Heden 8 nor concert. Stedelljke Muziektuin. GRENODINESAUS ken dat IJ. do dader is van cm inbraak ten huize van een bewoner van den Rotterdam- schen weg. Een daar gestokn fiets is mede in beslag genomen. DRIE ONGELUKKEN IN EEN GEZIN. le Didam vie! hct kind van den arbeider Wolters zoodanig, dat het cen been brak. De moeder bracht het naar het ziekenhuis en on- derwijl viel een ander kind tegen het bran- aende fornuis en brandde beide handen. Een derde kind kwam onder een stoomfiets, brak een been en werd aan het hoofd gewond. FORENSENBELASTING. Volgens de Msb. zal het wetsontwerp tot wijziging van de Forensenbelasting over enkele dagen bij de Staten-Generaal worden ingediend. TEGEN BROMMERT 6 MAANDEN GEVANGENISSTRAF GEelSCHT. Voor de vacantiekamer der rechtbank te Almelo stonden gister terccht J. Brommert Jr en G. J. van 't Reve, beiden te Amster dam, beschuldigd ter zake van opruiing in een openbare vergadering van de afdeeling Enschede der communistische partij, gehou- den te Enschede op 19 Juli 1924. De rechtbank was als volgt samenge- steld: mr. A. J. Ellens, president; mr. P. Leesberg, rechter en mr. J. Pleyter, ontvan- ger der registratie en domeinen, rechter- plaatsvervanger. Openb. min. mr. W. L. Luy- ken Glashorst. Als verdedigers traden op: voor eerstge- noemde bekl. mr. De Jong van Amsterdam en voor den tweeden mr. De Leeuw, even eens van Amsterdam. Na verhoor van den eersten beklaagde, be- nevens van vijf getuigen a charge en een ge- tuige a dccharge, eischt het Open baa r Minis terie tegen Brommert zes maanden gevange- oisstraf. NEDERL. ONDERWIJSGENOOT- SCHAP. De 78ste algemeene vergadering van het Nederl. Onderwijzersgenootschap wordt dat jaar te Velp (Gld.) gehouden. De meeste deelnemers waren reeds Maandag aangeko- men. 's Avonds werden zij in het Oranjehotel ontvangen; de Vekpsche harmonie gaf er een uitvoering. Dinsdagochtend werd een bezoek gebracht aan het prachtige landgoed Rosendaal onder leiding van het hoofd van de school aldaar, den heer J. A. Slempkes. Inmiddels werden hoofd- en afdeelingsbestuur in een der zalen van hotel Naeff door het gemeentebestuur van Rheden officieel ontvangen. De btirge- meester, de heer Bloewees, sprak een kort welkomstwoord, dat bearatwoord werd door den voorzitter van het N. O. G., den heer H. J. Bon. Gistermiddag is de algemeene vergadering in het Oranjehotel te Velp geopend. Nadat de voorzitter van de afdeeling Rheden, de heer Koopman, namens die afdeeling bestuur en leden had welkom geheeten, hield de voor- ziter een openingsrede. In het bijzonder heet- te de voorzitter daarna welkom dr. Desertine, inspecteur van het L. D. te Arnhem, den se- cretaris der gemeente Rheden, den heer De Lang Evertsen en een vertegenwoordiger van de Engelsche Onderwijzersvereeniging. De secretaris deelde mede, dat er 109 af deelingen vertegenwoordigd waren door 197 afgevaardigden. De rekening en verantwoording werd goed- gekeurd. Als plaats waar de volgende jaarlijksche vergadering zal worden gehouden werd As- sen aangewezen. Daarna kwam aan de orde het rapport van de commissie inzake vereenvoudinging van de werkwijze van het schoolparlement. Na uitvoerig debat werd het rapport van de commissie in zijn geheel aanvaard. Alle amendementen van Den Haag en Amsterdam werden verworpen. I 'Amsterdam stelde voor, bij de raden der gemeenten er op aan te dringen over te gaan tot de instelling van een onderwijzersraad. 