Alkmaarsche Courant FEUILLETON. Zond@r!inf@ &am©rata. Woensdag 6 Augustus. Proviueiaal Nieaws HO. 184 waf] WFgdgtetem V$QV V?c3&tf<5dc, 06 pgtrpcirooittj WotiWf aWdW»m f'ffl, W«fftvanl Honderd Zcs en Twlntlgste Jaargang, Stadsmeuws OPEN'BARF. ANTI-OORL0GS- VERGADERING Deze en de volgende maand zullen in het 'teeken van den ceuwigen algemeenen vrede staan. E)e reeks vergaderingen en bijeenkomsten tegen het militairisme is verleden week ge- ojpend met een samenkomst in de Luthersche ferk en werd gisteravond voortgezet met een anti-oorlogsvergadering in dc societeitszaal ann de „Harmonie", waar de heeren ds. N. J. C. Schermerhorn, van Nieuwe Nicdorp, en Bw Lansink Jr., voorzitter van het N. S. V., het woord voerden* Deze bijeenkomst was uitgeschreven door de besturen van het P. A. S. en de Vrije Groep. De belangstelling was goed, de zaal was geheel gevuld. Voorzitter was de heer A. Fernee, die de panwezigen welkom heette namons de Vrije Groep van Sociaal-Anarch isten en het Syndi- calistisch Plaatselijk Arbeidssecretariaat, er op wijzende, dat het de taak van de anti- militairisten is, om nog eens goed bun taak onder oogen te zien. Wij revolutioneiairen moeten nog eens onomwonden ons stand,punt vocr u belichten. Spr. wees er in dit verband op, dat het dit jaar 20 jaar geleden is, dat de I. A. M. V. werd opgericht, waarvan ds Schermerhorn, hier aanwezig, een der oprich- •ters is. Spr. hoopte, dat eventucel debat zou staan in het teeken van algemeene broe- derschap. Het woord was hierna aan ds. Schermer horn. Wij leven in den tijd van lierdenking, al dus spr. Wij1 lezen in biina ieder blad versla- fen van vergaderingen. Deze vergaderingen ebben een tweeerlei doel. De eene hoort her- denkt de mobilisatie, de andere zijn belegd in verband met de vredesweek. Met de eerste gaat het niet zoo erg best. Spr. herinnerde in dit verband aan het alhier bestaan hebbende en weder opgeheven comite ter herdenkiag van de mobilisatie. Het streven van deze be- weging is volgens spr. niet anders om toch maar bij het doordringen van de pacifistische en anti-militairisiische gedaclite, de massa te suggereeren, dat die mobilisatie toch zoo ge- wichtig geweest is en dat het toch zoo goed ,is, dat wij eon leger hebben, omdat het an ders met onze onafhankelijkheid van ons volk "en alles wat daarmede samenhangt gedaan zou zijn. In den Haag, op de herdenkingssamen- komst, werd gesproken over den verderfelij- ken inVloed van prof, van Embden, nog niet eens een anti-mihtairist, doch slechts een pa cifist. Hij werd ongeveer beschouwd als een landverrader. Wij gaan goed vooruit, zeide spr., den drang naar vrede besprekende. Vervolgens zette spr uiteen wat parade houden e. d. be teekent: suggestie uitoefeneci op dc massa, die yergeet, waarom een leger eigenlijk bestaat. Men moet aldus spr. liever zeggen: fk ga niet eens kijken, ik wil die poppenkast niet zien Onze ideeen gaan langzamerhand door dringen tot de hoofdan en de harten van het Ncderlandsche volk. Het bewijs daarvoor is m. i. de propaganda, die op het oogenblik gemaakt wordt, om het militairisme weer pc- ipulair te maken. Herinnerende aan de oprichting van de I. A. M. V., zeide spr., dat Nederland eigen lijk het eenige tend was, waar zij staande kon blijven en goed werk kon doen. Op die oprichtingsvergadermg is er met nadruk op gewezen, dat het toch zoo bitter en bitter noodig is, dat er internationaal ge- werkt wordt en dat er altijd weer gewezen moet worden op het gevaar van een naderen- den oorlog. Van hoogerhand af van de