pff aTTsfTsche' sf aTen sedert November weder In steeds toenemende mate bezig zijn een nieu- wen nog verschrikkelijker werekfoorlog voor te breicten. van oordbel dat van pacffisten van velerie? schakeering geen bevordering van den vrede is te verwachten. wekt de arbeiders op deel te nemen aan den N. militarisme en oorlog HET VOORSCHRIJVEN VAN „VERSTERKENDE MIDDELEN". De geneeskundige medewerker van- de R. Crt. schrijft aan zijn blad: Met bijzondere belangstelling en volkoiwen instemming heb ik kennis genomen van een artikei dat van de hand van den Utrecht- schen gemeente-arts dr. W. Hingst in "het zoo juist verschenen nummer van het Tijd- schrift voor Sociale Geneeskunde het licht zag. Be meen goed te doen de aandacht van de oveiheid, van burgerlijk armbestuur en* vereenigingen, die zich met armenzorg en maatsdhappelijk werk bezighouden te vesti- gencp dit artikei omdat het zoo scherp de misvatongen van het groote publiek over „versterkende middelen" foijnuleert, een mis- vatting, waaraan on-getwijfeld sommige ge- nceskuredigen mede schuld hebben, een mis- vatting ten slotte, die in het huidig tijdsge- wricht tat economische dwaasheden leidt, die minder dan ooit toelaatbaar zijn. Maar laat ik een oogenbli'k dien schrijver van hebygenoemde artikei aan het woord laten: ,,Bovengenoemde berigheid (het voor- schrijven van „verstericende middelen") was mij vroeger een aangenamc taak. Ik had toen andere inzichten over voedingswaarde; op ge- zag van autoriteiten op het geibied van de voedingsleer achtte ik toevoer van veel dier- Ejk eiwit noodig en omdat dat over, het alge meen een artikei is te duur en daardoor onhe- reikbaarvoor de beurzen onzer on- en minver- mogende pafienten, maakte ik gaame ge- bruik van de mij geboden gelegenheid ze k jdoen veistrekken. Met die autoriteiten was ik. als't ware, blind vow hetgeen al den dag plaats had in eigen naaste omgeving, n.l. dat tal van menschen zwaar werk verriehten (of ook wel ziek waren) zonder ooit groote hoe- veelheden dierlijk eiwit te gebruiken en daar- bij geziond en sterk blCven (resp. genazen). „Sinds dien tijd heb ik andere opvafttingen gekregen en heb ik maer respect leeren krij gen voor den' eerbied van mijn toenmaligen •koetsifer voor goede klciaardappelen en goed vet. Deze wijslieid werd verkondigdl tertijd'e dat vele mtedid met mij als -t ware zwoeren by cSeriijk eiwit en dc aardappel ongeveer hielden voor pen combinatie van lucht en wa ter. Het komt mij voor dat wij, medici het thans in meerdere of mindere 'mate eens zijn over de volgende aangelegenheden. De mensch heeft voedsel noodig, dat een zekere hoeveelheid calories bevat; die hoe veelheid wisselt naar leeftijd1, lichaamsge- wcht, vemcht aibefcf, Ifchaamstemperatuur en temperatuur tter omgeving. Een koortsende .zieke verbraikt meer door zijn1 koorts, maar spaart meer dwondat hij rust neemt. 2- Het voedsdl moet een zekere hoeveelheid eiwrt bevatten, ter vervanging van de „versle- ten ceilen en tot opbouw van het onvolwas- sen lichaam. Me hoeveelheid behoeft bij lange na met zoo groot te zijn als Voit vroeger aan- gaf en kan geheel of gedeelfelijk ook van Ptamaardige oonsprong zijn. 't Meerdere eiwit kan verbruikt worden evenals vet en koolhy- craten om wamte en arbeidskraeht te leve- <ren. Koolhydraten-zijn daarvoor ectrter waar- schijnlijk beter gesdhikt omdat het eenvou' diger yerfeert en eindpnoducten geeft die ge- makkelijker afgevoerd kunnen worden Bit groct erndverbnrik bestaat meer kans op auto-intoxicatie en Overmatigen verteringsar- ®eid waaraan zich verhooging der bloeddruk W aoCTverkalking kunnen aansluiten. 3e. Wij moeten met het voedsel de noodige Vi. ™T1,e? tc>t 0118 opmen alsmede zoove'el ,,oallaststoffen" als onze darmen noodw .