek en de vreed- zame beslechting van geschillen, die tot een breuk zouden kunnen leiden, zal daarmede dc sfeer van intemationale veiligheid en vertrou- wen zijn geschapen, die de krachtigste drijf- veer, maar tevens de onmisbare voorwaarde voor de algemeene vermindering van bewape ning zal zijn. Het streven van de Nederland sche regeering, die een der eersten is geweest om de verplichte rechtspraak van het Perma- nente Hof van Internationale Justitie te aan- vaarden, zal er steeds op gericht zijn, de rechtwaarborgen van den Bond te versterken en de voor zijn doelmatigbeid noodzakelijke universiliteit te bevorderen. Doch zij acht zich niet gerechtigd haar steun te verleenen aan voorstellen, die, veeleer een machts- dan een rechtsorganisatie in het leven roepende, zou den voeren tot politieke groepeering op mili taire basis en dien ten gevolge tot ontbinding van de intemationale gemeenschap, in plaats van het denkbeeld van eenheid en algemeene aaneensluiting te versterken, dat een der grondbeginselen is van den Volkenbond. TARIEFWET. De Kamer van koophandel en fabrieken voor Rijnland te Leiden heeft inzake het ont- werp-Tariefwet een adres gezonden aan den minister van financien. Met ingang van vandaag heeft het hoofd- bestuur van den Vrijheidsbond in de plaats van den heer D. Manassen, die wegens dmk- ke werkzaamlieden als zo<.danig heeft be dankt, tot leider van het bureau-Tariefwd AARSCHE CODRANT. In dien strijd streeft de Macedonische be; weging naar gewelddadige botsirtgen met Joe goslavie, Griekenland en Bulgarije en de res geering van dit laatste land verklaart daarom, dat er militaire'maatregelen tegen de Maccdo* nische opstandelingen getroffen moeten wor* den. Het wantrouwen tegen Bulgarije wordt op het oogenblik echter voomamelijk door Grie* kenland gevoed ^en iedere bewering over ge* wapende botsingen aan de Griek*Bulgaarsche grens wordt door de Grieksche regeering ge* weten aan de schuld van Bulgarije. Van vele zijde wordt de overtuiging tot uiting gebracht dat deze geconcentreerde op* standsbeweging van Macedonie met bolsjewis* tische propaganda in verband staat, daar Rus* land op het oogenblik den Balkan als een be* langrijk gebied van actie beschouwt. Of het verblijf van Radek te Moskou in dit verband resultaten voor de sovjet*politiek op den Bab kan heeft gehad weet men niet. In zeker opzicht kan men de gebeurtenissen op het oogenblik als een Russisch voorposten* gevecht in den strijd om BessarabiiJ beschou* Uit Boekarest wordt gemeld: De tegen gis* ter (Zondag) voorgenomen demonstraties der Roemeensche oppositie-partijen werden door de poltie verboden. Nader meldt de TeL: De Roemeensche militaire attache's In Bulgarije en Turkije, die in Roemenie met ver* lof waren, hebben dringende orders ontvangen onmiddellijk naar hun posten terug te keeren. Men brengt dit in verband met de in Bulgarije te verwachten onlusten. Verwacht wordt dat Roemenie en Turkije Bulgarije zullen helpen als er onlusten moch* ten uitbreken. De Grieksche generale staf heeft den minis* ter van Buitenlandsche Zaken medegedeeld -De oprichting van het Van DaIe*monu* ment te Sluis zal niet volgens het oorspronke* lijk plan op 8 Augustus naar vermoedelijk be* gin September plaats hebben. de voortdurende bewegingen van Macedoni* sche benden, aan het leger bevel te geven die benden ook op Bulgaarsch gebied te achter* volgen en daar onschadelijk te maken, als de aanvallen niet worden gestaakt. De Joegoslavische regeering heeft bericht ontvangen, dat de Grieksche grensbewaking Joegoslavische onderdanen, die in Griekenland over de grens werken, aan mishandeling bloot* stelt Een groep Joegoslavische burgers werd door de Grieksche grenswacht gevangengeno men en over de Bulgaarsche grens gezet, waar zij weer aan vijandelijkheden van de zijde der Bulgaarsche grenswacht blootstonden. Giste* ren kwam, zooais gemeld, een groote groep Joegoslavische burgers over de Grieksche grens, die evenwel door de Grieksche grens* wacht met geweren en machinegewerfin werd beschoten, waardoor 19 personen werden ge* dood. De Joegoslavische regeering is van plan, een scherp protest aan de Grieksche regeering te zenden.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1