'Het hoofdbestuur adviseerde tot aanneming. Dit werd na eenig debat aangenomen. Een voorstel van de afdeeling Rotterdam: De algemeene vergadering draagt het hoofd bestuur op, er bij de regeering op aan te dringen dat de toelating van leerlingen tot de openbare en bijzondere scholen in dezelfde gemeente aan dezelfde regeling wordt onder- worpen, wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna kwam aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur: De algemeene verga dering machtige het hoofdbestuur, er bij de regeering op aan te dringen, den leeftijd van toelating tot de lagere school niet te verhoo- gen, voor het voorbereidend onderwijs wette- lijk geregeld is. Met algemeene stemmen werd dit aangeno men. De afdeeling Haarlem stelde voor, voor het buitengewoon L. O. het bezit van de hoofdacte voor de onderwijzers te laten ver- vallen. Het hoofdbestuur dringe daarop aan. Het hoofdbestuur adviseerde tot aanne ming; de vergadering nam het voorstel z. h. s. aan. Het voorstel van Den Haag: de mondelin- ge examens voor onderwijzeres zijn ook voor het publiek toegankelijk, wordt teruggenomen. Aan die wensch is reeds tegemoet gekomen. De afd. Amsterdam dient verder een voor stel in om een commissie te benoemen tot on- derzoek in hoeverre verwezenlijking van het dubbel klassensysteem, plan-De Zeeuw, plan Feberwee, mogelijk is. Het hoofdbestuur staat daar afwijzend te- gijover. De commissie zou geen nieuwe gege- vens kunnen verschaffen. Het is overbodig. Het voorstel-Alkniaar, met behulp van de afdeelingen een onderzoek in te stellen naar de kosten van het openbaar lager onderwijs in iedere gemeente in verband met het aantal leerlingen en de uitkeering door de gemeente aan de bijzondere scholen in verband met het aantal leerlingen wordt z. h. s. aangenomen. Het voorstel-Hilversum tot verwijzing van de punten 10, 16, 17, 18, 20 en 46 naar een commissie wordt met 89 tegen 87 stemmen aangenomen. De vergadering wordt daarna verdaagd. HET AMERIKANISTENCONGRES. Het 21ste Amerikanistencongres, welks eer- ste deel van 12 tot 16 dezer in de Grafelijke Zalen in Den Haag wordt gehouden, zal een groot aantal bekende figuren op het gebied "van de anthropologic, de archaeologie, de eth- e^npaMje ui oscter man aardriikskunde van Amerika in ons land bij eenbrengen Het congres dat een belangrijke gebeurtenis is voor de Amerikanisten van heel de wereld, pleegt om de twee jaar te worden gehouden, beurtelings in Amerika en in Euro pa. Kort voor het uitbreken van den Fransch Duitsehen oorlog is te Parijs voor de eerstc maal het denkbegld gerijpt om een internatio- nale samenkomst van dezen aard te beleggen Het uitbreken van den oorlcg verhinderde toen echter een spcedige uitvoering van dit plan, zoodat het 1875 werd voor en aleer het eerstc internationale Amerikanistencongres te Nancy kon plaats vinden. Sedert dien heeft het congres afwisselend in Europa en Amerika vergaderd, de laatste maal te Rio de Janeiro, waar de Zweedsche en de Ncderlandsche regeeringen zich beijverden om de leden van het eerstvolgend congres bin nen hun landsgrenzen te mogen ontvangen Aangezien het doen van 'n keuze moeilijk was besloot men de beide uitnoodigingen te aan vaarden, met het resultaat, dat thans het eer ste deel van het 21ste Amerikanistencongres te's Gravenhage wordt gehouden, welke stad de congressisten 17 dezer zullen verlaten om per trein naar Gothenburg te vertrekken waar dan het tweede gedeelte van het congres plaats heeft. De Ncderlandsche regeering heeft voor dit congres, waarvan de Koningin beschermvrou we, een organiseerend comite in't leven ge- roepen. Dit comite staat ender voorzitterschap van dr. Th. F. A Delprat, voorzitter van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap; se cretaris is dr D. Albers, penningmeester dr W. Westerman. Voorts is een eere-comite ge vormd, waarin o.a. de ministers de Visser, van Karnebeek en de Graaff zitting hebben Op den openingsdag zullen in den namic!