^b- ®en voor voldoende peristaltiek. Vita mineho u dend behoeft allertninsf svno- «iem te zijn met duur, en Jballasfetoffen" Zijn al evenmin duur; bij zieken zal men ze vwral geheel of gedeeltelijk moeten mijder. Oit awes geldt voor het voedsel van gezonden Jn zifckenBij den zieke hebben we nog met toikele factoren tyeer rekening te houden Als jite eetlust afgenomen is moet het voedsel toe- ^ediend worden in. een smatelijken vorm, het zooveel mbgelijlc de genezing bevcrderen 'fin die zoo weioig mogeiijk in den weg staan. Zoolang we de hulp van voedingszusters jptieetzusters) cog moeten rrissen zulien wij 'met behulp onzer wijkzusters de huam-jederr moeten leeren hoe ze voor het minste geld de heste Waar krijgen, voor zieken zoowel als poor gezonden. Wij moesten ze dan de over- 'dreven waardeering voor eieren en Vleesch 'afleeren. Een smakelijk bord havennout (5 cent) bezit evenved voedin gswa arde als 3 eieren, die met veel meer voedingswaardie be- zitten dan een boterham met kaas of een reep kwatta. f- De sdirijver wijst 'dan vender op de groote der.-fiT'daafoBt Vind ik 't ico fc«d,'aafW^{e gemeentearts die midden in de pradijk des levens staat eens eveh den spijker op, den kop slaat. Wie van deze voedingewaardeverhoudingen meer wil weten, kan ik met dr. Hingst verwij- zen naar de verdienstelijke Voedseltabellen voor lijdirs aan suikerziekte" (en k Jmmmm„„„,UL vu voor ver** daadwerkelijken revolutionnairen strijd tegen standige en zuinige huisvrouwen" had er ge- rust bij kunnen staan) van de hand van dr. D. G. Cohen Tcrvaert verschenen (eerste druk 1922, tweede druk 1923!). Het leven en het voedingsvraagstuk'is geen rekensommetje ik weet't heusch wel Maar te grcot blijft het aan tal menschen, dat wel verstand heeft van „vermcnigvuldigen" maar niet van ,,tellen'' weet. En het is nu meer noodzakelijk dan ooit cm- op de kTjeimtjes te passen. voedingswaarde van vette visch (bokking) en do zeer geringe van alcohol en alcoholische ^geneeskrachtige en versterkende dranken". „Voeding" met stout of malagawijn is onge veer tienmaal zoo duur dan met suiker, brood, rijst, havermout. Mager vleesch is in caloricn omgerekend nog duurder dan eieren. Op grond van dit alles komt hij tot de ge- volgtrekking, dat <fo uitdrukking versterken de middelen" verwarend werkt en de uitdruk king versterkend voedsel een1 pleonasme is; dat voedsel met veel voedingswaarde niet duur behoeft te zijn en voedsel voor zieken wel eens anders, maar niet (steeds) duurder behoeft te zijn dan dat vcor gezonden. Tot zoover deze Utrechtsche gemeentearts. Ik behoef aan zijn beschouwingen niets af en niets toe te doen. Voor „vcedselkundigen" be vat het niet veel nieuwe gezichtspunten en de mannen van het Instituut voor Volksvoeding zulien terecht zeggen dat hebben wij altijd wel geweten en zoo nu en dan ook be- weerd. Maar zonder van dit instituut iets kwaads te zeggen, het wekt den schijn of men <faar bezig is eenetzijds op „vitaminologisch terrein" te verdwalen en anderzijds het mo- gel ijk acht om land op dietefisch gebied te fiverameri kan iseeren". Het den is al even ge- vaarlijk als het ander en voor het een interes- seeren de practiseerende arisen van wie toch veel meer dan van een dergelijke. instel- Ting de leiding in de gcedc richting moet uit- zteh nog minder dan voor het an- GEHE E LONTHOUDERS. Zaterdag en Zondag is te Deventer de 26ste algemeene jaarlijksche vergadering ge- houden van den Algemeenen NoderlandSchen Gehee!