Stadsnieuws. De huldiging van den beer J. M. OTTO. Zaterdag is de heer Otto gehuldigd in verband met zijn 50-jarig jubileum als direc teur van verschillende muziekcorpsen. Ruim 6 uur ging van het Waagplein een drletal muziekvereenigingen ,t. w-„St. Cae- cilia", „Ons Genoegcn" en „Excelsior". De bescherinheer van „Ons Genoegen", mr. A. P. H de Lange, had in een auto plaats genomen. In optocht ging men naar het huis van den jubilaris, aan de Oudegracht, waarvoor een eerepoort was geplaatst door „Paganini". Bovengenoemde muziekgezelschappen de- den achtereenvolgens een nummer hoorcn voor de woning van den heer OttS. Een groote schare belangstellenden stond op de bruggen in de nabijheid en langs dm water- kant. Nad at alle leden van het A. S. O. „Pagani- ni" zich ten huize van den heer J. M. Otto verzanield hadden, sprak de voorzitter den jubilaris ongeveer als volgt toe: Geachte heer Otto. Het is voor het besituur en leden van het A. S. O. „Paganini" een groot genoegcn dat wij in de gelegenheid ge- stelt worden u te huldigen ter gelegenheid van ut/ gouden jubileum als dirigent Waren wij de traditie getrouw gebleven, dan hadden wij u in het openbaar gehuldigd. Het bestuur hceft echter gemeend van dezen regel fe moe- ten afwijken en het een intiemer karakter te moeten geven, omdat „Paganini" in haar nog slechts korte bestaan, doordat Vij wekelijks ten uwen huize repeteeren, met de familie Otto als het ware een geworden is. Hierna sprak dc vooTzitter nog waardce- rende woorden over zijn leiding als dirigent ran het strijkorkest en sprak den wensch uit, dat het den jubilaris moge gegeven zijn nog lange jaren het dirigeotschap van de vereeni ging te mogen waamemen en dat het den di recteur moge gelukken de prestaties van het ensemble steeds hooger op te voercn. Na nog een bescheiden blik in het verledcn van den jubilaris, eindigde de voorzitter zijn rede met het aanbieden (door een van de da- mes-leden) van het orkest van een prachtige bloemenmand en feliciteerde den jubilaris en zijn echtgenoote en dochter met dezen voor hen zoo gedenkwaardigen dag Zichtbaar onder den indruk danktc de grijze jubilaris. Mr. A. P. H. de Lange sprak hierna als ywlgt: Zeer geachte jubilaris! Als beschermheer van het fanfarecorps ,,Ons Genoegen", is het voor mij een bijzon- der aangename .taak, om u op dit oogenblik te komen gelukwenschen. En cok ontving ik het verzoek van het be stuur van een dev jongste muziekvereenigin gen, die onder uwe leiding staat, om u met een enkel woord hulde te brengen. Het is van de vereeniging, die den n.aam draagt van den Italiaanschen componist uit het begin der voorgaande eeuw van Paganini. Het is, geachte jubilaris, thans ongeveer 50 jaar, een halve eeuw gelegen. dat u benoemd werd tot dirigent van het Stedelijk Muziek- corps te Alkmaar. Maar deze benoeming zoude niet hebben plaats gevcoden, wanneer u voor dien tijd de dirigeerstok niet had ge- zwaaid. Het woord zwaaien is niet de juiste uitdrukking; beter is: rythmisch bewogen. Uwe wijze van dirigeeren was eigenaardig kalm en zoo, dat met een enkelen wenk, de spelenden u konden verstaan. Ben ik goed in- gelicht, dan werden reeds zeven jaar te voren gezelschappen door u gedirigeerd. Gij zijt uw tijd vooruit geweest, jubilaris. Wie had ooit kunnen denken, dat Alkmaar, de stad onzer inwoning, ooit zou worden ecu centrum van muzikaal leven? Welnu, dat feit danken wij aan mannen zooals gij zijt, jubilaris, die met onverdroten ijver, met voortdurende inspanning en zelfs zonder daarbij te kunnen rekenen op een rede- lijke