- dag in pleniaire zitting redevoeringen worden uitgesproken door prof. Rivet uit Parijs en prof. Sapper uit Wiinburg. Daarna splitst het congres zich in vijf secties, t.w. voor anthro pologic, archeaologie, etlinologie, linguistiek, geschiedenis en aardrijkskunde. Aan het congres nemen 209 leden deel o.w orof. van den Steinen en nrof. Preuss uit Duitschland: prof, baron Nordenskjold, se cretaris van het Zweedsch comite van voorbe reiding en organisatie van het tweede con- gresgedeelte; prof Thalbitzer uit Denemar ken, dr. Simoens da Silva uit Brazilie, dr Joy ce van het Britsch Museum en dr. Moadsley uit Engeland en prof. Bras uit Amerika. Behalve de Amerikaansche zal ook de En gelsche gezant den congresleden een thee aanbieden. Bij gelegenheid van de excursie naar Haar lem zullen aldaar de overblijfselen bezichtigd worden van den Pithecanthropus erectus. door prof. Dubois op Java gevonden, die be- schouwd worden als de „missing link" te zijn tusschen aap en mensch. PLATTELANDS GEMOEDELIJKHEID. De gemeente Nieuwenhagen bezit geen raadhuis, vertelt het Hbld. Dat wil zeggen, ze bezat er wel een, doch reeds voor 'angen tijd verkocht zij het aan de zustcrs van de bijzondere school, die daar haar woning ves- tigden en sinds dien behielp de gemeente zich met een winkelhuis, dat zij van een der raads leden huurde. Heel knusjes werd in den win- kel vergaderd en a! zat men ongeveer op el- kaars schoot en al was de ruimte bestemd voor de publieke tribune, juist groot genoeg voor anderhalven man en een paardekop, de gemeentelijke zaken gingen cr' niet minder om en de vroede vaderen namen vele wijze besluiten. Een dezer dagen werd cr weer vergaderd en juist teen een groote rede werd afgesto- ken over het wel en wee van Nieuwenhagen, ging de winkeldeu: open. Een der raadsle- den, die vanwege do geringe ruimte tegen de deur zat, viel biina om. En zie.. een schare- sliep vertoonde zich te midden der wijzen en vroeg op de traditioneele wijze of er wat te slijpen viel. De man had het tijdelijke raadhuis voor een gewonen winkel aangezien en hij schrok niet gering. toen hij in plaats van een winkel- iuffrouw dit illustre gezelschap ontwaarde. Een der aanwezigen nam ongevraagd het wcord en deelde den scharesliep mede, dat het college geslepen genoeg was en dat men zelf juist aan het slijpen was om de gemeentelijke carrcussel van hare oneffenheden te ontdoen. De scharesliep af. nologie, de linguistiek, de geschiedenis en de -man, zal daarbij besiprekingen houdgn over SENSflTIONEELE JACHT OP EEN DIEF. Te Enschede zagen twee rechercheurs den wegens verschillende inbraken gezocbten v. V., die toen hij zich ontdekt zag, in zijn wo ning vluchtte, welke met de omgeving werd afgezet. v. V. trachtte achter uit zijn woning cp de daar gelegen landerijen te ontsnappen, waarna een wilde 'iacht ontstond. Op de spoorlijn EnschedeBoekelo sprong hij op een in beweging zijnde locomotief, waarna de machinist haar tot stilstand bracht en de politic