-Onthouders .Bond, die geopend werd door den tweeden voorzitter, den heer A Martinus, uit Deri Haag. Het financieel verslag over het 2e half- jaar 1923 vermeldlde aan ontvangsten en uitgaven 4216 en een kassaldo van 1809 gulden. Het rijkssubsidie bedroeg f 1991. In exploitatie van De Geheelonthouder sloot m ontvangst en' uitgaven op een totaal van 14.788 met een voordeelig saldo van fi 2330. Het verslag werd goedgekeurd. Het verslag over het tijdiperk 1 Juli "tot 31 December 1923, uitgebraeht door den al gemeenen secretaris den heer C. E. van Eykem, gewaagdle van een remmenden in- vloed op het werk van den Bond door ver- mmetering van het Rijkssubsidie. Het leden- tal ging iets aehteruit. Op 1 Januari 1924 bedroeg het aantal leden 3119, bemevens 25 algemeene leden, totaal 3144 leden, verdeeld over 72 afdeelingen. Enkele afdeelingen, o.a Gronmgen en Den Haag, gingen goed voor- iut. In de textiel- pn veenstreken teerde men wat in. De kinderclubs telden totaal 884 le den. Van Geheelonthouder werden in het ver- slag-halfjaar- 255,410 exemplaren verkocht, in 68 plaatsen. Ook dit verslag werd goedge keurd. Het hoofdbestuur stelde voor, vergoedingen te geven redacteuren 400, administrateur, brochuren-depothouder, algemeen penning meester en algemeen secretaris ieder 200 Na eenige discussie werd dit voorstel aan- genomen, evenals een voorstel van het hoofd bestuur om 600 ter beschiteking te stellen van de provinciate propaganda-commissies. Ten bate van het jeugdwerk werd besloten een vrijwiMige contributie te heflen van 15 ct. per lid en per jaar. Verder werd besloten, m elk geval voor de jeugdi 500 te besteden, waartoe aanvulling van het bedrag van /200 uit de algemeene kas wordt verkregen door te putten uit de reserve van De Geheelonfhou der. De keuze van de plaats der volgende- al- |^meene vergadering werd overgelaten aan het hoofdbestuur. Jijdens de bespreking van het beleid van net hoofdbestuur, dat goedgekeurd werd, kwam de algemeene voorzitter, prof. dr. J.' van Rees, uit Hilversum, ter vergadering. Hij werd met applaus ontvangen. Het beleid van de redactie van De Geheelonthouder werd eveneens goedgekeurd. De Bondsbegrooting voor 1925 si uitin ontwerp met een eindbedrag van 2870 die van de Geheelonthouder met 12,300. Na vaststelling van de begrooting werd de ver gadering tot Zondagmorgen verdaagd. De algemeene voorzitter, prof. dr. J. van Rees, van Hilversum, hield in de vergadering van gister een lezing over saamho-origheid in den-Bond en deelde aan het slot daarvan mede, dat hij bij de.eerstvolgende bestuurs- verkiezing zich niet meer als bestuurslid be- schikbaar kan stelleni wegenis zijn propagan- da-reis naar Amerika en Indie. Spr. zal eer- lang als voorzitter aftreden. De heer Ploeg, van- Utrecht, sprate zijn beste wenschen uit voor het welslagen van een fusie tusschen den bond en de andere drankweerofganisaties. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur tot statutenWijziging in ver- band met de wijziging van het vereenigings- De vergadering besprak het concept-regle- ment der federatie van neutrale onthouders- bonden en besloot het aan de afdeelingen toe te zenden en in de volgende vergadering daaromtrent een beslissing te nemen. De afdeeling Wijkeroog stelde voor, geen afdeelingen voor de jeugd op te rich ten met kinderen, ouder dan 15 jaar, voor welke kin- deren zij den Jeugdgeheelonthoudersbond het aangewezen lichaam achtte, welk voorstel z. s. werd aangenomen. Na pauze was aan de orde de kwestie van de verdere deelneming aan de Blauwe Week- actie. De afdeeling Hilvershm wilde het hoofdbe stuur opdragen, nog een poging te doen bij de Nationale Blauwe Week-commissie, om de werkzaamheden te beperken tot den tijd, val- lende tusschen Hemelvaartsdag en 2en Pink- sterdag en dan alleen propaganda te maken voor geheelontho-uding (niet meer voor Plaatselijke Keuze) en om wanneer deze po- gmg niet slaagt, zich van de B. W. C. af te scheiden. Hoogezand-Sappemeer