bezoldiging, de muziekkunst hebt aange- kweekt. En daarin ligt de reden, dat thans zoovelen u huldigen. Door uw werk is het ons gegeven, de mu- ziek beter te waardeeren. Hij die zelf een in strument bespeelt, geniet van een concert veel meer, dan iemand die er niets van weet. Thans begrijpen wij meer en beter dan vroeger uw verdienste. Daaraan geven wij uiting. Het is een feestdag voor u en voor uwe vrouw en dochter. Hierbij heb ik het genoe gen, namens „Ons Genoegen", u een couvert aan te bieden, om u een blijvende hcrir.uering aan dit feest te kunnen aanschaffen. Zeer onder den indruk dankte de heer Ottty den sprcker voor zijne huldigingsrede. Hierna werd de eerewijn rondgediend en vervolgens noodigde het bestuur van „Paga- r.ini" den jubilaris en mr. A. P. H. de Lange uit in de gereedstaande auto plaats te nemen. De eerste spreker was de voorzitter van „Ons Genoegen", de heer Ten Pas, die er op woes, dat de heer Otto van „Ons Genoegen" ge- maakt heeft, wat het thans is. Spr. hooptc, dat de directeur nog lang bij de vereeniging mag verkeeren. Hij wmschte hem een lang le ven. Dat dit leven moge zijn een leven van vreugd en voorspoed en gezondheidDit is de wensch van „Ons Genoegen". (Applaus). Een bloemenmand vergezelde deze woor den. De heer Ditmars, voorzitter van het huldi- gingscomite, wees er op., dat het den 29sten Juli 50 jaar geleden was, dat de heer Otto voor het eerst den dirigeerstaf ter hand n'am Niet alleeu als directeur, aldus spr., wijdde gij u aan de kunst, maar gij hebt uw geheele leven aan de muziek gegeven. Zoo, dat veleh, die hier zijn en ook velen van uw vroegere leerlingcn, die thans in den vreemde zijn, kunnen getuigen wat gij voor hen zijt ge- weest Ik weet, dat de kunst dikwijls slecht gewaardeerd wordt. Wat geen stof is, wordt gewoonlijk niet gewaardeerd. Geestelijke kracht wordt niet erkend, omdat zij niet be- grepen wordt. Maar dat heeft u niet ontmoe- digd, want gij hebt bij dat alles waardeering gevenden. Spr. wees er dan op, dat er in den vreem de, zelfs in Zwitserland, vroegere leerlingen van den heer Otto zijn, die daar hun kunst aan den man brengen. Aanvaard van het comite, aldus vervolgde de heer Ditmars, een klein bewijs van hulde, als waardeering voor de edelste en de schoon- ste der kunsten. Ik bied u uit naam van het huldigingscomite deze krans aan. (Applaus). Het woord was aan den heer Ruckert, voorzitter va;i „St. Caecilia", die het een aan gename taak vond namens dit corps den heer Otto geluk te mogen wenschen met zijn gou den jubileum. Moge dit jubileum, zeide spr., voor vele directeuren een voorbeeld zijn. Ook de heer Ruckert schonk den jubilaris een bloemstuk, waarna de heer Blokker. secretaris van het Sted. Muziekcorps, zich tot den heer Otto wendde, waarbij hij er op wees,'dat de jubilaris vroeger nog het Sted. Muziekcorps heft gedirigeerd, waardoor hij cngetwijfeld zeer velen ar.n zich verplicht heeft. Deze tuin zou te klein zijn om alien te bevatten, die u op dezen dag gaarne wilden gclukwenschen. Spr uitte gelukwenschen namens het Sted. Muziekcorps en Sprak tevens de hoop uit, dat de heer Otto nog vele jaren voor de muziek moge leven. De heer Otto ontving weder een bloemenmand. De heer Arts, voorzitter van „Excelsior", menioreerde, dat de beste leden van deze ver eeniging, die menschen zijn, die vroeger als lid van „Oss Genoegen" onder leiding van den heer Otto stcciden. Mgt hartelijke wenschen voor een gelukkig leven, overhandigde spreker den jubilaris een bloemenmand. De laatste spreker was de heer Kuijper, voorzitter van ,,Soli Deo Gloria",, die even- eens zijn hartelijke gelukwenschen aanbood, r.iet den wensch voor een lang en gelukkig le ven. Het zooveelste bioemstuk gewerd hierop den jubilaris, die de verschillende sprekers alien met een enkel woord find dankgezegd. Hierna sraf ,.St. Louis" onder leiding van den heer Koliler een concert, dat werd ge- volgd door een bal-champetre, hetgeen niet voel belangstelling trok. Na afloop van het concert, pl.m. 10 uur. werd met den jubilaris per auto, (welwillend afgestaan door den heer K Baas), een rond- gang door de stad gemaakt. De heer Otto zat te midden van een schat van prachtige bloe- men. Gemenyd nienws CHRIST. HIST. LANDDAG. Donderdagavond hield mej. C Frida Katz, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal een rede over: De Vrouw en de arbeid. EEN SYMPATHIEK PLAN. •De vereeniging Hilversumsche Winkel- beurs heeft het initiatief genomen voor een steunbeweging ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van de ramp bij Vlissingen. Alle winkeliers te Hilversum wor den opgewekt daaraan mede te werken, door op Maandag 18 Aug. 10 pet. van het ver- kochte bedrag daarvoor te bestemmen. DIEFSTAL IN EEN BADINRICHTING TE AMSTERDAM Gistermiddag is een der bezoekers van de bad- en zwemmrichting van Obelt te Amster dam, het slachtoffer geworden van een sluwen dief. Hij had zijn portefeuille, waarin zich eenige honderden guldens bevonden, mitsga- ders een gouden horloge en een gouden das- speld. in een der z.g. bewaarkastjes opgeslo- ten, dcch de sleutel in zijn vestzak laten zit- ten. Bij zijn terugkeer in de kleedkamer be- merkte hij, dat de sleutel verdwenen was en dat het kastje was leeggehaald. De zaak is bij de politie in onderzoek. CHRISTEL1JK H1STORISCHE UN1E. De zomerconferentie van de Christelijk- Historische Unie te Luteren is voortgezet. De heer W F. C. van den Broek, leeraar aan de Chr. Kweekschool te Zwolle. hield beschou- wingen over de Lager Onderwijswet, naar aan'eiding waarvan zich een geanimeerde ge- dach^enwisseliig ontspon. Den laatsten avond van de conferentie heeft mr. H Verkouteren, lid van de Eerste Kamer, een rede gehouden over Stemplicht. ALEX FAASSEN. De N. R. Crt. schrijft: Een Rotterdamsche kunstenaarsnaam: im- mers aan der stad tooneelroem op het innigste verbonden; doch tevens een naam van sterk- Hoilandschen klapk, want de Hollandsche de- gelijkheid verpersoonlijkt. Faassen wordt nu 85, op den achtsten van deze maand. Zijn geest, als zijn hart, leeft nog aliijd voor en van het tooneel. ZICH AANGEMELD. De 23-jarige D van der L., die onlangs fe Deventer een informatie- en incassobnreau heeft gesticlrt, heeft zich bij de justitie aange- meld wegens door hem gepleegde verduiste ringen ten nadeele van talrijke klanten, wier zaken hem ter afwikkeling waren toever- trouwd. Het verdujsterde beloopt een vrij 'be- l^ngrijk bedrag TWEEDE KAMER De hegr J. J. Reijnders, door het cenfraal stembureau benoemd tot lid van de Tweede Kamer in de vacature ds. Hugenholtz, zal de ze benoeming niet aanvaarden. Opvolger is thans de heer B. J. J. Wijkamp, lid van Ged.' Staten van Utrecht. NEDERLAND EN DE RECONSTRUCTIE VAN HONGARIJE. Op vragen van het Tweede Kamerlid Boon: 1. Is het bericht juist, dat de Volkenbond, ten behoeve van de reconstructie van Honga- rije de oprichting van een Hongaarsche goud- notenbank zal bevorderen en dat Nederland als lid van den Volkenbond zijn deel zal bij- dragen, benoodigd voor de oprichting van de ze Sank? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid mede te deelen voor welk bedrag Nederland zich hierbij onmiddellijk of middellijk zal interes- seeren? 