gelegenheid kreeg v. V. te arres- teeren. Hij werd ter beschikking van de justitie te Almelo gesteld. MOORDAANSLAG. Toen de heer S. uit 's-Gravenhage, die tij- delijk te Gouda vcrtcefde, met een treepje feestvierenden Zaterdagnacht na afloop van de kermis zich naar familie begaf, werd hij door een hem onbekende van achtcren aange- vallen en met een mes in den rug gestoken. Na eerst voorloopig verbonden te zijn door dr. Hoffman is het slachtoffer van den laf- fen aanslag vervoerd naar het van Iterson- ziekenhuis. EEN KAASDAG. De samenwerkende afdeelingen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en den Bond van Kaasproducenten hebben tegen heden te Lekkerkerk een kaasdag georgani- seerd. In Mei van dit jaar hebben een aan tal kaasproducenten op een vastgestelden tijd ieder twee kazen gemaakt, welke voor dezen kaasdag bewaard zijn. Vandaag zouden deze kazen worden gekeurd en heden zullen zij ter bezichtiging liggen. De Rijkszuivelconsu- lent in Zuid>-Holland, de heer W. J. Huis- de gebreken der tentoongestelde kaas. De na men van de producenten die kaas ingezonden hebben, worden niet bekend gemaakt. Voorts zullen- kazen met bijzondere gebre ken worden getoond en zal melkgereedschap worden gedemonstreerd. Behalve de heer Huisman zullen ook de heeren Boersma, van de Rijksseruminrichting te Rotterdam, en A. van Wijnen, uit Gouda, lezingen houden. Deze kaasdag is de eerste in Zuid-Holland. AMERIKAANSCH TANDH-EELKUNDIG CONGRES. Gister is te Amsterdam in het „Hotel de l'Europe" het wetenschappelijk congres van de American Dental SociHy of Europe ge opend. Aanwezig was een zeer groot aantal der in de verschillende landen van Europa practiseerende Amerikaansche tandheelkundi- gen, alsmede verscheiden bekende doctoren uit Amerika en Canada, die gekomen zijn om op dit congres voordrachten te houden en cli- nische demonstraties te geven. NA HET CONFLICT IN DE TWENTSCHE TEXTIELNIJVERHEID. De inspecteur der directe belastingen heeft aan het bestuur van de Eendracht bericht, dat alsnog aan de in het textielconflict be- trokken arbciders gedeeltelijke ontheffing kan werden verleend van hun belasting-aanslag over 1923-1924. De minister, die theoretisch zijn standpunt van niet-oniheffing handhaaft, heeft cm redenen van practischen aard ge- meend in dit geval daartan af te wijken. HET HOSPITAALKERKSCHIP WEER IN ZEE. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is gis- termorgen voor den tweeden kruistocht in dit seizoen uit de Binnanhaven te IJmuiden naar de Noordzee vertrokken. DOOR ZUIGELINGENGESCHREI GERED. De zeer zware regenbuien die in den nacht van Zaterdag op Zondag neerplasten hadden te Zwolle bijna den dood van vijf menschen- levens tengevolge gehad. Onbewust welk gevaar hen dreigde had een gezin, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, zich ter ruste gelegd in de" Heine woonschuit gelegen aan den Frieschen wal aldaar. Niemand bemerkte dat het regenwa- ter bij stralen van den kaaimuur en 't dek- zeil het schip binnendrong. Toen het water in het schip bijna 1 meter hoog stond en het schip begon te zinken, dreef de zuigeling in de wieg rond. Op het hevig geschrei der kleine ontwaakten de ouders, die in allerhaast met de kinderen 't schip vcrlieten, en de omliggende schippers waarschuwden. Het was ongeveer half vier in den racht, toen men een ketting onder de boot had doorgfetrokken om verder zinken te voorkomen. Met vereende krachten werd het schip