wilde in elk geval afseheiding. Rotterdam wilde die afseheiding ook als propaganda wordt gemaakt voor plaatselijke keuze. i Het hoofdbestuur adlviseerde, bij de B. W. C- te blijven. Prof. Van Rees verklaarde, dat, al zou hij zelf om prineipieele rectenen geen deel nemen aan de actie voor Plaatselijke Keuze, hij deze toch een kans voor welslagen zou willen geven. Na breedvoerige discussie werd het voor- stej-Sappemeer verworpen met 9 stemmen voor. Het voorstel-Hilversum werd eveneens verworpen met, gerekend het aantal leden der medestemmen-de afdeelingen, 752 stem- men voor, 1160 s fop men tegen en 222 bian co. Het advi-es van het hoofdbestuur werd aangenomen. Inzake voorstellen van de afdeeling Utrecht om in plaats van provinciate propaganda- commissies gewesten in te stellen ten bate van doelmatiger pro pagan da werk en van Hengelo, om de bondskefn af te schaffen, stej.de het hoofdbestuur voor. het werk van date propagandacomroissies en b. redenen en te bevorderen de uitgave van pro- pagandageschriften en het houden van ge- westelijke bijeenkomsten. Dit laatste werd goedgekeurd. Na afdoening van nog eenige puratem werd het congres gesloten. ZINKVERGIFTIGING DOOR ONDEUGDELIJK KOOKGEREEDSCHAP. Naar aanleiding van een vergiftigingsgeval te Amsterdam, aldus meldt het ,,Maandblad tegcn.de Vervalschingen", waarbij 5 personen ernstig ongesteld werden na het gebruik van in een pan gekookte groente (postefein), slaag- den wij er in de oorzaak dezer vergifdging Te constateeren. Het bleek n.l., dat men voor het koken van yam de postelein een pah gebruikt had, waar- van het email weliswaar deugddijk en onscha- delijk bleek te zijn, doch waarvan onderaan stukjes email afgesprongen waren ten gevol- ge waarvan het ijzer in aanraking met de groente was gekomcn. Dit ijzer was overtrok- ken met een zlnklaagje (zoogen. „gegalvani- 5.oerd") en door de zeer,zure groente was dit zanlc opgelost en had zoodoende de vergifti ging veroorzaakt. Het is derhalve dringend noodzakelijk, in- dien het email van kookgereedschap bescha- digd of afgesprongen is, de pan niet meer te gebruiken en iri geen geval deze te laten „re- pareeren", daar dan steeds hetzij zink of het geen nog erger is, loodhoudend sol deer ge- bezigd wordt, waardoor ernstig nadeel aan de gezondheid toegebracht wordt. WERKVERSCHAFFING GESTAAKT. De gemeente Oestwedde heeft de gemeente- lijke weikvcrct ir-ff'ng stopgezet, omdat het rijik de subpidie van zeventig op veertig pro- cent terugbracbt. HET MINISTERIEELE VOORBEELD. IX ij waren er eenigen tijd geleden eens ge- tuige van, zegt de Telg., dat een spreker in een openbare vergadering zou gaan uitleggen wat eigenlijlc de Algemeene Rekenkamer voor een instel'iing is. En dat ging aldus: In een circus vraagt een goochelaar b'.v even een rijksdaalder van een der bezoekers ter leen. Hij gcochelj hem weg en na een mi nuut toovert hij hem terug uit den zak van een ander. Het publiek applaudisseert en de goo- dhelaar neemt afscheid metTte woorden: 7ie- hier den rijksdaalder terug, maar hoe ik dat kunststukje tot stand bracht blijft natuurlhk 't geheim van het vak. In het groote circus dat „Nederlandsche Staat" heet gaat het nu precies anderccm Daar vraagt, eischt of neemt men eenvoudig een rijksdaaldertje.