3 Is in geval van deelneming door Neder land de regeering voornemens stappen te doen, opdat de Nederlanders, d'ie de him toe- komende rente en aflossing van obligaties in Hongaavsche leeningen of Hongaarsche on- dgrnemingen, voor den werejdoorlog geno men, of in het geheel niet, of slechts in waar- deloos papier ontvangen, zullen worden be- schermd, in dier vpege, dat door Nederland geen nieuw crediet aan Honigarije zal worden verleend, tenzij zekerheid is verkregen, dat aan de geldelijke verplichtingen van voir den oorlog zal worden voldaan of althans op re- delijke wijze getracht zal worden daaraan te voldoen? heeft de minister van binnenlandsche za ken en landbouw, voorzitter van den raad van ministers geantwoord: 1. Het is juist, dat de Volkenbond ten be hoeve van de reconstructie van Hongarije de oprichting van een Hongaarsche emissiebank bevordert. Het is niet juist, dat de Nederlandsche re geering op eenigerlei wijze gelden zal bijdra- gen, benoodigd voor de oprichting van deze bank. 2 en 3. Door de ontkennende beantwoor- ding van het tweede gedeelte van vraag 1 ver vallen de vragen 2 en 3. KORTE BERICHTEN. Bij de dezer dagen gehouden proefrii- ten door de electtische treinen op het baanvak Den HaagLeiden heeft een der motorwa gens een groot deel van de bovenleiding ver- nield, zoodat men de proefritten heeft iyoeten staken. De 10-jarige J. L. Warbout, te Zwarte- waal, is gisteren in een p^al van he#electri- sche hoogspanningsnet geklommen en met de draad in aanraking gckomen, waardoor hij uit de paal geslagen is. Hij is naar het zie- kenhuis te Rotterdam vervo^rd; bij aankomst was hij reeds overleden. Froylnciaal Nienws UIT HARENCARSPEL. De raad vergaderde Vrijdagavond voltal- lig. Afwezig wethouder Borst. De voorzitter deelde mee dat voor de bijz. school te Waarland een viertal eenvoudige stoelen en enkele papiermanden zullen wor den aangekocht. Het leerplan voor de O. L. School te Dirks- horn is zoodanig gewijzigd dat de groote vacantie van 2 op 3 weken gebracht is. De school'te Waarland wordt zoodanig verbeterd dat van 2 lokalen de ramen veran- derd zullen worden en van 2 lokalen de ban- ken geschilderd zullen worden en alle loka len worden opgeknapt. Het overige zal het volgend jaar gebeu- ren. De commissie heeft de waarde van de school, meubelen en pand te Waarland be- paald op 111000. De inkomstenbelasting voor deze gemeen- te over 1Q24 is geraaoid op 15.000. In de verordening verbod gebruik slootwa- ter welke de vorige vergadering vastgesteld werd, werd op voorsel van de gezondheids- commissie een kleine aanvuliing aangebracht Rijksveldwachter Noot is in deze gemeente .gestationneerd. De ingekomen stukken betreffende salaris- regeling onvangen, verzoek om acffiiaesie of pogingen tot het verkrijgen van een streeknet voor de telefoon en adres Nederhorst den Berg inzake ontvangerssalarissen zijn nog niet door B. en W. behandeld en worden daarom tot de volgende vergadering uitge- steld. Het verslag van de gasfabriek zal bij de leden circuleeren. Ingekomen was de rekening van de veree niging Straatverlichting te Dirkshorn, m^t een ontvangst van 793.27 waaronder 416.33 contributie, een uitgaaf van 750.0234 waaronder 40 gulden uitgelote aandeelen alzoo een saldo van 43.2414. De gemeenterekening gaf aan een ont vangst van 96818.4714 een uitgaaf van 101029.97 alzoo een nadeelig saldo van 4211.4914. i Alle leden behaive de wethoyders werden met het nazien belast. De rekening van het electrisch