DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 184. Honderd zes entwintigste Jaargang 1924^- Oil nummer Besfaat nit 2 bladen, Afoonncmentsprijs l)ij yooruitbetaling per 3 maanden f2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruiinte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. B,edactie No. 33. WOFNSB AG Directeur: G H. KRAK. Hooidredacteur: Tj. N. ADEMA. 0 AUGUSTUS Buitenland. DE CONFERENTIE TE LONDEN. De Duitsche delegatie is gistermorgen te .Londen aangckomcn. In Liverpoolstreet had zich een groote menigte verzameld. De Duitsche rijkskanselier, Marx, heeft aan een correspondent van Renter verklaard, dat de Duitsche delegatie komt met het ernstig verlangen, te helpen bij het vinden van de beste methode, om het rapport-Dawes onge- wijzigd ten uitvoer te leggen. Zij is voome- nemens, bij te dragen tot de uitvoering van dat decl, dat Duitsehlands taak is Zij twij- felt er niet aan, dat zij denzelfden geestestoe- toestand te Londen zal aantreffen en dat men sipoedig tot een accoord zal komen. Gister werd de eerste plcnaire zitting der conferentie gehouden, waarbij de Duitsche de legatie tegenwoordig was. Belangrijk was de zitting niet, de werkzaamheden waren van korten duur. MacDonald heette de Duitsche gedelegeer- 'den welkom. Hij legde er den nadruk op, da; •de verantwoordelijkheid, welke het rapport •iitet zich brengt, aanvaard dient te worden, •niet omdat het moet, maar veeleer uit den ge- meenschappelijken wensch om een cmstige en eerlijke poging te doen de verplichtingen na te komen, waaraan de onderteekcnaars ge- bonden zijn. De geallieerden zouden de Duit sche regeering bepaalde besluiten willen voor- leggen, die zij zelf hebben genomen, en zij zouden, voor zoover deze besluiten de goed- keuring der Duitsche regeering vereischen, hieromtrent in overleg willen treden. De premier-betoogde dat de werkzaamhe den- der conferentie beperkt zijn tot de toepas- sing van het rapport-Dawes, en hij sprak de hoop uit, dat de geest van samenwerking een spoedige overeenstemming mogelijk zou ma- ken met de daaruit voortvloeiendc voordeelen van vriendschappelijke betrekkingen tusschen de Europeesche mogendheden. Dr. Marx, de Duitsche kanselier, betuigde in het kort zijn dank in naam zijner delegatie voor de vriendelijke woorden, waarmede zij zijn begroet, en deed opmerkon, dat de taak, waartegenover zij zich bevinden, van histori- sche en beslissende beteekenis is Zij zijn er van overtuigd, dat het lot van Duitschland en van Europa van deze taak afhangt, en dat dit slechts kan geschiedcn in een geest van vrecdzame overeenstemming en volstrekte rechtschapenheid. De Duitsche delegatie is voornemens in dezen geest te onderhandelen. Het herstel van het wederzijdsche vertrou- wen is een vitale factor voor een vruchtbare samenwerking der naties. Zij zian in het plan der deskundigen een methode, welke het Duit sche volk kan en moet leiden naar vrijheid en vrede. Zoodra de voomaamste voorwaardcn voor zijn vrije economische adiviteit hersteld zijn. zal het Duitsche volk al zijn krachten wijden aan het ten uitvoer brengen der zwa- re verplichtingen, welke het zijn opgelegd. Dr. Marx bevestigde de verklaring der Duitsche regeering dat het plan der deskun digen wordt beschouwd als een geschikte -basis voor de oplossing der schadevergoe- dingskwestie. Hij voegde er aan toe dat zijn regeering ,in afwachting- eener regeling ter ccnferentie, haar goedkeuring hecht aan de omtwenpovereenkomsten, welke door de ver sehillende commissies op den grondslag van het rapport-Dawes zijn voorbereid. De Londensche medewerker van het „Han delsblad" berichtte o m. aan zijn blad: De Duitschers