re- geeringen verwachten wij niets, aid wij zien, hoc er overal weer oorlogsvoorbereidin- gen gemaakt worden. Als er iets van ontwa- pening zal komen, dan zal dit aiieen moeten komen van het volk. Er is nog iets. dat de aandacht verdient, II.I. dat er ondanks zichzelf zooveel men- schen zijn, die gedreven worden in een be- paalde richting. Spr. illustreerde dit met het voorbeeld van een Duitschen generaal, een echte vechtjas, die van militairist tot pacifist werd en dit openlijk verklaarde aan al zijn kameraden. De Hollandsche luitenant-generaai in ruste, Koolemans Beijne, richtte zich in het blaadje, Naar het Engelsch van Leonard Merrick. Oeautoriseerde verbaling vain Mej. E. H. 59) Ze liet zich nu zelf in een stoel vallen en begon met veel vuur den inhoud van den brief te declameeren. Zoo nu en dan keek ze op met een verklarende aanteekening of gebaar. De vrouw zat er tijdelijk bij wel zor- gende dat ze Hilda's blik nooit ontmoette. Sprakeloos luisterde zij naar David's verkla- ring aan haar zuster, Tegel voor regel, tot het eind toe met de handen slap langs zich afhangende en haar kin droevig naar om- laag. Enkel de smalle boezem toonde, dat zij luisterde. Voor het <jerst smachtte zij naa~ de woorden van liefde die niet voor haar noren bestemd waren, voor het eerst in haar leven hoorde zij den hartstocht van den man zich .verklaren tegenover vleeseh en bloed. Toen ze eindelijk opkeek. was ze wit tot in de lippen. „Wat scheelt er aan?" Diep berouw, liefde en mededobgen woel- den in haar rond. In het verwrongen lichaam liet al, wat de vrouw ingeschapen is, tech gel- den. Over de geschiedenis van zijn kindsche jaren was ze diep bewogen als een moeder tegenover zijn passie ontroerde ze, als een vrouw. De magere handen bewogen zich in de richting naar den hijgenden boezem. Ze vond hoar stem wees, en welcte die op oorlog aan den oorlog te ver-, klaren Is het eigenlijk wel te verwonderen, 'dat de oogen van de menschen opengaan, moel niet een einde gemaakt worden aaci den oorlog? Onuitwischbaar is bij ons de gedaclite aan de ellende en het leed, ons door den oorlog van 1914 gebracht. De geestelijke traagheid is de groote vloek en de groote ramp in de wereld en aan die geestelijke traagheid is het te danken, dat nog niet honderden en duizenden de oogen opengegaan zijn, dat zij niet zeggenwij doen niet meer mee; wij laten ons niet opleiden voor den massalen broedermoord, die oorlog heet. (Eenig applaus) De kuddegeest die nog leeft in de groote massa, moet plaatsmaken voor wat anders. De menschen moeten begrijpen, dat zij niet heb ben te doen, wat anderen hun bevelen Zoo- lang de groote massa doet als dfe kudde, zal zij worden geschoren, geslaCht en opgegeten, zooals dat met de kuddedieren geschiedt. De kudde zal altijd staan onder den invloed van de enorme suggestie, die op haar wordt uit- geoefend. Tegen deze suggestie moeten wij zoo lcrachtig mogelijk waarschuwen en zeg gen tot de menschen: la at u toch niet befn- vloeden door mooie phrases en sChijn. Als wij preries zeggen, waarvoor er eigen lijk oorlog gevoerd wordt, blijkt het toch te duidelijk, dat al die phrases maar larie zijn' Wilson, de ex-president van Amerika-, heeft gezegd op een vergadering in San Louis, dat een oorlog alleen gevoerd wordt om finan- cieele belangen. De leugen van den oorlog moeten wij zoo veel mogelijk .aan de menschen laten zien, op- dat hun de .oogen opengaan, opdat zij niet on der den invloed^ komen van een nietszeggende phrase. Er zijn inderdaad nog menschen,, die op