bedrijf gaf aan een ontvangst en uitgaaf van 3786.55 met een saldo van 404.09. Omtrent het nadeelig saldo van de ge- meenterekeniing deelde de voorzitter mee' dat de rekening begon met een nadeelig saldo van 2700.een extra aflossing van /2350 is gedaan, de grondaankoop a 800 voor de school te Waarland uit de gewone midde- len betaald is en 3150 is uitgegeven voor werkloosheidbestrijding, zoodat men toch over de uitkomst tevreden kan zijn. Door de voorzitter worden de volgende aanbevelingen opgemaakt: 1. P. Borst; 2. C. Francis; 1. L. Doekes; 2. S. J. de Vries. De beide nos. 1 zijn aftredend. De voorzitter deelde mee, dat net vorig jaaf de wethouders landschouw gehouden hebben zoodat diit jaar de beurt aan de raadsleden is. De heer de Vries zou de schouw voortaan wat vroeger willen houden doch de andere heeren vonden dat niet noodig. De heer de Groot vond het gewenscht, dat het kerkhof in de Buurt spoedig opgeloiapt wordt, wat zal gebeuren. De heer Francis vroeg, of de verordenrng ook van toepassing is op het vaatwerk bij de zuivelbereiding, welke vraag bevestig^nd be- antwoord werd. ia^r r Daama sluiting. UIT. BERGEN. UIT ZUIDSCHARWOUDE. E>oor den Langendijker Bestuurdersbond en de beide afdeelingen van de S. D. A. P. was Vrijdagavond een vergadering belegd, waar de eerste plannen voor het deelnemcn aan den anti-oorlogsdag te Amsterdam op 21 September, zijn gemaakt. Door de verschil lende organisaties, aangesloteh bij den Be stuurdersbond en de afdeeling van de S. D A. P. zullen reiskassen gevormd worden, ter- wijl waarschijnlijk een autotocht georgani- seerd zal worden. Sinds het bestaan van de commissie der lichtbedrijven aan den Langendijk werd over het algemeen kwalijk gesproken over de hou- ding, welke die commissie steeds placbt in te nemen, inzake de weinige opbouwbaarheid harer vergaderingeei. De aanwezigheid der pers werd niet wenschelijk geacht, waardoor de gedachte van „geheimdoenerij" lang geen „publiek geheim" was. Enkele vrijz. raadsle den zouden qu eens trachten meer licht te ver krijgen van de lichtbedrijven te Noord- Scharwoude. Wel hebben wij thans schitte- rend licht, electricteit cn gas. Daar zie je: het gebouw der lichtbedrijven heeft bepaald nog een zeer donkere kamer, waarin de hee ren raadslcd cn - a fgcvaa rd igden wilcken en we- gen, n.l. de kamer waarin het licht der open- baarheid blijkbaar niet, althans niet helder genoeg, door de oogen der publieke opinre mag aanschouwd worden. Maar daar zij licht, daar is licht, daar moet licht, dachten eenige lichtliefhebbende vrijzinnige raadsleden, en zij schreven voor nog veel meer licht eene vergadering uit, toegankelijk voor bunnc confraters. Nu, wij wilden ook wel eens weten wat of di heeren in het schild voerden. Want waar zou het nu aan liggem. aan het gaslicht?, aan het electrisch licht? Welk licht heeft nu geen openbnre lichtkraan of lichtstop? Op deze vergadering kon misschien de donkerheid der lichtbedrijven belicht worden. Maar ook in het lokaal van „de Roode Leeuw" kon het openbare licht niet on,{sicken wordcin, want de pers, die toch hcusch niet lichtschuw is, werd in het donker gezet. Ware er slechte kolen, waardoor geen mooi lichteffcct kon verkregen worden, of was er kortsluitmg? Wij weten het niet, maaT wel weten wij, dat het donker blijft, zoo geweldig donker als een Decembernacht, en dat nu, flu in Augustus. De lichtschuwheid zit er zoo compact op, dat aan het vrijzinnige raadslid, den heer J. du Burck die o a. de vergade ring had uitgeschreven werd opgedragen ook geen gebruik te maken