leeggepompt. Eerst om 12 uur in den middag konden de bewoners de woonruimte weer betrekken. EEN VERBOD TOT VERTOONING DOOR DEN BIOSCOOPBOND. Naar ons wordt medegedeeld heeft het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bios- coopbond voor alle leden van dezen Bond uit- rrevaardigd het verbod tot vertooning van de film van het Internationaal Eucharistisch Congres. welke in opdracht van personen, bui- ten het bioscoopbedrijf staande, door den heer Willy Mullens is opgenomen. Het Hoofdbestuur is van oordee', dat men van de zijde van het UitVoerend Comite van het te Amsterdam plaats gehad hebbend In ternationaal Eucharistisch Congres, het bios coopbedrijf opzetteliik heeft genegeerd door den leden van den Bioscoopbcnd uit te sluiten van de gelegenheid tot het maken van opna- men o.m. van de Stadionbijeenkomsten. Het schijnt in de bedoelin? te liggen het verbod tot vertooning der film te laten be- staan, totdat de Bioscoop Bond volledige op- heldering en algeheele voldoening zal hebben gekregen omtrent dit opzettelijk negeeren. dat door het Hoofdbestuur wordt beschouwd als een aantasting van de algemeene belangen en de waardigheid van het Ncderlandsche Oilm en bioscoopbedrijf. NEDERLANDSCHE IOURNALISTEN NAAR CANADA. Gisteravond is een klein gezelschap Neder- landsche journalisten scheep gegaan voor een reis door Canada. Het zijn de redacteur van de rubriek Onder de menschen, de heer M. J. Brusse van de N R. Crt., M. C. J- A. baron van Lamsweerde, redacteur van de Tijd, en de heer T. Cnossen, Rotterdamsch redacteur van de Standaard. De heer Brusse Jr. is aan het clubje toegevoegd bij wijze van secretaris, tc- vens belast met den fotografischen dienst. Zij zijn de gasten van de Canadian Pacific Rail way. FRAUDE DOOR EEN BELASTING- AMBTENAAR. De vorige week is melding gemaakt van de arrestatie, in een cafe aan het Damrak te Amsterdam van een adjunct-commies der belastingen, die verdaeht werd een bedra, van ongeveer 400 te hebben verduister Het nadere onderzoek, waarbij de verdachte een volledige bekentenis heeft afgelegd, bracht evenwel aan het licht, dat de gepleeg- de verduistering veel omvangrijker is dan men aanvankelijk vermoedde, aldus Het Volk De betrokken ambtenaar deed al sinds ja- ren dienst aan een der loketten van het be- lastingkantoor aan het Haarlemmerplein. Na rukn twee jaar gelegen pleegde hij zijn eerste fraude, door een kleine belastingschuld, die iemand kwam betalen, nieftian den kassier af te dragen, maar in eigen zak te steken. Het biljet van de belastingschuldige voorzag hij echter van de vereischte kwijting en ook in de kohieren boekte hij de belastingschuld als voldaan. Zoo werkte hij geleidelijk door. Zoo- wel waarschuwingen als dwangbevelen wist hij te verdonkeremanen en telkens weer eigen- de hij zich kleinere en grootere bedra-gen, die aan zijn loket werden betaald, toe. Eenmaal verduisterde hij op die wijze zelfs een post van ongeveer drie duizend gulden. Tot dusver is kunnen worden vastgesteld, aldus het blad, dat deze ambtenaar zich in ruim twee jaar een bedrag van 25 a 30 dui zend gulden heeft toegeeigend. Door een toeval is men deze verduistering op het spoor gekomen. Iemand, die van den ontvanger een aanmaning kreeg om zijn be lastingschuld .te voldoen, begaf zicfy met zijn reeds geheel afbetaald aanslagbiljet, naar "het kantoor, teneinde daarmede aan te toonen, d^t hii wrpJi^tjjDgen ,ugeos dga fiscus reeds was nagekomen Toen hij aaar xwam, bevond