aller-antiekste wijze het oorlogvoeren durven verdedigen, aldus spr. Prof Heering heeft in de Nieuwe Rotterdamsche Courant een pole- miek gevoerd met iemand, die het merkwaardi- ge woord1 uitsprak, dat oorlogvoeren wel eens goed is om wat menschen op te ruimen, an ders komen er te veel. (Gelach Spr. meende, dat de schrijver van dit stuk die zich „On- bekend" noemde, dan maar met zich zelf moest beginnen, dan was er vast al een min der (Gelach.) Wanneer men met dergelijke argumenten kcmt, blijkt het diat men geen argumenten heeft, om den oorlog te verdedigen. Er is geen enkel voordeel aan den oorlog verbonden. Voordeel althans voor de gemeenschap. Eco- nomisch is oorlog van geen beteekenis. Oor log werkt alleen destructief, maar nooit pro- ductief En geestelijk? Zou er wel iemand zijn, die durft te beweren, dat er aan den coring eenig geestelijk voordeel is verbonden? Niet alleen op het slagveld, maar ook na den oorlog dringt zich de oorlogspsychose op, de geeste lijke inzinking In welk opzicht kunnen we nu den oorlog voor onze rekening riemen Altijd zal het atwoord luiden: er is geen enkel mctief, waarop wij den oorlog zouden kunnen aanvaarden. Natuurlijk kan men aanvoeren, dat de cul- tureele eigendommen van den staat verdedigii moeten worden Spr. is het eens met prof. Van Embden, die in zijn bekende brochure zegt, dat ons Indie beter zonder dat met een leger is te verdedigen Het meest lcgische is dat wij als ontwapende natie veel vrijer staan dan een bewapende natie. Gevreesde annexatie van een land dat ontwapend is, is niet mogelijk omdat een naburige staat wel voorzichtig zou zijn met een land te annexeeren waar zoo krachtig de vclkswil zich voor ontwapening heeft uitgesprcken. Men zou zoo'n wespen- nest niet gaarne binnen eigen grenzen halen! Wanneer wij werkelijk arbeiden willen voor een betere wereld, vervolgde spr., hebben wij te breken met het militarisme. Is het eigen lijk geen onzin, dat er aan een ins-telling, die niets anders dan een schadepost voor een land beteekent, geen einde komt? Spr citeerde, wat de Alkmaarsche predi- kant ds. Deetman in een predikantenblad schreef. Hii verdedigde daarin de meening van prof. Heering en wekte de predikanten op zich om prof. Heering te scharen. Aan het einde van zijn artikel zegt -hij echter: „Ge- hoorzaamheid tot in het uiterste aan de web- ten des lands Dienstweigering acht ik niet gewenscht." Hiermede is het uit, zeide spr, de eonse- quentie van zijn woorden werd door ds- Deet man niet aanvaard. Dat is weer de slavenmo- raal. Spr eindigde met te wijzen op een verblij dendi teeken, de dienstweigering. Deze bewe- ging zal niet alleen altijd blijven bestaan, maar steeds grooter worden, want psycholo- gisch is het ondenkbaar, dat de veranderde zienswijze van de menschen zich niet zou ma nifesteeren in de d a ad1!, Eindelijk zal met het militarisme worden gebroken en zal de „Ik moet je iets zeggen. Ik... Ik had het je al eerdcr moeten vertellen... Ik heb hem ge- schreven 1" JijHeb jij'm....? Wat meen je nu?