van zijn hoeda- nigheid ?.ls berichtgever. Neen, dan is het licht van de lichtbedrijven toch nog beter. UIT OBDAM. (Juli.) Geboren: Martinus, zoon van Pieter Vlaar en van Cornelia Leek. Geertruida, dochter van Simon Tamis en van Trijntje Mak. Pietertje, Geertje, dochter van Teunis Neij en van Wilhelmina Volkers. Agatha, Catha- rina, dochter van Hendrik Putter en van Re becca Adriana Jonker Elisabeth, Catha- rina, dochter van Willem Zwart en van Elisa beth Bijvoet. Getrouwd: Franciscus, Bernardus van Meel, weduwnaar van Wilhelmina Brizee van Hoorn, met Johanna Maria Catharina Schneiders. UIT HEILOO. (Juli.) Oeboren: Theodorus, zoon vn N. Bakker' en van G. Kraakman. Albert Nicolaas, zoon van S. B. Boerma en van A. L. van Breemen. Cornelis, zoon van P Biersteker en van A. A. Kruijer. Jan Johannes, zoon Yan J. J^Harthoorn en van M. D. van Eig. Johannes, zoon van G. J. Admiraal en van G. Dekker'. Anna, dochter van J. Hoogeboom en van A. Ruiter. Pieter en Cornelis, zoons van B. Morauw en van A. Relk. Overleden: Jan Kraakman, oud 54 jaar. Martinus Kelder, oud 74 jaar. Jan Hooge boom oud 1 jaar. Ondertrouwd: Jnogejan Willig, telegrafist. en Antje Annes Huizinga. Cornelis Win der, broodbakker en Catharina Elisabeth Groot. Johannes Kraakman, melkslijter, en Klasina Oudt. Simon Redeker, onderwij- zer en Dorathea Gerarda Hoogervorst Getrouwd: Pieter Brouwer en Wilhelmina Hoogland. Jongejan Willig en Antje An nes Huizinga. Oevonden: Een vale sleutU, Hondenhals- bafid,kindCTsghoentje, zaijnesje, portempn- naie met inhoud, blauw kiuderta.-.chje, dames- taschje met inhoud, twee touwen, bos sleutels. Verloren: Een kaatsbal, vulpen, autowiel, abonnement voor den trein. Ontvreemd: Een Belgische herdershond. UIT KOEDIJK. (Juli.) Gehuwd: Cornelis Hartog en Dirkje Blok ker. Andries Pieter Wink en Grietje Klomp. Geboren: Regina Cornelia, dochter van Pieter Zuurbier en Cornelia Tesselaar. Overleden: Maartje Slotemaker, oud 22 jaar. Pieter Geus, weduwnaar van Neeltje Butter, oud 82 jaar. Gerrit Leijen, oud 3 jaar i Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redase- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) Schagen, 1 Augustus 1924. RIJKSSTEUN AAN DEN -LANDBOUW. Sinds de land'bouwcrisis van de negentiger jaren heeft het Rijk op verschillende manie- ren den landbouw gesteund, waarvan de goede gevolgen niet zijn uitgebleven. Een van de meest doeltreffende manieren is geble- ken te zijn de bevordering van het landbouw- onderwijs. Helaas brengen de omstandighe- den mee, dat de Staat zich gedurende de laatste jaren al meer terugtrekt en het parti- culier initiatief gelegenheid geeft op den in- geslagen weg vcort te gaan. Het middelbaar landbouwonaerwijs wordt niettemin nog krachtig gesteund, daar in regeeringskringen wordt ingezien, dat den landbouwers vakken- nis moet worden bijgebracht, wil de landbouw aan de moeilijke tijdsomstandigheden het hoofd kunnen bieden. Voor heel Noord-Holland is er etn Rijks- landbouwwinterschool. Aan de landbouwers in dit gewest te bewijzen, dat het gemoti- veerd is de groote uitgaven hiervoor te blij- ven doen. Zij kunnen hun zoons te Schagen degelijk vakonderwijs laten genieten; het schoolgeld bedraagt per winterhalfjaar slechts 1J>. Tevens wordt op dezelfde inrichting ge legenheid gegeven #opgeleid te worden voor melkcontrdleur. Of het hier gegeven vakonderwijs in de praktijk te benutten is? Vraagt het aan de- oud-leerlingen, die thans een bedrijf leiden. De cursus duurt van eind September tot eind Maart, terwijl de school in twee winter- half jaren