zijn ondef groote belangstel- ling van het publiek, maar zander eenig tee- ken van sympathie of vijandschap, aangeko- men. Er was in Foreign Office en in Downing- street buitengewoon veel belangstelling voor hun aankomst,juist tien jaar na het begin van den oorlog, en de politie rnoest zelfs op een gegeven oogenblik de straat ontruimen. Naar ik uit de kringen der Duitsche dele gatie verneem, zijn de Duitschers, die door Hughes precies op de hoogte zijn gebracht van den economischen stand der kwesties, var.1 plan, vooral nadruk te leggen op hun z.g.n eere-kwestie, waarmee zij echter niet die van de schuld aan den ocricg bedoelen, maar de ontruiming van de Ruhr, algemeene amnestic voor de veroordeelden uit Ruhr-gebied en Rijnland, terugkeer der verbannenen en intac te teruggave der spoorwegen zonder con trole. De algemeene meeniag in de versehillende delegatjes is, dat het niet gelukken zal, zooals aanvankelijk de bedoeling was, de conferentie Vrijdag te beeindigen, doch dat men nog de geheele week zal noodig hebben. De Duitschers kunnen nu juistniet klagen dat men hun in de laatste weken niet behulp- zaam geweest is. Na de Engelsche en Ameri- kaansche financiers kwam thans, op den dag van hun aankomst, Lloyd George in het La- gerhuis aan de regeering enkele vragen stel- len, welke de Franschen waarschijnlijk schuw zouden hebben gemaakt, als zij niet reeds Vrijdagavond het accoord hadden goedge- keurd Lloyd George vroeg niet slechts wat de Britsche regeering dacht over de militaire ontruiming van den Rijn en van de Keulsche zone, waarbij hij opmerkte, dat de Engel- schen en Belgcn zich aan een provocate zou den schuldig maken, ind'ien zij daar thans nog twee jaar zouden bliiven, maar merkte ook op, dat Engeland zich de handen niet mag bin- den. fen einde vrij te ziin om binnen vijf jaar de cijfers van het plan-Dawes te kunnen her- zien. MacDoiiald liet versehillende der vragen van Lioyd George onbeantwoord, doch ant- woorddc op diens vraag of Duitschland, in- dien het niet zou kunnen betalen, een beroep zou moeten doen op de Commissie van Herstel of op de nieuwe comite's, dat de Commissie van Herstel gemachtigd is, in het plan-Dawes veranderingen aan te brengen, wanncer het deze rechtvaardig acht en mits de fundamen- teele basis van het plan onaangetast blijft. Heden zal -een nieuwe plenaire zitting wor- den gehouden, waarin, naar wordt gehoopt, de Duitsche delegatie de gelegenheid zal heb ben om het onderzoelc der door de geallieer den voorgelegde documenten op zijn minst in groote trekken, zoo niet in details, te vol- tooien. De procedure, welke de goedkeuring der Duitsche delegatie moet verwerven, zal waarschijnlijk bestaan in herhaalde en min of meer nict-formeele bijenekomstcn tusschen de chefs der geallieerde en Duitsche delegaties, en in de samenstelling van commissies voor het uitwerken der technische kwesties. De korte rede van den Duitschen rijkskan selier heeft te Londen over het algemeen een gunstigen indruk gemaakt. Dr. Marx sprak in het Duitsch en zijn woorden werden in het Engelsch en Fransch vertaald. Vervolgens overhandigde MacDonald aan de Duitsche delegatie de rapporten nopens de reeds door de ccnferentie verrichte werkzaam heden eu gaf haar in overweging over de ge- deelten, waarbij Duitschland betrokken was, te beraadslagen. Zoodra zij gerecd waren om daarover in discussie te treden, zou de con ferentie opnieuw worden bijeengeroepen. De Duitsche rijkskanselier ging met deze werkwijze accoord en zeide, dat de Duitsche delegatie het onderzeek der documenten zoo- veel mogelijk zou bespoedigen Naar verluidt, zou de Duitsche delegatie in verband met deze