— (in den regel nog wel iets meer!) goochelt hem 6ok weg, doch het verschil is, dat ge thans den rijksdaalder nimmer weer ziet, doch men u na eenigen fijd wel komt vertellen, hoe men hem heeft \ve^- gewerkt. De instelling die speciaal belast is, om jaarlijks ons die periodiek terugkeerende goocheltceren met ens belastinggeld uit te leg- gen, ziedaar nu, dat is de Rekenkamer. Dit jaar heeft deze Rekenkamer wederom niet minder dan 83 groote pagina's druks noodig, om ens :in haar zooeven verschenen Jaarveralag een denkbeeld te geven van „de zorg" die men zich in de minisierieele en ande re regeenngsbureaux geeft, am onze met zoo veel vreugde opgebrachte belastingdubbeltjes te doen verdwijnen. In meer dan een opzicht is de kennisneming van den inhoud ditmaal bijzo-nder interessant. Het verslag loopt over het jaar 1923, dat is dus het jaar dat door onze Regeerinjr werd geopend met de mededeeling in de Millioenen- n-ota van 22 Sept. 1922, dat men behoorde te bedenken, „dat het grootste cultureele, hygie- nische, sociale en defensieve belang op dit cogenblik is de veiligstellLog van den gulden." Het jaar waarin werd aangekondigd een ui- terste krachtsnspanning lot sluitendmaking van de begrooting, een „passen op de klein- tjes" en een zuinigheid dig het bewij.s zou moe ten zijn van den emsfigen wil, om ons land voor inflatie- en andere gevaren te behoeden. Het jaar wnarin, op den heer Colijn na, dc- zelfde ministers zitting hebben in het kabinet Ruys de Beerenbrouck als er thans nog zitten en die, terwille van die „veiligstelling van den gulden", beurt om beurt verscheidene groepen van ons vclk verzoeken - (onderwijs, ambte- naren, enzenz.) zelfs niet voor de zwaar- ste offers terug te deinzen. Juist omdat alleen daardoor een goed denk beeld te verkrijgen is van de mental'lteit, den geest die onze. tot voorbeeld geroepen minis- terieele regeerders bij het volbrengen van hun taak bezielt, hebben wij ons de moeite getroost dat verslag eens van het begin tot het einde door te lezen. De moeite en de ergemis. Ons volk is, dank zij den jaarlijks terugkee- renden Rekenkamervers'Iagen, tegenwoordig nog aangevuld met de Rapporten der Bezuini- gingscommissie, de z.g. Commissie-Rink, op't gebied1 van de schromelijk lichtzinnige manier, waarop met's lands gelden wordt cmgespron- gen, al aan heel wat gewend geraakt. Maar dat in dezen tijd, waarin de hoofden der Mi- nisterieele Departementen individueel en col- lectief zoo herhaald'elijk de hoogste zuinigheid komen prediken, ons komen vertellen met welk een „bloedcnd hart" zij allerlei hervormingen moeten aanbrengen tot schade van verschil- lende cultureele belangen, (men denke aan het onderwijs, de volkshuisvesting, volksgezond- heid en dergelijke,) in een tijd waarin men zelfs van Regeeringswege openiijk erkennen moet plechtig gegeven regeeringbeloften te moeten breken met het oog op den emst van den financieelen toestand, wij zeggen, dat in een tijd waarin dat alles geschiedt, zulke staaltjes van regeerbeleid nog mogelijk zijn. als ons thans door het deze week verschenen verslag der Rekenkamer worden geopenbaard, dat tart alle besehrijving en gaat zelfs over het normaal-abnormale, waaraan we zoo langzamerhandi reeds gewend waren, heen. Het is natuurlijk ondoenlijk hier, ook maar bij benadering, een m'in of meer volledig over- zicht te geven van wat ons wordt medege- deeld Slechts enkele staaltjes dus: 1Een ambtenaar der registratie woont m Noordwijk, maar is werkzaam in Leiden Op een gegeven moment wordt deze ambtenaar te werk gesteld in zijn eigen woonplaats. Wat doet de ambtenaar?Hij declareert aan het Rijk lustig telkenmaie zoogenaamd „reis- en verblij fkosten" alsof hij eiferi dag van Leiden naar Noordwijk reizen moet! De Re kenkamer maakt hiertegen bezwaap Men zou zoo zeggen, dankbaar zal de minister van Fi- gagcien hicr/an kajjftjg.nwue* er t^ond - aan mnVen fc UJvi o stelling van guldens". Integendeel echter, we lezen dat de minister begon met een formed beroep op een of ander Koninklijk Besluit nog te verd'ediigen. Dan lezen we in het verslag: De Kamer wees er echter op, dat dit Reis- besluit alleen gold' voor werkelijk gedane rei zen