kan worden doorloopen. Inlichtingen worden schriftelijk en desge-1 wensCht mondeling verstrckt door den Directeur, S. SMEL>*NG'. Alkmaar 1 Augustus 192J Geachte Redactie, Wanneer men de moeilijke tijden gedurende den oorlog heeft medegemaakt en dag aan dag gedurende jaren de wijze van afmaking van menschen in het vijandelijke kamp las, en verder de wetenschap heeft, dat de a.s. oorlog nog op gruwelijker manier zal .worden ge voerd, dan is het zaak onze a.s. mannen en vrouwen een overzicht te'geven van hetgeen IS gebeurd en hetgeen in een volgenden oorlog ZAL geschieden. HOE de oorlog in de toe- komst zal worden gevperd is duidelijk ge- zegd in een rede gehpuden door Prof. Dr. D. van Embdcn op 23 April 1924 in de Eerste Kamer der Staten Generaal, welke rede in brochure-vorm is verschenen en door de sa- menwerkende jeugdorganisaties tegen een luttel bedrag is verkrijgbaar gesteld. Waar de leden van deze jeugdorganisaties gedurende den oorlog nog kinderen waren en een juist begrip wilden vormen van den ge- voerden krijg, daar was het goed gezien om een voorganger van een Gemeente uit te noo- digen om een en ander te verklaren Dit was het doel. Ook ondergeteckende wilde wel eens, ook uit paedagogisch oogpunt de lezing bijwonen, en begaf mij dus naar de Luthersche kerk, waar Ds. Eldering uit Rotterdam een en an der zou uiteen zetten in verband met de IN TERNATIONALE VREDESWEEK VAN DE JEUGD. Maar de geheele rede was een uiterst anti- mil itaristische propagandarede. Veronderstel-' lingen zonder bewijzen. Zoo werd de reis van H. M. de Koningin in 1923 in verband ge bracht met het indienen der Vlootwet. Volgens Ds- Eldering.heeft er in de couran- ten grataan, dat de Oostenrijksche keizer door overlegging van een valsch telegram door een minister de oorlogsverklaring geteekend heeft cn dat men er bij ons in zulk ccn geval diet tegenop zou zien hetzelfde te doen. Volgrns Ds. Eldering moet men zich niet verdedigen, wanneer de vij and op onzen grond staat. Verder moeten de jongelingen zich liever laten fusilleeren als dienstweige- raars (al waren het zijn eigen kinderen) dan net moordenaarspak aan te trekken. Volgens Ds. Eldering worden de dienstwei- geraars te Scheveningen niet alleen gevangen gehouden, maar MISSCHIEN tevens mishan- deld. Volgens Ds. Eldering zouden er bij de a s Octcberlich'ing minstens 50 dienstweigeraars zijn en wekt hij burgerjongens en s hi den ten op om evenals het proletariaat dienst te wel- geren. Geachte Redactie, Ik zou nog veel uit de rede, die U/9 uur geduurd heeft en blijkbaar door de aanwezige dominees met genoegen is aangehoord, maar die m. i. DEN OORLOG aan DE GEMOEDSRUST, WAARMEDE DE JEUGD e.a. NAAR DE LEZING GIN- GEN VERKLAARDE, kunnen opsommen, maar ik wil eindigen met een protest aan .het adres van hen, die wisten wie Ds. Eldering was als voorlichter van de jeugd. Moet zoo iemand in de vredesweek komen om in een kerk niet-voldoening aan de wet te predi- ken? Mogelijk heeft hij resultaat 'bereikt en zul len eenige dienstweigeraars voor de a.s. Oc- tcberlichting gewonnen zijn, om spoedig in de gevangenis te zuchten terwijl ds. Eldering doorgaat met slachtoffers te zoeken. Zeker, ieder burger van den Staat is met't oog op het gebeurde tegen oorlog. Maar beter ware het geweest, dat gewezen was op geoor- loofde propaganda door het houden van bij- eenkomsten en het zenden van petitionemen- ten, waar bewezen is, dat langs geleidelijken weg veel is te'bere'keo (voorbeeld vlootwet 1923) zooals Prof, van Embden het zoo juist in zijn brochure uitdrukt (biz. 31). Dat in het staatsleven slechts de geleidelU- delijke stappen bereikbaar zijn p Met dank voor de plaatsmg, Hoogachtend, I, PRINS Az. merk ik, dat ik niet genoemd heb, de ontwik* keling met sapanine*voorbad. Wanneer men n.L bij[ donkerroodlicht de platen eerst baadt in een sapaninesvoorbad. Wanneer men n.l. bij sapanine oplossing, kan men de ontwikkeling voortzetten bij geel lioht, wat de controle vers gemakkelijkt, en prettiger voor de oogen is.