toezegging hebben be sloten den geheelen nacht van Dinsdag op Wocnsdag te besteden aan de bestudeering der documenten. Dit zal het wellicht moge lijk maken, dat heden een njeuwe plcnaire zitting wordt gehouden. Niettemin zal het vaststellen van datum en uur aan de Duit schers worden overgelaten. Dr premier heeft gisteravond in het Lager - huis een veTklaring afgelegd in antwoord op versehillende kwesties welke door den leider der liberalen, Lloyd George, en door het ccn- servatieve lid, Mc.Ncil ter sprake werden ge bracht met betrekking tot het herstel-pro- bleem. MacDonald zeide dat' de kwesties met welke de regeering zich dient bezig te hcuden in- dien het Dawes-plan in werking is gesteld, zeer eenvoudig zijn. Kunnen wij het rapport in zijn geheel aan- vaarden met al zijn gebreken en met al zijn twijfelachtige bepalingen en de gelegenheid aangrijpen die zijn in werking sfelling ons geeft om te trachten etn nieuw hoofdstuk te beginnen in ten eerste de betrekkingen der geallieerden onderling en dan in die tusschen de geallieerden met Duitschland, aldus de pre mier? Inzake deze kwestie is de regeering tot een bevestigend antwoord gekomen. Sinds- dien heeft spr. zich er angstvallig van onf- houden om als Minister van Buitenlandsche Zaken of als premier eenig onderdeel van het Dawes-plan aan te fasten, omdat hij voelde dat het rapport in zijn geheel diende te wor den aangenomen en in werking te worden ge steld met voor zoover dat mogelijk was veilig- heidsbepalingen tegeh iedere ramp welke zou kunnen voortvloeien uit een imeenstorting van het een of ander van zijn onderdeelen Spr. trachtte de zeer belangrijke kwestie van de be trekkingen tusschen Frankrijk en Engeland en tusschen Duitschland en de geallieerden tot een oplossing te brengen. Varidaag heeft een opnieuw samengestelde conferentie plaats ge- had dewelke werd bijgewoond door de verte- genwoordigers der Duitsche regeering. De intergeallieerde overeenkomsten zijn aan de Duitsche gedelegecrden ter hand gesteld, aan wie het verzoek is gericht om punten op te geven waarop zij commentaar wenschen, waarop zij garamies wenschen, enz. Ik bled het Huis bij voorbaat mijn veront- schuldiging aan, aldus MacDonald, indien ik zeg dat ik optimistischer ben dan ooit Wij zullen spoedig nauwkeurig weten welke de vooriutzichten der confertntie zijn. Spr. is van meaning, dat het Lagerhuis Donderdag a s. gerust op reces zal kunnen gaan en aan de regeering het beeindigen van den arbeid kan overlaten Met betrekking tot de economische ontrui ming van de Roer verklaarde de premier dat een ontwerp-overeenkomst met zeer veel zorg vffas opgesteld door experts die den toestand van den Roer en van Duitschland kenden. De gansche geallieerde conferentie heeft hieraan haar goedkeuring gehecht. Met betrekking tor de militaire bezetting is de positie als volgt. De experts zeiden dat zij zich inzake deze kwestie niet konden uitspreken, daar zij niet hinnen de grenzen van hun bevoegdheid viel doch zij wensehten de regeering die dit rap port in werking stelt te waarschuwen dat in het bewaken of het pogen te bewaken van de economische en fiscale eenheid zij er aan moe ten denken dat een militaire bezetting er in- vloed op kan hebben. De Fransche regeering heeft het absoluut duidelijk gemaakt, dat zij niet het Roer-gebied i'ntrok voor eenig docl van militair of politiek karakter, maar omdat Duitschland in gebreke was gebleven. Zij zeide dat zij tegen dat in gebreke blijven sanc- ties nam en een economisch mechanisme on- richtte om voor Frankrijk inkomsten af te werpen, indien de noodige mihtaire voorzor- gen genomen waren. Spr. gelooft niet dat de Fransche