zich toevallig een andere ambtenaar a.an het loket en zoo werd de naar men meen- de eerste en eenige verduistering van een paar honderd gulden ontdekt. Daarop volgde de arrestatie van den schuldign ambtenaar. Bij een huiszoeking kwamen ettelijke belasting- bescheiden voor den dag. Van verschillende personen had hij de geheel afbetaalde aan- slagbiljetten ingehouden, terwijl hij ook aan- maningen en zelfs dwangbevelen verdonkere- maande, als hij de daarbij geinde bedragen al thans niet afdroeg. De meeste belasting- posten, die hij verduisterde, noteerde hij in een zakboekje. Het is gebleken, dat de betrokken ambte naar, die een bescheiden inkomen genoot en daarvan een gezin had te onderhouden, een zeer losbandig leven leidde. Het omvangrijke justitieele onderzoek is nog in vollen gang. KORTE BERICHTEN. Te Nieuwdorp (Zuid-Beveland) is aan- gespoeld het lijk van N. Huissoon, een van de slachtoffers van de ramp op de Schelde op 18 Juli In Zuid-Oost Groningen woedde Za- terdagmiddag ook een hevig onweer. In Ter Haar werd de serre van H. Loedden en te Terapel werden alle lampen van hotel Bosch- huis door den bliksem vernield. Zondagmiddag is te IJmuiden bij den Noorderstrekdam aangespoeld het lijk van den heer F. Sartord, uit de 2e Oosterparkstraat te Amsterdam, die juist drie weken geleden bij het baden is verdronken De 17-jarige C. H. T. te Diepswal (Leek, Gr.), die op 19 Juli j.l. bij een twist tegen den buik werd getrapt, is aan de ge- volgen daarvan overladen. Mfirktberichten AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 6 Aug. Aangevoerd: 255 vette kalveren, le kw. 1.15 tot 1.25, 2e kw. 1.02 tot 1.15, 3e kw. 0 90 tot 1.02 per Kg., 44 nuchtere kalveren 14 tot 25 per stuk. 659 vette varkens. le kv/. 0.88 tot 0.90, 2e lew. f 0.82 tot 0.86 per Kg., Overzeesche en Geldersche, le kw. 0.88 tot f 0.90 per Kg. AMSTERDAMSCHE AARDAP- PELENMARKT. AMSTERDAM. 6 Aug. Langed-ijker mui- zen 4 90 tot 5.20, Schoolmeesters 4.20 tot f 4.50, Hillegommer eigenheimcrs 4 50 tot 5.20, Zeeuwsche eigenheimcrs 3.10 tot 3.40. Zeeuwsche bl. eigenheimcrs 3.40 tot f 4, Zeeuwsche bonten f 4.60. Aanvoer 6 la- dingen. ST AATSLOTERI J. Hoofdpriizen. Trekking van heden1. No. 20615 2000. No. 22568 1500 Ns. 8756 en 12796 1000. Ns. 2695, 5388 en 18755 200. Ns. 4686, 5198, 18253, 22125 en 22541 100. Stadsnienws. VOORZIEN1NG VAN VOORLOOPIGE KASBEHOEFTEN. Naar wij vernemen hebben Burg, en Weth. beslo'en, ter voorziening in de voorloopige kasbehoeften dezer gemeente, een leening van 5 300.000 te sluiten bij de Hoornsche Cre- diet- en Effectenbanlr, welke bank de voor- deeligste aanbieding had gedaan. DE 8E GEMEENTESCHOOL ZAL HAAR 1STE KLASSE BEHOUDEN. Wij vernemen, dat Burg, en Weth. in de Dinsangmiddag gehouden college-vergade- ring besloten hebben geen w'jziging in den bestaanden tcestand van het L. O. hier ter stede te brengen, zdodat de plannen om aan de 8e gemeenteschcol geen eerste klasee te vormen, maar alle voor de opleidingsscholen nieuw aangegeven.leerlingen bij de le ge- meenteschool onder te brengen, geen voort- gang zullen hebben. De ouders der 16 ieerlin.gcn welke kinde ren nog-geen 6 iaar waren en welker toela ting tot de cpleidingsschoieh d-cor Burg, en Weth. nog in beraad was gehouden, zullen thans bericht krijgen, dat hun kinderen tot de 8e of de le gemeenleschool kunnen toege- laten worden. Men zie voor de biizonderheden van deze schoolkweotie ens hocfdartikel van Zaierdag- avond. Ouders, die