- Waarom schrijft hij dan aan mij?" „Hij weet het niet. Ik teekende mij natuur lijk altijd „H." en eens vrceg hij om mijn portret. Ik.... Ze aarzelde. Ze liet het hoofd hangen als een, die voelt dat ze verachting heeft verdiend. „Zond hem het mijne!" riep Hilda. Bee knikte, haar oogen naar den grond gericht. De pauze werdl verbroken door Hilda's ge- giechcl. „Waarom deed je dat?" De mismaakte sprak met een geoaar, waar- na ze op heeschen toon voortging: „Toen kwam hij in Gods tone en werd ver- liefd op jou... Ik wist niet, dat hij het was, toen we daar waren, ik heb't pas vermoed toen ik hoorde dat hij.... toen ik hoorde, wat zijn broer je van hem verteld had. Ik was juist bezig hem te schrijven, dat ik hem mis- leid had, toen je 'binnenkwam. Het is te laat, het leed is geschied. Maar ik was aan 't schrijven." „Wel een allerncodlottigst verzinsel", riep Hilda op eens, met groote heftigheid. Vei-- beeld je, dat hij er met Vivian ik bedoel mr. Harris over gespruken heeft. En dat zal wel; hij schijnt te weten, dat zijn broer hier is. Wat moet ik dan een leugenaarster lijken. Het was een afschuwelijk ondernemen I Bee. Wat zal zijn brcer van mij den-ken?" 1 nJe bent erg gcsteld op mr. Harris is het reeds Jesaja sprak: er zal broederschap zijn op de aarde. Daartoe mede te werken, dat is ons all er taak, in de eerste plaats omdat wij menschen zijn en een menscheilij'ke taak hebben. Wan neer wij't militarisme niet vernietigen, zal het- militarisme ons en ons nageslacht en onze be- scha-ving vOlkomen vernietigen Dit tegen te gaan is de taak, die niet alleen op ons rust, maar die wij met blijdschap aan vaarden, omdat wij iets kunnen doen in het belang van de mensdien. (Applaus De heer B. Lansink Jr. zeTde dat het vraag- stitk van den oorlog twee elementen onder- scheidt: de oorzaak van den oorlog en de mogelijkheid van den oorleg. De oorzaak ligt in- de kapitalistische grond- slagen van de maatschappij. Gebiecfen op de aarde, die nog koper, tin, olie enz. in den schoot bergen, wekken de begeerte op en zijn de aanleiding tot oorlog. De oorlog van 1914 werd niet gevoerd uit haat tegen de Pruisen, maar het ging om het jonge Duitsche kapitalisme. Wat is eigenlijk het militarisme? Voor mij is het misdadige er van, dat het militarisme van dien mensch een automaat maakt, dat het 't karakter in den mensch vernietigt. Elke sol- daat kan de ergste karakterlooze daad uitha- len en vrij uitgaan., mits hij kan aantoonen, dat een an-der hem deze daad bevolen heeft. De bovengestel-de is verantwoordelijik, van den korporaal tot aan den opperbevelhebber, die tech weer beroept op zijn regeering, die zich weer aehter andcre argumenten ver- schuilt. Zoo kan dus eigenlijk niem-and aansprake- lijk gesteld worden voor eigen daden. Onze strijd gaat dus niet alleen tegen -het mili tarisme maar ook tegen het regeeren van men schen over mehschen, welk systeem overal be staat, niet alleen in het leger, maar ook in de fabrieken. De geest van het militarisme, be- toogde spr. leeft in de gansche maatschappij. Er zijn arbeiders, die wapens maken, waar- mede later de eene mensch den anderen zal vermoorden. Hier is weder de geest van de onverantwoordelij'kheid. Hier staan wij aan het hart van de kwes- tie. De regisseur ziet achter de schermen en evenals on het echte tooneel zien wij al-les af- spelen zonder dat wij hem, die de draden in de handen heeft, zelf zien. Spr. wees er op, dat men aan een leger al leen niets heeft. Achter het front moeten de burgers bezig zijn, de irrd'ustrieelen, om nieu we wapenen en ammunitie aan te maken. Daaraan hebben in Engeland duizenden vrouwen en kinderen medegewerkt; zij hebben mede helpen fabriceeren de wapenen, waar- mede straks de Engelsche vaders en mannen medemenschen zouden vermoorden. De oorlog is mogelijk in de wereld, betoog- die spr., omdat de huidige arbeidersbeweging zich laat leiden en altijd maar hoopt op wat de leiders hun beloven, zooals kinderen ge- looven, h-etgeen hun verteld wordt van Sin- terklaas. De huidige arbeidersbeweging doet alleen