publieke opinie blind is voor de verplichtingen die thans op Frankrijk zijn gelegd door de ver klaring van haar eigen regeering. Met betrekking tot de Engelsche bezetting van Keulen geloofde spr. niet dat het voor de regeering verstandig zal zijn deze kwestie tc betrekker. bij de kwestie van de bezetting van den Roer door de Franschen Het zou niet raadzaam zijn om terwijl deze kwesties ter conferentie bespreken worden, beloften te doen in de een of andere richting. Wat de sancties betreft verklaarde de pre: mier dat geen regeering tot het nemen hier- van zou lainnen overgaan alvorens de Com- misise van Herstel een in gebreke blijven van Duitschland heeft vastgesteld. Tenzij zij van de Commissie van Herstel een eenstemmige verklaring kregen of een beslissing van drie experts, te benoemen door de Commissie van Herstel of indien dit niet zou gelukken, door den president van het Intemationaal Ge- rechtshof te 's-Gravenhage, dat Duitschland in gebreke is gebleven, kan niets worden ge- daan. Een vaststelling van en ingebreke blijven moet worden gedaan voor eenige regeeringen te zamen kunnen komen voor het overwegeD van sancties. Besluitende, zeide MacDonald dat de regee ring zeer goed het beperkte karakter der con ferentie kende, maar zij hoopte dat een vriendschappelijke overeenstemming zou wor den bereilct die haar buitengewoon effect zou vinden in het in werking stellen van zelfs dit ietwat onvolmaakt plan. Hij legde er den na druk op dat het p'nn het princloe van arbi trage begint waar 't toegepast kan worden en hij twijfelde niet dat eventued groote lan- den vcrlangend zullen zijn om de begren- zing van zulk en arbitrage uit te breiden. HET GRIEKSCH-BULGAARSCHE GRENSCONFLICT. De internationale commissie voor de Grieksch-Bulgaarsche emigratie, aan welke het onderzoek naar den moord op de 19 Bulgaarsche boeren door Grieksche soldaten was opgedragen, is op de plaats van het ge- beurde aangekomen en is met het onderzoek begonnen. del en zich niet uitstrekken tot de productie, omdat cte registreering van de kaasmakerijen en de controle vanwege de groote uitgestrekt- heid van het land duur en moeilijk zouden zijn. Van een algemeen merken van de kaas wordt afgezien omdat de elders toegepaste merkmethoden gebrekkig gebleken zijn. Wel- lidit wordt eenvoudig een kwaliteitsmerk op de kaas gedrukt. De verkooper van kaas moet de verantwoordelijkheid voor het vetgehalte van het product op zich nemen en zelf de kaas van de producentenkoopen naar vet gehalte. KORTE BERICHTEN. Zcndagnacht is een grondeigenaar uit Koningsbergen met zijn auto in de rivier de Pregel gereden. De volwassen personen in den auto kenden zich nog in veiligheid bren gen, doch twee kinderen, die eveneens in den auto zaten, een jonge en een meisje, kwamen om het leven. Hun lijlcen zijn later uit het water opgehaald. De minister van Kolcnie, Thomas, en de minister van Binnenlandsche Zaken, Hen derson, zijn Maandagavond naar Dublin ver- trokken in verband met de Iersche grens- kwestie. Op de Muggelsee bij Berlijn trachtten Maandagavond de drie inzittenden van een kano, twee heeren en een dame, zich door een stoomboot te laten sleepen. De kano sloeg om en de inzittenden verdwenen in de diepie. Redding was bij de heerschende duisternis niet mogelijk. Vermcedelijk zijn alle drie ver- dronken. Te Manchester heeft Zondagavond un der een der straten door het doorsmelten van een electrischen kabel een reeks onlploffingen plaats gehad. waardoor het wegdek, alsmede zes winkeletalages, werden vemield. Oeraened nienws DE MOORD OP MEVROLPV EVANS. Den Engelschen premier werden gister in het Lagerhuis vragen gesteld met betrekking tot den