hun kinderen voor de met Mei aanvangende cursussen op de tusschen- scholen plaatsten maar ze nu het gevaar van niet-toelating geweken is liever op de opleidingsscholen geplaatst zien, hebben thans ook gelegenheid voor deze kinderen overplaatsing naar de 8e en le gemeente- school te vragen. Naar wij vernemen heeft ook de Inspecteur van het L. O. Burg, en Weth. in de gister ge houden eollege-vergadering geadviseerd den thans bestaanden toegtand te dezer stede on- gewijzigd te laten. De bestaande vacature aan de 8e Gemeen- tecshool zal eveneens na advies van den Inspecteur dan ook zoo spoedig mogelija vervuld worden. Burg, en Weth. zijn voorn-emens de desbe- treffende bijlage in onveranderde vorm weer bij den Raad in te dienen. 25-JARIG JUBILEUM. De heer J. Haker zal morgen den dag her- denken waarop hij voor 25 jaren als tuinman bij den vader van den heer M. Versteeg in dienst trad. OPLEIDINGSSCHOLEN. Burgemeester en Wethouders hebben be sloten aan el'k der drie opleidingsscholen (le, 7e en 8e Gemeenteschool) ecne eerste klasse te vormen en zullen in verband daarmede den Raad voorstellen tot vervulling der nog aan de 8e Gemeenteschool bestaande vacature over te gaan. EEN ONGEVAL. De heer v.d. Pol uit Alkmaar, tweede violist m het strijkje van „De Rustende Jager te Ber gen, begaf zich gister per rijwiel naar Ber gen. zich WAt ycrlaat had, hield hij een motorrijder vast. Op het rechte gedeelte met de spramexlaag werd zoo hard gereden, dat hij genoodzaakt was de motorrijder los te laten, met het ge- volg, dat hij de macht over zijn stuur verloor een slag over de kop sloeg en zijn arm brak. Dr Dekker verleende de eerste hulp, terwijl dr van Dam den arm zette. De jongeman zal echter door het ongeval verhinderd zijn, gedurende dit seizoen in het strijkje te speien. Men mistte hem gisteravond reeds zeer. GESLAAGD. 1 Mej. G. A. den Bcesterd alhier, slaagde te Amsterdam voor het examen nuttige hand- werken. Bij de te Amsterdam gehouden examens der Vereeniging voor Handenarbeid slaagden voor diploma A: de dames M. v. Kuijk, A. Holle, A. J. C. de Keijzer, J. v. Schagen, W. Wiglama, alien te Alkmaar; N H. Vos van Zon te Oudkarspcl; S. Maas te Heerhu- gowaardde heer M. J. Lutterot te Alkmaar Voor diploma B: mej. S. Maas en de heer D. L. Beiineveld te Bergen. BRUGWACHTER-SCHOOLSCHOON- I MAKER. i Men schrijft aan Het Volk: Toen de tijde lijke schoolschoonmaker De Vries benoemd werd tot brugwaehter, werd hem tevens aan- gezegd, dat hij de tijden, dat hij niet als brugwaehter fungeert, moest benutten voor andere, door de gemeente aan te wijzen werkzaamheden. Dinsdag en Woensdag zijn voor hem z.g. „stille" dagen, dus werd hem opgedragen assistentie te verleenen bij het schoonmaken der Handelsschool. Deze werk- vermeerdering is echter niet ten gerieve van de schippers, die tcch ook nog in „stille" da gen de bruggen moeten passeeren en het komt voor, dat er een uur mee gemoeid gaat, voor dat de desbetreffende schiipper zijn tocht kan voortzetten, daar hij eerst op onderzoek uit moet waar de brugwaehter uithangt en hem dan moet halen. Vorige-week kwam het voor, dat De Vries in een dag vier maal werd ge- haald. Wij zijn van meening, dat hierin ten spoedigste verandering moet komen De be- zuinigingsweede, die ook hier een rol speelt, mag niet ten koste van de schippers worden gekoeld. VOOR DE VISSCHERSGEZINNEN. Het is het voornemen van vier muziekkorp- sen een collecte te houden voor de achter