wat anderen commandeeren. Wij kunnen slechts bouwen op den anti- oorlogswil van de arbeidersklasse en de in- tellectueelen. Wie zijn- eigenlijk de schuldigen aan den oorlog: de kapitalisten, die den oorlog moeten goedkeuren uit hoofdc van hun stelsel, de in- tellect-ueelen die giftgassen uitvinden of de duizenden arbeiders, die zich leenen voor het fabriceeren van oorlogstuig? Wanneer daar wer'kelijk oorlog dreigt, zul len de mijnwerkers, de transportarbeiders, het spoorwegpersoneel, d-e telegrafisten solidair moeten zijn. Geen kolen zullen gehakt en vervoerdi mogen worden voor oorlogsdoelein- den, geen treineri zullen moeten loopen voor het vervoeren van kanonnen naar het front, geen oorlogstelegram zal verzonden moeten worden. Dat is het eenige middel om den oorlog te verhinderen. Dienst te weigeren in de kazern-e niet alleen, maar ook dienst te wiegeren aan het kapitalisme. (Applaus.) In plaats van menschen, die doen wat een ander wil, voortsjokkende onder een1 anderen wil, moeten komen menschen, die zelf dfenken en daardoor zullen komen tot het eigen doen! Alle conferenties ook die te Londen zijn huiChelarij, betoogde spr. Men kan niet tot overeenstemming komen, zoolang het ge- allieerde kapitaal het Duitsche kapitaal geen gelegen'heid geeft zich op te werken tot op de hcogte van voor 1914. De geallieerden kapi- -talisten kunnen dit niet tcestaan omdat dit voor hen een levensgevaar beteekent. kent. Spr. wees op de symptomen van een nade- renden oorlog. Het zal er nu op aan moeten kom:n, dat de arbeidersklasse leering put op wat achter hen ligt. De eenige mogelijkheid van- het verhinderen van den oorlog zal zijn, dat de arbeiders zelf gaan denken. Leiders zullen den oorlog niet niet?" vroeg B^ bescheiden. „Misschiea. In ieder geval wil ik niet, dat hij denkt, hoe ik zoo'n afschuweliike leuge naarster was dat ik maandenlang, met ie mand zou kunnen ccrrespendeeren en dan nog bewcerde, dat ik hem niet kende ,,Dat is gauw genoeg weer opgehelderd, als ik tr maar geen erger kwaad mee had gedaan „Wat voor erger kwaad, in 's hemels naam?" Bee klemde de lippen op elkaar. Ze wees naar den brief van David, die op den- grond gevallen was. „Heb je dan vergeten, dat hij je liefheeft?" vroeg ze. „0!" Hilda vcelde zich verlic-ht. „Ja, je zult het tegenover iedereen goed te maken hebben. Ik hcop voor je, dat dit niet al te veel moeite kest.... Maar hoe kwam je er toe om briefwisseling te houden met een man, dien je nooit gezien hebt, jij-?.... Daar kan ik nog niet overheen! Wat ter wereld had je hem te zeggen?" „Ik schreef hem over zijn work." „En wat kan het je nu nog scheien, of hij wist van je gebrek? Wat niaakte dat nu nog vcor verschil? Werkelijk", en in plaats van haar ergernis, trad nu oog voor het komi- sche, „het kan nu allemaal wel over poezie en de schoone kunsten zijn geweest, maar je zult zelf toch toegeven, dat het wat ver ging, vindt je niet? Als ik zoo iets gedaan had... Een geheime corespondentie met een vreem- den man!.... Ik zou het nooit van je gedacht hCW^en. Ik ben er van ontzet. Ik zou ,ie ntet tfttifh-ert tfcgea houden. net ktfmt #an opTfe d&- den van de arbeiders: massale dienstweige- rig en werkstaking. Wanneer dit niet gebeurt, alien wij opnieuw in een oorlog gedompeld worden. Wij kunnen geen vertrouwen stellen in kapitalistische regeerders of in diplomaten, het komt er op aan, dat de arbeidersklasse zich gaat ontwikkelen tot de beweging, die d; mstweigert in dc kazerne, dienstweigert in de fabrieken en werkplaatsen. Wij mogen voor den