en dat geen enkele bepaling daarvan toe- passing kon vinden, zoolang geen diensfrei- zen waren gedaan. De declaration waren In dit geval geheel gefingeerd en in strijd met de waarhdid, evenals de daarop' voorkomende verklaring, dat de reizen en het verblijf, waar- voor wordt gedeclareerd, hebben plaats ge- had in het belang van's Rijks dienst. De Kamer achtte dit een feit van ernstigen aard. Zij drong er op aan, dat niet alleen de bedragen der thans en vroeger ten onrechte berekende en beta aide vergoedingen werden teruggevorderd, doch dat ode maatregelen ge nomen werden om voor het vdrvolg het on- rechtmatig berekenen van vergoeding te voor- komen Eerst nadat de Rekenkamer In zulke scHer- pe bewoordingen optreedt slaagt zij er in den minister eindelijk van overtuiging te verande- ren Maar nu komt het mooiste nog De amb tenaar die dergelijke door den minister „te goeder jrouW" geachte, door de Rekenkamer als „gefingeerd en in strijd met de waarheid" gekwalificeerde deelaxaties indiende en op die manier zich „ten onrechte" 611.42 had we- ten te verschaffen, zal dan nu toch eindelijk verplicht wo-rden dit bedrag in's Rijks kas te rug te storten. Maar hoe? Ziehier: _„Inmidde.s" heeft de minister van Finan- cien „voor den duur der tewerkstelling in Noordwijk", dat wil dus zeggen, voor den duur dat hij in zijn eigen woonplaats werkt, hem een toelage van f 4 per dag toegekend, en daannede zal nu de zoogenaamde „terug- storting" werden verzekerd. Ieder voelt dat het ergernis gevende in deze zaak niet in de allereerste plaats is dat be drag van 611.42 dat er mede gemoeid is Veel en veel erger is de mentaKteit die spreekt uit de wijze waarop deze affaire door den mi nister is behandeld. Moet het nog noodig zijn dat eerst een an der officieel lichaam zoo gaat opspelen tegen een minister van. Financien voor er redres volgt? En dan nog wat voor een redres! Is het principled ook nog maar een seconde te verdedigesn dat men een ambtenaar 4 per dag toelage gaat geven voor het werken in zijn eigen woonplaats? Om dan op die manier dezen niet-gemaakte-reizen-declareerenden ambtenaar langs een omweg tocht in het be- hcud te doen biijvea van het „ten onrechte" genotene? Dit beireft het ministerie van Financien. Maar wil men een niet minder fraai staaltje van het Departement van Binncnlandsche Za- ken, ressorteerende onder den premier van ons kabinet?Ziehier: In strijd met zijn fcevoegdheid kent de vo- rige minister van Landbouw aan een ambte naar een hooger sa-laris toe dan waarop deze volgens het Bezoldigingsbesluit recht heeft. De Rekenkamer maakt hi er over een opmer king en de tegenweordige minister van Bin- nenlandsche Zaken erkent de juistheid van de bemerkingen der Rekenkamer, hij meende echter dat het „onbillijk" was het" op die ma nier te veel genotene (nl. 858.51) terug te dcen storten. De Rekenkamer zegt: och, laat hem maar wel terugstorten, maar geef hem dan een gratificahe die hem die terugstorting gemakkelijk maakt. We lezen nu weer in het verslag (biz. 42): Eenigen tijd later ontving de Kamer af- schrift van een Koninklijk besluit, waarbii den betrokken ambtenaar wegens scb a del ooss tel ling voor salarisderving eene gratificatie van 233.94 was togekend I let college maakte hiertegen bezwaar, om dat bdanghebbende geen salaris had ge derfd, doch integendeel een te veel aan salaris van 858.51 had genoten De Rekenkamer deelt mede, dat ze, hoewe! geenszins zu'lk een manier van doen goedkeu- rende, daarin „berustte", omdat de ..gratifi catie" een „cnverplichte uitkeering" is. Een ander staaltje, thans het ministerie van Oorlcg betreffende (biz. 45) Een kapitein van de infanterie die van 1 Mei 1921 af te M ziek was achtergebteven van verlcf, werd