moord op mevrouw Evans in Mexico. MacDonald antwoordde dat het Ameri- kaansche gezantschap in de stad Mexico het feit van den misdaad onder den aandacht heeft gebracht van de Mexicaansche regee ring met het verzoek dat onmiddellijk maat- regelen zullen worden genomen om de moor- denaars te arresteeren en te straffen. Een diepgaand onderzoek wordt ingesteld met het doel de daders van dezen moordaanslag op mevrouw Evans te vatten. Het Amerikaansche gezantschap heeft ook aan de Mexicaansche regeering den raad ge geven dat zij verstandig zou doen om bij de hoeve van mevrouw Evans een post te plaat- sen om het huis en zijn inhoud te bewaken. De Mexicaansche regeering heeft energiek |ewerkt en reeds een aantal arrestaties doen plaats hebben. De premier zeide dat hij Z. M.'s gezant te Washington er van in kennis heeft gesteld dat de regeering van Mexico verantwoorde- lijk zal worden gesteld voor deze tragische gewelddaad. Volgens een uit Mexico-city ontvangen be- trouwbare inlichting zou het •hoofdmotief van den moord niet diefstal zijn ofschoon 125 pond, die op het lichaam werden gervonden, werden meegenomen. Captain Hollocombe, een Britsch consuialr ambtenaar, die op de plaats van den misdaad vertoeft, heeft gemeld dat oe Mexicaansche autoriteiten hem alle faciliteiten toestaan, die voor het onderzoek noodig zijn. Het lij'k van mevrouw Evans is naar Mexi co-city overgebracht om begraven te worden. Nader wordt gemeld; Men gelooft thans, dat de moordenaars van mevrouw Evans ge- wone roovers zijn en niet betrokken bij de agitatie onder de landbouwers. UIT HET ZIEKENHUIS ONTVLUCHT De Bulgaarsche oud-minister Atanaso Stojanoff, die destijds tot tien jaren gevan- genisstraf is veroordeeld en wegens ziekte in een hospitaal werd opgenomen, is, naar ge meld wordt daaruit ontvlucht en bevindt zich thans op Servisch gebied. VIER LEEUWEN ONTSNAPT. Bij Charolles in het departement Saone-et- Loire wisten vier leeuwen te ontsnappen uit een kooi, die vervoerd werd op een wagen, waarvoor een paard en een muddier waren gespannen. De leeuwen wierpen zidi op het paard en het muildier, welke in hun doods- angst in het kanaal sprongen en verdron ken. Het gelukte de gendarmerie na een lange klcpjacht, de leeuwen neer te schieten. ZWEEDSCHE KAASCONTROLE. In Zweden is een voorstel ingediend tot het instellen van een controle op den kaashandel Het voorstel strekt zich uit tot volvette en ha If vet te kaas, welke de gangbare soorten zijn in Zweden. In tegenstelling tot de meeste landen, die een kaasccntrole hebben ingevoerd, zal de controle in Zweden beperkt zijn tot den han,- HET BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN ZEELAND. Gisteravond te ongeveer 9 uur meerde d „Hydrograaf" aan de Loskade te Middelburg, waar de burgemeester, de heer Dumon Tak ter verwelkoming tegenwoordig was. De Koninklijke Familie en het gevolg na men plaats in de gereedstaande met twee paarden bespannen landauers en reden, onder het gejuich der menigte, die de straten vulde, naar de Abdy, naar de woning van den Com- missaris der Koningin, waar de Koninklijke Familie zich dadelijk na aankomst terugtrok in de voor haar bestemde vertrekken. Hedenmorgen was het in de straten van Middelburg reeds buitengewoon druk. Van alle kanten waren de Zeeuwen naar Middel burg gekomen om den dag van het Koninkhjk bezoek aan de hoofdstad mede te maken. Des morgens te kwart voor tien verleende de Ko ningin audientie aan de Engelsche schrijfster Marjorie Bowen, die te Domburg logeert en aan den heer Pieterse, een oud-Middelburger, als afgevaardigde van de Ned. I lerv. Gemeen- te te Roubaix in Noord-Frankrijk. Te 10 uur reed de Koninklijke