tweeden keer een oorlog niet meer toelaten, wij moeten een uitbarsting onmoge- lij-k maken door algemeen verzet; met man en macht, diep doorvceld in socialisfischen zin, dien-en wij te weigeren iets te doen ten voor- deele van den oorlog. (Applaus.) De voorzitter gaf de gelegenheid tot het stellen van vragen of tot het aangaan van debat. De heer Van Zon imformeerde bij den heer Lansink waarom deze persoonlijk geen dienst geweigerd heeft. De heer De Baan stelde de kwestie van dienstweigering gelij'k met het weigeren van oorlogsbelastingbetalen. Spr. vroeg of ook hier niet iets in massa is te doen. Eigenlijk gold dit, aldus spr., de rede van ds. Scher merhorn, doch daar deze inmiddels vertrok- ken was, wildte misschien de heer Lansink wel antwoord geven. De heer Lansink voegde den eerste® spre- ker toe, dat hij niets voelde voor persoonlijke dienstweigering. Misschien zijn de dienstwei- geraars helden, doch de massale dienstweige ring.zal het ten slotte moeten doen. Wat de opmerking van- den heer De Baan betreft, merkte spr. op, dat ook dit een kwes tie van opvatting is. Ook over belasting beta- len word-t verschillend gedacht. De voorzitter sloot hier-op de vergadering zich aansluitende bij de woorden van de bei- de sprekers van dezen avond. UIT HEILOO. Zondag had op de schietbaan te Lim-men de Kriugwedstrijd plaats van de Burger- wachten. Bij den Korpswedstrijd behaalde de afdee- ling Heiloo in klasse C den Isten prijs met 295 punten. In den personmen wedstrijd behaalden de heeren H. W. Haanraads en M. Klaver den 7en en 8tn prijs met beiden 39 punten (hoog- s'.e aantal 41 punten). Gister maakten de kinderen die hebben medegewerkt om den speldjesdag van Tier- won ncn Levenskracht" te doen slagcn, een uit- stapje met de dam-es-bestuursleden Buitcnman en Gielis-Koopman. Met een gul onthaal, prijzen en nadat bo- vendien een photo was gemaakt, werd de dag, welke voor de kinderen veel te genieten gaf, besloten. UIT BERGEN. Gistermiddag geraakte aan de Breelaan een jcogen, die op een fiets gezeten was, ondej- het rijtuig van den heer B. alhier. De jongen, Content geheelen en verbliif houdend bij den heer K.. aan het Russ-enplein alhier, werd bij dokter Blok binnengebracht, die een armbreuk constateerde. Na verbonden te zijn kon hij zich loopend huiswaarts begeven. Naar wij vernemen heeft den koetsier geen schuld. UIT BROEK OP LANGEN1DIJK. Pogingen worden hier gedaan om te komen (of oprichting eener vereeniging om elkander te helpen in het tuinbouwbedrijf, bij ziekte, ongeval of overliiden. Geboren: Diewertje, dochter van J. Keizer en van M. Koedijk. Gerrit, zoon van D. Kansen en van S. Bennema. Dirk, zoon van G. Ven en van J. C van der Oord. Cornelis, zoon van H. Klingeler en van N. Stam. Elisabeth, dochter van R. Ridder en van G. de Mcoij. Jan, zoon van H. Leeg- water en van T. Jong. Grietje, dochter van S. Schoon en van G Blom. Overleden: Guurtje Kroon. oud acht en veertig jaren, gehuwd met J. Strijbis. Neel- tje Spaans, oud veertig jaren, gehuwd met J. Balsema. Tr UIT St. PANCRAS. Naar ens wordt medegedeeld zijn de werk- zaamheden in de veenderij dermate opge- schoten, dat thans weer turf afgeleverd kan worden. De kostprijs is weer denzelfden van't vorig jaar. UIT KOEDIJK (Zuid-Eir.de.) Het ligt in de bedoeling van het R.. K. raadslid der gemeente Koedijk, den heer Oud, binnen enkele weken deze gemeente te verlaten, waardccr de heer K. Molrnaar zijn plaats als raadslid kan vervangen. Bedankt deze daarvoor ,dan is de heer Commandeur de eerstvolgende, die