ge- bleven gezijinen van visschers, die bij den storm op de kust van Zeeland verdronken zijn. De collecte zal plaats hebben a. s. Zaterdag van 6 tot 9 uur (in afwachting van toestem- ming van den Comm. van Politie.) Om deze collecte goed te doen slagen zijn aan den Vice admiraal Commandant der Kon. Marine, oliejassen en zuidwesters in bruik- leen gevraagd. Doel hiervan is op die wijze bij het publiek de gedachte aan het lot van de achter geble- ven weduwen en weezen der omgekomcn vis schers te verlevendigen. Voor dit doel worden heeren ccllectanten op- gero-epen. boven de 18 iaren. die genenen zijn flink mede te werken. de gelden voor de arnie visschers gezinnen binnen te halen. Aan te melden Donderdag a.s. van 7 tot 8 uur bij den heer de Mod Dijk alhier. CENTRAAI. BUREAU VEIL1NGEN. Aan de uitvoercijfers van bovenstaand Bu reau ontlecnen we de volgende cijfers, uitvoer van groente, fruit en aardapoelen bedroeg in Juni 1923 2.241.880 in Juni van 1924 6.892.000. Duitschland was de grcotste afnemer en nam de volgende hceyeelheden af. Bloemkfcol 85 pcb.'sla 75 pet., tomaten 60 pet, Komkommers 92 pet., aardappelen 65 pet., peen,60 pet., kersen 50 pet., aardbcien 30 pet. en kruisbessen 40 pet De uitvoer naat Duitschland was 77 pet van het tctaal en bedroeg in Juni 1923 1.327.000 en in Juni 1923 5.318.000. Hieruit bliikt wel wat voor waarde de af- zet heeft als Duitschland koopt. Toch zal het zaak zijn dat men de export naar andere lan den niet verwaarloosd. Duitschland is nog ar- tijd een mvsterie en het vermceden schijnt niet ongegrond, dat Duitschland boven zijn kracht koopt. tt ORGELBESPELING GROOTE KERK. A Men zij er aan herinnerd, dat de orgelbe- spelingen gedurende deze maand van half acht tot half negen werden gehouden. Hel prcgramma voor Donderdag a.s., 7 Aug., dcor den heer Jan Zwart uit te voeren, zal o. m. fcevatten de Marche funebre et Chant Se^ raphique (Dcodenmarsch en Engelenzang)' van A. Guilmant. KR1NGWEDSTRI fDEN BURGER- WACHTEN. In het ons gister tcegezonden verslag wen* gemeld, dat de gep. overste G. Snellen met enkele passende woorden de winnaars de prij- zen uitreikte. De heer Snellen verzoekt ons te melden, <fa{ niet hij, maar burgemeester Nieuwenhuizen van Limmen de prijzen uitgereikt heeft. De burgemeester was voor deze gelegenheid speciaal overgekomen. De voorzitter der Commissie voor it kringwedstrijden, de gepens. Overste G. Snel len, was bij deze prijsuitreiking tegenwoordig FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: H. C. Lijnbaeh, kapper te Schoorl. Rechter- Commissaris Mr. Th. Maassen; curator Mr. M. Kraakman. D. Smit Gz garagehouder te Wieringer- waard. Rechter-Commisaris Mr. A. M. Lode- boerrCurator Mr. C. Smal. BENOEMING HOOFD ZESDE GEMEENTESCHOOL. Ter voorziening in de vacature van hoofd der Zesde Gemeenteschool, ontstaan door het aan den heer J. Eits als zoodanig verleend eervol ontslag, bieden B. en W. ter voldoe ning aan het bepaalde in het tweede lid van artikel 36 der Lager Onderwijswet 1920 den Raad de navolgende voordracht aan, opge- maakt in overeensteming met den Wnd. In specteur van het Lager Onderwijs in de in spect ic Alkmaar: I. J. Barkman, hoofd eener school yoor M. U. L. O. te Medemblik. 2. K. Dikstaal, hoofd eener school voor go woon L. O. te Enkhuizen. 3. J. Q. Borgwat, hoofd eener school voot gewoon L. O. te Grootschermer. B en \V, stejjoi I n —I *-k - A No. 20644 400.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2