Familie in landauers uit. Prinses Juliana droeg het Axelsche costuum, haar destijds door de inwo- ners van Zeeuwsch-Vlaanderen vereerd- Op het Abdyplein bracht een eerewacht van den Bijz. Vrijwilligen Landstorm de Koningin de eerbewijzen. De hooge bezoekers maakten een rijtoer door een gedeelte van Middelburg, overal hartelijk begroet door het publiek en kwamen te ongeveer 11 uur aan op het Mole- water om de Zeeuwsche huldebetooging in ontvangst te nemen. De leden der Koninklijke Familie verlieten het rijtuig en begaven zich naar de daar geplaatste estrade. Op het Molewater stonden de naar schat- ting 7000 deelnemers aan deze betooging Volgens de ons verstrekte gegevens waren er (in ronde getallen)900 personen t#t Middel burg, 730 uit Vlissingen, 1400 uit de andere plaatsen van Walcheren. 2000 uit Zuid-Beve- land, 75 uit Noord-Beveland, 300 uit Schou- wen en Duiveland, 300 uit Tholen. 1000 uit Oostelijk- en 300 uit Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, waaronder vele vereenigingen en corporaties met hun vaandels. Toen de Koningin op de estrade verscheen, brachten de vaandeldragers der vereenigin gen en corporaties haar hun greet met het vaandel. Daama zong een koor van ongeveer 2000 zangers en zangeressen, onder leiding van den componist, het lied ..De Zeeuwen aan Oranie", dat door den heer D. A. Poldermans te's Gravenpolder is gedicht en door den heer Jan Morks te Middelburg is gecompo neerd, terwijl de muziekgezelsch,-"—<m: „Het Middelburgsch Muziekcoros", ,-Eendracht maakt Macht" uit Serooskerke en „Apol!o" uit Domburg den zang begeleidden. Daama vemieuwden alle betoogers den eed van trouw aan de Koningin en wel door te zingen het laatste couplet van „De eed van trouw" van A. E. Dudok van Heel (ver- leden jaar te Amsterdam op den Dam gezon- gen) Hiema zongen alle betoogers twee couplet- ten van het „Wilhelmus". De betooging werd besloten met een defile. Alle betoogers mar cheerden in rijen van vier langs de Koninklij ke Familie, terwijl afwisselend de muziekge zelschappen: „De Scheldezonen" van Nieuw- Namen, „Opwaarts" van St. Janssteen. „Jo- zephsgezellen" van s'Heerenhoek, „Uit en voor het Volk" van Breskens, „Nu, met Hope", van Bruinisse. „Euphonia" van Bruinisse, en „Tot steun in den strijd", van Souburg, zich deden hooren. Tijdens dit defile werden eenige honderden postduiven losgelaten door leden der Postduivenvereenigingen: Duiven- maatschappij „Houd moed" te Hengstdijk, Duivenmaatschappij „Clinge" te Clinge, „Luchtbode" te Kuitaart; „Duivenmaat«±ap- pij „De Luchtklievers" te Ossenisse, Dniven- maatschappij „De Volharding" te Westdorpe, en Duivenvereeniging „Met moed vooruit" te Zuiddorpe. Na het defile zongen de betoogers twee cou- pletten van het Zeeuwsche Volkslied (dichter en componist dezelfde als van „De Zeeuwen en Oranje".) Aan deze huldebetooging werd deelgenomen door een 102-jarig vrouwtje uit het land van Hulst. Na afloop der huldebetooging reed de Ko ninklijke Familie terug naar de Abdij, waar een officieele lunch plaats had, waaraan der- tig personen aanzaten. Tijdens de lunch werden geen toespraken gehouden. Op het Abdyplein speelde het Mid delburgsch Muziekcorps. Te drie uur reed de Koningin weer uit ter bijwoning van het Gebarenspel. Dit gebaren- spel, „voorstellende den overgang van de stad Middelburg van de Spaansche zijde naar die van den Prins van Oranje in Febi; 1574" is namelijk opgevoerd op de mark wel zoo, dat het prachtige oude Middel| sche Stadhuis den achtergrond vornif* dit historisch spel. Het middelste het Marktplein voor het Stadhuis is bunes geheel ingesloten, zoodat de op^| van het spel, waaraan werd deelgenome