daarvoor in aanmerking komt. - >i graag „licht" noemen. En nu blijkt hij een neger te zijn!" schaterlachte. „0, hoe dwaas 't is om te gillen „Hi] heeft je lief", sprak Bee, terwijl een gloeiend'-rood haar tot aan de slapsn steeg, „bedenk dat wel!" Zij voelde zich innig-beschaamd door het spottende in Hilda's blik. Ze zocht de ver- strooide bladen bij elkaar en vouwde ze in- een. Hilda nam ze, achteloos, van haar over en d-eed haar best, haar mondhoeken in be- dwang te houden. Nog steeds speelde een glimlach verstoppertje met de kuiltjes in haar wangen. „Welk portret heeft hij gekregen?" vroeg ze na een minuut. „Wat ik in Godstone genomen heb." „Je had nog h-aast beter dat andere kunnen geven, je weet wel, met dat doekje zoo omge- slagen. Dat in Godstone laat niet den besten kant van mijn gezicht zien „Hij heeft je lief!" riep Bee, hartstochtelijk. „Ben je dan van hout gemaakt? Je bent alles en alles voor hem; hij denkt, dat je hem be- grijpt, hij kofht vandaag je antwoord halen, in de grootste spanning. Heb je dan geen ge- voel in je; geen mededoogen? „Lieve hemel t Val me zoo niet aan. Na tuurlijk heb ik mededoogen met hem. Het doet me zelfs heel veel leed voor hem. Ik denk, dat ik hem een vriendelijk briefje zal schrijven, als hij wat van den schok bekomen is", vceg- de ze er nog bij op zelf-vo-ldane wijze, „waar- in ik dan zeggen zal, hoe ik hoop, dat hij mij maar gauw vergeet en troost vindt in zijn werk. Oat kan ik toch doen is he) nfet? lets TJT\TTmVlSKFRK. Alhier siaan zoo ongeveer 13 H.A. met valsclie stoksnijboonen, grootendeels afkom- stig uit buitenlandsche zaadhuizen. Nu de ardbeienoogst zujke onbevredigende financicele resilltaten heeft opgeleverd, was de hoop nog gevcstigd op het bovengewas. Men kan zich lichtclijk de ontstemming der tuinders indenken. Te Beverwij-k is opgeifclit eene Vrijzin- nige ZondagS9chool, die geheel afgescheiden is van de sedcrt vele jaren daar bestaande school in vrijzinnig-godsdienstigen geest. j De oprichting geschiedde in samenwerking1 met de vrijzjnnig-hervormdeifen de Ev. Lu- therschcn. UIT HOORN, Nog steeds duren de rijwieldiefstalleri hier voort. E>ezer dagen werd aan het Kleine Noord weer een -barretje" ontvreemd. Ook een fietslantaarn kwam in handou van een onrechtmatigeni eigenaar. 1, Do inzendingen bij de verschillende af- d i.-el in gen voor de a.s- groote landbouwteff- toonstelling zijn bijzAi-dcr ruim Algemeen wordt een schitterende tentoonstelling ver- wacht. UIT OUDKARSPEL De raad dezer gemeente vergaderde Maan- dagavend voltallig. De voorzitter decide mede, nog, niet met een plain tot bouw van een doorgangshuis te kunnen komen, omdat B. en W. nog niet in de gelegenheid waren grond te koopen. in- comity zo-udeii hieromtrent nadere mcdedeelingen gedaan worden. De voordrachten voor zetters werden als volgt opgemaakt: 1. J. Schrieken, 2. P. Kroon Jbz; 1. P Kostelijk, 2. G. Prijs. De nos. waren aftredend. i f De circulaire van Ged. Staten inzake de sa- larioregeling voor ontvangers kwam hiernai ter tafcl. Hieruit bleek, dat Ged. Staten deze' gemeente in de 4e klasse wenschen onder te brengen, waardoor het salaris zal komen op 840 met verhoogingen tot 1260. De heer Jb. Kroon wees er op, dat heft vo-. rig jaar het salaris bepaald is op 500 en; hd: verschil hem te hoog is. Hij wees er op,! dat o. a. Noordscharwoude een gelijke gi&-j meente als deze, in een lagere klasse voor- kcmt. 1 1 w De heer P. Krocn zou er niet tegen zijn, het salaris op 840 te bepalen, mits er dan' geen verhoogingen bij kwamen. De heer Bregman zou het voorstel van Ged. Staten willen aanvaarden. 