- Te Heerenvecn is Woensdag de bejaarde echtgenoote van den heer M. O. uit het raam van de tweede verdieping op straat gevallen. Zij is aan de gevolgen overleden. Het Zaterdagavo-nd in den tuin van De Rus* tende Jager door de V. V. V. georganiseerde gecostumeerde bal kan, het weer in aanmer* king genomen geslaagd worden genoemd. Een 200 danslustigen waaronder een groot aantal gecostumeerden heeft zich op gepaste wijze met de verschillende dansen geamuseerd. Het strijkje bestaande uit twee violen, een eel, een has en een piano, was subliem. De balletmeess ter, de heer Polak uit den Helder, gaf een uit* nemende 'leiding. De tuin maakte, door de effectvolle verlich* ting, een gezelligen indruk. Wanneer het weer iets warmer was geweest zou het aantal bezoe* kers stellig het dubbele hebben bedragen. Dank zij de welwillende medewerkrng van den heer Diesveld leverde het bal nog voor de V. V. V. een aardig saldo op, welk saldo voor het bloemencorso zal worden aangewend. De jury bestaande uit mevrouw Diesveld en mcyrouw en .dcM&rjsx. HftA.feni.e de .vfllgen*. de prijzen toe: lste prijs dames: Mej. Mies Pe* ters uit Rotterdam, voorstellende Bergen aan Zee; 2e prijs dames: Mej. T. Wokke, Bergen als Vlinder; 3e prijs dames: Mej. Jo Oosterha* gen, Alkmaar, als danseresje uit Weenen. lste prjjs paren: Mej Mietze Pisk en de heer A. Engelander Alkmaar, als pierrot en pierret* te; 2de prijs paren: Willy Verbrug, Amster* dam en J J. van Otnraen, Bergen, als apachen; 3de prjjs p'aren: Gerie Lek en Mien Visser, Bergen, als de onafscheidelijken. lste prijs heeren: de heer Brunner, Dc Mok, Texel, als kok; 2de prijs heeren: de heer Sibo, de Mok, Texel, als cowboy Aan mej. Litzie la Grange, Bergen, werd als apachemeisje een extra prijs toegekend. Naar wij vernemen is het momenteel in Bergen zoo druk, dat voor de maand Augus* tus in Bergen nagenoeg geen gasten onderge* bracht kunnen worden. Verschillende gasten moesten reeds in Alkmaar voor logies een on* derkomen zoeken. Zij, die in Bergen nog gasten kunnen huis* vesten zullen dan ook goed doen hiervan ken* nis te geven aan het bureau van de V V V., waar men reeds thans verschillende gasten moest teleurstellen. Reeds kwam het een paar msil voor, dat gasten, die veel eerder hadden besproken, vlak voor hun vertrek, of bij hun aankomst bericht ontvingen, dat er voor hen geen plaats was. Dit gesohiedde omdat men inmiddels aan an* deren voor hoogere prijzen had kunnen verhu* ren. 1 De betreffende gasten zullen -goed doen dit soort van pensionhouders in rechten aan te spreken. A1 zullen zij zich dan wel niet als de Engelsche lord, die een Fransche hoteldirectie in rechteh vervolgde omdat deze directie door het dalen van de franc zijn kamers aan ande* ren voor hooger had verhuurd, een 10.000 frc. schadevergoeding zien toegewezen, toch ho* pen wij, dat deze pensionhouders verplicht zul* len worden hun de meerdere kosten te vergoe* den. Ook hfct bflang van de plaats brengt mede, dat op willekeurige wijze met de belangen der gasten kan worden omgesprongen.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6