met ingang van dienzelfden datum daar zoogenaamd ..gedetacheerd" en wel„tot het begin van de groote vacantie" kos'tte het rijk extra 390.50 en de Rekenka mer maakt natuurlijk weer bezwaar en betwij- felde of „die groote vacantie van de H. B. S wel iets met een of ander „legerbelang" heeft uit te staan. De minister van oorlog lid va-n het be- zuinigingskabinet op onderwijs, ambtenaren, enz. meent natuurlijk van wel want de „de- taeheering" moest den „overgang naar een burgerbetrekking", n.l. leeraar aan de H. B S. te M„ vergemakkelijken, en de volgende sophisllek krijgen we dan te hooren: „De toegel.ende verblijfstoelagen vormden geen eigenlijke inkomsten, doch moesten, naar de minister meende, beschouwd worden als een vergoeding voor de onkosten welke uit de detaelieering voortvloeiden". Het zal zeker niemand verbazen in het Ver slag der Rekenkamer te lezen, dat de Kamer „door dit antwoord niet overtuigd was". Alweer, het is hier niet allereerst de kwestie van het bedrag, maar de mentaliteit die er uitspreekt, die hier ergemis wekt. Het Verslag zit vol van dit soort staaltjes, doch nog erger achten wij bovendien de gren- zelooze nonchalance waarmede de ministers de door de Rekenkamer bij hen aangebrachte zaken behandelen of liever niet-behandelen en de Rekenkamer eenvoudig maar laten praten KORTE BERICHTEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot bevordering van de richtige heffing der directe belastingen. Te Tjugchem (Gr.) is Vrijdag een 5- jarig zcontje van A. Jansema in een watering verdronken. Gepubliceerd is thans het rapport van den hoogleeraar dr. A. van Veldhuizen over het godsdienstonderwijs, waarvan de synode besloten heeft dat het aan alle thcologische hoogleeraren en studenten, able predikanten, candidaten en godsdienstonderwijzers (essen) zal worden toegezonden. Te Winschoten is gisferavond gevangen gezet de dezer dagen te Sellingen ontvluchte gevangene L. H. uit Onstwedde, verdacht zing van P Oosterdijk, te Ehze bij Steenwijk,' door den bliksem getroffen en met veel hooi' den inbqedd en een zeug met 8 biggen gehed" verbcand, Otodanks de ongunstfge weersgestebd- hefd waren Vrijdagmiddag, op uitnoodiging van de Chrfstelijke Oranje-vereenigingen te Doom, Driebergen, Rijsenburg, UtmJit en IJsselstein, in het Rijsenburgsche bosch eenige h-widerden personen tezamen geko mcn ter feestelijke herdenking van den ge-' boortedag van de Kom'ngin- M-oeder. 55 297 566 1019 1751 2063 227b 2551 2752 2925 3095 3302 3474 3741 425d 4424 4767 4957 5113 5394 5976 6285 6575 6899 7079 7396 7596 7959 8229 8555 8764 926*9 9652 9821 10563 10S95 11280 11423 11835 12226 12552 12696 13105 13445 13845 14041 14146 14394 14827 lp235 15488 15817 16051 16271 16455 17001 17248 17-445 17634 18062 18316 1*8749 19208 19389 19540 19781 20092 20256 20395 20509 20595 20896 21016 21186 21342 21650 21908 22114 22359 22579 22771 436ete STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 4 Augustus Prijzen van f 30,- 151 313 617 1042 1796 2091 2255 2567 2776 2964 3131 3316 3496 3796 4281 4446 4780 4965 5142 5580 6023 6340 6578 6931 7178 7433 7682 8052 8304 8600 8925 9302 9654 9941 10673 10896 11312 11465 11890 12276 12579 12889 13203 13632 13856 14049 14295 14468 14838 15254 15505 15853 16094 16367 16456 17031 17301 17485 17782 18160 18380 18758 19245 19427 19560 19S27 20106 20316 20397 20520 20711 20919 2 *025 21234 21430 21684 21955 22116 22396 22586 22837 167 349 621 1329 1848 2133 2272 2614- 2837 2980 3185 3327 3556 3823 4325 4511 4822 4997 5205 5598 6092 6341 .6590 6932 7190 7482 7706 8062 8349 8623 9010 9317 9663 10250 ■10706 10908 11319 11509 12036 12342 12605 12895 13205 13692 13881 14064 195 370 808 1470 1923 2140 2348 2687 2853 3022 3203 