1 |j De heer Paarlberg wees er op, dat het be-; sliut van 500 pas het vorig jaar met vrijwel' algemeene stemmen genomen is en de werk- zaamheden niet vermcerderd zijn. Hij zou dart ook dat voorstel willen handhaven en in het uiterste geval om plaatsing in de dcrde klasse willen verzoeken. Noordscharwoude heeft door de bijzondere scholcn veel meer werk en ze staan in een klasse lager. De heer Groen was van hetzelfde gevoelett. Hij zou deen-oods mctcen regeling van 500 tot 800 kunnen meegaan, doch ging in geen geval met het voorstel van Ged. Staten ao- coord. De heer Bakker wees er op, dat er het vorig jaar onder der sollicitanten waren die admini- stratief waren onderlegd cn zij het ook nu nog gaame voor 500 zouden willen doen. Met 1 dag per week is het werk wel gedaan en het blijft toch een bijbaantje. Ook de heer P. Kostelijk vond 800 veel te hoog. Hij achtte eveneens deze gemeente te genover de anderen geheel verkeerd ge- plaatst. De voorzitter zal Ged. Staten met het gevoe- len van den raad in kennis stellen-. Van den heer A. Timmfrman was een ver- zoek ingekomen om ontslag als gemeehte- opzichtcr met in gang van 1 September. Di t werd op de meest eervolle wijze ver' leend, onder dankzegging voor de bewezen diensten en er zal een nieuwe oproeping ge daan worden. De gemeente-rekening gaf aan een <mt- vangst van 84480.42 en een. uitgaaf var6 74673.683^, alzoo 'n saldo van 9806 73)4 De rekening van het Armbestuur gaf ban' een ontvangst van 6071.04, een uitgaaf van f 6913,71 alzoo een nadeelig sa-Ido van 842,67 N. De commissie heeft de reken'ngen nagezien en in orde bevonden, waarom tot vaststelling besloten werd-. Ook de rekening van de lichibedrijvea werd goedgekeurd r Hierna sluiting. K UIT OUDORP. (Juli.) Geboren: Grietje, dochter van Jan Dekker en Aafje Schermerhorn. Jacobus, Johan nes, zoon van Jacobus Bont en Catharina van Veen. Ondertrouwd: Klaas Vader, watermolenaar en Grietje Frederiks. Simon van Veen, kaaspakhuisknecht en Grietje Bos, te Alk- heels vriendelijks zal ik in ieder geval zeg gen." „En als hij vandaag komt?" „Wat, als hij komt?.... Maar dan verwacht je toch niet van mij, dat ik hem verklaar hce de zaak in elkaar zit?" „Neen, dat meet ik doen, dat weet ik. Mijn vcrdiende loon dan, omdat ik het al niet eerder heb opgelost. Maar daarna zal hij jou willen zien, om je gceden dag te zeggen. En ga je dan ook bij hem?" „Waarschijnlijk niet. C>m mij „goeden dag" te zeggen...?" Maar de man is mij een vreemde; het zou me vreeslijk geijeeren, ik zou een gevoel over mij krijgen of ik idioot was. Zeg jij hem dan maar, dat ik uit moest, of dat ik ongesteld ben. Bovendien denk ik niet dat hij mij ook zal willen zien, als hij hoort, dat hij beetgenomen werd, waarom zou hij dat willen?" „Waarom Omdat hij je liefheeft, omdat heel zij-n wezen naar je uitgaat, hij naar je smacht! Omdat je lief en zacht bent, en, als geschapen om door mannen bewonderd te worden, en hij zal je in het gelaat willen kij ken en je hand aanraken en ze een seconde langer omvat willen houden, dan dit wel noodig is. En als je dit nu toeliet, zou je et dan nog van dood gaan? Zou het wel zoo veel zijn dat je hem sejienk?... Kan je dien brief lezen, kan je van zijn leven hooren, en dan nog met een glimlach zeggen, dat je je „vreeselijk geneeren" zou? Voor hem beduicH het nog iets anders, dan zich „gegeneerd" te voelen. hii zou wauhopend zijn?" iW^ldt yery.olgd.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5