ongeveer 50 hoofdpersonen en 300 anderen, alien inwoners van Middelburg en Walcheren1, in een afgesloten ruimte plaats had. Op de tri bune tegenover het Stadhuis was de Koninklij ke loge ingericht, terwijl op de tribunes totaal plaats was voor 3000 personen. Voor dit gebarenspel heeft Ds. P. C. Bou- tens den tekst geschreven, terwijl de heer F F. A. Koeberg de muziek heeft gecomponeerd. De leiding van het spel berustte bij den heer F. Lensvelt. terwijl de costumes ontworpen zijn door Mej. Nell Bronger. De koren werden gezongen door meer dan 300 zangers en zangeressen leden van de Middelburgsche zangvereenigingen „Hosan- na". R- Kath. gemengd koor „Kunst naar Vermogen", ,',Middeiburgs Mannenkoor „tot Oefening en Uitspanning", Zangkoor ..Parochiekerk St. Petrus. en Paulus", „SoU Deo Gloria" en „Sumarum Corda". De mu- zikale illustratie geschiedde door een orkest van ongeveer 100 personen, gevormd door -de Ver. voor Instrumentale Muziek te Middel burg, de Amhemsche Orkestvereeniging en eenige krachten uit Middelburg en Vlissingen. Na afloop van het Gebarenspel maakten al le deelnemers in optocht een tocht door oe stad. De Koninklijke Familie begaf zicn naar he! Stadhuis, waar de ontvangst door het ge- meentebestuur plaats had. Daarbij hield de burgemeester van Mid- delbure een begroetingsrede. De Koningin beantwoordde deze rede, haar dank betuigend voor de hartelijke ontvangsl haar en haar Huis. bereid Na een kort ooonthoud in de Raadszaa! vertrok de Koninklijke Familie naar de Sta- tenzaal in het Provinhuis, waar de ontvangst door de Prov. Staten van Zeeland plaats had. De Commissaris der Komngin hield h'.er een rede, waarin hij de Koninklijke familie na- mens het Provinciaal bestuur van Zeeland welkom heette". De Koningin dankte den Commissaris voot zijn hartelijke toesoraak en sprak haar groote vreugde uit over de wijze, waarop de Zeeuw sche bevoking de Koninklijke Familie heeft ontvangen. Uit de Statenzaal begaf de Koninklijke Fa milie zich naar de tentoonstelling, van Zeeuw sche kleerderkrachten. meubelen en gebruiks- voorwerpen, die in enkele andere vertrekken van het Provinciehuis in ingericht en na deze tentoonstelling te hebben bezicbtigd, wandel- den de hooge gasten naar het huis van den Commissaris der Koningin terug, waar zij zich in hun vertrekken terugtrokken. Hedenavond zal daar een klein besloten di ner plaats hebben, waaraan behalve de leden der Koninklijke familie, slechts enkele leden der familie van den Commissaris der Konin gin zullen aanzitten. EEN BRIEF VAN DE KONINGIN- MOEDER. Het Nationaal Comite Herdenking Mobili- satie 1914 heeft van den Hofmaarschalk vat de Koningin-Moeder een brief ontvangen waaraan het volgende is ontleend: „Hare Majesteit herinnert zich nog altijd levendig het groote pliehtbesef, dat de gemo- biliseerden in 1914 heeft bezield. De wijze waarop de gemobiliseerden destijds zijn opge- komen, gereed om hun plicht te doen, ten voi le het hoogst ernstige van den toestand besef- fende, heeft op Hare Majesteit een diepen en niet te vergeten indruk gemaakt. Hare Majesteit juicht het daarom zeer toe dat Uw Comite zich voorgenomen heeft, te trachten iets te doen voor de oud-gemobili- seerden, die door de gevolgen van de mobili- satie bij zonder zijn getroffen of in moeilijkhe- den zijn geraakt. In dit streven stelt Hare Majesteit leven dig belang." ZWIJNTJESJAGER GESNAPT. In den laatsten tiid werd te Delft vele rlj- wielen ontvreemd. De dader van deze dief- stallen, zekere I J. werd gisteren gearresteerd. Eenige der gestolen karretjes werden opge- spoord en in bes'ag genomen. Ook is gebW ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1