3345 3587 3928 4369 4521 4831 5039 5290 5807 6129 6431 6648 6954 7297 7492 7740 8078 8405 8630 poso 9344 9694 10414 10726 11135 11379 11617 12052 12483 12619 12957 13237 13815 13940 14Q89 14315- 14820 14533., 14583 14852 15333 15527 16C08 16109 16372" 1649S 17074 17370 17499 17886 18163 18468 18833 1928S 19445 19708 19830 20107 20331 20411 20527 20718 20959 21056 21235 21446 21707 '21980 *22118 22447 22599 22916 14910 15409 15624 16C09 16176 16373 16532 17033 17375 17547 17988 1821S 18481 18532 19298 19454 19720 20033 20156 20339 20418 20387 20742 20360 21072 21265 21582 21755 22012 22157 22451 22602 229-14 217 387 877 1569 1948 2186 2389 2708 2868 3038 3235 3431 3604 4044 4390 4745 4899 5078 5299 5830 6150 6452 6728 7006 7306 7513 7807 8087 8426 8668 9244 9351 9731 10442 10749 11182 11405 11700 12071 12507 12626 13043 13317 13823 13959 140*95 14331 14744 14952 15435 15679 16018 16197 16423 16702 17136 1*7390 J75S1 1S025 18269 18183 1SS72 19319 19463 19741 20061 20170 20355 20478 20603 20751 20561 21093 21268 2159-t 2185-4 2203.-1 222n 8 11485 22*"5 22983 262- 531 918 1590j 1996' 2199 2474" 2746 2923' 3060 3247 3471' 3727; 412? 4395 4762, 4918 5080' 5332 5910 6216' 6532 6804 7064 7368 7559 7946 8124 8434 8745 9245 9555 9745 10552 10854 11200 11407 11706 12073 12539 12679 13053 13360 13833 14027 14113 14760 14958 15472 15733 16047 16242 16449 ■16954 17223 17406 17582 18067 18273 1S713 19095 19367 - 19479 19771 2C06*> 20242 20337 2C4SC 20686 20810 20983 2117-' 21335 21643 21869 22089 22282 22496 22096 Rechtzaken. er in van het uitgeven van valsch bankpapier. De Duitsche fc-teden melden da1. West-Duitschland veel valsche Nederlandschc zih^banjs van 2# gplden in omtetop zim. KANTONGERECHT TE ALKMAAR Mondelinge uitspraak van 1 Aug. N. J. te Alkmaar, lcopen cp grasland, 4 bocte of 4 dagen hecht. C. Z. te Egmond aan den Hcsf, laten los- Ioopen van kippen, 10 boete of 5 dago? hecht. C. H. en K. G. L. te Bergen, overtrading Arbeidswet, de le 4 boete of 4 dagen hecht de 2e 2 X 3 boete of 2 X 3 dagen hecht P. G Hz. te Egmond aan Zee, J. K te Alk maar, dronkcnschap, de le 2 beele of 1 dag hecht., de 2e 2 X 14 dagen hecht. P. V. te Wormerveer, G. J. B. te Bergen; loopen over verboden grond, de le 5 bcete of 3 dagen hecht., de 2e fcruggave aan de ouders, zender tcepassing van eenige straf. J. G. H. te Alkmaar, J. W te Brook op Langendijk, J K. S. en A. P tg Amsterdam, overtrading Visscherijwet, de le 3 boete of 3 dagen hecht., de 2e, 3e en 4e ieder 1,50 boete of 1 dag hecht. A. v. P. te Egmond aan Zee, C. H. A. C. te Oegstgeest, J. C M., J. W. B. en D H. te Alkmaar, overtreding Politieverordening, de le en 4e ieder 2 boete of 1 dag hecht., de 2e 6 boete of 3 dagen hecht., de 3e en 5e ieder 4 boete of 4 dagen* hecht P. J. en J. L. te Broek op Langendijk, J. S. en P. T. te Graft, A. D. te Diever, K S. te Beilen, K. G. en R. v. R. te Westerbork, K. v. W, P. G., G. B., J. J. K en J J. K. te Alkmaar, M. H. te de Rijp, N. J. Z. te Uit- geest, C. v. S. en D. G te Zuid- en Noord- Schermer, K. R., P. B. R. en J. de G. te Krom- menie, N W. B. te Bergen aan Zee, T. G. te Bergen, P. P. te Ursem, A. V te Akersloot, overtreding Motor- en Rijwielwet, de le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, 7e, 8e, lOe, 15e, 16e, I7e, 18e, 19e, 23e en 24e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 9e en 14e ieder 2 boete of 1 week tuchtschool, die 1 le 4 en 8 boete of 4 en 6 dagen hecht., de 12e 6 boete of 3 dagen hecht., de lteo/e3b3e hecht., de 13e 3 boete of 2 dagen fiecht., de 20e 2,50 boete of 3 dagen hecht., de 21 e 4 en 12 boete of 4 en 6 dagec hecht, 4a 22)t I 3 boete 0^3 dagsn hecht y' 1

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6